„Bilans ofiar śmiertelnych potężnego trzęsienia ziemi, które pięć dni temu nawiedziło Mjanmę (Birmę), wzrósł z 2719 do 2886” - poinformował rzecznik rządzącej krajem junty, generał Zaw Min Tun. Mimo upływu czasu spod gruzów wciąż wydobywane są żywe osoby.
Rzecznik junty przekazał, że w wyniku trzęsienia ziemi i wstrząsów wtórnych, które od pięciu dni nawiedzają Mjanmę, obrażeń doznało 4639 osób, a 373 są nadal uznawane za zaginione.
W stolicy kraju, Naypyidaw, w nocy z wczoraj na dziś spod zgliszczy hotelu zespół birmańskich i tureckich ratowników wyciągnął żywego 20-latka
— poinformowała agencja AFP, powołując się na służby ratunkowe.
Mandalay w epicentrum trzęsienia
Według doniesień lokalnych władz największe zniszczenia wystąpiły w mieście Mandalay, które znajdowało się najbliżej epicentrum trzęsienia ziemi.
Jak poinformował brytyjski nadawca BBC, przywódca wojskowy Mjanmy, Min Aung Hlaing, odrzucił apele mniejszości etnicznych o zawieszenie broni w wojnie domowej z rządem, aby umożliwić dostarczenie pomocy humanitarnej do obszarów dotkniętych trzęsieniem ziemi. Min Aung Hlaing zapowiedział, że armia będzie „nadal podejmować niezbędne środki na rzecz bezpieczeństwa”.
Według doniesień lokalnych mediów junta wciąż przeprowadza naloty na obszary kontrolowane przez siły opozycyjne. Mniejszości etniczne ogłosiły wczoraj jednostronne miesięczne zawieszenie broni.
Jeszcze przed trzęsieniem ziemi Mjanma była spustoszona w wyniku działań zbrojnych junty, która przejęła władzę w kraju w wyniku puczu z 2021 r., co skutkowało trudnościami gospodarczymi i doprowadziło do poważnych zaniedbań w dziedzinie infrastruktury.
Trzęsienie ziemi o magnitudzie 7,7 wystąpiło w Mjanmie (Birmie) 28 marca.
Silne wstrząsy były odczuwalne również w Tajlandii, Chinach i Indiach. W Tajlandii zginęły co najmniej 22 osoby.
CZYTAJ WIĘCEJ:
nt/PAP
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/swiat/725523-dramat-w-birmie-caly-czas-rosnie-bilans-ofiar-smiertelnych