Trwa 1078. dzień rosyjskiej agresji na Ukrainę. Na portalu wPolityce.pl relacjonujemy dla Państwa wydarzenia na froncie.
CZYTAJ WIĘCEJ: RELACJA z wojny dzień po dniu.
Środa, 5 lutego 2025 r.
21:10. Zełenski przekonuje, że Białoruś zostanie wciągnięta do wojny
„Zobaczycie, wiosną, latem albo jesienią – rozmieści wojska na terytorium Białorusi. Nie wiem, czy będzie inwazja, ale tak czy inaczej, ten ruch wciągnie Białoruś dalej w wojnę. Chociaż, według mnie, po tym jak zaatakowali Ukrainę rakietami, stali się już częścią wojny. Ale naród i wojsko nie. Ale Putin jest zdeterminowany, by tak się stało” – powiedział ukraiński lider.
20:20. Ukraińcy stracili ostatnią kopalnię węgla koksowego
„Ukraińscy producenci stali szukają teraz możliwości rozwoju za granicą, ponieważ w zeszłym miesiącu zamknięto ostatnią działającą w kraju kopalnię węgla koksowego w Pokrovsk” - czytamy na portalu Kyiv Independent.
19:00. Zełenski: Porozmawiamy o pokoju, negocjując z Rosją obwód kurski
Rozmowy o dyplomatycznym uregulowaniu rosyjskiej agresji wobec Ukrainy staną się bardziej jasne podczas negocjacji o rosyjskim obwodzie kurskim, częściowo zajętym przez ukraińskie wojska – powiedział prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.
„Jutro minie równe pół roku od początku operacji na odcinku kurskim. Bardzo ważnej operacji. Zobaczycie jeszcze, gdy dojdziemy do rozmów o dyplomatycznym uregulowaniu zakończenia wojny, (…) jakie warunki wysuną Ruscy (Rosjanie) wobec Ukrainy i wobec kierunku kurskiego”
– oświadczył, cytowany przez agencję Interfax-Ukraina.
Prezydent zapewnił, że wojska Ukrainy konsekwentnie utrzymują swoje pozycje w obwodzie kurskim w czasie, gdy Rosjanie ponoszą tam straty. „Widzimy przecież, jak rozbiegają im się (Rosjanom) Koreańczycy” – podkreślił, mówiąc o siłach Korei Północnej, zaangażowanych przez Rosję w obwodzie kurskim do walk przeciwko Ukraińcom.
Zełenski powiedział, że w ostatnim czasie armia Ukrainy rozbiła kilka ważnych rosyjskich punktów dowodzenia w regionie Kurska. „Sądzę, że nie będą w stanie odeprzeć nas w najbliższym okresie z tego terytorium” – uznał.
18:20. Spotkanie Zełenskiego z Lammym
Wołodymyr Zełenski spotkał się w Kijowie z ministrem spraw zagranicznych Wielkiej Brytanii, Davidem Lammym.
18:00. Ukraina przedłuża stan wojenny o kolejne trzy miesiące
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski podpisał ustawy o przedłużeniu stanu wojennego i mobilizacji o kolejne trzy miesiące.
Zgodnie z poprzednią ustawą stan wojenny i mobilizacja kończyły się 8 lutego. Zostały przedłużone do 9 maja.
17:00. 150 ukraińskich żołnierzy wraca z rosyjskiej niewoli
„Dzisiaj jest dobry dzień dla nas wszystkich. Sprowadzamy do domu z rosyjskiej niewoli naszych obrońców. Są to żołnierze, sierżanci i oficerowie – żołnierze Marynarki Wojennej, którzy zostali wzięci do niewoli w Mariupolu i obwodzie zaporoskim, żołnierze Sił Powietrznych, Sił Powietrznodesantowych, Wojsk Lądowych, Gwardii Narodowej, straży granicznej, żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej i oficer policji. Służyli w różnych częściach linii frontu, ale łączy ich jedna wspólna cecha: walczyli za Ukrainę” - napisał prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.
15:50. Wybuch w Kamieńcu Podolskim
Kamieniec Podolski (Ukraina, obwód chmielnicki). W budynku Terytorialnego Centrum Rekrutacji doszło do eksplozji. Jedna osoba zginęła, 4 zostały ranne. Przyczyny wybuchu na razie nie są znane.
15:30. Eksplozja w obwodzie zaporoskim
O eksplozji informuje gubernator obwodu Iwan Fedorow. Władze miasta informują, że w wyniku eksplozji nikt nie ucierpiał.
15:00. Kolejna ofiara ataku rakietowego na Izium
W szpitalu zmarł 61-letni mężczyzna ranny w ataku rakietowym na Izium z 4 lutego. Tym samym liczba ofiar śmiertelnych ataku wzrosła do sześciu.
14:45. Rosja i Ukraina dokonały wymiany jeńców
Ukraina i Rosja przeprowadziły wymianę jeńców – poinformował prezydent Wołodymyr Zełenski. 30 grudnia 2024 roku – w wyniku 59. wymiany jeńców od początku pełnowymiarowej inwazji Rosji na Ukrainę – z rosyjskiej niewoli powróciło 187 żołnierzy Sił Zbrojnych Ukrainy, a także dwóch cywilów. 15 stycznia do kraju powrócić zaś miało 25 ciężko chorych i rannych ukraińskich obywateli. Wśród nich znaleźli się zarówno wojskowi, jak i cywile.
Według prezydenta Wołodymyra Zełenskiego w 2024 roku z rosyjskiej niewoli udało się uwolnić łącznie 1358 Ukraińców. Ogółem – od początku pełnowymiarowej inwazji na Ukrainę – do kraju wróciło już 3956 osób.
14:40. Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy potwierdza atak dronów na rafinerię w Kraju Krasnodarskim
Do udanego ataku miało dojść w nocy z 4 na 5 lutego. Przeprowadziła go Służba Bezpieczeństwa Ukrainy we współpracy z ukraińskimi siłami zbrojnymi. Sztab informuje też, że ukraińscy operatorzy bezzałogowych statków powietrznych przeprowadzili udany atak na zestaw przeciwlotniczy Buk w okupowanej części obwodu zaporoskiego.
14:20. Akademik po ataku dronów
Akademik i jeden z budynków Uniwersytetu im Tarasa Szewczenki w Kijowie uszkodzone w wyniku ataku dronów. Uczelnia ucierpiała w ataku, do którego doszło 4 lutego.
14:10. Wysłannik Trumpa będzie na konferencji w Monachium
Specjalny wysłannik Donalda Trumpa ds. Rosji i Ukrainy ma mówić o zakończeniu wojny na Ukrainie w czasie Konferencji Bezpieczeństwa w Monachium.
Gen. Keith Kellog napisał w serwisie X, że pojawi się w Monachium, gdzie będzie mówił o „celu Donalda Trumpa, jakim jest zakończenie krwawej i kosztownej wojny na Ukrainie”. Gen. Kellog ma też spotkać się w Monachium „z sojusznikami USA, którzy chcą pracować” ze Stanami Zjednoczonymi. Konferencja w Monachium odbędzie się między 14 a 16 lutego.
14:00. Premier Ukrainy spotkał się z szefem MSZ Wielkiej Brytanii
Denys Szmyhal rozmawiał z Davidem Lammym o wdrożeniu w życie porozumienia obronnego zawartego między Kijowem a Londynem, na podstawie którego Ukraina ma otrzymać 2 mld funtów na pozyskanie zestawów obrony przeciwlotniczej i pociski do nich, a także na organizację punktów serwisowania sprzętu wojskowego.
13:45. Na froncie ukraińskim walczyło około 100 Finów; w tym część w szeregach Rosji
W ciągu trzech lat około 100 obywateli Finlandii wzięło udział w działaniach zbrojnych na Ukrainie. Z informacji fińskich służb wynika, że po stronie Rosji walczyły pojedyncze osoby, w tym posiadające również rosyjskie paszporty lub dłużej przebywające za wschodnią granicą.
Obecnie na froncie może przebywać około 30 Finów – przekazał szef wydziału konsularnego MSZ Jussi Tanner, cytowany przez fińskie radio Yle. Fińskie służby podkreślają, że posiadają mniej informacji o obywatelach walczących po stronie Ukrainy niż o „pojedynczych osobach”, które wspierały oddziały rosyjskie.
Na początku tygodnia fińskie ministerstwo spraw zagranicznych opublikowało przewodnik dla obywateli, którzy jako ochotnicy decydują się na udział w wojnie. Resort zaznaczył, że nie „zaleca ani nie promuje” ochotniczego udziału w konfliktach zbrojnych, jednak w miarę możliwości udziela pomocy konsularnej obywatelom przebywającym na Ukrainie, zgodnie z obowiązującym prawem.
13:10. 61-letni mężczyzna ranny w ataku dorona na wieś Hawriłiwka
O ataku na wieś w rejonie berysławskim obwodu chersońskiego informuje chersońska administracja obwodowa. Atak miał miejsce około południa.
12:45. Straty Ukrainy w Rosji. Nowe dane z Kremla
W ciągu minionej doby straty Sił Zbrojnych Ukrainy w obwodzie kurskim wyniosły 325 żołnierzy, trzy czołgi, transporter opancerzony, 36 bojowych wozów opancerzonych, 29 pojazdów, trzy działa artylerii i dwa moździerze – poinformowało Ministerstwo Obrony Rosji. Według tego źródła, łączne straty Ukraińców w trwających od pierwszej połowy sierpnia walkach to 57 655 żołnierzy.
12:30. Skutki nocnego ataku na miasto Romny
14 budynków mieszkalnych ucierpiało w nocnym ataku dronów na miasto Romny w obwodzie sumskim. Według informacji z godziny 11:00 w ataku ucierpiało 13 budynków mieszkalnych i 1 blok mieszkalny, a także 1 samochód.
11:30. Pieskow: puste słowa Zełenskiego
Rosja gotowa do negocjacji pomimo „problemów z legitymacją” Zełenskiego, twierdzi Kreml. Rzecznik Kremla Pieskow nazwał również ostatnie komentarze Zełenskiego na temat negocjacji „pustymi słowami”, mówiąc, że muszą one opierać się na rzeczywistej „gotowości i chęci”.
11:15. Kreml po słowach Zełenskiego
Kreml nazwał słowa Zełenskiego o przekazaniu Ukrainie broni jądrowej za „graniczące z szaleństwem”. Według Pieskowa Moskwa spodziewa się, że “Zachód rozumie absurdalność i potencjalne zagrożenie” rozmów o możliwym przekazaniu Ukrainie broni jądrowej.
W wywiadzie dla brytyjskiego dziennikarza Piersa Morgana prezydent Ukrainy podkreślił, że tylko broń nuklearna będzie w stanie powstrzymać Rosję.
11:10. 63-letni mężczyzna ranny w ataku drona na Chersoń
O ataku informuje Roman Mroczko, mer Chersonia. Dron zrzucił ładunek wybuchowy na miasto ok. 10:30.
10:45. „Ważny postęp”
Sekretarz generalny Rady Europy Alain Berset podkreślił, że osiągnięto „ważny postęp” w tworzeniu trybunału ds. agresji wobec Ukrainy - pisze Biełsat.
10:30. MAEA przełożyła rotację swej misji w Zaporoskiej Elektrowni Jądrowej
Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej (MAEA) przełożyła rotację swojej misji w okupowanej przez wojska rosyjskie Zaporoskiej Elektrowni Jądrowej, na południu Ukrainy, z powodu braku gwarancji bezpieczeństwa ze strony Rosji - poinformował w środę rzecznik ukraińskiego MSZ Heorhij Tychyj.
„To nie pierwszy raz, kiedy Kreml używa szantażu jako narzędzia do zastraszania międzynarodowych ekspertów i podważania ich niezależności. Na przykład podczas jednej z poprzednich rotacji Rosja zaatakowała dronem samochód MAEA” - przekazał Tychyj.
Według rzecznika MSZ Rosja ma dwa powody, by wywierać presję na MAEA: pierwszy to wymuszenie międzynarodowego uznania nielegalnej okupacji ukraińskiej elektrowni jądrowej, a drugi - manipulowanie sytuacją operacyjną w okolicy elektrowni.
10:00. Tragiczny bilans minionej doby
W wyniku rosyjskich ataków na Ukrainę w ciągu ostatniej doby zginęło co najmniej ośmiu cywilów, a co najmniej 70 zostało rannych.
09:00. Lammy w Kijowie
Minister spraw zagranicznych Wielkiej Brytanii David Lammy przybył z wizytą do Kijowa. „Porozmawiamy o dalszej współpracy i wspólnych projektach mających na celu wzmocnienie bezpieczeństwa Ukrainy” - przekazał w mediach społecznościowych ambasador Ukrainy na Wyspach Wałerij Załużny.
08:30. Ukraiński dron uderzył w rosyjski skład ropy
Jak poinformowały lokalne władze, w wyniku ataku ukraińskiego drona na Kraj Krasnodarski w południowo-zachodniej Rosji, w nocy wybuchł pożar w obiekcie naftowym.
03:10. Trump: Mam nadzieję, że ws. Ukrainy zrobimy coś, co „wyrasta ponad wszystko”
Prowadzimy rozmowy z Rosjanami i Ukraińcami i mam nadzieję, ze zrobimy coś, co wyrasta ponad wszystko - powiedział we wtorek prezydent USA Donald Trump podczas konferencji z izraelskim premierem Benjaminem Netanjahu.
„Prowadzimy bardzo dobre rozmowy, bardzo konstruktywne rozmowy w sprawie Ukrainy. Rozmawiamy z Rosjanami. Rozmawiamy z ukraińskimi przywódcami” - powiedział Trump. Odpowiedział w ten sposób na pytanie korespondenta Polskiego Radia o to, czy powie Władimirowi Putinowi, by wyniósł się z południowej Ukrainy.
CZYTAJ WIĘCEJ: Prezydent USA: Prowadzimy bardzo dobre rozmowy w sprawie Ukrainy. Rozmawiamy z Rosjanami. Myślę, że to wzniesie się ponad wszystko
00:01. Rada Europy: osiągnięto „ważny postęp” w tworzeniu trybunału ds. zbrodni agresji wobec Ukrainy
Sekretarz generalny Rady Europy Alain Berset podkreślił we wtorek, że osiągnięto „ważny postęp” w tworzeniu trybunału ds. agresji wobec Ukrainy. Zapewnił, że RE nie ustanie w wysiłkach na rzecz pociągnięcie Rosji do odpowiedzialności za jej działania.
Rada Europy stała przy Ukrainie od pierwszego dnia wojny
— podkreślił szef Rady, która od początku była zaangażowana w inicjatywę tworzenia trybunału.
Sąd ten powstanie na mocy porozumienia między rządem Ukrainy i Radą Europy. Berset podkreślił, że powołanie trybunału umożliwi Ukrainie i Unii Europejskiej wykorzystanie w pełni doświadczenia i eksperckiej wiedzy Rady Europy.
Widzimy dziś ważny postęp, o znaczącym wpływie dla narodu Ukrainy na kolejne pokolenia. Jednak ciężka praca dopiero się zaczyna. Nie zatrzymamy się, dopóki Rosja nie zostanie całkowicie pociągnięta do odpowiedzialności i sprawiedliwości nie stanie się zadość
— oświadczył Berset.
Przypomniał, że Europejski Trybunał Praw Człowieka rozważa obecnie „ponad 4 tysiące spraw przeciwko Rosji związanych z wydarzeniami na Krymie, w Donbasie i wojną na Ukrainie”.
We wtorek eksperci prawni Komisji Europejskiej, Europejskiej Służby Działań Zewnętrznych, Rady Europy, Ukrainy i 37 państw stworzyli podstawy prawne dla działania trybunału ds. agresji przeciwko Ukrainie. Trybunał zostanie utworzony w ramach instytucjonalnych Rady Europy, co zagwarantuje, że postępowania karne będą prowadzone zgodnie z obowiązującymi międzynarodowymi regulacjami dotyczącymi praw człowieka.
red/PAP/X/FB
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/swiat/720435-relacja-1078-dzien-wojny-ukraina-przedluza-stan-wojenny