Trwa 1079. dzień rosyjskiej agresji na Ukrainę. Na portalu wPolityce.pl relacjonujemy dla Państwa wydarzenia na froncie.
CZYTAJ WIĘCEJ: RELACJA z wojny dzień po dniu.
Czwartek, 6 lutego 2025 roku
19:13. Zełenski: Trump nie ma jeszcze oficjalnego planu zakończenia naszej wojny z Rosją
Prezydent USA Donald Trump nie ma jeszcze oficjalnego planu zakończenia naszej wojny z Rosją - powiedział w czwartek prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski. Dodał, że sam zna już zarys takiego planu, ponieważ niektóre zagadnienia zostały omówione z Waszyngtonem jeszcze przed 20 stycznia, czyli dniem inauguracji Trumpa.
(Planu Trumpa) nie ma jeszcze oficjalnie. To, co pojawia się w różnych publikacjach… Jestem pewien, że nie jest to oficjalny plan prezydenta Trumpa
— przekazał Zełenski.
Ukraiński prezydent podkreślił, że „nie może być planu opracowanego bez czyjegoś udziału, nawet ze strony Stanów Zjednoczonych”.
Poczekajmy na nasze (ukraińsko-amerykańskie - PAP) oficjalne rozmowy i oficjalne wyniki
— dodał.
Szef państwa ukraińskiego oznajmił, że jest gotowy do rozmów z przywódcą Rosji Władimirem Putinem, jeśli ma to doprowadzić do porozumienia w sprawie zakończenia wojny.
Z pewnością zarówno Stany Zjednoczone, prezydent Trump, jak i kraje Unii Europejskiej uważają, że dyplomacja jest niemożliwa bez Rosji, bez Putina. I dlatego powiedziałem: jestem gotowy, jeśli (wcześniej) zrozumiemy, jak zakończy się ta wojna
— wyjaśnił prezydent.
Zełenski zwrócił uwagę na znaczenie trwałego pokoju z silnymi gwarancjami bezpieczeństwa, dodając, że pracuje nad tym ze stroną amerykańską.
Będziemy pracować tak, aby było to wspólne zrozumienie i wizja. Nawet jeśli Rosji coś się nie podoba, to potrzebujemy wspólnej wizji wśród partnerów. I wtedy jesteśmy gotowi do dyplomacji
— podkreślił.
Prezydent potwierdził przybycie na Ukrainę nowej partii samolotów wielozadaniowych F-16 i sprecyzował, że maszyny zostały dostarczone w środę. Zaznaczył także, że nie może ujawnić liczby francuskich myśliwców Mirage 2000-5, również przekazanych Ukrainie.
Wcześniej ukraiński minister obrony Rustem Umierow powiadomił, że jego kraj otrzymał pierwsze francuskie samoloty Mirage 2000. Jak dodał, będą one „nowym elementem ochrony nieba”. O przekazaniu tych maszyn informował wcześniej francuski minister obrony Sebastien Lecornu. Umierow napisał na Facebooku, że Ukraina otrzymała także samoloty F-16 z Holandii.
18:40. Rosjanie stracili 40 tys. żołnierzy w operacji kurskiej
W ciągu pół roku od zajęcia przez wojska ukraińskie części obwodu kurskiego w Rosji straty rosyjskiej armii wyniosły około 40 tys. osób, z czego ponad 16 tys. żołnierzy przeciwnika zostało zabitych; przeszło 900 Rosjan trafiło do niewoli – ogłosił Sztab Generalny w Kijowie.
Ukraińskie władze sądzą, że region kurski będzie ważnym argumentem w negocjacjach z Rosją o zawieszeniu walk na Ukrainie. „Zobaczycie jeszcze, gdy dojdziemy do rozmów o dyplomatycznym uregulowaniu zakończenia wojny, (…) jakie warunki wysuną Ruscy (Rosjanie) wobec Ukrainy i wobec kierunku kurskiego” – oświadczył w środę prezydent Wołodymyr Zełenski.
CZYTAJ WIĘCEJ: Pół roku od zajęcia przez Ukraińców części obwodu kurskiego w Rosji. Czy osiągnięto cel operacji? Jakie straty poniosła armia Putina?
18:30. Zełenski: Jestem gotowy do negocjacji
Jestem gotowy do negocjacji, jeśli zrozumiemy, jak ta wojna się dla nas skończy, nie ma problemu, ale Putin boi się ze mną rozmawiać - powiedział Wołodymyr Zełenski. Według niego zarówno Stany Zjednoczone, jak i UE uważają, że bez Putina dyplomacja jest niemożliwa. - Myślę, że Trump będzie w stanie sprawić, by zakończył wojnę - dodał prezydent.
17:50. Co najmniej 30 tys. więźniów trafiło do jednostek „Szturm Z”
Od lutego do września 2023 r. do jednostek Szturm Z wcielono ok. 30 tys. więźniów - poinformował niezależny portal rosyjski Ważnyje Istorii. Jednostki te zastąpiły najemników z Grupy Wagnera. Później zastąpił je Szturm V.
Portal oszacował tę liczbę na podstawie wpisów krewnych żołnierzy szturmowych opublikowanych w mediach społecznościowych. Wiele z nich dotyczyło zaginionych i zawierało numery tzw. nieśmiertelników.
Według dziennikarzy w ciągu sześciu miesięcy od powstania jednostek pracownicy ministerstwa obrony prowadzili zaciąg w co najmniej 108 zakładach karnych, również takich, do których nie dotarli wcześniej rekruterzy Grupy Wagnera.
Autorzy analizy przypomnieli, że w razie obrażeń lub zgonu zwerbowanych więźniów nie wypłaca się odszkodowań, nie wydaje się też zaświadczeń weterana wojennego, a wypłacany więźniom żołd jest kilkukrotnie niższy od kwot przekazywanych żołnierzom zmobilizowanym i kontraktowym.
W 2023 r. brytyjski wywiad informował, że jednostki Szturmu Z były w rzeczywistości wykorzystywane jako bataliony karne. Otrzymywały też gorsze wyposażenie i kierowano je na najtrudniejsze odcinki frontu.
Według najnowszych danych BBC i Mediazony od ataku Rosji na Ukrainę w lutym 2022 r. zginęło ponad 15 tys. skazańców (co stanowi 17 proc. ogółu strat). Szacuje się, że łącznie do końca stycznia br. liczba poległych rosyjskich wojskowych przekroczyła 90 tysięcy.
17:35. Kellogg nie przedstawi planu zakończenia wojny
Specjalny wysłannik USA ds. Ukrainy i Rosji, gen. Keith Kellogg, oświadczył, że nie zamierza w przyszłym tygodniu przedstawiać planu dotyczącego zakończenia rosyjsko-ukraińskiej wojny. Według Kellogga plan ten przedstawi sam Donald Trump.
17:10. Służby bezpieczeństwa UE poparły pomysł Czech
Służby bezpieczeństwa UE poparły pomysł Czech, aby ograniczyć możliwość poruszania się rosyjskich dyplomatów jedynie do terytoriów krajów, do których zostali delegowani. Polska już wprowadziła te ograniczenia - przypomniał w Brukseli szef polskiego MSZ Radosław Sikorski.
Jak podkreślił, Polska wspiera czeską inicjatywę, która jest rekomendowana także przez służby bezpieczeństwa większości krajów członkowskich. „W Polsce zamknęliśmy rosyjski konsulat w Poznaniu i jesteśmy gotowi zamknąć kolejne, jeśli na terytorium naszego kraju będzie dochodziło do ataków hybrydowych, np. podpaleń. Ograniczyliśmy też prawo do poruszania się rosyjskich dyplomatów po naszym kraju, w tym pracowników ambasady rosyjskiej w Warszawie (wyłącznie) do województwa mazowieckiego” - powiedział szef polskiego MSZ. Podobne ograniczenia dotyczą pracowników konsularnych i ich rodzin w Gdańsku i Krakowie.
Minister, który spotkał się w czwartek w Brukseli z dziennikarzami, oznajmił, że liczy na to, że inne kraje członkowskie także zastosują takie środki. Sikorski dodał, że tak długo, jak długo Rosja zachowuje się jak agresor, jej dyplomaci nie powinni móc korzystać z przywilejów strefy Schengen. Zauważył, że chodzi w tym przypadku również o kwestie bezpieczeństwa.
„W UE nadal służy około 2 tys. rosyjskich dyplomatów. Przyjmijmy, że minimum 20 proc. z nich to oficerowie wywiadu, a to oznacza, że po terytorium Unii może poruszać się 400 agentów, którzy mogą pomagać w atakach hybrydowych. Nie rozumiem, dlaczego mielibyśmy to tolerować?” - pytał Sikorski. Jak podkreślił, w momencie, kiedy dyplomata wrogiego państwa przebywa na terytorium danego kraju, znajduje się pod obserwacją służb wywiadowczych tego państwa. W momencie, kiedy z niego wyjedzie, taka obserwacja jest już znacznie utrudniona.
15:55. Ambasador Rosji wezwany do brytyjskiego MSZ
Do brytyjskiego ministerstwa spraw zagranicznych wezwano ambasadora Rosji w Londynie, aby cofnąć akredytację rosyjskiemu dyplomacie. Jest to reakcja na listopadową decyzję Kremla o wydaleniu pracownika ambasady Zjednoczonego Królestwa, oskarżonego o szpiegostwo.
“(Wezwanie ambasadora) jest odpowiedzią na nieuzasadnioną i bezpodstawną decyzję Rosji o odebraniu akredytacji brytyjskiemu dyplomacie w Moskwie” - głosi oświadczenie resortu dyplomacji Wielkiej Brytanii. “Każde dalsze posunięcie Rosji (w tej sprawie) będzie postrzegane jako eskalacja i spotka się z odpowiednią reakcją” - dodano.
Relacje brytyjsko-rosyjskie pogorszyły się w związku z inwazją Rosji na Ukrainę i są obecnie najgorsze od końca zimnej wojny. Londyn jest też jednym z głównych sojuszników Kijowa. Według Kilońskiego Instytutu Gospodarki Światowej Wielka Brytania jest na trzecim miejscu pod względem udzielonej pomocy Ukrainie. Od początku rosyjskiej inwazji w lutym 2022 r. przekazała łącznie 14,8 mld funtów, w tym 10,1 mld funtów w formie pomocy wojskowej.
15:40. Nowe fakty ws. koreańskich pocisków
„Północnokoreańskie pociski używane przez Rosję do ataku na Ukrainę nagle stały się bardziej precyzyjne, poinformowały ukraińskie źródła Reutersa. Wcześniej pociski te miały odchylenie 1–3 km, ale teraz trafiają w cele w odległości 50–100 metrów. Ten gwałtowny wzrost celności nastąpił po miesiącach niespójnej wydajności. Możliwe przyczyny to ulepszone systemy nawigacyjne, ulepszone mechanizmy sterowania lub nowa technologia celowania dostarczona przez Rosję” - opisuje Nexta.
15:30. Umowa Łukaszenki z Putinem
Umowa Łukaszenki z Putinem umożliwia wysłanie Białorusinów na wojnę. Moskwa będzie mogła poprosić Mińsk o obronę obwodu kurskiego lub Donbasu - pisze Biełsat.
Władimir Putin przekazał Dumie Państwowej do ratyfikowania umowę z Białorusią w sprawie wzajemnych gwarancji bezpieczeństwa. Została ona zawarta w grudniu 2024 roku podczas wizyty Alaksandra Łukaszenki w Moskwie. Przewodniczący Dumy Państwowej Wiaczesław Wołodin obiecał rozpatrzenie tej kwestii “w porządku priorytetowym”.
15:00. Seria sabataży w Niemczech dziełem Rosji?
Media: seria sabotaży w całym kraju mogła być dziełem Rosji Przedstawiciele sił bezpieczeństwa obwiniają Rosję o incydenty, w których setki samochodów zostało uszkodzonych w całych Niemczech - podał portal tygodnika „Spiegel”. Politycy z kilku partii ostrzegają przed wpływami z zagranicy w okresie poprzedzającym wybory do Bundestagu.
Według raportu „Spiegla”, celem ataków sabotażowych było ponad 270 pojazdów w Badenii-Wirtembergii, Berlinie, Brandenburgii i Bawarii. Ataki polegały na zatykaniu rur wydechowych pianką budowlaną. Sabotażyści pozostawili również naklejki z hasłem „Sei gruener” (co można przetłumaczyć jako „bądź bardziej ekologiczny”) i zdjęciem ministra gospodarki Roberta Habecka.
Początkowo podejrzewano radykalnych aktywistów klimatycznych. Jednak według „Spiegla”, najwyraźniej media i opinia publiczna zostały celowo wprowadzone w błąd, bowiem „trop sabotażystów nie prowadzi do wojujących aktywistów klimatycznych - ale do Moskwy”. Według niemieckich sił bezpieczeństwa, seria sabotaży nastąpiła na rosyjskie zlecenie.
„Oburzenie z powodu rzekomych zielonych przestępców było najwyraźniej zamierzone. Osoby z sił bezpieczeństwa mówią o ukierunkowanej kampanii mającej na celu wzbudzenie nienawiści do Zielonych i ich kandydata na kanclerza Habecka podczas federalnej kampanii wyborczej i podzielenie społeczeństwa” - napisał „Spiegel.
„Zamiast korzystać z profesjonalnie wyszkolonych szpiegów, rosyjskie służby specjalne coraz częściej zatrudniają amatorów do swoich operacji wpływu, często młodych ludzi ze środowiska drobnych przestępców” - zauważył portal.
13:00. W obwodzie kijowskim do wód Dniepru wpadł rosyjski dron
Drona z Dniepru podjęli saperzy ze Służby ds. Sytuacji Nadzwyczajnych Ukrainy.
12:40. Rosyjska armia używa śmigłowców do niszczenia dronów morskich
Informację taką przekazał rzecznik ukraińskiej Marynarki Wojennej Dmytro Pletenczuk. Do ataków rosyjskich śmigłowców na drony morskie ma dochodzić przede wszystkim nad Morzem Czarnym.
12:25. Szef Rady Bezpieczeństwa Ukrainy: Elon Musk rozpowszechnia fałszywy, stworzony przez Rosjan film
Andrij Kowałenko, szef Rady Bezpieczeństwa i Obrony Ukrainy twierdzi, że Elon Musk „rozpowszechnia na portalu X fałszywy film”, w którym postawiono tezę, że USAid zapłaciła celebrytom za wizytę na Ukrainie po to, by „zwiększyć popularność Wołodymyra Zełenskiego”. Miało to dotyczyć m.in. Angeliny Jolie, Seana Penna, Jean-Claude’a van Damme’a, Orlando Blooma i Bena Stillera. „Same gwiazdy piszą, że to kłamstwo (…). Filmik stworzyli Rosjanie, a w mediach, które są oznaczone jako oryginalne źródło, nie ma o tym informacji” - napisał Kowałenko. „Rosjanie wykorzystują teraz X do szerzenia propagandy na bardzo szeroką skalę” - dodał szef RBNiO.
12:00. Gen. Klasson spotkał się z gen. Syrskim
Głównodowodzący ukraińskiej armii spotkał się z głównodowodzącym sił zbrojnych Szwecji. Gen. Ołeksandr Syrski i gen. Mikael Klasson rozmawiali m.in. o sytuacji na froncie.
11:45.
Ogłoszenie przez Francję przekazania Ukrainie pierwszych myśliwców Mirage 2000 zbiegło się w czasie z katastrofą myśliwca tego typu. Mirage 2000 rozbił się w Indiach, w czasie lotu treningowego – przekazuje „Times of India”.
11:15. Administracja USA przedstawi w Monachium plan zakończenia wojny
Specjalny wysłannik prezydenta USA ds. Ukrainy Keith Kellogg ma przedstawić plan zakończenia wojny Rosji przeciwko Ukrainie podczas Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa, która odbędzie się 14-16 lutego - poinformował Bloomberg za źródłami zaznajomionymi ze sprawą.
“Komentarze Kellogga i innych (przedstawicieli administracji prezydenta USA Donalda Trumpa) w ostatnich tygodniach wskazują, że celem planu jest dążenie do osiągnięcia pokoju poprzez siłę” - zauważa agencja.
Ważnymi elementami “planu pokojowego” Trumpa mogą być zamrożenie konfliktu, nadanie nieuregulowanego statusu okupowanym przez Rosjan terenom ukraińskim i gwarancje bezpieczeństwa dla Ukrainy - wylicza Bloomberg.
Ponadto Trump zasugerował, że domaga się od Ukrainy zabezpieczenia dostępu USA do metali ziem rzadkich w zamian za dalszą pomoc wojskową.
Bloomberg zauważa, że od kiedy Trump powrócił do Białego Domu zarówno przywódca Rosji Władimir Putin, jak i prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski sygnalizują większe otwarcie na negocjacje pokojowe.
We wtorkowym wywiadzie udzielonym brytyjskiemu dziennikarzowi Piersowi Morganowi Zelenski mówił o gotowości do rozmów z Putinem, jeżeli uczestniczyć będą w nich także sojusznicy Kijowa. Z kolei Kreml twierdzi, że w ostatnim czasie kontakty z amerykańską administracją uległy intensyfikacji.
10:15. Trzy osoby zginęły w ataku drona na samochód w obwodzie biełgorodzkim
Informację o ataku przekazał gubernator obwodu biełgorodzkiego Wiaczesław Gładkow. Z jego komunikatu wynika, że dron zrzucił ładunek wybuchowy na samochód pasażerski. W ataku zginął kierowca i dwie nastolatki – w wieku 18 i 14 lat – pisze Gładkow. Atak miał miejsce w rejonie wałujskim.
10:00. Alarm powietrzny na Ukrainie
Alarm został ogłoszony w związku z groźbą użycia broni balistycznej przez Rosjan. Mieszkańcy obwodu dniepropietrowskiego zostali wezwani do zejścia do schronów.
09:30. Samochód ukraińskiej poczty ostrzelany w rejonie Pokrowska
O ataku informuje dyrektor generalny Ukrposzty Ihor Smiliański.
09:00. W nocy nad Ukrainą strącono 55 dronów-kamikadze
Rosja atakowała cele na Ukrainie przy użyciu 77 dronów i dwóch pocisków balistycznych Iskander-M.
07:59. Policja: za serią zamachów na wojskowe komendy uzupełnień stoi Rosja
Za serią zamachów na wojskowe komendy uzupełnień i policjantów w Ukrainie stoją służby specjalne Rosji – oświadczył szef ukraińskiej policji Iwan Wyhiwski. Od początku roku doszło do co najmniej dziewięciu incydentów, w tym wybuchów, związanych z poborem do wojska.
Wraz z SBU (Służbą Bezpieczeństwa Ukrainy) doskonale rozumiemy, że jest to konkretny atak rosyjskich służb specjalnych, mający na celu stworzenie fałszywej opinii w społeczeństwie (na temat mobilizacji - PAP), destabilizację sytuacji i wywołanie negatywnego nastawienia do sił bezpieczeństwa i obrony
– powiedział Wyhiwski.
Według niego w trzech z dziewięciu przypadków dywersji doszło do zamachu na życie policjantów.
Odnotowaliśmy zdarzenie, w którym w jednym z obwodów wezwany został patrol policji, a w mieszkaniu znajdował się ładunek wybuchowy, ukryty w dziecięcej zabawce
— podkreślił.
Już od zeszłego roku wszyscy policjanci są ostrzegani, że Rosjanie polują na wszystkich przedstawicieli sił bezpieczeństwa i obrony, w tym na policjantów i przedstawicieli komend uzupełnień
— oświadczył Wyhiwski.
Rosyjskie służby werbują do ataków przeważnie nastolatków, bezrobotnych bądź ludzi mających problemy z prawem, np. handlarzy narkotyków. W dwóch przypadkach sprawcy zostali zlikwidowani po wykonaniu zadania – zaznaczył Wyhiwski.
Ukraińskie media przypominają, że seria głośnych zamachów rozpoczęła się 1 lutego w miasteczku Pyriatyn w obwodzie połtawskim. Na stacji benzynowej zastrzelony został pracownik komendy uzupełnień, który jechał z żołnierzami autobusem do centrum szkoleniowego.
W tym samym dniu doszło do wybuchu w siedzibie komendy uzupełnień w Równem; zginęła jedna, a rannych zostało osiem osób. 2 lutego eksplodował ładunek w komendzie uzupełnień w Pawłohradzie w obwodzie dniepropietrowskim, w wyniku czego ucierpiał wojskowy. 5 lutego doszło do wybuchu obok budynku komendy w Kamieńcu Podolskim.
Operacje wymierzone w wojskowych oraz zamachy na komendy uzupełnień są nadzorowane przez struktury GRU i FSB (wywiadu wojskowego i Federalnej Służby Bezpieczeństwa) Rosji. Jednocześnie nasila się kampania medialna, która trwa od 2022 r., ale Rosjanie podejmują szczególnie duże wysiłki w celu osłabienia mobilizacji i infiltracji mediów (blogerów, botów, mediów społecznościowych) od 2024 r.
— powiedział Andrij Kowałenko z rządowego Centrum Przeciwdziałania Dezinformacji.
00:00. Prezydent Zełenski: porozmawiamy o pokoju, negocjując z Rosją obwód kurski
Rozmowy o dyplomatycznym uregulowaniu rosyjskiej agresji wobec Ukrainy staną się bardziej jasne podczas negocjacji o rosyjskim obwodzie kurskim, częściowo zajętym przez ukraińskie wojska – powiedział prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.
„W czwartek minie równe pół roku od początku operacji na odcinku kurskim. Bardzo ważnej operacji. Zobaczycie jeszcze, gdy dojdziemy do rozmów o dyplomatycznym uregulowaniu zakończenia wojny, (…) jakie warunki wysuną Ruscy (Rosjanie) wobec Ukrainy i wobec kierunku kurskiego” – oświadczył w środę, cytowany przez agencję Interfax-Ukraina.
Prezydent zapewnił, że wojska Ukrainy konsekwentnie utrzymują swoje pozycje w obwodzie kurskim w czasie, gdy Rosjanie ponoszą tam straty. „Widzimy przecież, jak rozbiegają im się (Rosjanom) Koreańczycy” – podkreślił, mówiąc o siłach Korei Północnej, zaangażowanych przez Rosję w obwodzie kurskim do walk przeciwko Ukraińcom.
Zełenski powiedział, że w ostatnim czasie armia Ukrainy rozbiła kilka ważnych rosyjskich punktów dowodzenia w regionie Kurska. „Sądzę, że nie będą w stanie odeprzeć nas w najbliższym okresie z tego terytorium” – uznał.
Wojska ukraińskie, nieoczekiwanie dla Moskwy, wkroczyły do obwodu kurskiego 6 sierpnia 2024 r. Tłumaczono wówczas, że jednym z celów tej ofensywy jest zmuszenie Rosjan do przerzucenia do tego regionu części sił z Donbasu na wschodzie Ukrainy.
Administracja nowego prezydenta USA Donalda Trumpa jest tymczasem przekonana, że może doprowadzić do zawieszenia walk na froncie rosyjsko-ukraińskim w najbliższych miesiącach.
Stany Zjednoczone myślą o tym, jak wywrzeć presję zarówno na Rosjan, ale też na Ukraińców - powiedział w miniony piątek specjalny wysłannik prezydenta Trumpa ds. Ukrainy i Rosji, emerytowany gen. Keith Kellogg.
„To są te rzeczy, na które patrzymy, o których mówimy: jak wywierać presję nie tylko na Rosjan - i jakie stosować zachęty - ale też na Ukraińców. Damy im zachęty, ale też punkty nacisku, by dać prezydentowi (USA) karty przetargowe, by to sfinalizować” – wyjaśnił wysłannik Trumpa.
red/PAP/Facebook/X
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/swiat/720529-relacja-1079-dzien-wojny-zelenski-gotowy-do-negocjacji