Trwa 1089. dzień rosyjskiej agresji na Ukrainę. Na portalu wPolityce.pl relacjonujemy dla Państwa wydarzenia na froncie.
CZYTAJ WIĘCEJ: RELACJA z wojny dzień po dniu.
Niedziela, 16 lutego 2025 r.
23:40. Trump: Putin nie chce całej Ukrainy, chce szybko skończyć walki
Putin nie chce zająć całej Ukrainy, chce skończyć walki i to szybko - powiedział prezydent USA Donald Trump, powołując się na swoją rozmowę z rosyjskim prezydentem. Prezydent stwierdził też, że nie wierzy, by Rosja chciała zaatakować NATO.
Trump komentował starania jego administracji o zakończenie wojny w Ukrainie po powrocie z Daytony, gdzie w piątek wziął udział w wyścigu samochodowym Daytona 500. Pytany o to, czy Władimir Putin jego zdaniem chce zajęcia całej Ukrainy, prezydent USA zaprzeczył, twierdząc, że Putin chce tylko zakończenia konfliktu. Jak dodał, doszedł do tego wniosku na podstawie rozmowy z rosyjskim przywódcą.
O to właśnie go pytałem, bo gdyby miał iść dalej, byłby to dla nas duży problem. I to by mi sprawiło duży problem, ponieważ po prostu nie możemy do tego dopuścić. Myślę, że on chce to zakończyć. I oni chcą to szybko zakończyć, obaj. Zełenski też
— mówił Trump. Chwilę wcześniej zaznaczył, że Rosja ma „wielką machinę” i pokonała już wcześniej Hitlera i Napoleona, co pokazuje że umie walczyć. Zaznaczył jednak, że Putin jego zdaniem chce końca walk. Prezydent ocenił również, że „ani trochę” nie wierzy w ostrzeżenia ukraińskiego prezydenta o tym, że Putin chce w przyszłości zaatakować NATO.
Mówiąc o spodziewanych w nadchodzących dniach rozmowach amerykańskich urzędników z Rosjanami w Arabii Saudyjskiej, Trump zapewnił, że Ukraina będzie brała udział w negocjacjach pokojowych. Stwierdził również, że możliwe jest, by „już wkrótce” on sam spotkał się z Putinem w Rijadzie.
22:19. Rozmowy Amerykanów z Rosjanami w Arabii Saudyjskiej. Jest potwierdzenie
Specjalny wysłannik USA na Bliski Wschód Steve Witkoff potwierdził, że wraz z doradcą prezydenta Donalda Trumpa ds. bezpieczeństwa narodowego Mike’iem Waltzem udaje się do Arabii Saudyjskiej, gdzie przeprowadzą rozmowy ze stroną rosyjską w sprawie zakończenia wojny w Ukrainie – poinformował Reuters.
Jest to pierwsze oficjalne potwierdzenie, że rozmowy z rosyjskimi urzędnikami odbędą się.
Jadę dziś wieczorem
— potwierdził Witkoff w rozmowie z amerykańską telewizją Fox News.
Będę podróżował z doradcą ds. bezpieczeństwa narodowego i będziemy odbywać spotkania na polecenie prezydenta. Miejmy nadzieję, że poczynimy naprawdę duże postępy
— zapowiedział.
Jak zauważa Reuters, spotkanie w Arabii Saudyjskiej będzie jedną z pierwszych osobistych rozmów na wysokim szczeblu między rosyjskimi i amerykańskimi urzędnikami od lat. Wydarzenie to ma poprzedzić spotkanie prezydenta USA Donalda Trumpa z rosyjskim przywódcą Władimirem Putinem.
20:57. Odzyskanie Krymu?
Ukraina na pewno będzie w stanie odzyskać Krym drogą dyplomatyczną - stwierdził prezydent Wołodymyr Zełenski w wywiadzie dla NBC News.
19:05. Rubio: dopiero się okaże, czy Rosja poważnie chce pokoju
Prezydent Putin wyraził zainteresowanie pokojem, ale dopiero najbliższe dni i tygodnie pokażą, czy podchodzi do tego poważnie - powiedział sekretarz stanu USA Marco Rubio w wywiadzie dla CBS. Stwierdził jednak, że żadne spotkanie z Rosjanami nie zostało jeszcze ustalone, a proces się jeszcze nie zaczął.
Prezydent Trump rozmawiał z Władimirem Putinem w zeszłym tygodniu i w rozmowie Władimir Putin wyraził zainteresowanie pokojem, a prezydent wyraził chęć zakończenia tego konfliktu w sposób trwały i chroniący suwerenność Ukrainy. To byłby trwały pokój, a nie taki, że za trzy lub cztery lata będziemy mieli kolejną inwazję. To była dobra rozmowa
— powiedział Rubio w programie „Face The Nation”.
Oczywiście, że muszą za tym pójść działania, więc najbliższe tygodnie i dni zadecydują, czy jest to poważne, czy nie. Ostatecznie jeden telefon nie czyni pokoju
— dodał.
Szef amerykańskiej dyplomacji przestrzegł, że mimo doniesień mediów - i zapowiedzi prezydenta Trumpa - spotkania z rosyjską delegacją, do których ma dojść w Arabii Saudyjskiej, nie zostały jeszcze ostatecznie uzgodnione. Rubio przebywa obecnie z wizytą w Izraelu, a potem uda się do Arabii Saudyjskiej i Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Jak stwierdził, jeśli podczas tej wizyty pojawi się okazja do rozmów, to jest gotowy, by z niej skorzystać.
18:20. Zełenski: umowa w sprawie minerałów nie zadziała bez gwarancji bezpieczeństw USA
Umowa w sprawie wykorzystania ukraińskich zasobów mineralnych pomiędzy Ukrainą i Stanami Zjednoczonymi nie zadziała, jeśli Waszyngton nie udzieli Kijowowi gwarancji bezpieczeństwa - oświadczył prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w wywiadzie dla NBC News.
„Jeśli nie otrzymamy gwarancji bezpieczeństwa od Stanów Zjednoczonych, uważam, że umowa gospodarcza nie zadziała. Wszystko musi być uczciwe” – powiedział Zełenski w rozmowie, którą omawia agencja Interfax-Ukraina.
Według agencji prezydent Ukrainy wyraźnie dał do zrozumienia, że każdej umowie dotyczącej ukraińskich minerałów muszą towarzyszyć gwarancje bezpieczeństwa ze strony Stanów Zjednoczonych.
„Przyjrzeliśmy się temu, co Ameryka importuje, jakie metale ziem rzadkich, co Ameryka importuje dla swojego przemysłu. A kiedy wzięliśmy (pod uwagę) tytan - to jeden z przykładów, tytan - mówimy, że mamy tytan w Ukrainie, i to jest dokładna informacja. I wystarczy go dla przemysłu na 40 lat” - oświadczył. „Pomóżcie nam go chronić, a razem na nim zarobimy” - dodał.
18:00. Pałac Elizejski: na poniedziałkowym szczycie w Paryżu będą też szefowie KE i NATO
Pałac Elizejski poinformował w niedzielę, że na poniedziałkowym szczycie w Paryżu z udziałem przywódców krajów europejskich obecni będą również: sekretarz generalny NATO Mark Rutte i przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen.
Agencja AFP, powołując się na Pałac Elizejski, podała, że na szczyt przyjadą szefowie rządów: Danii, Hiszpanii, Holandii, Niemiec, Polski, Włoch i W. Brytanii.
„Prace mogą być następnie kontynuowane w innych formatach, a ich celem jest zgromadzenie partnerów zainteresowanych pokojem i bezpieczeństwem w Europie” - głosi komunikat.
Spotkanie określane jako „nieformalne” odbędzie się w poniedziałek po południu.
Wcześniej w niedzielę szef MSZ Francji Jean-Noel Barrot potwierdził, że w poniedziałek odbędzie się w Paryżu szczyt z udziałem partnerów europejskich poświęcony bezpieczeństwu europejskiemu. Barrot nazwał je „spotkaniem roboczym”. Nie poinformował wówczas, jakie państwa będą reprezentowane na spotkaniu.
16:51. Prezydent: ponad 100 tys. ludzi bez prądu po rosyjskim ataki dronowym
Ponad 100 tys. ludzi pozostało bez dostaw ciepła po ataku rosyjskiego drona na Mikołajów na południu Ukrainy; Rosjanie walczą przeciwko zwykłym ludziom – oświadczył w niedzielę prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.
„To zwykłe ukraińskie miasto, zwykła infrastruktura cywilna. Nie ma to nic wspólnego z walkami i sytuacją na froncie, co po raz kolejny dowodzi, że Rosjanie walczą przeciwko naszemu narodowi, przeciwko życiu w Ukrainie. I walczą zaciekle, nie ustępując. Tak nie postępują ci, którzy naprawdę chcą przywrócić pokój i przygotować się do negocjacji” – napisał na portalach społecznościowych.
Wcześniej premier Denys Szmyhal poinformował, że Rosjanie zaatakowali w Mikołajowie ciepłownię, by wywołać katastrofę humanitarną.
„Wróg uszkodził miejską elektrociepłownię. Zrobiono to celowo, aby pozostawić ludzi bez ciepła w temperaturach poniżej zera i doprowadzić do katastrofy humanitarnej” – oświadczył szef ukraińskiego rządu.
Prezydent Zełenski zapewnił, że służby pracują nad usunięciem awarii, by przywrócić dostawy ogrzewania.
„Będziemy nadal współpracować z naszymi partnerami, aby wzmocnić naszą obronę przed takimi atakami. I tak samo aktywnie należy działać na wszystkich szczeblach między partnerami, by nie pozwolić Rosji na przedłużenie tej wojny czy też uczynić zagrożenie trwałym” – podkreślił.
16:17. Około 25 proc. terytorium Ukrainy jest skażone minami lądowymi
Około 25 proc. terytorium Ukrainy jest skażone minami lądowymi lub innymi materiałami wybuchowymi – poinformował w niedzielę w rozmowie z BBC James Cowan, szef brytyjskiej organizacji zajmującej się usuwaniem min i niewybuchów Halo Trust.
W opinii Cowana, prowadzone przez USA rozmowy o dostępie do złóż metali ziemi rzadkich w Ukrainie nie mają sensu dopóki nie zostanie rozwiązany problem skażenia minami lądowymi.
„Ukraińcy szacują, że 156 tys. km kwadratowych jest skażonych minami lądowymi lub innymi materiałami wybuchowymi. (…) Te miny znajdują się na najbardziej żyznych gruntach rolnych w Europie i poważnie szkodzą gospodarce Ukrainy” – powiedział brytyjski ekspert.
Szef organizacji Halo Trust obwinił ukraińską biurokrację państwową o opóźnienia w oczyszczaniu kraju z — jak stwierdził — milionów niewybuchów i min lądowych, które znajdują się przede wszystkim we wschodniej części kraju.
Cowan wyjaśnił, że „propozycja dotycząca zawarcia umowy między USA a Ukrainą, która zezwalałaby na wydobywanie surowców mineralnych, nie może zostać zrealizowana bez wcześniejszego oczyszczenia terenów dotkniętych eksploatacją”.
BBC podało, że ukraiński rząd opracował projekt umowy, która dałaby USA dostęp do złóż mineralnych, w tym do metali ziem rzadkich, takich jak lit. Jednak prezydent Wołodymyr Zełenski odmówił podpisania jej, dopóki USA nie udzielą jego krajowi konkretnych gwarancji bezpieczeństwa
15:20. „FAZ“ po konferencji w Monachium: Europa na marginesie, Niemcy nieobecne
Amerykańscy politycy podczas Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa okazali Europejczykom arogancję i lekceważenie, nie przewidując ich udziału w rozmowach o Ukrainie. Niemcy sprawiają wrażenie sparaliżowanych, a ich armia nie jest w stanie wysłać żołnierzy do Ukrainy.
„Konferencja Bezpieczeństwa w Monachium pokazała, że Niemcy nie odgrywają żadnej roli. Ameryka nadaje nowy ton” – pisze Peter Carstens w komentarzu opublikowanym w niedzielę w portalu „Frankfurter Allgemeine Zeitung”.
Przedstawiciele amerykańskiego rządu zapowiedzieli w Monachium nową erę – „czas Trumpa”. Jak wyjaśnił specjalny wysłannik ds. Ukrainy i Rosji Keith Kellogg, w tej nowej epoce nie będziemy czekali trzech lat na rozmowę telefoniczną prezydenta z Putinem, lecz dojdzie do niej natychmiast.
Trwały i uczciwy pokój w Ukrainie zostanie wynegocjowany w ciągu „dni lub tygodni”. Ukraińcy będą mogli uczestniczyć w zakończeniu wojny przez Trumpa. A Europejczycy? „Jestem za realistyczną dyplomacją, dlatego nie, Europejczycy nie będą przy tym obecni” – wyjaśnił Kellogg.
13:30. Szef MSZ potwierdził szczyt w Paryżu na temat bezpieczeństwa Europy
Szef MSZ Francji Jean-Noel Barrot potwierdził w niedzielę, że w poniedziałek odbędzie się w Paryżu szczyt z udziałem partnerów europejskich poświęcony bezpieczeństwu europejskiemu. Barrot nazwał je „spotkaniem roboczym”; nie wymienił krajów, które wezmą w nim udział.
Barrot potwierdził w wywiadzie radiowym, że prezydent Francji Emmanuel Macron zaprosił „główne kraje europejskie” do Paryża, a dyskusje będą dotyczyć „bezpieczeństwa europejskiego”. Pytany o uczestników spotkania powiedział, że dopiero napływają potwierdzenia udziału.
Podkreślił, że nie należy „dramatyzować tego typu spotkań”, ponieważ są one „bardzo częste”. „Jesteśmy w stałym kontakcie” - podkreślił. Barrot mówił też, że kraje europejskie mówiły jednym głosem podczas spotkania szefów MSZ w Paryżu w minioną środę, jak również na Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa, zakończonej w sobotę.
Agencja Reutera podała w niedzielę, powołując się na źródła dyplomatyczne, że na spotkaniu w Paryżu obecni będą przedstawiciele: Francji, Wielkiej Brytanii, Niemiec, Polski, Włoch, Hiszpanii i Danii, która będzie reprezentowała kraje bałtyckie i skandynawskie.
12:48. Premier: rosyjski dron uszkodził elektrownię cieplną na południu kraju
Rosyjski atak dronów uszkodził w nocy elektrownię cieplną w Mikołajowie na południu Ukrainy, pozbawiając ogrzewania w środku zimy 46 tysięcy odbiorców - oznajmił w niedzielę premier Ukrainy Denys Szmyhal.
„Zrobiono to celowo, aby pozostawić ludzi bez ogrzewania w ujemnych temperaturach i spowodować katastrofę humanitarną” - napisał na Telegramie ukraiński premier.
Szef władz obwodu mikołajowskiego Witalij Kim poinformował wcześniej w niedzielę o ataku Rosji na „infrastrukturę krytyczną w Mikołajowie”, bez sprecyzowania, o jaki obiekt chodzi. Kim dodał, że pożar został szybko ugaszony.
W ataku na miasto ranna została też jedna osoba, a pięć budynków mieszkalnych oraz kilka sklepów i biur zostało uszkodzonych w wyniku spadających odłamków dronów - podały lokalne władze.
11:07. Wizyta rosyjskiego ministra przed rozmowami Rosja-USA
Minister finansów Rosji Anton Siłuanow przybył w niedzielę do Arabii Saudyjskiej przed zaplanowanymi na przyszły tydzień rozmowami pomiędzy Rosją a Stanami Zjednoczonymi - poinformowała agencja Reutera.
Rosyjski minister wygłosił przemówienie podczas rozpoczętej w niedzielę dwudniowej konferencji AlUla poświęconej gospodarkom państw rozwijających się. Wydarzenie jest współorganizowane przez resort finansów Arabii Saudyjskiej i Międzynarodowy Fundusz Walutowy.
Oczekuje się, że do Arabii Saudyjskiej przyjadą w przyszłym tygodniu sekretarz stanu USA Marco Rubio, doradca prezydenta USA ds. bezpieczeństwa narodowego Mike Waltz i specjalny wysłannik na Bliski Wschód Steve Witkoff, by rozmawiać z przedstawicielami Rosji na temat zakończenia wojny na Ukrainie - informował w sobotę Reuters.
MSZ Rosji poinformowało tego dnia, że Rubio rozmawiał ze swoim rosyjskim odpowiednikiem Siergiejem Ławrowem i obaj postanowili utrzymywać regularne kontakty przed przyszłymi rozmowami Donalda Trumpa z Władimirem Putinem.
10:36. Prezydent Finlandii: teraz trzeba dozbrajać Ukrainę, by wywrzeć maksymalną presję na Rosję
Zanim rozpoczną się negocjacje pokojowe w sprawie Ukrainy i dojdzie do zawieszenia broni trzeba dozbroić ukraińską armię i nałożyć surowsze sankcję na Rosję, w tym zamrozić jej aktywa - powiedział w niedzielę prezydent Alexander Stubb na Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa.
Podczas trzeciego dnia konferencji w Monachium prezydent Finlandii wraz m.in. z prezydentem Łotwy Edgarsem Rinkeviczsem oraz premierką Islandii Kristrun Frostadottir rozmawiają o sytuacji bezpieczeństwa w Europie w kontekście obchodzonej w tym roku 50. rocznicy podpisania w trakcie zimnej wojny Aktu Końcowego Konferencji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (KBWE) zorganizowanej w Helsinkach, na podstawie którego powołano w latach 90. ub. wieku Organizację Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (OBWE).
09:14. Co najmniej jedna osoba ranna w rosyjskich atakach. Uderzono 143 dronami!
Co najmniej jedna osoba została ranna w nocnych atakach powietrznych Rosji na Ukrainę. W różne cele w kraju wystrzelono ubiegłej nocy 143 drony - poinformowały rano ukraińskie władze.
Rosyjskie ataki powietrzne wywołały pożar infrastruktury krytycznej w położonym na południu Ukrainy Mikołajowie. W ataku na miasto ranna została jedna osoba.
Pożar został szybko ugaszony
— zapewnił szef władz obwodu mikołajowskiego Witalij Kim.
Dodał, że pięć budynków mieszkalnych oraz kilka sklepów i biur zostało uszkodzonych w wyniku spadających odłamków dronów.
W obwodzie kijowskim w wyniku rosyjskiego ataku powietrznego uszkodzonych zostało kilka domów - poinformowała na Telegramie Państwowa Służba Ratunkowa Ukrainy. Nie odnotowano dotąd informacji o ofiarach ataków.
W niedzielę ukraińskie wojsko poinformowało, że Rosja wystrzeliła w nocy w różne cele na Ukrainie 143 drony. Siły powietrzne oświadczyły, że zestrzeliły 95 dronów, a 46 nie dotarło do celów przez stosowaną przez Ukraińców walkę elektroniczną.
08:35. Sobota najcięższym dniem na froncie od początku roku!
Sobota była najcięższym dniem na frontach Ukrainy od początku 2025 roku - poinformował w niedzielę projekt DepState, który nanosi na mapy pozycje walczących stron.
To był najcięższy dzień na polu bitwy w 2025 roku, doszło do 250 starć bojowych
— wyjaśnił DeepState.
Sztab Generalny Ukrainy ogłosił, że w sobotę doszło do co najmniej 250 ataków wroga na pozycje ukraińskie, co - jak podkreślił projekt - wskazuje na niezwykle dużą intensywność działań Rosjan.
Ich ataki skupiły się przede wszystkim na okolicach miast Pokrowsk i Kurachowe i miejscowości Wełyka Nowosiłka w obwodzie donieckim.
Ogólna liczba ataków rosyjskich wzrosła dwa i pół razy w porównaniu z dniem poprzednim - podkreśliła ukraińska armia.
07:56. Rosyjskie straty
Według ukraińskich danych, w wyniku agresji na Ukrainę, zginęło już 858 390 żołdaków Puitina.
07:03. Czołowi dyplomaci USA mają udać się do Arabii Saudyjskiej na wstępne rozmowy z Rosjanami
Sekretarz stanu USA Marco Rubio, doradca prezydenta ds. bezpieczeństwa narodowego Mike Waltz i specjalny wysłannik na Bliski Wschód Steve Witkoff udadzą się w najbliższych dniach do Arabii Saudyjskiej na rozmowy z wysłannikami rosyjskimi na temat zakończenia wojny na Ukrainie - poinformował w Monachium amerykański kongresman Michael McCaul.
McCaul sprecyzował, że pierwszym tematem rozmów będzie jednak przygotowanie spotkania prezydentów USA, Ukrainy i Rosji „aby w końcu doprowadzić do pokoju i zakończyć ten konflikt”. Reuter zaznacza, że nie jest jasne kto będzie reprezentował stronę rosyjską we wstępnych rozmowach.
Wiadomość potwierdziły poinformowane źródła, na które powołuje się Reuter. Departament Stanu nie ustosunkował się dotychczas do tych informacji.
06:34. Premier Szwecji: Przed wysłaniem wojsk, musi zostać naprawdę dobrze przemyślane, co ma się wydarzyć, jeśli te wojska zostaną zaatakowane
Pytany o możliwość wysłania europejskich wojsk jako gwarancje bezpieczeństwa, szwedzki premier powiedział w Monachium, że „przed wysłaniem wojsk, musi zostać naprawdę dobrze przemyślane, co ma się wydarzyć, jeśli te wojska zostaną zaatakowane”.
Nie wchodzi w grę, by pozostawić kraje UE ze wszystkimi konsekwencjami umowy. Nie wykluczam możliwości, by umowa była chroniona również przez kraje UE, ale bardzo trudno mi sobie wyobrazić, by można było to zrobić bez bardzo, bardzo wiarygodnych gwarancji dotyczących tego, co się wydarzy, jeśli (wojska europejskie - PAP) zostaną zaatakowane
— powiedział Kristersson.
00:00. „”Nic o Ukrainie bez Ukrainy”
To czas, by Europa pokazała siłę - powiedział w sobotę na Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa szef MSZ Ukrainy Andrij Sybiha. „Nic o Ukrainie bez Ukrainy. I nic o Europie bez Europy” - wezwał. Przyznał, że ukraińska delegacja jest po rozmowach na konferencji w lepszym nastroju, bo Ukraina nie jest sama.
Trwa „decydujący moment” dla Ukrainy - oświadczył w Monachium szef ukraińskiej dyplomacji. „Nie ma wątpliwości, że jedyny sposób na osiągnięcie długotrwałego i sprawiedliwego pokoju, to koncepcja +pokoju przez siłę+” - dodał.
„Mamy szansę na zakończenie wojny w tym roku (…) Potrzebujemy wsparcia od USA i musimy koordynować nasze działania” - zaznaczył.
„Nic o Ukrainie bez Ukrainy. I nic o Europie bez Europy” - kontynuował. „Nigdy nie zaakceptujemy żadnej inicjatywy, która powstała bez nas” - oświadczył szef ukraińskiej dyplomacji. Wyraził przekonanie, że to czas, by Europa pokazała siłę.
Sybiha przyznał, że ukraińska delegacja przybyła na konferencję w Monachium w „innym nastroju”, ale po rozmowach na konferencji jest „w lepszym humorze”. „I mamy (w sobie) dużo więcej pewności, bo nie jesteśmy sami” - powiedział.
Ocenił też, że „bezpieczeństwo transatlantyckie i ukraińskie są niepodzielne”. „Jak nigdy wcześniej potrzebne są jedność i siła” - podkreślił. Zapewnił też, że Kijów jest gotowy, by rozmawiać z USA o tym, jak zakończyć wojnę.
Minister spraw zagranicznych RP Radosław Sikorski powiedział z kolei, że należy pozostać na obranym kursie i wspierać Ukrainę tak długo, jak kraj ten chce się bronić.
„Aby przekonać Putina do tego, by był bardziej rozsądny, trzeba przekonać go, że cena, którą musiałby zapłacić, byłaby nie do zaakceptowania” - ocenił Sikorski. Podkreślił, że Rosja prowadzi przeciwko Ukrainie „klasyczną wojnę kolonialną”, które zazwyczaj trwają dekadę. „Rosyjska gospodarka zaczyna cierpieć. Gdy przekonamy Putina, że nie chcemy wracać do +business as usual+, że możemy wytrzymać dłużej niż on, wtedy można będzie zawierać +deal+” - kontynuował.
Natomiast szef brytyjskiej dyplomacji David Lammy powiedział, że Putin nie wykazał chęci do negocjacji innych, niż kapitulacja Kijowa, czego ani my, ani Amerykanie nie mogą tolerować, ponieważ byłaby to zachęta dla innych państw mających imperialne ambicje.
Polityk podkreślił, że kluczowe są gwarancje bezpieczeństwa, które zapewnią, że „Putin nie powróci po więcej, abyśmy mieli trwały pokój”. Według niego, takimi gwarancjami jest członkostwo Ukrainy w NATO.
Jak z kolei zauważyła litewska minister obrony Dovile Sakaliene, przyszłe gwarancje bezpieczeństwa dla Ukrainy będą wymagać od UE poważnych inwestycji w przemysł obronny. Polityczka dodała, że UE „musi być przy stole negocjacyjnym, ponieważ będzie ponosić konsekwencje” ewentualnego porozumienia pokojowego.
red/PAP/Facebook/X
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/swiat/721423-relacja-1089-dzien-wojny-na-ukrainie