Trwa 1144. dzień rosyjskiej agresji na Ukrainę. Na portalu wPolityce.pl relacjonujemy dla Państwa wydarzenia na froncie.
CZYTAJ WIĘCEJ: RELACJA z wojny dzień po dniu.
Sobota, 12 kwietnia 2025 r.
22:00. Pożar w rosyjskim mieście Saratów
W sieci pojawiło się nagranie, na którym widać dużo dymu unoszącego się w powietrze w rosyjskim mieście Saratów.
20:31. Szef NATO: Rosja może dążyć do użycia broni nuklearnej w kosmosie
Sekretarz generalny NATO Mark Rutte oświadczył, że Sojusz Północnoatlantycki obawia się, iż Rosja może chcieć w przyszłości prowadzić wojny w kosmosie i używać broni nuklearnej do niszczenia satelitów.
Znamy doniesienia, że Rosja rozważa możliwość umieszczenia broni nuklearnej w kosmosie i jest to bardzo niepokojące
— podkreślił Rutte w wywiadzie dla niemieckiej gazety „Welt am Sonntag”.
Tak zwana nuklearna broń antysatelitarna nie jest skierowana przeciwko celom na Ziemi, ale przeciwko satelitom. Byłaby ona w stanie jednocześnie wyłączyć setki z około 7 tys. satelitów krążących na niskiej orbicie. Rezultatem byłby gigantyczny chaos na Ziemi - pisze w sobotę portal dziennika „Welt”.
Rutte ostrzegł, że taka misja byłaby naruszeniem Traktatu o Przestrzeni Kosmicznej z 1967 roku.
Jego zdaniem rywalizacja o wpływy w kosmosie przybiera na sile.
W ostatnich latach przestrzeń kosmiczna stała się coraz bardziej zatłoczona, niebezpieczna i nieprzewidywalna. Wiemy, że konkurencja w kosmosie jest zaciekła i staje się coraz ostrzejsza. I to nie tylko w kategoriach komercyjnych. To wpływa na całe nasze bezpieczeństwo
— zauważył Rutte.
Sojusznicy w NATO dostosowują się do wyzwań w kosmosie, w tym do dzielenia się informacjami wywiadowczymi i tworzenia krajowych centrów dowodzenia w kosmosie. Ale także rozwijają mniejsze satelity, które są bardziej zwrotne i lepiej chronione
— powiedział sekretarz generalny NATO.
Rutte podkreślił także rosnące znaczenie Arktyki, gdzie Chiny i Rosja coraz częściej wykorzystują nowe szlaki morskie i militaryzują części tego obszaru.
Satelity mogą pomóc nam monitorować ruchy na lądzie i morzu, zapewniając jednocześnie naszym żołnierzom niezawodną i bezpieczną komunikację
— oświadczył Rutte na łamach „Welt am Sonntag”.
17:50. Szef MSZ Ukrainy: nie można manipulować terminem „pokój”
Chcemy zakończyć wojnę w tym roku, ale nie można manipulować terminem „pokój” - powiedział w sobotę szef MSZ Ukrainy Andrij Sybiha. Zaznaczył, że Kijów opowiada się za długotrwałym, sprawiedliwym i wszechstronnym pokojem w wojnie z Rosją.
Według ministra od tego, jak zakończy się wojna w Ukrainie, zależy „przyszła architektura bezpieczeństwa w Europie, bezpieczeństwo każdej rodziny w Europie”. Dlatego - dodał - pokój musi być sprawiedliwy, trwały i wszechstronny.
Długotrwały i wszechstronny pokój oznacza też godność
— podkreślił minister podczas forum dyplomatycznego w Antalyi na południu Turcji.
15:08 Prezydent Zełenski: Pilot samolotu F-16 zginął w walce
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski poinformował o śmierci pilota samolotu F-16, który zginął podczas wykonywania zadań bojowych. „Chłopak miał 26 lat” – napisał szef państwa na portalach społecznościowych.
Dziś, niestety, zginął w walce na pokładzie F-16 kapitan Pawło Iwanow. Chłopak miał 26 lat. Składam wyrazy współczucia rodzinie i towarzyszom broni Pawła
— oświadczył Zełenski.
To już drugi pilot ukraiński i samolot F-16, który Ukraina utraciła w trakcie wojny z Rosją. Pierwsza taka maszyna rozbiła się w ostatnich dniach sierpnia ubiegłego roku.
14:10. Szef MSZ Rosji: Nie było żadnych kontaktów ze stroną ukraińską na forum w Antalyi
Minister spraw zagranicznych Rosji Siergirej Ławrow poinformował na forum dyplomatycznym w Antalyi, że „według jego wiedzy” podczas tego wydarzenia nie było żadnych kontaktów między delegacjami Rosji i Ukrainy. Wcześniej w Antalyi występował szef MSZ Ukrainy Andrij Sybiha.
Ławrow, pytany o siły pokojowe na Ukrainie, powiedział, że „największymi adwokatami” tego rozwiązania są prezydent Francji Emmanuel Macron i brytyjski premier Keir Starmer.
Oni nie myślą o żadnych neutralnych siłach. Mówią, że to ich kraje będą odpowiadać za większość kontyngentu
— dodał.
Ocenił, że Europejczycy chcą wysłać na Ukrainę siły pokojowe, „nie po to, by bronić pokoju, lecz by chronić nazistowski reżim”.
I to jest kluczowe. Wszystko wokół to zasłona dymna
— oświadczył.
11:10. Duda dla Sky News: Trump jest najlepszą szansą na pokój na Ukrainie
Prezydent USA Donald Trump jest najlepszą szansą na zaprowadzenie pokoju na Ukrainie - ocenił w opublikowanym w sobotę wywiadzie w brytyjskiej telewizji Sky News prezydent Andrzej Duda.
Jeśli jest ktoś, kto może zakończyć rosyjską wojnę, najpewniej jest to prezydent Stanów Zjednoczonych
— podkreślił Duda.
Pozostaje pytanie o to, czy będzie wystarczająco zdeterminowany, aby zrobić to w sposób zapewniający trwały i sprawiedliwy pokój
– dodał, zaznaczając, że jest to szczególnie ważne dla Europy.
Prezydent RP przywołał działania Trumpa z jego pierwszej kadencji, wymierzone w gazociąg Nord Stream 2 oraz „udaremnienie ambicji energetycznych Putina” jako dowody na to, że amerykański przywódca „wie, gdzie uderzyć, żeby zabolało”.
10:47. Przywódca Tatarów Krymskich: odstąpienie Krymu to postawienie krzyżyka na przyszłości państwa
Odstąpienie Rosji anektowanego Krymu byłoby praktycznie postawieniem krzyżyka na przyszłości państwa ukraińskiego i zgodą na unicestwienie narodu krymskotatarskiego - powiedział PAP przewodniczący Medżlisu (samorządu) Tatarów krymskich Refat Czubarow.
Na Krymie nie ustają represje i prześladowania. Co najmniej 227 osób jest pozbawionych wolności, większość z nich jest już skazana. Trafiają przed okupacyjne sądy, w oddalonych regionach Rosji, w ten sposób próbuje się oderwać te osoby od bliskich i adwokatów
— podkreślił przywódca Tatarów krymskich.
Represjom poddawani są też etniczni Ukraińcy, którzy nie uznają rosyjskiej okupacji. Czubarow poinformował, że nocą z 20 na 21 marca w Eupatorii aresztowano czterech członków rodziny, oskarżając ich o rzekomą współpracę z ukraińskimi służbami specjalnymi.
Rosja wykorzystuje represje jako instrument „zdławienia woli” mieszkańców Krymu, by wyprzeć ich poza terytorium anektowanego półwyspu - powiedział PAP Czubarow na marginesie forum dyplomatycznego w Antalyi.
09.03. Rosja zaatakowała w nocy Charków, Zaporoże, Odessę i Kijów
„Rosja zaatakowała w nocy z wczoraj na dziś cele w obwodzie zaporoskim oraz w Charkowie, Odessie i Kijowie, wywołując w stolicy Ukrainy pożar, w którym ranne zostały dwie osoby” - poinformowały władze lokalne.
W wyniku ataku dronów w dwóch dzielnicach Kijowa wybuchł pożar, w którym ranne zostały dwie osoby. Ogień ogarnął budynki mieszkalne oraz dom jednorodzinny
— napisał na Telegramie mer Kijowa Witalij Kliczko.
Ukraińskie media poinformowały też o ataku rosyjskich dronów na położoną na południu Ukrainy Odessę.
Iwan Fiodorow, szef władz lokalnych obwodu zaporoskiego, napisał na Telegramie, że przeciwko regionowi przeprowadzono w ciągu ostatnich 24 godzin 447 ataków.
Ostrzelano 12 miejscowości, a większość ataków przeprowadzono przy użyciu dronów
— dodał polityk.
08:03. Fiński parlament za zakazem sprzedaży nieruchomości Rosjanom
Fiński parlament jednogłośnie zatwierdził w piątek rządową ustawę zakazującą nabywania nieruchomości przez osoby i podmioty zagraniczne, których kraj prowadzi wojnę napastniczą i może stanowić zagrożenie dla bezpieczeństwa Finlandii. W praktyce zmiana prawa dotyczy Rosjan i rosyjskich firm.
To bardzo ważne, że parlament jednomyślnie poparł propozycję, której celem jest wzmocnienie bezpieczeństwa narodowego. To również jasny sygnał: nie pozwolimy na destabilizację Finlandii
— oświadczył minister obrony narodowej Antti Hakkanen, którego resort był odpowiedzialny za projekt ustawy.
W tekście nie wymieniono konkretnie żadnego państwa, lecz zawarto ogólną formułę mówiącą o krajach,które według Rady UE „naruszyły integralność terytorialną, suwerenność i niepodległość innego państwa”.
Rząd Petteriego Orpo przygotuje rozporządzenie, które zdefiniuje państwa prowadzące wojnę napastniczą i mogące zagrozić bezpieczeństwu narodowemu Finlandii.
01:18. Bloomberg: „koalicja chętnych” ma przyspieszyć planowanie militarne na rzecz bezpieczeństwa Ukrainy
Francja i Wielka Brytania chcą przyspieszyć planowanie militarne dotyczące gwarancji bezpieczeństwa dla Ukrainy, a kraje biorące udział w „koalicji chętnych” będą musiały do końca przyszłego tygodnia odpowiedzieć na szczegółowe pytania w tej sprawie - poinformował Bloomberg.
Ministrowie obrony Francji i Wielkiej Brytanii, Sebastien Lecornu i John Healey, powiedzieli dziennikarzom, że państwa mające wysłać swe kontyngenty na Ukrainę w ramach „sił reasekuracyjnych” będą musiały określić szczegóły swego zaangażowania oraz jego zgodność ze swym porządkiem konstytucyjnym.
Lecornu poinformował, że Turcja rozważa ewentualny udział w „morskim komponencie” sił międzynarodowych.
„Siły reasekuracyjne” mają trafić na Ukrainę po zawarciu zawieszenia broni w jej wojnie obronnej z Rosją.
01:12. Gambia powołała dyplomatę akredytowanego w Ankarze, a nie w Moskwie, na ambasadora w Ukrainie
Gambia uszanowała prośbę Ukrainy i mianowała dyplomatę akredytowanego w Turcji, a nie w Rosji, ambasadorem nierezydentem tego kraju w Kijowie - poinformował na platformie X minister spraw zagranicznych Ukrainy Andrij Sybiha.
00:05. Ukraina wynajęła kancelarię Hogan Lovells US do negocjacji umowy surowcowej z USA
Ukraina wynajęła waszyngtońską kancelarię prawniczą Hogan Lovells US do negocjacji umowy surowcowej ze Stanami Zjednoczonymi – podała agencja Interfax-Ukraina. Wcześniej rząd w Kijowie przeznaczył na usługi doradcze w sprawie umowy 2,7 mln dolarów.
Kancelaria została zatrudniona przez Ministerstwo Sprawiedliwości Ukrainy.
Wynika to z rejestru FARA (Foreign Agents Registration Act), w którym w piątek pojawiła się informacja o zatrudnieniu tej firmy w interesach Ministerstwa Sprawiedliwości Ukrainy 9 kwietnia tego roku
— przekazała Interfax-Ukraina. Zaznaczyła, że inne szczegóły nie są znane. Wyjaśniła także, że Hogan Lovells US pracował dla Fundacji ukraińskiego biznesmena Wiktora Pinczuka w 2023 roku, pomagając jej w organizacji wystawy na Kapitolu na temat zbrodni wojennych Rosji w Ukrainie.
W czwartek wicepremier Ukrainy ds. integracji europejskiej i euroatlantyckiej Olha Stefaniszyna poinformowała, że w piątek rozpoczną się konsultacje techniczne z USA w sprawie umowy o minerałach.
red/wPolityce.pl/PAP/X/Fb/media
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/swiat/726480-relacja-1144-dzien-wojny-koalicja-ma-przyspieszyc
Dziękujemy za przeczytanie artykułu!
Najważniejsze teksty publicystyczne i analityczne w jednym miejscu! Dołącz do Premium+. Pamiętaj, możesz oglądać naszą telewizję na wPolsce24. Buduj z nami niezależne media na wesprzyj.wpolsce24.