Trwa 1118. dzień rosyjskiej agresji na Ukrainę. Na portalu wPolityce.pl relacjonujemy dla Państwa wydarzenia na froncie.
CZYTAJ WIĘCEJ: RELACJA z wojny dzień po dniu.
Poniedziałek, 17 marca 2025 r.
21:53. Prezydent: Przeprowadzono udany test drona o zasięgu 3 tys. km
Ukraina przetestowała drona, którego zasięg wynosi 3 tys. kilometrów; jest zadowolona z wyników udanej próby bojowej pocisku Długi Neptun – ogłosił w poniedziałek prezydent Wołodymyr Zełenski.
„Mamy dobre wiadomości na temat dronów dalekiego zasięgu. Nasz dron został przetestowany na dystansie 3 tys. kilometrów. Jestem wdzięczny konstruktorom i producentom. Rozwijamy linię środków walki dalekiego zasięgu, która pomoże w zapewnieniu bezpieczeństwa naszego kraju” – powiedział w nagraniu telewizyjnym.
Mówiąc o tzw. Długim Neptunie szef państwa podkreślił, że wyniki jego zastosowania w warunkach bojowych są pozytywne. „(…) Jesteśmy zadowoleni z wyników uderzeń. Musimy jednak wyprodukować więcej pocisków i dronów, o czym będziemy rozmawiać z naszymi partnerami w tym tygodniu” – oświadczył.
Zełenski w sobotę poinformował o teście rakiety manewrującej Długi Neptun, która uderzyła w cel oddalony o 1 tys. km. Wcześniej taki pocisk zniszczył m.in. rosyjski krążownik rakietowy Moskwa. Dotychczasowe wersje tych rakiet pokonywały dystans do 400 km.
Premier Denys Szmyhal mówił niedawno, że Ukraina produkuje obecnie najwięcej dronów bojowych na świecie. W 2024 roku ukraińscy producenci wyprodukowali ponad 1 mln dronów bojowych, a w tym roku planują wyprodukować 2,5 mln. „Pracuje nad tym ponad 500 ukraińskich firm” - powiedział.
21:40. Media: Trump rozważa uznanie Krymu za terytorium Rosji w ramach przyszłego porozumienia
Administracja prezydenta USA Donalda Trumpa rozważa uznanie Krymu za terytorium Rosji w ramach przyszłego porozumienia, mającego na celu zakończenie wojny na Ukrainie - podał w poniedziałek amerykański portal Semafor, powołując się na dwie osoby zaznajomione ze sprawą.
Według Semafora urzędnicy administracji omawiali również możliwość przekonania ONZ, aby także uznała Krym za terytorium rosyjskie. Zdaniem portalu takie stanowisko Waszyngtonu byłoby poważnym ustępstwem wobec przywódcy Rosji Władimira Putina, który od dawna uważa Krym za część swojego kraju.
W publikacji podkreślono, że Trump nie podjął formalnie żadnych decyzji w tej sprawie, a opcja ta jest tylko jedną z wielu, jakie ekipa prezydenta USA rozważa w ramach działań, mających na celu zakończenie wojny w Ukrainie. Biały Dom odmówił komentarza.
Semafor zaznacza, że w poniedziałek rzeczniczka prasowa Białego Domu Caroline Leavitt potwierdziła na konferencji prasowej, że zespół Trumpa omawiał z władzami Ukrainy możliwe ustępstwa terytorialne Kijowa, ale nie podała żadnych szczegółów.
Portal przypomina, że Trump brał pod uwagę uznanie Krymu za terytorium rosyjskie kilka lat przed rozpoczęciem przez Rosję pełnowymiarowej inwazji na Ukrainę. Kandydując na prezydenta w 2016 r., a następnie w trakcie swojej pierwszej kadencji, Trump wielokrotnie powtarzał, że „rozważy” podjęcie działań w celu uznania Krymu za terytorium Rosji.
„Z tego, co słyszałem, mieszkańcy Krymu woleliby być w Rosji niż tam, gdzie byli” - powiedział Trump w wywiadzie dla George’a Stephanopolousa z ABC News w 2018 r. „I trzeba to również rozważyć” - podkreślił.
Portal Semafor funkcjonuje na amerykańskim rynku medialnym od 2022 roku. Założyli go Ben Smith, były redaktor naczelny serwisu BuzzFeed News i stały komentator dziennika „New York Times” oraz Justin B. Smith, były dyrektor wykonawczy (CEO) Bloomberg Media Group. Swój produkt adresują do wykształconych profesjonalistów, którzy utracili zaufanie do wszystkich źródeł informacji.
21:12: Zełenski: rozmawiałem z Macronem, skoordynowaliśmy stanowiska przed rozmową Trump-Putin
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski poinformował w poniedziałek o rozmowie telefonicznej z prezydentem Francji Emmanuelem Macronem, w której omówili m.in. zaplanowaną na wtorek rozmowę prezydenta USA Donalda Trumpa z przywódcą Rosji Władimirem Putinem.
„Rozmawiałem dziś z prezydentem Francji Macronem. Skoordynowaliśmy stanowiska przed rozmową prezydenta Trumpa z Putinem oraz (stanowiska) przed spotkaniami w Europie” – powiedział w codziennym nagraniu.
Zełenski przypomniał, że Rosja od tygodnia nie może odpowiedzieć „tak” na propozycję rozejmu w wojnie, którą prowadzi przeciwko Ukrainie. „Zaraz minie tydzień, kiedy dla wszystkich na świecie (…) jest oczywiste, że Putin przeciąga tą wojnę” – podkreślił.
Odnosząc się do rozmowy z ukraińskim prezydentem, Macron napisał na platformie X, że walki i okrucieństwa wojenne muszą ustać, a deportowane przez Rosję ukraińskie dzieci muszą połączyć się z rodzinami.
„To wszystko są warunki, które Rosja musi spełnić. I jestem pewien zaangażowania prezydenta Trumpa w tej sprawie” – podkreślił.
„Prezydent Zełenski wykazał się odwagą, akceptując propozycję USA dotyczącą 30-dniowego zawieszenia broni. Teraz Rosja musi udowodnić, że naprawdę chce pokoju” - dodał prezydent Francji.
18:56. Japończyk skazany na 7 lat więzienia za pracę dla japońskiego wywiadu
Obywatel Japonii Masatoshi Nakanishi został skazany w poniedziałek przez sąd na Białorusi na siedem lat więzienia za pracę dla japońskiego wywiadu. Został oskarżony o robienie zdjęć obiektów wojskowych i cywilnych, co według władz w Mińsku spowodowało szkody dla bezpieczeństwa narodowego Białorusi.
18:48. SBU wydała 3-letni zakaz wjazdu dla liderki partii S.O.S. Romania
Liderka rumuńskiej prawicowej partii S.O.S Romania, Diana Sosoaca, otrzymała trzyletni zakaz wjazdu do Ukrainy za wspieranie rosyjskiej agresji i nawoływanie do naruszenia jedności terytorialnej państwa ukraińskiego. Zakaz wydała w poniedziałek Służba Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU).
SBU wyjaśniła, że Sosoaca „pisze listy do (przywódcy Rosji Władimira) Putina, w których pochwala inwazję Rosji (na Ukrainę) na pełną skalę i wzywa do zajęcia naszego kraju”.
Jednocześnie Sosoaca kwestionuje suwerenność Ukrainy i jej międzynarodowo uznane granice, zwłaszcza w jej zachodnich i południowo-zachodnich regionach
— oświadczono w komunikacie
W niedzielę ukraińskie media informowały, że Sosoaca napisała list do Putina, w którym skarżyła się, że władze Rumunii nie dopuszczają jej do startu w wyborach prezydenckich. W liście m.in. wysunęła pretensje terytorialne wobec Ukrainy.
Mamy rumuńskie terytoria, bezprawnie utrzymywane przez Ukrainę w wyniku niesprawiedliwego paktu Ribbentrop-Mołotow (…) i właśnie dlatego mamy prawo do ochrony Rumunów na terytoriach, które chcemy odzyskać
— oświadczyła.
Sosoaca nie została dopuszczona do wyborów prezydenckich w listopadzie ubiegłego roku. W uzasadnieniu tej decyzji Sąd Konstytucyjny (SK) stwierdził, że polityk swoją postawą podważała fundamentalne zasady demokratyczne i konstytucyjne. Rumuńskie Centralne Biuro Wyborcze (BEC) w sobotę odrzuciło kandydaturę Diany Sosoaki w wyborach prezydenckich, które odbędą się w maju.
18:30. Kadyrow przyznał tytuł Bohatera Czeczenii wojskowemu Bekchanowi Junusowowi, który chwalił się rozstrzeliwaniem ukraińskich jeńców
W niedzielę przywódca Czeczenii nagrodził Bekchana Junusowa, oficera czeczeńskiego oddziału Achmat, który razem ze swoimi podwładnymi brał udział w walkach pod Sudżą w rosyjskim obwodzie kurskim - opisuje Biełsat.
W ostatni wtorek kanał na Telegramie „Dziennik wojowników z ciemnością” zamieścił fotografię pięciu pojmanych ukraińskich żołnierzy. Według centrum Myrotworec - zajmującego się monitorowaniem zbrodni wojennych - to właśnie Junusow jest administratorem tego profilu. Na zdjęciach było widać, że Ukraińcy byli nieuzbrojeni, a co najmniej dwóch z nich miało związane za plecami ręce. Następnego dnia w tym samym miejscu opublikowano zdjęcie zwłok tych samych żołnierzy. Prawie w tym samym czasie inny telegramowy kanał powiązany z Achmatem - “Mojsiej | BA | SpN |” - opublikował nagranie przedstawiające ich ciała, na którym wyraźnie widać, że wszyscy zostali zabici strzałem w głowę. Ze zdjęć i nagrań wynika, że za dokonanie zbrodni wojennej mogli być odpowiedzialni podwładni Bekchana Junusowa
— czytamy.
18:00. Żołnierze wycofujący się z obwodu kurskiego: sceny z jak z horroru
Ukraińscy żołnierze powiedzieli BBC, że podczas wycofywania się z pozycji w obwodzie kurskim w Rosji widzieli „sceny jak z horroru”. Wycofywanie się odbywało się pod ciągłymi atakami rosyjskich dronów, między kolumnami zniszczonego sprzętu wojskowego. Transport ludzi i sprzętu był uzależniony od jednej trasy.
BBC cytuje pięciu ukraińskich żołnierzy, którzy walczyli w obwodzie kurskim. Ich imiona zmieniono.
17:46. Ukraiński politolog przed rozmową Trump-Putin: nie będzie jednostronnych ustępstw ze strony Kijowa
Putin będzie starał się przekonać Trumpa, że jest gotów do negocjacji na temat pokoju w Ukrainie, jednak będzie oczekiwał za to ustępstw ze strony Kijowa, a na to nie ma zgody – powiedział PAP ukraiński politolog, szef Centrum Badań Politycznych Penta Wołodymyr Fesenko.
17:00. Szefowa unijnej dyplomacji: Rosji nie można ufać
Szefowa unijnej dyplomacji Kaia Kallas zabrała głos po spotkaniu Rady ds. Zagranicznych. Powiedziała, że wszyscy przyjęli z zadowoleniem propozycję 30-dniowego zawieszenia broni dla Ukrainy i że „piłka jest po stronie Rosji” w kwestii tego, co wydarzy się dalej.
Panuje przekonanie, że Rosji nie można naprawdę ufać - dodała. - Wykorzystają tę okazję, aby przedstawić wszelkiego rodzaju żądania.
16:30. Minister Sikorski życzył Trumpowi powodzenia w rozmowach z Putinem
Szef polskiego MSZ Radosław Sikorski powiedział w Brukseli, że życzy Donaldowi Trumpowi powodzenia podczas rozmowy telefonicznej z Władimirem Putinem o Ukrainie i dodał, że ma nadzieję, że prezydentowi USA uda się przekonać Putina do rezygnacji z „niektórych absurdalnych postulatów”.
Sikorski, który w Brukseli wziął udział w posiedzeniu ministrów spraw zagranicznych państw UE, przypomniał, że prezydent Trump pierwotnie „obiecał zażegnać ten konflikt w 24 godziny”.
Wiedzieliśmy, że nie będzie tak łatwo
— skomentował Sikorski.
Minister dodał jednak, że życzy Trumpowi powodzenia w rozmowach z prezydentem Rosji i że ma nadzieję, że prezydent USA okaże się być tak dobrym negocjatorem, na jakiego się kreuje i że uda mu się przekonać Putina do rezygnacji z niektórych absurdalnych postulatów, takich jak choćby chęć przejęcia kontroli nad całą Ukrainą czy demilitaryzacja tego kraju oraz z planów podbicia dodatkowych terytoriów Ukrainy w przyszłości.
Sukces rozmów Trumpa będziemy mierzyli miarą jakości wynegocjowanego pokoju
— ocenił Sikorski.
16:29. Węgry blokują rozpoczęcie rozmów o wejściu Ukrainy do UE
Szef dyplomacji Radosław Sikorski ogłosił w Brukseli, że Węgry blokują otwarcie rozmów akcesyjnych z Ukrainą, powołując się na kwestie dwustronne. Zwrócił się do polskiej opozycji, by zechciała „przekonać swoich pobratymców ideologicznych” na Węgrzech do wycofania weta.
Jak podkreślił Sikorski po posiedzeniu ministrów spraw zagranicznych w Brukseli, proces akcesyjny do UE jest dla Ukraińców „kotwicą morale ukraińskiego”.
Jako prezydencja czujemy się za to szczególnie odpowiedzialni. Chcielibyśmy otworzyć na pewno jeden, może i drugi klaster negocjacyjny, ale z przykrością muszę stwierdzić, że jest to kolejna sprawa, w której podjęcie decyzji blokuje nasz stary przyjaciel, kiedyś sojusznik - Republika Węgierska
— powiedział.
Wywiązała się (na posiedzeniu ministrów - PAP) dość żywa dyskusja o tym, że uwarunkowanie decyzji o rozpoczęciu negocjacji nie powinno być uzależnione od spraw dwustronnych, tylko od spełnienia kryteriów
— zaznaczył Sikorski.
Muszę się rytualnie zwrócić do polskiej opozycji, która utrzymuje bliskie ideologiczne kontakty z rządem i partią Viktora Orbana, żeby zechcieli coś dobrego dla Polski, dla Europy zrobić - mianowicie przekonać swoich pobratymców ideologicznych do odblokowania tych kwestii
— mówił.
15:13. Starmer: ponad 30 krajów może być zaangażowanych w tzw. koalicję chętnych dla Ukrainy
Spodziewamy się, że ponad 30 krajów będzie zaangażowanych w tzw. koalicję chętnych, która może wesprzeć Ukrainę i przyczynić się do opracowania planu pokojowego - poinformował rzecznik premiera Wielkiej Brytanii, Keira Starmera, cytowany przez Reuters.
Biuro szefa rządu przy Downing Street 10 poinformowało, że „znacząca liczba” krajów jest gotowa zapewnić oddziały pokojowe w Ukrainie w przypadku porozumienia pokojowego z Rosją.
Możliwości wkładu (państw) będą się różnić, ale będzie to znacząca siła, ze znaczną liczbą krajów dostarczających żołnierzy
— dodał rzecznik.
Zapytany przez dziennikarzy o to, czy żołnierze sił pokojowych będą mogli odpowiedzieć ogniem, jeśli zostaną zaatakowani, odpowiedział, że obecnie odbywają się spotkania dotyczące planów wojskowych, na których omawiane są szczegóły.
Podczas konferencji przypomniano, że w sobotnim szczycie online, zorganizowanym przez premiera Starmera, wzięli udział przedstawiciele 27 krajów. Rzecznik wyjaśnił, że niektóre państwa, które planują włączyć się w tzw. koalicję chętnych, nie były obecne podczas sobotnich rozmów.
14:14. Straty bojowe Rosjan
W ciągu ostatniej doby rosyjska armia straciła kolejnych 1210 żołnierzy (ponad 895 tys. od początku pełnoskalowej wojny), a także 19 czołgów, 11 wozów opancerzonych, 37 systemów artyleryjskich i 54 drony.
Zaktualizowane dane przedstawił w mediach społecznościowych ukraiński resort obrony.
13:26. Macron: Francja i Kanada żądają od Rosji jasnych zobowiązań ws. pokoju na Ukrainie
Prezydent Francji Emmanuel Macron powiedział na spotkaniu z nowym premierem Kanady Markiem Carneyem, że oba kraje żądają od Rosji „jasnych zobowiązań” w sprawie pokoju na Ukrainie. Dodał, że pokojowi powinny towarzyszyć gwarancje bezpieczeństwa.
13:09. ISW: obecny układ linii frontu uniemożliwi Ukraińcom odparcie kolejnych rosyjskich ataków
Obecny układ linii frontu nie daje armii ukraińskiej wystarczającej głębi strategicznej, aby mogła odpierać kolejne natarcia Rosjan - ocenił amerykański think tank Instytut Studiów nad Wojną (ISW). Jak podkreślono, możliwe zawieszenie broni dałoby stronie rosyjskiej czas na przygotowanie większej ofensywy.
Zdaniem analityków waszyngtońskiego ośrodka Rosjanie budują trasę samochodową i linię kolejową w celu wzmocnienia sieci połączeń pomiędzy Rosją i miastami na ukraińskich terenach okupowanych. W ocenie ISW pozwoli to Rosjanom dodatkowo skonsolidować swoją władzę na tych obszarach.
Ponadto, jak podkreślono w najnowszej analizie think tanku, wojska rosyjskie mogą wykorzystać możliwe zawieszenie broni do przygotowania ofensywy zakrojonej na szeroką skalę, w tym przeprawy przez rzekę Dniepr. Według amerykańskich ekspertów mogłoby to skutkować przełamaniem obecnej linii frontu i zagrozić ważnym miastom kontrolowanym obecnie przez stronę ukraińską, m.in. Zaporożu.
12:15. Koreańskie MSZ: jesteśmy gotowi przyjąć z Ukrainy północnokoreańskich jeńców wojennych
Minister spraw zagranicznych Korei Płd. Czo Te Jeol zapewnił w rozmowie telefonicznej z szefem ukraińskiej dyplomacji Andrijem Sybihą, że Seul obejmie ochroną północnokoreańskich jeńców, jeśli zdecydują się na przyjazd do Korei Płd.
Północni Koreańczycy zostali wzięci do niewoli przez siły ukraińskie w obwodzie kurskim na zachodzie Rosji.
12:01. GRU stoi za podpaleniem sklepu IKEA w Wilnie i hali targowej w Warszawie. Litewska prokuratura potwierdza. „To atak terrorystyczny”
Litewska prokuratura poinformowała, że za ubiegłorocznym podpaleniem sklepu sieci IKEA w Wilnie stoi rosyjski wywiad wojskowy. Według litewskich śledczy GRU stoi też za podpaleniem hali targowej w Polsce.
Traktujemy pożar sklepu sieci IKEA w Wilnie jako atak terrorystyczny i kierujemy sprawę do sądu
— poinformował Arturas Urbelis z Prokuratury Generalnej Litwy.
Dodał, że podpalenia sklepu dokonali 9 maja 2024 r. dwaj obywatele Ukrainy w wieku poniżej 20 lat. Jedna z osób w chwili popełnienia przestępstwa była nieletnia. Jeden z podpalaczy - według litewskiej prokuratury - ma być w rękach polskich organów ścigania.
11:38. Kreml potwierdza, że we wtorek Putin będzie rozmawiał z Trumpem
Kreml potwierdził, że następnego dnia dojdzie do rozmowy telefonicznej przywódców Rosji i USA, Władimira Putina i Donalda Trumpa. Wcześniej o rozmowie powiadomił amerykański prezydent.
Taka rozmowa jest zaplanowana na wtorek
— powiedział rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow na briefingu.
W niedzielę prezydent USA powiedział na pokładzie Air Force One, że planuje porozmawiać z Putinem w najbliższy wtorek.
Chcemy zobaczyć, czy możemy zakończyć tę wojnę (Rosji przeciwko Ukrainie - PAP). Może możemy, może nie, ale myślę, że mamy na to bardzo duże szanse
— powiedział Trump.
11:23. Brytyjskie media: Starmer gotów wysłać siły pokojowe do Ukrainy na „tak długo, jak będzie trzeba”
Brytyjski premier Keir Starmer jest gotów wysłać siły pokojowe do Ukrainy na „tak długo, jak będzie trzeba” - podał dziennik „The Times”, powołując się na źródła „z kręgów rządowych”. Wojska miałyby kontrolować przyszłe zawieszenie broni i powstrzymać kolejną rosyjską inwazję.
Będzie to zobowiązanie długoterminowe, mówimy o latach
— powiedział brytyjskiej gazecie anonimowy rozmówca. Operacja potrwa „tak długo, jak będzie to konieczne”, by „powstrzymać Rosję”.
Jak przypomniał „The Times” kilka państw, w tym Wielka Brytania, Francja, Turcja, Kanada i Australia, rozważają wysłanie na Ukrainę 30 tys. żołnierzy. Inne kraje są gotowe pomóc w zakresie broni i logistyki. Przedstawiciele resortów obrony z „koalicji chętnych” spotkają się w czwartek w Londynie.
10:46. Unijny komisarz ds. energii: wkrótce plan całkowitego uniezależnienia od importu energii z Rosji
Wkrótce przedstawimy plan działania, którego celem będzie całkowite uniezależnienie UE od importu energii z Rosji - poinformował unijny komisarz ds. energii Dan Jorgensen.
Dodał, że sytuacja, w której UE pośrednio pomaga Władimirowi Putinowi zapełniać skarbiec wojenny, kupując energię z Rosji, jest daleka od zadowalającej.
10:03. „NYT”: USA wycofują się z grupy badającej agresję Rosji przeciwko Ukrainie
USA wycofują się z międzynarodowej grupy badającej agresję Rosji przeciwko Ukrainie, w tym rolę rosyjskiego przywódcy Władimira Putina w tej inwazji - powiadomił dziennik „New York Times”.
Chodzi o Międzynarodowe Centrum Ścigania Zbrodni Agresji przeciwko Ukrainie, do którego administracja poprzedniego prezydenta, Joe Bidena, dołączyła w 2023 r. Grupę powołano, by pociągnąć do odpowiedzialności władze Rosji i jej sojuszników - Białorusi, Korei Płn. i Iranu - za zbrodnię pełnowymiarowej inwazji na Ukrainę.
Departament Sprawiedliwości USA nieoficjalnie poinformował stronę europejską o wycofaniu się z prac grupy. W poniedziałek Waszyngton ma wysłać w tej sprawie oficjalnego e-maila do instytucji Eurojust, która sprawuje nadzór nad działaniami gremium badającego rosyjską agresję. USA to jedyny kraj spoza Europy, który uczestniczy w działaniach grupy. Stany Zjednoczone, w ramach współpracy ze śledczymi z Ukrainy, krajów bałtyckich i Rumunii, skierowały do Hagi prokuratora z Departamentu Sprawiedliwości.
„NYT” poinformował też o ograniczeniu pracy amerykańskiego Zespołu ds. Odpowiedzialności za Zbrodnie Wojenne, utworzonego w 2022 r.
09:35. Nocny atak rosyjskich dronów. Celem była infrastruktura energetyczna Ukrainy
Obiekty infrastruktury energetycznej Ukrainy znalazły się pod zmasowanym atakiem rosyjskich dronów, do którego doszło ostatniej nocy; przeciwnik wypuścił 174 bezzałogowce – powiadomiły rano władze ukraińskie.
Odłamki strącanych dronów uszkodziły obiekty energetyczne w dwóch rejonach (powiatach) obwodu dniepropietrowskiego w środkowo-wschodniej części Ukrainy, co doprowadziło do przerw w dostawach prądu dla ich mieszkańców – przekazał naczelnik wojskowych władz obwodowych Serhij Łysak.
W obwodzie połtawskim, w środkowej Ukrainie, dostawy energii elektrycznej były przerywane w rejonie miasta Krzemieńczuk. W obwodzie charkowskim, na północnym wschodzie kraju, rosyjski dron uderzył w prywatne przedsiębiorstwo – poinformowali miejscowi urzędnicy.
Według porannego raportu Sił Powietrznych Ukrainy spośród 174 dronów, które wysłali Rosjanie, 90 udało się zestrzelić. 70 dronów przynęt unieszkodliwiono środkami walki elektronicznej. Wrogie bezzałogowce operowały w obwodach charkowskim, połtawskim, sumskim, czernihowskim, czerkaskim, kijowskim, kirowohradzkim, dniepropietrowskim, zaporoskim i odeskim.
Media w Ukrainie doniosły z powołaniem na źródła rosyjskiej, że ukraińskie drony zaatakowały w godzinach nocnych obiekt infrastruktury w obwodzie astrachańskim w południowo-zachodniej części Rosji, na granicy jej europejskiej i azjatyckiej części. Doszło tam do pożaru na terenie magazynu paliwowego.
Według rosyjskiego ministerstwo obrony siły powietrzne tego państwa zestrzeliły 22 drony w obwodach: astrachańskim, briańskim, wołgogradzkim, rostowskim oraz w Republice Kałmucji.
09:04. Kallas: Rosja przedstawia jako warunki zawieszenia broni własne cele wojny
Warunki zawieszenia broni w wojnie z Ukrainą, które Rosja przedstawiła pokazują, że tak naprawdę nie chce ona pokoju - oceniła wysoka przedstawicielka UE ds. zagranicznych i obronnych Kaja Kallas. Jak dodała, Rosjanie przedstawiają jako warunki wszystkie swoje ostateczne cele, które chcą osiągnąć w wojnie.
07:30. Minister obrony: nasze wojska nie zostały okrążone w obwodzie kurskim
Wojska ukraińskie nie zostały okrążone w obwodzie kurskim na zachodzie Rosji i dokonały planowego przesunięcia na bardziej korzystne pozycje – powiedział minister obrony Ukrainy Rustem Umierow amerykańskiej telewizji Fox News.
„Nasze siły nadal prowadzą działania obronne i kontrolują znaczną liczbę kilometrów terytorium wroga. W celu utrzymania pewnego poziomu gotowości naszych wojsk, przeprowadziliśmy planowane przesunięcie na bardziej korzystne linie obrony, ale na tym etapie żadna jednostka sił obronnych nie jest otoczona, a oświadczenia o tysiącach ukraińskich żołnierzy, którzy są okrążeni, nie są prawdziwe” – oświadczył Umierow.
Minister nazwał plotki o okrążeniu Ukraińców w obwodzie kurskim propagandą i zapowiedział, że działania na terytorium przeciwnika zostaną utrzymane, by zapobiec jego wkroczeniu na terytorium Ukrainy – napisała relacjonująca oświadczenie Umierowa agencja Interfax-Ukraina.
06:20. Polemika wokół zapowiedzi podróży legendarnego piłkarza do Moskwy
We Włoszech polemikę i protesty wywołała zapowiedź udziału byłego piłkarza klubu AS Roma Francesco Tottiego w komercyjnym wydarzeniu w Moskwie. „Włochy Cię kochają, nie jedź tam”, „To hańba”- takie komentarze cytują media. Jak podkreślają, plany uwielbianego w Rzymie byłego piłkarza stały się sprawą polityczną.
Włoska prasa informuje, że na ulicach Moskwy pojawiły się billboardy zapowiadające udział byłego kapitana klubu AS Roma i byłego wieloletniego zawodnika reprezentacji kraju w imprezie sportowej, zorganizowanej przez firmę bukmacherską. Wydarzenie to ma odbyć się 8 kwietnia. W jego reklamie wykorzystano zdjęcie Tottiego w koszulce z numerem 10, w której grał w rzymskim klubie w latach 1992-2017. W kampanii reklamowej nazwany został „cesarzem Rzymu”.
05:30. Trump: we wtorek porozmawiam z Putinem
Prezydent USA Donald Trump powiedział na pokładzie Air Force One, że planuje porozmawiać z prezydentem Rosji Władimirem Putinem we wtorek.
„Będę rozmawiał z prezydentem Putinem we wtorek. W weekend wykonano wiele pracy” - powiedział Trump reporterom na pokładzie Air Force One podczas późnego lotu powrotnego z Florydy do Waszyngtonu.
CZYTAJ WIĘCEJ: Trump podał termin swojej rozmowy z Putinem. „W weekend wykonano wiele pracy. Chcemy zobaczyć, czy możemy zakończyć tę wojnę”
00:01. Zełenski: Dopóki okupant jest na naszej ziemi, musimy bronić Ukrainy
Po rozmowach w Dżuddzie i amerykańskiej propozycji zawieszenia broni na linii frontu, Rosja ukradła niemal kolejny tydzień – tydzień wojny, której pragnie tylko Rosja
— powiedział w nagraniu zamieszczonym w mediach społecznościowych Wołodymyr Zełenski, prezydent Ukrainy.
Zrobimy wszystko, aby jeszcze bardziej zintensyfikować dyplomację. Zrobimy wszystko, aby dyplomacja była skuteczna. Ale każdy dzień teraz dotyczy obrony naszej niepodległości, naszego państwa i naszego ludu. Musimy pamiętać – to wsparcie naszej armii, wszystkich naszych sił obronnych i bezpieczeństwa oraz naszego państwa determinuje wszystko
— zaznaczył Zełenski.
Dziękuję każdemu, kto nie zapomina, że obrona i odporność Ukrainy są najważniejsze. Jestem wdzięczny wszystkim ukraińskim żołnierzom, każdej z naszych jednostek. Dziękuję każdemu, kto pracuje na rzecz naszej obrony i naszego państwa. Dziękuję wszystkim Ukraińcom za każdą zbiórkę funduszy na rzecz naszej ukraińskiej armii. Musimy pamiętać – dopóki okupant jest na naszej ziemi i dopóki wyją syreny alarmowe, musimy bronić Ukrainy
— dodał.
red/wPolityce.pl/PAP/X/Fb/media
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/swiat/724065-relacja-1118-dzien-wojny-bedzie-rozmowa-trump-putin
Dziękujemy za przeczytanie artykułu!
Najważniejsze teksty publicystyczne i analityczne w jednym miejscu! Dołącz do Premium+. Pamiętaj, możesz oglądać naszą telewizję na wPolsce24. Buduj z nami niezależne media na wesprzyj.wpolsce24.