Prezydent Francji Emmanuel Macron zwołuje w poniedziałek przywódców państw europejskich na nadzwyczajny szczyt w Paryżu – podał portal Politico, powołując się na wypowiedź ministra spraw zagranicznych Radosława Sikorskiego podczas Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa. Termin potwierdzili dwaj urzędnicy UE.
Bardzo się cieszę, że prezydent Macron zaprosił naszych przywódców do Paryża
— oznajmił szef polskiej dyplomacji. Spodziewa się on, że politycy omówią „w bardzo poważny sposób” wyzwania, jakie stawia przed nimi prezydent USA Donald Trump.
Prezydent Trump ma metodę działania, którą Rosjanie nazywają ‘razwiedka bojem’, czyli rozpoznanie walką: naciskasz i widzisz, co się dzieje, a potem zmieniasz pozycję. I my musimy na to odpowiedzieć
— powiedział minister.
Dwaj urzędnicy UE potwierdzili, że spotkanie odbędzie się w poniedziałek.
Jak podkreśla Politico, do tej pory nie podano informacji czy w rozmowach w Paryżu wezmą udział wszyscy przywódcy UE czy tylko określona grupa. Nie wiadomo także czy wśród zaproszonych będzie premier Wielkiej Brytanii Keir Starmer.
Francuski minister spraw zagranicznych Jean-Noel Barrot, który uczestniczył w rozmowie panelowej w Monachium wraz z Sikorskim, nie potwierdził ani nie zaprzeczył, czy dojdzie do nadzwyczajnego szczytu w Paryżu.
Szef polskiej dyplomacji poinformował na platformie X, że premier Donald Tusk pojedzie w poniedziałek do Paryża na zaproszenie Macrona.
Musimy pokazać naszą siłę i jedność
— dodał. Wpis wkrótce zniknął z oficjalnego konta ministra.
Amerykanie rozesłali kwestionariusz
Szefowa europejskiej dyplomacji, Kaja Kallas, zwołała na niedzielę nieformalne spotkanie ministrów spraw zagranicznych państw Unii Europejskiej obecnych w Monachium, „aby podsumować ostatnie kontakty z amerykańskimi i ukraińskimi urzędnikami” – podał Reuters.
Z kolei prezydent Finlandii Alexander Stubb powiedział w sobotę w rozmowie z agencją Reutera w kuluarach Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa, że USA wysłały do europejskich krajów kwestionariusz z pytaniem, co mogą one zrobić, aby zapewnić Ukrainie gwarancje bezpieczeństwa. Polityk zauważył, że ma to zmusić Europejczyków do zastanowienia się, a także do podjęcia decyzji, czy odpowiedzą oni na kwestionariusz i czy ta odpowiedź będzie wspólna.
„Zagrożenie dla Europy przychodzi od Rosji”
Nie mamy wątpliwości, że zagrożenie dla Europy to Rosja Władimira Putina - powiedział w sobotę na Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa minister spraw zagranicznych RP Radosław Sikorski. Taką samą opinię wyraziła szefowa MSZ Niemiec Annalena Baerbock.
W Polsce nie mamy wątpliwości, że zagrożenie dla Europy, liberalnej demokracji i przyzwoitości pochodzi od putinowskiej Rosji
— podkreślił polski minister, odnosząc się do piątkowej wypowiedzi wiceprezydenta USA J.D. Vance’a na temat zagrożeń dla Europy. Vance powiedział, że największym zagrożeniem dla Europy nie jest Rosja czy Chiny, ale zagrożenie od wewnątrz, odwrót Europy od niektórych z najbardziej podstawowych wartości.
Szef polskiej dyplomacji ocenił, że telefon prezydenta Donalda Trumpa do Władimira Putina był błędem, ponieważ działa na korzyść Kremla i osłabia morale na Ukrainie.
Według Sikorskiego obecnie mamy do czynienia z kryzysem, który jest wynikiem tego, że Europa „korzystała z dywidendy pokoju zbyt długo”.
Z informacji przekazanych zagranicznym mediom przez europejskich urzędników wynika, że spotkanie odbędzie się w poniedziałek.
Szef MSZ RP ocenił, że „od tego, w jaki sposób zakończy się wojna w Ukrainie, zależy wiarygodność USA, nie tylko administracji Donalda Trumpa”.
Jeśli Putinowi uda się podporządkować Ukrainę, będzie to sygnał dla Chin, że mogą odzyskiwać to, co uważają za zbuntowaną prowincję. To miałoby bezpośrednie konsekwencje dla strategii USA i systemu sojuszy i - możliwe - dla przyszłości Tajwanu
— kontynuował, pytany o to, co powiedziałby Trumpowi.
„Trump powinien słuchać Polski”
Baerbock, odpowiadając na to samo pytanie, oświadczyła m.in., że Trump powinien słuchać Polski i nie powtarzać błędu Niemiec, które nie słuchały wystarczająco dokładnie ostrzeżeń Warszawy na temat gazociągu Nord Stream 2.
Podczas panelu na Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa Sikorski odniósł się też do gwarancji bezpieczeństwa dla Ukrainy. Zaznaczył, że „Ukraina już ma gwarancje (bezpieczeństwa), które okazały się puste”. Przypomniał, że Kijów pozbył się arsenału jądrowego w zamian za gwarancje bezpieczeństwa, które jednak okazały się nieskuteczne. Ocenił, że w stosunkach międzynarodowych „nie ma nic bardziej niebezpiecznego niż pusta gwarancja”.
Jeśli chcemy dawać gwarancje, musimy podchodzić do tego poważnie
— dodał.
Baerbock oświadczyła, że „to dla Europy moment egzystencjalny, w którym Europa musi powstać”.
Trzy lata temu, gdy wszyscy, zwłaszcza prezydent Rosji, również nie doceniali Europy, (…) pokazaliśmy naszą odpowiedź: że Europa musi być silna i odważna. Trzy lata później, dziś, jesteśmy znów w dokładnie tym samym momencie. Naszą odpowiedzią jest zjednoczona Europa
— oświadczyła szefowa MSZ Niemiec.
Nie będzie pokoju w Europie, jeśli to nie jest pokój europejski
— dodała.
Będziemy stać u boku Ukrainy tak długo, jak trzeba, bo będziemy zawsze opowiadać się za europejskim pokojem
— zapewniła Niemka.
Zaznaczyła też, że Rosja prowadzi przeciwko Europie wojnę hybrydową, czego skutki można zaobserwować podczas procesów wyborczych, także w Niemczech. Jak dodała, w rosyjską strategię wpisuje się wsparcie niemieckiej skrajnej prawicy.
„Wiemy wszyscy, że trzeba to zwiększyć”
Brytyjski minister spraw zagranicznych David Lammy powiedział, że będzie zachęcał prezydentów Donalda Trumpa i Wołodymyra Zełenskiego, by pogłębili partnerstwo w przyszłości.
Lammy wyraził opinię, że najlepszą gwarancją bezpieczeństwa dla Ukrainy przed agresją Rosji jest zaangażowanie amerykańskiego przemysłu, biznesu i zdolności obronnych.
To sprawi, że Putin będzie uważał
— dodał.
Lammy zauważył, że obecnie 23 państwa NATO wydają ponad 2 procent PKB na obronność. Podkreślił:
Wiemy wszyscy, że trzeba to zwiększyć.
Zadeklarował:
Zjednoczone Królestwo absolutnie zobowiązuje się do 2,5 procent i wejdziemy na tę ścieżkę w ciągu kilku miesięcy.
kk/PAP
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/swiat/721417-macron-zwoluje-europejskich-przywodcow-na-pilny-szczyt