Trwa 1062. dzień rosyjskiej agresji na Ukrainę. Na portalu wPolityce.pl relacjonujemy dla Państwa wydarzenia na froncie.
CZYTAJ WIĘCEJ: RELACJA z wojny dzień po dniu.
Poniedziałek, 20 stycznia 2025 r.
20:58. Rząd Ukrainy zachęca uchodźców do powrotu do kraju
Agencja dpa poinformowała w poniedziałek, że ukraińskie władze będą podejmować wysiłki na rzecz powrotu Ukraińców, którzy po agresji Rosji na ten kraj znaleźli schronienie w Niemczech. Szacuje się, że po 24 lutego 2022 r. do Niemiec uciekło ok. 1 mln obywateli Ukrainy.
Władze Niemiec będą tworzyć tak zwane „Unity Hubs”, czyli centra jedności. Pierwsze powstanie w Berlinie, a kolejne w innych lokalizacjach. Ich celem będzie pomoc uchodźcom w znalezieniu pracy i zakwaterowania lub możliwości kształcenia.
Znaczna liczba Ukraińców poważnie rozważa powrót do domu
— powiedział agencji dpa ukraiński wicepremier Ołeksij Czernyszow, który przygotowywał otwarcie ośrodków podczas wizyty w Berlinie w ub. tygodniu. Kieruje on ministerstwem jedności narodowej, które powstało w grudniu, specjalnie w celu powrotu uchodźców.
Czernyszow powiedział, że biorąc pod uwagę spadek liczby ludności Ukraina potrzebuje przede wszystkim pracowników w przemyśle zbrojeniowym, sektorze energetycznym i odbudowie. Podkreślił, że to „krytyczne sektory”. Ukraiński minister zapowiedział zarazem, że osoby powracające do kraju będą zwolnione ze służby wojskowej, jeśli podejmą pracę na Ukrainie.
Więc jeśli pracujesz w elektrowni, nie zostaniesz powołany. Masz gwarancję
— podkreślił Czernyszow.
Ci Ukraińcy, którzy chcą pozostać w Niemczech, powinni również otrzymać wsparcie w „Unity Hubs”, na przykład w znalezieniu pracy lub zdobyciu kwalifikacji zawodowych. Nie powinni być ciężarem dla rządu
— podkreślił oświadczył ukraiński minister.
Od czasu rosyjskiej inwazji na Ukrainę ponad 1,1 mln Ukraińców uciekło do Niemiec. Według dpa to największa liczba ukraińskich uchodźców w jednym kraju. Szacuje się, że liczba mieszkańców tej części Ukrainy, którą obecnie kontrolują władze w Kijowie wynosi ok. 32 mln. Kiedy w 1991 r. Ukraina ogłaszała niepodległość liczba jej mieszkańców wynosiła 52 mln.
19:00. Zełeński złożył Trumpowi gratulacje po zaprzysiężeniu
„Gratuluję prezydentowi Trumpowi i narodowi amerykańskiemu inauguracji 47. prezydenta Stanów Zjednoczonych. Dzisiaj jest dzień zmian, a także dzień nadziei na rozwiązanie wielu problemów, w tym globalnych wyzwań” - napisał w serwisie X, prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.
„Prezydent Trump jest zawsze zdecydowany, a ogłoszona przez niego polityka pokoju poprzez siłę daje okazję do wzmocnienia amerykańskiego przywództwa i osiągnięcia długoterminowego i sprawiedliwego pokoju, co jest najwyższym priorytetem” - podkreślił Zełenski.
„Życzymy Ci sukcesu, prezydencie Trumpie! Liczymy na aktywną i korzystną dla obu stron współpracę. Jesteśmy silniejsi razem i możemy zapewnić większe bezpieczeństwo, stabilność i wzrost gospodarczy światu i naszym dwóm narodom” - zakończył swój wpis prezydent Ukrainy.
18:00. Lot pilota MiG-29 na niskiej wysokości
17:30. Ranny w ostrzale Biłozerki
Chersońska administracja obwodowa poinformowała, że w ostrzale Biłozerki przez rosyjską armię ranny został 59-letni mężczyzna.
17:10. Time: Biden chciał, by Ukraina była niezależna. Nie zakładał, że wygra wojnę
„Ustępujący prezydent USA Joe Biden nie zakładał, że Ukrainie uda się wygrać wojnę z Rosją, ale chciał zarazem, aby była w stanie się obronić w takim stopniu, by zachować niezależność, i to się udało” - powiedział w rozmowie z magazynem „TIME” doradca prezydenta Eric Green.
„To nigdy nie miała być historia z dobrym zakończeniem. Najważniejszym celem dla Ukrainy było przetrwać jako suwerenne, demokratyczne i wolne państwo, które będzie kontynuować integrację z Zachodem” - przyznał Green, który w Radzie Bezpieczeństwa Narodowego pełnił funkcję doradcy prezydenta ds. Rosji.
17:00. Putin pogratulował Donaldowi Trumpowi objęcia urzędu
Putin oświadczył, że władze Rosji przyjmują z zadowoleniem dążenie Trumpa do przywrócenia kontaktów z Moskwą i zapobieżenia wybuchowi III wojny światowej.
16:45. Dobowy bilans na froncie
Od północy do godz. 16:00 na froncie doszło do 64 starć bojowych, przekazał Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy.
W komunikacie ukraińskiego dowództwa czytamy, że najwięcej walk odnotowano na kierunkach pokrowskim (29), torećkim (8), łymańskim (7) i kramatorskim (7).
16:10. Nagrania z ataku dronów
Straż graniczna Ukrainy opublikowała nagrania z ataków przy użyciu dronów na pozycje rosyjskiej armii. - Efektem nocnych działań „Baby Jagi” było zniszczenie 8 pozycji wroga - można przeczytać w opisie filmu.
16:00. Putin rozmawiał o zaprzysiężeniu Trumpa z kremlowską Radą Bezpieczeństwa
Władimir Putin rozmawiało zaprzysiężeniu Donalda Trumpa na prezydenta USA z członkami Rady Bezpieczeństwa Rosji. Oświadczył, że oczekuje „dialogu” z Waszyngtonem na równych prawach i zapewnił, że Moskwa będzie nadal „walczyć o interesy Rosji” w wojnie przeciwko Ukrainie.
Na posiedzeniu Rady Bezpieczeństwa szef rosyjskiego MSZ Siergiej Ławrow zapewnił, że Trump uważa kwestię wojny na Ukrainie za „jeden z priorytetowych kierunków” swej polityki zagranicznej. Putin oznajmił, że Trump i jego współpracownicy mówią o „chęci wznowienia bezpośrednich kontaktów z Rosją” i „konieczności, by uczynić wszystko, aby nie dopuścić do III wojny światowej”; nie podał przy tym konkretów.
Zgodnie z wypowiedziami przekazanymi przez rządową agencję TASS gospodarz Kremla gratulował Trumpowi objęcia urzędu, chwalił go za „męstwo” i „przekonujące zwycięstwo” w zeszłorocznych wyborach prezydenckich w USA.
15:50. Spotkanie szefów MON Polki i Szwecji
Nasze spotkanie jest bardzo ważnym wydarzeniem w polityce europejskiej i światowej. Wierzę, że świat, Polska, Szwecja - my wszyscy - staniemy na wysokości zadania, nie tylko poprzez zwiększone wydatki, współpracę naszych przemysłów, wspólne szkolenia, bycie razem w sojuszach, ale także przez odpowiednie wsparcie dla Ukrainy, by doprowadzić świat do sprawiedliwego pokoju, pokoju dla kolejnych pokoleń. To nas łączy - wieloletnia współpraca ze Szwecją i wieloletnia przyszłość naszej przyjaźni - powiedział wicepremier Władysław Kosiniak-Kamysz po zakończeniu rozmów z ministrem obrony Szwecji.
14:00. Co z programem 800+ dla Ukraińców? PiS zgłasza projekt zmian
PiS zgłosił projekt ustawy, która „wprowadza dwie przesłanki jeżeli chodzi o kwestie 800+ dla obywateli Ukrainy” - przekazał poseł Paweł Szefernaker. - Pierwsza przesłanka to zatrudnienie w Polsce lub prowadzenie działalności gospodarczej, druga - płacenie w Polsce podatków - wyjaśnił.
13:20. Dwie osoby ranne w ataku rakietowym na Krzywy Róg pozostają w szpitalach
Informacje takie przekazuje administracja obwodu dniepropietrowskiego. 20 stycznia w Krzywym Rogu obowiązuje żałoba, po tym jak 17 stycznia, w ataku rakietowym, zginęło pięć osób, a 14 – w tym czworo dzieci – zostało rannych.
13:00. Duńczycy dementują doniesienia o zabiciu pilota
Duński resort obrony zaprzecza pogłoskom, jakoby w Krzywym Rogu, w rosyjskim ataku rakietowym, zginął duński pilot-instruktor myśliwca F-16. Ukraińskie Centrum do Walki z Dezinformacją podkreśla, że historia o rzekomym zabitym w ataku duńskim pilocie-instruktorze jest nieprawdziwa i jest to element rosyjskiej propagandy.
12:20. Rosjanie ostrzelali miasto Szostka w obwodzie sumskim
Na razie nie ma informacji o poszkodowanych. Uszkodzone zostały wielopiętrowe budynki mieszkalne i obiekty infrastruktury miejskiej.
11:00. Rosjanie informują o zajęciu dwóch wsi w Donbasie
Rosyjska armia miała zdobyć wieś Nowojegorowka w obwodzie ługańskim oraz wieś Szewczenko w obwodzie donieckim.
10:30. Rosyjski dron zaatakował autobus w Chersoniu
Dron zrzucił ładunek wybuchowy w pobliżu autobusu, należącego do prywatnej firmy transportowej. W wyniku ataku ranny został kierowca autobusu.
10:20. Zełenski opublikował nagranie przesłuchania żołnierza z Korei Płn.
Prezydent Ukrainy opublikował nagranie, przedstawiające przesłuchanie pojmanych żołnierzy północnokoreańskich.
Dane wywiadowcze dotyczące przemieszczania się takich wojsk na terytorium Rosji, ich wyszkolenia i całkowitej izolacji informacyjnej zostały potwierdzone przez więźniów. Wszystkie fakty dotyczące udziału Korei Północnej w tej wojnie zostaną ustalone
— napisał Zełenski.
10:10. Niemiecki generał: Rosyjskie magazyny wypełniają się bronią
Choć gen. Christian Freuding zastrzegł, że atak Rosji na NATO w najbliższych latach nie jest przesądzony, to jednak – jak dodał - „Moskwa w oczywisty sposób stwarza warunki”, by taka wojna była możliwa. Niemiecki generał zwrócił uwagę, że w rosyjskich magazynach z miesiąca na miesiąc jest coraz więcej czołgów, amunicji, rakiet i dronów.
09:40. Alarm na Ukrainie
Na wschodzie i południu Ukrainy ogłoszono alarm powietrzny. Ostrzeżenie dla mieszkańców m.in. obwodów sumskiego, charkowskiego, donieckiego i odeskiego wydano w związku aktywnością rosyjskiego lotnictwa.
09:30. Działania w miejscowości Wełyka
Rosjanie próbują przełamać ukraińską obronę na przedmieściach miejscowości Wełyka Nowosiłka. O walkach w obwodzie donieckim informuje ukraińskie zgrupowanie „Chortyca” walczące na froncie wschodnim. Rosjanie, wspierani przez pojazdy opancerzone, prowadzą też działania ofensywne w rejonie Zełeniwki.
09:00. W nocy nad Ukrainą strącono 93 drony-kamikadze
Łącznie Rosjanie mieli użyć do nocnego ataku na Ukrainę 141 dronów-kamikadze typu Shahed.
08:26. Generał Syrski: możliwości mobilizacyjne nie pokrywają potrzeb na froncie
Naczelny dowódca Sił Zbrojnych Ukrainy generał Ołeksandr Syrski powiedział, że możliwości mobilizacyjne nie pokrywają potrzeb na froncie i dlatego część personelu wojskowego, który był zaangażowany w logistykę i zaopatrzenie jest przenoszona do oddziałów zmechanizowanych.
Po pierwsze, jest mój rozkaz zabraniający przenoszenia (do piechoty) wysoko wykwalifikowanego personelu, który został przeszkolony i specjalizuje się w obsłudze samolotów, których praktycznie nie da się zastąpić. Z drugiej strony istnieją potrzeby na linii frontu. Musimy odpowiednio zwiększyć liczbę personelu w brygadach zmechanizowanych
— oświadczył Syrski w niedzielę w ukraińskiej telewizji.
Niestety, nasze możliwości mobilizacyjne nie zaspokajają tych potrzeb. Dlatego podejmujemy działania, aby zredukować nasz komponent logistyczny, zaopatrzeniowy i serwisowy w rozsądnych granicach. Sztab zna te zadania, dokonał obliczeń
— wyjaśnił generał.
Pod koniec listopada 2024 roku administracja USA wywierała presję na władze w Kijowie, aby objęły mobilizacją mężczyzn w wieku od 18 lat w celu uzupełnienia niedoborów żołnierzy na froncie. W listopadzie doradca ds. bezpieczeństwa narodowego USA Jake Sullivan powiedział, że Ukraina „musi zrobić więcej, aby wzmocnić swoje linie pod względem liczby sił na froncie”.
Ukraińskie MSZ natomiast zaapelowało pod koniec listopada do swoich partnerów o przyspieszenie dostaw pomocy wojskowej, podkreślając, że szybsze dostarczenie uzbrojenia na front jest ważniejsze niż mobilizowanie do wojska większej liczby mężczyzn.
W niedzielnym wywiadzie telewizyjnym generał Syrski mówił o obecnej sytuacji na froncie i atakach prowadzonych przez wojska rosyjskie.
„Wróg dokłada wszelkich starań, aby go zająć (Pokrowsk w obwodzie donieckim). A my robimy wszystko, aby go chronić i zapobiec jego zdobyciu” - zaznaczył Syrski. Zauważył również, że niektórzy twierdzili, że Ukraina straci Pokrowsk do 30 września ubiegłego roku. Pokrowsk jest kluczowym hubem zaopatrzeniowym wojsk ukraińskich w tym regionie.
Przeciwnik koncentruje tam swoje najlepsze jednostki. Ma możliwość ich zmiany, ponieważ ma większy potencjał do operacji ofensywnych
— podkreślił generał.
Według niego straty armii rosyjskiej „wielokrotnie” przewyższają straty Sił Obrony Ukrainy w rejonie Pokrowska.
Według naszych obliczeń całkowite straty wroga wyniosły ponad 434 tysiące ludzi. Spośród nich około 150 tysięcy zostało zabitych. To za rok 2024… W tym roku stracił więcej niż w dwóch poprzednich latach wojny
— poinformował generał.
00:00. Zełenski podpisał dekret ws. sankcji na rosyjskich propagandystów
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski podpisał dekret w sprawie sankcji na propagandystów, którzy wspierają wojnę Rosji przeciwko jego państwu, i zapowiedział, że wkrótce ogłoszone zostaną kolejne ograniczenia.
„Blokujemy propagandystów pracujących dla Rosji, ludzi, którzy stanęli po stronie wroga i tych, którzy pomagają Rosji kontynuować wojnę” – powiadomił w niedzielę Zełenski w sieciach społecznościowych.
Dekret, który podpisał, przygotowała ukraińska Rada Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony. Na liście sankcji znalazł się m.in. przebywający w areszcie z zarzutami o zdradę stanu prorosyjski deputowany Nestor Szufrycz.
Wpisano na nią także innego posła, który nie ukrywa sympatii do Rosji, Jurija Bojkę. Ograniczeniami została też objęta dziennikarka Switłana Kriukowa, była zastępczyni redaktora naczelnego jednego z prorosyjskich portali Ukrainy.
Prezydent oświadczył, że władze w Kijowie konsekwentnie pozbawiają zdrajców odznaczeń państwowych. Dotyczy to przede wszystkim najwyższego tytułu honorowego, Bohater Ukrainy.
„Nadal odbieramy odznaczenia państwowe - tylko ci, którzy naprawdę poświęcili swoje życie Ukrainie, zasługują na tytuł Bohatera Ukrainy. Przygotowujemy również nowe decyzje dotyczące sankcji. Zostaną one ogłoszone wkrótce” – zapowiedział Zełenski.
red/PAP/Facebook/X
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/swiat/719034-relacja-1062-dzien-wojny-ukrainski-atak-dronow