„Bezpieczeństwo Ukrainy jest bezpieczeństwem Europy; nie może być dyskusji o bezpieczeństwie Ukrainy i Europy bez Europy” - oświadczyła rzeczniczka Komisji Europejskiej Paula Pinho. Poinformowała, że kwestie dotyczące rozmowy Donalda Trumpa z Władimirem Putinem nie były koordynowane z KE. Ponadto szefowa unijnej dyplomacji Kaja Kallas zapowiedziała w Brukseli, że Europa będzie wspierała Ukrainę, jeśli Kijów sprzeciwi się warunkom porozumienia pokojowego wynegocjowanego przez Rosję i USA. Dodała też, że nie można wykluczać członkostwa Ukrainy w NATO, nawet jeśli rozmowy w tej sprawie jeszcze się nie zaczęły.
Pinho powiedziała, że na razie nie zaplanowano rozmowy przewodniczącej KE Ursuli von der Leyen z Trumpem, czyli partnerem właściwym po stronie amerykańskiej. Wiceprezydent USA JD Vance, który - jak przyznała - nim nie jest, spotkał się z von der Leyen w Paryżu, ponieważ ich rozmowie sprzyjały okoliczności.
Europa odsunięta od rozmów ws. Ukrainy?
Rzeczniczka była pytana o to, czy Europa zostanie odsunięta od rozmów w sprawie Ukrainy przez Trumpa, który wczoraj rozmawiał przez telefon z Putinem.
Bezpieczeństwo Ukrainy jest bezpieczeństwem Europy
— odpowiedziała.
Jeśli jest dyskusja o bezpieczeństwie Ukrainy, dotyczy ona także Europy. Jeśli jest dyskusja o bezpieczeństwie Ukrainy, Ukraina jest w nią zaangażowana i dlatego jest oczywiste, że my także będziemy jej częścią. Nie może być dyskusji o bezpieczeństwie Ukrainy i Europy bez Europy
— podkreśliła.
Poinformowała, że „nie było koordynacji” pomiędzy KE a administracją amerykańską przed rozmową Trumpa z Putinem.
„Ten proces się dopiero rozpoczyna”
Pinho uznała, że rozmowa tych polityków jest początkiem procesu. Rzeczniczka KE skomentowała także słowa szefa Pentagonu Pete’a Hegsetha o tym, że członkostwo Ukrainy w NATO jest „nierealistyczne”.
Czy to jest ustępstwo (USA na rzecz Putina - PAP), czy nie, to się okaże. Ten proces się dopiero rozpoczyna
— zaznaczyła.
Z kolei Kallas, uczestnicząca w nieformalnym posiedzeniu Rady NATO-Ukraina (NUC) w siedzibie NATO w Brukseli, skomentowała słowa szefa Pentagonu Pete’a Hegsetha, który powiedział wczoraj, że członkostwo Ukrainy w Sojuszu jest „nierealistyczne”. Kallas oceniła, że nie powinno się wykluczać żadnych opcji, zanim nie usiądzie się przy stole negocjacyjnym, bo inaczej jest to „granie do bramki Rosji”.
To jest to, czego chce Rosja
— podkreśliła polityk.
NATO najlepszą gwarancją bezpieczeństwa
Szefowa dyplomacji UE dodała, że NATO jest najlepszą i najtańszą gwarancją bezpieczeństwa.
Jeśli mówimy, że Ukraina nie będzie członkiem NATO, ale otrzyma zamiast tego inne gwarancje bezpieczeństwa, to musimy odpowiedzieć sobie na pytanie, o jakich gwarancjach mówimy. Członkostwo w NATO (…) wydaje się być najlepszym gwarantem pokoju
— zaznaczyła.
Kallas dodała, że jeśli dojdzie do jakiegokolwiek porozumienia pokojowego za plecami zarówno Ukrainy, jak i Europy, to takie rozwiązanie nie okaże się skuteczne, bowiem każde warunki porozumienia muszą zostać zaakceptowane i wdrożone zarówno przez Kijów, jak i UE.
Jeśli Ukraina odrzuci warunki rozejmu, to my będziemy ją w tym wspierać
— przekonywała polityk.
CZYTAJ WIĘCEJ: RELACJA. 1086. dzień wojny. Prezydent Zełenski: USA przekazały Ukrainie pierwszy projekt umowy o partnerstwie
nt/PAP
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/swiat/721195-ue-i-ke-jesli-ukraina-odrzuci-rozejm-bedziemy-ja-wspierac