Wspieramy Ukrainę w pełni i zdecydowanie, inwestujemy we własną obronę i jesteśmy zdeterminowani, by dalej wzmacniać nasze zbiorowe bezpieczeństwo oraz „wziąć na siebie odpowiedzialność za pokój i bezpieczeństwo w Europie” – oświadczyli przywódcy krajów bałtyckich i skandynawskich przed Monachijską Konferencją Bezpieczeństwa.
„Ukraina musi być w stanie zwyciężyć w wojnie”
Jesteśmy całkowicie zaangażowani w działania na rzecz suwerenności oraz integralności terytorialnej Ukrainy. Ukraina musi być w stanie zwyciężyć w wojnie (wywołanej przez) Rosję, by zapewnić sobie sprawiedliwy i trwały pokój. Wynik tej wojny będzie miał fundamentalne i długotrwałe skutki dla bezpieczeństwa europejskiego i transatlantyckiego
— napisano we wspólnej deklaracji przywódców grupy NB8, tj. Estonii, Łotwy, Litwy oraz Danii, Finlandii, Norwegii, Szwecji i Islandii, opublikowanej przez kancelarię prezydenta Finlandii Alexandra Stubba.
Prezydenci oraz szefowie rządów ośmiu krajów wydali oświadczenie w czasie, gdy kwestia przyszłości Ukrainy jest szeroko omawiana po obu stronach Atlantyku, a światowi przywódcy zbierają się na Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa, aby dyskutować o bezpieczeństwie europejskim i przyszłości Ukrainy – podkreślono z kolei w komunikacie kancelarii premier Łotwy Eviki Siliny.
„Będziemy dalej zwiększać nasze wsparcie”
Przywódcy krajów NB8 opowiedzieli się za przyznaniem Ukrainie „silnych gwarancji bezpieczeństwa” oraz za tym, by „Ukraina i Europa były zaangażowane we wszelkie negocjacje na rzecz osiągnięcia sprawiedliwego i trwałego pokoju”.
W oświadczeniu zwrócono uwagę, że kraje bałtyckie i nordyckie należą do największych darczyńców pomocy wojskowej dla Ukrainy (w przeliczeniu na mieszkańca).
Będziemy dalej zwiększać nasze wsparcie
— zadeklarowali przywódcy, podkreślając przy tym znaczenie współpracy z Ukrainą, USA oraz UE na rzecz osiągnięcia „pokoju poprzez siłę”.
Spotkanie w Monachium
Monachijska Konferencja Bezpieczeństwa rozpoczęła się w piątek i potrwa do niedzieli. Jest to doroczne międzynarodowe spotkanie szefów państw, rządów i organizacji międzynarodowych, a także ministrów, parlamentarzystów, wysokich stopniem wojskowych oraz przedstawicieli, nauki, społeczeństwa obywatelskiego, biznesu i mediów. Odbywa się co roku w lutym. Pierwszą edycję zorganizowano w 1963 r.
CZYTAJ TAKŻE:
olnk/PAP
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/swiat/721316-kraje-skandynawskie-i-baltyckie-wyrazaja-wsparcie-dla-kijowa