Trwa 1067. dzień rosyjskiej agresji na Ukrainę. Na portalu wPolityce.pl relacjonujemy dla Państwa wydarzenia na froncie.
CZYTAJ WIĘCEJ: RELACJA z wojny dzień po dniu.
Sobota, 25 stycznia 2025 r.
20:31. Ukraina apeluje do Polski i KE w sprawie „dyskryminacji” przewoźników
Ministerstwo rozwoju Ukrainy skierowało apel do polskich resortów finansów oraz infrastruktury, a także do Komisji Europejskiej w związku ze skargami ukraińskich przewoźników drogowych na kary pieniężne nakładane na nich podczas przewozów w Polsce - podała agencja Interfax-Ukraina.
Według ministerstwa, ukraińscy przewoźnicy drogowi wypełniają wprowadzony od 1 listopada 2024 roku przez rząd RP obowiązek rejestracji przewoźników z państw trzecich w systemie SENT/RMPD podczas przejazdu przez terytorium Polski.
19:03. Sąd orzekł, że kościół św. Mikołaja w Kijowie powinien powrócić do wiernych
Rzymskokatolicki kościół św. Mikołaja w Kijowie powinien powrócić do wiernych – orzekł okręgowy sąd administracyjny w obwodzie dniepropietrowskim w Ukrainie. „To nadzieja, że w końcu odzyskamy tę świątynię” – powiedział PAP w sobotę proboszcz ks. Pawło Wyszkowski.
Sąd obwodowy w obwodzie dniepropietrowskim zobowiązał władze Ukrainy do wykonania decyzji prezydenta Ukrainy (o zwrocie kościoła wspólnocie – PAP) sprzed niemal 20 lat. To jest pierwszy, mały krok; mamy nadzieję, że kościół zostanie przekazany wspólnocie parafialnej
— podkreślił duchowny.
Rozprawa, dotycząca oddania kościoła wiernym, odbyła się w piątek w obwodowym sądzie administracyjnym w mieście Dniepr.
Sąd uwzględnił powództwo i orzekł zwrot budynku kościoła św. Mikołaja do pełnego użytku wspólnoty religijnej Kościoła rzymskokatolickiego
— przekazano na stronie internetowej Kościoła rzymskokatolickiego w Ukrainie w piątek.
Do tej pory były jakieś obietnice, memoranda, przedłużenia i tak dalej. Mam nadzieję, że teraz dojdziemy do końca
— zaznaczył ks. Wyszkowski.
20 stycznia fala wybuchowa po eksplozji wywołanej rosyjską rakietą lub jej odłamki zniszczyła witraże nad wejściem głównym kościoła św. Mikołaja w Kijowie. Zniszczone zostały też szyby w obu wieżach bocznych tej świątyni.
Kościół św. Mikołaja to neogotycka świątynia rzymskokatolicka, położona w centrum Kijowa przy ul. Wełykiej Wasylkiwskiej 75. Zbudowany w latach 1899–1909 według projektu Władysława Horodeckiego, kościół był użytkowany przez katolicką społeczność Kijowa do 1936 r., gdy zamknęły go władze sowieckie, przeznaczając pomieszczenia na cele gospodarcze. We wrześniu 2021 roku pożar poważnie uszkodził kościół, niszcząc między innymi zabytkowe organy, żyrandole oraz część wyposażenia liturgicznego. W listopadzie tego samego roku parafia św. Mikołaja zawarła porozumienie z Ministerstwem Kultury i Polityki Informacyjnej Ukrainy w sprawie odbudowy świątyni. Porozumienie głosiło, że kościół zostanie oddany do użytku miejscowej parafii katolickiej 1 czerwca 2022 roku. Tego dnia ukraiński minister kultury podczas wizyty w kościele św. Mikołaja potwierdził, że „zostanie on oddany wiernym”. Tak się dotychczas jednak nie stało.
18:00. Zełenski: możemy dostarczać azerski gaz do Europy
Ukraina jest gotowa do tranzytu gazu z Azerbejdżanu do Europy - poinformował w sobotę w Kijowie ukraiński prezydent Wołodymyr Zełenski na konferencji prasowej z prezydentką Mołdawii Maią Sandu.
Według Zełenskiego Azerbejdżan „ma duże możliwości eksportowe, wynoszące 25 miliardów metrów sześciennych”. „Możemy wykorzystać naszą infrastrukturę, jeśli kraje w Europie będą potrzebowały gazu. Ale nie rosyjskiego gazu” — dodał prezydent.
Eksperci mają jednak wątpliwości, czy Azerbejdżan jest w stanie wyeksportować potrzebne ilości surowca.
„Azerbejdżan próbuje pozycjonować się jako główny partner energetyczny UE” — powiedziała portalowi Politico Aura Sabadus, ekspertka ds. rynków gazu w firmie konsultingowej ICIS. Jej zdaniem „Baku nie ma tyle gazu i w tej chwili licytuje ponad swoje możliwości”.
Według Sabadus, każda nowa umowa z Azerbejdżanem prawdopodobnie obejmowałaby wymianę wolumenów, w wyniku której rosyjskie dostawy zostałyby przemianowane na azerskie.
W poniedziałek m.in. sprawę tranzytu gazu przez Ukrainę mają omawiać w Brukseli ministrowie spraw zagranicznych państw UE. Premier Węgier Viktor Orban zagroził zawetowaniem sankcji UE wobec Rosji, jeśli Ukraina nie ustąpi w tej kwestii i nie zgodzi się na wznowienie tranzytu. Gaz przestał płynąć do UE przez Ukrainę z końcem 2024 roku po wygaśnięciu umowy tranzytowej.
„Jeśli Ukraińcy chcą pomocy, na przykład w nałożeniu sankcji na Rosjan, to niech ponownie otworzą gazociąg i pozwolą krajom Europy Środkowej, w tym Węgrom, importować potrzebny nam gaz przez Ukrainę” – oświadczył w piątek przyjazny Kremlowi węgierski przywódca.
16:41. Drony przeciwko rosyjskim okupantom
15:40. Rosyjskie ataki na Charków
15:01. Zełenski: USA nie zawiesiły pomocy wojskowej dla Ukrainy
Stany Zjednoczone nie zawiesiły pomocy wojskowej dla Ukrainy - oświadczył w sobotę w Kijowie prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w reakcji na podpisanie przez prezydenta USA Donalda Trumpa rozporządzenia zawieszającego program pomocy zagranicznej na 90 dni.
„Jeśli chodzi o ograniczenie pomocy - nie jestem dziś gotowy, aby o tym mówić, wiem, że istnieją pewne ograniczenia dotyczące 90-dniowych programów humanitarnych, musimy przyjrzeć się im szczegółowo (…) Skupiam się na pomocy wojskowej, dzięki Bogu nie została ona wstrzymana” - powiedział Zełenski podczas konferencji prasowej z prezydentką Mołdawii Maią Sandu.
Na początku tygodnia prezydent Trump zawiesił na 90 dni wszystkie programy amerykańskiej pomocy zagranicznej w celu oceny ich zgodności z jego polityką zagraniczną.
W piątek sekretarz stanu USA Marco Rubio ogłosił zamrożenie niemal wszystkich programów pomocy zagranicznej na co najmniej 90 dni. Według źródeł PAP ma to dotyczyć również wsparcia USA dla Ukrainy, choć nie pomocy dla Izraela.
Nakaz wydany przez Rubio wykracza poza podpisane pierwszego dnia prezydentury Trumpa rozporządzenie o wstrzymaniu pomocy rozwojowej USA i ma dotyczyć wszystkich programów Departamentu Stanu i USAID. Jak twierdzi PAP źródło w Kongresie związane z Demokratami, oznacza to również wstrzymanie wszelkiej pomocy dla Ukrainy, zarówno wojskowej, jak i humanitarnej, czy programów szkolenia ukraińskich żołnierzy.
14:05. Zełenski i Sandu: możemy zaspokoić potrzeby energetyczne mieszkańców Naddniestrza
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski i prezydentka Mołdawii Maia Sandu wydali w sobotę wspólne oświadczenie po rozmowach w Kijowie, w którym zapewnili o gotowości obu krajów do przekazania dostaw energii separatystycznemu mołdawskiemu regionowi Naddniestrza.
„Zdecydowanie potępiliśmy ukierunkowane i systematyczne ataki Rosji na ukraińską infrastrukturę cywilną, które spowodowały liczne ofiary cywilne i stanowią rażące naruszenie międzynarodowego prawa humanitarnego. Ataki te zagrażają również obywatelom Mołdawii, ponieważ naruszają jej suwerenną przestrzeń powietrzną, a drony spadają na mołdawską ziemię” - czytamy we wspólnym oświadczeniu przywódców, opublikowanym na stronie internetowej ukraińskiego prezydenta.
Zełenski i Sandu wezwali do wycofania wojsk rosyjskich ze wszystkich okupowanych terytoriów Ukrainy i z regionu Naddniestrza oraz podkreślili swoje wspólne zaangażowanie na rzecz pokojowej reintegracji Republiki Mołdawii w drodze negocjacji.
Strony potwierdziły również zdolność do zaspokojenia potrzeb energetycznych mieszkańców Naddniestrza.
Zełenski oznajmił, że Ukraina jest gotowa wysłać specjalistów do elektrowni cieplnej w Naddniestrzu, aby uruchomić ją przy użyciu innego gatunku węgla i zwiększyć produkcję energii elektrycznej z 220 megawatów do 2 gigawatów.
„Jesteśmy gotowi, i przeprowadziliśmy już odpowiednie konsultacje ze stroną mołdawską, i Tyraspol (władze separatystycznego Naddniestrza - PAP) o tym wie, wysłać zespół naszych ludzi, którzy zrobią to wszystko bardzo szybko. (…) Jeśli nasi ludzie tam dotrą, na pewno będzie ona (elektrownia) w stanie dostarczyć 2 gigawaty (energii)” - powiadomił prezydent.
13:52. Minister obrony: jeśli jutro przestaniemy wspierać Ukrainę, to pojutrze będzie jej koniec
Minister obrony Niemiec Boris Pistorius ostrzegł przed zakończeniem przekazywania pomocy Ukrainie, walczącej z rosyjską agresją. Jeśli jutro przestaniemy wspierać Ukrainę, to pojutrze będzie koniec Ukrainy, koniec suwerennego, wolnego państwa w centrum Europy - zaalarmował w Peine w Dolnej Saksonii.
Zdaniem niemieckiego ministra Ukraina musi być w stanie działać z pozycji siły, ale w pewnym momencie stanie przed koniecznością podjęcia negocjacji z Rosją.
Pistorius odpowiedział na głosy wzywające do zaprzestania wsparcia, ponieważ „nie jest to wojna Niemiec”. „To prawda, to nie jest nasza wojna, ale może stać się naszą” - zauważył minister, cytowany przez portal tygodnika „Zeit”.
Każdy, kto słuchał przywódcy Rosji Władimira Putina, mógł dojść tylko do jednego wniosku: Putin się przygotowuje - ostrzegł minister obrony. „Nie wiemy czy i kiedy (zaatakuje), ale przygotowuje się” - dodał polityk.
„Tworzy warunki, by poważnie nam zagrozić” - powiedział Pistorius, odnosząc się do działań Putina i wskazując m.in. na znaczący wzrost produkcji zbrojeniowej w Rosji, w tym dotyczący liczby czołgów.
Putin mówił o poważnej, nieustępliwej walce o nowy porządek świata. Może być tak, że nigdy tego nie zrobi, ale jako minister obrony nie chce podejmować ryzyka - podkreślił Pistorius.
13:00. Ukraiński dron vs. rosyjska flaga
Rosyjska flaga pojawiła się na wzgórzu w pobliżu Pokrowska w obwodzie donieckim, ale długo tam nie powstała.
12:00. Rosjanie oddali ciała 757 Ukraińców
Kijów informuje o zwrocie ciał 757 ukraińskich żołnierzy.
11:33. Rosja omija sankcje i sprzedaje ropę Republice Środkowoafrykańskiej
Rosja, szukając nowych rynków zbytu dla swojej objętej sankcjami ropy naftowej, sprzedaje ją po zawyżonych cenach i za pośrednictwem kameruńskiej firmy Republice Środkowoafrykańskiej. Sprawia to, że ropa w tym kraju jest najdroższa w Afryce.
Umowę z kameruńską firmą specjalizującą się w imporcie paliw, Neptune Oil, podpisał siostrzeniec prezydenta Faustina-Archange Touadery, minister energii Arthur Piri, zmniejszając dochody państwa z podatków paliwowych z 25 proc. do zaledwie 9 proc. Transakcja ta, o czym poinformowała agencja prasowa afrykańskiego kraju, Corbeaunews, sprawiła, że od ponad roku w Republice Środkowoafrykańskiej paliwa na stacjach są najdroższe w całej Afryce. W styczniu za litr oleju napędowego w Republice Środkowoafrykańskiej trzeba zapłacić 2,15 dolara, podczas gdy średnia cena na świecie wynosi 1,2 dolara. Te wysokie ceny wywołały w kraju inflację, która zrujnowała wiele gospodarstw domowych w jednym z najbiedniejszych państw Afryki.
Według Corbeaunews Neptune Oil została wybrana, aby pomóc Rosji w sprzedaży paliwa do Republiki Środkowoafrykańskiej. Firma ta szybko zmonopolizowała import i dystrybucję ropy naftowej w tym kraju. Aby ułatwić jej zadanie, Touadera wydał dekret, który pozbawił licencji wszystkich lokalnych dystrybutorów. Nawet tacy giganci jak Tamoil, niegdyś Total, mogą kupić ropę tylko u Kameruńczyków.
Rosja najprawdopodobniej nie dzieli się z rządem zyskami, a przynajmniej władze w Bangi nie wykazują zwiększonych wpływów do budżetu. Zdaniem Corbeaunews może to oznaczać, że rozliczanie transakcji odbywa się w szarej strefie.
10:30. Rosyjski dron uderzył w blok mieszkalny
Do ataku doszło w miejscowości Wysznewe na obrzeżach Kijowa.
Jak poinformowały ukraińskie służby ratownicze, w wyniku ataku blok częściowo został zniszczony. Z budynku udało się ewakuować mieszkańców, w tym dwoje dzieci
— podaje Bielsat.
09:35. Siły powietrzne: ostatniej nocy zestrzeliliśmy dwie rakiety i 46 rosyjskich dronów
Ukraińska obrona przeciwlotnicza zestrzeliła dwie rakiety i 46 z 61 rosyjskich dronów różnych typów, którymi rosyjskie wojska zaatakowały Ukrainę w nocy z piątku na sobotę - poinformowało dowództwo sił powietrznych.
„Przeciwnik zaatakował dwiema rakietami kierowanymi Ch-59/69 z przestrzeni powietrznej nad Morzem Czarnym oraz 61 dronami uderzeniowymi typu Shahed i różnymi typami dronów imitujących z kierunków: Orła, Kurska, Briańska, Millerowa i Primorsko-Achtarska w Federacji Rosyjskiej” - powiadomiły siły powietrzne w Telegramie.
Dowództwo przekazało, że potwierdzono zestrzelenie dwóch rakiet kierowanych Ch-59/69 i 46 bezzałogowych statków powietrznych Shahed oraz innych typów dronów w obwodach: odeskim, charkowskim, połtawskim, sumskim, kijowskim, czerkaskim, donieckim, zaporoskim, dniepropietrowskim, chmielnickim i kirowohradzkim.
Piętnaście dronów zostało unieszkodliwionych na skutek zastosowania środków walki elektronicznej. Zestrzelone bezzałogowce spowodowały zniszczenia w obwodach kijowskim, czerkaskim i chmielnickim. Uszkodzone zostały obiekty przedsiębiorstw i instytucji publicznych, a także budynki mieszkalne oraz środki transportu.
Państwowa Służba ds. Sytuacji Nadzwyczajnych Ukrainy (DSNS) powiadomiła, że w obwodzie czerkaskim celem ataku wojsk rosyjskich były obiekty infrastruktury krytycznej. Niektórzy mieszkańcy stolicy obwodu, Czerkasów, nie mają dostępu do elektryczności
08:30. Udaremniono rosyjski plan ataku rakietowego na ukraiński instytut wojskowy
SBU aresztowała 18-letniego kadeta, który współpracował z FSB. Nastolatkowi postawiono zarzut zdrady stanu za rzekome wspieranie rosyjskich służb specjalnych.
07:45. Rosyjskie straty bojowe
Rosyjska armia straciła ostatniej doby kolejnych 1650 żołnierzy (ponad 828 tys. od początku inwazji), a także 7 czołgów, 37 wozów opancerzonych, 14 systemów artyleryjskich i 51 dronów.
05:10. Zełenski: uważam, że Trump nie ma szczegółowego planu pokojowego
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski powiedział włoskiemu dziennikowi „Il Foglio”, że według niego Donald Trump nie ma jasnych planów zakończenia wojny. Rozmowę z ukraińskim przywódcą przeprowadziła dziennikarka Cecilia Sala, która 8 stycznia została uwolniona z więzienia w Iranie po trzech tygodniach aresztu.
Na łamach sobotniego wydania gazety Zełenski odnosząc się do słów prezydenta USA o tym, że Władimir Putin musi skończyć wojnę przeciwko Ukrainie, bo inaczej będzie „gorzej” ocenił:
Kiedy Trump mówi „gorzej”, chodzi mu o to, że gorzej dla Rosji.
Ważne jest, by od silnej osoby popłynął ten komunikat dla Putina
— dodał ukraiński przywódca podczas rozmowy w Kijowie.
Jego zdaniem Trump nie ma „jasnych, szczegółowych” planów zakończenia wojny na Ukrainie i doprowadzenia do pokoju.
Prawie wszystko zależy od tego, co możemy uzyskać my Ukraińcy, by się chronić, byśmy nie popełnili znów błędów z przeszłości, i od Putina, czy chce zatrzymać inwazję
— ocenił prezydent. Zastrzegł następnie:
Ja myślę, że on nie chce.
03:00. Rubio zawiesił niemal całą pomoc zagraniczną, w tym pomoc dla Ukrainy
Sekretarz stanu USA Marco Rubio ogłosił w piątek zamrożenie niemal wszystkich programów pomocy zagranicznej na co najmniej 90 dni. Według źródeł PAP ma to dotyczyć również wsparcia USA dla Ukrainy, choć nie pomocy dla Izraela.
02:08. Były szef portugalskiego urzędu ds. granic skazany w sprawie zabójstwa Ukraińca na lotnisku w Lizbonie
Były dyrektor portugalskiego Urzędu ds. Obcokrajowców i Granic (SEF) został skazany w piątek na 2,5 roku więzienia w procesie dotyczącym zamordowania przez pracowników tej agendy rządowej obywatela Ukrainy Ihora Homeniuka na lotnisku w Lizbonie w marcu 2020 r.
Werdykt portugalskiego sądu kończy trwający od ponad czterech lat proces w sprawie ukraińskiego pasażera, któremu po przybyciu do Portugalii pracownicy SEF uniemożliwili wyjście z lotniska, a następnie poddali brutalnemu śledztwu.
W efekcie trwającego na terenie lotniska przesłuchania 40-letni Homeniuk został pobity do nieprzytomności, co ostatecznie skutkowało jego śmiercią.
Wprawdzie w maju 2021 r. sąd w Lizbonie skazał trzech urzędników SEF na kary od 7 do 9 lat więzienia za zabójstwo Homeniuka, ale jego rodzina domagała się ukarania osób z kierownictwa tej instytucji za tuszowanie zbrodni.
00:01. Zełenski: Putin próbuje manipulować wysiłkami pokojowymi Trumpa
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski powiedział, że przywódca Federacji Rosyjskiej Władimir Putin próbuje manipulować wysiłkami prezydenta USA Donalda Trumpa, który deklaruje, że chce zapewnić pokojowe zakończenie trwającej od prawie trzech lat wojny między Kijowem a Moskwą.
Zełenski stwierdził, że szef wywiadu wojskowego przekazał na spotkaniu ukraińskiego dowództwa wojskowego informacje o „potencjale militarnym Rosji i gotowości Putina do kontynuowania wojny i manipulowania światowymi przywódcami”.
W szczególności (Putin) chce manipulować dążeniem prezydenta Stanów Zjednoczonych do osiągnięcia pokoju. Jestem przekonany, że żadne rosyjskie manipulacje już się nie powiodą
— podkreślił prezydent.
Zdaniem Zełenskiego Rosjanie, wykorzystując drony, mogą przenieść terror do każdego innego kraju.
W tej chwili rosyjskie drony uderzają w domy i infrastrukturę naszych obywateli, ale w każdej chwili Rosjanie mogą przenieść terror do każdego innego kraju (…) Wszyscy na świecie już widzieli, jak zmieniają się działania wojenne za sprawą dronów. Musimy świadomie i zasadniczo pozbawić reżimy takie jak Rosja takich możliwości terrorystycznych
— powiedział prezydent.
Zełenski stwierdził, że każdy dron, podobnie jak każda rosyjska rakieta, jest produkowany w oparciu o zagraniczne komponenty, bez których rosyjski terror nie byłby w ogóle możliwy. Dodał, że 31 dronów, którym Rosja atakowała zeszłej nocy, to około 2635 komponentów z innych krajów.
Wszystkie dostawy jakichkolwiek komponentów do Rosji muszą zostać wstrzymane, aby zatrzymać ten terror. I dotyczy to nie tylko ochrony życia na Ukrainie
— podsumował szef państwa ukraińskiego.
red/PAP/X/FB
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/swiat/719505-relacja-1067-dzien-wojny-na-ukrainie