Izraelskie ministerstwo spraw zagranicznych umieściło, a następnie usunęło z mediów społecznościowych wpis z kondolencjami po śmierci papieża Franciszka. „Skasowanie wiadomości należy łączyć z krytykowaną w Izraelu twardą postawą Franciszka wobec wojny w Strefie Gazy” - napisał dziennik „Jerusalem Post”.
Papieżu Franciszku, spoczywaj w pokoju. Niech jego pamięć będzie błogosławiona
— napisano po śmierci papieża na oficjalnych kontach prowadzonych przez izraelskie MSZ w serwisach X, Facebook i Instagram.
Do wykasowanych kilka godzin po opublikowaniu wiadomości załączono zdjęcie Franciszka przed jerozolimską Ścianą Płaczu podczas jego wizyty w 2014 r. MSZ poinformowało później, że wpisy ogłoszono „przez pomyłkę”.
Co z czołowymi politykami?
Prezydent Izraela Icchak Hercog pożegnał papieża wpisem w serwisie X, w którym opisał Franciszka jako „człowieka głębokiej wiary i bezgranicznego współczucia, który poświęcił życie na pokrzepianie ubogich i apele o pokój na tym niespokojnym świecie”.
Jak dotąd do śmierci papieża nie odniósł się premier Benjamin Netanjahu ani minister spraw zagranicznych Gideon Saar.
Izraelscy urzędnicy nie ukrywają, że to milczenie jest bezpośrednio związane z ostatnimi wypowiedziami papieża dotyczącymi wojny i Strefy Gazy
— skomentował „Jerusalem Post”.
Stanowisko Franciszka
Franciszek do ostatnich dni potępiał wojnę, apelował o pokój, zwracał uwagę na tragiczną sytuację cywilów w Strefie Gazy, wzywał również do uwolnienia izraelskich zakładników. Jednocześnie określał izraelskie bombardowania, w których ginęły dzieci w Strefie Gazy, jako „okrucieństwo, nie wojnę”, i przypominał, że według niektórych ekspertów „to, co dzieje się w Strefie Gazy, nosi znamiona ludobójstwa”.
Władze Izraela odrzucają wszelkie oskarżenia o łamanie prawa międzynarodowego podczas wojny. Franciszkowi zarzucały zaś, że nadmiernie skupiał się na krytyce Izraela, nie potępiając równocześnie z tą samą mocą terrorystycznego Hamasu.
Opinia byłego ambasadora
Były ambasador Izraela przy Stolicy Apostolskiej Raphael Schutz skrytykował jednak w rozmowie z „Jerusalem Post” podejście izraelskiej dyplomacji.
Uważam, że to błędna decyzja, nie powinniśmy prowadzić takich rozliczeń po śmierci
— skomentował wycofanie wpisów.
Dodał, że na oburzające dla Izraela wypowiedzi Franciszka należało reagować dyplomatycznie, ale zbywanie milczeniem śmierci człowieka, który był „duchowym przywódcą dla ponad miliarda ludzi, nie jest dobrym komunikatem”.
Nie wiadomo, czy na sobotnim pogrzebie Franciszka w Watykanie będzie obecna izraelska delegacja. Zdaniem Schutza Izrael powinien wysłać swojego przedstawiciela, a jego nieobecność byłaby „niefortunna” i pogłębiłaby napięcia i poczucie izolacji państwa żydowskiego.
Zaangażowanie papieża
„Zaangażowanie Franciszka na rzecz Strefy Gazy i pokoju odzwierciedla wszystko, co stanowi istotę jego pontyfikatu”
— powiedział łaciński patriarcha Jerozolimy Pierbattista Pizzaballa o zmarłym papieżu. Podkreślił, że Franciszek zawsze bronił pokoju, ubogich i ludzi pozbawionych opieki.
Był bardzo blisko związany z parafią w Gazie, nieustannie do nich dzwonił, przez jakiś czas codziennie o godz. 19.; to było wielkie pocieszenie dla tej wspólnoty i Franciszek zdawał sobie z tego sprawę
— powiedział Pizzaballa w wywiadzie dla agencji AFP.
W Strefie Gazy żyje ok. 135 katolików, skupionych w parafii św. Rodziny w Gazie. W palestyńskim terytorium działa też prawosławna cerkiew św. Porfiriusza. W sumie mieszka tam ok. tysiąca chrześcijan.
Działał na rzecz sprawiedliwości, ale bez udziału w konflikcie
— podsumował jego postawę Pizzaballa.
Dodał, że Kościół musi kontynuować to „ważne dziedzictwo” zmarłego papieża. Patriarcha Jerozolimy ocenił, że władze lokalne „nie były zawsze zadowolone” z działalności Franciszka, ale „zawsze odnosiły się do niego z wielkim szacunkiem”.
CZYTAJ TAKŻE:
as/PAP
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/swiat/727412-izraelski-msz-najpierw-pozegnal-papieza-a-potem-to-skasowal
Dziękujemy za przeczytanie artykułu!
Najważniejsze teksty publicystyczne i analityczne w jednym miejscu! Dołącz do Premium+. Pamiętaj, możesz oglądać naszą telewizję na wPolsce24. Buduj z nami niezależne media na wesprzyj.wpolsce24.