Trwa 1083. dzień rosyjskiej agresji na Ukrainę. Na portalu wPolityce.pl relacjonujemy dla Państwa wydarzenia na froncie.
CZYTAJ WIĘCEJ: RELACJA z wojny dzień po dniu.
Poniedziałek, 10 lutego 2025 r.
20:55. „WSJ”: Strażnicy rosyjskich więzień dla Ukraińców byli zachęcani do okrucieństwa
Strażnicy więzień, w których przetrzymywani są ukraińscy jeńcy, byli zachęcani do okrucieństwa i ignorowania restrykcji dotyczących stosowania przemocy - podał w poniedziałek „Wall Street Journal”, powołując się na Rosjan, którzy zeznawali w śledztwie Międzynarodowego Trybunału Karnego.
Dziennik poinformował w poniedziałek, że stosowanie tortur, brutalne pobicia i rażenie prądem były częścią strategii obliczonej na złamanie ducha jeńców, zmuszenie ich do przyznania się do popełniania zbrodni oraz udzielenie informacji operacyjnych.
Według „WSJ” w marcu 2022 r., tuż po rozpoczęciu rosyjskiej inwazji na Ukrainę, szefowie więzień w Rosji otrzymali rozkaz opróżniania pięter, skrzydeł, a nawet całych zakładów karnych, by przygotować miejsce dla jeńców. Zwierzchnik służby więziennictwa w Petersburgu gen. Igor Potapienko miał natomiast wysłać do strażników strzegących jeńców wiadomość: „Bądźcie okrutni, nie litujcie się nad nimi” oraz informował, że zasady chroniące rosyjskich więźniów przed przemocą nie obowiązują Ukraińców.
W efekcie Ukraińcy mieli być rutynowo bici i rażeni prądem w genitalia.
Paralizatory elektryczne były używane tak często, zwłaszcza pod prysznicami, że funkcjonariusze skarżyli się, że ich baterie zbyt szybko się rozładowują
— pisze dziennik.
Gazeta opiera się na relacjach trzech Rosjan, którzy zbiegli z kraju i złożyli zeznania w śledztwie MTK i są objęci programem ochrony świadków. Dwaj z nich to żołnierze sił specjalnych, a trzeci to członek zespołu medycznego. Rosyjscy komandosi mają służyć w więzieniach jako „gwardia pretoriańska” używana do specjalnych działań, w tym pacyfikacji buntów, a po agresji na Ukrainę do nadzoru jeńców. Świadkowie twierdzili, że ich koledzy ochoczo reagowali na przyzwolenie na brutalność i chwalili się zadawaniem bólu ukraińskim więźniom. Były pracownik więzienia w obwodzie woroneskim powiedział, że jeńcy byli bici tak mocno, że kotłownia więzienia była wypełniona złamanymi pałkami, a strażnicy testowali też inne materiały, np. rury ciepłownicze.
Jak pisze „WSJ”, choć MTK oskarżył Rosję w sprawie porywania ukraińskich dzieci z okupowanych terenów, prowadzone są też inne śledztwa, choć ich szczegóły nie są znane.
20:00. Szmyhal i Tusk rozmawiali o współpracy Ukrainy i Polski w dziedzinie obronności i logistyki
Premierzy Ukrainy i Polski, Denys Szmyhal i Donald Tusk przeprowadzili roboczą rozmowę, która dotyczyła m.in. współpracy między dwoma krajami w sektorze obronnym i logistyki. O rozmowie poinformował szef rządu Ukrainy.
Odbyłem konstruktywną rozmowę z polskim premierem Donaldem Tuskiem. Omówiliśmy współpracę między naszymi państwami w kluczowych obszarach, w tym w sektorze obronnym oraz przyspieszenie logistyki. Podziękowałem Polsce za 46. pakiet pomocy wojskowej
— napisał Szmyhal w Telegramie.
Jak przekazał, strony zwróciły również uwagę na kwestię infrastruktury granicznej.
Modernizacja punktów kontrolnych na wspólnej granicy została przeprowadzona m.in. przy wsparciu USAID. Uzgodniliśmy z Donaldem Tuskiem dalsze wspieranie rozwoju infrastruktury granicznej, w tym z udziałem Europejskiego Banku Inwestycyjnego
— napisał ukraiński premier.
Szmyhal zaznaczył, że Ukraina liczy na znaczący postęp w zbliżeniu do UE podczas przewodnictwa Polski w Radzie Unii Europejskiej. Podziękował również Polsce za niezachwiane wsparcie państwa ukraińskiego w czasie zakrojonej na pełną skalę wojny z Rosją.
19:10. Zełenski: przedstawiciele Trumpa odwiedzą Kijów w tym tygodniu
Prezydent Wołodymyr Zełenski zapowiedział, że w tym tygodniu przedstawiciele prezydenta USA Donalda Trumpa odwiedzą Ukrainę; stanie się to jeszcze przed Monachijską Konferencją Bezpieczeństwa. Forum to zbiera się w piątek, 14 lutego.
W tym tygodniu do Ukrainy przybędzie kilku ważnych przedstawicieli zespołu prezydenta Trumpa, jeszcze przed Monachijską Konferencją Bezpieczeństwa. Następnie odbędzie się konferencja w Monachium, gdzie dojdzie do szeregu spotkań, w tym z wiceprezydentem USA (J.D. Vance’em)
— przekazał Zełenski podczas konferencji prasowej z prezeską Europejskiego Banku Inwestycyjnego (EBI) Nadią Calvino.
Dziś ważne jest, aby skupić się na praktycznej pracy zespołów ukraińskiego i amerykańskiego, na wspólnej wizji głównych spraw. Oczywiście mogą istnieć różne opinie, ale (powinna istnieć) wspólna wizja w kluczowych kwestiach - jak powstrzymać Putina i jak dać Ukrainie gwarancje bezpieczeństwa
— zaznaczył ukraiński prezydent.
Szef kancelarii głowy państwa Andrij Jermak powiadomił, że Zełenski będzie przewodniczył ukraińskiej delegacji na Monachijską Konferencję Bezpieczeństwa, gdzie przedstawi stanowisko Ukrainy w sprawie zakończenia wojny z Rosją oraz wizję trwałego pokoju.
Monachijska Konferencja Bezpieczeństwa odbędzie w dniach 14-16 lutego. Jest to doroczne międzynarodowe spotkanie szefów państw, rządów i organizacji międzynarodowych, a także ministrów, parlamentarzystów, wysokich stopniem wojskowych oraz przedstawicieli, nauki, społeczeństwa obywatelskiego, biznesu i mediów. Odbywa się co roku w lutym, pierwszą edycję zorganizowano w 1963 r.
18:49. Ukraina i EBI podpisały umowy na finansowanie odbudowy energetyki i infrastruktury krytycznej
Ukraina i Europejski Bank Inwestycyjny (EBI) podpisały umowy przewidujące finansowanie odbudowy ukraińskiego sektora energetycznego i infrastruktury krytycznej; EBI przeznaczy na ten cel 116,5 mln euro - poinformował premier Ukrainy Denys Szmyhal po spotkaniu z prezeską EBI Nadią Calvino.
EBI przeznaczy 16,5 mln euro na odbudowę infrastruktury krytycznej i wdrożenie efektywności energetycznej. Drugie porozumienie otwiera drogę do udostępnienia 100 mln euro na renowację systemów zaopatrzenia w wodę, ciepłownictwa i kanalizacji, a także na modernizację podstawowych usług społecznych w sektorach edukacji, opieki zdrowotnej i mieszkalnictwa
— przekazał Szmyhal w mediach społecznościowych.
Strony omówiły finansowanie w ramach współpracy bilateralnej. EBI realizuje w Ukrainie jeden z największych portfeli inwestycyjnych, obejmujący 25 projektów o łącznej wartości 4,95 mld euro. Inicjatywy te dotyczą m.in. transportu, infrastruktury społecznej oraz sektora energetycznego.
Premier Ukrainy podkreślił również inne pilne priorytety współpracy, które wymagają dalszych inwestycji, w tym przejścia graniczne i infrastrukturę drogową, wsparcie dla małych i średnich przedsiębiorstw, samorządów oraz stabilność sektora energetycznego.
17:43. Merz za ściślejszą koordynacją m. in. z Polską w sprawie wsparcia Ukrainy
Kandydat chadeków na kanclerza Niemiec Friedrich Merz zapowiedział ściślejszą koordynację z Polską, Wielką Brytanią i Francją w sprawie wsparcia wojskowego dla Ukrainy, w tym dostarczenia pocisków manewrujących Taurus, jeżeli zostanie szefem rządu.
Lider chadecji wyraził ubolewanie, że w ciągu prawie trzech lat wojny w Ukrainie „było być może zbyt mało wspólnych wojskowo-strategicznych reakcji ze strony UE”.
Musimy znacznie bliżej współpracować
— podkreślił podczas poniedziałkowej konferencji zorganizowanej przez agencję dpa.
Merz zaznaczył, że decyzja o dostarczeniu Taurusów Ukrainie należała wyłącznie do Niemiec. Odparł zarzuty socjaldemokratów, jakoby zmieniał zdanie w tej kwestii.
Urzędujący kanclerz Niemiec, socjaldemokrata Olaf Scholz jest zdecydowanie przeciwny dostawom tego systemu broni do Ukrainy, argumentując, że wciągnęłoby to Niemcy w wojnę, ponieważ pociski mogłyby zostać użyte do atakowania celów na terytorium Rosji. Merz ocenił jednak, że ukraińska armia do tej pory „bez wyjątku i bardzo poprawnie” przestrzegała wszystkich limitów zasięgu uzgodnionych z krajami dostarczającymi broń.
16:30. Kellogg spotka się z urzędnikami każdego kraju NATO ws. zakończenia wojny na Ukrainie
„Specjalny wysłannik prezydenta USA ds. Ukrainy i Rosji Keith Kellogg zamierza spotkać się z przedstawicielami wszystkich państw NATO, aby koordynować z nimi działania związane z zakończeniem wojny na Ukrainie” - przekazał amerykański portal Semafor za zachodnimi urzędnikami zbliżonymi do rozmów.
W Waszyngtonie krążyły spekulacje, że administracja USA wkrótce przedstawi plan zakończenia wojny, a Kellogg dementował doniesienia, jakoby miał to zrobić osobiście podczas Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa.
W trakcie „ostatnich spotkań z sojusznikami USA” specjalny wysłannik informował, że przygotowuje opcje zakończenia wojny na Ukrainie, które zamierza przedstawić prezydentowi Donaldowi Trumpowi
— przekazał Semafor, amerykański portal informacyjny cytowany przez agencję Reutera.
CZYTAJ WIĘCEJ: Kellogg spotka się z urzędnikami każdego kraju NATO ws. zakończenia wojny na Ukrainie. Ale to Donald Trump przedstawi plan pokojowy
16:04. Ukraiński generał: sądzenie dowódców podczas wojny jest niedopuszczalne
Sądzenie dowódców wojskowych podczas wojny jest niedopuszczalne – ocenił były dowódca Połączonych Sił Zbrojnych Ukrainy generał Serhij Najew, komentując w poniedziałek głośne przypadki zatrzymań i aresztowania wysokich rangą dowódców ukraińskiej armii.
Proszę bardzo, jeśli do kogoś są pretensje, w tym o charakterze kryminalnym, to odpowiedzi ma udzielić śledztwo. Czy warto to robić w czasie wojny? Z jakiego powodu? Czy robi się, by dojść do prawdy, czy z innej przyczyny?
— powiedział Najew w wywiadzie dla portalu Ukrainska Prawda.
W styczniu zatrzymano trzech dowódców, którym zarzucono niedbałość, w następstwie której Rosjanie zajęli terytoria na północy obwodu charkowskiego w maju 2024 r. Są to: były dowódca zgrupowania Charków gen. Jurij Hałuszkin, były dowódca 125 brygady obrony terytorialnej gen. Artur Horbenko i pułkownik Illia Łapin.
15:32. Prawie 4,3 mln Ukraińców objętych ochroną tymczasową w UE
Prawie 4,3 mln Ukraińców posiadało na koniec 2024 roku status ochrony tymczasowej, uruchomiony przez UE w związku z rosyjską agresją na Ukrainę - podał Europejski Urząd Statystyczny. W ciągu miesiąca w Niemczech liczba Ukraińców wzrosła o prawie 9 tys., a w Polsce o ponad 3,7 tys.
14:13. Szef Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa ma nadzieję na „kontury” planu pokojowego dla Ukrainy
Szef Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa Christoph Heusgen wyraził nadzieję, że na rozpoczynającym się w piątek trzydniowym dorocznym spotkaniu w bawarskiej stolicy zostaną przedstawione „kontury” planu pokojowego dla Ukrainy.
Jego zdaniem mozliwe są postępy na drodze do zawarcia porozumienia pokojowego.
13:07. Ukraina tematem rozmowy papieża z szefową dyplomacji UE
Papież Franciszek przyjął na audiencji w Watykanie szefową unijnej dyplomacji Kaję Kallas. Poinformowała ona następnie, że tematem ich rozmowy była wojna Rosji przeciwko Ukrainie i potrzeba pokoju.
Audiencja odbyła się w Domu Świętej Marty, gdzie mieszka papież wracający do zdrowia po zapaleniu oskrzeli. Kallas napisała po spotkaniu w serwisie społecznościowym:
Dyskutowaliśmy o wojnie Rosji przeciwko Ukrainie i o potrzebie sprawiedliwego oraz trwałego pokoju, który zapewni Ukrainie przyszłość.
Podziękowałam także Jego Świątobliwości za silne przywództwo w ochronie najsłabszych i obronie ludzkiej godności
— dodała wysoka przedstawicielka UE do spraw zagranicznych i polityki bezpieczeństwa.
12:02. Szef Komitetu Wojskowego NATO: Samoloty F-16 zwiększyły możliwości obronne Ukrainy
„Samoloty F-16, które otrzymała Ukraina, zwiększyły jej zdolności do walki z zagrożeniami powietrznymi ze strony Rosji” – powiedział szef Komitetu Wojskowego NATO admirał Giuseppe Cavo Dragone w opublikowanym dziś wywiadzie dla ukraińskiego portalu Armyinform.
Samoloty te są szczególnie cenne w przeciwdziałaniu atakom rakietowym i dronowym. Jednak ich pełny wpływ (na sytuację na froncie) zależy od wystarczającego wyszkolenia pilotów, możliwości obsługi technicznej oraz ciągłych dostaw uzbrojenia i części zamiennych
— wyjaśnił.
NATO zapewnia szkolenia dla pilotów i techników, którzy obsługują F-16 oraz daje wsparcie logistyczne, aby skuteczność tych samolotów była jak najwyższa
— podkreślił admirał.
Pytany o ukraińskie ataki na cele wojskowe w Rosji Dragone uznał, że są one uzasadnioną formą samoobrony.
Ataki te osłabiają rosyjską logistykę, osłabiają jej zdolność do przeprowadzania dalszych ataków i zmuszają Moskwę do poświęcenia większych zasobów na własną obronę
— zaznaczył.
Ocenił jednocześnie, że same te ataki nie mogą zakończyć wojny, choć powodują wielkie straty.
Rosnące straty Rosji na polu walki, w połączeniu z rosnącą presją na jej przemysł obronny, stopniowo zmniejszają jej długoterminowe zdolności wojskowe
— powiedział.
11:32. Naddniestrze odrzuciło unijną pomoc na walkę z kryzysem energetycznym
Władze Naddniestrza nie przyjęły 60 mln euro unijnej pomocy na walkę z kryzysem energetycznym – poinformował premier Mołdawii Dorin Recean, cytowany przez agencję IPN. Jego zdaniem decyzja Tyraspola wynika z nacisków Moskwy, obawiającej się utraty wpływów w regionie.
Recean przekazał, że Naddniestrze odmówiło pomocy, ponieważ władze regionu nie chcą spełnić warunków postawionych przez UE, takich jak przestrzeganie praw człowieka oraz stopniowe podnoszenie cen gazu.
Po wstrzymaniu przez Rosję dostaw surowca do Naddniestrza, Unia Europejska zobowiązała się przekazać Mołdawii 310 mln euro na walkę z kryzysem energetycznym, z czego 60 mln euro miało trafić do Naddniestrza. Premier Recean zaznaczył, że pomoc miała uniezależnić Naddniestrze od rosyjskiego szantażu energetycznego, a odmowa jej przyjęcia oznacza „dalszą niepewność w kwestii dostaw gazu”.
Media wcześniej podkreślały, że Kiszyniów i Tyraspol od momentu zaoferowania pomocy przez UE nie mogły dojść do porozumienia w sprawie dysponowania środkami.
10:44. Ukraińcy zestrzelili 61 dronów, 22 zostały unieszkodliwione. Żadna rosyjska maszyna nie dotarła do celu!
Siły Powietrzne Ukrainy przekazały, że ostatniej nocy Rosjanie wypuścili nad Ukrainę 83 drony uderzeniowe, z których żaden nie dotarł do celu. 61 maszyn zestrzelono, a 22 zostały unieszkodliwione środkami walki elektronicznej.
10:17. „Nieznane” drony zaatakowały ważną dla rosyjskiej armii rafinerię
„Nieznane” drony zaatakowały rosyjskie miasto Krasnodar i uderzyły w Afipską rafinerię ropy naftowej, kluczowy obiekt infrastruktury wojskowej Rosji – powiadomił szef ukraińskiego rządowego Centrum Przeciwdziałania Dezinformacji (CPD) Andrij Kowałenko.
Krasnodar, centrum administracyjne Kraju Krasnodarskiego, i rafineria w miejscowości Afipskie położone są na południowym zachodzie Rosji.
Rafineria ropy naftowej Afipska jest jedną z kluczowych rosyjskich rafinerii o wydajności 6,25 mln ton ropy rocznie
— napisał Kowałenko w Telegramie. Wyjaśnił, że rafineria ta odgrywa strategiczną rolę w dostawach paliwa dla rosyjskiej armii.
Jej położenie w Kraju Krasnodarskim czyni z niej ważne centrum logistyczne dla dostaw oleju napędowego i paliwa lotniczego, wykorzystywanego przez armię. Dlatego rafineria Afipska jest nie tylko obiektem przemysłowym, ale także ważnym elementem rosyjskiej infrastruktury wojskowej
— podkreślił.
Ministerstwo obrony Rosji oświadczyło w poniedziałek rano, że siły obrony powietrznej przechwyciły i zniszczyły 15 ukraińskich dronów; siedem z nich nad Krajem Krasnodarskim. (https://t.me/mod_russia/48728)
09:13. Rosyjskie straty bojowe
Rosyjska armia straciła ostatniej doby kolejnych 1170 żołnierzy (ponad 850 tys. od początku inwazji), a także 9 czołgów, 16 wozów opancerzonych, 35 systemów artyleryjskich i 137 dronów.
Zaktualizowane dane przedstawił w infografice ukraiński resort obrony.
08:35. Zełenski: zadziwia to, że świat nie potrafił powstrzymać Putina
Zadziwiające jest to, że w ciągu trzech lat wojny na pełną skalę świat nie potrafił powstrzymać Władimira Putina – powiedział o przywódcy Rosji prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski, udzielając wywiadu brytyjskiej telewizji ITV.
Dziwi to, że przez te trzy lata nie byliśmy w stanie powstrzymać Putina, cały świat nie był w stanie go powstrzymać. To znaczy, powstrzymać go, spowolnić, uniemożliwić mu zniszczenie nas - a mogli. Ale świat nie był w stanie postawić go na swoim miejscu (…) dać po łapach. To nie jest niezdolność. To niechęć
– oświadczył.
Prezydent zaznaczył przy tym, że docenia pomoc partnerów, którzy wsparli jego kraj w wojnie z Rosją.
Bez nich byłoby nam bardzo trudno. A może nawet niemożliwie (samodzielnie oprzeć się agresji – PAP)
— przyznał.
Zełenski oznajmił, że nie obawia się wyborów, jednak dla ich przeprowadzenia konieczne jest zakończenie stanu wojennego.
Absolutnie nie boję się wyborów. Ale jak to będzie wyglądało? Powinniśmy zakończyć, albo wstrzymać stan wojenny. Jeżeli wstrzymamy stan wojenny to stracimy armię. (…) Ludzie (żołnierze) powrócą do domów. (…) I nawet dla tych, którzy nie powrócą, będzie to pauza. Rosja z pewnością wykorzysta to do działań ofensywnych
— podkreślił.
Prezydent wyraził przekonanie, że Ukraina odzyska wszystkie, okupowane dziś przez Rosję terytoria, gdy uda się ją osłabić.
W momencie, gdy Rosja będzie słaba, a będzie tak bez wątpienia, wszystko do nas powróci
— oświadczył.
Zełenski odniósł się także do negocjacji pokojowych z Rosją mówiąc, że powinny być one poprzedzone udzieleniem Ukrainie gwarancji bezpieczeństwa – napisała agencja Interfax-Ukraina, omawiając jego wywiad dla ITV.
Gdybym rozumiał, że Ameryka i Europa nas nie opuszczą, że będą nas wspierać i dadzą nam gwarancje bezpieczeństwa, byłbym gotowy na każdy format negocjacji
— powiedział.
Szef państwa ukraińskiego powtórzył, że Putin nie chce zakończenia wojny.
Zamrożony konflikt doprowadzi do tego, że on znów powróci ze swoją agresją. Kto wtedy (…) przejdzie do historii jako zwycięzca? Nikt. I będzie to porażka absolutnie wszystkich, a to jest bardzo ważne dla nas i dla (prezydenta USA) Donalda Trumpa. Musi on nie tylko zakończyć wojnę, ale także upewnić się, że Putin nie ma szans na powrót z wojną przeciwko nam. Myślę, że to jest najważniejsze i wszyscy powinni to uznać - wtedy będzie to zwycięstwo. I myślę, że nad tym wszyscy musimy pracować
— oświadczył Zełenski.
08:26. Wywiad: Korea Płn. wysłała w 2024 r. tysiące robotników do Rosji
Korea Północna w ubiegłym roku wysłała tysiące swoich obywateli do pracy w Rosji, co stanowi jawne naruszenie rezolucji Rady Bezpieczeństwa ONZ - przekazała Narodowa Służba Wywiadowcza (NIS) w Seulu. W ubiegłym tygodniu media informowały, że głównym celem wyjazdu niemal 8 tys. Koreańczyków miała być „edukacja”.
00:02. Zełenski: Odłączenie Estonii, Łotwy i Litwy od rosyjskiej sieci energetycznej to ważne wydarzenie dla Ukrainy i całej Europy
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski pogratulował krajom bałtyckim zakończenia procedury odłączania ich systemów energetycznych od rosyjskiej sieci energetycznej, nazywając to wydarzenie ważnym dla regionu, Ukrainy i całej Europy.
„Dzisiejsze wydarzenie jest ważne dla naszego regionu, dla całej Europy. Państwa bałtyckie, dobrzy przyjaciele Ukrainy, odłączyły się od rosyjskiej sieci energetycznej. Ich systemy energetyczne są odtąd w pełni zsynchronizowane z europejskim systemem kontynentalnym. Ukraina zrobiła to już w 2022 roku, a teraz kraje bałtyckie również pozbyły się zależności” - powiedział prezydent Ukrainy w wystąpieniu wideo w niedzielę wieczorem.
Zełenski podkreślił, że Moskwa nie będzie już mogła wykorzystywać dostaw energii jako broni przeciwko państwom bałtyckim, co oznacza również, że Europa stała się jeszcze bardziej integralna. Prezydent Ukrainy opowiedział się za kontynuowaniem przez Europę wspólnej polityki energetycznej.
„Dotyczy to w szczególności krajów Europy Środkowej - tych, które nadal mają umowy z Rosją. Trzeba więcej pracować z Ameryką na rzecz dostaw gazu LNG i ropy naftowej. Musimy zacieśniać współpracę z naszymi partnerami w krajach sąsiadujących z Unią Europejską (…)”. W tym kontekście ukraiński lider wymienił Kaukaz, Bliski Wschód i Afrykę Północną.
Prezydent Ukrainy podkreślił znaczenie Polski w procesie uniezależnienia się państw bałtyckich od dostaw energii elektrycznej, mówiąc „ważne, że Polska pomaga i to raz po raz udowadnia”. Zdaniem Wołodymyra Zełenskiego współpraca między państwami naszego regionu buduje niezależność każdego z nich.
O godz. 13.05 polskiego czasu w niedzielę sieci elektroenergetyczne Litwy, Łotwy i Estonii zostały zsynchronizowane z obszarem kontynentalnej Europy. Uruchomione zostało połączenie LitPol Link, za pośrednictwem którego dokonano synchronizacji. W uroczystości w Wilnie uczestniczył prezydent Polski Andrzej Duda.
00:00. Kreml nie potwierdza i nie zaprzecza, że Trump rozmawiał z Putinem
Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow oświadczył w niedzielę, że „nie potwierdza ani nie zaprzecza” doniesieniom amerykańskich mediów o rozmowie telefonicznej między prezydentem USA Donaldem Trumpem i Władimirem Putinem. Według „The New York Post” przywódcy mieli rozmawiać o zakończeniu wojny w Ukrainie.
Jak napisał dziennik, w wywiadzie, którego Trump udzielił w piątek na pokładzie samolotu Air Force One, powiedział, że „lepiej, aby tego nie mówił”, gdy zapytano go, ile razy rozmawiał z Putinem. Oświadczył, że rosyjski przywódca „chce, aby ludzie przestali umierać”.
Na prośbę o skomentowanie doniesień na temat rozmowy Trumpa z Putinem rzecznik Kremla powiedział niejasno, że „pojawia się wiele różnych komunikatów” - informuje agencja AFP.
„Komunikacja ta odbywa się różnymi kanałami. (…) Osobiście mogę czegoś nie wiedzieć, być nieświadomym czegoś. Dlatego w tym przypadku nie mogę tego potwierdzić ani temu zaprzeczyć” - oświadczył.
Trump wielokrotnie powtarzał, że chce zakończyć wojnę i że spotka się z Putinem, aby omówić tę kwestię - przypomniała AFP. W początkach miesiąca agencja Reutera przekazała, że Rosja rozważa możliwość zorganizowania szczytu w Arabii Saudyjskiej lub Zjednoczonych Emiratach Arabskich. Pytany o potencjalny szczyt Leonid Słucki, szef komisji spraw zagranicznych Dumy Państwowej, niższej izby parlamentu Rosji oświadczył, że przygotowania do takiego spotkania są na „zaawansowanym etapie”, i że mogłoby się ono odbyć w lutym lub marcu.
Trump powiedział „New York Post”, że „zawsze miał dobre stosunki z Putinem” i że ma konkretny plan zakończenia wojny. Szczegółów nie ujawnił. „Mam nadzieję, że stanie się to szybko” – powiedział Trump. „Każdego dnia giną ludzie. Ta wojna w Ukrainie jest taka zła. Chcę zakończyć tę cholerną sprawę”.
W piątek Trump powiedział, że prawdopodobnie w przyszłym tygodniu spotka się z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim.
red/PAP/Facebook/X
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/swiat/720864-relacja-1083-dzien-wojny-na-ukrainie