Trwa 1123. dzień rosyjskiej agresji na Ukrainę. Na portalu wPolityce.pl relacjonujemy dla Państwa wydarzenia na froncie.
CZYTAJ WIĘCEJ: RELACJA z wojny dzień po dniu.
Sobota, 22 marca 2025 r.
19:24. Władze: trzech cywilów zginęło w Pokrowsku w wyniku rosyjskiego ostrzału
Trzy cywilne osoby zginęły a jedna została ranna w rosyjskim ostrzale Pokrowska w obwodzie donieckim - powiadomił w sobotę Wadym Fiłaszkin, szef wojskowych władz tego regionu na wschodzie Ukrainy. O trzech osobach rannych w rezultacie ostrzału wioski w obwodzie charkowskim poinformował z kolei szef władz wojskowych tego obwodu Ołeh Syniehubow.
Początkowo informowano o dwóch osobach zabitych w Pokrowsku, który jest jednym z głównych celów rosyjskich ataków w Donbasie. Miasto pełni rolę hubu zaopatrzeniowego dla wojsk ukraińskich na wschodzie.
Liczba ofiar w Pokrowsku wzrosła do trzech zabitych i jednego rannego. (…) Rosjanie codziennie atakują cywilów. Każdego dnia są nowe ofiary. Bądźcie więc odpowiedzialni! Ewakuujcie się!
— napisał Fiłaszkin w Telegramie.
Szef władz obwodu donieckiego dodał, że ponadto jedna osoba została ranna w Kramatorsku, głównym mieście tej części obwodu donieckiego, która jest kontrolowana przez władze ukraińskie. W miejscowości Rozływ w tym samym obwodzie dwie osoby zostały ranne w wyniku ataku drona FPV.
O sytuacji w obwodzie charkowskim poinformował szef regionu Ołeh Syniehubow.
Wieczorem wróg ostrzelał wieś Ołeksandriwka w rejonie (powiecie) zołocziwskim. Obecnie wiadomo, że rannych zostało trzech cywilów. Jedną z ofiar jest 50-letnia kobieta, która odniosła wiele poważnych ran. Lekarze walczą o jej życie
— powiadomił Syniehubow.
18:26. Uderzenie w rosyjską placówkę graniczną w obwodzie biełgorodzkim
21 marca 2025 roku Siły Powietrzne Sił Zbrojnych Ukrainy przeprowadziły udany atak na punkt dowodzenia i kontroli rosyjskiej placówki granicznej w Głotowie w obwodzie biełgorodzkim - informuje ukraiński Sztab Generalny.
17:20. Zdjęcia satelitarne potwierdzają. Celne trafienie Ukraińców w lotnisko w Engelsie
Satelita Maxar zarejestrował skutki ataku ukraińskich sił zbrojnych na magazyny bazy rosyjskiegi lotnictwa strategicznego w Engelsie w obwodzie saratowskim.
Baza rosyjskiego lotniska strategicznego została zaatakowana 20 marca.
16:09. Pożar na granicy Ukrainy i okupowanego przez Rosję Naddniestrza
Na razie nie wiadomo, jakie są przyczyny pożaru.
14:12. Trump może sprzedać Turcji samoloty F-35, jeśli ta „unieruchomi” rosyjskie wyrzutnie
„Prezydent USA Donald Trump, po rozmowie z prezydentem Turcji Recepem Tayyipem Erdoganem, rozważa zniesienie sankcji nałożonych na Ankarę i sprzedaż jej samolotów wielozadaniowych F-35 - pod warunkiem, że Turcja „unieruchomi” rosyjskie systemy obrony powietrznej S-400” - przekazały źródła, na które powołała się telewizja Fox News.
Źródła cytowane przez amerykańską stację przekonują, że podczas niedawnej rozmowy telefonicznej z prezydentem Erdoganem Trump oznajmił, że jest otwarty na cofnięcie wykluczenia Ankary z programu dostaw F-35, za które Turcja już częściowo zapłaciła, jeśli ta zgodzi się na demontaż lub przeniesienie do bazy kontrolowanej przez USA rosyjskich instalacji. Wyrzutnie miałyby trafić np. do bazy Incirlik na południu kraju.
Według źródeł Fox News zespół Trumpa przed kilkoma dniami poprosił o analizę prawną i techniczną, w jaki sposób można uniknąć uznania Turcji za państwo naruszające sankcje na mocy ustawy Countering America’s Adversaries Through Sanctions Act (CAATSA).
13:42. Ofiary rosyjskich nalotów
6 osób zginęło, 36 zostało rannych w wyniku rosyjskich ataków na Ukrainę w ciągu minionej doby
12:11. ISW: Rosja próbuje zaszkodzić rozmowom między USA i Ukrainą
Rosja próbuje zaszkodzić negocjacjom prowadzonym przez USA z Ukrainą - ocenili w najnowszej analizie eksperci amerykańskiego Instytutu Studiów nad Wojną (ISW). Kreml przeinacza też warunki przyszłego porozumienia o rozejmie, by opóźnić negocjacje, mające prowadzić do zakończenia wojny - czytamy w raporcie think tanku.
Przedstawiciele Kremla wykorzystują narrację o ukraińskich atakach i walkach na terytorium Rosji, by usprawiedliwić przed wewnętrznymi, rosyjskimi odbiorcami odrzucenie negocjacji pokojowych z Ukrainą, a także po to, by kontynuować wojnę
— uważa ISW.
Ukraińskie media poinformowały, że w nocy z czwartku na piątek wybuchł pożar w stacji pomiarowej gazu w Sudży w obwodzie kurskim w Rosji.
Rosjanie oskarżyli Ukrainę o uderzenie w stację, co miało na celu zerwanie zawieszenia broni dotyczącego ataków na obiekty infrastruktury energetycznej
— przekazał ukraiński portal NV.
Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy zapewnił, że jego wojska nie mają nic wspólnego z uderzeniem w stację pomiarową. Jest to element kampanii dyskredytacji naszego państwa – podkreślono w komunikacie. Później szef biura prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego, Andrij Jermak, oświadczył, że podejmowane przez Rosję próby oszukania społeczności międzynarodowej rzekomym zawieszeniem broni nie przyniosą skutku.
Według ekspertów amerykańskiego think tanku Kreml wykorzystuje trwające negocjacje o wstrzymaniu ognia „w charakterze broni” i celowo przeinacza status oraz warunki przyszłego porozumienia o rozejmie, by opóźnić i podważać sens rozmów mających prowadzić do zakończenia wojny.
11:43. Atak rosyjskich dronów na Zaporoże. 2 osoby zginęły
Ukraińska Państwowa Służba ds. Sytuacji Nadzwyczajnych podała, że w wyniku nocnego ataku rosyjskich dronów na Zaporoże zginęły dwie osoby, a 13 zostało rannych.
10:48. Ukraińska deputowana: przekazanie USA Zaporoskiej Elektrowni Jądrowej miałoby pozytywne skutki dla Ukrainy
Przekazanie Zaporoskiej Elektrowni Jądrowej, okupowanej od 2022 r. przez Rosję, pod zarząd Stanów Zjednoczonych miałoby pozytywne skutki dla Ukrainy, ponieważ mogłoby doprowadzić do odzyskania przez nią kontroli nad całą infrastrukturą obsługującą ten obiekt - oceniła ukraińska parlamentarzystka Iwanna Kłympusz-Cyncadze.
10:20. Straty bojowe Rosjan
W ciągu ostatniej doby rosyjska armia straciła kolejnych 1210 żołnierzy (ponad 897 tys. od początku pełnoskalowej wojny), a także 9 czołgów, 20 wozów opancerzonych, 96 systemów artyleryjskich i 258 dronów.
Zaktualizowane dane przedstawił w mediach społecznościowych ukraiński resort obrony.
09:15. Minionej nocy zestrzelono 100 ze 179 rosyjskich dronów
Ukraińska obrona przeciwlotnicza zestrzeliła 100 spośród 179 dronów różnego typu, którymi rosyjskie wojska zaatakowały Ukrainę w nocy z piątku na sobotę - przekazały Siły Powietrzne.
Przeciwnik zaatakował 179 bezzałogowymi samolotami uderzeniowymi Shahed i różnymi typami dronów przynęt z kierunków Millerowa i Primorsko-Achtarska w Federacji Rosyjskiej oraz (przylądka) Czauda na okupowanym przez Rosję Krymie
— poinformowały Siły Powietrzne w mediach społecznościowych.
Potwierdzono zestrzelenie 100 dronów Shahed i innych typów bezzałogowych statków powietrznych na południu, północy i w centrum kraju. Unieszkodliwiono 63 rosyjskich dronów na skutek zastosowania środków walki elektronicznej. W wyniku rosyjskiego ataku ucierpiały obiekty infrastruktury w obwodach zaporoskim, charkowskim, sumskim i kijowskim.
08:40. Witkoff: jesteśmy nastawieni na porozumienie, z którym będzie mógł żyć ukraiński naród
Stany Zjednoczone są nastawione na taki rezultat negocjacji z Ukrainą i Rosją i takie porozumienie, z którym będzie mógł żyć ukraiński naród - podkreślił w nocy z piątku na sobotę specjalny wysłannik USA ds. Bliskiego Wschodu Steve Witkoff w rozmowie z amerykańskim dziennikarzem Tuckerem Carlsonem.
W poniedziałek w stolicy Arabii Saudyjskiej, Rijadzie, odbędą się dwa spotkania - delegacji USA i Rosji oraz USA i Ukrainy. Agencja AFP przekazała, że na czele delegacji ukraińskiej stanie minister obrony Rustem Umierow.
„Chcę, żeby Ukraina z tego wyszła. Chcę, aby Rosja z tego wyszła. Będą różne zgody Senatu (USA), których będziemy potrzebować. (…) Chcemy, aby wszyscy byli w pewnym stopniu zadowoleni… z porozumieniem, z którym wszyscy mogą żyć” - powiedział Witkoff w rozmowie z Carlsonem.
05:00. Ukraina będzie produkować natowską amunicję
Ukraina zawarła umowę z norweskim producentem amunicji NAMMO: produkowane przez Kijów pociski artyleryjskie będą spełniać standardy NATO. O podpisaniu umowy norweskie ministerstwo obrony poinformowało w piątek, dzień po wizycie Wołodymyra Zełenskiego w Oslo.
Rozpoczęta produkcja pocisków 155 mm w Ukrainie to wynik przekazania przez norweską firmę zbrojeniową odpowiednich technologii w sierpniu 2024 roku. Ukraiński zakład wdrożył otrzymaną od Nammo licencję, dostosował linię produkcyjną i osiągnął pełną wydajność.
Dotychczas amunicję do otrzymanych w ramach pomocy haubic Ukraina musiała pozyskiwać z zewnątrz. Produkowane dzięki współpracy z Norwegami pociski jako pierwsze uzyskały certyfikat NATO NSN. Dzięki temu są kompatybilne z artylerią otrzymaną przez Kijów i niebawem trafią na front.
O podpisaniu umowy norweskie ministerstwo obrony poinformowało w piątek, dzień po wizycie Wołodymyra Zełenskiego w Oslo. Porozumienie zakłada rozszerzenie współpracy o inne rodzaje uzbrojenia. W myśl porozumienia Norwegowie dostarczać będą niezbędne elementy amunicji, której produkcja pozostawać będzie w rękach Ukraińców.
Nazwa i lokalizacja zakładów, w których powstawać będzie uzbrojenie, nie zostały ujawnione. Poufna pozostaje również wielkość produkcji i modele amunicji wytwarzanej przez Ukraińców we współpracy z Nammo. Jako stronę kontraktu ministerstwo obrony Norwegii wskazało państwo ukraińskie.
W lutym 2025 r. norweski rząd zwiększył roczną pomoc dla Ukrainy z 35 do 85 mld koron (z 12,8 do 31,2 mld złotych). Pieniądze te oprócz zakupu uzbrojenia przeznaczone są na rozwój potencjału ukraińskiego przemysłu obronnego. Jako głównych partnerów ze strony Norwegii wskazano koncerny Kongsberg i Nammo.
03:40. W przyszłym tygodniu Starmer zorganizuje kolejne spotkanie „koalicji chętnych”
Brytyjski premier Keir Starmer zapowiedział w piątek kolejne spotkanie tzw. „koalicji chętnych”, której celem będzie zaplanowanie aspektów militarnych potencjalnej obecności kontyngentu sił pokojowych na Ukrainie - podało Politico.
Przedstawiciele „koalicji chętnych”, jak powiedział Starmer, zbiorą się w kwaterze głównej pod Londynem, gdzie w czwartek odbyły się wstępne rozmowy na szczeblu wojskowym w sprawie zawieszenia broni na Ukrainie.
Spotkanie organizowane przez Starmera odbędzie się w przyszłym tygodniu i potrwa trzy dni.
Rzecznik brytyjskiego rządu powiedział, że spotkanie koalicji, które odbyło się w tym tygodniu „jeszcze bardziej podkreśliło znaczenie posiadania przez koalicję niezbędnych planów na wypadek nieprzewidzianych sytuacji”.
Wielka Brytania wraz z Francją przewodzi działaniom, które mają na celu zaplanowanie wysłania kontyngentu monitorującego potencjalne zawieszenie broni na Ukrainie.
00:01 Zełenski: Uwolnienie ukraińskich więźniów to jeden z pierwszych kroków do zakończenia wojny
„Od ponad trzech lat, niemal przez całą wojnę, działa nasza Kwatera Główna Koordynacji — wszystkie służby, które sprowadzają więźniów do domu. Udało nam się już skutecznie sprowadzić z powrotem ponad cztery tysiące osób — 4306. I sprowadzimy ich wszystkich z powrotem” - powiedział w nagraniu zamieszczonym w mediach społecznościowych Wołodymyr Zełenski, prezydent Ukrainy.
Teraz, gdy dyskutujemy o sposobach zakończenia wojny ze stroną amerykańską i naszymi innymi partnerami, mówimy o uwolnieniu więźniów jako o jednym z pierwszych kroków. Wierzymy, że to absolutnie musi się stać. Dziękuję wszystkim naszym partnerom, którzy wspierają nas w tym wysiłku. I wszystkim na Ukrainie i na całym świecie — wszystkim, którzy utrzymują kwestię więźniów w agendzie informacyjnej
— mówił Zełenski.
Dziękuję zespołowi Biura Prezydenta, Wywiadu Obronnego Ukrainy, Służby Bezpieczeństwa, Ministerstwa Spraw Wewnętrznych, Rzecznika Praw Obywatelskich i wszystkich innych zaangażowanych podmiotów, których wysiłki przyczyniają się do powrotu Ukraińców do domu. Zawsze sprowadzamy naszych ludzi z powrotem, a to jest jedna z najważniejszych zasad naszego państwa. Tak jest i tak będzie
— podkreślił.
red/PAP/X/FB
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/swiat/724560-relacja-1123-dzien-wojny-na-ukrainie
Dziękujemy za przeczytanie artykułu!
Najważniejsze teksty publicystyczne i analityczne w jednym miejscu! Dołącz do Premium+. Pamiętaj, możesz oglądać naszą telewizję na wPolsce24. Buduj z nami niezależne media na wesprzyj.wpolsce24.