Polska potęga militarna ujawnia słabość Hiszpanii, która wydaje na obronność o połowę mniej przy prawie dwukrotnie wyższym PKB – skomentował w poniedziałek hiszpański dziennik gospodarczy „El Economista”.
Polska potęga militarna ujawnia słabość Hiszpanii
— napisał dziennik, oceniając, że z pewnością zostanie to zauważone przez nową amerykańską administrację z Donaldem Trumpem jako prezydentem USA.
Gazeta zauważyła, że w momencie aneksji Krymu przez Rosję polskie siły zbrojne zajmowały dziewiąte miejsce w NATO pod względem liczebności wojska; dziś z 200 tys. żołnierzami są na trzecim miejscu, za amerykańskimi i tureckimi.
Pomimo rosnącej potęgi militarnej, głównym celem Polski jest utrzymanie zaangażowania USA w bezpieczeństwo europejskie
— dodał „El Economista”.
Według gazety, wyższe wydatki krajów Sojuszu na obronność podyktowane są intensywnym zbrojeniem się m.in. Chin i Rosji. Sytuacja takich krajów, jak Hiszpania, które procentowo wydają najmniej na obronność w całym NATO jest, zdaniem dziennika, „zagrożeniem dla jedności Sojuszu”.
Polska stała się przykładem do naśladowania dla przywódców takich jak Trump, podczas gdy Hiszpania jest przykładem, którego należy unikać. Polacy podejmują tytaniczny wysiłek, któremu warto się przyjrzeć
— napisał „El Economista”.
Jak zauważyła gazeta, o ile Polska odpowiada na rosyjskie zagrożenie, to Hiszpania nie reaguje na „szybki postęp marokańskiej armii w zakresie wydatków i technologii”. Ponadto Rabat zyska zapewne sojusznika w osobie Trumpa, również w kontekście dostaw broni – dodał dziennik.
Wzrost wydatków na obronność
W Sojuszu trwa debata na temat wzrostu wydatków na obronność. Nowy sekretarz generalny NATO Mark Rutte, który w poniedziałek odwiedził Madryt, mówił w styczniu o przeznaczeniu 3 proc. PKB na obronność, a prezydent USA Donald Trump powtórzył ostatnio, że będzie oczekiwał od sojuszników nawet 5 proc.
Procentowo Hiszpania wydaje obecnie najmniej na obronność w całym NATO – jedynie 1,3 proc. PKB w 2024 r. Najwięcej w Sojuszu wydaje Polska – ponad 4 proc. PKB.
Rząd Pedro Sancheza powtarza, że jest zdeterminowany, aby osiągnąć cel 2 proc. PKB na obronność do 2029 r.
mly/PAP
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/swiat/719716-el-economista-polska-potega-militarna