Współpraca dwustronna, w tym gospodarcza i wojskowa oraz Inicjatywa Trójmorza i jej zbliżający się szczyt były wśród tematów wtorkowego spotkania prezydenta Andrzeja Dudy z premierem Kuwejtu szejkiem Ahmadem Abdullahem Al-Ahmadem Al-Sabahem. Politycy spotkali się w Dubaju.
Prezydent przebywa w Zjednoczonych Emiratach Arabskich w związku z trwającym w Dubaju Światowym Szczytem Rządów. To coroczne wydarzenie, podczas którego światowi przywódcy rozmawiają m.in. o rozwoju i innowacjach.
O spotkaniu prezydenta Polski i premiera Kuwejtu poinformowała na portalu X Kancelaria Prezydenta.
Rozmowa dotyczyła m. in. współpracy dwustronnej, w tym gospodarczej i wojskowej oraz Inicjatywy Trójmorza i zbliżającego się szczytu
— podała KPRP.
Szczyt Inicjatywy Trójmorza zaplanowano na 28-29 kwietnia 2025 r. Ma odbyć się w Warszawie.
Sukces Polski
Spektakularny sukces Polski wciąż motywuje nas do wyznaczania sobie jeszcze ambitniejszych celów - powiedział prezydent Andrzej Duda na Światowym Szczycie Rządów w Dubaju. Wspomniał o polskich projektach infrastrukturalnych i wyraził nadzieję na zacieśnienie więzi gospodarczych z krajami regionu.
Podczas wystąpienia na otwarciu Szczytu Duda podkreślił, że Polska w ciągu ostatnich trzech dekad osiągnęła „bezprecedensowy poziom PKB i innych parametrów”, co, jak ocenił, wykazuje, „jak dynamiczni, innowacyjni i pracowici są Polacy”. „Nie zwalniamy tempa” - zadeklarował.
Spektakularny sukces wciąż motywuje nas do wyznaczania sobie jeszcze ambitniejszych celów. Wyzwania zamieniamy w szanse, nieustannie wzmacniając polityczne i gospodarcze fundamenty naszego rozwoju
— powiedział Duda.
Jako przykład podał kwestie związane z bezpieczeństwem energetycznym, w tym z dywersyfikacją źródeł importowanej energii.
Uczestniczymy w projekcie Baltic Pipe – gazociągu transportującym gaz ziemny z norweskiego szelfu kontynentalnego do Polski i Danii. Nowoczesny terminal LNG w bałtyckim porcie w Świnoujściu przyjmuje dostawy od różnych dostawców, w tym firm z regionu Zatoki Perskiej i USA. Co więcej, stawiając na Sprawiedliwą Transformację Energetyczną, Polska zdecydowała się zainwestować we własne elektrownie jądrowe
— powiedział prezydent.
Jego zdaniem strategiczne korzyści zapewnia Polsce położenie geograficzne „na skrzyżowaniu głównych europejskich szlaków transportowych Wschód–Zachód i Północ–Południe”. Ma ono zostać wykorzystane także poprzez planowany Centralny Port Komunikacyjny oraz rozbudowę sieci połączeń kolejowych i drogowych. W tym kontekście wymienił m.in. szlaki Rail Baltica i Via Carpatia.
Promocji współpracy infrastrukturalnej i gospodarczej ma służyć Inicjatywa Trójmorza, w którą zaangażowane są kraje leżące między Morzem Bałtyckim, Adriatyckim i Czarnym. „Platforma ta skupia trzynaście krajów Europy Środkowej – czyli ponad 30 proc. terytorium Unii Europejskiej, rynek ponad stu milionów konsumentów i prognozowany wzrost PKB o 35 proc. do 2030 roku” - przypomniał. Jak dodał, 10. szczyt Trójmorza odbędzie się w tym roku w Warszawie, z udziałem przedstawicieli USA, Japonii i innych krajów pozaeuropejskich.
Duda zadeklarował także, że zarówno Polska, jak i Europa Środkowa chcą zacieśnienia współpracy ze ZEA i całym regionem Zatoki Perskiej. „Nie ma powodu, by sądzić, że jest to nieosiągalne” - ocenił.
Dlaczego właśnie Polska i dlaczego Europa Środkowa? Niewątpliwie dzięki temu, że pochodzimy do wyzwań w nowatorski sposób. Dzieje się tak dzięki dobrze wykształconym i wyszkolonym profesjonalistom. Również ambicje naszych przedsiębiorców stale rosną, a to dlatego, że Polska stała się jedną z najszybciej rozwijających się dużych gospodarek na świecie. Jesteśmy dobrze osadzeni w strukturach Unii Europejskiej. W 2024 r. obchodziliśmy 20–lecie członkostwa Polski w UE, a właśnie teraz sprawujemy prezydencję w Radzie Unii Europejskiej
— wyliczył.
Dodał, że „fundusze unijne i dostęp do wspólnego rynku europejskiego również przyczyniły się do niebywałego sukcesu gospodarczego naszego kraju”.
Nasze horyzonty są jednak znacznie szersze niż tylko Europa. Wraz z naszym wzrostem obserwujemy szybki rozwój innych części świata – w tym Zatoki Perskiej
— dodał.
Na zakończenie przypomniał artykuł opublikowany w ubiegłym roku przez dziennik „Financial Times”: „Świat lepiej widać z Dubaju niż z Davos”.
To bardzo ciekawe i ważne stwierdzenie – szczególnie dla nas, ludzi Zachodu. Mam oczywiście świadomość, że Zjednoczone Emiraty Arabskie i region Zatoki Perskiej to wpływowi i wiarygodni partnerzy z aspiracjami wzrostowymi, natomiast chciałbym prosić, aby w ten sam sposób spojrzeli Państwo na Polskę i Europę Środkową
— powiedział.
Światowy Szczyt Rządów (World Government Summit) to coroczne wydarzenie organizowane w Dubaju z udziałem przedstawicieli rządów, liderów opinii i przedstawicieli sektora prywatnego z całego świata. Prowadzone tam dyskusje dotyczą przyszłych kierunków rozwoju ekonomicznego.
mly/PAP
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/swiat/721008-prezydent-duda-w-dubaju-spektakularny-sukces-polski