Trwa 1098. dzień rosyjskiej agresji na Ukrainę. Na portalu wPolityce.pl relacjonujemy dla Państwa wydarzenia na froncie.
CZYTAJ WIĘCEJ: RELACJA z wojny dzień po dniu.
Wtorek, 25 lutego 2025 r.
19:00. Ambasador Ukrainy: nie ma zgody, aby jednostronne warunki były wykorzystywane przeciwko Ukrainie
Ambasador Ukrainy Wasyl Bodnar ocenił, że z prezydentem USA Donaldem Trumpem trzeba rozmawiać i poszukiwać rozwiązań, ale nie można zgadzać się na warunki, które narzuca. Z naszej strony nie ma zgody na to, żeby jednostronne warunki były wykorzystywane przeciwko Ukrainie - dodał.
18:26. Budapeszt chce usunięcia części osób z unijnej listy sankcji przeciw Rosji
Węgry chcą usunięcia części osób znajdujących się na najnowszej unijnej liście sankcji przeciw Rosji. Budapeszt chce też nowych gwarancji dotyczących tranzytu rosyjskiego gazu przez Ukrainę.
17:53. „WSJ”: bez pomocy USA Ukraina będzie mogła prowadzić walki o obecnej intensywności do lata br.
Bez wsparcia militarnego ze strony USA Ukraina będzie mogła prowadzić walki o obecnej intensywności do lata br., później zacznie jej brakować amunicji i części do zachodniego, zaawansowanego technologicznie uzbrojenia - napisał dziennik „Wall Street Journal”, powołując się na zachodnich oficjeli.
17:17. 16 lat więzienia za współpracę z Ukrainą i przygotowywanie zamachów
Mieszkaniec obwodu moskiewskiego został skazany na 16 lat więzienia za przekazanie Ukrainie danych o lokalizacji rosyjskiego obiektu wojskowego i przygotowywanie zamachów – poinformowała agencja AFP, powołując się na rosyjski Komitet Śledczy.
Mężczyźnie zarzucono, że w kwietniu 2024 r. sfotografował miejsce, gdzie znajdował się system obrony przeciwlotniczej w Podolsku, ok. 40 km na południe od Moskwy, i przesłał te zdjęcia wraz z lokalizacją geograficzną „ukraińskim zleceniodawcom w celu naprowadzenia ataku dronów na ten obiekt militarny”.
Oskarżono go także o to, że w 2017 r. przewiózł z terytorium Ukrainy broń do Rosji, by przygotować zamachy w kilka rosyjskich obwodach, m.in. w graniczących z Ukrainą obwodzie briańskim, a także kurskim i biełgorodzkim.
Sąd wojskowy uznał mężczyznę za winnego przygotowania zamachu, przemytu broni i wspólnictwa w działalności terrorystycznej.
Od 2022 r. tysiące osób zostało skazanych lub w inny sposób ukaranych w Rosji za „zdradę” z powodu sprzeciwiania się wojnie na Ukrainie.
16:29. Bank Światowy: szacowany koszt odbudowy Ukrainy po inwazji rosyjskiej to 506 mld euro
Szacowany koszt odbudowy Ukrainy ze zniszczeń spowodowanych rosyjską agresją wynosi 506 mld euro, co stanowi około trzykrotność ukraińskiego PKB w 2024 roku - wynika z wyliczeń sporządzonych przez Bank Światowy we współpracy z ONZ, Komisją UE i rządem ukraińskim, opublikowanych we wtorek.
Ta analiza pokazuje klarownie skalę zniszczeń w Ukrainie, za które odpowiada Rosja
— przekazano w komunikacie organizacji i instytucji, które sporządziły ten raport.
Wcześniejsze szacunki strat wynikających z rosyjskiej inwazji Ukrainy, sporządzone przez Bank Światowy w lutym 2023 roku i marcu 2024 roku, wyniosły kolejno 392 mld euro i 464 mld euro
15:48. Prezydent Duda: Najważniejsze, aby przestali ginąć ludzie i żeby doprowadzić do trwałego pokoju
Najważniejsze, aby przestali ginąć ludzie, żeby agresja rosyjska na Ukrainie się zakończyła i żeby doprowadzić do trwałego pokoju, który zapewni bezpieczeństwo nie tylko Ukrainie, ale także i innym krajom, w tym nam
— powiedział prezydent Andrzej Duda po spotkaniu z prezydentem Łotwy Edgarsem Rinkeviczsem.
15:08. Prasa: brygada nordycko-bałtycka nie rozwiąże problemów Ukrainy
Przywódcy ośmiu krajów nordyckich i bałtyckich (grupa NB8) zobowiązali się do utworzenia, przeszkolenia i uzbrojenia nowej jednostki wojskowej wielkości brygady dla sił zbrojnych Ukrainy. Ta polityczna deklaracja jest pozytywna i znacząca, ale w praktyce napotka wiele problemów – ocenia we wtorek fińska prasa.
Deklaracja została ogłoszona w poniedziałek w 3. rocznicę ataku na pełną skalę Rosji na Ukrainę, podczas spotkania przywódców w Kijowie z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim.
14:49. KE: Nie ma żadnej propozycji Unii Europejskiej dla Ukrainy w sprawie surowców
„Nie ma żadnej propozycji Unii Europejskiej dla Ukrainy w sprawie surowców” – poinformował w Brukseli rzecznik Komisji Europejskiej Thomas Regnier, dodając, że UE ma z Ukrainą od 2021 roku partnerstwo w dziedzinie surowców krytycznych.
Media w Ukrainie doniosły, że unijny komisarz ds. strategii przemysłowej Stephane Sejourne zaproponował władzom w Kijowie zawarcie „korzystnego porozumienia” w sprawie wykorzystania ukraińskich zasobów surowców mineralnych. KE została zapytana o te doniesienia.
Nie ma żadnej propozycji. Od 2021 r. UE ma partnerstwo w dziedzinie surowców krytycznych z Ukrainą
— odparł Regnier w Brukseli.
Wyjaśnił również, że podobnie jak w przypadku wszystkich partnerstw UE w zakresie surowców krytycznych, współpraca nie dotyczy jedynie zabezpieczenia łańcuchów dostaw dla UE, ale także „budowania potencjału” w krajach partnerskich, co zapewnia wzajemne korzyści.
14:22. Wybory prezydenckie na Ukrainie. Zapadła decyzja Rady Najwyższej
„Wybory prezydenta Ukrainy zostaną ogłoszone dopiero po zakończeniu wojny i zapewnieniu trwałego pokoju, a mandat prezydenta Wołodymyra Zełenskiego jest legalny i niekwestionowany przez naród” – oświadczyła Rada Najwyższa (parlament) w Kijowie.
Deputowani przegłosowali dzisiaj „Uchwałę w sprawie wspierania demokracji”. Dokument miał zostać przyjęty wczoraj, w trzecią rocznicę rosyjskiej inwazji na Ukrainę, wówczas jednak w Radzie zabrakło do tego głosów.
O przyjęciu uchwały poinformował deputowany Ołeksij Honczarenko z opozycyjnej Europejskiej Solidarności; ze względu na obowiązujący stan wojenny, parlament obraduje bez udziału mediów.
Rada Najwyższa (…) stwierdza, że stan wojenny wprowadzony w Ukrainie w kontekście pełnowymiarowej inwazji Federacji Rosyjskiej nie pozwala na przeprowadzenie wyborów zgodnie z konstytucją
— głosi dokument, którego fragmenty przytoczyła agencja Interfax-Ukraina.
13:44. Siły Powietrzne: wojska rosyjskie zaatakowały 213 dronami i siedmioma rakietami
Rosyjskie wojska użyły w ciągu minionej nocy do ataków na Ukrainę siedmiu rakiet manewrujących oraz 213 dronów, zestrzelono sześć pocisków i 133 bezzałogowce – powiadomiło dowództwo Sił Powietrznych.
Przeciwnik zaatakował 213 bezzałogowymi samolotami uderzeniowymi Shahed i różnymi typami dronów przynęt z kierunków: Orła, Briańska, Kurska, Primorsko-Achtarska w Federacji Rosyjskiej, oraz przeprowadził atak z użyciem siedmiu rakiet manewrujących Ch-101, (wystrzelonych) z samolotów strategicznych Tu-95MS
— poinformowały Siły Powietrzne w mediach społecznościowych.
W obwodach połtawskim, sumskim, kijowskim, czernihowskim, czerkaskim, kirowohradzkim, żytomierskim, mikołajowskim i dniepropietrowskim potwierdzono zestrzelenie sześciu rakiet manewrujących Ch-101 oraz 133 bezzałogowych statków powietrznych Shahed i innych typów dronów.
Na skutek zastosowania środków walki elektronicznej unieszkodliwiono 79 rosyjskich dronów. W wyniku ataku wroga doszło do uszkodzenia obiektów infrastruktury w obwodach kijowskim i żytomierskim.
13:23. Media: Rosja przywraca do służby bazę okrętów podwodnych w Bałakławie
Proukraińscy aktywiści twierdzą, że Rosja przywraca do służby radziecką bazę okrętów podwodnych w Bałakławie na Krymie, znaną kiedyś jako „obiekt 825 GTS” - poinformował portal Radia Wolna Europa (RWE). Ma o tym świadczyć zamontowanie barier chroniących bazę przed dronami morskimi.
13:08. Norweskie wojsko: dostarczone Ukrainie systemy przeciwlotnicze mają niespodziewaną skuteczność
Zestawy przeciwlotnicze przekazane przez Norwegię od chwili rozmieszczenia w Ukrainie zestrzeliły ponad 900 rosyjskich obiektów. Te same pociski chronią lotnisko w Rzeszowie.
Pierwszy raz od rozpoczęcia dostaw uzbrojenia dla Ukrainy norweska armia udostępniła dane dotyczące wykorzystania przez Ukraińców dostarczonego sprzętu.
To głównie systemy NASAMS chroniły Kijów przed i w trakcie spotkania europejskich liderów z władzami Ukrainy w trzecią rocznicę rosyjskiej agresji. Z wysłanych nad ukraińską stolicę 185 dronów tylko jeden dosięgnął celu. Pozostałe zostały zestrzelone
— powiedział w rozmowie z dziennikiem „Aftenposten” szef sztabu Norweskich Sił Powietrznych, płk Per Steinar Troeit.
Norweski wojskowy ocenił, że skuteczność dostarczanych od dwóch i pół roku pocisków przeciwlotniczych jest bardzo wysoka. Średnio zestrzeliwanych jest 94 proc. celów. Czasami osiągano nawet zaskakujące 100 procent trafień. Najczęściej likwidowane są drony i pociski rakietowe, ale wśród ponad 900 zestrzeleń były również inne obiekty. Armia nie podaje jednak szczegółów.
13:00. W trzecią rocznicę inwazji Rosji na Ukrainę NATO wysłało samoloty w stronę Rosji
W trzecią rocznicę inwazji Rosji na Ukrainę siły NATO wysłały w kierunku Rosji swoje samoloty strategiczne, w tym bombowiec zdolny przenosić ładunki jądrowe, wynika z analizy strony Flightradar24.
Bombowiec strategiczny amerykańskich sił powietrznych Boeing B-52H Stratofortress przeleciał nad Morzem Bałtyckim w ramach misji, którą włoski portal Itamilradar określił jako odstraszającą. Samolot, któremu towarzyszyły cztery myśliwce, w tym F-35A i F/A-18 Hornet, zatoczył koło nad świętującą tego dnia swą niepodległość Estonią, zbliżając się na 80 km do enklawy rosyjskiej w Królewcu, a po chwili cała ta flota skierowała się w stronę Petersburga.
Bombowce B-52-H Stratofortress często są wykorzystywane do misji odstraszających. Choć zostały wprowadzone do służby w latach 50. XX wieku, nadal są kluczowym elementem floty bombowców strategicznych sił powietrznych USA, zdolnym do przenoszenia ładunków konwencjonalnych i nuklearnych na odległości wielu tysięcy kilometrów.
Również w okolicach Królewca pojawił się we wtorek amerykański samolot szpiegowski Bombardier Challenger 650 wyposażony w system ARTEMIS służący do elektronicznego nadzoru. Po wykonaniu misji powrócił do swojej bazy w Konstancy w Rumunii nad Morzem Czarnym.
12:34. Rosja: mamy dużo metali ziem rzadkich i jesteśmy otwarci na współpracę z USA
Kreml poinformował, że Rosja ma dużo złóż metali ziem rzadkich i jest otwarta na współpracę ze Stanami Zjednoczonymi w ich wydobywaniu. Dzień wcześniej prezydent Donald Trump powiedział, że USA są bliskie zawarcia porozumienia z Ukrainą w sprawie tych metali.
Amerykanie potrzebują metali ziem rzadkich. My ich mamy dużo
— oświadczył rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow.
Mamy własne plany eksploatacji strategicznych zasobów, ale są tu całkiem duże możliwości współpracy
— oznajmił.
W poniedziałek rosyjski przywódca Władimir Putin powiedział w telewizji, że Rosja jest otwarta na wspólne projekty z amerykańskimi partnerami.
12:00. Ambasador Ukrainy w Polsce: 2022 rok zmienił historię Europy i historię polsko-ukraińskich stosunków
Ambasador Ukrainy w Polsce Wasyl Bodnar uważa, że 2022 r, w którym rozpoczęła się pełnoskalowa agresja Rosji na Ukrainę zmienił historię Europy oraz historię polsko-ukraińskich stosunków dwustronnych. Ambasador dziękował głównie Polsce za solidarność i wsparcie.
We wtorek w Senacie odbywa się konferencja pt. „Trzecia rocznica pełnoskalowej agresji Rosji na Ukrainę” z udziałem m.in. wicemarszałka Senatu Rafała Grupińskiego, wicepremiera, szefa MON Władysława Kosiniaka-Kamysz i ambasadora Ukrainy.
11:18. Kosiniak-Kamysz: przygotowujemy 46. donację dla Ukrainy i będziemy pomagać dalej
W tym momencie Polska przygotowuje 46. donację dla Ukrainy, której wartość wyniesie ponad 200 milionów euro - powiedział wicepremier, szef MON Władysław Kosiniak-Kamysz. Podkreślił, że nasz kraj jest liderem pomocy i zadeklarował, że „będziemy pomagać dalej”.
Wicepremier Kosiniak-Kamysz zabrał głos podczas otwarcia konferencji w Senacie z okazji trzeciej rocznicy pełnoskalowej agresji Rosji na Ukrainę.
Jak niektórzy zastanawiali się, co dać, szukali po swoich magazynach, to z Polski pojechały czołgi, pojechał ciężki sprzęt, pojechała amunicja. Dostarczyliśmy wszystko to, co możliwe
— powiedział.
Zaznaczył, że „w stosunku do naszego PKB, w stosunku do naszych możliwości, pomoc humanitarna i pomoc militarna do dzisiaj jest w ścisłej czołówce wszystkich państw świata, które udzieliły wsparcia Ukrainie”.
W tym momencie przygotowujemy 46. donację dla Ukrainy, której wartość wyniesie ponad 200 milionów euro. To jest czasem więcej niż niektóre państwa w Europie przekazały przez całą wojnę. 46. donacja i będziemy pomagać dalej, chciałbym to zadeklarować. Będziemy szkolić żołnierzy ukraińskich i z tej misji się wywiązaliśmy. Spośród 80-90 tysięcy żołnierzy przeszkolonych przez państwa Unii Europejskiej, Polska przeszkoliła około jednej trzeciej. 28 tysięcy żołnierzy. Jesteśmy gotowi szkolić dalej na swoim terenie. Jesteśmy liderem w tej dziedzinie
— zaznaczył szef MON.
10:32. Rosyjskie straty bojowe
W ciągu ostatniej doby rosyjska armia straciła kolejnych 1300 żołnierzy (ponad 869 tys. od początku pełnoskalowej wojny), a także 5 czołgów, 11 wozów opancerzonych, 26 systemów artyleryjskich oraz 122 drony.
Zaktualizowane dane przedstawił w mediach społecznościowych ukraiński resort obrony.
10:06. Polskie myśliwce wróciły do baz po ustaniu rosyjskiego nalotu na Ukrainę
Wojsko Polskie poderwało we wtorek nad ranem myśliwce do osłony wschodniej granicy w związku z rosyjskimi atakami na Ukrainie; przed godz. 10 Dowództwo Operacyjne RSZ poinformowało, że zakończyły one misję i wróciły do baz. Nie zaobserwowano naruszenia przestrzeni powietrznej - podano.
09:35. Media: komisarz UE Sejourne zaproponował władzom w Kijowie kolejną umowę ws. minerałów
Unijny komisarz ds. strategii przemysłowej Stephane Sejourne zaproponował władzom w Kijowie zawarcie „korzystnego porozumienia” w sprawie wykorzystania ukraińskich zasobów surowców mineralnych – doniosły media w Ukrainie.
Propozycja padła podczas poniedziałkowej wizyty Sejourne’a w Kijowie, w której francuski polityk uczestniczył wraz z przewodniczącą Komisji Europejskiej Ursulą von der Leyen w związku z trzecią rocznicą pełnowymiarowej rosyjskiej inwazji – przekazały ukraińskie portale z powołaniem na agencję AFP.
07:30. W wyniku rosyjskich ataków zginęły co najmniej trzy osoby cywilne
Co najmniej trzy osoby cywilne zginęły, a 15 zostało rannych w wyniku ataków Rosji na Ukrainę w ciągu ostatniej doby; w godzinach nocnych i porannych we wtorek kraj ten był ostrzeliwany rakietami lotniczymi i atakowany dronami – przekazały władze.
Dwie osoby zginęły, a sześcioro doznało obrażeń w ciągu ostatnich 24 godzin w obwodzie sumskim na północnym wschodzie Ukrainy, gdzie Rosjanie ostrzelali 13 gmin, przeważnie w strefie przy granicy z Rosją.
W Sumach w wyniku uderzenia drona ucierpiało we wtorek rano dwoje mieszkańców – poinformowała wojskowa administracja obwodowa.
W częściowo okupowanym obwodzie donieckim na wschodzie kraju zginęła jedna osoba, a pięć zostało rannych – przekazało biuro Prokuratora Generalnego Ukrainy.
W godzinach porannych władze obwodu kijowskiego powiadomiły o jednej osobie rannej w rejonie miasta Obuchów pod Kijowem. Z okolic Fastowa nadeszły wiadomości o uszkodzonych domach prywatnych.
W nocy Rosjanie ostrzelali miejscowość Antoniwka w obwodzie chersońskim na południu Ukrainy. Jedna osoba doznała tam obrażeń.
06:00. Alarm powietrzny w całym kraju
Na terenie całej Ukrainy ogłoszono we wtorek nad ranem alarm lotniczy z powodu zagrożenia rakietowego - poinformował portal Ukrainska Prawda.
Portal wyjaśnia, że po tym, jak Siły Powietrzne Ukrainy poinformowały o wystrzeleniu pocisków manewrujących przez rosyjskie bombowce TU-95, systemy obrony powietrznej we wszystkich regionach Ukrainy ogłosiły stan gotowości powietrznej.
05:55. W związku z atakami Rosjan na Ukrainie poderwane zostały polskie myśliwce
Wojsko polskie poderwało we wtorek nad ranem swoje myśliwce przy wschodniej granicy w związku z rosyjskimi atakami na Ukrainie. Poinformowało o tym na platformie X Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych (DORSZ).
„Uwaga, w związku z aktywnością lotnictwa dalekiego zasięgu Federacji Rosyjskiej wykonującego uderzenia na obiekty znajdujące się między innymi na zachodzie Ukrainy, rozpoczęło się operowanie wojskowego lotnictwa w polskiej przestrzeni powietrznej” - podano w komunikacie.
Podkreślono, że zgodnie z obowiązującymi procedurami Dowódca Operacyjny RSZ uruchomił wszystkie dostępne siły i środki pozostające w jego dyspozycji, a naziemne systemy obrony powietrznej i rozpoznania radiolokacyjnego osiągnęły stan gotowości.
03:20. Macron w Fox News: w nadchodzących tygodniach może dojść do porozumienia między Ukrainą a Rosją
Przebywający w USA prezydent Francji Emmanuel Macron powiedział w poniedziałek w wywiadzie dla Fox News, że w nadchodzących tygodniach może dojść do porozumienia w sprawie zawieszenia broni między Ukrainą a Rosją.
„Najpierw potrzebujemy rozejmu. Myślę, że można go zawrzeć w nadchodzących tygodniach - oświadczył - Plan powinien wyglądać następująco: negocjacje między Stanami Zjednoczonymi a Rosją oraz między Stanami Zjednoczonymi a Ukrainą”.
„Jeśli nie zostanie to uszanowane, będzie to najlepszy dowód, iż Rosja nie traktuje tego poważnie” – dodał.
W wywiadzie dla Fox News po spotkaniu z prezydentem USA Donaldem Trumpem w Białym Domu, Macron powiedział, że rozmawiał z europejskimi liderami i wielu z nich jest gotowych udzielić Ukrainie gwarancji bezpieczeństwa.
03:00. Prezydent przyznał, że Belgrad popełnił błąd, głosując za rezolucją ONZ ws. Ukrainy
Prezydent Serbii Aleksandar Vuczić przyznał w poniedziałek, że Belgrad popełnił błąd, głosując wcześniej tego dnia za rezolucją ONZ ws. Ukrainy.
Zgromadzenie Ogólne ONZ przyjęło w poniedziałek ukraińską rezolucję potępiającą rosyjską agresję i amerykańską rezolucję z poprawkami zaproponowanymi m.in. przez Polskę, w których nazwano wojnę inwazją Rosji.
Za ukraińską rezolucją zagłosowały 93 państwa, przeciwko było 18, zaś od głosu wstrzymało się 65 państw. Wśród tych przeciwko były między innymi Stany Zjednoczone i Rosja, lecz nie Chiny, które wstrzymały się od głosu.
Serbia zagłosowała za rezolucją ukraińską. „Uważam, że był to błąd i przepraszam za to naszych obywateli” - powiedział w wywiadzie w telewizji Happy prezydent Vuczić. „Nie powinniśmy podlizywać się żadnej ze stron” - dodał.
Belgrad wstrzymał się od głosu podczas głosowania nad rezolucją amerykańską, co prezydent Vuczić określił „słuszną decyzją”. Serbski przywódca, komentując wojnę Rosji przeciwko Ukrainie, przyznał także, że od trzech lat jego kraj „znajduje się w najtrudniejszej możliwej sytuacji”.
02:30. Sikorski w RB: Europa nadal będzie stać przy Ukrainie, by osiągnąć pokój poprzez siłę
My, jako Europejczycy, będziemy nadal stać ramię w ramię z Ukrainą, aby osiągnąć sprawiedliwy i trwały pokój, pokój poprzez siłę, bo tylko taki szanuje Kreml - powiedział szef MSZ Radosław Sikorski podczas przemówienia w Radzie Bezpieczeństwa ONZ. Swoje wystąpienie wygłosił w imieniu UE.
„My, jako Europejczycy, będziemy nadal stać ramię w ramię z Ukrainą, aby osiągnąć sprawiedliwy i trwały pokój, pokój poprzez siłę, jedyny taki szanuje Kreml” - powiedział Sikorski podczas debaty w trzecią rocznicę rosyjskiej inwazji na pełną skalę. Jak zaznaczył, słuszną drogą naprzód jest dalsze domaganie się, by Rosja „natychmiast, całkowicie i bezwarunkowo wycofała wszystkie swoje siły z ukraińskiego terytorium”.
Występując w imieniu szefowej unijnej dyplomacji Kai Kallas minister podkreślił, że „nikt nie chce i nie potrzebuje pokoju na Ukrainie bardziej niż Ukraińcy, nikt nie ma większego interesu w bezpieczeństwie europejskim niż Europejczycy i nikt nie ma większej mocy, aby zakończyć ten konflikt niż Rosja”.
Szef MSZ zwracał uwagę na ogromne wydatki ponoszone przez Rosję - co najmniej 200 mld dol. - na swoją wojnę, twierdząc, że Moskwa mogłaby za to budować przedszkola i szpitale, „ale woli je bombardować”.
01:00. Ambasador RP w Chorwacji: porozumienie pokojowe nie może budzić wątpliwości, kto był agresorem
Porozumienie pokojowe kończące wojnę na Ukrainie, niezależnie od tego, jakby wyglądało, nie może budzić wątpliwości co do tego, kto był agresorem, a kto ofiarą - powiedział w ambasador RP w Chorwacji Paweł Czerwiński, cytowany przez chorwackie media.
„Agresor nie może czerpać korzyści ze swoich zbrodni. Agresor, Rosja, musi zapłacić za wszystko, co wydarzyło się na Ukrainie, także w sensie politycznym. Nie możemy pozwolić Rosji na powrót do +normalności+, a Putinowi na to, żeby zachowywał się tak, jakby nic się nie stało” - zaznaczył polski dyplomata podczas wystawy fotograficznej „Oczy wojny” współorganizowanej przez ambasady Polski i Ukrainy oraz Przedstawicielstwo KE w Zagrzebiu.
„Wyobraźcie sobie, że Hitler jakimś przypadkiem przeżył i już w 1955 roku został przyjęty jako gość honorowy na 10-leciu istnienia Organizacji Narodów Zjednoczonych” - powiedział Czerwiński, ostrzegając, że „w tym kierunku zmierzamy”. Dodał, że Rosja musi także opłacić odbudowę Ukrainy.
Ambasador Polski w Chorwacji zauważył też, że Rosja mogłaby w przyszłości zaatakować kraje bałtyckie lub Polskę.
„Możliwe, że za pośrednictwem swoich sojuszników zaatakuje Chorwację, która jako kraj słowiański, ale nie prorosyjski, jest cierniem w oku Kremla” - powiedział.
Zapewnił, że Polska, jako kraj przewodniczący Radzie UE, podejmuje intensywne wysiłki, aby pozyskać poparcie nowej amerykańskiej administracji dla „najkorzystniejszego dla Ukrainy modelu zakończenia wojny w sposób trwały i sprawiedliwy”.
00:30. Rosja w RB: Amerykańska rezolucja pierwszym konstruktywnym ruchem ku pokojowi
Amerykańska rezolucja nt. wojny w Ukrainie jest pierwszym konstruktywnym krokiem ku pokojowi - powiedział ambasador Rosji przy ONZ Wasilij Niebienzia podczas debaty w Radzie Bezpieczeństwa. Oskarżył przy tym Europę o torpedowanie starań o pokój.
Rada Bezpieczeństwa przyjęła amerykańską rezolucję, wzywającą do szybkiego zawarcia trwałego pokoju, lecz nie mówiącą nic o rosyjskiej agresji.
Rosyjski ambasador chwalił inicjatywę USA mówiącą o agresji Rosji jako „wojnie rosyjsko-ukraińskiej”, twierdząc, że jest to „pierwsza próba Rady, by przyjąć konstruktywny i zorientowany na przyszłość dokument, który będzie mówił o drodze do pokoju, a nie o pogłębianiu konfliktu”. Oskarżył przy tym Europę o próby sabotażu rosyjsko-amerykańskich rozmów.
„Militaryzująca się obecnie Europa jest jedynym graczem na arenie międzynarodowej, który chce kontynuacji wojny i ryzykuje sprzeciwieniem się jakiejkolwiek realistycznej inicjatywie mającej na celu rozwiązanie konfliktu” - powiedział Niebienzia.
„Apelujemy do wszystkich, którzy szczerze pragną trwałego pokoju na Ukrainie, aby nie pozwolili rozentuzjazmowanemu kijowskiemu królewiczowi i jego marionetkarzom burzyć wysiłków podejmowanych przez Rosję i Stany Zjednoczone” - dodał.
00:01. Ministrowie obrony krajów europejskich koordynowali stanowiska w sprawie rozejmu w Ukrainie
Kilkunastu ministrów obrony państw europejskich brało udział w wideokonferencji z udziałem szefa resortu obrony Ukrainy Rustema Umierowa i przedstawicieli NATO - podała agencja AFP. Wśród naradzających się państw była Polska.
Spotkanie prowadzili szefowie resortów obrony Francji i Estonii: Sebastien Lecornu i Hanno Pevkur. Francuski minister gościł w poniedziałek w Tallinie. Celem rozmów była koordynacja stanowisk krajów europejskich w obliczu zabiegów o rozejm w Ukrainie, podjętych przez USA wraz z Rosją, a bez udziału Europy.
W wideokonferencji uczestniczyli przedstawiciele: Danii, Estonii, Finlandii, Holandii, Islandii, Litwy, Łotwy, Niemiec, Norwegii, Polski, Szwecji i Włoch, a także przedstawiciele Unii Europejskiej i NATO.
Źródło francuskie powiedziało AFP, że celem jest osiągnięcie zbieżności krajów europejskich, jeśli chodzi o ich wizję warunków pokoju i związanych z nim gwarancji bezpieczeństwa. Przed tygodniem prezydent Francji Emmanuel Macron rozmawiał w Paryżu z szefami europejskich państw i rządów, którzy - według AFP - zadeklarowali „zwiększenie inwestycji” w obronność.
Poniedziałkowa narada ministrów obrony zbiegła się w czasie z trzecią rocznicą inwazji na pełną skalę Rosji przeciwko Ukrainę i spotkaniem Macrona w Waszyngtonie z prezydentem USA Donaldem Trumpem.
red/PAP/X/FB
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/swiat/722194-relacja-1098-dzien-wojny-polska-szykuje-46-donacje