Trwa 1144. dzień rosyjskiej agresji na Ukrainę. Na portalu wPolityce.pl relacjonujemy dla Państwa wydarzenia na froncie.
CZYTAJ WIĘCEJ: RELACJA z wojny dzień po dniu.
Niedziela, 13 kwietnia 2025 r.
18:04. Szefowa KE o ataku na Sumy: Rosja pozostaje agresorem, rażąco naruszającym prawo międzynarodowe
Szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen nazwała barbarzyńskim niedzielny atak Rosji na ukraińskie miasto Sumy. „Rosja była i pozostaje agresorem, rażąco naruszającym prawo międzynarodowe” - oceniła.
Dziś rano Rosjanie ponownie zaatakowali, zabijając mężczyzn, kobiety i dzieci w mieście Sumy. Barbarzyński atak, tym bardziej odrażający, że ludzie zebrali się pokojowo, aby świętować Niedzielę Palmową. Ta eskalacja jest ponurym przypomnieniem: Rosja była i pozostaje agresorem, rażąco naruszającym prawo międzynarodowe
— napisała szefowa KE na platformie X.
Dodała, że pilnie potrzebne są zdecydowane środki w celu wyegzekwowania zawieszenia broni.
16:38. Premier Starmer o ataku na Sumy: Putin ciągle dokonuje rozlewu krwi
Premier Wielkiej Brytanii Keir Starmer potępił rosyjski atak rakietowy na miasto Sumy, na północnym wschodzie Ukrainy. Dodał, że przywódca Rosji Władimir Putin „ciągle dokonuje rozlewu krwi”. Armia rosyjska użyła w ataku dwóch rakiet balistycznych; wśród co najmniej 32 zabitych jest dwoje dzieci.
Starmer napisał na platformie X, że jest „zbulwersowany” ostrzałem; tym bardziej, że został przeprowadzony rano w Niedzielę Palmową, gdy wielu mieszkańców miasta gromadziło się na uroczystościach religijnych.
To drastyczne przypomnienie, że Putin ciągle dokonuje rozlewu krwi
— stwierdził szef brytyjskiego rządu.
Starmer dodał, że rosyjskiemu przywódcy nie pozostaje nic innego, jak zgodzić się na pełne i natychmiastowe zawieszenie broni bez żadnych warunków.
Tak, jak zrobiła to Ukraina
— podkreślił premier Wielkiej Brytanii.
15:23. MSZ: Polska potępia barbarzyńskie uderzenie rakietowe Rosji na Sumy
Polska potępia barbarzyńskie uderzenie rakietowe Rosji na Sumy. Atak na ludność cywilną w Niedzielę Palmową świadczy, że celem Rosji nie jest pokój - podkreślił w niedzielę resort spraw zagranicznych na platformie X. W ataku na Sumy na wschodzie Ukrainy zginęły co najmniej 32 osoby.
Polska potępia barbarzyńskie uderzenie rakietowe Rosji na Sumy. Składamy kondolencje rodzinom ofiar, a rannym życzymy szybkiego powrotu do zdrowia. Atak na ludność cywilną w Niedzielę Palmową świadczy, że celem Rosji nie jest pokój, lecz zniszczenie narodu ukraińskiego
— przekazało MSZ w mediach społecznościowych.
Rosjanie zaatakowali położone na północnym wschodzie Ukrainy Sumy dwiema rakietami balistycznymi. Według najnowszych informacji ukraińskich władz w ataku zginęły 32 osoby, w tym dwoje dzieci. Pociski spadły na centrum miasta w czasie, gdy ludzie m.in. wracali bądź udawali się do cerkwi w związku z obchodzoną na Ukrainie Niedzielą Palmową.
14:01. Do 32 wzrosła liczba zabitych po rosyjskim ataku rakietowym na Sumy, wśród ofiar jest dwoje dzieci
Do 32 wzrosła liczba zabitych po rosyjskim ataku rakietowym na Sumy na północnym wschodzie Ukrainy; wśród ofiar jest dwoje dzieci – powiadomiła w niedzielę Państwowa Służba ds. Sytuacji Nadzwyczajnych.
Do godz. 14.10 (13.10 czasu polskiego) zginęły 32 osoby, w tym dwoje dzieci. Ranne zostały 84 osoby, w tym dziesięcioro dzieci
— przekazano w komunikacie w Telegramie.
Rosjanie zaatakowali Sumy dwoma rakietami balistycznymi. Szef kancelarii prezydenta Wołodymyra Zełenskiego Andrij Jermak poinformował, że były one wyposażone w pociski kasetowe.
13:16. Do 31 wzrosła liczba zabitych po rosyjskim ataku rakietowym na Sumy, wśród ofiar jest dwoje dzieci
„Do 31 wzrosła liczba zabitych po rosyjskim ataku rakietowym na Sumy na północnym wschodzie Ukrainy; wśród ofiar jest dwoje dzieci” – powiadomiła Państwowa Służba ds. Sytuacji Nadzwyczajnych.
Według informacji z godz. 13.40 (12.40 czasu polskiego) zginęło 31 osób, w tym dwoje dzieci. Ranne zostały 84 osoby, w tym dziesięcioro dzieci
— przekazano w komunikacie w Telegramie.
Rosjanie zaatakowali Sumy dwoma rakietami balistycznymi. Szef kancelarii prezydenta Wołodymyra Zełenskiego Andrij Jermak poinformował, że były one wyposażone w pociski kasetowe.
11:27. Prezydent: dziesiątki zabitych i rannych w Sumach, potrzebna silna reakcja świata
W wyniku ataku Rosji na miasto Sumy są dziesiątki zabitych i rannych; terror Moskwy potrzebuje silnej reakcji świata, bez nacisku na agresora pokój jest niemożliwy – oświadczył prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.
Straszny atak rosyjskich rakiet balistycznych na Sumy. Pociski wroga uderzają w zwykłą ulicę miasta, w zwykłe życie: domy, instytucje oświatowe, samochody na ulicy… I to w dniu, w którym ludzie idą do kościoła: w Niedzielę Palmową (…)
— napisał prezydent w mediach społecznościowych.
Potrzebujemy silnej reakcji ze strony świata. Stany Zjednoczone, Europa, wszyscy na świecie, którzy chcą zakończenia tej wojny i zabijania. Rosja chce dokładnie takiego terroru i przeciąga tę wojnę. Bez nacisku na agresora pokój jest niemożliwy
— podkreślił Zełenski.
10:33. Rosyjski atak rakietowy na Sumy, władze mówią o wielu zabitych
Rosjanie przeprowadzili dziś przed południem atak rakietowy na miasto Sumy w północno-wschodniej Ukrainie; władze poinformowały o wielu ofiarach śmiertelnych, jednak dotychczas nie podały ich liczby.
Dziś, w wyniku uderzenia rakietowego jest wielu zabitych. Wróg znowu zaatakował ludność cywilną
— napisał w Telegramie pełniący obowiązki mera Sum, Artem Kobzar.
Według użytkowników sieci społecznościowych zaatakowana została centralna część Sum. Niepotwierdzone doniesienia mówią o leżących na ulicy ciałach i pożarach samochodów.
Do ataku doszło, gdy ludzie szli do cerkwi lub powracali z nabożeństw Niedzieli Palmowej (ukr. Werbna Nedila), którą w tym roku Kościół prawosławny obchodzi w tym samym czasie, co katolicki.
09:02. „Guardian”: USA zażądały od Ukrainy kontroli nad kluczowym gazociągiem
USA „żądają kontroli” nad kluczowym gazociągiem przesyłającym rosyjski gaz przez terytorium Ukrainy d0 Europy Zachodniej w ramach przygotowywanej umowy dotyczącej minerałów, poinformował w sobotę Guardian.
Urzędnicy z USA i Ukrainy spotkali się w piątek, aby omówić propozycje Białego Domu dotyczące umowy dotyczącej minerałów. Donald Trump chce, aby Kijów przekazał swoje zasoby naturalne jako „zapłatę” za broń dostarczoną przez administrację Bidena, pisze Guardian.
Negocjacje umowy stają się coraz bardziej zacięte, pisze dziennik opierając się na doniesieniach Reutersa. Najnowszy projekt USA jest bardziej „maksymalistyczny” niż pierwotna wersja z lutego, która proponowała przekazanie Waszyngtonowi metali rzadkich o wartości 500 mld USD, a także ropy i gazu.
Według doniesień m.in. dziennika „Financial Times” i agencji Bloomberga, Stany Zjednoczone zażądały od Ukrainy renegocjacji uzgodnionego wcześniej, lecz nie podpisanego tekstu porozumienia o surowcach. Nowa wersja proponowana przez USA ma umożliwić Waszyngtonowi szeroką kontrolę nad eksploatacją, sprzedażą i czerpaniem zysków z eksploatacji ukraińskich złóż surowców naturalnych.
08:31. Trzy ofiary śmiertelne rosyjskich ataków na Chersoń
W wyniku przeprowadzonych w ciągu ostatniej doby nalotów na cele w obwodzie chersońskim na południu Ukrainy trzy osoby zginęły, a siedem zostało rannych - poinformował w niedzielę szef władz obwodowych Ołeksandr Prokudin.
Rosjanie zaatakowali 31 osiedli w obwodzie chersońskim. W nalotach uszkodzono infrastrukturę krytyczną, obiekty socjalne i obszary mieszkalne - blok oraz 11 domów jednorodzinnych.
W ciągu ostatnich 24 godzin siły rosyjskie przeprowadziły też 511 ataków na 11 miejscowości w obwodzie zaporoskim na wschodzie kraju - powiadomił Iwan Fiodorow, szef władz obwodowych.
W atakach uszkodzono domy, budynki gospodarcze oraz kilka pojazdów.
Ukraińskie jednostki obrony powietrznej przechwyciły i zniszczyły 43 z 55 dronów wystrzelonych przez Rosję w nocy z soboty na niedzielę. Bezzałogowce skierowano w północne, południowe i centralne obszary Ukrainy - poinformowały siły powietrzne.
07:00. Merz: klucz do zakończenia wojny ma Putin
Kandydat na kanclerza Niemiec Friedrich Merz powiedział w opublikowanym w niedzielę wywiadzie dla „Handelsblatt”, że „Putin musi zrozumieć, że nie ma szans na militarne zwycięstwo”. Przyszły kanclerz nie chciał powiedzieć, czy Bundeswehra weźmie udział w misji pokojowej w Ukrainie?
„Ukraina jest pod każdym względem przypadkiem szczególnym. Jest bardzo dużym europejskim krajem, ale jest europejskim krajem w stanie wojny. Kraj w stanie wojny nie może zostać ani członkiem NATO, ani członkiem Unii Europejskiej. Obietnica wstąpienia do UE jest aktualna, tak jak perspektywa przystąpienia do NATO, ale w obu przypadkach przedtem musi zakończyć się wojna” – powiedział w wywiadzie dla dziennika kół gospodarczych „Handelsblatt” desygnowany na kanclerza Niemiec Friedrich Merz.
CZYTAJ WIĘCEJ: Ukraina w UE i NATO? Kandydat na kanclerza Niemiec postawił jasny warunek: „W obu przypadkach przedtem musi zakończyć się wojna”
05:00. Amerykanie przedłużyli obowiązujące sankcje na Rosję
Administracja prezydenta Donalda Trumpa poinformowała o utrzymaniu stanu wyjątkowego, który został wprowadzony przez ekipę Joe Bidena w związku z ocenianymi jako szkodliwe działaniami rządu w Moskwie. Oznacza to przedłużenie o rok obowiązujących sankcji wymierzonych w Federację Rosyjską.
CZYTAJ WIĘCEJ: Stany Zjednoczone przedłużyły obowiązujące sankcje na Rosję. Trump o rozmowach z Moskwą: Wkrótce przyjdzie czas, by przejść do czynów
04:00. Trump: Rozmowy z Rosją idą dobrze, ale w pewnym momencie przyjdzie czas na działanie
Prezydent USA Donald Trump ocenił w sobotę, że rozmowy w sprawie zakończenia wojny w Ukrainie idą dobrze, ale zasugerował, że wkrótce przyjdzie czas, by przejść od słów do czynów.
03:00. Merz nie widzi perspektyw członkostwa Ukrainy w UE i NATO do końca wojny
Ukraina będzie mogła zostać członkiem UE i NATO dopiero wtedy, gdy w kraju zapanuje pokój, powiedział przyszły kanclerz Niemiec Friedrich Merz w opublikowanym w niedziele wywiadzie dla „Handelsblatt”.
Zdaniem Merza: „Ukraina jest europejskim państwem, które jest w stanie wojny. A kraj, który jest w stanie wojny, nie może zostać członkiem NATO ani Unii Europejskiej”.
Zapewnił jednocześnie, że Ukraina ma perspektywę członkostwa w Unii Europejskiej i NATO, jednak, jak powtórzył :„aby doszło do obu tych wydarzeń, wojna musi się najpierw zakończyć”.
Polityk przestrzegł także przed niedocenianiem odporności Rosji.„Okrutne wykorzystywanie ludzi zawsze było częścią rosyjskiej polityki” – zauważył szef CDU. Nie ma wielkich nadziei, że wojna Rosji na Ukrainie zakończy się sama w pewnym momencie, „ponieważ kraj zostanie wykrwawiony lub nastąpi polityczna reakcja przeciwko reżimowi”, dodał przyszły kanclerz Niemiec.
02:00. „Guardian”: USA zażądały od Ukrainy kontroli nad kluczowym gazociągiem
USA „żądają kontroli” nad kluczowym gazociągiem przesyłającym rosyjski gaz przez terytorium Ukrainy d0 Europy Zachodniej w ramach przygotowywanej umowy dotyczącej minerałów, poinformował „Guardian”.
Urzędnicy z USA i Ukrainy spotkali się w piątek, aby omówić propozycje Białego Domu dotyczące umowy dotyczącej minerałów. Donald Trump chce, aby Kijów przekazał swoje zasoby naturalne jako „zapłatę” za broń dostarczoną przez administrację Bidena, pisze Guardian.
Negocjacje umowy stają się coraz bardziej zacięte, pisze dziennik opierając się na doniesieniach Reutersa. Najnowszy projekt USA jest bardziej „maksymalistyczny” niż pierwotna wersja z lutego, która proponowała przekazanie Waszyngtonowi metali rzadkich o wartości 500 mld USD, a także ropy i gazu.
00:01. Media: F-16, który straciła Ukraina, najprawdopodobniej został zestrzelony rosyjską rakietą
Samolot F-16, który Ukraina straciła w sobotę wraz z pilotem Pawłem Iwanowem, najprawdopodobniej został zestrzelony rosyjską rakietą – podał portal BBC Ukraina z powołaniem na źródło w ukraińskich władzach.
Według źródeł BBC samolot Iwanowa został strącony rosyjską rakietą
— napisał serwis.
Ogółem w stronę samolotu wystrzelono trzy rakiety. Była to albo kierowana rakieta przeciwlotnicza z naziemnego systemu S-400, albo pocisk powietrze-powietrze R-37
— powiedział anonimowy rozmówca.
BBC Ukraina podkreśla, że jego źródło wykluczyło, iż Iwanow zginął w wyniku tzw. bratobójczego ognia, czyli w następstwie ostrzelania przez wojska ukraińskie.
Według niego (rozmówcy) w strefie, gdzie leciał Iwanow, nie działały ukraińskie systemy obrony powietrznej
— czytamy.
O śmierci pilota i stracie samolotu poinformował wcześniej prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.
Dziś, niestety, zginął w walce na pokładzie F-16 kapitan Pawło Iwanow. Chłopak miał 26 lat. Składam wyrazy współczucia rodzinie i towarzyszom broni Pawła
— oświadczył Zełenski.
Poinformował, że obecnie badane są okoliczności zdarzenia.
Ukraińskie (samoloty) F-16, Mirage, MiG-i, wszystkie nasze samoloty bojowe bohatersko wykonują zadania bojowe, broniąc naszego kraju i wspierając operacje naziemne. Siły powietrzne są również zaangażowane w obronę Ukrainy przed rosyjskimi rakietami i dronami. Jesteśmy dumni z naszych żołnierzy. Odpowiemy mocno i głośno
— podkreślił prezydent.
Siły Powietrzne Ukrainy podały w komunikacie, że kapitan Iwanow „zginął w walce, broniąc ziemi ojczystej przed (rosyjskimi) okupantami”. Nie ujawniły, gdzie doszło do śmierci pilota.
Obecnie piloci F-16 niemal codziennie wykonują misje bojowe na różnych obszarach w niezwykle trudnych warunkach, zapewniając osłonę myśliwską dla grup uderzeniowych i atakując cele wroga. Ukraińscy piloci pracują na maksimum swoich ludzkich i technicznych możliwości, ryzykując życie za każdym razem, gdy wykonują misje bojowe. Pawło był jednym z nich!
— przekazały Siły Powietrzne w Telegramie.
To już drugi pilot ukraiński i samolot F-16, który Ukraina utraciła w trakcie wojny z Rosją. Pierwsza taka maszyna rozbiła się w ostatnich dniach sierpnia ubiegłego roku.
Pierwsze F-16 dotarły na Ukrainę 31 lipca 2024 roku. Władze w Kijowie nie ujawniły, ile maszyn wtedy otrzymały. Do przekazania ok. 60 samolotów zobowiązała się koalicja złożona z Danii, Norwegii, Holandii i Belgii.
red/wPolityce.pl/PAP/X/Fb/media
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/swiat/726547-relacja-1145-dzien-wojny-na-ukrainie