Słowacja i Chorwacja, to państwa, gdzie w dniu pogrzebu papieża Franciszka będzie, podobnie jak w Polsce, obowiązywać żałoba. Dłuższa żałoba będzie w Argentynie, we Włoszech i w Portugalii. Dość nieoczekiwanie kwestia żałoby, która ma obowiązywać w Polsce w dniu pogrzebu Franciszka, spotkała się z krytyką ze strony niektórych osób. Decyzję o ustanowieniu żałoby w dniu pogrzebu skrytykowała m.in. Joanna Szczepkowska. Wśród krytycznych głosów jest również dużo wyborców Platformy Obywatelskiej, który krytykują decyzję prezydenta Andrzeja Dudę.
CZYTAJ WIĘCEJ:
„Oznaka wielkiego szacunku”
Rząd Słowacji zdecydował w środę, że w dniu pogrzebu papieża Franciszka, czyli w najbliższą sobotę, będzie obowiązywać w kraju żałoba państwowa. Potrwa od godz. 8 do godz. 18. Flagi państwowe mają zostać tego dnia opuszczone do połowy masztów.
O podjęcie takiej decyzji do ministrów, zwrócił się premier Robert Fico. Jego zdaniem papieska pielgrzymka na Słowację w 2021 r. pozostawiła przesłanie, które miało znaczący wpływ na życie publiczne całego społeczeństwa.
Ogłoszenie żałoby państwowej jest oznaką wielkiego szacunku dla tej ważnej osobistości i przyczyni się do godnego przeprowadzenia uroczystości na Słowacji
— uzasadniono ogłoszenie żałoby.
Już w poniedziałek, w dniu śmierci papieża, słowacki resort spraw wewnętrznych zaapelował do instytucji państwowych oraz samorządowych o opuszczenie od wtorku do czwartku flag państwowych, a także Unii Europejskiej do połowu masztów.
Nie czekając na wprowadzenie żałoby przez rząd, władze samorządowe lub lokalne organizacje już wcześniej odwołały różne imprezy o charakterze rozrywkowym, które miały się odbyć w sobotę. Np. władze położonej w Pieninach nad Dunajcem gminy Czerwony Klasztor odwołały huczne, połączone z występami kapel ludowych, rozpoczęcie sezonu wodniackiego.
W sobotnim pogrzebie papieża będzie uczestniczyć w Rzymie prezydent Słowacji Peter Pellegrini.
Żałobę na Słowacji może wprowadzić głowa państwa lub rząd. Obowiązywała po tragicznym wybuchu w kopalni w Handlovej, gdzie w 2009 r. zginęło 20 górników; po śmierci prezydenta Słowacji Michala Kovacza w 2016 r. i po katastrofie drogowej koło Nitry, gdzie w 2019 r. zginęło 12 osób.
„Naród chorwacki opłakuje stratę człowieka wiary”
Również w Chorwacji w sobotę, na kiedy zaplanowano pogrzeb papieża Franciszka, obowiązywać będzie dzień żałoby narodowej.
W trakcie żałoby narodowej zabroniona jest organizacja imprez. W dniu tym opuszczane są też do połowy masztu flagi narodowe, a od mediów wymaga się dostosowania nadawanych tego dnia programów.
Premier Chorwacji Andrej Plenković spotkał się z papieżem w niedzielę, dzień przed jego śmiercią.
Miałem szczególny zaszczyt spotkać się osobiście z Ojcem Świętym, w jego ostatnich godzinach, wraz z moją żoną i trójką dzieci. Był to krótki, ale głęboko wzruszający moment - spotkanie pełne życzliwości, uśmiechów i błogosławieństw, które na zawsze zapisze się w pamięci całej mojej rodziny jako cenny dar w chwili pożegnania
— stwierdził w poniedziałek chorwacki premier.
Naród chorwacki, który od samego początku pontyfikatu papieża Franciszka czuł bliskość i głęboki szacunek, opłakuje stratę człowieka wiary, prostoty, pokory i siły. Jego nieustanne wezwanie do solidarności, miłosierdzia i bliskości z wykluczonymi, zapomnianymi, ubogimi i chorymi zainspirowało i poruszyło do działania miliony ludzi na całym świecie
— zauważył Plenković.
Codzienne bicie dzwonów
Z kolei prezydent Portugalii Marcelo Rebelo de Sousa ogłosił we wtorek trzydniową żałobę narodową w związku ze śmiercią papieża Franciszka. Potrwa ona od czwartku do soboty.
We wtorek podczas rozmowy z mediami przed siedzibą nuncjatury apostolskiej w Lizbonie Rebelo de Sousa wyjaśnił, że jednoizbowy parlament uczci podczas piątkowej sesji Zgromadzenia Republiki postać papieża Franciszka.
Przypomniał, że zmarły w poniedziałek papież miał bardzo dobre relacje z władzami Portugalii oraz z Kościołem katolickim w tym kraju, który odwiedził dwukrotnie: w 2017 r. i 2023 r.
Pierwotnie władze Portugalii planowały jeden dzień żałoby narodowej po śmierci papieża Franciszka. Ostatecznie rząd premiera Luisa Montenegro w porozumieniu z prezydentem wydłużył ten okres o dwa dni.
Szczególnie bliskim miejscem w Portugalii dla Franciszka, jak powiedziała PAP Patricia Duarte, rzeczniczka prasowa sanktuarium Matki Bożej Różańcowej w Fatimie, było to portugalskie miejsce kultu maryjnego. Przypomniała, że papież odwiedził je za każdym razem podczas swoich wizyt w Portugalii.
Nasze sanktuarium chce teraz upamiętnić zmarłego papieża Franciszka. Jedną z form będzie zapoczątkowane dziś bicie dzwonów w Fatimie. Będą one dzwoniły codziennie rano do soboty
— powiedziała Duarte.
Ostatni raz Franciszek przybył do Fatimy 5 sierpnia 2023 r., gdzie zgromadziło się ponad 1,5 mln osób. Wizyta ta miała związek z podróżą papieską do Portugalii na Światowe Dni Młodzieży organizowane w Lizbonie.
Pieć dni żałoby we Włoszech
Rząd Włoch ogłosił we wtorek pięciodniową żałobę po śmierci papieża Franciszka - poinformowano po nadzwyczajnym posiedzeniu Rady Ministrów. Żałoba będzie obowiązywać do sobotnich uroczystości pogrzebowych papieża.
Na ten czas przypadną obchody Święta Wyzwolenia 25 kwietnia, które upamiętnia oswobodzenie Włoch spod niemieckiego nazizmu i faszyzmu w 1945 roku.
Wszystkie uroczystości odbędą się oczywiście, ale z uwzględnieniem kontekstu, a zatem z umiarem, jaki każdemu narzucają okoliczności
— oświadczył minister ds. Obrony Cywilnej Nello Musumeci.
Poinformował po obradach rządu Giorgii Meloni o przeznaczeniu pierwszej transzy w wysokości 5 milionów euro na organizację uroczystości pogrzebowych, przyjęcie pielgrzymów w Rzymie i zapewnienie bezpieczeństwa oraz porządku publicznego.
kk/PAP
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/swiat/727458-zaloba-w-dniu-pogrzebu-papieza-bedzie-nie-tylko-w-polsce
Dziękujemy za przeczytanie artykułu!
Najważniejsze teksty publicystyczne i analityczne w jednym miejscu! Dołącz do Premium+. Pamiętaj, możesz oglądać naszą telewizję na wPolsce24. Buduj z nami niezależne media na wesprzyj.wpolsce24.