Duże poruszenie w mediach społecznościowych wywołał Elon Musk, który w trakcie swojego przemówienia na wiecu w Capital One Arena wykonał dwa razy gest, przypominający rzymski salut. Pojawiły się określenia „faszystowski” lub „nazistowski”, ale inne osoby stanęły w jego obronie oceniając, że był to „niezręczny gest”. Musk odniósł się już do całej sprawy na platformie X. „Atak ‘każdy jest Hitlerem’ jest już taki oklepany” - napisał Elon Musk.
Podczas przemówienia w Capital One Arena Elon Musk, jeden z najbliższych współpracowników nowego prezydenta USA, dziękował Amerykanom za umożliwienie Donaldowi Trumpowi powrotu do Białego Domu, po czym dwukrotnie prawą ręką uderzył się w lewą pierś i wyciągnął do przodu ramię z otwartą dłonią.
Jak pisze agencja AFP, historyczka Claire Aubin, specjalistka w dziedzinie nazizmu w Stanach Zjednoczonych, uważa, że gest Muska oznaczał rzeczywiście „sieg heil”, czyli był nazistowskim salutem. Inna historyczka i ekspertka od faszyzmu, Ruth Ben-Ghiat, również stwierdziła na platformie X, że „to był rzeczywiście nazistowski salut, i to dość agresywny”. Niektóre zagraniczne gazety, jak izraelski „Haaretz” czy brytyjski „The Guardian”, także twierdzą, że amerykański miliarder „wydawał się” wykonywać salut „faszystowski” lub „w stylu faszystowskim”.
Żydowska organizacja broni Muska
W obronie Muska stanęła jedna z najstarszych i najważniejszych organizacji żydowskich na świecie ADL, która w przeszłości była w konflikcie z nim.
Wygląda na to, że Elon Musk wykonał niezręczny gest w chwili entuzjazmu, a nie nazistowski salut
-– napisała organizacja na X.
Amerykański historyk Aaron Astor także uważa, że salut Muska nie powinien być określany mianem nazistowski.
Wielokrotnie krytykowałem Elona Muska za to, że pozwolił neonazistom zanieczyszczać tę platformę. Ale ten gest nie jest nazistowskim salutem. To społecznie niezręczny gest dłonią autystycznego mężczyzny, który mówi do tłumu: „moje myśli są z wami”
— stwierdził na X.
AFP zwraca uwagę, że Musk ogłosił w 2021 roku, iż cierpi na zespół Aspergera, odmianę autyzmu.
W sieci zaprezentowano, że w przeszłości podobne gesty ręką robiły m.in. była pierwsza dama USA Hillary Clinton i była wiceprezydent USA Kamala Harris.
Oburzenie Śmiszka. A co robił Biedroń?
Jeśli zaś chodzi o polską politykę, to w podobnej do Muska pozie uchwycono Roberta Biedronia, europosła Lewicy - o tym przypomniano w sieci Krzysztofowi Śmiszkowi, europosłowi i partnerowi Biedronia, który oburzał się w sieci na gest Muska. To wszystko pokazuje, że zarzuty wobec Muska i doszukiwanie się jakiegoś głębszego znaczenia w jego geście nie mają żadnego sensu.
Zaczęło się. Maski opadły, a nawet doba nie minęła
— napisał na platformie X Krzysztof Śmiszek, zamieszczając zdjęcie z Elonem Muskiem wykonującym wspomniany gest. W podobnym tonie wypowiadał się jego partner Robert Bieroń. Błyskawicznie przypomniano mu w sieci zdjęcie, gdy został uchwycony w podobnej pozie jak Musk.
Musk: Atak „każdy jest Hitlerem jest już taki oklepany
W końcu głos w całej sprawie zabrał na platformie X sam Elon Musk.
Szczerze mówiąc, potrzebują lepszych brudnych zagrywek. Atak „każdy jest Hitlerem” jest już taki oklepany
-– napisał amerykański miliarder na platformie X, której jest właścicielem.
Miliarder nawiązał do swojego postu na ówczesnym Twitterze (dziś X) z maja 2022 r., kiedy ogłosił, że odda głos na Partię Republikańską, choć w przeszłości głosował na Demokratów. Ci ostatni, według niego, mieli stać się „partią podziałów i nienawiści”.
A teraz obserwujcie, jak rozwinie się ich kampania brudnych sztuczek przeciwko mnie…
— napisał wówczas Musk.
tkwl/PAP/X
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/swiat/719136-musk-atakowany-za-gest-podczas-wiecu-trumpa-jest-riposta