„Węgry są zobowiązane do współpracy z Międzynarodowym Trybunałem Karnym” - przekazał rzecznik Trybunału w Hadze. W tym dniu wizytę na Węgrzech rozpoczął premier Izraela Benjamin Netanjahu, który jest ścigany przez MTK. Budapeszt odmówił wykonania nakazu aresztowania. Słów krytyki wobec Węgier nie szczędzą także Komisja Europejska oraz z nieznanych przyczyn… polski MSZ.
Trybunał przypomina, że Węgry nadal są zobowiązane do współpracy z MTK
— powiedział dziennikarzom jego rzecznik Fadi El Abdallah.
Do Budapesztu przybył Netanjahu, ścigany przez MTK pod zarzutem zbrodni wojennych w Strefie Gazy. Wizyta, która potrwa do 6 kwietnia, jest drugą podróżą zagraniczna izraelskiego premiera po wydaniu nakazu przez MTK w listopadzie 2024 r. W lutym br. odwiedził USA i został przyjęty w Białym Domu przez Donalda Trumpa.
Rząd Węgier - które są członkiem MTK od 2001 r. - deklaruje jednak, że Netanjahu może czuć się w tym kraju bezpieczny i nie grozi mu aresztowanie.
Parę godzin po wylądowaniu w Budapeszcie samolotu z Netanjahu Budapeszt ogłosił, że wystąpi z MTK, a procedura opuszczenia tej instytucji zostanie zainicjowana tego samego dnia. Władze już wcześniej zapowiadały, że rozważają uczestnictwo w tym Trybunale.
CZYTAJ TAKŻE: Węgry występują z MTK. Kilka godzin przed ogłoszeniem tej decyzji w Budapeszcie wylądował samolot z Netanjahu
Reakcja KE
Na zapowiedź Wegier zareagowała m.in. Komisja Europejska.
Rzeczniczka KE Anitta Hipper powiedziała, że co prawda państwo może wypowiedzieć uczestnictwo w MTK w drodze pisemnego zawiadomienia sekretarza generalnego ONZ, ale zgodnie z przepisami wypowiedzenie to staje się skuteczne dopiero po upływie roku od daty jego otrzymania (lub później, jeśli tak zostało zaznaczone w zgłoszeniu).
Do tego czasu państwo musi przestrzegać zobowiązań wynikających ze Statutu Rzymskiego, ustanawiającego MTK, w tym obowiązku współpracy z Trybunałem przy prowadzonych śledztwach i postępowaniach, które zostały wszczęte przed datą złożenia wypowiedzenia.
Co na to polski MSZ?
Węgry zostały skrytykowane także przez… polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych.
Z zaniepokojeniem odnotowujemy decyzję Węgier o zamiarze wypowiedzenia Rzymskiego Statutu MTK
— napisano w mediach społecznościowych.
Decyzja osłabia Trybunał, który dla Polski jak i pozostałych państw UE jest centralną instytucją przeciwdziałającą bezkarności
— dodano.
Relacje węgiersko-izraelskie
Budapeszt niejednokrotnie manifestował bliskie relacje z Izraelem, a Orban – przyjacielskie stosunki z Netanjahu. Po wybuchu wojny z Hamasem Węgry były adwokatem Izraela w Unii Europejskiej, wykorzystując do tego m.in. prezydencję w Radzie UE w drugiej połowie 2024 r. Oba kraje współpracują m.in. w dziedzinie wojskowości; Węgry zakupiły od Izraela m.in. wielozadaniowe radary ELTA ELM-2084, zdolne do wykrywania oraz śledzenia celów powietrznych i artyleryjskich.
as/PAP
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/swiat/725699-wegry-zapowiedzialy-ze-wyjda-z-mtk-polskie-msz-krytkuje