Trwa 1148. dzień rosyjskiej agresji na Ukrainę. Na portalu wPolityce.pl relacjonujemy dla Państwa wydarzenia na froncie.
CZYTAJ WIĘCEJ: RELACJA z wojny dzień po dniu.
Środa, 16 kwietnia 2025 r.
22:45. Nawrocki: zamierzam realnie przywrócić partnerskie relacje z Ukrainą
Karol Nawrocki, kandydat na prezydenta popierany przez PiS, zapowiedział, że zamierza „realnie przywrócić partnerskie relacje z Ukrainą” i stawiać w nich na pierwszym miejscu interes Polski. Dodał, że nie możemy traktować Ukrainy jako naród wybrany tylko dlatego, że jest pod presją Rosji.
Nawrocki pytany w Kanale Zero w rozmowie z innym kandydatem na prezydenta Krzysztofem Stanowskim, dlaczego jego zdaniem PiS stracił władzę, ocenił, że wpłynęły na to trzy kwestie: zbyt restrykcyjna polityka covidowa, skomplikowany system podatkowy wprowadzony tzw. Polskim Ładem i polityka wobec Ukrainy.
„Miałem doświadczenie współpracy z Ukrainą w kwestii ekshumacji na Wołyniu. Ja od początku mówiłem, że Ukraina nie jest ani dobrym partnerem, ani nie traktuje nas jak partnera” - powiedział Nawrocki.
19:00. Były rosyjski gubernator obwodu kurskiego zatrzymany. Jest podejrzany o defraudacje
Były gubernator obwodu kurskiego na zachodzie Rosji Aleksiej Smirnow został zatrzymany - poinformowała rosyjska gazeta „Wiedomosti”. Według rosyjskiego MSW jest on podejrzanym w sprawie dotyczącej przywłaszczenia środków państwowych.
MSW Rosji podało, że mężczyzna jest oskarżony o przywłaszczenie 1 mld rubli (ok. 12 mln dolarów) podczas budowy fortyfikacji na granicy rosyjsko-ukraińskiej.
Kanał Mash w Telegramie napisał, że w jego sprawie zeznania złożył były dyrektor generalny Korporacji Rozwoju Obwodu Kurskiego Władimir Łukin, którego również aresztowano w związku z podejrzeniem o przywłaszczenie środków podczas budowy fortyfikacji. Smirnow był gubernatorem obwodu kurskiego od maja do grudnia ubiegłego roku.
18:30. Korea Północna bogaci się na wojnie
Rosyjska armia na Ukrainie stała się skrajnie zależna od Korei Północnej. Pjongjang zapewnia średnio połowę niezbędnej rosyjskim okupantom amunicji, a niektóre rosyjskie jednostki są w stu procentach uzależnione od dostaw z Korei Północnej.
18:00. Rosja złamała zawieszenie broni w sektorze energetycznym ponad 30 razy
W marcu, w porozumieniu wynegocjowanym przez Waszyngton, Ukraina i Rosja zobowiązały się nie atakować pól naftowych, elektrowni i innych kluczowych elementów infrastruktury energetycznej po obu stronach wspólnej granicy.
Niestety, widzimy, że Rosja łamie to porozumienie niemal codziennie. Nie minął nawet miesiąc od zawarcia porozumienia, a Rosja już złamała je ponad 30 razy - powiedział rzecznik ukraińskiego MSZ, Heorhyj Tychyj.
17:45. Dania wyśle żołnierzy, by uczyli się walki dronów od Ukraińców
Dowódca duńskiej armii gen. dyw. Peter Harling Boysen zapowiedział wysłanie swoich żołnierzy na Ukrainę na prowadzone przez Ukraińców szkolenia z nowoczesnych technik walki z wykorzystaniem dronów.
„Podczas mojej ostatniej wizyty w Ukrainie zapytałem, czy moglibyśmy przyjechać na kilka kursów w celu nauki z pierwszej ręki, teraz taka możliwość się pojawiła” - powiedział Harling Boysen telewizji TV2.
Według szefa duńskiej armii szkolenia pierwszych grup mogłyby rozpocząć się już tego lata. Plan zakłada, że przeszkoleni w Ukrainie operatorzy dronów zdobytą wiedzę przekażą kolegom w swoich jednostkach w Danii.
17:15. Rosja strzelała z amunicji z Korei Płn.
W 2024 roku część ataków Rosji na Ukrainę przeprowadzano, korzystając wyłącznie z amunicji z Korei Północnej, która stała się głównym sojusznikiem Moskwy - poinformowała agencja Reutera. Korea Północna od 2023 roku dostarczyła Rosji co najmniej 4 mln sztuk amunicji artyleryjskiej.
Śledztwo brytyjskiego think tanku Open Source Center (OSC) i Reutersa wykazało, że od października 2023 roku do Rosji Korea Północna dostarczyła co najmniej 4 mln sztuk amunicji artyleryjskiej. Ponadto wśród dostaw znalazły się również amunicja moździerzowa i rakiety balistyczne, które spadają na ukraińskie miasta.
Amunicja trafia do Rosji drogą morską. Kontenerowce płyną z portu Nadzin do rosyjskich portów Dunaj i Wostocznyj na Dalekim Wschodzie. Z monitoringu zdjęć satelitarnych prowadzonego przez OSC wynika, że w ostatnich 20 miesiącach w portach Dunaj i Wostocznyj rozładowano już około 16 tys. kontenerów przewożących różnego typu amunicję. Ładunek z kontenerowców trafia do pociągów, które dostarczają amunicję do magazynów w bliskiej odległości frontu.
17:00. Sybiha zaprosił szefów dyplomacji państw UE na 9 maja
Rzecznik MSZ Ukrainy Heorhij Tichyj poinformował, że w poniedziałek, w czasie wystąpienia na forum Rady do Spraw Zagranicznych UE, Andrij Sybiha zaprosił szefów dyplomacji państw UE do Kijowa, na 9 maja. Wizyta miałaby być wyrazem solidarności wobec Ukrainy. Tego samego dnia w Moskwie odbywać się będą uroczystości w związku z 80. rocznicą zakończenia II wojny światowej.
16:30. Były gubernator obwodu kurskiego zatrzymany
Prokremlowska agencja TASS twierdzi, że Aleksiej Smirnow, który zrezygnował z powodu krytyki za nieudolność w odparciu ukraińskiej inwazji w ubiegłym roku, jest „podejrzany o oszustwo”.
Zatrzymany został także zastępca byłego gubernatora. Nie podano dalszych szczegółów.
16:00. Ukraińcy: Rosjanie używają dronów przenoszących chemiczne środki drażniące
Informacje takie przekazuje ukraińskie Centrum ds. Walki z Dezinformacją. Z jego komunikatu wynika, że w jednym z rosyjskich dronów znaleziono zbiornik 2-chlorobenzylidenomalononitrylem, środkiem drażniącym wykorzystywanym głównie jako gaz łzawiący.
15:15. KE o decyzji Kijowa o przedłużeniu stanu wojennego
Rzeczniczka Komisja Europejskiej Anitta Hipper, pytana o zarzuty ze strony byłego prezydenta Ukrainy Petro Poroszenki, dotyczące domniemanego nadużywania stanu wojennego przez władze w Kijowie, oznajmiła, że decyzja o utrzymaniu tego stanu należy do ukraińskiego rządu, a jej podstawą jest system konstytucyjny Ukrainy.
„Jasno określiliśmy nasze stanowisko, jeśli chodzi o stan wojenny - również jeśli chodzi o szczególne i tragiczne okoliczności, z którymi mamy do czynienia. To również (wynika) z systemu konstytucyjnego (Ukrainy) i to Ukraina o tym decyduje” - zaznaczyła rzeczniczka.
15:00. Rosja chce kupić od USA samoloty Boeinga z zamrożonych środków
Rosja chce, by USA pozwoliły jej na zakup samolotów Boeing z zamrożonych środków państwowych, gdy dojdzie do zawieszenia broni w Ukrainie - poinformował Bloomberg, powołując się na źródło w Moskwie.
Rosja zdaje sobie sprawę, że zamrożone aktywa nie mogą być wykorzystane do zakupu maszyn bez wstrzymania ognia w Ukrainie, ale transakcja nie jest warunkiem zgody na rozejm - czytamy. W razie zakończenia działań zbrojnych zgoda na sprzedaż samolotów może być częścią osłabienia przez USA reżimu sankcyjnego.
Rzecznik Rady Bezpieczeństwa Narodowego Brian Hughes, poproszony o komentarz w tej sprawie, oświadczył, że USA nie będą omawiać żadnych zobowiązań gospodarczych, dopóki nie zapanuje zawieszenie broni.
Rosja już wcześniej zażądała zniesienia przez USA sankcji na jej flagowe linie lotnicze Aerofłot. Moskwa chce też przywrócenia bezpośrednich połączeń lotniczych między USA i Rosją. USA dotychczas publicznie nie odpowiedziały na tę propozycję.
Boeing zakończył swoje działania w Rosji w związku z inwazją rosyjską na Ukrainę w 2022 roku.
Sprzedaż maszyn Rosji jest omawiana na tle wojny celnej. We wtorek agencja Bloomberga napisała, że w odpowiedzi na cła USA na chińskie towary władze w Pekinie nakazały liniom lotniczym wstrzymanie odbioru kolejnych samolotów Boeing.
Jak podkreślił portal gazety „Moscow Times”, od początku inwazji Rosji na Ukrainę rosyjskie lotnictwo cywilne zmaga się z efektami surowych sankcji. Restrykcje obejmują dostawy części zamiennych i gotowych samolotów do Rosji. Boeing i Airbus nie prowadzą wsparcia technicznego dla wykorzystywanych przez rosyjskie linie samolotów.
14:45. Szyszko w Kijowie: Polska chce zainspirować Ukrainę swoim modelem wdrażania funduszy UE
Polska chce zainspirować Ukrainę swoim modelem wdrażania funduszy europejskich – powiedział PAP wiceminister funduszy i polityki regionalnej Jan Szyszko w Kijowie, gdzie uczestniczył w Forum Spójności „Budujemy przyszłość” o reformach i odbudowie Ukrainy.
„Chcemy zainspirować Ukraińców polskim modelem wdrażania funduszy europejskich. Jest to bardzo dobry model i zadziałał porównywalnie dużo lepiej w Polsce niż w innych państwach” - podkreślił.
Zdaniem wiceministra polski model przyniósł większe korzyści gospodarcze. „Jest zdecentralizowany, ale daje równomierny rozwój. Najlepszym tego dowodem jest to, że każdy z 380 powiatów w Polsce rozwinął się przez ostatnie 20 lat” – podkreślił.
14:40. Fińska granica lądową z Rosją zamknięta bezterminowo
Decyzję taką podjął fiński rząd. Finlandia zamknęła granicę z Rosją pod koniec 2023 roku ze względu na rosnącą presję migracyjną. Helsinki oskarżyły Moskwę o przerzucanie na granicę fińsko-rosyjską imigrantów, którzy po przekroczeniu granicy składali w Finlandii wnioski o azyl. Rosja odrzucała i odrzuca te oskarżenia.
14:10. Kolekjny ranny w Chersoniu
28-letni mężczyzna ranny w ostrzale Chersonia przez Rosjan. Informacje o rannym w ostrzale podaje chersońska rada miejsk
13:50. Łotwa wycofuje się z Konwencji Ottawskiej
Łotewski parlament przegłosował 16 kwietnia decyzję o wycofaniu kraju z Konwencji Ottawskiej, zakazującej wykorzystywania, gromadzenia i produkowania min przeciwpiechotnych. O wycofaniu się Łotwy z konwencji poinformowany zostanie teraz ONZ, a kraj przestanie być stroną konwencji po upływie sześciu miesięcy. Wycofanie się z Konwencji Ottawskiej zapowiedziały też dwa pozostałe kraje bałtyckie – Litwa i Estonia.
13:30. Spory w Niemczech na temat dostaw Taurusów
Debata na temat dostaw pocisków manewrujących Taurus dla Ukrainy rozgorzała w Niemczech na nowo po wypowiedzi przyszłego kanclerza Friedricha Merza. Według portalu tagesschau słowa Merza, że dostawę trzeba uzgodnić z europejskimi partnerami, ujawniły różnice między CDU/CSU i SPD, które stworzą nowy rząd RFN.
Po USA, Niemcy udzielają Ukrainie największego wsparcia militarnego w jej wojnie obronnej z Rosją. Jednak dostawa niektórych systemów uzbrojenia była kontrowersyjna od początku wojny. „Nic nie było dyskutowane dłużej i goręcej niż ewentualna dostawa pocisków manewrujących Taurus” - zauważył w środę portal programu informacyjnego telewizji ARD.
Ukraina od dawna liczy, że Niemcy dostarczą jej system uzbrojenia dalekiego zasięgu, który umożliwiłby przeprowadzanie ataków głęboko na terytorium Rosji. Jednak ustępujący kanclerz Olaf Scholz stanowczo sprzeciwiał się dostawie Taurusów. Głównym argumentem Scholza przeciwko dostawie tej broni było to, że Niemcy będą narażone na ryzyko wciągnięcia w wojnę, czemu należy zapobiec. Należy zrobić wszystko, aby „nie stać się stroną w wojnie” - powiedział Scholz w Bundestagu w listopadzie 2024 roku.
13:20. W okupowanym Mariupolu Rosjanie chcą wyburzyć budynki mieszkalne na dużej powierzchni
W miejscu wyburzonych budynków stanąć ma centrum biznesowe – pisze Petro Andriuszczenko, były doradca ukraińskiego mera Mariupola. Budynki wyburzane są w historycznej części miasta.
13:00. Kolejna miejscowość w rękach Rosjan
Wojska rosyjskie ze zgrupowania „Południe” przejęły kontrolę nad miejscowością Kałynowe (Kalinowo) w obwodzie donieckim - podało Ministerstwo Obrony Rosji.
12:30. Rosja i Katar będą rozmawiać o Ukrainie
Rzecznik prasowy Kremla Dmitrij Pieskow powiedział w rozmowie z dziennikarzami, że podczas nadchodzącego spotkania emira Kataru Tamima bin Hamada Al Thaniego z Władimirem Putinem dojdzie do wymiany poglądów „na temat spraw ukraińskich”. Dodał, że omówione zostaną też sprawy Bliskiego Wschodu, gdzie sytuacja jest napięta, „a Katar odgrywa bardzo dużą i ważną rolę w próbach rozwiązania wielu sytuacji”.
11:30. Rosyjskie samoloty zbombardowały centrum Chersonia
Samoloty rosyjskie zbombardowały rano centrum Chersonia, na południu Ukrainy, zabijając jedną osobę - poinformował szef miejskich władz wojskowych Roman Mroczko. Rosyjska artyleria ostrzelała następnie ratowników, pracowników socjalnych i komunalnych, którzy przybyli na miejsce ataku.
„Około godziny 6.30 (godz. 5.30 w Polsce) samoloty wroga zaatakowały dzielnicę Centralna w Chersoniu. Zaatakowane zostały obiekty infrastruktury i wieżowce. Jest jeden zabity i ranni” - napisał Mroczko.
Szef miejskich władz wojskowych zaznaczył, że kiedy ratownicy i pracownicy służb użyteczności publicznej przybyli na miejsce bombardowania, siły rosyjskie otworzyły ogień artyleryjski. Dodał, że jak tylko pozwoli na to sytuacja rozpocznie się „usuwanie skutków kolejnego ataku rosyjskich terrorystów na ludność cywilną Chersonia”.
10:15. Witkoff i Rubio będą rozmawiać z Macronem i Barrotem
Portal Politico podał, że amerykański sekretarz stanu Marco Rubio i specjalny wysłannik prezydenta USA ds. Bliskiego Wschodu Steve Witkoff przybędą w tym tygodniu do Paryża. Wysłannik Donalda Trumpa ma rozmawiać z prezydentem Francji Emmanuelem Macronem, a szef dyplomacji USA z ministrem spraw zagranicznych Jean-Noel Barrotem.
W Paryżu spotkań takich nie zapowiadano. Politico pisze o nich, powołując się na amerykańskiego oficjela zaznajomionego z planami tych podróży. Źródło to powiedziało, że tematem rozmów byłaby wojna Rosji przeciwko Ukrainie, stosunki z Iranem oraz relacje handlowe.
Politico zapowiada, że Rubio odwiedzi Paryż przed podróżą do Afryki. Natomiast wizyta Witkoffa odbyłaby się krótko po jego niedawnych rozmowach w Moskwie z przywódcą Rosji Władimirem Putinem - podkreśla portal.
10:00. Rosjanie zbombardowali wieś w obwodzie charkowskim
Rosyjskie bomby spadły w nocy z 15 na 16 kwietnia na wieś Kiwszariwka. Uszkodzona została karetka pogotowia, obrażeń doznał ratownik medyczny.
09:30. Mężczyzna ranny w ataku drona na Orichiw
O ataku drona na miejscowość w obwodzie zaporoskim poinformował gubernator tego obwodu, Iwan Fedorow.
09:10. USA znacząco złagodziły żądania ws. zwrotu pomocy udzielonej Ukrainie
USA zmniejszyły żądania ws. zwrotu pomocy udzielonej Ukrainie od początku pełnoskalowej rosyjskiej inwazji z 300 mld dol. do ok. 100 mld dol. – podała agencja Bloomberg, powołując się na źródła bliskie sprawie. Obniżona wartość jest zbliżona do szacunków Kijowa wynoszących ponad 90 mld dol.
Jak zauważył Bloomberg, administracja prezydenta USA Donalda Trumpa wywiera presję na Ukrainę, aby zawrzeć umowę o podziale zysków z przyszłych ukraińskich projektów inwestycyjnych, w tym dotyczących infrastruktury i złóż minerałów. W oczach Waszyngtonu ma to być rekompensata za przekazanie broni oraz innych form pomocy udzielonych Kijowowi za prezydentury Joe Bidena.
Szef amerykańskiego resortu finansów Scott Bessent powiedział w rozmowie z Bloombergiem, że negocjacje na linii Kijów–Waszyngton wciąż trwają. „Jesteśmy bardzo, bardzo blisko (uzgodnienia porozumienia - PAP). (…) Możemy je podpisać nawet jeszcze w tym tygodniu” – zapowiedział.
Według źródeł Bloomberga administracja Trumpa wyraża niechęć wobec przystąpienia USA do specjalnego funduszu inwestycyjnego, który ma w przyszłości wspierać odbudowę Ukrainy, co - jak podkreśla Bloomberg - jest kluczowym interesem Kijowa. Zamiast tego władze w Waszyngtonie nalegają, aby wsparcie Kijowa w wojnie było traktowane jako wkład do funduszu. Ukraińscy negocjatorzy mają trudność, by odwieść od tego pomysłu stronę amerykańską.
09:00. Rutte: Droga Ukrainy do NATO jest nieodwracalna
Sekretarz generalny NATO, Mark Rutte, podkreślił w wywiadzie dla My-Ukraina TV, że „decyzja podjęta podczas szczytu w Waszyngtonie w 2024 r. o nieodwracalnej drodze Ukrainy do członkostwa w Sojuszu pozostaje w mocy”. - Nie ma gwarancji, że przystąpienie będzie powiązane z zawarciem pokoju, ale ścieżka Ukrainy do NATO jest jasna- zaznaczył.
08:30. Ukraińcy zniszczyli północnokoreańską artylerię Koksan w rejonie Pokrowska
Żołnierze z jednostki Muramasa 109. Samodzielnej Brygady Obrony Terytorialnej – przy wykorzystaniu dronów – trafili w północnokoreański system artyleryjski M-1978 Koksan. Zgrupowanie operacyjno-taktyczne „Chortyca” opublikowało w mediach społecznościowych nagranie z tego zdarzenia.
00:01. Sprzeczne sygnały Białego Domu i Departamentu Stanu na temat rozmów z Rosją
Prezydent Donald Trump uważa, że Rosja chce zakończenia wojny i że ma zachętę do tego w postaci partnerstwa ekonomicznego z USA - powiedziała rzeczniczka Białego Domu Karoline Leavitt. Tymczasem rzeczniczka Departamentu Stanu Tammy Bruce zakwestionowała chęć Rosji do zawieszenia broni.
Leavitt skomentowała w ten sposób podczas wtorkowego briefingu piątkowe rozmowy prezydenckiego wysłannika Steve’a Witkoffa z Władimirem Putinem. Jak stwierdziła, choć nie chce zdradzać szczegółów rozmów, to „może powiedzieć, że były produktywne”.
Jak powiedział wczoraj wieczorem prezydencki wysłannik Steve Witkoff, uważa on, że Rosja chce zakończyć tę wojnę i prezydent również tak uważa. Rosja ma zachęty, aby zakończyć tę wojnę, być może mogłyby to być partnerstwa gospodarcze ze Stanami Zjednoczonymi, ale najpierw musimy zobaczyć zawieszenie broni
— powiedziała rzeczniczka.
W innym tonie do rozmów z Rosją odniosła się przedstawicielka Departamentu Stanu Bruce. Pytana o możliwość zniesienia sankcji z Rosji podkreśliła, że jakiekolwiek decyzje w tej sprawie mogą zapaść dopiero, „gdy skończy się rzeź”.
A po Niedzieli Palmowej, mamy tu wyraźnie dynamikę, która musi rodzić więcej pytań o naturę tego, kto naprawdę jest oddany pokojowi i zawieszeniu broni
— powiedziała, przywołując rosyjski atak na Sumy, w którym zginęło co najmniej 35 osób, w tym dzieci, a 117 zostało rannych.
Mimo to nadal pracujemy, oczywiście, na rzecz zawieszenia broni
— dodała.
Sam Trump twierdził, że atak był wynikiem rosyjskiej pomyłki, fałszywie oskarżał Ukrainę o rozpoczęcie wojny, utrzymywał, ze rozmowy Witkoffa z Putinem były dobre i zapowiadał, że wkrótce ogłosi „bardzo dobre propozycje” na temat zakończenia wojny.
red/PAP/X/FB
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/swiat/726793-relacja-1148-dzien-wojny-rosja-atakuje-toksycznymi-dronami
Dziękujemy za przeczytanie artykułu!
Najważniejsze teksty publicystyczne i analityczne w jednym miejscu! Dołącz do Premium+. Pamiętaj, możesz oglądać naszą telewizję na wPolsce24. Buduj z nami niezależne media na wesprzyj.wpolsce24.