Trwa 1090. dzień rosyjskiej agresji na Ukrainę. Na portalu wPolityce.pl relacjonujemy dla Państwa wydarzenia na froncie.
CZYTAJ WIĘCEJ: RELACJA z wojny dzień po dniu.
Poniedziałek, 17 lutego 2025 r.
21:35. Przywódcy UE: Ukraina zasługuje na pokój z silnymi gwarancjami bezpieczeństwa
Ukraina zasługuje na pokój poprzez siłę, z mocnymi gwarancjami bezpieczeństwa - oświadczyli wspólnie przywódcy UE, szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen oraz przewodniczący Rady Europejskiej Antonio Costa, po nieformalnym spotkaniu w poniedziałek w Paryżu.
Dziś w Paryżu potwierdziliśmy, że Ukraina zasługuje na pokój poprzez siłę - pokój szanujący jej niepodległość, suwerenność, integralność terytorialną, z silnymi gwarancjami bezpieczeństwa
— napisali na swoich kontach na platformie X przywódcy po spotkaniu w Paryżu.
20:53. Zwrot okupowanej przez wojska rosyjskie Zaporoskiej Elektrowni Jądrowej powinien być częścią gwarancji bezpieczeństwa dla Ukrainy – zasugerował prezydent tego państwa Wołodymyr Zełenski.
Energia jądrowa jest dla nas również prawdziwą gwarancją bezpieczeństwa. Jeśli wrócimy do gwarancji bezpieczeństwa, to mam pytanie, co z elektrownią w Zaporożu? Czy nie są to dla nas gwarancje bezpieczeństwa z Europy? Gwarancje bezpieczeństwa, więc to są ważne warunki
— oświadczył w online rozmowie z dziennikarzami.
Zełenski podkreślił, że gdyby nie energia jądrowa, Ukraina „miałaby katastrofę” przez trzy zimy z rzędu – napisała agencja Interfax-Ukraina, która uczestniczyła w rozmowie z prezydentem.
Zaporoska Elektrownia Jądrowa, największa siłownia atomowa w Europie, jest okupowana przez wojska rosyjskie od początku marca 2022 roku. Rosjanie wielokrotnie ostrzeliwali teren elektrowni, stwarzając w ten sposób - w ocenie władz w Kijowie - zagrożenie radiacyjne o trudnych do przewidzenia konsekwencjach.
W związku z dyskusjami na temat ewentualnego porozumienia pokojowego w wojnie Rosji przeciw Ukrainie Zaporoska Elektrownia Jądrowa uważana jest przez komentatorów za „aktyw”, który można by wymienić na przykład na kontrolowaną przez wojska ukraińskie część obwodu kurskiego na zachodzie Rosji.
Sam Zełenski w wywiadzie dla brytyjskiego dziennika „Guardian” w zeszłym tygodniu mówił, że gdyby doszło do rozmów o wstrzymaniu walk, gotów byłby zaproponować Rosji wymianę terytoriów i zwrócić jej część obwodu kurskiego.
Wojska ukraińskie, nieoczekiwanie dla Moskwy, wkroczyły do obwodu kurskiego 6 sierpnia 2024 r. Tłumaczono wówczas, że jednym z celów tej ofensywy jest zmuszenie Rosjan do przerzucenia do tego regionu części sił z okupowanego Donbasu na wschodzie Ukrainy.
19:22. Media: chińskie firmy działają na okupowanych przez Rosję terenach Ukrainy
Co najmniej kilkanaście chińskich firm działa na okupowanych przez Rosję terenach w obwodach ługańskim i donieckim na wschodzie Ukrainy - podał ukraiński portal New Voice (NV). Zauważa, że obecność biznesowa Chińczyków może służyć konsolidacji rosyjskiej kontroli w tych regionach.
Obecnie Rosjanie nie mają wystarczająco dużo pieniędzy, aby rozwijać okupowane ukraińskie terytorium. Dlatego Kreml próbuje zachęcić chińskie firmy do inwestowania tam
— powiedział dyrektor ukraińskiego Instytutu Badań Strategicznych i Bezpieczeństwa Pawło Łysianski.
NV podkreśla, że chińskie firmy są tam obecne m.in. w roli inwestorów, importerów i pracodawców. Działają w energetyce, rolnictwie i są zaangażowane w budowę infrastruktury.
Portal przeanalizował m.in. publikacje w rosyjskich mediach, raporty administracyjne z okupowanych terenów oraz rozmawiał z ukraińskimi ekspertami, którzy monitorują sytuację na zajętych przez Rosję ziemiach.
19:00. KelloGg: Nikt nie narzuci Ukrainie porozumienia z Rosją
Keith Kellogg (specjalny wysłannik prezydenta USA ds. Rosji i Ukrainy) deklarował w poniedziałek w kwaterze głównej NATO w Brukseli, że nikt nie narzuci ukraińskiemu prezydentowi Wołodymyrowi Zełenskiemu porozumienia pokojowego z Rosją.
„Nie byłoby rozsądne, aby wszyscy siedzieli przy stole w sprawie porozumienia pokojowego Ukrainy z Rosją. Naszym głównym zadaniem jest zapewnienie gwarancji bezpieczeństwa Ukraińcom”
— stwierdził.
CZYTAJ WIĘCEJ: Kellogg stanowczo w rozmowie z sekretarzem generalnym NATO: Nikt nie narzuci Ukrainie porozumienia pokojowego z Rosją
18:45. Ławrow o udziale Europy w negocjacjach: Miała już swoją szansę
Ławrow powiedział oświadczył, że nie widzi powodu, aby Europejczycy brali udział w rozmowach o zawieszeniu broni na Ukrainie, oskarżając ich o chęć „kontynuowania wojny” na Ukrainie.
18:15. „The Washington Post”: Europa rozważa rozmieszczenie żołnierzy z dala od linii frontu
„Najnowsza wersja europejskiego planu przewiduje utworzenie sił „zapewnienia bezpieczeństwa” lub „odstraszania”, składających się z kilku brygad — prawdopodobnie od 25 000 do 30 000 żołnierzy. Siły te nie byłyby rozmieszczone wzdłuż linii frontu, ale służyłyby jako pokaz siły, gdyby siły rosyjskie wznowiły wojnę na pełną skalę” - pisze waszyngtoński dziennik.
17:45. Ambasador Rosji przy ONZ: Trump daje szansę na zakończenie „konfliktu ukraińskiego”
Wasilij Niebenzya, stały przedstawiciel Rosji przy ONZ, powiedział, że wraz z dojściem do władzy administracji republikańskiej w Stanach Zjednoczonych „istnieją szanse, że gorąca faza kryzysu ukraińskiego wkrótce się zakończy” - cytuje prokremlowska RIA Nowosti.
17:25. Są kolejne nagrania pokazujące egzekucje jeńców wojennych
Rzecznik praw człowieka Ukrainy Dmytro Łubinec zaalarmował o kolejnym nagraniu przedstawiającym najprawdopodobniej rozstrzeliwanie ukraińskich jeńców wojennych. Nagranie rozpowszechniane jest w rosyjskich kanałach militarnych.
„Kolejna cyniczna zbrodnia. Rosyjskie kanały wojskowe publikują wideo prawdopodobnie z egzekucji ukraińskich żołnierzy, którzy trafili do niewoli Rosjan. Na filmie widać, jak rosyjscy żołnierze wielokrotnie otrzymują rozkaz rozstrzelania jeńców wojennych. Podkreśla to, że egzekucje są celową polityką Rosji” – oświadczył Łubinec.
Rzecznik podkreślił, że takie działania naruszają międzynarodowe prawo humanitarne i Konwencję Genewską dotyczącą traktowania jeńców wojennych.
„Jako rzecznik praw obywatelskich Ukrainy natychmiast wysłałem listy do ONZ i Międzynarodowego Komitetu Czerwonego Krzyża. Organizacje te powinny wywrzeć presję na stronę rosyjską, aby Rosja odczuła konsekwencje takich działań i nie dopuszczała się ich w przyszłości” – napisał Łubinec na portalach społecznościowych.
17:00. Fico: Słowacja nigdy nie zgodzi się na członkostwo Ukrainy w NATO
Premier Słowacji Robert Fico powiedział też, że jego kraj nie wyśle na Ukrainę swoich wojsk.
16:30.Macron rozmawiał z Trumpem
Jak informuje agencja Reutera, powołując się na przedstawiciela Pałacu Elizejskiego, prezydent Francji odbył dziś rozmowę telefoniczną z prezydentem USA.
16:10. Golob: Słowenia popiera szybkie zawieszenie broni
Premier Słowenii Robert Golob zabrał głos przed spotkaniem w sprawie Ukrainy, organizowanym w stolicy Francji. - Dzisiejsze nieformalne spotkanie niektórych europejskich liderów w Paryżu postrzegamy przede wszystkim jako spotkanie wpływowych europejskich członków sojuszu - oświadczył. - Słowenia opowiada się za szybkim zawieszeniem broni i rozpoczęciem negocjacji w sprawie trwałego i sprawiedliwego pokoju - dodał. Wcześniej prezydent Słowenii Nataša Pirc Musar krytykowała fakt, że nie wszystkie państwa UE otrzymały zaproszenie na rozmowy do Paryża oceniając, że jest
16:00. Premier Danii: Europa musi produkować więcej uzbrojenia
„Zawieszenie broni nie może prowadzić do dozbrojenia się Rosji i kolejnych rosyjskich ataków. Europa musi zwiększyć pomoc wojskową dla Ukrainy, produkować więcej (uzbrojenia) oraz robić to szybciej. Następnie należy znieść ograniczenia w korzystaniu broni przez Ukraińców” - napisała w oświadczeniu przed wyjazdem do Paryża Mette Frederiksen, premier Danii, która na szczycie reprezentować będzie kraje nordyckie i bałtyckie.
15:50. Ukraińcy odparli rosyjskie natarcie na kierunku pokrowskim
Zgrupowanie operacyjno-taktyczne „Chortyca” informuje, że – wykorzystując trudne warunki pogodowe (zamieć śnieżną) - Rosjanie próbowali przeprowadzić natarcie na pozycje ukraińskie, rzucając do walki grupy liczące 5-7 żołnierzy. Grupy te nacierały z wielu kierunków równocześnie, ale Ukraińcy – przy użyciu dronów i artylerii – odparli natarcie. Rosjanie mieli stracić w jego trakcie bojowy wóz piechoty.
15:30. Nowa instytucja NATO w Polsce
W Bydgoszczy odbyło się otwarcie Centrum Analiz, Szkolenia i Edukacji NATO-Ukraina (JATEC). Jego celem jest szkolenie i wsparcie wojsk ukraińskich we współpracy z NATO, a także analiza przez Sojusz wniosków z prowadzonej przez Ukraińców obrony przed Rosją.
15:00. Już dwie ofiary ostrzału okupowanej Kachowki
Liczba ofiar ostrzału okupowanej Kachowki wzrosła do dwóch - informują władze okupacyjne. Drugą ofiarą śmiertelną ostrzału jest 57-letni mężczyzna, który zmarł w wyniku doznanych obrażeń po tym, jak został hospitalizowany. Do ostrzału doszło ok. 11 czasu moskiewskiego. Godzinę później Kachowka została zaatakowana przez drona – w wyniku eksplozji ładunku wybuchowego jedna osoba została ranna.
14:55. Ratownicy usuwają skutki ataku dronów na elektrownię w Czarnobylu
Ratownicy Państwowej Służby ds. Sytuacji Nadzwyczajnych (DSNS) Ukrainy kontynuują usuwanie skutków ataku rosyjskich dronów na elektrownię jądrową w Czarnobylu; trwa gaszenie trzech niewielkich pożarów na dachu sarkofagu nad reaktorem atomowym, zniszczonym w 1986 r. - poinformowało MSW w Kijowie.
„Trzy grupy wspinaczy częściowo otworzyły konstrukcje schronu (sarkofagu) i gaszą trzy ogniska pożaru materiału ocieplającego dach. Sytuacja (na miejscu) i stan powietrza są monitorowane na bieżąco przy pomocą dronów z kamerą termowizyjną” - czytamy w komunikacie ministerstwa
14:40. Zełenski odwiedzi jutro Turcję
Zełenski pojawi się w Turcji na zaproszenie prezydenta tego kraju Recepa Tayyipa Erdoğana – poinformował przedstawiciel kancelarii tureckiego prezydenta. Zełenski i Erdoğan mają rozmawiać o umocnieniu współpracy i relacji dwustronnych, a także o rozwoju sytuacji na Ukrainie. Zełenski będzie rozmawiał z prezydentem Turcji w czasie, gdy w Rijadzie spotkają się delegacje amerykańska i rosyjska - tematem ich rozmów mają być m.in. przygotowania do negocjacji pokojowych mających zakończyć wojnę na Ukrainie.
14:30. Komisarze UE pojadą do Kijowa
Po tym, jak czołowi europejscy przywódcy zostali pominięci w rozmowach prezydenta USA Donalda Trumpa z Rosją w Arabii Saudyjskiej, kolegium komisarzy UE udać ma się do Kijowa – poinformowała Komisja Europejska. Wizyta ma nastąpić w przyszłym tygodniu, po poniedziałkowym nadzwyczajnym szczycie przywódców europejskich w Paryżu poświęconym Ukrainie.
14:25. Alarm rakietowy
Alarm ogłoszono w obwodach kijowski, czernihowskim, czerkaskim, kirowohradzkim, połtawskim, charkowskim i odeskim w związku z zagrożeniem atakiem rakietowym.
14:20. Atak drona na samochód w okupowanej Kreminnej. Trzy osoby ranne
Dron miał zaatakować samochód jednej z miejskich spółek energetycznych – informują władze okupacyjne obwodu ługańskiego. Ranni to pracownicy spółki.
13:55. Zełenski: Nie uznajemy rozmów w Arabii Saudyskiej
Ukraina nie widziała o rozmowach USA-Rosja w Arabii Saudyjskiej; nie zostaliśmy tam zaproszeni i nie uznamy ich wyników – oświadczył Wołodymyr Zełenski.
„Ukraina nie weźmie udziału. Ukraina nic o tym nie wiedziała. Ukraina uważa, że wszelkie negocjacje dotyczące Ukrainy bez Ukrainy są daremne. I nie możemy uznać żadnych rzeczy ani żadnych porozumień o nas bez nas. I nie uznamy takich porozumień”
— powiedział dziennikarzom. Podkreślił, że jego oficjalna wizyta w Arabii Saudyjskiej, którą zaplanowano na wtorek, „nie ma nic wspólnego z tym, co dzieje się w Arabii Saudyjskiej na poziomie przedstawicieli Stanów Zjednoczonych i Rosji”.
13:10. Zełenski: Oczekujemy Kellogga w Kijowie 20 lutego
„Czekamy na Kellogga. Mamy ustalenie, że przyjedzie do nas 20 (lutego) i będzie tutaj dwie doby, a może i dłużej; chcę pojechać z nim na front, (…) sądzę, że nie odmówi”
– powiedział Zełenski w rozmowie z dziennikarzami podczas wizyty w Zjednoczonych Emiratach Arabskich.
„Sądzę, że po jego powrocie do USA będziemy mieli jasność, kiedy dojdzie do mojego spotkania z prezydentem (USA Donaldem) Trumpem” – podkreślił.
12:00. Były szef NATO: Europa powinna zadeklarować wysłanie wojsk na Ukrainę
Aby kraje europejskie stały się niezbędnym partnerem w negocjacjach pokojowych, muszą one przestawić gospodarki na tryb wojenny oraz zadeklarować wysłanie wojsk na Ukrainę - uważa były sekretarz generalny NATO i były premier Danii Anders Fogh Rasmussen.
„Musimy przestawić nasze gospodarki na tryb wojenny, zadbać, aby w firmy zbrojeniowe mogły inwestować podmioty prywatne, i pozbyć się biurokracji, jeśli chcemy szybciej dostarczać broń i amunicję”
- podkreślił sekretarz generalny NATO w latach 2009-14 w wywiadzie, którego udzielił duńskiemu nadawcy publicznemu DR. Inna sugestia ze strony Rasmussena dla polityków europejskich to „zadeklarowanie gotowości wysłania żołnierzy na Ukrainę, aby bronić tego kraju”.
Rasmussen, który obecnie jest właścicielem firmy konsultingowej i bezpłatnie doradzał m.in. prezydentowi Ukrainy Wołodymyrowi Zełenskiemu, wyraził nadzieję, że spotkanie europejskich przywódców w Paryżu będzie „pierwszym krokiem do zjednoczenia Europy” w sprawie pokoju na Ukrainie
11:30. Kraj Krasnodarski zaatakowany przez drony
W Słowiańsku nad Kubaniem ranna została czteroletnia dziewczynka, a dwa budynki mieszkalne zostały uszkodzone. We wsi Ilskij, gdzie mieści się rafineria, w 12 domach wybito okna - donosi gubernator regionu.
11:00. Zełenski o poległych żołnierzach
Ponad 46 tys. ukraińskich żołnierzy zginęło od początku rosyjskiej inwazji na pełną skalę - powiedział prezydent Zełenski. Kolejne 380 tys. ukraińskich żołnierzy zostało rannych.
10:50. Rosjanie twierdzą, że zajęli wieś w obwodzie charkowskim
Rosyjska armia miała zająć wieś Fyholiwka, w rejonie kupiańskim obwodu charkowskiego.
10:40. Wstrzymano gaszenie sarkofagu Czarnobylskiej Elektrowni Jądrowej
Akcja ratownicza po piątkowym rosyjskim ataku trwa. Nowa Bezpieczna Powłoka, nazywana też Arką, to zbudowany w latach 2010-2019 nowy sarkofag reaktora nr 4 Czarnobylskiej Elektrowni Jądrowej. W piątek 14 lutego o godzinie 1:59 w obiekt uderzył rosyjski Shahed, przebijając stalowe poszycie i powodując pożar poszycia i membrany izolacyjnej pod nim. Szczątki drona wpadły do środka - opisuje Biełsat.
09:30. Prawie 130 starć w ciągu doby
Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy poinformował, że w ciągu ostatniej doby na froncie doszło do 129 starć, a armia rosyjska straciła ponad 1500 żołnierzy.
09:25. Trump: Putin chce skończyć walki na Ukrainie
Prezydent USA w rozmowie z dziennikarzami mówił o staraniach jego administracji w sprawie zakończenie wojny na Ukrainie. Zapytany został między innymi o to, czy Władimir Putin chce – jego zdaniem – zająć całą Ukrainę. Prezydent USA zaprzeczył, zaznaczając, że rosyjski przywódca chce zakończenia konfliktu. Trump miał dojść do takiego wniosku na podstawie rozmowy z Putinem.
09:10. Szef RE: UE musi brać udział w negocjacjach z Rosją
Przewodniczący Rady Europejskiej Antonio Costa w rozmowie z „Financial Times” skomentował wypowiedź specjalnego wysłannika USA do spraw Ukrainy i Rosji Keitha Kellogga. Amerykański generał stwierdził, że „Europy nie będzie bezpośrednio przy stole negocjacyjnym w sprawie zakończenia wojny w Ukrainie”. - UE musi uczestniczyć w negocjacjach z Rosją o zakończeniu wojny w Ukrainie, by ustalić przyszłą architekturę bezpieczeństwa w Europie – zaznaczył. - Jeśli Trump naprawdę chce, aby państwa europejskie wzięły na siebie większą odpowiedzialność za własne bezpieczeństwo, to oczywiście muszą one być kluczowym podmiotem w projektowaniu nowej architektury bezpieczeństwa – dodał. - Nie chodzi tylko o Ukrainę. Negocjacje w sprawie nowej architektury bezpieczeństwa muszą uwzględniać fakt, że Rosja stanowi globalne zagrożenie, a nie tylko zagrożenie dla Ukrainy – zaznaczył.
09:00. Ukraińska obrona powietrzna zestrzeliła 83 rosyjskie drony
W nocy z 16 na 17 lutego ukraińskie siły obrony powietrznej zestrzeliły 83 rosyjskie bezzałogowce. 46 innych maszyn zboczyło z kursu i nie osiągnęło swoich celów – poinformowało Dowództwo Sił Powietrznych Ukrainy na Facebooku. Raport wskazuje, że od godziny 21:00 w niedzielę, 16 lutego, Rosjanie przeprowadzili atak powietrzny przy użyciu 147 uderzeniowych dronów Shahed oraz dronów-pułapek, wystrzelonych z Orła, Briańska, Kurska, Millerowa, Szatałowa i Primorsko-Achtarska. Atak ten został jednak odparty dzięki – jak czytamy – współdziałaniu lotnictwa, jednostek rakiet przeciwlotniczych, wojsk walki radioelektronicznej oraz mobilnych grup ogniowych Sił Powietrznych i Sił Obrony Ukrainy.
Na godzinę 09:00 w poniedziałek, 17 lutego, zestrzelono 83 drony Shahed i innych typów nad obwodami: charkowskim, połtawskim, sumskim, czernihowskim, czerkaskim, kijowskim, kirowohradzkim, zaporoskim, dniepropietrowskim i odeskim. Ponadto 59 rosyjskich dronów-pułapek zniknęło z radarów bez powodowania strat. W wyniku ataku uszkodzenia odnotowano w obwodach: charkowskim, kijowskim, połtawskim i zaporoskim.
06:47. Bloomberg: Trump chce zawieszenia broni w Ukrainie do 20 kwietnia 2025 r.
Administracja prezydenta USA Donalda Trumpa poinformowała europejskich urzędników, że chce osiągnąć zawieszenie broni w Ukrainie do Wielkanocy – podał Bloomberg. W tym roku prawosławni, grekokatolicy oraz katolicy obchodzą to święto tego samego dnia – 20 kwietnia.
Jak zauważa agencja, prezydent USA spieszy się z działaniami, mającymi na celu zakończenie wojny w Ukrainie. Gdyby doszło do podpisania rozejmu przed 20 kwietnia, oznaczałoby to, że zostanie on osiągnięty w ciągu pierwszych 100 dni prezydentury Trumpa. Setny dzień jego prezydentury przypada 1 maja.
Według urzędników, cytowanych przez Bloomberga, tempo rozmów, które rozpoczynają się na początku tygodnia w Arabii Saudyjskiej z udziałem najwyższych rangą urzędników USA i Rosji, jest ambitne i potencjalnie nierealne. Jak podkreśla jeden z rozmówców „uzyskanie dokumentu do końca 2025 r. jest znacznie bardziej prawdopodobne”.
Bloomberg zauważa, że szybkie tempo narzucone przez amerykańską stronę wywołuje obawy wśród europejskich urzędników, że „prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski może zostać zmuszony do katastrofalnego porozumienia, jeśli nie uda się im szybko opracować planu udzielenia mu wsparcia wojskowego”.
00:07. Pałac Elizejski: Europejczycy muszą czynić więcej w kwestii bezpieczeństwa
Pałac Elizejski oświadczył, że Europejczycy muszą czynić więcej i działać lepiej na rzecz wspólnego bezpieczeństwa zbiorowego, biorąc pod uwagę „przyspieszenie” w sprawie Ukrainy, jak i stanowisko Stanów Zjednoczonych.
Uważamy, że na skutek przyspieszenia w kwestii ukraińskiej, jak i tego, co mówią władze amerykańskie, konieczne jest, aby Europejczycy czynili więcej i działali lepiej, w sposób spójny, na rzecz naszego zbiorowego bezpieczeństwa
— oświadczył doradca prezydenta Emmanuela Macrona.
Agencja AFP, która nie podała nazwiska doradcy, przekazała, że mówił on też o nieformalnym szczycie przywódców europejskich, organizowanym w poniedziałek w Paryżu. Spotkanie, którego tematem jest Ukraina i bezpieczeństwo w Europie, „ma na celu ułatwienie kolejnych rozmów w Brukseli” - poinformował doradca. Tłumaczył, że z powodów „praktycznych” format jest węższy, ale potem zostanie rozszerzony, bowiem „wszyscy powinni uczestniczyć w rozmowach”.
Doradca Macrona powiedział także, że inicjatywy prezydenta USA Donalda Trumpa są „szansą” w tym sensie, że mogą umożliwić szybsze zakończenie wojny na Ukrainie. Jednak „należy jeszcze zobaczyć, pod jakimi warunkami” ma ono nastąpić - dodał, wskazując na potrzebę „suwerenności i bezpieczeństwa Ukrainy, jak i Europy”. Dotyczy to w szczególności „gwarancji bezpieczeństwa, jakie mogą zaoferować Europejczycy i Amerykanie - razem, bądź odrębnie” - wyjaśnił doradca.
00:02. Afryka boi się, że po wojnie z Ukrainą Putin wzmocni oddziały najemników kryminalistami
Afrykańskie kraje, gdzie już stacjonują rosyjscy najemnicy i te dopiero leżące w orbicie ich zainteresowań obawiają się, że po zakończeniu wojny, jaką Rosja prowadzi przeciwko Ukrainie, Putin wzmocni byłą Grupę Wagnera kryminalistami, którzy za obiecaną wolność walczyli z Kijowem, a których powrotu nikt w Rosji nie oczekuje.
00:00. Prezydent Ukrainy rozpoczął wizytę w Zjednoczonych Emiratach Arabskich
Prezydent Ukrainy Wołodymir Zełenski poinformował na platformie X, że przybył w niedzielę wieczorem do Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Celem oficjalnej wizyty mają być rozmowy dotyczące dużego programu humanitarnego dla Ukrainy.
Zełenski w piątek przekazał, że w najbliższych dniach planuje podróż do ZEA, Arabii Saudyjskiej oraz Turcji.
red/wPolityce.pl/PAP/X/FB/media
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/swiat/721489-relacja-1090-dzien-wojny-zelenski-z-wizyta-w-zea