Trwa 1103. dzień rosyjskiej agresji na Ukrainę. Na portalu wPolityce.pl relacjonujemy dla Państwa wydarzenia na froncie.
CZYTAJ WIĘCEJ: RELACJA z wojny dzień po dniu.
Niedziela, 2 marca 2025 r.
23:26. Premier Kanady o wysłaniu wojsk na Ukrainę: nie wykluczam żadnej możliwości
Premier Kanady Justin Trudeau powiedział po szczycie w Londynie, że w kwestii wysłania na Ukrainę kanadyjskich wojsk nie wyklucza żadnej możliwości. Wszyscy mamy przed sobą ważną rolę do odegrania - zaznaczył.
Po zakończeniu rozmów premier Kanady - komentując przedstawiony przez Starmera pomysł utworzenia „koalicji chętnych” do pomocy Ukrainie - przypomniał, że jego kraj „od ponad 10 lat znajduje się w gronie najważniejszych partnerów Ukrainy i nadal będzie odgrywał znaczącą rolę”.
Będziemy wspierać Ukrainę tak, jak tego potrzebuje i tak długo, jak tego potrzebuje
— zaznaczył.
Zapytany, czy Kanada wysłałaby na Ukrainę żołnierzy w ramach misji pokojowej, odpowiedział:
Rozważamy najlepsze sposoby na pomoc i nie wykluczamy żadnej możliwości.
Nie będziemy jednak wychodzić przed szereg i zastanawiać się nad tym, jak zachować pokój, którego jeszcze nie osiągnięto. Ale będziemy z Ukrainą i jesteśmy gotowi zrobić to, co będzie konieczne
— stwierdził premier.
23:04. Macron: W najbliższych tygodniach nie będzie europejskich wojsk na Ukrainie. Proponują ze Starmerem częściowe zawieszenie walk na miesiąc!
W najbliższych tygodniach nie będzie żadnych europejskich żołnierzy na Ukrainie – powiedział dziennikowi „Le Figaro” prezydent Francji Emmanuel Macron. Według niego dialog amerykańsko-ukraiński powinien zostać wznowiony w najbliższych dniach.
Chcemy pokoju, ale nie chcemy go za wszelką cenę, bez gwarancji
— podkreślił polityk, który w niedzielę wziął udział w szczycie poświęconym Ukrainie i bezpieczeństwu, zorganizowanym w Londynie przez premiera Wielkiej Brytanii Keira Starmera z udziałem m.in. przywódców kilkunastu krajów europejskich, w tym prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego.
Według Macrona na rozmieszczenie europejskich sił na Ukrainie przyjdzie czas dopiero po kilkutygodniowych negocjacjach na temat zawieszenia broni i podpisaniu pokoju. Razem ze Starmerem zaproponował częściowe zawieszenie działań wojennych na miesiąc - w tej formie, ocenił Macron, byłoby ono względnie łatwe do monitorowania.
22:40. Zełenski przekonuje: Myślę, że mogę odbudować relację z Trumpem. Jestem gotowy, by podpisać z USA umowę o minerałach
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski wyraził przekonanie, że może odbudować relację z przywódcą USA Donaldem Trumpem po ich piątkowym sporze w Białym Domu. Dodał, że rozmowy należy kontynuować w innym formacie.
Zapewnił, że nadal jest gotowy, by podpisać z USA umowę o minerałach.
Podpisanie umowy USA-Ukraina o wspólnej eksploatacji ukraińskich zasobów mineralnych było zaplanowane na piątek, jednak zostało odwołane po sporze między przywódcami w Gabinecie Owalnym.
Zełenski dodał, że według niego USA nie przestaną wspierać Ukrainy, jednak pracuje nad tym, by przygotować się na różne wyzwania.
Jak podała BBC, Zełenski spotkał się z dziennikarzami przed wylotem z Wielkiej Brytanii.
Wcześniej tego dnia wziął udział w szczycie na temat bezpieczeństwa w Londynie i spotkał się z królem Karolem III.
22:00. Premier Meloni: podział Zachodu byłby fatalny dla wszystkich
Premier Włoch Giorgia Meloni powiedziała po szczycie przywódców w Londynie, że podział Zachodu byłby „fatalny dla wszystkich”. Odnosząc się do kłótni prezydentów USA i Ukrainy wyraziła opinię, że nie jest to moment na „kibicowanie” którejś ze stron.
Na konferencji prasowej po szczycie zwołanym przez premiera Wielkiej Brytanii Keira Starmera Meloni oświadczyła:
Musimy dobrze spisać się w tej fazie, by nie podzielić Zachodu, bo byłoby to fatalne dla wszystkich.
Nawiązała do swojej propozycji zwołania pilnego szczytu USA-Europa, którą przedstawiła zaraz po fiasku piątkowych rozmów prezydentów Donalda Trumpa i Wołodymyra Zełenskiego w Białym Domu.
Zaproponowaliśmy spotkanie, by porozmawiać w otwarty sposób o tym, co chcemy zrobić, jak chcemy stawić czoło (różnym) wyzwaniom, nie tylko w kwestii pokoju na Ukrainie
— podkreśliła.
W świecie, który się zmienia i w którym trzeba mieć wspólne cele i plany, takie spotkanie między USA i UE jest absolutnie możliwe, jeśli będziemy działać (…) bez poddawania się emocjom, racjonalnie (…)
— oceniła Meloni.
Zapewniła, że Włochy pracują nad organizacją takiego szczytu.
21:34. Biuro prezydenta Ukrainy: rozejm powinien zacząć się od wymiany jeńców i powrotu dzieci
Rozejm w Ukrainie powinien zacząć się od wymiany jeńców i powrotu ukraińskich dzieci do kraju - napisało biuro prezydenta Wołodymyra Zełenskiego w komunikacie wydanym po londyńskim szczycie ws. bezpieczeństwa. To krok, który pokaże prawdziwe zamiary Rosji w sprawie pokoju - zaznaczono.
21:12. Stubb: kraje NATO graniczące z Rosją mogą wspierać Ukrainę inaczej niż przez wysłanie żołnierzy
Obowiązkiem Finlandii jako kraju dzielącego długą granicę z Rosją jest obrona NATO na północy; w Sojuszu panuje zrozumienie, że kraje graniczące z Rosją mogą wspierać Ukrainę na różne inne sposoby i nie od wszystkich oczekuje się wysłania żołnierzy – powiedział prezydent Alexander Stubb.
20:46. Tusk zabiera głos po londyńskim szczycie
Trzeba zrobić wszystko, aby Europa i Stany Zjednoczone mówiły jednym głosem - powiedział w Londynie premier Donald Tusk. Szef rządu wziął udział w nieformalnym szczycie kilkunastu przywódców europejskich poświęconym wojnie w Ukrainie oraz kwestiom bezpieczeństwa i obronności.
SPRAWDŹ SZCZEGÓŁY: Tusk w Londynie: „Trzeba zrobić wszystko, żeby Europa i Stany Zjednoczone mówiły jednym głosem”. Jak przedstawił polskie stanowisko?
20:34. Waltz: potrzebujemy w Ukrainie przywódcy, który będzie gotów do rozmów z Rosją
Potrzebujemy w Ukrainie przywódcy, który będzie gotowy do rozmów z Rosją, jeśli Zełenski ich nie chce, będziemy mieć problem - powiedział doradca ds. bezpieczeństwa narodowego Mike Waltz, pytany, czy Donald Trump chce dymisji ukraińskiego prezydenta.
Cierpliwość USA jest ograniczona - podkreślił.
19:50. Londyn i Paryż będą pracować z Kijowem nad planem zakończenia walk. Starmer: W razie rozejmu na Ukrainie możemy wysłać wojska
Wielka Brytania, Francja i inne kraje będą współpracowały z Ukrainą w sprawie planu zakończenia walk, który następnie przedyskutujemy ze Stanami Zjednoczonymi - powiedział premier Wielkiej Brytanii Keir Starmer po szczycie przywódców w Londynie.
Na konferencji prasowej po zakończeniu szczytu poświęconego obronności, bezpieczeństwu i Ukrainie, Starmer oświadczył, że celem spotkania było zjednoczenie partnerów wokół tej inicjatywy oraz wysiłków, by „wzmocnić Ukrainę i wesprzeć sprawiedliwy i trwały pokój dla dobra nas wszystkich”.
Uzgodniliśmy, że będzie kontynuować przekazywanie pomocy wojskowej Ukrainie i wywieranie presji gospodarczej na Rosję – powiedział Keir Starmer po szczycie poświęconym bezpieczeństwu i Ukrainie.
Ogłaszam nową umowę, która pozwala Ukrainie na użycie 1,6 mld funtów z brytyjskiego kredytu eksportowego na zakup ponad 5 tys. pocisków przeciwlotniczych, które zostaną wyprodukowane w Belfaście, co stworzy miejsca pracy w naszym sektorze zbrojeniowym
— dodał brytyjski premier.
Stworzymy koalicję chętnych państw, które w przypadku ogłoszenia rozejmu na Ukrainie będą bronić przestrzegania tej umowy i gwarantować pokój. Wielka Brytania jest gotowa poprzeć te wysiłki, wysyłając do Ukrainy żołnierzy i samoloty – mówił Starmer.
Zaznaczył, że Europa musi wziąć na siebie ciężar tego przedsięwzięcia, ale musi mieć ono mocne wsparcie ze strony Stanów Zjednoczonych.
19:30. Spotkanie Zełenskiego z Karolem III
Król Karol III rozpoczął wczesnym wieczorem spotkanie z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim - podała telewizja BBC. Ukraiński przywódca przybył na spotkanie z monarchą do Sandringham we wschodniej Anglii.
Jak poinformował serwis BBC, mieszkańcy Sandrigham zgromadzili się w pobliżu królewskiej rezydencji, by przywitać Zełenskiego. Niektórzy trzymali ukraińskie flagi.
Media publikują zdjęcia ze spotkania króla z ukraińskim prezydentem.
Wcześniej Zełenski wziął udział w Londynie w szczycie poświęconym wojnie w jego kraju i bezpieczeństwu.
19:01. Szef NATO: niektóre kraje europejskie zwiększą wydatki na obronność
To było bardzo dobre spotkanie; niektóre kraje europejskie zapowiedziały zwiększenie nakładów na obronność - powiedział sekretarz generalny NATO Mark Rutte po zakończeniu szczytu na temat Ukrainy i bezpieczeństwa w Londynie.
Szef Sojuszu Północnoatlantyckiego nie ujawnił szczegółów dotyczących zwiększenia wydatków przez poszczególne kraje. Zaznaczył, że to te państwa powinny ogłosić swoje decyzje w tej kwestii.
Zwiększenie wydatków to ważny krok, „nie tylko dlatego, że musi być sprawiedliwsza równowaga między nami a USA pod względem wydatków na obronność, ale też dlatego, że wiemy, że nasza sytuacja bezpieczeństwa tego wymaga” - dodał w rozmowie z dziennikarzami.
18:20. Przewodnicząca KE: musimy pilnie zbroić Europę
Musimy pilnie zbroić Europę, naprawdę wszyscy musimy stanąć na wysokości zdania - powiedziała w niedzielę po zakończeniu szczytu w Londynie przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen. Dodała, że KE przedstawi w najbliższy czwartek specjalny plan w tej sprawie.
18:02. Zakończył się londyński szczyt przywódców na temat Ukrainy
Po około dwóch godzinach w Londynie zakończył się szczyt poświęcony Ukrainie, obronności i bezpieczeństwu z udziałem m.in. przywódców kilkunastu krajów europejskich, w tym prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego. Polskę na spotkaniu reprezentował premier Donald Tusk.
Po zakończeniu szczytu Zełenski udał się do Sandringham na spotkanie z królem Karolem III.
Rozmowy europejskich przywódców w sprawie Ukrainy będą kontynuowane 6 marca na nadzwyczajnym posiedzeniu Rady Europejskiej w Brukseli.
17:27. Minister finansów: umowy o zasobach mineralnych Ukrainy obecnie „nie ma na stole”
Nie można mieć umowy gospodarczej bez umowy pokojowej; warunkiem koniecznym do zawarcia tej pierwszej jest to, by ukraińskie władze chciały tej drugiej - powiedział w niedzielę minister finansów USA Scott Bessent. Porozumienia gospodarczego obecnie „nie ma na stole” - dodał.
Nie można mieć umowy gospodarczej bez porozumienia pokojowego. Warunkiem sine qua non do zawarcia umowy gospodarczej jest to, by władze Ukrainy chciały umowy pokojowej
— powiedział Bessent podczas wywiadu dla telewizji CBS.
Jak dodał, swoim zachowaniem w piątek podczas spotkania w Białym Domu z prezydentem USA Donaldem Trumpem prezydent Zełenski „zakłócił sekwencję” zdarzeń.
Jaki jest sens zawierania umowy gospodarczej, która stanie się bezprzedmiotowa, jeśli on chce kontynuowania walk?
— pytał.
Później oświadczył, że umowy tej „nie ma na stole, nie w tym momencie”.
16:42. Setki osób na proukraińskiej demonstracji koło szczytu przywódców w Londynie
Setki osób odśpiewały w niedzielę hymn Ukrainy, rozpoczynając proukraińską demonstrację w Londynie w pobliżu rezydencji rządowej Lancaster House, gdzie trwa szczyt przywódców poświęcony bezpieczeństwu i Ukrainie – podała stacja Sky News.
Na zdjęciach opublikowanych przez media widać uczestników zgromadzenia przed Lancaster House z flagami Ukrainy i Wielkiej Brytanii.
Jedna z demonstrantek skandowała przez megafon: „Dziękujemy ci, Wielka Brytanio!”, a zgromadzony tłum powtarzał jej słowa – podała Sky News.
Na transparentach wypisano między innymi hasła „Wojna na Ukrainie się nie skończyła!”, „Świecie, obudź się!” i „Rosyjska niewola zabija”.
Na ścianie zawieszono kilkumetrowy baner z napisem: „Gdy padnie ostatni ukraiński żołnierz, Putin przyjdzie po was, panie i panowie”.
W szczycie poświęconym bezpieczeństwu i Ukrainie, zorganizowanym przez premiera Wielkiej Brytanii Keira Starmera, uczestniczą przywódcy kilkunastu państw europejskich, w tym premier RP Donald Tusk i prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski, a także m.in. premier Kanady Justin Trudeau.
14:59. Szef NATO: Europa zwiększy wydatki na obronę, aby utrzymać siłę Sojuszu
Sekretarz generalny NATO Mark Rutte przekazał w niedzielę, że jest bardzo pozytywnie nastawiony przed szczytem w Londynie. Dodał, że Europa wspiera Ukrainę i chce utrzymać siłę NATO, dlatego zwiększy wydatki na obronę.
Rutte zapowiedział, że w Londynie będzie chciał podkreślić trzy kluczowe punkty. Wśród nich wskazał konieczność wsparcia dla Ukrainy. W tym celu - podkreślił „wszyscy w Europie będę musieli dać więcej”. Po drugie, wszyscy chcą dzisiaj trwałego porozumienia pokojowego dla Ukrainy, a Europa jest w to naprawdę zaangażowana. I po trzecie zamierza zapewnić, że Europa chce utrzymać siłę NATO i dlatego zwiększy wydatki na obronę.
W specjalnym spotkaniu zorganizowanym w Londynie przez premiera Wielkiej Brytanii Keira Starmera uczestniczą m.in. premier Polski Donald Tusk, prezydent Francji Emmanuel Macron, kanclerz Niemiec Olaf Scholz, premierka Włoch Giorgia Meloni oraz premier Kanady Justin Trudeau. Obecni są także szefowie państw i rządów: Hiszpanii, Danii, Norwegii, Finlandii, Szwecji, Holandii, Czech i Rumunii. Turcję reprezentuje minister spraw zagranicznych Hakan Fidan.
W spotkaniu wezmą udział również przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen, szef Rady Europejskiej Antonio Costa, sekretarz generalny NATO Mark Rutte oraz prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.
13:58. Premier Meloni: Wielka Brytania i Włochy mogą odegrać kluczową rolę w budowaniu mostów
Wielka Brytania i Włochy mogą odegrać kluczową rolę w budowaniu mostów, dzięki czemu Zachód się nie podzieli – powiedziała premier Włoch Giorgia Meloni podczas spotkania z brytyjskim premierem Keirem Starmerem. Przywódcy rozmawiali w Londynie tuż przed szczytem europejskich liderów ws. Ukrainy.
Podczas rozmów w siedzibie brytyjskiego szefa rządu, Meloni stwierdziła, że w tym „mającym duże znaczenie momencie bardzo ważne jest, aby ze sobą rozmawiać i koordynować działania”.
Wszyscy jesteśmy bardzo zaangażowani w realizację celu, który chcemy osiągnąć, a mianowicie sprawiedliwego i trwałego pokoju na Ukrainie
— stwierdziła premier Włoch.
Myślę, że jest bardzo, bardzo ważne, abyśmy uniknęli ryzyka, że Zachód się podzieli. Sądzę, że w tej kwestii Wielka Brytania i Włochy mogą odegrać ważną rolę w budowaniu mostów
— dodała.
12:32. Premier Fiala: sprawiedliwy pokój w Ukrainie możliwy tylko dzięki wsparciu wojskowemu
Celem w Ukrainie musi być sprawiedliwy pokój, którego nikt nie będzie podważał ani kwestionował. Jedyną drogą do jego osiągnięcia jest wsparcie wojskowe dla Ukrainy – powiedział premier Czech Petr Fiala przed odlotem na nieformalny szczyt do Londynu.
Zaznaczył, że jego zdaniem kraje europejskie powinny dążyć do zwiększenia swoich wydatków wojskowych do poziomu 3 proc. PKB. Przypomniał, że Czechy przeznaczają na ten cel 2 proc.
Jeśli nie zwiększymy naszych wysiłków, jeśli pozwolimy agresorowi narzucać warunki, nie skończy się to dobrze. Musimy mieć wystarczającą siłę, aby realizować nasze cele. Ta siła musi znaleźć konkretne odzwierciedlenie w stosunkach międzynarodowych
— podkreślił Fiala.
W zwołanym przez premiera Wielkiej Brytanii Keira Starmera niedzielnym szczycie udział weźmie kilkunastu europejskich liderów, w tym premier Polski Donald Tusk oraz przywódcy: Francji, Niemiec, Danii, Włoch, Holandii, Norwegii, Hiszpanii, Finlandii, Szwecji, Czech, Rumunii i Turcji. W rozmowach uczestniczyć będą także prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski, sekretarz generalny NATO Mark Rutte, przewodnicząca KE oraz szef Rady Europejskiej Antonio Costa.
11:35. Starmer: będziemy pracować nad zawieszeniem broni w Ukrainie
Wielka Brytania, Francja oraz być może inne państwa będą współpracować z Ukrainą nad opracowaniem planu zawieszenia broni – zapowiedział w niedzielę w rozmowie z BBC brytyjski premier Keir Starmer. Dodał, że należy skupić się na „trwałym pokoju” w Ukrainie, co jego zdaniem jest niezbędne dla bezpieczeństwa Europy.
Zapytany przez BBC o kłótnię, która miała miejsce w piątek w Białym Domu między prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim a prezydentem USA Donaldem Trumpem, odpowiedział, że „czuł się zażenowany”. Podkreślił, że „nikt nie chciał tego oglądać”.
Podkreślił, że tuż po tym zdarzeniu zadzwonił do Trumpa i Zełenskiego. Jak wyjaśnił, celem tych rozmów było „przezwyciężenie” napięcia, aby wszyscy powrócili do „centralnego celu” wspierania Ukrainy czyli zakończenia walk w perspektywie długoterminowej.
07:55. Rosyjskie straty bojowe
W ciągu ostatniej doby rosyjska armia straciła kolejnych 1110 żołnierzy (ponad 876 tys. od początku pełnoskalowej wojny), a także 8 czołgów, 25 wozów opancerzonych, 51 systemów artyleryjskich oraz 192 drony.
Zaktualizowane dane przedstawił w mediach społecznościowych ukraiński resort obrony.
06:44. Tajani: jeśli Zachód się podzieli, wygrają autokracje. „Pokój, który nie może oznaczać porażki Ukrainy”
Szef MSZ Włoch wicepremier Antonio Tajani ostrzegł, że „podział między Europą a Stanami Zjednoczonymi oznaczałby zmierzch Zachodu, który doprowadziłby do zwycięstwa autokracji, populizmu i radykalizmu”. Jak stwierdził, przyniosłoby to ogromne straty nie tylko Zachodowi, ale całemu światu.
W niedzielnym wywiadzie dla dziennika „Il Messaggero” włoski minister spraw zagranicznych, pytany o kłótnię prezydentów USA Donalda Trumpa i Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego w Białym Domu odparł, że to z tego powodu Włochy apelują o zwołanie szczytu Europa - Stany Zjednoczone. Tak nawiązał do apelu wystosowanego przez premier Giorgię Meloni, która ma przedstawić tę propozycję sojusznikom i już rozmawiała w sobotę z Donaldem Trumpem.
Wicepremier zapytany o to, czy Zachód nie jest zbyt słaby wobec ekspansjonizmu Rosji, oświadczył: „Putin zbliżył się do NATO i Zachodu wraz z porozumieniem z Pratica di Mare”. Tak przywołał porozumienie Sojuszu Północnoatlantyckiego z Rosją, zawarte pod Rzymem w 2002 roku w czasie rządów Silvio Berlusconiego.
Potem rosyjski prezydent postanowił się oddalić kierując się swoimi strategiami geopolitycznymi. Nie chcę udzielać reprymendy Zachodowi, jeśli chodzi o relacje z Rosją. Teraz patrzymy przed siebie i pracujemy wszyscy na rzecz sprawiedliwego pokoju, który nie może oznaczać porażki Ukrainy
— podkreślił szef włoskiego MSZ.
02:00. Rząd Starmera potwierdził przyznanie Ukrainie pożyczki w wysokości 2,26 mld funtów
Wielka Brytania potwierdziła podpisanie z Ukrainą umowy o pożyczce dla Kijowa w wysokości 2,26 mld funtów na wsparcie ukraińskich zdolności obronnych. Wcześniej o porozumieniu tym informował przebywający w Londynie ukraiński prezydent Wołodymyr Zełenski.
Kanclerz skarbu Wielkiej Brytanii Rachel Reeves i minister finansów Ukrainy Serhij Marczenko podpisali umowę o udzieleniu Ukrainie pożyczki w wysokości 2,26 miliarda funtów. Pierwsza transza finansowania z pożyczki ma zostać wypłacona Ukrainie w przyszłym tygodniu
— poinformowano w komunikacie brytyjskiego ministerstwa finansów.
01:20. Vuczić chce przeanalizowania polityki zagranicznej po rozmowie Trumpa z Zełenskim
Prezydent Serbii Aleksandar Vuczić ocenił, że po rozmowie Donalda Trumpa z Wołodomyrem Zełenskim oczywista jest coraz większa przepaść pomiędzy Europą i USA, dlatego Belgrad musi przemyśleć swoją politykę zagraniczną w tym „zupełnie nowym świecie”.
00.01. Premier Kanady weźmie udział w szczycie poświęconym Ukrainie w Londynie
Premier Kanady Justin Trudeau weźmie udział w rozmowach w Londynie, dotyczących Ukrainy i bezpieczeństwa europejskiego, zorganizowanych przez premiera Wielkiej Brytanii Keira Starmera. Trudeau poleciał do brytyjskiej stolicy w sobotę – podało biuro prasowe kanadyjskiego szefa rządu.
Agencja The Canadian Press przypomniała, że początkowo Kanada nie była wymieniana wśród krajów zaproszonych przez Starmera do rozmów. The Canadian Press cytowała historyka i wykładowcę polityki kanadyjskiej Steve Hewitta z brytyjskiego Uniwersytetu Birmingham, który podkreślił, że obecność Trudeau na spotkaniu w Londynie ma symboliczne znaczenie, jest też rodzajem politycznego oświadczenia, które m.in. wskazuje, kogo Ottawa uważa obecnie za partnera.
Hewitt dodał, że znaczenie symboliczne ma też wyrażenie poparcia dla prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego przez Trudeau i europejskich liderów po piątkowej kłótni Zełeńskiego z prezydentem USA Donaldem Trumpem. Badacz określił oświadczenia polityków w mediach społecznościowych jako „zajmowanie pozycji” i podkreślił, że obecna sytuacja nie znajduje porównań w ciągu ostatnich stu lat, a najbliższe do obecnego okresy w historii to druga wojna światowa i zimna wojna. Zwrócił też uwagę, że Wielka Brytania stara się zająć stanowisko pośrednika między Unią Europejską a USA, zaś Kanada szuka silniejszych związków z partnerami innymi niż USA.
Publiczny nadawca CBC cytował w piątek wypowiedź minister spraw zagranicznych Kanady Melanie Joly, która na spotkaniu w Vancouver powiedziała, że ostrzegała ministrów spraw zagranicznych krajów europejskiej o zagrożeniach ze strony Trumpa, tłumacząc, że zachowanie Trumpa wobec Kanady jest sygnałem ostrzegawczym. Dodała, że kiedy Trump zagroził UE cłami, napisała „do nich wszystkich, dodając ‘a nie mówiłam’”.
2 marca w Londynie odbędzie się specjalny szczyt poświęcony Ukrainie, obronności i bezpieczeństwu. Starmer zaprosił na spotkanie kilkunastu europejskich liderów, w tym premiera Polski Donalda Tuska oraz przywódców: Francji, Niemiec, Danii, Włoch, Holandii, Norwegii, Hiszpanii, Finlandii, Szwecji, Czech, Rumunii i Turcji. W rozmowach wezmą udział także prezydent Ukrainy, sekretarz generalny NATO Mark Rutte, przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen oraz szef Rady Europejskiej Antonio Costa.
red/PAP/X/FB
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/swiat/722679-relacja-1103-dzien-wojny-zakonczyl-sie-szczyt-w-londynie