Trwa 1091. dzień rosyjskiej agresji na Ukrainę. Na portalu wPolityce.pl relacjonujemy dla Państwa wydarzenia na froncie.
CZYTAJ WIĘCEJ: RELACJA z wojny dzień po dniu.
Wtorek, 18 lutego 2025 r.
22:47. Trump: Jeśli Europa chce wysłać żołnierzy do Ukrainy, jestem za, ale my tego nie zrobimy
Jeśli państwa europejskie chcą wysłać żołnierzy do Ukrainy, jestem za, ale my tego nie zrobimy, bo jesteśmy bardzo daleko - powiedział we wtorek prezydent USA Donald Trump. Poparł też rosyjski postulat zorganizowania wyborów w Ukrainie
22:35. Deportowano Ukraińca za powiązania ze służbami Kijowa i przestępczością zorganizowaną
Słowacka policja poinformowała we wtorek o deportowaniu Ukraińca za powiązania ze służbami wywiadowczymi Kijowa i tamtejszą przestępczością zorganizowaną. Jednocześnie zakazano mu wjazdu na terytorium wszystkich państw Unii Europejskiej przez dwa lata.
Rzecznik policji Roman Hajek stwierdził że władze odrzucają jakiekolwiek wsparcie służb wywiadowczych Ukrainy, które mogłoby mieć negatywny wpływ na stabilność bezpieczeństwa wewnętrznego kraju. Zapowiedział, że wszelkie nielegalne działania i ich powiązania z organizacjami przestępczymi nie będą tolerowane i będą surowo ścigane zgodnie z prawem.
Minister spraw wewnętrznych Matusz Szutaj Esztok oświadczył, że słowacka policja, we współpracy ze służbami wywiadowczymi działa i będzie działać szybko i zdecydowanie w przypadku jakiejkolwiek próby destabilizacji Słowacji poprzez działalność wywrotową.
„Nie pozwolę nikomu z zewnątrz na nielegalne próby ingerowania w sprawy Republiki Słowackiej. Mogę zapewnić wszystkich, że nasze siły bezpieczeństwa pracują cicho, ale tak skutecznie, jak to tylko możliwe” – stwierdził Szutaj Esztok.
Według słowackich mediów deportowany Ukrainiec najprawdopodobniej jest osobą, o której 31 stycznia br. mówił szef resortu spraw wewnętrznych, że trafiła do aresztu za przygotowywanie zamachu stanu. O takich działaniach z udziałem służb specjalnych Ukrainy mówił wcześniej premier Robert Fico, powołując się na informacje wywiadu.
22:20. Rubio zapewnił Tajani, że Europa będzie obecna w procesie pokojowym w Ukrainie
Szef włoskiego MSZ, wicepremier Antonio Tajani podczas rozmowy z sekretarzem stanu USA Marco Rubio mówił o potrzebie sprawiedliwego i trwałego pokoju na Ukrainie i położył nacisk na zaangażowanie Europy w ten proces - podało we wtorek MSZ w Rzymie. Tajani otrzymał zapewnienie, że Europa będzie w nim obecna.
W opublikowanym komunikacie włoskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych poinformowało, że Antonio Tajani wyraził uznanie dla inicjatywy Rubio, który przeprowadził rozmowę telefoniczną z nim i ministrami z Wielkiej Brytanii, Francji i Niemiec oraz szefową unijnej dyplomacji Kają Kallas po spotkaniu z szefem rosyjskiego MSZ Siergiejem Ławrowem w Arabii Saudyjskiej.
Jak zaznaczyło włoski MSZ, potwierdza to znaczenie ścisłej współpracy między Stanami Zjednoczonymi i Europą w kwestii Ukrainy i europejskiego bezpieczeństwa.
„Podkreślając centralną rolę relacji transatlantyckich, minister powtórzył, że konieczne jest osiągnięcie sprawiedliwego i trwałego pokoju dla Ukrainy i że stanowisko to podzielają inni europejscy ministrowie” - zaznaczono.
Rubio, jak głosi komunikat, wyraził wolę zaangażowania i informowania wszystkich stron - europejskiej i ukraińskiej.
„Europa będzie zaangażowana w rokowania z bardzo jasnego powodu: my nałożyliśmy obowiązujące obecnie sankcje na Rosję i niemożliwe są negocjacje, jeśli przy stole nie będzie poruszony temat sankcji i nie będzie przy nim tych, którzy je wprowadzili”- oświadczył Tajani, cytowany w komunikacie.
„Słowa Rubio były bardzo jasne” - ocenił.
22:12. Rubio rozmawiał z szefami dyplomacji Francji, Wielkiej Brytanii, Włoch, Niemiec i UE
Sekretarz stanu USA Marco Rubio przeprowadził rozmowy z szefami dyplomacji Francji, Wielkiej Brytanii, Włoch, Niemiec oraz z szefową polityki zagranicznej UE Kają Kallas – poinformował Reuters, powołując się na francuskie ministerstwo spraw zagranicznych.
Podczas rozmowy omówione zostało spotkanie wysokiej rangi przedstawicieli władz USA i Rosji, które odbyło się we wtorek w Rijadzie w Arabii Saudyjskiej. Stronę amerykańska reprezentowali sekretarz stanu Marco Rubio i doradca prezydenta Donalda Trumpa ds. bezpieczeństwa narodowego Mike Waltz, a stronę rosyjską szef MSZ Siergiej Ławrow oraz doradca prezydenta ds. polityki międzynarodowej Jurij Uszakow.
Zaś minister spraw zagranicznych Francji Jean Noel Barrot w rozmowie z Rubio omówił poniedziałkowe spotkanie w Paryżu na temat bezpieczeństwa Europy i Ukrainy. Na zaproszenie prezydenta Francji Emmanuela Macrona wzięli w nim udział premier Polski Donald Tusk oraz szefowie rządów Wielkiej Brytanii, Niemiec, Włoch, Hiszpanii, Holandii i Danii, a także sekretarz generalny NATO Mark Rutte, przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen i szef Rady Europejskiej Antonio Costa.
21:34. Macron potwierdził drugie spotkanie z przywódcami europejskimi na temat Ukrainy
Prezydent Francji Emmanuel Macron potwierdził we wtorek, że w środę zorganizuje kolejne spotkanie na temat Ukrainy z przywódcami krajów europejskich i spoza Europy. Zapowiedział też, że będzie rozmawiał z siłami politycznymi w kraju o sytuacji związanej z zagrożeniem ze strony Rosji.
Według źródeł dyplomatycznych, cytowanych przez dziennik „Le Monde”, wśród zaproszonych krajów są: Norwegia, Kanada, Czechy, Grecja, Finlandia, Rumunia, Szwecja, Belgia i państwa bałtyckie.
W wywiadzie dla prasy regionalnej Macron powiedział, że Francja nie przygotowuje się do wysłania na Ukrainę wojsk lądowych, które byłyby stroną walczącą.
20:48. UE planuje pakiet pomocy wojskowej dla Ukrainy o wartości co najmniej 6 mld euro
Kraje Unii Europejskiej przygotowują pakiet pomocy wojskowej o wartości co najmniej 6 mld euro dla Ukrainy – podał we wtorek portal Politico, powołując się na trzech unijnych dyplomatów. Wsparcie to będzie jednym z największych od początku rosyjskiej inwazji na ten kraj w 2022 r.
Dwóch urzędników poinformowało, że kwota 6 mld euro jest punktem wyjściem w rozmowach i może wzrosnąć do 10 mld euro lub więcej, gdy państwa członkowskie przeanalizują swoje zasoby finansowe i zbrojeniowe.
Politico przewiduje, że kwota zostanie oficjalnie ujawniona przed wizytą unijnych komisarzy w Kijowie, która jest zaplanowana na najbliższy poniedziałek, kiedy przypada trzecia rocznica ataku Rosji na Ukrainę na pełną skalę.
CZYTAJ WIĘCEJ: Nagłe wzmożenie państw unijnych ws. Ukrainy. Macron zwołuje drugi szczyt, a brukselscy urzędnicy pracują nad ogromnym pakietem wsparcia
20:18. Szefowa dyplomacji Joly: nie ma mowy, by Rosja wróciła na spotkania G7
Nie ma takiej możliwości, by Kanada zezwoliła na obecność Rosji podczas zaplanowanego na czerwiec br. spotkania grupy G7 – poinformowała we wtorek minister spraw zagranicznych Kanady Melanie Joly.
Joly została poproszona w czasie telekonferencji o komentarz do deklaracji prezydenta USA Donalda Trumpa, który powiedział w ubiegłym tygodniu, że było błędem usunięcie Rosji w 2014 r. z ówczesnej grupy G8, po aneksji Krymu. Odpowiedź Joly dla dziennikarzy była krótka: „No way” (nie ma takiej możliwości).
Kanada przewodniczy G7 od 1 stycznia br. do końca roku. Szczyt G7 ma odbyć się w dniach 15-17 czerwca w Kananaskis w Albercie.
Joly przez minione dni prowadziła rozmowy we Francji, Niemczech i w Belgii, a głównymi celami – jak podawały media – było zwiększenie handlu Kanada – UE, ochrona miejsc pracy i przeciwdziałanie amerykańskim cłom oraz przyszłość bezpieczeństwa Kanady i UE, bliższa współpraca w kwestiach obronności i współdziałania wywiadów.
Swoje rozmowy z politykami europejskimi Joly określiła jako „pobudkę” dla nich. „Myślę, że Europejczycy nie rozumieli, co się działo” - powiedziała Joly o skutkach decyzji amerykańskiego prezydenta dla samych USA i dla świata. „Moim zadaniem było wytłumaczyć, co nadciąga” - dodała Joly.
W poniedziałek, podczas Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa, Joly spotkała się z ministrem spraw zagranicznych Polski Radosławem Sikorskim, z którym – jak napisała na platformie X – rozmawiała o rosnących związkach gospodarczych i kontynuacji współpracy w ramach NATO oraz o wsparciu dla Ukrainy.
20:02. Wywiad wojskowy: rozwój sytuacji w Ukrainie kluczowy dla bezpieczeństwa naszego kraju
Rozwój sytuacji w Ukrainie jest kluczowy dla bezpieczeństwa Szwecji, wstrzymanie wojny może umożliwić Rosji przeniesienie zasobów militarnych w nasze bezpośrednie sąsiedztwo - oceniły we wtorek szwedzkie służby wywiadu wojskowego MUST w dorocznym raporcie.
„W dniu, w którym wojna w Ukrainie osiągnie stan zawieszenia lub stanie się mniej intensywna, Rosja będzie w stanie relokować potencjał (wojskowy) w sąsiedztwo Szwecji” - podkreślił szef MUST Thomas Nilsson.
Jak dodał, obszar północnej Europy oraz region Bałtyku mają ogromne znaczenie militarno-strategiczne w przypadku konfrontacji Rosji z Sojuszem Północnoatlantyckim.
Według Nilssona konwencjonalna armia rosyjska ma tymczasowo ograniczone możliwości zaatakowania Szwecji. Wciąż jednak Rosja posiada w gotowości siły morskie, powietrzne, jednostki specjalne, potencjał cybernetyczny oraz broń jądrową.
Zdaniem Nilssona, „członkostwo Szwecji w NATO oznacza większe bezpieczeństwo i zmniejszone ryzyko ataku skierowanego indywidualnie przeciwko krajowi”.
Wyzwaniem jest tzw. wojna nieliniowa. „Obok zagrożenia militarnego, który wymaga od Szwecji szybkiego wzrostu potencjału obronnego, musimy być przygotowani do radzenia sobie ze zwiększonym niebezpieczeństwem ze strony działań hybrydowych” - podkreślił Nilsson.
Szef MUST przypomniał, że w 2024 roku zaobserwowano podejmowanie przez stronę rosyjską zwiększonego ryzyka oraz nowe metody, takie jak użycie niewykwalifikowanych agentów do przeprowadzenia ataków w kilku krajach europejskich.
„Żyjemy w niebezpiecznych czasach i tak będzie w dającej się przewidzieć przyszłości. Zagrożenia wobec Szwecji są szerokie, złożone i poważne. Musimy wyciągnąć wnioski i działać zgodnie z nimi” - podsumował Nilsson.
19:00. Ekspert z USA: Rozmowy pokojowe Trumpa nie będą powtórką Mińska
Według Petera Dorana, eksperta waszyngtońskiego think tanku Foundation for Defense of Democracies, rozmowy pokojowe w Mińsku z 2014 roku o zakończeniu wojny na Ukrainie okazały się katastrofą, ale tym razem prezydent USA zadba o gwarancje bezpieczeństwa dla Ukrainy na wypadek zerwania porozumienia przez Rosję.
Doran jest zdania, że poruszenie europejskich komentatorów z powodu odsunięcia Europy od negocjacji pokojowych z Putinem i oskarżanie prezydenta Trumpa o prowadzenie polityki ustępstw wobec Rosji jest nieuzasadnione. „Przede wszystkim na razie nie ma na stole żadnego porozumienia, nawet jego zarysów. Proces pokojowy jest wciąż w fazie rozpoznawczej” – zwrócił uwagę ekspert i wyjaśnił, że prezydent Trump próbuje się na razie dowiedzieć, z czego obie strony (Ukraina i Rosja-red.) są skłonne zrezygnować, a z czego absolutnie nie chcą się wycofać.
18:26. Reuters: Zełenski przełożył wizytę w Arabii Saudyjskiej, by nie legitymizować spotkania USA-Rosja
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski przełożył swoją wizytę w Arabii Saudyjskiej, aby nie legitymizować spotkania wysokiej rangi przedstawicieli władz USA i Rosji, do którego doszło we wtorek w Rijadzie – podał Reuters powołując się na dwa źródła zaznajomione ze sprawą.
18:00. Reuters: Francja zwołuje na środę drugie spotkanie na temat Ukrainy
Francja zwołuje na środę drugie spotkanie na temat Ukrainy i europejskiego bezpieczeństwa - podał Reuters za trzema źródłami dyplomatycznymi. Tym razem zaproszono kraje, które nie wzięły udziału w poniedziałkowym spotkaniu w Paryżu.
Wśród zaproszonych krajów są Norwegia, Kanada, kraje bałtyckie, Czechy, Grecja, Finlandia, Rumunia, Szwecja i Belgia - informuje agencja Reutera.
17:43. Doszło do 61 wymian jeńców z Rosją, do kraju powróciło ponad 4 tys. obywateli
Od początku inwazji Rosji na pełną skalę Ukraina przeprowadziła 61 wymian jeńców, dzięki czemu do ojczyzny powróciło 4131 obywateli; odzyskano także ponad 7 tys. ciał poległych wojskowych – powiadomił portal Ukrainska Prawda z powołaniem Sztab Koordynacyjny ds. Jeńców Wojennych w Kijowie.
Zgodnie ze stanem obecnym, od początku inwazji (Rosji) na pełną skalę Sztab Koordynacyjny przeprowadził 61 wymian jeńców. Do kraju powróciło 4131 obywateli
— podał Sztab.
Wyjaśnił, że większość z wymienionych to żołnierze; było ich 3598, z czego 209 osób to kobiety. 173 osoby to cywile - 130 mężczyzn i 43 kobiety. W styczniu Rosja przekazała stronie ukraińskiej 25 ciężko rannych wojskowych.
Sztab Koordynacyjny poinformował, że od początku wojny z Rosją na pełną skalę, która rozpoczęła się w lutym 2022 r., udało się odzyskać ciała i szczątki ponad 7 tys. poległych żołnierzy.
16:59. Zełenski: rozmowy o zakończeniu wojny nie mogą odbywać się za naszymi plecami
Rozmowy o zakończeniu wojny w Ukrainie nie mogą odbywać się za naszymi plecami - powiedział w Ankarze prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.
Jestem przekonany, że dla Ukrainy, naszego regionu, dla Europy, ważne jest, by wszelkie rozmowy o zakończeniu wojny nie odbywały się za plecami podmiotów, których dotyczą skutki rosyjskiej agresji
— powiedział Zełenski.
Dodał, że „Ukraina, Europa - w tym UE, Wielka Brytania i Turcja - mają być włączone do rozmów i opracowania wraz z USA koniecznych gwarancji bezpieczeństwa dotyczących naszej części świata”.
16:57. Zełenski: odwołałem środową wizytę w Arabii Saudyjskiej
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski poinformował we wtorek, że odwołał zaplanowaną na środę wizytę w Arabii Saudyjskiej. Wyjazd przeniesiono na 10 marca. Ukraiński przywódca dodał, że czeka na delegację USA w Kijowie.
Nie pojadę do Arabii Saudyjskiej. Skontaktowaliśmy się z partnerami z Arabii Saudyjskiej. Mam bardzo dobre relacje z królem
— przekazał Zełenski na konferencji prasowej w Ankarze.
Prezydent odniósł się do wtorkowych rozmów w Rijadzie delegacji USA i Rosji.
Nie można podejmować decyzji o tym, jak zakończyć wojnę w Ukrainie bez Ukrainy
— powiedział.
Nie zaproszono nas na to amerykańsko-rosyjskie spotkanie w Arabii Saudyjskiej. To dla nas było niespodziewane, dowiedzieliśmy się o tym z mediów
— podkreślił.
Jestem przekonany, że dla Ukrainy, naszego regionu, dla Europy, ważne jest, by wszelkie rozmowy o zakończeniu wojny nie odbywały się za plecami podmiotów, których dotyczą skutki rosyjskiej agresji
— oświadczył Zełenski.
16:57. Prezydent Duda: Nie ma absolutnie żadnych zamiarów amerykańskich co do tego, by obniżać aktywność w naszej części Europy
Zostaliśmy zapewnieni, co bardzo chcę podkreślić, bo dla naszych rodaków to informacja najważniejsza, nie ma absolutnie żadnych zamiarów amerykańskich co do tego, by obniżać aktywność w naszej części Europy, zwłaszcza w zakresie bezpieczeństwa, zmniejszać liczbę amerykańskich żołnierzy. Wręcz przeciwnie. Gdy rozmawiałem z panem sekretarzem Hegseth’em, powiedział wyraźnie, że możemy raczej spodziewać się wzmocnienia amerykańskiej obecności. Rozmawialiśmy nawet o tym, że mam nadzieję, że Fort Trump, o którym mówiliśmy w czasie pierwszej kadencji prezydenta Trumpa, naprawdę powstanie i będzie bardzo silnie zakorzeniona amerykańska obecność militarna w naszym kraju, obok bazy w Redzikowie
– powiedział Andrzej Duda po spotkaniu z generałem Kelloggiem.
16:38. Kułeba: UE ma atuty do zmniejszenia zależności od USA i wzmocnienia bezpieczeństwa
Unia Europejska powinna wykorzystać swoje moce produkcyjne do zapewnienia dostaw broni dla Ukrainy oraz skorzystać z ukraińskich metali ziem rzadkich w celu wzrostu gospodarczego, co pozwoli zmniejszyć zależność od USA i wzmocnić własne bezpieczeństwo - uważa były szef MSZ Ukrainy Dmytro Kułeba.
16:13. Fox News: USA i Rosja rozważają trzystopniowy proces pokojowy, w tym wybory, w Ukrainie
Rozmowy USA i Rosji na temat wojny w Ukrainie przewidują trzystopniowy proces, którego kluczowym punktem mają być wybory prezydenckie w tym kraju - podał Fox News.
Według kanału Rosja liczy na zastąpienie Wołodymyra Zełenskiego bardziej „elastycznym” kandydatem.
15:19. Zełenski po rozmowach USA-Rosja: nigdy nie zaakceptujemy żadnych rosyjskich ultimatów
Rozmowy na temat Ukrainy pomiędzy USA a Rosją w Arabii Saudyjskiej toczone są bez udziału Ukrainy, a ta nigdy nie zaakceptuje żadnych rosyjskich ultimatów – oświadczył we ukraiński prezydent Wołodymyr Zełenski.
Jako prezydent Ukrainy nikomu niczego nie gwarantowałem, nikomu niczego nie potwierdzałem. Co więcej, nie zamierzałem poddawać się rosyjskiemu ultimatum. I nie zamierzam tego robić
— powiedział Zełenski w stolicy Turcji, Ankarze, cytowany przez agencję Interfax-Ukraina.
W stolicy Arabii Saudyjskiej, Rijadzie, doszło we wtorek do pierwszego od rozpoczęcia wojny w Ukrainie spotkania delegacji wysokiego szczebla ze Stanów Zjednoczonych i Rosji. Rozmowom przewodniczyli szefowie dyplomacji obu krajów, USA - Marco Rubio i Rosji - Siergiej Ławrow.
15:17. Ławrow: Wysłanie na Ukrainę wojsk NATO nieakceptowalne
Powiedzieliśmy przedstawicielom USA, że wysłanie żołnierzy NATO na Ukrainę, nawet pod innymi flagami, jest dla Rosji nie do zaakceptowania - przekazał dzisiaj na konferencji prasowej w Rijadzie szef MSZ Rosji Siergiej Ławrow.
Wyjaśniliśmy dziś, że obecność sił zbrojnych z tych samych krajów NATO, ale pod inną, fałszywą flagą, pod flagą UE albo pod flagami narodowymi, nic nie zmienia w tej kwestii. Oczywiście to jest dla nas nie do zaakceptowania
— oświadczył szef rosyjskiej dyplomacji.
Ławrow, który uczestniczył dzisiaj w rozmowach z delegacją amerykańską w Arabii Saudyjskiej, powtórzył, że dla Rosji niedopuszczalne jest członkostwo Ukrainy w NATO. Według strony rosyjskiej jest to „bezpośrednie zagrożenie dla interesów Rosji i dla jej suwerenności”.
14:42. Prezydent Duda przyjął generała Kellogga!
Prezydent Andrzej Duda przyjął w Pałacu Prezydenckim generała Keitha Kellogga – specjalnego wysłannika Donalda Trumpa, pełnomocnika do spraw Ukrainy.
14:07. Po rozmowach delegacji USA i Rosji w Rijadzie
„Sekretarz stanu USA Marco Rubio i szef MSZ Rosji Siergiej Ławrow uzgodnili, że powstaną zespoły, które mają działać na rzecz jak najszybszego zakończenia rosyjskiej wojny na Ukrainie” - poinformowała rzeczniczka Departamentu Stanu USA Tammy Bruce.
Politycy zgodzili się też co do utworzenia mechanizmu konsultacyjnego, który ma zajmować się „drażliwymi” kwestiami w relacjach amerykańsko-rosyjskich.
Jeden telefon i jedno spotkanie to za mało, by zapewnić trwały pokój
— podkreśliła rzeczniczka Departamentu Stanu po dzisiejszych rozmowach delegacji USA i Rosji w stolicy Arabii Saudyjskiej, Rijadzie.
13:30. Doradca Kremla: spotkanie Trump-Putin w następnym tygodniu mało prawdopodobne
Doradca Kremla Jurij Uszakow powiedział po zakończeniu rozmów przedstawicieli Rosji i USA w stolicy Arabii Saudyjskiej, Rijadzie, że spotkanie przywódców Rosji i USA, Władimira Putina i Donalda Trumpa, jest mało prawdopodobne w następnym tygodniu.
Uszakow, który był jednym z członków rosyjskiej delegacji w Arabii Saudyjskiej, ocenił, że wtorkowe rozmowy z USA były udane. Spotkanie trwało 4,5 godz. - podała agencja Reutera.
Doradca Kremla powiadomił, że strony omawiały warunki spotkania Putina z Trumpem. Według niego jest mało prawdopodobne, by obaj przywódcy spotkali się w przyszłym tygodniu. Nie ustalono jeszcze konkretnej daty ich rozmów.
12:56. Zacharowa: NATO musi zrzec się danej Ukrainie obietnicy członkostwa w Sojuszu
NATO musi zrzec się obietnicy członkostwa w Sojuszu danej Ukrainie na szczycie w 2008 roku w Bukareszcie - oświadczyła rzeczniczka MSZ Rosji Maria Zacharowa. Dodała, że członkostwo Kijowa w NATO jest dla Moskwy niedopuszczalne.
Rzeczniczka stwierdziła, że zwykła odmowa przyjęcia Ukrainy do NATO jest dla Rosji niewystarczająca.
Sojusz musi wyrzec się obietnic danych w Bukareszcie w 2008 r.
— powiedziała Zacharowa cytowana przez agencję Reutera. Na szczycie NATO w Bukareszcie w 2008 r. Sojusz obiecał Ukrainie i Gruzji członkostwo, jednak bez konkretnego terminu.
Wcześniej rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow oznajmił, że przystąpienie Ukrainy do Unii Europejskiej jest jej suwerennym prawem. Jednocześnie rzecznik dodał, że w kwestiach dotyczących dołączenia Ukrainy do sojuszy militarnych stanowisko Rosji jest odmienne.
12:04. SODNAŻ. Niemcy podzieleni ws. możliwego udziału Bundeswehry w misji pokojowej na Ukrainie
Niemcy są podzieleni w sprawie wysłania żołnierzy Bundeswehry na ewentualną europejską misję pokojową na Ukrainie: 49 proc. badanych opowiedziało się za takim rozwiązaniem, a 44 proc. jest mu przeciwna - wynika z opublikowanego dzisiaj sondażu instytutu Forsa dla tygodnika „Stern”.
Siedem procent pytanych nie miało zdania.
Badanie pokazuje wyraźne różnice między stanowiskami zwolenników różnych partii dotyczących rozmieszczenia niemieckich wojsk na Ukrainie.
CZYTAJ WIĘCEJ: SONDAŻ. Niemcy podzieleni ws. możliwego udziału Bundeswehry w misji pokojowej na Ukrainie. Szczególnie przeciwna AfD
12:00. Włoska prasa: kraje Europy podzielone ws. wysłania sił pokojowych na Ukrainę
Kraje europejskie są podzielone w sprawie koncepcji wysłania sił pokojowych na Ukrainę; sceptyczna pozostaje m.in. premier Włoch Giorgia Meloni, która opowiada się za zaangażowaniem USA - tak włoska prasa podsumowała nieformalny szczyt w Paryżu.
Spotkanie to nazwano aktem „desperacji”.
11:13. Pieskow: Przystąpienie Ukrainy do UE jest jej suwerennym prawem
Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow wyraził pogląd, że przystąpienie Ukrainy do Unii Europejskiej jest jej suwerennym prawem - przekazała agencja Reutera.
Mówimy o integracji i procesach integracji gospodarczej. I tutaj, oczywiście, nikt nie może niczego dyktować żadnemu krajowi i nie zamierzamy tego robić
— powiedział Pieskow.
10:52. Rosyjskie drony atakują cywilów. W nocy w powietrzu operowało 176 maszyn
Matka i jej dwoje dzieci zostało rannych w wyniku uderzenia rosyjskiego drona w blok mieszkalny w mieście Dołynska w środkowo-wschodniej części Ukrainy. Władze podały, że w nocy z poniedziałku na wtorek okupacyjna armia wysłała nad ten kraj aż 176 bezzałogowców.
Trudna noc dla obwodu kirowohradzkiego. Wrogi dron uderzył w wieżowiec w mieście Dołynska. Ranne zostały trzy osoby - matka i dwoje dzieci. Natychmiast udzielono im pomocy medycznej. Starsza dziewczynka nie wymagała hospitalizacji. Mieszkańcy 38 lokali zostali ewakuowani
— powiadomił szef władz wojskowych obwodu kirowohradzkiego Andrij Rajkowycz.
Jedna osoba zginęła od uderzenia drona FPV w samochód cywilny w Pokrowsku w obwodzie donieckim. W mieście Orichiw w obwodzie zaporoskim pod ruinami ostrzelanego przez Rosjan domu znaleziono ciało 80-letniego mężczyzny. W obwodzie chersońskim na południu Ukrainy osiem osób zostało rannych po atakach artyleryjskich i lotniczych – przekazały lokalne władze.
Spośród 176 dronów uderzeniowych, które Rosja wysłała nad Ukrainę minionej nocy, udało się zestrzelić 103, a 67 unieszkodliwiono w wyniku zastosowania środków walki elektronicznej.
W następstwie wrogich ataków ucierpiały (miejscowości) w obwodach czerkaskim, kijowskim, kirowohradzkim i charkowskim
— powiadomiły Siły Powietrzne Ukrainy.
10:25. Rosyjska bomba lotnicza spadła rano na Zołocziw
W ataku na miasto w obwodzie charkowskim uszkodzony został budynek administracyjny – poinformował gubernator obwodu charkowskiego Ołeh Synehubow.
10:12. Zełenski: Chcemy gwarancji bezpieczeństwa od całej Europy, w tym od Ankary
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski oznajmił w Ankarze, że jego kraj chce gwarancji bezpieczeństwa od całej Europy, w tym od Turcji. Zapowiedział, że będzie rozmawiał z tureckim przywódcą Recepem Tayyipem Erdoganem m.in. o uwolnieniu jeńców ukraińskich przetrzymywanych przez Rosję.
Wszyscy Ukraińcy chcą zakończenia wojny, ale - z pewnością - z gwarancjami bezpieczeństwa. Bardzo bym chciał, by te gwarancje bezpieczeństwa były dane przez partnerów z USA, UE, z całej Europy, włącznie z Turcją
— powiedział prezydent w Ankarze, gdzie otworzył nowy budynek ukraińskiej ambasady.
Tematem moich rozmów z prezydentem Erdoganem będzie też bezpieczeństwo żywnościowe
— poinformował Zełenski.
Przypomniał, że Ukraina i Turcja współpracowały przy utworzeniu tzw. korytarza zbożowego przez Morze Czarne.
09:47. Szef MSZ Francji: to jeszcze nie moment na pytanie o wysłanie wojsk na Ukrainę
Szef MSZ Francji Jean-Noel Barrot powiedział, że jest jeszcze za wcześnie, by mówić o wysłaniu wojsk europejskich na Ukrainę, a pytanie to pojawi się, gdy osiągnięty zostanie pokój, który będzie wymagał gwarancji.
Minister powiedział też, że Francja nie chce pokoju, który będzie nieudany.
Chcemy pokoju i by był on trwały. Jeśli nie chcemy, aby linia rozejmu zbliżyła się do nas, to potrzebny będzie układ pokojowy, który odstraszy zagrożenie ze strony Rosji. Będziemy musieli podjąć poważniejsze wysiłki i będziemy musieli zapewnić gwarancje
— powiedział Barrot. Zastrzegł, że jest za wcześnie, by mówić o szczegółach.
09:16. W Rijadzie rozpoczęły się rozmowy między USA a Rosją!
W Rijadzie, stolicy Arabii Saudyjskiej, rozpoczęły się rozmowy między delegacjami USA i Rosji. Jest to pierwsze takie spotkanie od początku rosyjskiej napaści na Ukrainę. Oczekuje się, że głównym tematem będzie wojna Rosji z Ukrainą.
W spotkaniu po stronie amerykańskiej uczestniczy sekretarz stanu Marco Rubio, specjalny wysłannik ds. Bliskiego Wschodu Steve Witkoff, zajmujący się również kontaktami z Rosją, oraz doradca ds. bezpieczeństwa narodowego Michael Waltz. Przy stole negocjacyjnym po stronie Rosji zasiadają szef MSZ w Moskwie Siergiej Ławrow i doradca rosyjskiego przywódcy Jurij Uszakow.
09:12. wicepremier Ukrainy Olha Stefaniszyna gościem Rady ds. Ogólnych
Wicepremier Ukrainy ds. integracji europejskiej i euroatlantyckiej Olha Stefaniszyna będzie gościem dyskusji poświęconej zagrożeniom hybrydowym podczas Rady ds. Ogólnych, która zbiera się w Warszawi.
Rada ds. Ogólnych, czyli unijni ministrowie ds. europejskich zbiera się we wtorek rano na nieformalnym posiedzeniu w warszawskiej Cytadeli. Tematem rozmów będą m.in. wieloletnie ramy finansowe po 2027 r. oraz wzmocnienie europejskiej odporności w wymiarze cywilnym i militarnym.
08:55. Marek Budzisz: W jaki sposób zagrać o nasze interesy unikając wysyłania polskich sił na Ukrainę?
„Zorganizowane przez Emmanuela Macrona spotkanie w Paryżu, które miało być forum rozmowy na temat gotowości wysłania przez państwa europejskie sił stabilizacyjnych na Ukrainę, zakończyło się fiaskiem” - pisze na portalu wPolityce.pl Marek Budzisz.
07:10. Amerykanista: Ukraina musi liczyć się z tym, że będzie musiała zwrócić udzieloną przez USA pomoc
Ukraina musi się liczyć z tym, że po zawarciu rozejmu zostanie poproszona o zwrot kosztów udzielonej przez USA pomocy militarnej – powiedział PAP amerykanista prof. Włodzimierz Batóg z Uniwersytetu Warszawskiego. Przewiduje on, że może nie dojść do całkowitego umorzenia przez Stany wsparcia, tak jak zrobiły one po II wojnie światowej wobec sojuszników.
W opinii historyka z Ośrodka Studiów Amerykańskich, Amerykanie prawdopodobnie zażądają od Ukrainy pokrycia kosztów przekazanego im sprzętu i amunicji, zaś utrzymanie państwa ukraińskiego spadnie na Unię Europejską.
06:30. Analityk OSW po spotkaniu przywódców w Paryżu: potrzebne są decyzje, a nie okrągłe zdania i opowieści
Potrzebne są decyzje, a nie okrągłe zdania i opowieści - w ten sposób b. polski dyplomata i urzędnik NATO, analityk OSW Robert Pszczel skomentował poniedziałkowe spotkanie przywódców w Paryżu Jego zdaniem, Europa musi zacząć działać zdecydowanie poprzez zwiększenie własnych zdolności obronnych.
W Paryżu w poniedziałek odbyło się nieformalne spotkanie europejskich przywódców poświęcone bezpieczeństwu i sytuacji na Ukrainie. Naradę zwołał prezydent Francji Emmanuel Macron w reakcji na wykluczenie przez USA Europy z rozmów w sprawie negocjacji pokojowych między Ukrainą i Rosją.
CZYTAJ WIĘCEJ: Szczyt we Francji bez przełomu. Analityk OSW: Potrzebne są decyzje, a nie okrągłe zdania i opowieści. „To jest czas na czyny”
06:15. W Rijadzie dojdzie do pierwszego od wybuchu wojny na Ukrainie oficjalnego spotkania delegacji USA i Rosji
W stolicy Arabii Saudyjskiej, Rijadzie, odbędzie się we wtorek pierwsze od rozpoczęcia wojny na Ukrainie spotkanie delegacji wysokiego szczebla ze Stanów Zjednoczonych i Rosji. Tematem rozmów ma być odbudowa dwustronnych relacji i przygotowania do możliwych rozmów pokojowych w sprawie Ukrainy.
Delegacjom mają przewodniczyć szefowie dyplomacji obu krajów, USA - Marco Rubio i Rosji - Siergiej Ławrow. Po stronie rosyjskiej do stołu zasiądzie także doradca prezydenta Rosji Jurij Uszakow, a Amerykę reprezentować mają również doradca Białego Domu ds. bezpieczeństwa narodowego Mike Waltz i wysłannik prezydenta USA ds. Bliskiego Wschodu Steve Witkoff.
CZYTAJ WIĘCEJ: Delegacje USA i Rosji spotkają się w Rijadzie ws. Ukrainy. Jakie są oczekiwania? Zełenski zapowiedział, że nie uzna tych rozmów
06:00. Gen. Kellog w Polsce. Spotka się m.in. z Dudą
Gen. Keith Kellogg, specjalny wysłannik USA ds. Ukrainy i Rosji, spotka się z prezydentem Andrzejem Dudą. Minister Wojciech Kolarski powiedział PAP, że prezydent przedstawi stanowisko Polski: Rosja nie może wygrać tej wojny, a bez rozmów z udziałem Ukraińców żaden trwały pokój nie może być osiągnięty.
Podczas Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa, która zakończyła się w niedzielę, specjalny wysłannik USA ds. Ukrainy i Rosji powiedział, że Europy nie będzie bezpośrednio przy stole negocjacyjnym w sprawie zakończenia wojny w Ukrainie. W związku z tym - jak dodał - jego rolą jest zebranie oraz uwzględnienie opinii państw europejskich w sprawie zakończenia wojny w Ukrainie.
03:13. Macron: „trwałemu” pokojowi na Ukrainie muszą towarzyszyć „silne i wiarygodne gwarancje bezpieczeństwa”
Chcemy solidnego i trwałego pokoju na Ukrainie, w tym celu Rosja musi zaprzestać swojej agresji, a temu muszą towarzyszyć mocne i wiarygodne gwarancje bezpieczeństwa dla Ukraińców” – napisał we wtorek nad ranem prezydent Francji Emmanuel Macron na platformie X, po nieformalnym spotkaniu europejskich przywódców w Paryżu i rozmowach telefonicznych z prezydentami USA i Ukrainy.
„W przeciwnym razie istniałoby ryzyko, że zawieszenie broni zakończy się tak, jak porozumienia w Mińsku” – dodał Macron. Nawiązał do porozumień o zawieszeniu broni z 2014 i 2015 roku, które nie położyły kresu starciom między armią ukraińską a wspieranymi przez Moskwę separatystami na wschodzie Ukrainy.
Prezydent Emmanuel Macron był w poniedziałek gospodarzem nieformalnego spotkania europejskich przywódców, poświęconego sprawie Ukrainy.
01:01. Zełenski rozmawiał z Macronem o gwarancjach bezpieczeństwa dla Ukrainy
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski poinformował w poniedziałek późnym wieczorem, że rozmawiał przez telefon z prezydentem Francji Emmanuelem Macronem o gwarancjach bezpieczeństwa i osiągnięciu trwałego pokoju na Ukrainie.
„Mamy wspólną wizję: gwarancje bezpieczeństwa muszą być solidne i niezawodne” - oznajmił Zełenski na platformie X.
„Każda inna decyzja bez takich gwarancji — taka jak kruche zawieszenie broni — byłaby jedynie kolejnym oszustwem ze strony Rosji i preludium do nowej wojny Rosji z Ukrainą lub innymi państwami europejskimi” - ostrzegł ukraiński prezydent.
00:01. Zełenski: nie może być mowy o porozumieniu pokojowym zawartym bez Ukrainy
Przed wstępnymi rozmowami delegacji USA i Rosji na temat sposobów osiągnięcia porozumienia pokojowego dla Ukrainy, prezydent Wołodymyr Zełenski stanowczo odrzucił w poniedziałek ewentualne porozumienia zawarte bez jego kraju. „Nie może być o tym mowy” - powiedział w wywiadzie dla niemieckiej telewizji ARD.
To jest „bezcelowe, bo wojna jest (…) niestety na naszej ziemi” - oświadczył ukraińskim prezydent.
Wszystko, co Rosja i USA mogą uzgodnić, jeśli w ogóle chcą cokolwiek uzgodnić, dotyczy ich dwustronnych stosunków. Z pewnością nie mogą negocjować w sprawie naszych ludzi i naszego życia. O zakończeniu wojny bez nas
— podkreślił.
Problemem jest to, że „USA mówią dziś rzeczy, które są bardzo przyjemne dla (Władimira) Putina. Myślę, że to jest sedno sprawy. Ponieważ chcą go zadowolić. (…) Żeby się spotkać i odnieść szybki sukces”; jednak zawieszenie broni „nie jest sukcesem” - powiedział Zełenski.
Jednocześnie ukraiński prezydent skrytykował możliwości wojskowe w Europie.
Europa jest dziś słaba
— stwierdził.
Chociaż w ciągu ostatnich trzech lat poczyniono pewne postępy, „Europa jest słaba pod względem siły wojsk, liczby oddziałów bojowych, floty, sił powietrznych i dronów” - ocenił.
Zełenski podkreślił jednak także związek swojego kraju z państwami europejskimi:
Wierzę, że Ukraina dzieli te same wartości z Europą. Jesteśmy Europą. Jesteśmy tacy sami jak wy.
Jeśli chodzi o jego osobistą rolę w ewentualnych negocjacjach i jako prezydenta Ukrainy, Zełenski wyjaśnił w rozmowie z ARD, że Rosja wie, że „nie jest łatwo” z nim negocjować. Dlatego „zrozumiałe jest, że Rosja chce się mnie pozbyć” – dodał.
red/PAP/X/FB
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/swiat/721568-relacja-1091-dzien-wojny-na-ukrainie