Trwa 1076. dzień rosyjskiej agresji na Ukrainę. Na portalu wPolityce.pl relacjonujemy dla Państwa wydarzenia na froncie.
CZYTAJ WIĘCEJ: RELACJA z wojny dzień po dniu.
Poniedziałek, 3 lutego 2025 r.
14:35. Szef MSZ: żądamy pilnej reakcji w sprawie zabijania naszych jeńców wojennych przez Rosjan
Wzrost liczby ukraińskich jeńców wojennych, straconych przez siły rosyjskie, wymaga pilnej międzynarodowej reakcji; od końca sierpnia 2024 r. zarejestrowano co najmniej 79 przypadków takich egzekucji - zaalarmował minister spraw zagranicznych Ukrainy Andrij Sybiha.
„Biuro Wysokiego Komisarza ONZ ds. Praw Człowieka potwierdza wzrost liczby egzekucji ukraińskich jeńców wojennych, (dokonywanych) przez Rosję. Co najmniej 79 przypadków od końca sierpnia 2024 roku. (…) Te okrucieństwa wymagają pilnych działań międzynarodowych”
— napisał Sybiha na platformie X. Według szefa MSZ może to być jedna z największych kampanii celowego mordowania jeńców wojennych we współczesnej historii świata.
„Przerażające egzekucje dokonywane przez Rosję na ukraińskich jeńcach wojennych pokazują, że Ukraina ma do czynienia z prawdziwymi bestiami. Świat musi (to) nie tylko potępić, ale także podjąć pilne działania” - podkreślił Sybiha.
13:55. Litewska zbiórka środków na drony
Na Litwie ruszyła zbiórka środków na zakup dronów i systemów antydronowych dla Ukrainy. Informacje takie podaje litewski nadawca publiczny LRT. Zbiórka potrwa do 24 lutego.
13:45. Zdjęcia z Torecka
Toreck w obwodzie donieckim z perspektywy żołnierzy SZU.
13:30. Straty Rosjan
Szacowane przez Sztab Generalny SZU straty Rosji na 3 lutego 2025 roku.
13:00. Nie żyje pracownik chersońskich służb miejskich
Zmarł pracownik służb miejskich ranny 30 stycznia w ostrzale Chersonia. O śmierci 62-letniego Wołodymyra Wasilkiwa informuje chersońska rada miasta.
Błąd: Nie możesz wstawiać obrazków z zewnętrznych serwerów.
12:20. Zełenski opublikował zdjęcia z wizyty w ukraińskiej fabryce dronów
„Nasza produkcja obronna – zarówno sprzęt, jak i pociski – zwiększa zakres naszego bezpieczeństwa i arsenał możliwości. Konsekwentne zwiększanie tego potencjału wraz z każdym rokiem jest oczywistą strategiczną perspektywą Ukrainy” - czytamy na kanale prezydenta Ukrainy.
10:55. Zamach w Moskwie. Media: Armen Sarkisjan vel Gorłowski ciężko ranny
W holu luksusowego budynku mieszkalnego w Moskwie wybuchła bomba. Ciężko ranny miał zostać twórca batalionu walczącego po stronie Rosji w wojnie z Ukrainą.
10:40. Skutki ostrzału Chersonia
Ukraińska policja publikuje zdjęcia ilustrujące skutki ostrzału obwodu chersońskiego. Jak podaje policja w ciągu doby, w rosyjskim ostrzale, zginęła jedna osoba a 14 zostało rannych. Wśród rannych jest dwoje dzieci i jeden policjant.
09:30. Tomczyk w Kijowie
Wiceminister obrony narodowej Cezary Tomczyk przybył z niezapowiadaną wcześniej wizytą do stolicy Ukrainy, Kijowa – poinformował MON na platformie X. W programie pobytu m.in. spotkania z przedstawicielami ukraińskich władz oraz przemysłu obronnego.
„Wiceminister Cezary Tomczyk w stolicy Ukrainy odbędzie szereg spotkań z przedstawicielami ukraińskiego rządu, jak również przemysłu obronnego (…)” – przekazał polski resort obrony.
Wraz z Tomczykiem przybyło kierownictwo Polskiej Grupy Zbrojeniowej oraz należących do niej spółek. Tematem rozmów będzie zacieśnienie wzajemnej współpracy z sektorem obronnym Ukrainy – wyjaśniono w komunikacie.
09:15: Eksplozja w Moskwie
Do eksplozji doszło na jednym z osiedli – w jej wyniku zginęła jedna osoba, cztery zostały ranne. Prokuratura wszczęła już śledztwo ws. okoliczności zdarzenia.
09:00. Ukraińskie drony zaatakowały obiekty energetyczne w Rosji
Ukraińskie drony zaatakowały zakład przetwórstwa gazu w Astrachaniu w Rosji - powiadomił szef ukraińskiego rządowego Centrum Przeciwdziałania Dezinformacji (CPD) Andrij Kowałenko. Do eksplozji doszło też w rafinerii ropy naftowej w Wołgogradzie; ponadto wstrzymano loty na kilku rosyjskich lotniskach.
„Zaatakowano zakład przetwarzania gazu w Astrachaniu. To jeden z kluczowych obiektów energetycznych Rosji, zajmujący się przetwarzaniem kondensatu gazowego oraz produkcją benzyny, oleju napędowego i innych paliw” - napisał Kowałenko w Telegramie.
Według szefa ukraińskiego CPD zakład ma istotne znaczenie dla rosyjskiego kompleksu wojskowo-przemysłowego, ponieważ przemysł zbrojeniowy zależy w dużej mierze od sektora paliwowo-energetycznego.
Według agencji Reutera ukraińskie drony zakłóciły loty na kilku lotniskach w Rosji. Federalna Agencja Transportu Lotniczego (Rosawiacja) zawiesiła rejsy na lotniskach w Astrachaniu, Kazaniu, Niżniekamsku, Saratowie, Uljanowsku, Władykaukazie, Groznym i Machaczkale.
Podobne ograniczenia wprowadzono na lotnisku w Wołgogradzie, gdzie doszło do eksplozji w rafinerii ropy naftowej i odnotowano przerwy w dostawach prądu.
08:40. Eksplozje w Chersoniu
O wybuchach informuje ukraiński portal Suspilne.
08:30. Rosyjskie straty
Według ukraińskich informacji, Rosja w wyniku agresji na Ukrainę straciła już 841 660 żołnierzy.
06:50. Uderzenie dronów w zakład gazowy w Astrachaniu
Ukraińskie drony ponownie uderzyły również w rafinerię Łukoil w Wołgogradzie.
05:10. Trump: Dyskusje w sprawie Ukrainy idą całkiem dobrze
Prezydent USA Donald Trump stwierdził w niedzielę, że dyskusje na temat Ukrainy idą „całkiem dobrze” i że ma zaplanowane rozmowy w tej sprawie „z różnymi stronami. Zapowiedział też, że „już wkrótce” nałoży cła na towary z UE, a także zagroził, że stanie się coś „bardzo potężnego”, jeśli USA nie odzyskają Kanału Panamskiego.
Podczas dziesięciominutowego spotkania z dziennikarzami na płcie lotniska w bazie Andrews w Marylandzie po powrocie z weekendowego pobytu na Florydzie, Trump odniósł się do szeregu kwestii z ostatnich dni.
„Zajmujemy się Ukrainą i Rosją. Mamy zaplanowane spotkania i rozmowy z różnymi stronami, w tym z Ukrainą i Rosją. I myślę, że te dyskusje idą całkiem dobrze” - relacjonował, nie podając żadnych dodatkowych szczegółów.
CZYTAJ WIĘCEJ: Trump: Dyskusje na temat Ukrainy idą „całkiem dobrze”. Prezydent zapowiedział nałożenie ceł na towary z Unii Europejskiej
04:40. Chorwacja zwiększy możliwości dostaw gazu na Ukrainę i przekaże jej wozy do rozminowywania
Chorwacja przekaże Kijowowi specjalne wozy do rozminowywania i zwiększy możliwości dostaw gazu na Ukrainę poprzez rozbudowę swojego terminala LNG - poinformowały w niedzielę chorwackie media, cytując doradcę ds. polityki zagranicznej premiera Andreja Plenkovicia.
„Chorwacja i Ukraina kultywują przyjazne stosunki od lat 90., kiedy Kijów był jedną z pierwszych stolic, które uznały niepodległość Chorwacji. Dziś nasza współpraca została wzmocniona dzięki członkostwu Chorwacji w NATO i Unii Europejskiej” - powiedział w rozmowie z telewizją HRT Mate Granić, specjalny doradca premiera ds. polityki zagranicznej.
W środę w Zagrzebiu premier Chorwacji Andrej Plenković spotkał się z premierem Ukrainy Denysem Szmyhalem. Szef chorwackiego rządu zapowiedział wysłanie Ukrainie 12. pakietu pomocy wsparcia wojskowego i zaznaczył, że celem ewentualnych rozmów w sprawie zakończenia walk musi być „osiągnięcie sprawiedliwego pokoju, który weźmie pod uwagę ukraińską integralność terytorialną, w tym prawo do reintegracji Półwyspu Krymskiego i obwodów nielegalnie okupowanych obecnie przez Rosjan”.
Granić przyznał w niedzielę, że jednym z kluczowych tematów rozmowy premierów była współpraca w dziedzinie energetyki. „Chorwacja planuje rozbudowę terminala LNG, co stworzy nowe możliwości dostaw gazu ziemnego na Ukrainę i do innych krajów Europy Środkowej. To strategiczna decyzja, która może przynieść znaczne korzyści ekonomiczne” - wyjawił.
Doradca premiera Plenkovicia skomentował też stosunek Węgier i Słowacji do pomocy udzielanej Ukrainie. „Takie postawy przypominają niebezpieczne okresy historyczne, kiedy władzę przejmowały reżimy populistyczne. Ważne jest, aby pozostać konsekwentnym we wspieraniu Ukrainy” - zaznaczył przedstawiciel chorwackiego rządu.
Chorwacja od lutego 2022 roku przekazała Ukrainie łącznie ok. 300 mln euro w postaci pomocy gospodarczej, finansowej, humanitarnej, rozwojowej i wojskowej. Zagrzeb wspiera Kijów również swoim doświadczeniem w usuwaniu min czy rehabilitacji rannych żołnierzy.
03:50. Premier Starmer jedzie do Brukseli, by apelować o zwiększenie presji na Rosję
Premier Wielkiej Brytanii Keir Starmer uda się w poniedziałek do Brukseli, gdzie będzie apelował o zwiększenie presji Europy na Rosję, aby „zmiażdżyć machinę wojenną” Władimira Putina w czasie, gdy pojawiają się oznaki słabnięcia rosyjskiej gospodarki – ogłosiło biuro premiera.
Starmer, który nawołuje do „resetu” w relacjach z Unią Europejską po brexicie, spotka się w Brukseli z sekretarzem generalnym NATO, a następnie zje kolację z przywódcami 27 krajów członkowskich UE. Będzie to pierwsze tego typu spotkanie od opuszczenia UE przez Wielką Brytanię.
Premier będzie przekonywał „najbliższych sojuszników Wielkiej Brytanii”, by przyjęli na siebie większy ciężar utrzymywania bezpieczeństwa Europy w obliczu „narastającej kampanii sabotażu i zniszczenia na naszym kontynencie” ze strony Rosji – napisano w komunikacie.
„Jestem tutaj, by współpracować z europejskimi partnerami w utrzymywaniu presji, ukierunkowanym na przychody z energii i firmy zaopatrujące jego fabryki rakiet, by zmiażdżyć machinę wojenną Putina” – zamierza powiedzieć Starmer.
Według Downing Street sankcje nałożone niedawno na rosyjską „flotę cieni” i firmy z branży energii zadały poważny cios rosyjskiemu handlowi ropą. Przychody Rosji z ropy i gazu były w 2024 roku o 29 proc. niższe niż dwa lata wcześniej, a sankcje podniosły ceny transportu.
Wielka Brytania obłożyła ponad 2,1 tys. osób i podmiotów sankcjami związanymi z Rosją, z czego 1,9 tys. znalazło się na liście po rozpoczęciu przez Putina inwazji na pełną skalę. Jest wśród nich ponad 100 statków używanych do transportu rosyjskich surowców energetycznych, w tym 93 tankowce – podsumowano w komunikacie.
00:01. Zełenski dziękuje za nowe pakiety wsparcia
„Obrona powietrzna i wystarczająca ilość pocisków przechwytujących to niezbędne warunki do przybliżenia pokoju. Jestem wdzięczny wszystkim naszym partnerom, którzy nas w tym wspierają i którzy mają jasne zrozumienie tego, co dokładnie jest potrzebne” - przekazał w mediach społecznościowych prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski, publikując nagranie.
Patrioty, IRIS-T, wszystkie niezbędne systemy obrony powietrznej, rozwój dronów i inwestycje w produkcję broni tutaj, na Ukrainie — wszystko to ma na celu ochronę życia i obronę samej idei, że pokój jest możliwy. W tym tygodniu otrzymaliśmy nowe pakiety wsparcia: znaczący pakiet o wartości 1,2 mld dolarów ze Szwecji — dziękuję. Nowy pakiet bezpieczeństwa z Finlandii. Kolejny pakiet z Chorwacji. Dziękuję!
— ogłosił Zełenski.
Nadal pracujemy nad tym, aby przyszły tydzień również przyniósł decyzje niezbędne dla Ukrainy — decyzje mające na celu wsparcie naszego kraju, naszego narodu i naszej ukraińskiej armii
— dodał prezydent Ukrainy.
red/wPolityce.pl/PAP/X/Fb/media
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/swiat/720255-relacja-1076-dzien-wojny-ostrzal-chersonia