Trwa 1143. dzień rosyjskiej agresji na Ukrainę. Na portalu wPolityce.pl relacjonujemy dla Państwa wydarzenia na froncie.
CZYTAJ WIĘCEJ: RELACJA z wojny dzień po dniu.
Piątek, 11 kwietnia 2025 r.
23:10. Sankcje na wojennych propagandystów
Zełenski nakłada sankcje na propagandystów wojennych i rosyjską flotę cieni. Na listach sankcji znajduje się 71 osób i 18 punktów dystrybucji rosyjskiej propagandy - pisze The Kyiv Independent.
23:00. Prawie 200 eksplozji w obwodzie sumskim
W piątek wojska rosyjskie 91 razy ostrzeliwały teren obwodu sumskiego - podała miejscowa administracja wojskowa informując, że odnotowano 196 eksplozji. W wyniku ataków uszkodzone zostały budynki, w tym szkoła, sklep, bank i 20 domów.
22:00. Eksplozje w Dnieprze
O wybuchach w mieście położonym w obwodzie dniepropietrowskim informuje portal Suspilne.
21:40. USA: Chińczycy na froncie to najemnicy
Ponad stu obywateli Chin, którzy po stronie Rosji walczą przeciwko Ukrainie to najemnicy, którzy nie wydają się mieć bezpośrednich związków z chińskimi władzami - podała agencja Reutera powołując się na dwóch informatorów znających dane amerykańskiego wywiadu.
21:29. Zakończyło się spotkanie Putina z wysłannikiem Trumpa, Steve’em Witkoffem
Po ponad czterech i pół godziny wieczorem zakończyło się spotkanie rosyjskiego przywódcy Władimira Putina z wysłannikiem prezydenta USA Donalda Trumpa ds. Bliskiego Wschodu Steve’em Witkoffem w Petersburgu - poinformował Reuters, powołując się na rosyjskie media.
Wcześniej służby prasowe rosyjskiego przywódcy poinformowały, że rozmowy polityków miały dotyczyć między innymi sytuacji na Ukrainie, zastrzegły jednak, że nie należy oczekiwać dyplomatycznego przełomu w tej kwestii - relacjonuje AFP.
CZYTAJ WIĘCEJ: Wysłannik Trumpa z misją w Petersburgu. Rozmowa Witkoff’a z Putinem trwała 4,5 godziny
20:30. Rozmowy o wzmocnieniu ukraińskiej obrony
Minister obrony Ukrainy Rustem Umerow spotkał się z unijnym komisarzem ds. obrony i przestrzeni kosmicznej Andriusem Kubiliusem. Ukraiński polityk przekazał, że tematem rozmowy było wzmocnienie potencjału obronnego Ukrainy i rozwój przemysłu zbrojeniowego. Omówiliśmy uruchomienie nowego europejskiego mechanizmu inwestycyjnego w przemyśle obronnym - dodał.
19:57. Estoński polityk: amerykańscy negocjatorzy nie mają złudzeń co do intencji Rosjan
Rozmawialiśmy z negocjatorami, którzy biorą udział w technicznych negocjacjach z Rosją, i oni nie mają złudzeń, że Moskwa podchodzi do nich poważnie - powiedział PAP Marko Mikhelson, szef komisji spraw zagranicznych estońskiego parlamentu. Dodał, że uzyskał zapewnienie, iż nie będzie kompromisu w najważniejszych sprawach
19:00. Jermak: Ukraina chce zawieszenia broni
Szef kancelarii prezydenta Ukrainy Andrij Jermak, cytowany przez agencję Interfax-Ukraina oświadczył, że Ukraina wspólnie z krajami partnerskimi dąży do osiągnięcia całkowitego i bezwarunkowego zawieszenia broni, które utoruje drogę do ustanowienia sprawiedliwego i trwałego pokoju.
18:30. Zełenski prosi sojuszników o dodatkowe systemy Patriot
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski zwrócił się do uczestników spotkania Grupy Kontaktowej ds. Obrony jego kraju, które odbyło się w kwaterze głównej NATO w Brukseli, o dostarczenie dziesięciu systemów Patriot do obrony ludności cywilnej i „działania na rzecz pokoju”.
„Proszę was o skoncentrowanie się przede wszystkim na systemach obrony powietrznej dla Ukrainy. Są nam one naprawdę potrzebne. Dziesięć systemów Patriot, które wolny świat posiada. Potrzebne są dziś polityczne decyzje, żeby te systemy działały dla pokoju”
– powiedział.
Zełenski zwrócił się do uczestników spotkania ze swego miasta rodzinnego, Krzywego Rogu. Przypomniał, że tydzień temu rosyjska rakieta balistyczna zabiła tam 19 osób, w tym dziewięcioro dzieci. 20. ofiara ataku zmarła w szpitalu. Prezydent odwiedził miejsce ataku. Położył tam pluszowego misia.
18:00. Zełenski uczcił pamięć ofiar w Krzywym Rogu
Prezydent Ukrainy oddał hołd ofiarom rosyjskiego ataku rakietowego, które zginęły w wyniku uderzenia z 4 kwietnia. „Nie mamy prawa zapomnieć o zbrodniach popełnionych przez Rosję na Ukraińcach” - oświadczył w mediach społecznościowych.
17:30. Walka z minami w obwodzie charkowskim
W rejonie iziumskim obwodu charkowskiego saperzy wykorzystują japoński trał, by „szybko i bezpiecznie” rozminowywać leśne drogi oraz pasy przeciwpożarowe w celu zwiększenia ochrony lasów i osiedli przed pożarem - podała Państwowa Służba Ukrainy ds. Sytuacji Nadzwyczajnych (DSNS).
17:12. Trump wezwał Rosję do „pokojowego rozwiązania”
„Zbyt wielu ludzi umiera - tysiące każdego tygodnia - w strasznej i bezsensownej wojnie. Wojnie, która nigdy nie powinna się wydarzyć i nie wydarzyłaby się, gdybym był prezydentem” - napisał prezydent USA Donald Trump na swoim własnym portalu społecznościowym Truth Social
Według źródeł portalu Axios, jeśli zawieszenie broni nie zostanie osiągnięte do końca miesiąca, Trump może nałożyć dodatkowe sankcje na Rosję samodzielnie lub zwracając się do Kongresu o przyjęcie nowych przepisów dotyczących sankcji.)
17:05. Rozpoczęło się spotkanie Putin-Witkoff
Kreml poinformował, że w Petersburgu rozpoczęło się spotkanie Władimira Putina ze Steve’em Witkoffem, specjalnym wysłannikiem Donalda Trumpa. Szczegóły dotyczące przewidywanego czasu trwania rozmowy nie są znane.
17:00. Ponad 3 lata więzienia dla byłego gubernatora Sewastopola za łamanie sankcji
Brytyjski sąd skazał byłego gubernatora Sewastopola i byłego wiceministra przemysłu i handlu Rosji Dmitrija Owsjannikowa na 40 miesięcy więzienia za łamanie sankcji, które nałożył na niego Londyn - podała agencja AFP. To pierwszy taki wyrok w Wielkiej Brytanii. Sąd uznał, że Owsjannikow, który od paru lat mieszka w Wielkiej Brytanii, jest winny świadomego obchodzenia sankcji między lutym 2023 r. a styczniem 2024 r.
Według śledztwa w 2023 r. Owsjannikow otworzył konto bankowe w Halifax Bank of Scotland, a następnie poprosił żonę o przelanie mu 76 tys. funtów na zakup mercedesa. Gdy jednak bank ustalił, że znajduje się na liście sankcyjnej, o zakup samochodu poprosił swojego brata Aleksieja.
Dyrektor brytyjskiej Narodowej Agencji ds. Przestępczości Gaeme Biggar powiedział, że Owsjannikow i jego rodzina „wyraźnie wiedzieli, że podlega on tym sankcjom, i celowo podjęli kroki, aby ominąć kontrolę”.
16:45. Le Figaro: NATO przygotowuje mapy na wypadek konfliktu z Rosją
Rosnące zagrożenie rosyjską agresją zmusiło kraje NATO do przygotowania się na jej odparcie w terenie. Wymaga to dokładnych map, w tym nowoczesnych map w formacie 3D. Pracuje nad nimi w szczególności francuskie wojsko - donosi „Le Figaro”.
Pułk kartograficzny, który jest częścią francuskiej brygady inżynieryjnej, współpracuje z rumuńską agencją kartograficzną w celu uaktualnienia map - czytamy. „Sojusznicy potrzebują najnowszej wiedzy na temat spodziewanego przyszłego pola bitwy” – powiedział rozmówca gazety. „Musimy wiedzieć, gdzie zostaną rozmieszczone systemy uzbrojenia, jakie są cele, które nas interesują, ustalić kwestie mobilności operacyjnej, udokumentować trasy i ograniczenia”. Na mapach zaznaczono także „punkty najwyższego poziomu” – wieże ciśnień, dzwonnice itp., które w razie potrzeby mogą służyć artylerzystom jako punkty orientacyjne.
16:30. Najwięcej walk - w rejonie Pokrowska
Według informacji podanych przez Sztab Generalny Ukrainy, w piątek do godz. 16:00 na froncie doszło do 75 starć bojowych, a najwięcej walk odnotowano na kierunkach pokrowskim (26), łymańskim (12), kurskim (10), kupiańskim (7) i torećkim (5).
16:00. Trump ponagla Rosję
„Rosja musi zacząć działać. Zbyt wielu ludzi ginie, tysiące tygodniowo, w strasznej i bezsensownej wojnie - wojnie, która nigdy nie powinna się wydarzyć i do której by nie doszło, gdybym był prezydentem” - napisał w serwisie Truth Social prezydent USA Donald Trump.
CZYTAJ WIĘCEJ: Pat w rozmowach pokojowych ws. Ukrainy. Trump: Rosja musi się ruszyć. Zbyt wielu ludzi ginie w okropnej i bezsensownej wojnie
14:50. Pistorius: Pokój w Ukrainie wydaje się poza zasięgiem
Szef niemieckiego resortu obrony Boris Pistorius przyznał w Brukseli, że - biorąc pod uwagę trwającą agresję Rosji na Ukrainę - pokój wydaje się w najbliższej przyszłości poza zasięgiem. Minister obrony Wielkiej Brytanii John Healey dodał, że sojusznicy przekażą Ukrainie 21 mld euro pomocy wojskowej.
Na piątkowej konferencji prasowej po spotkaniu Grupy Kontaktowej ds. Obrony Ukrainy, zorganizowanym pod przewodnictwem Wielkiej Brytanii i Niemiec w kwaterze głównej NATO w Brukseli, Pistorius zapowiedział, że Niemcy zapewnią Ukrainie wsparcie wojskowe o wartości 11 mld euro w okresie do 2029 r. „Zapewnimy, że Ukraina będzie nadal korzystać z naszego wspólnego wsparcia wojskowego. Rosja musi zrozumieć, że Ukraina jest w stanie kontynuować walkę, a my będziemy ją wspierać” - zapowiedział.
Z kolei jego brytyjski odpowiednik John Healey powtórzył ubiegłotygodniową zapowiedź sekretarza generalnego NATO Marka Ruttego, ogłaszając, że Ukraina otrzyma od sojuszników 21 mld euro wsparcia militarnego. „To rekordowy wzrost finansowania wojskowego dla Ukrainy. Zwiększamy też wsparcie dla (żołnierzy) walczących na froncie” - oznajmił.
CZYTAJ WIĘCEJ: Pistorius przyznaje: Pokój na Ukrainie wydaje się poza zasięgiem. Healey zapowiada pomoc wojskową wartą 21 mld euro
14:20. Estonia zatrzymała na Morzu Bałtyckim rosyjski tankowiec
Estońskie siły obronne po raz pierwszy zatrzymały rosyjski tankowiec przewożący ropę naftową. Do zdarzenia doszło dziś rano w pobliżu wyspy Aegna w zatoce Muuga. Według dowódcy estońskiej marynarki wojennej zatrzymania dokonano w celu sprawdzenia dokumentów i statusu prawnego statku, który płynął do portu Ust-Ługa wzdłuż estońskich wód terytorialnych. Trzy estońskie okręty wojenne pełnią służbę w pobliżu tankowca, który według służby Marinetraffic pływa pod banderą Dżibuti - donosi Postimees.
14:10. 21 mld euro dla Ukrainy
Brytyjski minister obrony John Healey powiedział, że sojusznicy Ukrainy zadeklarowali pomoc wojskową w wysokości 21 mld euro. Kwota obejmuje rekordowe 4,5 mld funtów (około 5,3 mld euro) z Wielkiej Brytanii. Niemcy wyślą ponad 11 miliardów euro pomocy wojskowej, oprócz już zadeklarowanych środków.
John Hilley twierdzi, że rok 2025 będzie krytycznym momentem dla wojny w Ukrainie, kiedy sojusznicy Kijowa i ich przemysł obronny muszą zwiększyć wsparcie. Ukraiński minister obrony Rustem Umerow powiedział, że Europa przejmuje przywództwo od USA w zakresie wsparcia obronnego dla Kijowa. Dodał, że Stany Zjednoczone nadal są „głównym partnerem” Kijowa, mimo że szef Pentagonu Peter Hegsett nie wziął udziału w szczycie osobiście.
13:50. Marynarka wojenna zatrzymała tankowiec z rosyjskiej „floty cieni”
Estońska marynarka wojenna zatrzymała w piątek w godzinach porannych tankowiec Kiwala, wchodzący w skład rosyjskiej „floty cieni” - poinformował estoński nadawca ERR. Tankowiec bez bandery wpłynął na wody terytorialne Estonii o godz. 4.19.
Dowódca Sił Morskich Estonii, komandor Ivo Vaark, poinformował, że dotychczasowe śledztwo nie jest prowadzone w kierunku podejrzenia o zagrożenie dla obiektów infrastruktury krytycznej. Na pokładzie tankowca przebywają 24 osoby, a obecnie znajduje się on w pobliżu wyspy Aegna, w odległości 14 km na północ od Tallina. Kiwala zmierzała do Ust-Ługi w rosyjskim obwodzie leningradzkim, położonej około 110 km od Petersburga.
Według estońskiego nadawcy ERR kapitanem statku jest obywatel Chin. Obecnie władze Estonii sprawdzają stan techniczny jednostki i dokumenty pozostałych członków załogi.
13:30. Orban: Przystąpienie Ukrainy do UE zniszczy nasze rodziny
Premier Węgier Viktor Orban oświadczył w piątek, że przystąpienie Ukrainy do UE zniszczy Węgry i węgierskie rodziny. Szef rządu ponownie oskarżył liderów UE o torpedowanie pokojowych działań administracji USA i chęć kontynuowania wojny na Ukrainie.
W tradycyjnej cotygodniowej rozmowie na antenie węgierskiego radia publicznego Orban poinformował, że trwają przygotowania do wcześniej zapowiadanego przez niego referendum, w którym obywatele Węgier wyrażą swoją opinię na temat ewentualnej akcesji Ukrainy do UE.
12:50. Niemcy zapewnią Ukrainie wsparcie wojskowe o wartości 11 mld euro
Niemcy zapewnią Ukrainie wsparcie wojskowe o wartości 11 mld euro w okresie do 2029 r. - poinformował minister obrony Ukrainy Rustem Umierow w komunikacie na platformie X. Umierow podziękował również Wielkiej Brytanii za nowy pakiet pomocy wojskowej dla Ukrainy, wart 450 mln funtów.
„Jestem wdzięczny narodowi i rządowi Niemiec, w szczególności mojemu odpowiednikowi, ministrowi (Borisowi) Pistoriusowi, za dzisiejsze ogłoszenie dalszego wsparcia wojskowego dla Ukrainy o wartości 11 mld euro do 2029 r. Dostawy z Niemiec pomogą nam w tym roku bronić naszego nieba (systemy IRIS-T z pociskami rakietowymi, pociski Patriot) i poprawią naszą sytuację na polu walki (wozy bojowe Marder, czołgi Leopard, systemy artyleryjskie)” - napisał Umierow
12:30. Ukraina nawiązała relacje dyplomatyczne z Somalią
Andrij Sybiha, szef MSZ Ukrainy napisał w serwisie X, że „Ukraina jest zainteresowana wzmocnieniem więzi z państwami Afryki”. Poinformował też o formalnym nawiązaniu relacji dyplomatycznych z Somalią.
12:25. Rosja informuje o strąceniu ukraińskich dronów
Ministerstwo Obrony Rosji informuje o strąceniu 1 200 ukraińskich dronów w ciągu tygodnia. Rosjanie mieli też strącić 27 bomb kierowanych JDAM i 19 pocisków wystrzelonych przez wyrzutnie HIMARS.
12:20. Estonia przekaże 10 tys. sztuk amunicji artyleryjskiej Ukrainie
Na Ukrainę trafi też z Estonii 750 tys. racji żywnościowych dla żołnierzy. Pomoc z Estonii ma dotrzeć na Ukrainę jeszcze w tym lub w przyszłym tygodniu.
12:00. Brytyjczycy przekażą pakiet wart 450 mln funtów
Ministerstwo Obrony Wielkiej Brytanii informuje o nowym pakiecie pomocy wojskowej dla Ukrainy. Pakiet ma być wart 450 mln funtów. W jego skład mają wchodzić drony bojowe, a także środki na utrzymanie i naprawę wcześniej przekazanego Ukraińcom uzbrojenia – wynika z komunikatu brytyjskiego resortu.
11:45. Tragiczne skutki ostrzału obwodu charkowskiego
W ciągu doby w ostrzale obwodu charkowskiego ranne zostały cztery osoby - donosi policja z obwodu charkowskiego.
11:00. Wzrosła liczba ofiar ataku drona na miejscowość w obwodzie żytomierskim
W wyniku uderzeniu drona w budynek mieszkalny w miejscowości Ozerne zginęła jedna osoba, a sześć zostało rannych.
10:40. Obwód zaporoski: Rosyjski dron zaatakował cywilny samochód
Do ataku doszło we wsi Preobrażenka. Samochód spłonął. W ataku nikt nie ucierpiał - poinformowała policja z obwodu zaporoskiego.
09:35. Ukraińska obrona przeciwlotnicza zestrzeliła w nocy 24 z 39 rosyjskich dronów
W ciągu ostatnich 24 godzin wojska rosyjskie zaatakowały Ukrainę 39 bezzałogowymi statkami powietrznymi. Uderzyły także w Dniepr rakietą balistyczną - poinformowały Siły Powietrzne Ukrainy. Obrona przeciwlotnicza zestrzeliła 24 drony na północy, południu, wschodzie i w centrum kraju – podano w komunikacie ukraińskiego lotnictwa wojskowego.
09:10. 148 starć bojowych w ciągu doby
Minionej doby na froncie doszło do 148 starć bojowych – podał Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy. Najgorętsze walki toczyły się w okolicach Pokrowska, Łymanu i Torećka.
09:00. Ugaszono ogromny pożar w Dnieprze. Liczba ofiar ataku wzrosła
Rozległy pożar w mieście Dniepr został ugaszony. Liczba osób rannych wzrosła do dziewięciu – podaje Państwowa Służba Ratownicza Ukrainy. Pożar został wywołany rosyjskim atakiem rakietowym wieczorem 10 kwietnia.
08:47. Straty bojowe Rosjan
W ciągu ostatniej doby rosyjska armia straciła kolejnych 1210 żołnierzy (ponad 930 tys. od początku pełnoskalowej wojny), a także 1 czołg, 61 systemów artyleryjskich i 122 drony.
Zaktualizowane dane przedstawił w mediach społecznościowych ukraiński resort obrony.
08:03. W. Brytania ogłosiła kolejną transzę pomocy wojskowej dla Ukrainy w wysokości 450 mln funtów
Ukraina otrzyma kolejną transzę pomocy wojskowej o wartości 450 mln funtów – podała agencja AP, powołując się na brytyjskie ministerstwo obrony. Dodatkowe środki zapewni także Norwegia za pośrednictwem Międzynarodowego Funduszu na rzecz Ukrainy prowadzonego przez Wielką Brytanię.
Jak podaje stacja BBC, pakiet obejmuje m.in. 160 mln funtów na naprawy i konserwację pojazdów i sprzętu, które Wielka Brytania już dostarczyła Ukrainie. Rząd poinformował, że ponad 250 mln funtów zostanie przeznaczone na systemy radarowe, miny przeciwpancerne i setki tysięcy dronów.
Jak zauważa AP ogłoszenie wsparcia wojskowego odbywa się w tuż przed rozpoczęciem w piątek w Brukseli spotkania Grupy Kontaktowej ds. Obrony Ukrainy pod przewodnictwem Wielkiej Brytanii i Niemiec.
07:18. W Antalyi rusza forum dyplomatyczne z udziałem m.in. szefów MSZ Ukrainy i Rosji
W Antalyi na południu Turcji rusza forum dyplomatyczne z udziałem ponad 20 liderów krajów i rządów oraz około 50 ministrów spraw zagranicznych. Zaplanowano udział szefów dyplomacji Ukrainy i Rosji, Andrija Sybihy i Siergieja Ławrowa.
W forum ma uczestniczyć ok. 450 przedstawicieli władz ze 140 krajów, w tym prezydenci, szefowie rządów, ministrowie. Liczba wszystkich uczestników szacowana jest przez organizatora na ok. 4 tysiące.
Dyskusje mają dotyczyć m.in. sytuacji na Bliskim Wschodzie, odbudowy Syrii, bezpieczeństwa w Europie, a także sytuacji wokół Morza Czarnego i na Kaukazie Południowym, walki z terroryzmem, surowców.
W sobotę, na oddzielnych panelach, mają wystąpić szefowie MSZ Ukrainy i Rosji.
06:10. Algieria prowokuje Maroko, budując przy wsparciu Rosji wojskową bazę lotniczą tuż przy granicy
Algieria ukończyła budowę nowej wojskowej bazy lotniczej zaledwie 72 kilometry od granicy z Marokiem. Stacjonują w niej rosyjskie myśliwce MiG-29, co potwierdziło Atlantyckie Obserwatorium Obrony i Uzbrojenia (AODA).
05:30. Książę Harry odwiedził rannych w centrum medycznym we Lwowie
Książę Harry złożył niezapowiedzianą wizytę w centrum medycznym we Lwowie, na zachodzie Ukrainy, gdzie odwiedził rannych żołnierzy i cywilów. Ze względów bezpieczeństwa o podróży księcia poinformowano dopiero po jej zakończeniu - podała agencja AP.
Książę Sussex, który przez 10 lat służył w armii i odbył dwie tury w Afganistanie, złożył wizytę w klinice ortopedycznej Superhumans Center specjalizującej się w chirurgii rekonstrukcyjnej i rehabilitacji rannych.
Harry’emu towarzyszyli przedstawiciele założonej przez niego Fundacji Invictus Games, która umożliwia weteranom udział w zawodach sportowych wzorowanych na Igrzyskach Paraolimpijskich.
Wraz z księciem do Lwowa udało się też czterech weteranów, którzy sami przeszli podobne leczenie i rehabilitację jak pacjenci Superhumans Center.
Associated Press podaje, że Harry jest drugą osobą z brytyjskiej rodziny królewskiej, która odwiedziła Ukrainę; w ubiegłym roku udała się tam księżna Edynburga Zofia.
00:01. AFP: ministrowie obrony państw „koalicji chętnych” omawiali gwarancje bezpieczeństwa dla Ukrainy
W Brukseli ministrowie obrony państw „koalicji chętnych” omawiali w czwartek gwarancje bezpieczeństwa dla Ukrainy i format „sił reasekuracyjnych”, które mają trafić do tego kraju po zawarciu zawieszenia broni w wojnie obronnej z Rosją - podała AFP. Agencja zauważa, że „wiele pytań pozostało bez odpowiedzi”.
Było to pierwsze spotkanie ministrów obrony w ramach tej koalicji pod auspicjami Francji i Wielkiej Brytanii, w skład której wchodzi około 30 państw.
Pierwszą gwarancją bezpieczeństwa jest oczywiście wsparcie dla armii ukraińskiej, to znaczy odmowa demilitaryzacji Ukrainy, jak by tego chciała Rosja
— powiedział dziennikarzom minister obrony Francji Sebastien Lecornu po zakończeniu obrad.
Dodał, że koalicji nie chodzi o utworzenie „sił pokojowych, które miałyby oddzielać dwie strony konfliktu wzdłuż linii frontu”.
AFP zwraca uwagę, że ani Lecornu, ani jego brytyjski odpowiednik John Healey nie sprecyzowali jak duże miałyby być „siły reasekuracyjne”, ani jakie wojska miałyby wejść w skład tego kontyngentu.
Celem rozmów koalicjantów jest teraz określenie „jak wyglądałaby potencjalna misja (wojskowa), jaki jest jej cel, jaki jest jej mandat, co możemy zrobić w różnych scenariuszach” - wyjaśnił minister obrony Holandii Ruben Brekelmans.
Healey oznajmił, że misja miałaby cztery cele:
Po pierwsze zagwarantować bezpieczeństwo w powietrzu. Po drugie zagwarantować bezpieczeństwo na morzu. Po trzecie - wspierać pokój na ziemi i po czwarte - pomagać armii ukraińskiej, tak by sama stała się jak najsilniejszą siłą odstraszającą”.
Wielu przedstawicieli państw reprezentowanych w czwartek w Brukseli zwracało jednak uwagę na brak „wiarygodnej” siły odstraszania Europejczyków pozbawionych wsparcia USA.
Sądzimy, że Stany Zjednoczone są nadal kluczowym partnerem na rzecz trwałych gwarancji bezpieczeństwa
— ocenił minister obrony Finlandii Antti Hakkanen.
Prezydent Francji Emmanuel Macron poinformował pod koniec marca, że na Ukrainę uda się misja francusko-brytyjska, by przygotować przyszły format armii ukraińskiej w przypadku ewentualnego rozmieszczenia sił międzynarodowych na Ukrainie, w razie zawarcia rozejmu w wojnie Kijowa z Moskwą. To właśnie francuski prezydent nazwał międzynarodowy kontyngent, który ma trafić na Ukrainę „siłami reasekuracyjnymi”.
Macron zastrzegł jednak już wtedy, że nie chodziłoby ani o kontyngent pokojowy, obecny na linii rozgraniczenia walczących stron, ani o „siły zastępujące armię ukraińską”, lecz o siły, które byłyby dowodem długoterminowego wsparcia i „miałyby charakter odstraszania potencjalnej agresji rosyjskiej”.
red/PAP/Facebook/X
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/swiat/726351-relacja-1143-dzien-wojny-spotkanie-putin-witkoff
Dziękujemy za przeczytanie artykułu!
Najważniejsze teksty publicystyczne i analityczne w jednym miejscu! Dołącz do Premium+. Pamiętaj, możesz oglądać naszą telewizję na wPolsce24. Buduj z nami niezależne media na wesprzyj.wpolsce24.