Trwa 1063. dzień rosyjskiej agresji na Ukrainę. Na portalu wPolityce.pl relacjonujemy dla Państwa wydarzenia na froncie.
CZYTAJ WIĘCEJ: RELACJA z wojny dzień po dniu.
Wtorek, 21 stycznia 2025 r.
22:00. Ukraińscy parlamentarzyści wezwali Belgię do przyspieszenia dostaw F-16
Belgijska Izba Reprezentantów przyjęła we wtorek delegację ukraińskich parlamentarzystów. Podczas wizyty ukraińscy deputowani zaapelowali o przyspieszenie dostaw belgijskich myśliwców F-16 na Ukrainę - poinformowała agencja Belga.
Rząd Belgii podjął w zeszłym roku decyzję o przekazaniu Ukrainie 30 wycofanych ze służby myśliwców F-16. Pierwsza dostawa tych samolotów była pierwotnie zaplanowana na koniec ubiegłego roku, jednak została opóźniona.
Powodem były m.in. brak części zamiennych oraz opóźnienia w dostawie nowych myśliwców F-35, które mają zastąpić F-16 w belgijskim lotnictwie.
We wtorek ukraińscy parlamentarzyści wezwali do przyspieszenia dostaw. „Nie możemy sobie pozwolić na czekanie na wzmocnienie naszej obrony powietrznej” — powiedział Ołeksandr Kornijenko, szef ukraińskiej delegacji.
„Wasz premier obiecał nam, że niektóre samoloty mogą zostać dostarczone przed końcem 2024 roku. Jak dotąd ich nie otrzymaliśmy” — dodał Jehor Czerniew, szef ukraińskiej delegacji do NATO.
Również we wtorek, podczas przemówienia na Światowym Forum Ekonomicznym w Davos, prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski zwrócił uwagę na konieczność inwestycji w obronność Europy. Ostrzegł, że w przeciwnym razie „świat będzie się rozwijał bez Europy”.
Zełenski zapytał także „czy prezydent Trump w ogóle zauważy Europę? Czy uzna NATO za konieczne? I czy będzie szanował instytucje UE?”.
20:20. Ambasada Ukrainy: otrzymaliśmy propozycję przejęcia rosyjskiej broni zdobytej w Libanie
Wiceminister spraw zagranicznych Izraela Szaren Haskel zaproponowała podczas spotkania z ambasadorem Ukrainy Jewhenem Kornijczukiem przekazanie Ukrainie rosyjskiej broni przejętej przez Siły Obronne Izraela (Cahal) w Libanie - poinformowała we wtorek ambasada Ukrainy w Tel Awiwie.
Podczas spotkania ambasador podziękował rozmówczyni (Szaren Haskel) za przedstawioną propozycję przekazania Ukrainie broni rosyjskiej produkcji, zdobytej przez Cahal w Libanie lub gdziekolwiek u wrogów Izraela. Ta inicjatywa jest ważnym krokiem w uznaniu wspólnych zagrożeń, przed którymi stoją oba kraje. Strona ukraińska wyraziła nadzieję na pozytywne rozstrzygnięcie tej kwestii
— napisała służba prasowa ambasady Ukrainy na Facebooku.
Dyplomaci omówili również wyzwania stojące przed oboma krajami, w szczególności współpracę wojskową Iranu z Rosją, co stanowi zagrożenie dla bezpieczeństwa zarówno Ukrainy, jak i Izraela. Kornijczuk podkreślił, że skuteczne przeciwdziałanie temu zagrożeniu leży we wspólnym interesie państw ukraińskiego i izraelskiego.
Siły Obronne Izraela prowadziły w ostatnich miesiącach działania w Libanie przeciwko wspieranemu przez Iran szyickiemu ugrupowaniu terrorystycznemu Hezbollah.
19:30. Media: umowa o „stuletnim partnerstwie” pozwala na brytyjskie bazy wojskowe na Ukrainie
Podpisana przez prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego i premiera Wielkiej Brytanii Keira Starmera umowa o „stuletnim partnerstwie” między oboma krajami dopuszcza rozmieszczenie brytyjskich baz wojskowych na terytorium Ukrainy - twierdzi portal Europejska Prawda.
Dokument przewiduje, że Wielka Brytania będzie współpracować z Ukrainą w celu zidentyfikowania wspólnych potrzeb wojskowych i współpracy rozszerzającej zakres zdolności i technologii, które oba kraje mogą wspólnie rozwijać.
Uczestnicy rozważą opcje rozmieszczenia i utrzymania infrastruktury obronnej na Ukrainie, w tym baz wojskowych, składów materiałowo-technicznych, magazynów z zapasami sprzętu wojskowego (…). Obiekty te mogą być wykorzystane do wzmocnienia zdolności obronnych obu krajów w przypadku poważnego zagrożenia militarnego
— napisano w umowie o „stuletnim partnerstwie”.
Według Europejskiej Prawdy sformułowania zawarte w dokumencie brzmią jak teoretyczna możliwość i na razie format rozmieszczenia potencjalnych baz wojskowych nie jest jasny.
Jak zauważył portal, pozostaje otwarte pytanie, jak ten zamiar odnosi się do obowiązującego art. 17 Konstytucji Ukrainy, który stwierdza, że na terytorium państwa nie dopuszcza się rozmieszczania obcych baz wojskowych.
Prezydent Zełenski i premier Starmer podpisali 16 stycznia w Kijowie umowę o „stuletnim partnerstwie” obu krajów. Dotyczy ono m.in. kwestii bezpieczeństwa, pogłębienia współpracy obronnej, ochrony zdrowia, a także technologii i współdziałania w dziedzinie migracji.
18:52. Republika Środkowoafrykańska i Rosja zacieśniają więzi polityczne pod nadzorem Grupy Wagnera
Ruch Zjednoczonych Serc (MCU), partia rządząca prezydenta Republiki Środkowoafrykańskiej (RŚA) Faustina-Archange Touadery, zawarła umowę o współpracy z Jedną Rosją, partią polityczną Władimira Putina. Podpisanie umowy nadzorował propagandysta Grupy Wagnera.
Umowę między partiami podpisano w poniedziałek w Bangi po powrocie Touadery z trzydniowej oficjalnej wizyty w Rosji. Moskwę reprezentował Andriej Klimow, starszy członek Zjednoczonej Rosji i senator rosyjski objęty sankcjami Zachodu za poparcie inwazji na Ukrainę. Ze strony Bangi umowę podpisał Simplice Mathieu Sarandji, wieloletni przyjaciel Touadery.
Przy podpisaniu dokumentu obecni byli ambasador Alekandr Bikantow i Dmitrij Syty, dyrektora Domu Rosyjskiego w Bangi i szara eminencja działającej w całej Afryce byłej Grupy Wagnera, odpowiedzialny za jej finanse i propagandę, również obecny na liście sankcyjnej ministerstwa finansów (Departamentu Skarbu) Stanów Zjednoczonych.
Lider opozycji Crepin Mboli-Goumba skrytykował to porozumienie, stwierdzając: „MCU chce naśladować Jedną Rosję - rozrastającą się, opresyjną, mieszającą się z instytucjami państwowymi i sądownictwem oraz uciszającą wszelkie sprzeciwy”.
18:08. 2,3 mln euro na rewitalizację parków w Polsce i w Ukrainie
Cztery zabytkowe parki – dwa w Polsce i dwa w Ukrainie – zostaną przebadane i zrewitalizowane dzięki grantowi z Programu Interreg NEXT Polska–Ukraina 2021-2027. Całkowity budżet projektu wynosi niemal 2,3 mln euro, a kwota dofinansowania wynosi ponad 2 mln euro.
17:26. Ukraińscy żołnierze zestrzeliwuje rosyjskie Shahedy
Obrona powietrzna w akcji. Ukraińscy żołnierze zestrzeliwują na nagraniu rosyjskie drony Shahed w czasie nalotu minionej nocy:
16:42. Rozporządzenie Trumpa o zawieszeniu zagranicznej pomocy nie dotyczy wsparcia dla Ukrainy?
Podpisane przez prezydenta USA Donalda Trumpa rozporządzenie o zawieszeniu pomocy międzynarodowej na 90 dni nie dotyczy wsparcia wojskowego dla Ukrainy - uważa Andrij Kowalenko, szef Centrum Przeciwdziałania Dezinformacji przy Radzie Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ukrainy.
15:27. Zełenski: Europa musi stać się silnym, globalnym graczem
„Europa nie może pozwolić sobie na to, by stać na drugim miejscu za swoimi sojusznikami; Europa musi walczyć o swoje miejsce jako silny, globalny lider” – oświadczył prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski, występując na 55. Światowym Forum Ekonomicznym w szwajcarskim Davos.
Rosja może wystawić 1,5 miliona żołnierzy. Nasze siły zbrojne liczą ponad 800 tysięcy ludzi. Francja jest na drugim miejscu z ponad 200 tysiącami. Następnie Niemcy, Włochy i Wielka Brytania. Wszyscy inni mają mniej. To nie jest sytuacja, w której jeden kraj może bronić się sam. Wszyscy musimy się zjednoczyć i coś zmienić
— zaapelował.
Ukraiński prezydent zaznaczył, że cały świat zastanawia się teraz nad krokami, które podejmie zaprzysiężony na prezydenta USA Donald Trump.
14:58. Sankcje USA odpowiedzią na pomoc Rosji w sprzedaży ropy
USA nałożyły sankcje na część floty Gabonu. Szacuje się, że ponad 100 statków, pływających pod banderą tego kraju, należy do rosyjskiej tzw. floty cieni. W istocie mają to być tankowce używane do obchodzenia zakazu sprzedaży rosyjskiej ropy za więcej niż 60 dolarów za baryłkę.
13:14. Sondaż: Ukraińcy mają pozytywne nastawienie do swoich rosyjskojęzycznych rodaków
Ukraińcy mają ogólnie pozytywne nastawienie do swoich rosyjskojęzycznych rodaków. 83 proc. respondentów gotowych jest dopuścić ich do swojego otoczenia, lecz znacznie gorzej wygląda stosunek do współobywateli narodowości rosyjskiej
— poinformował Kijowski Międzynarodowy Instytut Socjologii (KMIS).
Zgodnie z najnowszym sondażem 49 proc. badanych jest gotowych widzieć swoich rosyjskojęzycznych współobywateli we własnym środowisku, a kolejne 34 proc. zgadza się z poglądem, że powinni oni mieszkać w Ukrainie. Daje to ogółem 83 proc. respondentów, którzy dobrze odnoszą się do rodaków posługujących się na co dzień rosyjskim. Tylko 17 proc. ma do nich negatywny stosunek.
Sytuacja wygląda gorzej w przypadku nastawienia do obywateli o rosyjskich korzeniach. W swoim środowisku i kraju gotowych jest ich zaakceptować 68 proc. badanych. 32 proc. respondentów wypowiedziało się przeciwko takiej możliwości.
Sondaż został przeprowadzony przez KMIS w dniach 20 września - 3 października 2024 r. wśród 989 respondentów.
Pod koniec 2023 r. ostatnie miejsce pod względem sympatii zajmowali wśród Ukraińców Rosjanie, którzy mieszkają w Rosji. Zdecydowana większość badanych – 80 proc. – nie wpuściłaby ich do swojego kraju nawet w celach turystycznych.
11:49. Sztab Generalny w Kijowie: Nasze drony zaatakowały w Rosji m.in. Smoleńskie Zakłady Lotnicze i rafinerię
„Drony ukraińskiej armii zaatakowały wiele ważnych obiektów wojskowych w Rosji, m.in. rafinerię i Smoleńskie Zakłady Lotnicze, gdzie produkowane są i obsługiwane samoloty bojowe” – poinformował Sztab Generalny w Kijowie.
Ukraińskie siły „uderzyły w infrastrukturę Smoleńskich Zakładów Lotniczych w obwodzie smoleńskim Federacji Rosyjskiej, gdzie modernizowane i produkowane są samoloty bojowe. Na terenie zakładów odnotowano eksplozje” – podał sztab w komunikacie.
Wcześniej Andrij Kowałenko, szef Centrum Przeciwdziałania Dezinformacji przy Radzie Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ukrainy, powiadomił, że w zakładach w Smoleńsku produkowane są samoloty szturmowe Su-25.
Każde uderzenie w taki zakład niszczy zdolność Rosji do utrzymania własnych samolotów w stanie gotowości bojowej
-– ocenił Kowałenko.
11:22. Ukraińskie drony w akcji
Ukraińskie wojsko opublikowało nagranie, przedstawiające zniszczenie rosyjskiej armii przy pomocy dronów.
10:37. Rosjanie atakowali 131 dronami i czterema rakietami balistycznymi
131 dronów i czterech rakiet balistycznych użyły w ciągu minionej nocy rosyjskie wojska do ataków na Ukrainę; 72 bezzałogowców zostało zestrzelonych – powiadomiły rano ukraińskie Siły Powietrzne.
Do godz. 9 (godz. 8 czasu polskiego) potwierdzono strącenie 72 uderzeniowych bezzałogowych statków powietrznych typu Shahed i dronów innych rodzajów
— przekazano.
W komunikacie poinformowano, że zestrzeleń dokonano w 16 obwodach Ukrainy. Rosyjskie maszyny atakowały przeważnie wschodnie i centralne regiony kraju.
59 wrogich dronów zostało unieszkodliwionych (dzięki zastosowaniu środków walki) elektronicznej
— powiadomiły Siły Powietrzne. Część odłamków spadła jednak na budynki w obwodach połtawskim i czerkaskim. Nie napłynęły jeszcze stamtąd doniesienia o osobach poszkodowanych.
10:01. Rosyjskie straty bojowe
Rosyjska armia straciła ostatniej doby kolejnych 1600 żołnierzy (ponad 822 tys. od początku inwazji), a także 12 czołgów, 23 wozy opancerzone, 60 systemów artyleryjskich i aż 130 dronów.
Infografikę wraz z zaktualizowanymi danymi opublikował ukraiński resort obrony.
09:31. Główny psychiatra ukraińskich sił zbrojnych zatrzymany. W trakcie wojny wzbogacił się o ponad milion dolarów!
Zatrzymany pełnił również funkcję zastępcy przewodniczącego Centralnej Wojskowej Komisji Lekarskiej, podejmując decyzje w sprawie zdolności żołnierzy do służby. Zarejestrował wszystkie nabyte aktywa w imieniu swojej żony, dzieci i innych zaufanych osób
— opisał Biełsat za SBU.
08:56. Ukraińskie drony miał uderzyć w rosyjskie zakłady lotnicze w Smoleńsku
The Kyiv Post cytuje przedstawiciela władz Ukrainy, który przekazał, że Zakłady Lotnicze w Smoleńsku zajmują się produkcją i modernizacją samolotów wojskowych Su-25.
03:00. Trump: spotkam się z Putinem, musimy zakończyć wojnę jak najszybciej
Prezydent Donald Trump zapowiedział, że spotka się z Władimirem Putinem, i powtórzył, że zamierza zakończyć wojnę w Ukrainie jak najszybciej.
Spotkam się z prezydentem Putinem
— powiedział Trump podczas podpisywania serii rozporządzeń wykonawczych. Odnosząc się do pytania o jego obietnicę zakończenia wojny w Ukrainie pierwszego dnia prezydentury, Trump odparł, że wciąż ma pół dnia, by ją zrealizować.
Potem stwierdził, że zobaczy, jak pójdzie jego pierwsza rozmowa z Putinem, która ma się odbyć „wkrótce”. Dodał, że Putin „nie może być zachwycony” tym, jak idzie mu wojna, oceniając rosyjskie straty wojenne na milion.
Myślę, że on niszczy Rosję, nie przyjmując porozumienia (…). Rosja jest w wielkich tarapatach
— powiedział. Jak stwierdził, choć prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski chce dojść do porozumienia, to nie jest pewien, czy chce to zrobić Putin.
00:01. Rząd Ukrainy zachęca uchodźców do powrotu do kraju
Agencja dpa poinformowała, że ukraińskie władze będą podejmować wysiłki na rzecz powrotu Ukraińców, którzy po agresji Rosji na ten kraj znaleźli schronienie w Niemczech. Szacuje się, że po 24 lutego 2022 r. do Niemiec uciekło ok. 1 mln obywateli Ukrainy.
Władze Niemiec będą tworzyć tak zwane „Unity Hubs”, czyli centra jedności. Pierwsze powstanie w Berlinie, a kolejne w innych lokalizacjach. Ich celem będzie pomoc uchodźcom w znalezieniu pracy i zakwaterowania lub możliwości kształcenia.
Znaczna liczba Ukraińców poważnie rozważa powrót do domu
— powiedział agencji dpa ukraiński wicepremier Ołeksij Czernyszow, który przygotowywał otwarcie ośrodków podczas wizyty w Berlinie w ub. tygodniu. Kieruje on ministerstwem jedności narodowej, które powstało w grudniu, specjalnie w celu powrotu uchodźców.
Czernyszow powiedział, że biorąc pod uwagę spadek liczby ludności Ukraina potrzebuje przede wszystkim pracowników w przemyśle zbrojeniowym, sektorze energetycznym i odbudowie. Podkreślił, że to „krytyczne sektory”. Ukraiński minister zapowiedział zarazem, że osoby powracające do kraju będą zwolnione ze służby wojskowej, jeśli podejmą pracę na Ukrainie.
Więc jeśli pracujesz w elektrowni, nie zostaniesz powołany. Masz gwarancję
— podkreślił Czernyszow.
Ci Ukraińcy, którzy chcą pozostać w Niemczech, powinni również otrzymać wsparcie w „Unity Hubs”, na przykład w znalezieniu pracy lub zdobyciu kwalifikacji zawodowych. Nie powinni być ciężarem dla rządu
— podkreślił oświadczył ukraiński minister.
Od czasu rosyjskiej inwazji na Ukrainę ponad 1,1 mln Ukraińców uciekło do Niemiec. Według dpa to największa liczba ukraińskich uchodźców w jednym kraju. Szacuje się, że liczba mieszkańców tej części Ukrainy, którą obecnie kontrolują władze w Kijowie wynosi ok. 32 mln. Kiedy w 1991 r. Ukraina ogłaszała niepodległość liczba jej mieszkańców wynosiła 52 mln.
red/PAP/X/FB
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/swiat/719122-relacja-1063-dzien-wojny-na-ukrainie