Trwa 1140. dzień rosyjskiej agresji na Ukrainę. Na portalu wPolityce.pl relacjonujemy dla Państwa wydarzenia na froncie.
CZYTAJ WIĘCEJ: RELACJA z wojny dzień po dniu.
Wtorek, 8 kwietnia 2025 r.
18:22. „To był kiedyś rosyjski czołg”
Udana akcja ukraińskiej jednostki. Tak dron zniszczył granatami rosyjski czołg.
18:00. Zełenski: Najlepszym wsparciem USA dla Ukrainy są systemy obrony powietrznej Patriot
Po ataku rakietowym Rosji 4 kwietnia na miasto Krzywy Róg w obwodzie dniepropietrowskim Ukraina wysłała sygnały do wszystkich swoich partnerów, którzy obiecali dodatkowe systemy obrony powietrznej. Prezydent Wołodymyr Zełenski oświadczył, że najlepszą pomocą, jaką Stany Zjednoczone mogą teraz zapewnić, są systemy obrony powietrznej Patriot.
17:55. Gen. Cavoli: Radzę zachować wojska USA w Europie na obecnym poziomie
Moją radą jest zachowanie wojsk USA w Europie na obecnym poziomie - oświadczył w Izbie Reprezentantów gen. Christopher Cavoli, dowódca sił NATO w Europie. Przeciwko planowanej redukcji protestował republikański szef komisji ds. sił zbrojnych Mike Rogers.
„Moją radą jest, aby utrzymać to rozmieszczenie sił, jakim jest teraz. Okresowo przeglądaliśmy je od czasu, gdy w 2022 roku pierwotnie przesunęliśmy siły do przodu (…) zarówno na poziomie wojskowym, jak i politycznym, i konsekwentnie zalecałem przez cały ten okres utrzymanie sił, które wysunęliśmy do przodu, i będę to nadal robić teraz”
— powiedział Cavoli podczas wysłuchania przed komisją ds. sił zbrojnych na temat rozmieszczenia wojsk USA w Europie.
Szef Dowództwa Europejskiego (EUCOM) USA i naczelny dowódca sił sojuszniczych (SACEUR) odniósł się w ten sposób do doniesień m.in. NBC News o planach Pentagonu dotyczących redukcji sił USA w Europie, w tym na wschodniej flance. Cavoli, który w tym roku kończy służbę, ostrzegł, że Rosja pozostanie „chronicznym” zagrożeniem dla kontynentu, które tylko będzie się zwiększać i które nie stroni przed użyciem siły wojskowej.
17:50. Ukraiński przełom ws. walki z bombami UMPK
Portal Biełsat ujawnił, że „Ukraina dokonała przełomu w walce z jednym z kluczowych zagrożeń na współczesnym polu walki – rosyjskimi bombami szybującymi z modułem korekcyjnym UMPK”.
Portal wskazał, że dzięki nowemu systemowi walki radioelektronicznej Lima, siły ukraińskie zakłócają sygnały nawigacji satelitarnej, w ten sposób obniżając celność rosyjskich bomb.
Warto jednak zauwązyć, że chociaż to znaczący sukces, to nie eliminuje on całkowicie zagrożoenia ze strony rosyjskich UMPK, które mogą być odpalane z dużej wysokości nawet z odległości 60 kilometrów. Dodatkowo Rosja cały czas udoskonala swoją taktykę dotyczącą ich użycia.
17:18. Premier Belgii w Kijowie: zdecydowaliśmy o nowym pakiecie pomocy w wysokości 1 mld euro
Rząd Belgii podjął decyzję o nowym pakiecie pomocy dla Ukrainy w wysokości 1 mld euro na bieżący rok. We wtorek pierwszą wizytę w Kijowie od objęcia w lutym stanowiska składa premier Belgii Bart De Wever.
17:00. Nowa umowa w sprawie paliw kopalnych?
Ukraińska delegacja jedzie do USA w dniach 11-12 kwietnia – podaje Bloomberg. W skład delegacji wejdą wiceministrowie gospodarki i sprawiedliwości Ukrainy, gdyż negocjacje na tym etapie wymagają „konsultacji technicznych”.
16:55. Zełenski: Zagraniczny kontyngent pojawi się na Ukrainie dopiero po pełnym zawieszeniu broni
W czasie wspólnej konferencji z premierem Belgii Bartem de Weverem Zełenski mówił, że żołnierze z państw europejskich, których nad Dniepr chce wysłać „koalicja chętnych”, mogą pojawić się na Ukrainie dopiero po porozumieniu ws. pełnego zawieszenia broni.
16:45. Ukraińscy żołnierze skazani w Rosji
Rosyjski Drugi Zachodni Okręgowy Sąd Wojskowy skazał trzech ukraińskich żołnierzy z 95. Oddzielnej Powietrznodesantowej Brygady Desantowo-Szturmowej, którzy w 2024 r. przez kilka dni brali udział w działaniach rajdowych Sił Zbrojnych Ukrainy na terenie obwodu kurskiego, na kary 16-17 lat pozbawienia wolności - podała Prokuratura Generalna Rosji. Ukraińcy zostali skazani za popełnienie „aktu terrorystycznego pociągającego za sobą poważne konsekwencje”. Pierwsze pięć lat kary skazani mają odbyć w więzieniu, resztę wyroku - w kolonii karnej o zaostrzonym rygorze.
16:42. Surowy wyrok za rekrutowanie do prac na tyłach frontu w Ukrainie
Na siedem lat i jeden miesiąc pozbawienia wolności skazał sąd w obwodzie andiżańskim na wschodzie Uzbekistanu taksówkarza, który próbował rekrutować swoich rodaków do oferowanych przez Rosjan prac na tyłach frontu w Ukrainie - poinformował portal kun.uz.
40-letni Uzbek pracował wcześniej w Rosji, gdzie poznał Rosjanina o imieniu Dmitrij, który zaproponował mu pracę na terenach przyfrontowych przy wypieku chleba lub na budowach. Uzbek odpowiedział, że sam nie może pojechać, ale spróbuje znaleźć chętnych. Za każdego miał dostawać od 400 do 1000 dolarów.
Po powrocie do ojczyzny taksówkarz zaczął proponować swoim pasażerom wyjazd na Ukrainę, obiecując wynagrodzenie 2500-3000 USD miesięcznie, uzyskanie rosyjskiego obywatelstwa i różne przywileje. Mówił, że nie chodzi o bezpośredni udział w walkach, lecz pracę na tyłach frontu w charakterze ochroniarzy, sprzątaczy itp.
Mężczyzna został zatrzymany na lotnisku w Ferganie podczas próby wysłania jednego z chętnych na wyjazd do Rosji, któremu kupił już bilet. W sądzie taksówkarz przyznał się do winy. Oświadczył, że żałuje swoich czynów oraz że nie zdawał sobie sprawy, iż jego działania są przestępstwem. Został skazany z artykułu Kodeksu Karnego Uzbekistanu przewidującego kary za werbowanie, szkolenie, finansowanie lub inną pomoc materialną dla najemników służących na terenach konfliktów zbrojnych.
16:03. W Pokrowsku między budynkami mieszkalnymi zaczęły pojawiać się groby cywilów
W Pokrowsku na wschodzie Ukrainy na podwórkach budynków mieszkalnych zaczęły pojawiać się groby cywilów - przekazał portal Ukrainska Prawda, powołując się na zdjęcie udostępnione przez wojskowego, na którym widać miejsca pochówków. W pobliżu miasta od miesięcy trwają walki z Rosjanami, a sam Pokrowsk jest przez nich ostrzeliwany.
Zdjęcie upublicznione przez Ukrainską Prawdę ukazuje świeże groby. Jak podkreślono, może to oznaczać, że z powodu ciągłego ostrzału prowadzonego przez Rosjan ukraińskim służbom coraz trudniej jest zabierać ciała zmarłych.
Do podobnych sytuacji, czyli doraźnego grzebania ciał cywilów na podwórkach budynków mieszkalnych, dochodziło 2022 r. - po tym, gdy wojska rosyjskie zajęły miasto Mariupol na południowym wschodzie Ukrainy, nad Morzem Azowskim. W lipcu 2022 r. dziennikarski projekt śledczy Schemy poinformował, powołując się na zdjęcia satelitarne, o czterech miejscach zbiorowych pochówków zabitych mieszkańców Mariupola – w centrum miasta, a także w pobliskich Starym Krymie, Wynohradnem i Manhuszu.
Pokrowsk to strategicznie ważne miasto w obwodzie donieckim, położone w pobliżu linii frontu, które służy jako kluczowy węzeł transportowy i logistyczny. Przebiegają przez nie ważne szlaki kolejowe i drogowe, dzięki którym dostarczane jest zaopatrzenie dla Sił Zbrojnych Ukrainy i wciąż trwa ewakuacja cywilów. Miasto to swego rodzaju „brama” do części Donbasu kontrolowanej przez stronę ukraińską.
15:20. Belgia przekaże Ukrainie dwa myśliwce F-16 na części zamienne
Dwa myśliwce F-16 mają trafić z Belgii na Ukrainę w tym roku, a dwa kolejne – w 2026 roku. - Mamy nadzieję zrobić więcej, ale to zależy od dostaw F-35 dla Belgii – zaznaczył Bart de Wever.
15:03. Fińskie partie polityczne celem rosyjskiego cyberataku. W tle wypowiedź prezydenta o Ukrainie
Rosyjska grupa hakerów zaatakowała we wtorek strony internetowe kilku fińskich organizacji, m.in. partii politycznych.
Atak ma związek z ostatnimi żądaniami prezydenta Alexandra Stubba odnośnie wprowadzenia rozejmu na Ukrainie i został przeprowadzony w trakcie trwającego w kraju głosowania w wyborach lokalnych.
14:47. Zełenski: armia wzięła do niewoli dwóch Chińczyków walczących po stronie Rosji
Armia Ukrainy wzięła do niewoli dwóch obywateli Chin, którzy walczyli po stronie Federacji Rosyjskiej w obwodzie donieckim - przekazał prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.
Stało się to na terytorium Ukrainy - w obwodzie donieckim. Mamy dokumenty tych jeńców, karty bankowe i dane osobowe. Mamy informacje, że w jednostkach okupanta jest znacznie więcej obywateli Chin niż tylko dwóch
— oznajmił Zełenski.
14:28. Premier Belgii z wizytą w Kijowie
Dziś wspólnie z premierem Belgii uczciliśmy pamięć naszych obrońców – wojowników, dzięki którym Ukraina żyje, jest wolna i nadal walczy. Pamiętamy o czynie każdego mężczyzny i kobiety, którzy bronili Ukrainy za cenę własnego życia. Wieczny honor i wdzięczność dla bohaterów
— napisał prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w mediach społecznościowych.
14:00. Kreml: następna runda rozmów z USA w czwartek w Stambule
Następna runda rosyjsko-amerykańskich rozmów odbędzie się w czwartek w Stambule w Turcji - ogłosił rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow, cytowany przez rosyjskie media państwowe.
W negocjacjach zaplanowanych na 10 kwietnia mają uczestniczyć przedstawiciele rosyjskiego resortu dyplomacji - przekazał Pieskow.
Na początku kwietnia szef MSZ Rosji Siergiej Ławrow zapowiedział, że przygotowywane jest nowe spotkanie Rosji i USA na temat stosunków dwustronnych Moskwy z Waszyngtonem.
13:32. Duma Państwowa ratyfikowała umowę o partnerstwie strategicznym z Iranem
Niższa izba rosyjskiego parlamentu, Duma Państwowa, ratyfikowała umowę o partnerstwie strategicznym Rosji z Iranem, czas obowiązywania dokumentu określono na 20 lat - poinformowała agencja Reutera. Porozumienie zakłada m.in. ścisłą współpracę w dziedzinie wojskowości i bezpieczeństwa.
Zgodnie z umową Iran i Rosja będą konsultować swoje stanowiska i współpracować w zakresie reagowania na zagrożenia o charakterze militarnym bądź dla bezpieczeństwa którejkolwiek ze stron. Oba kraje mają też organizować wspólne ćwiczenia wojskowe, zarówno na terytoriach sygnatariuszy umowy, jak i poza nimi.
13:20. Ekspert: Rosja przygotowuje grunt pod destabilizację przed wyborami w Mołdawii
Rosja przygotowuje grunt pod destabilizację przed wyborami w Mołdawii - powiedział PAP Ion Manole, dyrektor mołdawskiego stowarzyszenia Promo-LEX. Jego zdaniem to właśnie ten kraj, wraz z Rumunią, jest najbardziej narażony na działania Kremla. W najczarniejszym scenariuszu „Rosja uzyska korytarz na Bałkany” - ostrzegł ekspert.
12:39. Co z wojskiem USA w Jasionce? Jest komunikat
Jak podkreślono w komunikacie opublikowanym na stronie internetowej dowództwa armii USA w Europie i Afryce (USAREUR-AF), to przeniesienie jest „częścią szerszej strategii optymalizowania amerykańskich operacji wojskowych, poprawienia wsparcia sojuszników i partnerów przy jednoczesnym zwiększeniu wydajności”.
Zaznaczono, że decyzja „odzwierciedla miesiące ocen i planowania”, które przeprowadzono w koordynacji z polskimi gospodarzami i innymi sojusznikami z NATO. Jasionka pod kierownictwem Polski i krajów NATO będzie nadal wykorzystywana do pomocy militarnej Ukrainie - podkreślono w komunikacie.
Amerykańskie wojsko pojawiło się na podrzeszowskim lotnisku wraz z początkiem pełnoskalowej inwazji Rosji na Ukrainę w 2022 roku; od tego czasu Jasionka stała się kluczowym hubem logistycznym dla wsparcia sprzętowego, które państwa zachodnie przekazują Ukrainie. Jako miejsce szczególnie istotne zostało objęte m.in. obroną przeciwlotniczą amerykańskich systemów Patriot.
12:30. Prezydent Duda: „To nie jest wycofanie wojsk”
Ta kwestia jest mi znana, przejęcia odpowiedzialności za kwestię bezpieczeństwa portu lotniczego w Rzeszowie i jego zabezpieczenia. To jest kwestia, która była wcześniej omawiana na poziomie sojuszniczym
— powiedział prezydent Andrzej Duda w w Tallinie, podczas konferencji prasowej po spotkaniu z prezydentem Alarem Karisem, zapytany o doniesienia dot. relokacji amerykańskiego sprzętu wojskowego z Jasionki.
Nie, to nie jest wycofanie wojsk
— podkreślił.
12:04. Dowództwo armii USA w Europie i Afryce ogłosiło planową relokację amerykańskiego personelu i sprzętu wojskowego z Jasionki do innych miejsc w Polsce!
11:49. Załużny potwierdził istnienie tajnego ukraińsko-amerykańskiego sztabu w Wiesbaden
Ambasador Ukrainy w Wielkiej Brytanii i były naczelny dowódca ukraińskiej armii, gen. Wałerij Załużny, potwierdził istnienie tajnego ukraińsko-amerykańskiego sztabu w Wiesbaden w Niemczech. Miejsce to stało się „tajną bronią” we współpracy z USA, planowano tam operacje przeciwko Rosji, prowadzono gry wojenne i zgłaszano zapotrzebowanie na broń - ujawnił.
Załużny przypomniał, że od lutego 2022 r., czyli początku rosyjskiej agresji na pełną skalę, wielkość dostaw pomocy wojskowej ze strony partnerów Ukrainy znacznie wzrosła.
Otrzymaliśmy różne rodzaje broni i sprzętu, a wraz z nimi (pojawiły się) nowe wyzwania związane z dostawą i naprawą (tego uzbrojenia)
— napisał ambasador na Facebooku.
Według Załużnego, w kwietniu 2022 r. utworzono centrum koordynujące dostarczanie pomocy wojskowej do Ukrainy. Mieściło się ono w siedzibie Dowództwa Europejskiego USA w Stuttgarcie w Niemczech. Po pewnym czasie instytucja ta kontynuowała działalność w Wiesbaden.
Z czasem zdaliśmy sobie sprawę z tego, że potrzebujemy, wraz z naszymi partnerami, wspólnego sztabu operacyjnego, aby ocenić zapotrzebowanie na broń i sprzęt - w oparciu o plany operacji (wojskowych). Kwestia ta stała się szczególnie dotkliwa latem 2022 r., kiedy nasi partnerzy wyrazili wątpliwości co do przydatności niektórych rodzajów broni i amunicji na linii frontu w Ukrainie
— wspominał ambasador. Załużny wyjaśnił, że latem 2022 r. strona ukraińska wpadła na pomysł, aby na bazie centrum logistycznego utworzyć sztab operacyjny, który analizowałby planowane działania Sił Zbrojnych Ukrainy i formułował dla nich oczekiwania zgodnie ze standardami NATO.
11:05. Siły Zbrojne Ukrainy stworzyły unikalny system informacyjno-komunikacyjny „Impuls”
Ma on na celu znaczne uproszczenie i przyspieszenie procesów administracyjnych w wojsku oraz umożliwienie żołnierzom poświęcenia większej ilości czasu na swoje bezpośrednie obowiązki - podał w komunikacie sztag generalny ukraińskiej armii.
10:21. Ukraińskie wojsko opublikowało nagranie z nalotu na rosyjską kwaterę główną w Tiotkinie w obwodzie kurskim
Atak został przeprowadzony przy użyciu samolotu MiG-29 z wykorzystaniem bomb kierowanych AASM Hammer.
09:26. Straty bojowe Rosjan. Coraz bliżej miliona
W ciągu ostatniej doby rosyjska armia straciła kolejnych 1290 żołnierzy (ponad 926 tys. od początku pełnoskalowej wojny), a także 5 czołgów, 14 wozów opancerzonych, 43 systemy artyleryjskie i 43 drony.
Zaktualizowane dane przedstawił w mediach społecznościowych ukraiński resort obrony.
08:49. W Krzywym Rogu chowane są dzieci zabite w rosyjskim ataku z 4 kwietnia
W Krzywym Rogu w środkowej Ukrainie odbyły się pierwsze pogrzeby dzieci zamordowanych przez Rosję podczas piątkowego ataku rakietowego na plac zabaw w tym mieście. Mieszkańcy w rozmowie z PAP zapewnili, że nie pozwolą się zastraszyć.
Rosjanie zrzucili na Krzywy Róg balistyczny pocisk kasetowy, który uderzył w skwer pomiędzy blokami tuż przy placu zabaw. W wyniku ataku zginęło 20 osób, w tym dziewięcioro dzieci, a 75 osób zostało rannych. Ofiarami ataku były wyłącznie osoby cywilne.
Zrobili to, żeby sterroryzować ludzi. To nie była jakaś broń precyzyjna, jak twierdzi rosyjska propaganda. To był pocisk kasetowy zastosowany przeciwko cywilom w czasie, kiedy wszyscy wyszli na dwór po pracy i szkole. Nie damy się jednak zastraszyć, a ci, którzy to zrobili, na pewno za to odpowiedzą
— powiedział Serhij Prochoda, zastępca naczelnika wojskowej administracji rejonowej w Krzywym Rogu.
00:01. Zełenski: armia prowadzi operację bojowe w obwodach kurskim i biełgorodzkim, w Rosji
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski po wysłuchaniu meldunku naczelnego dowódcy Sił Zbrojnych Ukrainy, generała Ołeksandra Syrskiego, przyznał, że ukraińskie wojska prowadzą operacje bojowe w obwodach biełgorodzkim i kurskim, na terytorium Federacji Rosyjskiej. Ich celem - dodał - jest ochrona ukraińskich miast w pobliżu granicy.
„Dziś osobne sprawozdanie na temat linii frontu, naszej obecności w obwodach kurskim i biełgorodzkim złożył naczelny dowódca Ołeksandr Syrski. Nadal prowadzimy aktywne operacje w obszarach przygranicznych na terytorium wroga i jest to absolutnie słuszne - wojna musi wrócić tam, skąd przyszła” - oświadczył Zełenski.
Naczelny dowódca poinformował o działalności ukraińskich jednostek wzdłuż granicy ukraińskiej, a także w tak zwanej „szarej strefie” i bezpośrednio na terytorium Rosji. „Głównym celem, tak jak poprzednio, jest maksymalna ochrona naszej ziemi, ochrona naszych społeczności w obwodach sumskim i charkowskim przed rosyjskimi okupantami” - stwierdził prezydent.
„Ważne jest, że dzięki odwadze i odporności naszych żołnierzy w obwodzie kurskim, dzięki całej operacji kurskiej, udało nam się zmniejszyć presję na inne obszary frontu, w szczególności w obwodzie donieckim” - przekazał Zełenski.
Zdaniem prezydenta bezwzględnie ważne jest kontynuowanie niszczenia rosyjskiego sprzętu i całej logistyki wykorzystywanej przez przeciwnika wzdłuż linii frontu. Szef państwa podziękował każdej z ukraińskich jednostek, która zapewnia ten wynik, zadaje straty armii rosyjskiej i chroni ukraińskie pozycje.
red/PAP/Facebook/X
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/swiat/726040-relacja-1140-dzien-wojny-przelom-ws-walki-z-bombami-umpk
Dziękujemy za przeczytanie artykułu!
Najważniejsze teksty publicystyczne i analityczne w jednym miejscu! Dołącz do Premium+. Pamiętaj, możesz oglądać naszą telewizję na wPolsce24. Buduj z nami niezależne media na wesprzyj.wpolsce24.