Amerykańskie cła na towary z krajów, z którymi Stany Zjednoczone mają deficyt handlowy, weszły w życie. Taryfy w wysokości 20 proc. obowiązują na produkty z Unii Europejskiej, a stawka dla Chin wynosi 104 proc. UE i Pekin wprowadziły środki odwetowe.
To druga część taryf ogłoszonych przez Trumpa w ubiegłym tygodniu. 5 kwietnia wdrożona została minimalna 10-procentowa stawka na import niemal wszystkich towarów z niemal wszystkich krajów, a w 9 kwietnia została ona podwyższona dla 57 państw, z którymi Stany Zjednoczone mają deficyt handlowy.
W tym gronie są m.in. Unia Europejska, wobec której obowiązuje cło w wysokości 20 proc., oraz Chiny, na które Trump poza początkową stawką 34 proc. nałożył dodatkową stawkę w wys. 50 proc. Zrobił to w odpowiedzi na 34-procentowe cło odwetowe Chin. Po uwzględnieniu wcześniej nałożonych taryf towary z Chin są obłożone od środy 104 proc. podatkiem.
W reakcji na podniesienie przez Waszyngton ceł do 104 proc. chiński rząd zatwierdził podniesienie ceł odwetowych na towary importowane z USA z 34 proc. do 84 proc. Taryfy te będą obowiązywać od 10 kwietnia od godziny 12:01 czasu lokalnego (godz. 6.01 w Polsce). Dodatkowo resort handlu w Pekinie ogłosił osobne sankcje na podmioty z USA.
Rzecznik chińskiego ministerstwa spraw zagranicznych Lin Jian ocenił działania podejmowane przez Trumpa jako „hegemoniczne” i zapowiedział zdecydowaną ochronę interesów ChRL.
Nie pozwolimy nikomu odebrać Chińczykom ich uzasadnionego prawa do rozwoju
— oświadczył Lin na briefingu prasowym.
Nie będziemy tolerować żadnych prób szkodzenia suwerenności, bezpieczeństwu i interesom rozwojowym Chin
— dodał.
W odpowiedzi minister finansów USA Scott Bessent w wywiadzie dla Fox News oświadczył, że eskalacyjny ruch rządu Chin to jego strata.
Uważam za niefortunne, że Chińczycy tak naprawdę nie chcą przyjść i negocjować, bo są najgorszymi przestępcami w międzynarodowym systemie handlowym
— powiedział.
Decyzja Unii Europejskiej
Decyzję o nałożeniu ceł odwetowych podjęła również Unia Europejska. Stawki w wysokości do 25 proc. obejmą amerykańskie towary o wartości 22 mld euro; część ceł zacznie obowiązywać od połowy kwietnia. Unijne źródło podało, że decyzję o nałożeniu przez UE ceł na towary z USA poparły wszystkie kraje członkowskie poza Węgrami.
Przed wejściem amerykańskich ceł w życie prezydent USA Donald Trump powiedział, że z różnych stron świata słyszy o chęci negocjacji w tej sprawie.
Kraje dzwonią do nas, całują mnie po tyłku, dobijają się, by zawrzeć umowę w sprawie ceł
— stwierdził i dodał, że „niekoniecznie” chce pójść na układ z innymi krajami, choć ocenił, że na kompromis będą chciały pójść Chiny.
Cła? „Dobry pomysł”
Trump przekonywał, że nałożenie ceł było dobrym pomysłem, dzięki któremu każdego dnia do skarbu państwa USA wpływają 2 mld dolarów. Złościł się przy tym na część republikańskich kongresmenów dążących do odebrania mu uprawnień do nakładania kolejnych ceł.
Wejście w życie amerykańskich taryf miało przełożenie na wyniki sondażu Reuters/Ipsos. Wynika z niego, że 73 proc. Amerykanów spodziewa się wzrostu cen produktów konsumpcyjnych w ciągu najbliższych sześciu miesięcy. Tylko 4 proc. respondentów uważa, że ceny produktów spadną. Pozostali nie spodziewają się żadnych zmian lub nie udzielili odpowiedzi na pytanie.
Kolejny dzień z rzędu na cła reagowały rynki. „Na czerwono” zakończyły się notowania na giełdzie w Tokio, gdzie indeks Nikkei spadł o 3,93 proc. w stosunku do wtorkowego zamknięcia. Nieco mniejszy spadek notowała giełda w Singapurze - minus 2,3 proc. Na minimalnym plusie dzień zakończył się natomiast w Hongkongu, gdzie w poniedziałek odnotowano największy od 1997 r. dzienny spadek notowań (-13,32 proc.), a w środę indeks Hang Seng wzrósł o 0,68 proc. Na lekkim wzroście zakończyły się też notowania na giełdzie w Szanghaju.
Po otwarciu sesji w USA Dow Jones Industrial spadł o 0,88 proc., S&P 500 szedł w dół o 0,34 proc., natomiast Nasdaq Comp. zwyżkował o 0,52 proc.
mly/PAP
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/swiat/726225-wszystko-co-musisz-wiedziec-o-clach-trumpa
Dziękujemy za przeczytanie artykułu!
Najważniejsze teksty publicystyczne i analityczne w jednym miejscu! Dołącz do Premium+. Pamiętaj, możesz oglądać naszą telewizję na wPolsce24. Buduj z nami niezależne media na wesprzyj.wpolsce24.