Trwa 1077. dzień rosyjskiej agresji na Ukrainę. Na portalu wPolityce.pl relacjonujemy dla Państwa wydarzenia na froncie.
CZYTAJ WIĘCEJ: RELACJA z wojny dzień po dniu.
Wtorek, 4 lutego 2025 r.
11:39. Cztery ofiary śmiertelne rosyjskiego ataku rakietowego na Izium
Rosyjskie wojska uderzyły we wtorek rakietą balistyczną w miasto Izium w obwodzie charkowskim na wschodzie Ukrainy; według wstępnych doniesień, cztery osoby zginęły, a 20 zostało rannych - poinformował szef obwodowych władz wojskowych Ołeh Syniehubow.
Wstępnych dane (wskazują na to), że okupanci użyli rakiety balistycznej. Zginęły cztery osoby, (…) pięć osób jest hospitalizowanych. Na miejscu ataku pracują wszystkie służby ratunkowe
— napisał Syniehubow w Telegramie.
Szef regionalnych władz przekazał, że do ataku doszło w centralnej części miejscowości.
Wojska rosyjskie okupowały Izium od kwietnia do września 2022 r., gdy siły ukraińskie przeprowadziły kontrofensywę i wyzwoliły niemal cały obwód charkowski, w tym także m.in. miasta Kupiańsk, Bałaklija i Wołczańsk.
10:32. Od połowy stycznia wojska Korei Płn. nie uczestniczą w walkach
Wywiad Korei Południowej (NIS) poinformował, że od połowy stycznia na linii frontu w obwodzie kurskim na zachodzie Rosji nie ma żołnierzy z Korei Północnej. Niedawno o wycofaniu północnokoreańskich wojskowych z powodu „dużych strat osobowych” informowała ukraińska armia.
Od połowy stycznia nie było żadnych oznak wskazujących na to, że północnokoreańskie wojska rozmieszczone w rosyjskim obwodzie kurskim angażują się w działania frontowe
— przekazała NIS.
Jednym z powodów może być duża liczba ofiar, ale wciąż obserwujemy (sytuację), aby ustalić szczegóły
— napisano w oświadczeniu.
Pod koniec stycznia rzecznik Operacji Specjalnych Ukrainy, płk. Ołeksandr Kindratenko poinformował, że „od około trzech tygodni nie zaobserwowano obecności wojsk Korei Północnej i prawdopodobnie zostały zmuszone do wycofania się na skutek dotkliwych strat”.
Jego wypowiedź była pierwszym, oficjalnym potwierdzeniem sugestii amerykańskiego dziennika „New York Times”. Źródła gazety nie wykluczyły jednak, że żołnierze z Korei Płn. wrócą na linię frontu po tym, jak przejdą dodatkowe szkolenie lub gdy Rosjanie opracują nowe sposoby rozmieszczenia ich, by uniknąć dużych strat.
09:20. Nowe dane o rosyjskich stratach
Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy podał nowe dane o stratach Rosji od początku wojny. Od 24 lutego 2022 roku Rosja miała stracić w Ukrainie ok. 842 930 żołnierzy (+1270 w ciągu ostatniej doby), 9 938 czołgów, 20 709 pojazdów opancerzonych, 22 655 zestawów artyleryjskich, 1 269 wyrzutni rakiet, 1 053 zestawów przeciwlotniczych, 369 samolotów, 331 śmigłowców, 24 003 bezzałogowe statki powietrzne, 3 054 pociski manewrujące, 28 jednostek nawodnych, 1 okręt podwodny, 35 921 pojazdów i 3 733 jednostek sprzętu specjalnego.
09:30. W ciągu doby obwód zaporoski został ostrzelany przez Rosjan 277 razy
Atakowane miało być osiem miejscowości na terenie obwodu – informuje Iwan Fedorow, gubernator obwodu zaporoskiego.
09:20. ISW: Rosjanie ponoszą ogromne straty
W styczniu 2025 roku rosyjskie wojska straciły 48 240 żołnierzy, co odpowiada ponad trzem dywizjom zmechanizowanym – podało ukraińskie MON. To drugi najgorszy miesiąc dla Rosji od początku inwazji. Mimo wolniejszego tempa natarcia straty pozostają ogromne – zaznacza Instytut Studiów nad Wojną (ISW).
W styczniu rosyjskie siły zająć miały około 498 km² na Ukrainie i w obwodzie kurskim, co daje średnio 16,1 km² dziennie. „Dostępne dane sugerują, że rosyjskie wojska poniosły około 96 ofiar na każdy zdobyty kilometr kwadratowy” – zaznaczają analitycy ISW.
09:15. Rosjanie zabili cywila w obwodzie donieckim
W poniedziałek rosyjskie wojska zabiły jednego mieszkańca obwodu donieckiego i raniły dwóch kolejnych – poinformował szef administracji obwodowej Wadym Filaszkin. Ofiara śmiertelna pochodziła z Pokrowska.
Łączna liczba ofiar rosyjskiej agresji w regionie wynosi już 2 955 zabitych i 6 661 rannych, nie licząc Mariupola i Wołnowachy. W Pokrowsku – oddalonym zaledwie 3 km od linii frontu – nadal przebywa około 7 000 osób.
09:10. 110 starć bojowych w ciągu ostatniej doby
Jak poinformował na Facebooku Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy, W w ciągu ostatniej doby doszło do 110 starć bojowych między Siłami Obronnymi Ukrainy a Rosjanami.
Rosyjskie wojska przeprowadziły 91 nalotów na ukraińskie pozycje i osiedla, zrzuciły 139 bomb szybujących, użyły 2 241 dronów-kamikadze oraz oddały ponad 6 000 ostrzałów, w tym 138 z wieloprowadnicowych wyrzutni rakiet. Ataki powietrzne miały miejsce m.in. w obwodach charkowskim i donieckim. „W odpowiedzi ukraińskie siły uderzyły w dziewięć skupisk sił i sprzętu wroga, dwa stanowiska dowodzenia, trzy systemy artyleryjskie oraz dwie stacje walki radioelektronicznej” – czytamy.
09:05. Czerkasy: Pożary w trzech przedsiębiorstwach
W nocy rosyjskie wojska przeprowadziły zmasowany atak dronami na obwód czerkaski. W wyniku ostrzału wybuchły pożary w trzech prywatnych przedsiębiorstwach w Czerkasach – poinformował Ihor Taburets, szef administracji obwodowej.
Ukraińska obrona przeciwlotnicza zdołała zestrzelić 12 dronów typu Shahed. W jednym z miejsc akcja gaśnicza nadal trwa. Według wstępnych informacji nie ma ofiar.
09:00. Dyrektor generalny MAEA z wizytą w Ukrainie
Rafael M. Grossi, dyrektor generalny Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej, przybył z wizytą na Ukrainę. Jak podkreślił, jest to jego 11 wizyta w tym kraju od wybuchu wojny. Grossi ma wizytować kijowską podstację energetyczną, która jest „kluczowa dla bezpieczeństwa ukraińskiej energetyki atomowej”, aby ocenić szkody i zapobiec dalszym konsekwencjom. Jak dodał, coraz bardziej krucha sieć energetyczna w Ukrainie stwarza rosnące ryzyko dla wszystkich elektrowni atomowych.
08:50. Zwiększona pomoc od Wielkiej Brytanii
Wielka Brytania zapewni Ukrainie w tym roku więcej pomocy wojskowej niż kiedykolwiek wcześniej - zapewnia premier Wielkiej Brytanii Keir Starmer. - Musimy zrobić wszystko, co w naszej mocy, aby wesprzeć obronę Ukrainy - dodał.
08:42. Media: Zełenski rozmawiał z Trumpem o dostępie do metali ziem rzadkich jesienią 2024 r.
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski rozmawiał już jesienią 2024 r. z Donaldem Trumpem o udostępnieniu kluczowym partnerom Ukrainy jej złóż metali ziem rzadkich w zamian za gwarancje bezpieczeństwa – doniosły ukraińskie media.
Zełenski dodał punkt dotyczący zasobów metali ziem rzadkich do swojego +planu zwycięstwa+, licząc na Stany Zjednoczone
— powiadomił portal Suspilne z powołaniem na źródła w kancelarii szefa państwa ukraińskiego.
Aby zagwarantować wykorzystanie tych zasobów, konieczne jest zapewnienie bezpieczeństwa, żeby Rosjanie nie zajmowali ziem z tymi zasobami
— powiedział rozmówca portalu.
Podobne informacje, z powołaniem na anonimowego informatora z otoczenia ukraińskiego prezydenta, przekazał portal RBK-Ukraina, który napisał, że „jest to kwestia, którą (…) Zełenski omawiał na spotkaniu z Donaldem Trumpem jesienią”.
Prezydent USA zasugerował w poniedziałek, że domaga się od Ukrainy zabezpieczenia dostępu USA do metali ziem rzadkich w zamian za dalszą pomoc wojskową.
Mówimy Ukrainie, że mają bardzo cenne metale ziem rzadkich. Chcemy, by zastawili je jako gwarancję. Chcemy gwarancji, bo dajemy im pieniądze garściami
— powiedział Trump.
Więc staramy się zawrzeć umowę z Ukrainą, gdzie oni zabezpieczą to, co im dajemy, za pomocą ich metali ziem rzadkich i innych rzeczy
— dodał.
Trump nie podał szczegółów dotyczących tego, jak takie porozumienie ma wyglądać, lecz podkreślił, że Kijów jest tym zainteresowany.
Ukraina dysponuje złożami surowców kluczowych dla gospodarki, a przejęcie kontroli nad nimi było jedną z przyczyn rosyjskiej agresji na ten kraj. Jak przypomnieli w swoim raporcie z 2023 r. analitycy Polskiej Izby Ekologii, Ukraina posiada znaczne rezerwy metali przemysłowych, jedne z największych w Europie zasoby metali ziem rzadkich oraz perspektywiczne rezerwy litu.
Szacuje się, że na obszarze tzw. tarczy wołyńsko-azowskiej może znajdować się 500 tys. ton tego metalu, nazywanego białym złotem, gdyż odgrywa kluczową rolę w zielonej transformacji, m.in. jako materiał do produkcji baterii litowo-jonowych. Według ocen wartość złóż metali w Ukrainie sięga 10-12 bln dolarów. Część tych zasobów znajduje się na terenach Ukrainy, które są okupowane przez Rosję.
08:10. Rosjanie zrzucili blisko 140 bomb
W ciągu ostatniej doby wojska rosyjskie przeprowadziły 91 ataków z powietrza za pomocą łącznie 139 kierowanych bomb lotniczych - podało ukraińskie dowództwo dodając, że Rosjanie wysłali do ataku 2241 dronów kamikadze, a pozycje ukraińskich żołnierzy i tereny zamieszkałe były ostrzeliwane z różnych rodzajów broni ponad 6 tys. razy.
06:00. Nocny atak dronów na Ukrainę
W Kijowie aktywna była obrona przeciwlotnicza – poinformował szef kijowskiej administracji wojskowej Timur Tkaczenko.
00:00. Wojska rosyjskie zajęły w styczniu 430 km kw. terytorium Ukrainy i nacierają na Pokrowsk
Wojska rosyjskie zajęły w styczniu 2025 r. 430 km kw. terytorium Ukrainy i nacierają na węzeł logistyczny jej armii w Pokrowsku w obwodzie donieckim - poinformowała w poniedziałek agencja AFP, powołując się na dane amerykańskiego think tanku Instytut Studiów nad Wojną (ISW).
AFP zwróciła uwagę, że w tym miesiącu tempo rosyjskiej ofensywy nieco spadło w porównaniu z grudniem, kiedy Rosjanie zajęli 476 km kw. Najgorszym miesiącem dla Ukrainy w ostatnim czasie był listopad; rosyjskie wojska zajęły wówczas 725 km kw.
Ponad 80 proc. wszystkich zdobyczy terytorialnych Rosjan w styczniu przypada na obwód doniecki, gdzie rosyjska armia nieustannie naciera na Pokrowsk, od którego dzieli ją już tylko 2 km. Rosjanie obrali główny kierunek natarcia na ten węzeł logistyczny ukraińskiej armii od południowego wschodu – przekazała agencja AFP.
Ponadto rosyjskim wojskom udało się podejść pod Kupiańsk na kierunku północno-wschodnim i zająć w styczniu dodatkowe 50 km kw. Tym samym to zgrupowanie wojsk rosyjskich umocniło swoje pozycje na zachodnim brzegu rzeki Oskił, która przez dłuższy czas stanowiła linię rozgraniczenia.
AFP zwróciła także uwagę, że zima to okres, w którym tempo natarcia zwalnia, ponieważ mrozy znacznie utrudniają prowadzenie działań bojowych. Już podczas dwóch poprzednich zim – agresja na pełną skalę rozpoczęła się 24 lutego 2022 roku, kiedy to rosyjskie wojska najechały Ukrainę z północy, wschodu i południa – Rosjanie mieli trudności z przyspieszeniem działań ofensywnych.
Jednocześnie w styczniu tego roku wojska rosyjskie zdołały zająć więcej terytorium niż w tym samym miesiącu w 2023 i 2024 roku (kolejno 285 km kw. i 146 km kw.). Zdaniem AFP pokazuje to przewagę sił rosyjskich nad ukraińskimi, która trwa od końca lata 2024 roku.
W odpowiedzi na zdobycze terytorialne Rosji armia ukraińska przeprowadziła w sierpniu ubiegłego roku nagłą ofensywę w głąb rosyjskiego terytorium, na obwód kurski. W ciągu dwóch tygodni Ukraińcy zajęli około 1300 km kw. Z czasem jednak kontrolowane przez siły ukraińskie terytorium zaczęło się kurczyć w wyniku kontrofensywy wojsk rosyjskich. Od 31 grudnia, gdy Kijów kontrolował 483 km kw. terytorium Rosji, do końca stycznia obszar ten zmniejszył się do 442 km kw.
red/PAP/Facebook/X
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/swiat/720346-relacja-1077-dzien-wojny-nocny-atak-dronow-na-ukraine