Trwa 1094. dzień rosyjskiej agresji na Ukrainę. Na portalu wPolityce.pl relacjonujemy dla Państwa wydarzenia na froncie.
CZYTAJ WIĘCEJ: RELACJA z wojny dzień po dniu.
Piątek, 21 stycznia 2025 r.
22:47. USA proponują alternatywną rezolucję ONZ w sprawie Ukrainy
Stany Zjednoczone przygotowały projekt rezolucji ONZ w związku z 3. rocznicą rozpoczęcia pełnowymiarowej agresji Rosji na Ukrainę. Może on konkurować z tekstem zaproponowanym przez Ukrainę i jej europejskich sojuszników – poinformowała w piątek agencja Reutera, która widziała dokument.
Krótki projekt amerykański, składający się z trzech akapitów, ubolewa z powodu śmierci ludzi podczas „rosyjsko-ukraińskiego konfliktu” i przypomina, że „zasadniczym celem ONZ jest utrzymywanie pokoju i bezpieczeństwa na świecie oraz pokojowe rozwiązywanie sporów”.
Apeluje też o „szybkie zakończenie konfliktu” i „trwały pokój miedzy Ukrainą i Rosją”.
Reuters pisze, że nie wiadomo na razie, kiedy USA chciałyby poddać ten projekt pod głosowanie.
22:20. Piechota morska USA będzie nadzorować podwodną infrastrukturę na Zatoce Fińskiej
Żołnierze korpusu piechoty morskiej USA będą wspierać fińską marynarkę wojenną w ramach operacji nadzoru infrastruktury krytycznej na Bałtyku – przekazało w piątek ministerstwo obrony Finlandii.
Amerykańscy „marines” przybędą nad Zatokę Fińską jeszcze w tym tygodniu w ramach powołanej na początku tego roku na szczycie państw NATO w Helsinkach misji Baltic Sentry (Bałtycka Straż).
„Przybycie jednostki piechoty morskiej USA do Finlandii wzmacnia bezpieczeństwo kraju oraz regionu Morza Bałtyckiego” – powiedział minister obrony Antti Hakkanen.
Licząca kilkadziesiąt osób formacja będzie operować wspólnie z jednostkami fińskiej Straży Przybrzeżnej.
NATO zdecydowało się wzmocnić obecność na morzu po tym, gdy na Bałtyku uszkodzone zostało elektroenergetyczne łącze przesyłowe między Finlandią a Estonią EstLink 2 oraz kilka kabli telekomunikacyjnych. Podejrzewany jest o tankowiec Eagle S, który - jak się zakłada - należy do rosyjskiej floty cieni.
Misja Baltic Sentry, w której uczestniczą różne kraje z jednostkami wojsk, okrętami wojennymi, samolotami rozpoznawczymi, bezzałogowcami i dronami morskimi, według wstępnych zapowiedzi ma potrwać do kwietnia.
20:50. „FT”: Putin przygotowuje się do powrotu zachodnich firm do Rosji
Władimir Putin polecił w piątek swojemu rządowi, by przygotował się do powrotu zachodnich firm do Rosji - napisał portal brytyjskiego dziennika „Financial Times”. To sygnał potencjalnego odrodzenia relacji biznesowych na tle zbliżenia między USA i Rosją.
Putin powiedział, że chciałby, żeby rosyjskie firmy w ramach „zadośćuczynienia” za zachodnie sankcje miały „pewną przewagę” nad „tymi, które wracają na rynek” rosyjski.
Według szacunków Kijowskiej Szkoły Ekonomicznej od napaści Rosji na Ukrainę w 2022 r. 472 zagraniczne firmy opuściły rosyjski rynek, a 1360 ograniczyło swoją obecność.
Źródła zaznajomione ze sprawą przekazały „FT”, że grupa amerykańskich firm wyraziła wstępne zainteresowanie wznowieniem działań na rynku Rosji, jednak żadna z nich jeszcze nie podjęła aktywnych działań, by tam wrócić.
Współpraca gospodarcza była jednym z tematów wtorkowych rozmów delegacji USA i Rosji w Rijadzie. Szef Rosyjskiego Funduszu Inwestycji Bezpośrednich (RFPI) Kiriłł Dmitrijew powiedział, że oczekuje, iż wiele amerykańskich firm wznowi swoją działalność w Rosji już w drugim kwartale br.
20:20. Sikorski: Mam nadzieję, że urzędnicy administracji USA odnotowali polski wkład w sprowadzenie drona
Sprowadzonego z pomocą Polski drona oglądali na konferencji CPAC przedstawiciele administracji USA i mam nadzieję, że odnotowali podziękowania wobec premiera Donalda Tuska - oświadczył szef MSZ Radosław Sikorski. Tusk i Sikorski otrzymali owację na stojąco podczas piątkowej konferencji konserwatystów.
„Ten dron został już opisany w CNN i +Wall Street Journal+, tutaj obejrzeli go przedstawiciele administracji i mam nadzieję, że odnotowali podziękowania wobec premiera Donalda Tuska, bez którego decyzji to nie mogło się stać” - powiedział Sikorski polskim mediom, prezentując rosyjsko-irańskiego drona typu Shahed, którego pomógł sprowadzić do USA.
Dron został wystawiony w ośrodku Gaylord National Resort w National Harbor pod Waszyngtonem, gdzie odbywa się waszyngtońska edycja Conservative Political Action Conference, największej prawicowej imprezy politycznej w USA.
Sikorski dodał, że uważa to za polski wkład w „dokumentowaniu osi chaosu między Iranem i Rosją”, choć zaznaczył też, że główną zasługę mają w tym Ukraińcy, którzy zestrzelili drona.
W piątek na scenie CPAC o akcji sprowadzenia rosyjskiej broni do Waszyngtonu opowiadał były ambasador USA przy ONZ Mark Wallace, dziękując polskim władzom za ich wkład.
„Chcę naprawdę docenić polski rząd, premiera Tuska i mojego przyjaciela Radka Sikorskiego i całą polską delegację; prezydent (Andrzej Duda) też tu przyjeżdża!” - mówił Wallace, zachęcając uczestników prawicowej konferencji do owacji.
19:50. „Le Point”: Trump przyjedzie do Rosji na obchody Dnia Zwycięstwa 9 maja
Prezydent Stanów Zjednoczonych Donald Trump przyjedzie do Rosji na obchody Dnia Zwycięstwa 9 maja – poinformował w piątek francuski tygodnik „Le Point”, powołując się na swoje źródła.
„Jakie zwycięstwo będą świętować 9 maja 2025 r. Władimir Putin i Donald Trump? Raczej nie to odniesione przez Aliantów w 1945 r., tylko swe własne, wspólne, w negocjacjach pokojowych na temat Ukrainy, które według planu (specjalnego wysłannika prezydenta USA Donalda Trumpa, Keitha) Kelloga miałyby zostać domknięte… 9 maja” – napisano w tygodniku.
Jak podkreślono w komentarzu, jeśli ten plan się powiedzie, będzie to oznaczało triumf Putina, który uzasadniając napaść na Ukrainę, porównał Ukraińców do nazistów.
„Jeśli nowy amerykańsko-rosyjski deal dojdzie do skutku i nic nie udaremni zaproszenia Trumpa, 9 maja 2025 r. Europejczycy symbolicznie wypiją do dna kielich goryczy, oglądając na swoich ekranach rosyjskich żołnierzy (na Placu Czerwonym w Moskwie - PAP), których pozdrawia amerykański prezydent” – czytamy.
19:40. Trump: Zełenski nie ma żadnych kart przetargowych
Ukraina nie ma żadnych kart przetargowych, ale rozgrywa je twardo - powiedział w piątek prezydent USA Donald Trump. Stwierdził też, że obecność prezydenta Wołodymyra Zełenskiego na rozmowach dotyczących zakończenia wojny „nie jest zbyt ważna” i po raz kolejny podważał winę Rosji za inwazję.
„Miałem bardzo dobre rozmowy z (Władimirem) Putinem i nie tak dobre rozmowy z Ukrainą. Oni nie mają żadnych kart do gry, ale rozgrywają je twardo” - kpił Trump podczas spotkania w Białym Domu z gubernatorami stanów.
Wcześniej podobnie sprawę komentował w radiowym wywiadzie udzielonym publicyście Fox News, Brianowi Kilmeadowi.
18:52. Sejm uczcił minutą ciszy ofiary wojny na Ukrainie
W piątek wieczorem posłowie uczcili minutą ciszy ofiary rosyjskiej agresji na Ukrainę. W poniedziałek mija trzecia rocznica wybuchu pełnoskalowej wojny.
Przed wieczornymi głosowaniami marszałek Sejmu Szymon Hołownia przypomniał, że 24 lutego przypada trzecia rocznica rozpoczęcia „pełnoskalowej, bezprawnej agresji Federacji Rosyjskiej na Ukrainę”. Hołownia poprosił, by posłowie uczcili pamięć jej ofiar minutą ciszy.
18:38. Waltz: Ukraina wkrótce podpisze umowę o zasobach
Doradca ds. bezpieczeństwa narodowego USA Mike Waltz wyraził przekonanie, że prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski „w bardzo krótkim czasie” podpisze umowę o dzieleniu z USA zysków z eksploatacji złóż naturalnych. Jak stwierdził, miałby to być sposób na „zakończenie zabijania”.
17:49. Rosja może zgodzić się na wykorzystanie części zamrożonych aktywów na odbudowę Ukrainy
Rosja może zgodzić się na wykorzystanie części z ok. 300 mld dolarów z zamrożonych na Zachodzie aktywów państwowych na odbudowę Ukrainy, domagając się jednak, aby część została wydana na kontrolowane przez Moskwę terytoria – poinformowała agencja Reutera, powołując się na kilka źródeł zaznajomionych ze sprawą.
17:33. UNICEF: Co piąte dziecko w Ukrainie twierdzi, że na wojnie straciło bliską osobę
Co piąte dziecko w Ukrainie zadeklarowało, że straciło krewnego lub przyjaciela w ciągu trzech lat rosyjskiej inwazji, łącznie od lutego 2022 roku w wyniku działań wojennych zginęło lub zostało rannych ponad 2500 ukraińskich dzieci – wynika z opublikowanego raportu UNICEF.
16:31. Zełenski: Nigdy nie zapomnimy, ile Polska zrobiła dla naszej wspólnej przyszłości
Rozmawiałem z Prezydentem Polski Andrzejem Dudą. Głęboko doceniamy wsparcie ze strony narodu polskiego i nigdy nie zapomnimy, jak wiele Polska zrobiła dla naszej wspólnej przyszłości. Omówiliśmy bieżące wydarzenia i nadchodzące zobowiązania. Nasz wspólny cel pozostaje jasny — ochrona Ukrainy i całej Europy przed agresywną wojną Rosji. Powiedziałem mu również o trwającym dialogu z administracją amerykańską. Ważne jest, aby Stany Zjednoczone stanęły po naszej stronie. Silny i trwały pokój można osiągnąć tylko poprzez jedność. Dziękuję za wsparcie
— napisał na platformie X prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.
16:09. SONDAŻ. Zełenski pozostaje najpopularniejszym politykiem w kraju
„63 proc. Ukraińców w pełni lub częściowo popiera działania Wołodymyra Zełenskiego jako prezydenta Ukrainy” - poinformował Kijowski Międzynarodowy Instytut Socjologii (KMIS), który opublikował wyniki badania opinii publicznej.
Zgodnie z rezultatami sondażu, zamieszczonymi na stronie KMIS, 26,1 proc. ankietowanych całkowicie aprobuje działania głowy państwa, 36,9 proc. - raczej aprobuje, 18,3 proc. - raczej nie aprobuje, a 14,4 proc. - całkowicie nie aprobuje.
Odsetek osób popierających działalność urzędującego prezydenta wzrósł o 7 proc. w porównaniu z badaniem przeprowadzonym w maju 2024 r. Wówczas pozytywnie o Zełenskim wypowiedziało się 56 proc. respondentów.
15:47. Na prośbę Rosji Budapeszt będzie dostarczać gaz do Naddniestrza
Na prośbę Moskwy należąca do Węgier firma będzie dostarczać gaz do Naddniestrza - poinformowało węgierskie MSZ. Prawdopodobnie chodzi o rosyjski surowiec.
Negocjowałem z kilkoma firmami energetycznymi, których właścicielem jest państwo węgierskie. Konsultowałem się także z ministrem spraw zagranicznych Mołdawii i po tych rozmowach firma z węgierskim zapleczem własnościowym będzie transportować gaz ziemny do regionu Naddniestrza
— potwierdził szef węgierskiej dyplomacji Peter Szijjarto.
Podkreślił zarazem, że nie chodzi o gaz wydobywany na Węgrzech. Komentatorzy podkreślają, że w tej sytuacji może to być rosyjski surowiec, który dociera na Węgry poprzez gazociąg Turkish Stream.
Szijjarto przypomniał, że separatystyczny region Mołdawii został odcięty od rosyjskiego surowca po tym, jak wygasła umowa na tranzyt rosyjskiego gazu przez terytorium Ukrainy
15:04. Bloomberg: Ukraina i USA intensyfikują rozmowy w sprawie minerałów
Amerykańscy i ukraińscy negocjatorzy intensyfikują rozmowy na temat strategicznych minerałów mimo ostrego ataku Donalda Trumpa pod adresem Wołodymyra Zełenskiego – poinformowała agencja Bloomberga, powołując się na źródło zaznajomione z przebiegiem negocjacji.
Jak przekazał Bloomberg, negocjacje między stronami trwają podczas wizyty w Kijowie specjalnego wysłannika USA ds. Ukrainy i Rosji Keitha Kellogga. Władze ukraińskie odrzuciły projekt porozumienia w tej sprawie przedstawiony w ubiegłym tygodniu przez Waszyngton. Anonimowe źródło agencji AFP podało, że między stronami „trwa ciągła wymiana pomysłów”.
Prezydent Ukrainy powiedział w czwartek, że jego rozmowy z Kelloggiem „przywracają nadzieję” na osiągnięcie porozumienia z Waszyngtonem.
Obecna administracja USA chce, aby w zamian za amerykańskie wsparcie Ukraina zgodziła się na porozumienie w sprawie udostępnienia Stanom Zjednoczonym swoich zasobów minerałów krytycznych.
14:55. Prezydent Duda rozmawiał z ukraińskim przywódcą! „Zadzwonił do mnie”
„Odbyliśmy szczerą rozmowę tuż po niedawnych spotkaniach z generałem Kelloggiem i innych wydarzeniach” - napisał na platformie X prezydent Andrzej Duda. Jak poinformował, kilka minut wcześniej zakończył telefoniczną rozmowę z przywódcą Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim.
Przekazałem mu, że konsekwentnie wierzymy, że nie ma innego sposobu na powstrzymanie rozlewu krwi i osiągnięcie trwałego pokoju na Ukrainie, jak tylko przy wsparciu Stanów Zjednoczonych. Z tego powodu zasugerowałem prezydentowi Zełenskiemu, aby pozostał na kursie spokojnej i konstruktywnej współpracy z prezydentem Stanów Zjednoczonych Donaldem Trumpem
— informuje Andrzej Duda.
14:34. Reuters: Rosja wzmacnia ochronę portów
Władze Rosji wzmacniają ochronę portów, m.in. zatrudniając nurków do kontrolowania kadłubów wpływających statków - poinformowała agencja Reutera.
W ostatnich tygodniach na Morzu Śródziemnym i Bałtyku uszkodzone zostały cztery jednostki handlowe.
13:57. Ukraiński wywiad przekonuje: Rosja przygotowuje się do ogłoszenia swego zwycięstwa nad Kijowem i NATO
W trzecią rocznicę inwazji Rosji na Ukrainę, w poniedziałek, Moskwa przygotowuje się do ogłoszenia swego zwycięstwa nad tym krajem; możliwe jest też wtedy obwieszczenie rosyjskiego zwycięstwa nad NATO - uprzedził ukraiński wywiad wojskowy HUR.
(…) Rosja przygotowuje się do ogłoszenia rzekomego „zwycięstwa” w wojnie przeciwko Ukrainie przy okazji „okrągłej daty” 24 lutego 2025 r., czyli w trzecią rocznicę rozpoczęcia wojny na pełną skalę. Co więcej, plany te mogą również obejmować „rosyjskie zwycięstwo nad NATO”, gdyż moskiewska propaganda już od dawna opisuje wojnę przeciwko Ukrainie jako wojnę z Sojuszem
— oznajmił HUR.
Wywiad ostrzegł ponadto, że Kreml wydał swoim służbom instrukcje, by zwiększyć wysiłki na rzecz działań mających na celu pogłębianie rozczarowania ukraińskiego społeczeństwa, destabilizację sytuacji i dyskredytację Ukrainy wśród państw partnerskich, które udzielają jej pomocy wojskowej.
Kluczowe narracje wrogich ataków informacyjnych obejmują hasła: „Zachód zdradził Ukrainę”, „Ani Moskwa, ani Waszyngton nie przejmują się opinią Europejczyków i Ukraińców”, „USA i Rosja uzgodniły wszystko za plecami Ukrainy”, „Ukraiński rząd jest nielegalny”, „Ukraińska armia przegrywa na froncie”, „Skorumpowani urzędnicy kradną miliardy dolarów amerykańskiej pomocy z Ukrainy”
— wyjaśnił HUR.
Według ukraińskiego wywiadu służby rosyjskie mają zadanie jak najlepszego wykorzystania wznowienia kontaktów pomiędzy Moskwą i Waszyngtonem. Chodzi głównie o ostatnie spotkanie delegacji USA i Rosji w Arabii Saudyjskiej 18 lutego – powiadomił HUR na swojej stronie internetowej.
12:35. Reuters: W Szwajcarii odbywają się spotkania nieformalnych przedstawicieli USA i Rosji ws. Ukrainy
Agencja Reutera poinformowała o spotkaniach nieformalnych przedstawicieli Stanów Zjednoczonych i Rosji, organizowanych w Szwajcarii. Rozmowy, które odbyły się w ostatnich miesiącach, dotyczyły m.in. przyszłości Ukrainy. Doszło do nich jeszcze przed wygraną Donalda Trumpa w wyborach prezydenckich w USA.
Według agencji osoby uczestniczące w tych spotkaniach mają doświadczenie pracy w dyplomacji i służbach, jednak nie pełnią żadnych oficjalnych funkcji. Nie jest też jasne, czy zostały wysłane do Szwajcarii przez rządy. Źródła zapewniły w rozmowie z Reutersem, że część doradców Trumpa wiedziała o tych negocjacjach. Agencja przyznała, że trudno ustalić jakiekolwiek szczegóły dotyczące zarówno uczestników, jak też tematów rozmów. Nie wiadomo także, czy w spotkaniach brała udział strona ukraińska.
Jedno ze źródeł określiło te spotkania w rozmowie z Reutersem mianem dyplomacji pośredniej, która polega na poprawie stosunków, a nie na rozwijaniu konkretnych propozycji.
Część źródeł przekazała agencji, że amerykańsko-rosyjskie spotkanie odbyło się w Genewie w trakcie Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa, czyli w dniach 14-16 lutego.
11:54. Rosyjskie straty bojowe
W ciągu ostatniej doby rosyjska armia straciła kolejnych 1280 żołnierzy (prawie 867 tys. od początku pełnoskalowej wojny), a także 12 czołgów, 18 wozów opancerzonych, 52 systemy artyleryjskie oraz 135 dronów.
Zaktualizowane dane przedstawił w mediach społecznościowych ukraiński resort obrony.
11:15. Serhij S. skazany na 8 lat więzienia za przygotowanie dywersji w Polsce
Na 8 lat więzienia skazał wrocławski sąd obywatela Ukrainy Serhija S. oskarżonego o przygotowywanie w Polsce dywersji na zlecenie rosyjskich służb. W styczniu 2024 roku miał przyjąć zlecenie na podpalenie różnych obiektów we Wrocławiu. Według śledczych działał w zorganizowanej grupie przestępczej.
51-letni obywatel Ukrainy Serhij S. został zatrzymany przez ABW w styczniu 2024 roku. W śledztwie prowadzonym przez Dolnośląski Wydział Zamiejscowy Prokuratury Krajowej we Wrocławia do tej pory postawiono zarzuty łącznie pięciu osobom.
S. został oskarżony o udział w zorganizowanej grupie przestępczej, która zajmowała się przygotowywaniem i organizacją aktów dywersyjnych. Mężczyźnie postawiono też zarzuty dotyczące przygotowywania podpaleń różnych obiektów we Wrocławiu. Po zatrzymaniu ABW informowała, że S. działał na zlecenie rosyjskich służb.
10:00. Kowal: zainteresowanie odbudową Ukrainy jest mniejsze niż się spodziewałem
Pełnomocnik rządu ds. odbudowy Ukrainy Paweł Kowal, w rozmowie z Wirtualną Polską powiedział o niewielkim zainteresowaniu polskiego biznesu odbudową Ukrainy. Zaznaczył, że biznesu nie można zmusić, „żeby szedł i inwestował pieniądze w sytuacji, kiedy lecą bomby”.
Nikt nie chce nawet jechać na wizję lokalną do Ukrainy dzisiaj - z przedstawicieli przedsiębiorstw zachodnich, ale także polskich - bo są bardzo duże ryzyka
— powiedział WP Kowal.
09:23. Musk ponownie uderza w Zełenskiego. „Ukraińcy go nienawidzą, dlatego odmawia przeprowadzenia wyborów”
Ukraińcy nienawidzą prezydenta Wołodymyra Zełenskiego, dlatego odmawia przeprowadzenia wyborów - stwierdził na platformie X miliarder i doradca prezydenta USA Elon Musk. Jak stwierdził, Trump ma rację ignorując go w rozmowach na temat zakończenia wojny w jego kraju.
Prezydent Trump ma rację, ignorując go (Zełenskiego) i starając się o pokój niezależnie od obrzydliwej, ogromnej machiny korupcyjnej, żywiącej się zwłokami ukraińskich żołnierzy
— napisał miliarder.
Musk w czwartkowym wpisie stwierdził, że opublikowany niedawno sondaż Kijowskiego Międzynarodowego Instytutu Socjologii (KIIS), pokazujący 57-proc. poparcie dla Zełenskiego, jest „kontrolowany” przez ukraińskiego prezydenta i niewiarygodny.
Gdyby Zełenski był naprawdę kochany przez naród Ukrainy, zorganizowałby wybory. Wie, że przegrałby miażdżącą większością głosów, pomimo przejęcia kontroli nad WSZYSTKIMI ukraińskimi mediami, więc odwołał wybory. W rzeczywistości naród Ukrainy go nienawidzi, dlatego odmówił przeprowadzenia wyborów. Rzucam wyzwanie Zełenskiemu, aby zorganizował wybory i zaprzeczył temu. Nie zrobi tego
— dodał.
08:35. Siły Powietrzne: Rosjanie użyli podczas nocnego ataku dwóch rakiet i 160 dronów
Rosyjskie wojska użyły w ciągu minionej nocy do ataków na Ukrainę dwóch rakiet balistycznych i 160 dronów; 87 bezzałogowców zostało zestrzelonych – powiadomiły w piątek ukraińskie Siły Powietrzne.
„Przeciwnik zaatakował 160 bezzałogowymi samolotami uderzeniowymi Shahed i różnymi typami dronów przynęt z kierunków: Orła, Briańska, Kurska, Millerowa, Szatałowa w Federacji Rosyjskiej, oraz wystrzelił z Krymu dwie rakiety balistyczne Iskander-M/KN-23 w kierunku obwodu odeskiego” - poinformowały Siły Powietrzne w Telegramie.
Potwierdzono zestrzelenie 87 bezzałogowych samolotów szturmowych Shahed i innych typów dronów w obwodach: charkowskim, połtawskim, sumskim, czernihowskim, czerkaskim, kijowskim, kirowohradzkim, żytomierskim, winnickim, mikołajowskim, chersońskim i dniepropietrowskim.
Na skutek zastosowania środków walki elektronicznej unieszkodliwiono 70 rosyjskich dronów. W wyniku rosyjskiego ataku uszkodzone zostały obiekty infrastruktury w obwodach odeskim, kijowskim, połtawskim i charkowskim.
08:10. CNN: propozycja Trumpa dla Ukrainy daje wgląd w jego wizję polityki zagranicznej
Amerykańska propozycja dla Kijowa, dotycząca złóż mineralnych, to „żadna oferta” - ocenił w piątek portal stacji CNN, zauważając, że daje ona jednak wgląd w to, jak Donald Trump, który przeniósł - przynajmniej retorycznie - poparcie ze strony zaatakowanej, Ukrainy, na najeźdźcę, Rosję, postrzega politykę zagraniczną.
Według portalu Trumpem kieruje - podobnie jak w przypadku pomysłu przesiedlenia Palestyńczyków ze Strefy Gazy - raczej chęć uzyskania dla USA potencjalnie jak największych zysków finansowych, a nie dążenie do sprawiedliwego rozwiązania konfliktu.
Choć postawa Trumpa jest odbiciem sceptycyzmu jego elektoratu dla kosztownej pomocy wojskowej, udzielanej Kijowowi przez Waszyngton, to jego transakcyjne podejście burzy zasady polityki zagranicznej realizowanej przez USA od dekad. W tym zasady, że potężne narody nie powinny najeżdżać mniejszych, zapisanej w Karcie Narodów Zjednoczonych - zauważył CNN.
07:40. Sondaż dla Radia ZET: 63 proc. badanych uważa, że polscy żołnierze nie powinni jechać do Ukrainy
63 proc. badanych uważa, że polscy żołnierze nie powinni uczestniczyć w misji stabilizacyjnej w Ukrainie - wynika z opublikowanego w piątek sondażu pracowni Opinia24 dla Radia ZET. Przeciwnego zdania jest 22 proc. ankietowanych.
W badaniu respondentom zadano pytanie: „Czy Pana/Pani zdaniem polscy żołnierze powinni uczestniczyć w misji stabilizacyjnej w Ukrainie?”.
CZYTAJ WIĘCEJ: Polscy żołnierze na misji stabilizacyjnej na Ukrainie? Polacy ocenili ten pomysł. „Niezdecydowanych jest 15 proc.”
06:30. Szef chińskiej dyplomacji: otwiera się okno na pokój na Ukrainie
Minister spraw zagranicznych Chin Wang Yi przekonywał podczas obrad grupy G20 w Johannesburg, że otwiera się „okno na pokój” w sprawie „kryzysu na Ukrainie” – przekazał resort dyplomacji w opublikowanej w piątek nocie. Wang nawiązał do porozumienia USA i Rosji w Arabii Saudyjskiej, choć nie odniósł się do reakcji samej Ukrainy.
„Chiny zauważyły, że wezwania do rozmów pokojowych nasiliły się ostatnio i otwiera się okno na pokoju” – czytamy w nocie z przemówienia Wanga na spotkaniu G20 w RPA.
Podczas wtorkowych rozmów w Rijadzie, Rosja i Stany Zjednoczone zgodziły się powołać zespoły do negocjacji w sprawie zakończenia pełnoskalowej wojny, która Rosja rozpętała, wysyłając swoje wojsko do Ukrainy w lutym 2022 r.
Komentując rozmowy Waszyngtonu z Moskwą, prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski podkreślał wielokrotnie, że Kijów nie zgodzi się na rozmowy o zawieszeniu broni z Rosją bez swego udziału.
06:20. Rubio: spotkanie Trumpa z Putinem zależy od postępu w staraniach o zakończenie wojny
Rozważane spotkanie prezydenta USA Donalda Trumpa z prezydentem Rosji Władimirem Putinem „będzie w dużej mierze zależało od tego, czy uda nam się poczynić jakiekolwiek postępy w drodze do zakończeniu wojny na Ukrainie” – powiedział w czwartek amerykański sekretarz stanu Marco Rubio.
Rubio wyjaśnił dziennikarce Catherine Herridge w wywiadzie wyemitowanym w medialnej platformie społecznościowej X, że rozmawiał na temat takiego spotkania w trakcie wtorkowej dyskusji w Arabii Saudyjskiej z ministrem spraw zagranicznych Rosji Siergiejem Ławrowem.
„Nie będzie spotkania, dopóki nie będziemy wiedzieć, czego ono będzie dotyczyć. Zazwyczaj nie odbywa się takich spotkań, dopóki nie zobaczymy jakiegoś wyniku lub nie zostanie poczyniony jakiś postęp” - oznajmił szef dyplomacji Stanów Zjednoczonych Ławrowowi i innym rosyjskim urzędnikom.
05:50. Axios: Waszyngton omawia z Kijowem zaktualizowaną wersję umowy w sprawie ukraińskich złóż mineralnych
Administracja Donalda Trumpa przekazała władzom w Kijowie zaktualizowaną wersję umowy dotyczącej wspólnych inwestycji w ukraińskie złoża mineralne - poinformował w czwartek portal Axios, powołując się na swoje źródła.
Zgodnie z doniesieniami, kilku współpracowników prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego zachęciło go do zaakceptowania ulepszonej propozycji, by uniknąć dalszego starcia z Donaldem Trumpem i umożliwić prezydentowi USA uzasadnienie kontynuacji wsparcia dla Ukrainy. Według źródeł Axios porozumienie wydaje się teraz bardziej prawdopodobne.
„W najnowszej wersji umowy wprowadzono istotne poprawki, a projekt jest teraz zgodny z ukraińskim prawodawstwem” — powiedziało jedno z źródeł.
04:10. „FT”: USA przeciwne sformułowaniu „rosyjska agresja” w deklaracji krajów G7 nt. Ukrainy
Stany Zjednoczone nie chcą, by we wspólnej deklaracji krajów G7 w związku z trzecią rocznicą napaści Rosji na Ukrainę znalazło się sformułowanie o Rosji jako agresorze - podał w czwartek dziennik „Financial Times”.
Dziennik podkreślił, że amerykański sprzeciw wobec treści oświadczenia zagraża dotychczasowemu jednolitemu stanowisku krajów zachodnich. Nie uzgodniono dotychczas obecności prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego na planowanym na poniedziałek wirtualnym szczycie G7.
„FT” przypomniał, że ostatnio Donald Trump wiele mówił o zbliżeniu z Rosją. Według gazety strona amerykańska nie chce zgodzić się na określenie „rosyjska agresja” i podobne sformułowania, które były w użyciu w oświadczeniach liderów G7 od 2022 r. i napaści Rosji na Ukrainę. Oświadczenia te wydawano w każdą z dotychczasowych rocznic rosyjskiego ataku, 24 lutego.
„Amerykanie blokują taki język, ale cały czas pracujemy nad tym i mamy nadzieję na porozumienie” - cytował „FT” jednego z uczestników rozmów o kształcie oświadczenia. „Nacisk administracji Trumpa na złagodzenie języka stanowi odbicie większej zmiany w polityce USA, by opisywać wojnę jako +konflikt na Ukrainie+” - napisał dziennik i przypomniał, że w ostatnich oświadczeniach amerykańskiego Departamentu Stanu właśnie takie określenia są używane. Podobnego sformułowania użyto dwukrotnie w komunikacie po wtorkowych rozmowach sekretarza stanu USA Marco Rubio z rosyjskim ministrem spraw zagranicznych Siergiejem Ławrowem w Rijadzie.
„FT” zwrócił też uwagę, że prezydent USA w ostatnich dniach określił Zełenskiego jako „dyktatora” i zasugerował, że Rosja powinna wrócić do G7. Ponadto doradca ds. bezpieczeństwa narodowego Mike Waltz oskarżył Kijów o „nieakceptowalne” zniewagi prezydenta USA i domagał się, by Ukraina zgodziła się na porozumienie w sprawie udostępnienia USA swoich zasobów minerałów krytycznych. Waltz stwierdził też, że Trump jest bardzo „sfrustrowany” niechęcią Ukrainy do oddania USA połowy tych zasobów.
01:10. Zełenski: rozmowy z wysłannikiem prezydenta Trumpa „przywracają nadzieję”
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski powiedział, że jego rozmowy ze specjalnym wysłannikiem prezydenta USA Donalda Trumpa, Keithem Kelloggiem, „przywracają nadzieję” na osiągnięcie porozumienia z Waszyngtonem.
Szczegóły porozumienia są ważne. Im lepiej zostaną opracowane szczegóły, tym lepszy będzie wynik
— podkreślił w czwartek wieczorem Zełenski w swoim wystąpieniu wideo.
Wołodymyr Zełenski spotkał się w czwartek w Kijowie ze specjalnym wysłannikiem prezydenta USA Donalda Trumpa, Keithem Kellogiem.
Ukraina jest gotowa do zawarcia silnego, naprawdę użytecznego porozumienia z prezydentem Stanów Zjednoczonych w sprawie inwestycji i bezpieczeństwa. Zaproponowaliśmy najszybszy i najbardziej konstruktywny sposób osiągnięcia rezultatu. Nasz zespół jest gotowy do pracy 24/7
— oznajmił ukraiński prezydent po rozmowach z Kellogiem.
Poinformował także, że rozmawiał z wysłannikiem prezydenta USA o sytuacji na froncie wojny z Rosją, wymianie jeńców wojennych, a przede wszystkim – działających gwarancjach bezpieczeństwa dla Ukrainy w przypadku zawarcia porozumienia o zawieszeniu walk.
Kellogg przyjechał do Kijowa w środę. Mówił, że chce usłyszeć stanowisko ukraińskich władz w sprawie porozumienia pokojowego z Rosją, by przekazać je Trumpowi.
00:01. Macron rozmawiał z Zełenskim, m.in. o swojej wizycie w Waszyngtonie w przyszłym tygodniu
Prezydent Francji Emmanuel Macron oznajmił w czwartek późnym wieczorem, że rozmawiał przez telefon ze swoim ukraińskim odpowiednikiem Wołodymyrem Zełenskim, aby omówić najnowsze wysiłki dyplomatyczne i przygotować kolejne kroki, w tym swoją wizytę w Waszyngtonie w przyszłym tygodniu.
W poście na platformie X francuski prezydent poinformował również, że była to jego czwarta rozmowa z Zełenskim w tym tygodniu, podczas której podsumował wszystkie kontakty, jakie miał z „europejskimi partnerami i sojusznikami, którzy chcą pracować na rzecz trwałego pokoju dla Ukrainy i wzmocnić bezpieczeństwo Europy”.
Emmanuel Macron ma spotkać się w poniedziałek w Waszyngtonie z prezydentem USA Donaldem Trumpem.
00:00. Prezydent Macron: rozważamy rozmieszczenie sił pokojowych w Ukrainie
Rozważamy rozmieszczenie sił pokojowych, które w wypadku zakończenia wojny w Ukrainie miałyby odstraszyć Rosję przed wznowieniem agresji - powiedział w czwartek prezydent Francji Emmanuel Macron. Zaznaczył, że w obecnej sytuacji potrzebna jest Europa solidarna i silna.
Macron podczas transmisji na żywo w mediach społecznościowych, kiedy odpowiadał na pytania współobywateli dotyczące wojny w Ukrainie, zaznaczył, że „wkraczamy w nową erę”. Jednocześnie zwrócił uwagę, że wszyscy Europejczycy muszą zwiększyć wydatki na obronę.
W swoim wystąpieniu Macron podkreślił, że Wołodymyr Zełenski jest prawowitym prezydentem Ukrainy, który został wybrany w demokratycznych wyborach. Dodał, że pamięta, iż nie był w nich faworytem, ale je wygrał.
Na pytanie „a co z Francją” Macron odpowiedział, że rozmowa o przyszłości Ukrainy jest też debatą o bezpieczeństwie Francji. Prezydent podkreślił, że Rosja jest groźna i nie zatrzyma się, jeśli zdecydowane kroki nie zostaną podjęte.
Macron zastrzegł, że nie wyśle na Ukrainę francuskich żołnierzy do walki z Rosją. Ewentualna obecność wojskowa miałaby nastąpić jedynie w wypadku zakończenia trwającej rosyjskiej inwazji.
Francuski prezydent uda się w poniedziałek z wizytą do USA. Podczas czwartkowej rozmowy online z Francuzami zapowiedział, że powie prezydentowi Donaldowi Trumpowi, iż nie może być słaby wobec Putina, a jego interes strategiczny jest ten sam co Europejczyków.
Mówiąc o Rosji, Macron powiedział, że atakuje ona nie tylko Ukrainę, ale też kraje Europy na różne sposoby m.in. prowadząc działania hybrydowe, wpływając na wybory np. w Rumunii, czy też szerząc dezinformację w mediach społecznościowych.
Wielokrotnie powtarzał, że Francja ma najbardziej rozwiniętą armię w Europie, która jest przy tym niezależna. Wspomniał o arsenale nuklearnym, którym armia francuska dysponuje. Ponadto zwrócił uwagę, że mimo iż podczas jego kadencji wznowiono inwestycje w siły zbrojne, to nasze czasy wymagają zwiększenie tych nakładów.
Macron odwołał się również do Polski, odpowiadając na pytanie o wydatki na zbrojenia. Powtórzył, że należy ponownie zwiększyć wydatki na wojsko. „Nie wiem czy pięć procent to właściwa liczba, ale trzeba podjąć te decyzje” - przekazał.
Prezydent Francji zapowiedział, że jeszcze w czwartek będzie rozmawiał z prezydentem Ukrainy.
red/PAP/Facebook/X
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/swiat/721844-relacja-1094-dzien-wojny-rosja-chce-oglosic-zwyciestwo