Trwa 1127. dzień rosyjskiej agresji na Ukrainę. Na portalu wPolityce.pl relacjonujemy dla Państwa wydarzenia na froncie.
CZYTAJ WIĘCEJ: RELACJA z wojny dzień po dniu.
Środa, 26 marca 2025 r.
23:07. Zełenski: oczekujemy, że USA zapewnią przestrzeganie rozejmu na Morzu Czarnym
Kijów oczekuje, że Stany Zjednoczone zapewnią, że porozumienie o zawieszeniu broni na Morzu Czarnym będzie przestrzegane przez Rosję – oświadczył w Paryżu prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.
Sytuacja na Morzu Czarnym jest bardziej skomplikowana. Moskwa próbuje wpisać dodatkowe warunki do porozumienia, które nie ma warunków wstępnych
— powiedział Zełenski na wspólnej konferencji prasowej z prezydentem Francji Emmanuelem Macronem.
Dlatego oczekujemy, że strona amerykańska zapewni bezwarunkowy charakter ciszy na morzu
— podkreślił ukraiński prezydent.
21:48. Macron: jest zbyt wcześnie, aby znieść sankcje wobec Rosji
Prezydent Francji Emmanuel Macron ocenił na konferencji prasowej z przywódcą Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim, że jest zbyt wcześnie na to, by mówić o zniesieniu sankcji wobec Rosji. Jak dodał, byłoby to uzależnione od „wyboru Rosji, by stosować się do prawa międzynarodowego”.
Macron podkreślił różnicę między Ukrainą, która na rozmowach ze Stanami Zjednoczonymi zgodziła się na rozejm bez warunków wstępnych i Rosją, która stawia obecnie warunki.
20:45.Zełenski: kontyngent pokojowy potrzebny, by Rosja nie wznowiła agresji
Kontyngent sił pokojowych w Ukrainie potrzebny jest po to, by upewnić się, że Rosja nie wznowi agresji – oświadczył w Paryżu prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.
Nikt nie chce wciągać tego czy innego państwa w wojnę
— powiedział Zełenski na wspólnej konferencji prasowej z prezydentem Francji Emmanuelem Macronem.
Kontyngent jest bardzo ważny dla kontroli. Przede wszystkim kontyngent jest w każdym razie siłą bojową, ale przede wszystkim służy do kontrolowania sytuacji, monitorowania sytuacji, prowadzenia wspólnych manewrów i aby upewnić się, że Rosja nie chce powrotu do tej czy innej fali agresji
— mówił.
20:26. Rubio: analizujemy rosyjskie żądania dot. rozejmu, próbujemy lepiej zrozumieć stanowisko Rosji
Po rozmowach w Rijadzie mamy zasadniczą koncepcję zawieszenia broni na Morzu Czarnym, ale nadal analizujemy rosyjską listę warunków - powiedział sekretarz stanu USA Marco Rubio. Zauważył, że część żądań Kremla dotyczy sankcji UE, i sugerował, że Rosja zaprezentowała swoje żądania dopiero po zakończeniu rozmów.
Rubio odniósł się do zakończonych we wtorek negocjacji z rosyjską i ukraińską delegacją podczas wizyty na Jamajce.
19:58. Macron: Rosja pokazuje, że chce wojny
Prezydent Francji Emmanuel Macron powiedział, że Rosja pokazuje „swoją chęć wojny” i oświadczył, że Moskwa musi zaakceptować „bez warunków wstępnych” 30-dniowy rozejm. Macron wypowiadał się na wspólnej konferencji prasowej w Paryżu z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim.
Francuski prezydent zapowiedział także tematy czwartkowego szczytu „koalicji chętnych”, czyli sojuszników Kijowa.
Zadeklarował dalsze wsparcie wojskowe Francji dla Ukrainy o wartości 2 mld euro.
19:20. Zełenski w Paryżu
Spotkanie Zełenskiego i Macrona w Pałacu Elizejskim w Paryżu.
19:00. Rosjanie zamawiają repliki broni
W ciągu ostatnich miesięcy władze kilku rosyjskich regionów zamieściły wiele zamówień na zakup replik różnego rodzaju broni. Miejscowe władze potrzebują tego sprzętu, by prowadzić lekcje w ramach przedmiotu “Podstawy bezpieczeństwa i obronności ojczyzny” - pisze Biełsat.
18:30. Nie ma mowy o ustępstwach terytorialnych wobec Rosji
W negocjacjach o zawieszeniu broni między Kijowem a Moskwą nie ma mowy o żadnych ustępstwach terytorialnych wobec Rosji – oświadczył Pawło Palisa, wiceszef biura prezydenta Ukrainy, który uczestniczył w negocjacjach USA z Ukrainą i Rosją w Rijadzie w Arabii Saudyjskiej.
„Odnośnie do „czerwonych linii”: nie ma mowy o ustępstwach terytorialnych. To wszystko jest ukraińską ziemią, o którą walczymy i będziemy walczyć w każdych warunkach”
– zapewnił. Urzędnik poinformował, że spotkanie w Rijadzie było kontynuacją konsultacji technicznych w sprawie kompleksowego zawieszenia broni, które zostało wcześniej uzgodnione ze stroną amerykańską w Dżuddzie.
„Uzgodniliśmy zawieszenie broni w odniesieniu do obiektów energetycznych i na Morzu Czarnym, które wchodzi w życie z chwilą opublikowania wspólnego oświadczenia ze Stanami Zjednoczonymi” – napisał Palisa w Telegramie.
18:20. Spadły akcje RusAgro
Akcje rosyjskiego holdingu spożywczego RusAgro straciły aż 20 proc. na wartości na wieść o zatrzymaniu Wadima Moszkowicza, szefa i założyciela tej firmy, która jest jednym z największych producentów żywności w Rosji.
18:10. Szoszyn: Moskwa z pewnością zażąda poluzowania kolejnych sankcji
„Podczas następnych etapów rozmów Moskwa z pewnością zażąda poluzowania kolejnych sankcji, być może wobec czołowych rosyjskich banków i przedsiębiorstw. Niewykluczone, że padną jakieś nazwiska związanych z Putinem oligarchów. Kreml nie zapomniał też o rosyjskich setkach miliardach dolarów zamrożonych i znajdujących się przeważnie w europejskich bankach” – pisze Rusłan Szoszyn.
18:00. Rutte: Nadal możemy ufać Amerykanom
Nadal możemy ufać Amerykanom; to oni przełamali impas w sprawie Ukrainy - powiedział sekretarz generalny NATO Mark Rutte po wykładzie na Szkole Głównej Handlowej.
„Każda próba przełamania impasu (w sprawie wojny w Ukrainie) zasługuje na pochwałę. Dajcie mu (Trumpowi) trochę pewności, że zrobi to w sposób, który doprowadzi do trwałego pokoju”
— ocenił Rutte. Zapewnił, że Europejczycy są informowani o przebiegu negocjacji przez stronę amerykańską, ale to USA przewodzą rozmowom, dlatego należy „uszanować ich rolę”.
17:50. Negocjator: Ukraina potrzebuje żołnierzy europejskich na swojej ziemi
Ukraina potrzebuje na swoim terytorium po zakończeniu wojny „gotowych do walki” żołnierzy europejskich, a nie sił pokojowych – powiedział w rozmowie z agencją AFP ukraiński negocjator, uczestniczący w rozmowach o zawieszeniu broni z Rosją.
„Nie liczy się liczba. (…) Chodzi też o zdolność do walki, do obrony, o bycie wyposażonym i o zrozumienie, że Ukraina stanowi niezbędny element europejskiego bezpieczeństwa” – podkreślił Ihor Żowkwa, który jest doradcą prezydenta Wołodymyra Zełenskiego.
„Każdy żołnierz powinien być gotowy do udziału w rzeczywistej walce. Ukraińcy robią to od trzech lat, a nawet więcej. Jeśli jest się żołnierzem, jest się gotowym do udziału w walce” – dodał.
45-letni Żowkwa uczestniczył w dwóch turach rozmów z Amerykanami w Arabii Saudyjskiej. Z AFP rozmawiał tuż przed czwartkowym szczytem „koalicji chętnych” w Paryżu, który ma dotyczyć m.in. gwarancji bezpieczeństwa dla Ukrainy.
17:45. Przymusowa ewakuacja z obwodu ługańskiego
W obwodzie donieckim planowane jest wzmocnienie przymusowej ewakuacji rodzin z dziećmi, powiedział szef donieckiej obwodowej administracji wojskowej Wadym Fiłaszkin.
W dwóch osadach, których terytorium objęte jest przymusową ewakuacją rodzin z dziećmi, wciąż pozostaje sześcioro dzieci, które były ukrywane.
Niestety rodzice ukrywają informacje o swoim prawdziwym miejscu zamieszkania, mówiąc ludziom przez telefon, że rodzina wyjechała. Dokładniejsze śledztwo pozwala stwierdzić, że dziecko i jego rodzina pozostają w domu – podkreślił Fiłaszkin.
17:40. Dwa tysiące rosyjskich żołnierzy na Białorusi
Na Białorusi przebywają dwa tysiące rosyjskich żołnierzy. Trwają przygotowania do manewrów „Zapad-2025”.
17:30. Zełenski przybył do Paryża
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski przybył do Paryża, gdzie następnego dnia odbędzie się szczyt „koalicji chętnych” w sprawie m.in. gwarancji bezpieczeństwa dla Ukrainy - poinformowała agencja AFP.
Agencja podkreśliła, że Zełenski jeszcze w środę spotka się z prezydentem Francji Emmanuelem Macronem.
W szczycie będzie też uczestniczył premier Polski Donald Tusk, który po jego zakończeniu również spotka się z Macronem.
17:25. Norwegia przeznaczy prawie 95 mln USD na zakup gazu dla Ukrainy
Norwegia przeznacza dodatkowy 1 mld koron (prawie 90 mln euro lub 95 mln dolarów) na sfinansowanie importu gazu na Ukrainę, aby zapewnić odpowiednie dostawy gazu dla ludności, przedsiębiorstw i przemysłu
Nowe środki zostaną przekazane za pośrednictwem Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju (EBOR) i zostaną wykorzystane do zakupu gazu z zachodnich źródeł. Odbiorcą gazu będzie ukraińska państwowa spółka Naftogaz.
17:00. Prawie 160 potyczek na froncie
Od początku dnia na froncie doszło do 156 potyczek - podaje Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy. Tylko na pokrowskim odcinku frontu doszło do ponad 50 potyczek.
17:20. MSZ: Rosja nie potrafi zapewnić bezpieczeństwa Zaporoskiej Elektrowni Atomowej
Rosja nie potrafi zapewnić bezpieczeństwa okupowanej przez jej wojska Zaporoskiej Elektrowni Atomowej; w siłowni doszło do uszkodzenia zbiornika oleju napędowego do zasilania awaryjnych generatorów – powiadomił w środę rzecznik MSZ Ukrainy Heorhij Tychyj.
„Otrzymaliśmy doniesienia o uszkodzeniu zbiornika oleju napędowego w okupowanej przez Rosjan Zaporoskiej Elektrowni Atomowej. Rozlane paliwo wystarczyłoby do zasilania awaryjnych generatorów elektrowni przez 25 dni” – napisał na platformie X.
Rzecznik ocenił, że Rosjanie „nie tylko ukradli” Ukraińcom elektrownię, ale nie są w stanie zadbać o jej elementarne bezpieczeństwo. „Incydent ten jest bezpośrednim wynikiem lekkomyślnego zastąpienia przez Rosję licencjonowanych ukraińskich ekspertów niewykwalifikowanymi, tymczasowymi rosyjskimi pracownikami” – podkreślił.
Tychyj oświadczył, że dalsza okupacja elektrowni doprowadzi do kolejnych wypadków. „Zaporoska Elektrownia Atomowa musi powrócić pod ukraińską kontrolę; to jedyny sposób, aby zapobiec dalszym incydentom” – zaznaczył.
17:10. Szef MSZ Węgier w Moskwie
Szef węgierskiej dyplomacji Peter Szijjarto, który przebywa obecnie z wizytą w Moskwie, ocenił, że dzięki negocjacjom USA i Rosji w Arabii Saudyjskiej zmniejszyło się zagrożenie dla bezpieczeństwa energetycznego Węgier.
Szijjarto odniósł się w ten sposób do rosyjsko-amerykańskich rozmów w stolicy Arabii Saudyjskiej, Rijadzie. Minister napisał na swoim profilu na Facebooku, że spotkał się w stolicy Rosji z doradcą Władimira Putina, Jurijem Uszakowem.
„Uszakow regularnie konsultuje się ze swoim amerykańskim odpowiednikiem i był również członkiem rosyjskiej delegacji, negocjującej w Arabii Saudyjskiej. To, co od niego usłyszałem, było więcej niż zachęcające” - przekazał szef węgierskiej dyplomacji. Szijjarto ocenił, że dialog między USA i Rosją jest dla Budapesztu bardzo ważny.
„Dla nas, Węgrów, szczególnie dobrą wiadomością jest to, że amerykańsko-rosyjska umowa, zakazująca ataków na infrastrukturę energetyczną, wyraźnie zabrania ataków na infrastrukturę prowadzącą na Węgry” - wyjaśnił polityk. Jednocześnie zapewnił, że niedawne ustalenia z Rijadu zmniejszyły zagrożenie energetyczne dla jego kraju.
Szijjarto wyraził również pogląd, że jedynie dialog Waszyngtonu z Moskwą może doprowadzić do zakończenia wojny rosyjsko-ukraińskiej. „Zarówno Rosja, jak i Stany Zjednoczone siedzą przy stole negocjacyjnym (pełne) obopólnej dobrej woli, dlatego mamy nadzieję, że rozmowy doprowadzą do trwałego zawieszenia broni i pokoju” - podkreślił szef węgierskiej dyplomacji.
16:30. Poszerzona strefa przymusowej ewakuacji dzieci
Od jutra w obwodzie donieckim poszerzona zostanie strefa przymusowej ewakuacji dzieci i ich opiekunów. Począwszy od czwartku przymusowa ewakuacja dzieci w obwodzie donieckim będzie obejmowała tereny znajdujące się w odległości do 15 km od linii frontu (obecnie – 10 km). Informację o zmianie przekazał gubernator obwodu donieckiego Wadym Fiłaszkin.
15:30. Ukraina zaprzecza rosyjskim doniesiom
Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy zaprzeczył oświadczeniom rosyjskiego ministerstwa obrony o domniemanym naruszeniu przez Ukrainę zawieszenia broni w odniesieniu do obiektów energetycznych w Rosji.
„W związku z tymi (oskarżeniami Rosji, oświadczamy), że w dniach 25-26 marca Siły Zbrojne Ukrainy nie przeprowadzały ataków bezzałogowych statków powietrznych na rosyjskie obiekty energetyczne w obwodach kurskim i briańskim, a także na obiekty energetyczne na terytorium Krymu, okupowanego przez Rosję” - podkreślono w komunikacie.
15:00. Szef MSZ Norwegii ostrzegł przed „naiwnością”
Szef MSZ Norwegii Espen Barth Eide ostrzegł w Kijowie przed „naiwnością” w kontekście porozumień z Rosją w sprawie pokoju. Ukraiński minister spraw zagranicznych Andrij Sybiha podkreślił, że nacisk na Moskwę nie może osłabnąć, dopóki trwa jej agresja na Ukrainę.
„Nie powinniśmy być naiwni. Norwegia jest sąsiadem Rosji. Znamy ich (Rosjan - PAP) wystarczająco dobrze. Wiemy, jak prowadzą negocjacje, dlatego niezwykle ważne jest (dokładne) uzgodnienie tekstu oraz wszystkich szczegółów, zanim ktokolwiek zacznie świętować porozumienie. Myślę, że wczoraj w Rijadzie zostało to bardzo wyraźnie pokazane: to, co wydawało się porozumieniem, wcale nim nie było, ponieważ później z Moskwy pojawiły się nowe żądania” - powiedział Eide na konferencji prasowej ze swoim ukraińskim odpowiednikiem Sybihą.
Szef norweskiego MSZ przyjął z zadowoleniem fakt, że mówi się o pokoju, ale wezwał do „niezwykle realistycznej” postawy i podchodzenia do tej kwestii w sposób strategiczny. „Jesteśmy bardzo szczęśliwi, mogąc podzielić się tym (sposobem) postrzegania z innymi ludźmi, którzy są zaangażowani w te rozmowy. (Czynimy to) na podstawie naszego doświadczenia w rozmowach pokojowych w ogóle, a w szczególności jako sąsiedzi Rosji” - podkreślił Eide.
Minister oświadczył, że władze w Oslo niezachwianie wspierają Ukraińców i w pełni zgadzają się z „czerwonymi liniami” określonymi przez Ukrainę. „Wspieramy Ukrainę na wszystkich polach. Zgadzamy się z czerwonymi liniami wyznaczonymi przez (Kijów). Nie powinno być żadnego kompromisu w sprawie suwerenności Ukrainy, jej zdolności do podejmowania niezależnych decyzji, wielkości jej sił zbrojnych, ani jej przyszłych sojuszy lub członkostwa w klubach politycznych” - zadeklarował szef norweskiego MSZ.
14:20. SBU oskarża Sołowjowa
Służba Bezpieczeństwa Ukrainy poinformowała w serwisie Telegram, że in absentia wniosła zarzuty wobec Władimira Sołowjowa, rosyjskiego dziennikarza telewizyjnego, propagandysty, prezentera kanału Rossija-1. SBU zarzuca Sołowjowowi popularyzowanie wojny Rosji z Ukrainą, usprawiedliwianie zbrodni wojennych oraz nawoływanie do ludobójstwa Ukraińców. Według SBU Rosjanin regularnie wzywał Kreml do całkowitego przejęcia czterech obwodów na południu i wschodzie Ukrainy. „Ponieważ sprawca ukrywa się przed wymiarem sprawiedliwości w Rosji, trwają szeroko zakrojone działania w celu postawienia go przed sądem” - brzmi komunikat.
14:00. Gazprom straci ok. 180 mld dolarów
W ciągu dekady 2025 - 2035 rosyjski gigant Gazprom straci 15 bilionów rubli (ok. 180 mld dolarów) - wynika z danych firmy, do których dotarł brytyjski „Financial Times”. Biznes gazowy Gazpromu ponosi katastrofalne straty - ocenił portal Moscow Times.
W 2025 r. wolumen dostaw gazu do Europy i Turcji zmniejszy się ponad pięciokrotnie w porównaniu z rokiem 2019 i wyniesie 47 miliardów metrów sześciennych, a do 2034 roku zmniejszy się do 34 miliardów metrów sześciennych - poinformował dziennik.
Dane uzyskane przez „FT” wskazują, że jeszcze w tym roku bieżące wydatki Gazpromu przewyższą wpływy. Firma planuje cięcie kosztów, w tym zmniejszenie zatrudnienia i pozbycie się części aktywów. W lutym Gazprom wystawił na sprzedaż kilka budynków.
13:00. Kreml wyraził zadowolenie z przebiegu rozmów z USA
Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow oświadczył, że Moskwa kontynuuje kontakty ze stroną amerykańską i jest zadowolona z dotychczasowego przebiegu rozmów prowadzonych przez Waszyngton. USA poinformowały po tych negocjacjach o odrębnych porozumieniach z Ukrainą i Rosją.
Pieskow powiedział, że dialog rozwija się w sposób „pragmatyczny i konstruktywny” i Rosja jest zadowolona ze sposobu, w jaki „przynosi on rezultaty”. Według niego kontakty między Rosją i Stanami Zjednoczonymi pozwoliły na dość szybkie uzgodnienie listy obiektów ukraińskich i rosyjskich objętych tymczasowym moratorium na ostrzały przeciwko infrastrukturze energetycznej.
Rzecznik oznajmił jednocześnie, że tzw. inicjatywa zbożowa „może być uruchomiona po tym, jak wdrożone zostaną pewne warunki”. Dodał, że chodzi o te same warunki, które przewidziano na początku obowiązywania owej umowy, która miała umożliwiać eksport zboża ukraińskiego. Pieskow oświadczył, że wówczas „wszystkie warunki były zrealizowane, oprócz tych dotyczących strony rosyjskiej”.
12:25. Zełenski zmienia nazwy sądów
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski podpisał ustawę o zmianie nazw lokalnych sądów powszechnych. Projekt został przyjęty przez ukraiński parlament pod koniec lutego. Jak czytamy, ustawa ma na celu zmianę nazw poszczególnych sądów rejonowych zgodnie z ustawami o dekomunizacji, ochronie języka państwowego i zasadami nadawania nazw osobom prawnym. Dokument „usuwa przestarzałe nazwy związane z reżimami totalitarnymi” - podano.
12:00. Rosyjski dron uderzył w blok mieszkalny w Kramatorsku
Informacje takie przekazuje kierujący miejską administracją Ołeksandr Honczarenko. Podkreśla on jednocześnie, że w ataku nikt nie ucierpiał.
10:30. Trump: Rosja może grać na zwłokę w sprawie pokoju
Możliwe, że Rosja gra na zwłokę w sprawie porozumienia pokojowego dotyczącego wojny w Ukrainie - powiedział w telewizji Newsmax prezydent USA Donald Trump. „Myślę, że Rosja chce to zakończyć, ale możliwe, że grają na zwłokę” - ocenił Trump.
„Wiesz, (sam) działam tak od lat: nie chcę podpisywać kontraktu, chcę w pewien sposób pozostawać w grze, ale może nie chcę tego robić (…) Nie jestem pewien. Ale nie, myślę, że Rosja chciałaby to zakończyć i myślę, że (prezydent Ukrainy Wołodymyr) Zełenski chciałby w tym momencie to zakończyć” - dodał w rozmowie z konserwatywną stacją.
Według Trumpa straty osobowe Rosji i Ukrainy w ciągu tygodnia sięgają 2,5 tys. żołnierzy.
„To nie są Amerykanie, ale to dla mnie nie ma znaczenia z tej perspektywy. Widzę obrazy z pola bitwy, wolałbym nawet ich nie widzieć. Wszędzie leżą (porozrzucane) ręce, nogi i głowy. (…) I po prostu chcę to zakończyć” - powiedział prezydent USA.
10:20. Zełenski apeluje o presję na Rosję
Po nocnym ataku rosyjskich dronów na Ukrainę Wołodymyr Zełenski apeluje o więcej sankcji i większą presję USA na Rosję.
„Ubiegłej nocy mieliśmy na naszym niebie kolejnych 117 dowodów, że Rosja kontynuuje przeciąganie wojny” - napisał Zełenski na X.
10:15. Rosyjski sąd skazał 23 Ukraińców na wieloletnie więzienie za terroryzm
Sąd w Rosji skazał w środę 23 Ukraińców, w tym żołnierzy pułku Azow, na wieloletnie więzienie na podstawie zarzutów dotyczących terroryzmu. W ocenie władz w Kijowie proces miał charakter pokazowy i stanowi pogwałcenie prawa międzynarodowego.
Ukraińcy zostali skazani na kary pozbawienia wolności w wymiarze od 13 do 23 lat.
10:10. Norwescy ministrowie z wizytą w Kijowie
Do Kijowa z wizytą przybyli szef norweskiego MSZ Espen Barth Eide oraz minister pracy i integracji Tonje Brenna.
10:00. Dziennikarka kanału Rossija-1 zginęła w obwodzie biełgorodzkim
Biuro prasowe telewizji informuje o śmierci Anny Prokofiewej, korespondentki kanału Rossija-1, która zginęła w eksplozji ładunku wybuchowego na pograniczu między rosyjskim obwodem a Ukrainą. Towarzyszący jej kamerzysta Dmitrij Wołkow został ranny. Prokofiewa miała 35 lat.
09:30. W nocy Rosjanie ostrzelali Chersoń
W ostrzale dzielnic mieszkalnych miasta uszkodzone zostały bloki mieszkalne i domy jednorodzinne – podał Ołeksandr Prokudin, gubernator obwodu chersońskiego. Prokudin dodał, że w ostrzale nikt nie ucierpiał.
09:25. Nocny atak dronowy na obwód mikołajowski
Siły rosyjskie zaatakowały dronami w nocy obwód mikołajowski w południowej części Ukrainy nad Morzem Czarnym - powiadomiły lokalne władze. Doszło też do uderzenia na Krzywy Róg w środkowo-wschodniej części Ukrainy, największego - według władz - ataku dronów na to miasto od początku wojny.
Szef administracji wojskowej obwodu mikołajowskiego Witalij Kim przekazał, że siedem dronów zostało zniszczonych nad regionem. „W nocy na 26 marca siły obrony powietrznej zniszczyły siedem bezzałogowych statków powietrznych Shahed 131/136 w obwodzie mikołajowskim. Wczoraj, 25 marca, wróg dwukrotnie zaatakował akwen hromady (gminy) Oczaków dronami typu FPV. Nikt nie odniósł obrażeń” - napisał Kim w Telegramie.
09:10. Rosyjskie drony zaatakowały obwód sumski
Rosja zaatakowała obwód sumski dronami: uszkodzone wieżowce i sklepy – podaje Sumska Obwodowa Administracja Wojskowa. W wyniku ataku uszkodzone zostały dwa budynki mieszkalne, cztery sklepy, budynek administracyjny, kilka samochodów, budynki gospodarcze i kioski na terenie targowiska. „Wstępne informacje wskazują, że nie ma ofiar śmiertelnych ani rannych” - podano w komunikacie.
09:00. Rosjanie zaatakowali nocą 117 dronami: 56 zestrzelono, 48 nie dotarło do celu
W nocy z 25 na 26 marca Rosjanie zaatakowali Ukrainę 117 bezzałogowymi statkami powietrznymi. Obrona przeciwlotnicza zestrzeliła 56 bezzałogowych statków powietrznych – wynika z komunikatu Sił Powietrznych Ukrainy. Do godz. 9:00 potwierdzono zestrzelenie 56 dronów podano.
08:00. Polacy przeciwni wysyłaniu naszych żołnierzy na Ukrainę
62 proc. Polaków jest przeciwna wysyłaniu polskich żołnierzy na teren Ukrainy z misją pokojowa - wynika z sondażu przeprowadzonego przez Instytut Badań Pollster na zlecenie „Super Expressu”. 26 proc. zgodziło się, by wysłać na Ukrainę polskie wojsko, a 12 proc. odpowiedziało, że nie wie.
CZYTAJ WIĘCEJ: Jednoznaczny wynik badania. Polacy przeciwni wysyłaniu naszych żołnierzy na teren Ukrainy z misją pokojową
07:40. Straty bojowe Rosjan
W ciągu ostatniej doby rosyjska armia straciła kolejnych 1280 żołnierzy (ponad 907 tys. od początku pełnoskalowej wojny), a także 5 czołgów, 15 wozów opancerzonych, 17 systemów artyleryjskich i 59 dronów.
Zaktualizowane dane przedstawił w mediach społecznościowych ukraiński sztab generalny.
06:50. Były ambasador USA w Kijowie: Zgoda na zniesienie sankcji na Rosję byłaby wielkim błędem
Jeśli wynikiem negocjacji w Rijadzie nt. rozejmu na Morzu Czarnym byłoby zniesienie części sankcji na Rosję, byłby to okropny błąd - powiedział PAP były ambasador USA w Kijowie William Taylor. Ekspert wątpi jednak, czy porozumienie rzeczywiście wejdzie w życie.
Stany Zjednoczone powinny znieść sankcje dopiero wtedy, gdy przyczyna sankcji lub pierwotny powód sankcji zostanie wyeliminowany, a pierwotnym powodem sankcji była inwazja na Ukrainę. Więc jeśli Rosjanie zamierzają opuścić Ukrainę, zaprzestać inwazji, to sankcje powinny zostać zniesione. Ale jeśli Rosjanie nadal są na Ukrainie, to sankcje powinny pozostać
— powiedział Taylor. Zauważył przy tym, że znaczna część wymagań Rosjan leży w gestii nie USA, lecz Europy, która nie uczestniczyła w rozmowach
06:00. „Corriere della Sera”: ostatni pociąg dla Europy
„Ostatni pociąg dla Europy”- tak publicysta włoskiego dziennika „Corriere della Sera” określa podejmowane przez jej przywódców próby włączenia się do rozmów w sprawie zakończenia wojny na Ukrainie.
Jak zauważył autor, we Włoszech i nie tylko szerzy się „brak ufności w zdolności polityczno-dyplomatyczne Europy”.
00:01. Zełenski: ledwie osiągnięto porozumienie, a Rosja już ucieka się do manipulacji
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski oświadczył w Kijowie, że ledwie osiągnieto porozumienia za pośrednictwem Stanów Zjednoczonych w sprawie rozejmu dla żeglugi czarnomorskiej i infrastruktury energetycznej, a Rosja już ucieka się do manipulacji.
„Ukraina jest gotowa pracować tak szybko i przejrzyście, jak to możliwe, aby zakończyć wojnę. Ale niestety, nawet teraz, w dniu rozmów, widzimy, jak Rosjanie już zaczęli manipulować” - stwierdził Zełenski.
„Już teraz próbują zniekształcić porozumienia i faktycznie oszukać zarówno naszych mediatorów, jak i cały świat. Biały Dom opublikował absolutnie jasne oświadczenia. Każdy może zobaczyć, co mówią. I jest coś, o czym Kreml znowu kłamie: że rzekoma cisza na Morzu Czarnym zależy od kwestii sankcji i że rzekoma data rozpoczęcia ciszy w sprawie energii to 18 marca. Moskwa zawsze kłamie” - zaznaczył prezydent.
Zełenski zadeklarował, że Ukraina zrobi wszystko, aby upewnić się, że porozumienia działają i że nie dojdzie do żadnych ataków. „Ale Rosjanie powinni wiedzieć i mieć świadomość, że jeśli uderzą, otrzymają zdecydowaną odpowiedź. I będą za to odpowiedzialni. A jeśli później Rosjanie opowiedzą historie, że uderzenia nie dotyczyły infrastruktury energetycznej lub cywilnej, wszyscy zobaczą wszystko” - wyjaśnił.
Szef państwa ukraińskiego przypomniał, że od 11 marca USA mają na stole propozycję całkowitego i bezwarunkowego zawieszenia broni wszędzie, nie tylko w sektorze energetycznym i na Morzu Czarnym, ale to Rosja nie zgodziła się na to i przeciąga tę wojnę.
„Kiedy Putin nie zgodził się na bezwarunkowe zawieszenie broni, nie było nowych sankcji wobec Rosji. Teraz Moskwa domaga się zniesienia niektórych sankcji, chociaż od trzech lat mówi, że nie boi się sankcji, a nawet są one przydatne” - przekazał prezydent.
Według Zełenskiego, jeśli to porozumienie nie zadziała i Rosjanie nie spełnią warunków dzisiejszych porozumień i spróbują ponownie wywrzeć presję na Amerykę, Europę i Ukrainę, to powinna być tylko jedna odpowiedź: „zdecydowanie nowe sankcje, zdecydowanie większa presja”.
„Sposób, w jaki Rosja zachowa się w nadchodzących dniach, ujawni wiele, jeśli nie wszystko. Jeśli ponownie pojawią się alarmy lotnicze, jeśli ponownie dojdzie do aktywności wojskowej na Morzu Czarnym, jeśli ponownie pojawią się rosyjskie manipulacje i groźby, wówczas trzeba będzie podjąć nowe środki - przeciwko Moskwie. Dyplomacja musi działać” - oświadczył Zełenski.
red/PAP/Facebook/X
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/swiat/724854-relacja-1127-dzien-wojny-zelenski-z-wizyta-u-macrona