Kandydat na kanclerza Niemiec Friedrich Merz powiedział w opublikowanym wywiadzie dla „Handelsblatt”, że „Putin musi zrozumieć, że nie ma szans na militarne zwycięstwo”. Przyszły kanclerz nie chciał powiedzieć, czy Bundeswehra weźmie udział w misji pokojowej w Ukrainie. Przyznał również, że dla Ukrainy nie ma miejsca w Unii Europejskiej i NATO, dopóki w kraju nie zapanuje pokój.
Ukraina jest pod każdym względem przypadkiem szczególnym. Jest bardzo dużym europejskim krajem, ale jest europejskim krajem w stanie wojny. Kraj w stanie wojny nie może zostać ani członkiem NATO, ani członkiem Unii Europejskiej. Obietnica wstąpienia do UE jest aktualna, tak jak perspektywa przystąpienia do NATO, ale w obu przypadkach przedtem musi zakończyć się wojna
— powiedział w wywiadzie dla dziennika kół gospodarczych „Handelsblatt” desygnowany na kanclerza Niemiec Friedrich Merz.
Polityk przestrzegł także przed niedocenianiem odporności Rosji.
Okrutne wykorzystywanie ludzi zawsze było częścią rosyjskiej polityki
— zauważył szef CDU. Nie ma wielkich nadziei, że wojna Rosji na Ukrainie zakończy się sama w pewnym momencie, „ponieważ kraj zostanie wykrwawiony lub nastąpi polityczna reakcja przeciwko reżimowi”, dodał przyszły kanclerz Niemiec.
Kto ma klucz do zakończenia wojny?
Zdaniem Merza klucz do zakończenia wojny posiada prezydent Rosji Władimir Putin.
Putin musi zrozumieć, że nie ma szans na militarne zwycięstwo
— podkreślił. Przyszły kanclerz odmówił podania szczegółów swojej polityki wobec Ukrainy. Zastrzegł, że przedtem będzie je konsultował z partnerami europejskimi. Jak dodał, nie zamierza ujawniać wszystkich planów stronie przeciwnej, gdyż w polityce zagranicznej trzeba być „powściągliwym i ostrożnym”.
Merz odmówił też zajęcia jednoznacznego stanowiska wobec ewentualnego udziału Bundeswehry w misji pokojowej w Ukrainie.
Nie będę publicznie ani potwierdzał, ani kategorycznie zaprzeczał
— powiedział.
Rozmowy z Putinem
Bezpośrednie spotkanie lub rozmowę telefoniczną z Putinem niemiecki polityk uznał za możliwe tylko wtedy, gdy zarysuje się perspektywa osiągnięcia postępu.
Warunkiem jest zgoda co do tego na scenie europejskiej
— zastrzegł.
Merz zapowiedział, że jego rząd „bardzo szybko” polepszy ochronę niemieckich granic i zwiększy liczbę osób deportowanych z kraju. W kwestii odsyłania migrantów z granicy przyszły kanclerz chce poszukiwać rozwiązań europejskich.
Z wieloma krajami sąsiednimi prowadzę już rozmowy. Dania, Holandia i Włochy wystąpiły z inicjatywą zaostrzenia prawa azylowego. Niemcy dotychczas sprzeciwiały się temu, ale następny niemiecki rząd wyrazi zgodę
— zapowiedział.
Wśród swoich priorytetów Merz wymienił dalszą integrację unijnego rynku wewnętrznego i kapitałowego. „Rozmawiałem już o tym z francuskim prezydentem Emmanuelem Macronem i polskim premierem Donaldem Tuskiem. Myślę, że w najbliższych miesiącach zobaczymy nową dynamikę” – powiedział.
Nowy niemiecki rząd z Merzem jako kanclerzem ma rozpocząć pracę 6 maja. Partie chadeckie CDU i CSU oraz SPD uzgodniły w środę (9.04) ostateczny tekst umowy koalicyjnej. Przed jej podpisaniem konieczna jest jej akceptacja przez gremia partyjne. Bawarska CSU już wyraziła zgodę.
kk/PAP
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/swiat/726554-ukraina-w-ue-i-nato-merz-postawil-jasny-warunek
Dziękujemy za przeczytanie artykułu!
Najważniejsze teksty publicystyczne i analityczne w jednym miejscu! Dołącz do Premium+. Pamiętaj, możesz oglądać naszą telewizję na wPolsce24. Buduj z nami niezależne media na wesprzyj.wpolsce24.