Biuro premiera Izraela Benjamina Netanjahu opublikowało w niedzielę zdjęcia oraz nagrania przedstawiające spotkanie trzech uwolnionych z rąk Hamasu zakładniczek z ich rodzinami w szpitalu dziecięcym Safra w Ramat Gan. Kobiety i ich najbliżsi nie kryli łez radości i szczęścia.
Powrót do rodzin
Na opublikowanych zdjęciach widać 28-letnią Emily Damari, owiniętą w izraelską flagę, która obejmuje swoich bliskich. 24-letnia Romi Gonen jest przytulana przez członków swojej rodziny, gdy wchodzi do sali szpitalnej udekorowanej lampkami choinkowymi. Na nagraniu widać także 32-letnią Doron Steinbrecher, która płacze, tuląc członków swojej rodziny na szpitalnym korytarzu.
Uwolnione zakładniczki wpierw spotkały się ze swoimi matkami przy granicy ze Strefą Gazy, a następnie zostały przetransportowane helikopterami do szpitala, gdzie czekała na nich pozostała część rodzin.
Według portalu Times of Israel kobiety pozostaną w szpitalu przez kilka dni, gdzie mają być poddane obserwacji i leczeniu.
Dyrektorka szpitala dr Jael Frankel-Nir powiedziała w niedzielę wieczorem, że stan fizyczny uwolnionych zakładniczek jest na tyle dobry, że mogą one skupić się na ponownym połączeniu się z członkami rodzin.
Ich stan pozwala nam skupić się na tym, co najważniejsze, czyli na ponownym połączeniu się z ich rodzinami, a zajęcie się kwestami medycznymi możemy odłożyć na kilka godzin
— zapowiedziała.
Towarzyszymy kobietom i ich rodzinom
— dodała.
Hamas opublikował w niedzielę nagranie przedstawiające uwolnienie Gonen, Damari i Steinbrecher. Na filmie widać, jak bojownicy Hamasu wręczają zakładniczkom „zaświadczenia” oraz „torby z prezentami”, w których miały znajdować się ich zdjęcia z okresu niewoli, który trwał 471 dni.
Romi Gonen została porwana podczas masakry, której Hamas dokonał 7 października 2023 roku, z festiwalu Nova Music odbywającego się przy granicy Izraela ze Strefą Gazy. Emily Damari, która ma także obywatelstwo brytyjskie, była porwana rankiem 7 października ze swojego mieszkania, do którego wtargnęli terroryści Hamasu. Podczas ataku została postrzelona w rękę, straciła dwa palce u dłoni. Doron Steinbrecher była lekarzem weterynarii i mieszkała, tak jak Damari, w kibucu Kfar Aza. Bojownicy porwali ją z mieszkania.
Powrót do zniszczonych miast
Palestyńczycy wracają do zniszczonych miast, w tym do Rafah i Dżabalii, po tym, gdy w niedzielę weszło w życie porozumienie o zawieszeniu broni w Strefie Gazy – podała stacja CNN. Wiele osób wyrażało radość w związku z ogłoszeniem rozejmu, ale też smutek z powodu straty domu i dobytku.
CNN poinformowało, że wiele osób przemieszcza się w północnej części Strefy Gazy, przewożąc swoje rzeczy na wózkach ciągniętych przez osły oraz na rowerach, szukając swoich domów, często zniszczonych. Niektórzy świętowali zawieszenie broni, rozdając słodycze.
Agencja AFP podała, że w niedzielę do Strefy Gazy wjechały pierwsze ciężarówki Światowego Programu Żywnościowego ONZ (WFP) z pomocą humanitarną. Miały one przekroczyć przejście graniczne Kerem Szalom na południu i Zikim na północy. W oświadczeniu organizacja poinformowała, że „ma wystarczającą ilość żywności rozmieszczonej wzdłuż granic i w drodze do Strefy Gazy, aby nakarmić ponad milion ludzi przez trzy miesiące”.
Powrót Palestyńczyków, którzy zostali przesiedleni na skutek ataków sił izraelskich, do domów w Strefie Gazy oraz dostarczenie pomocy humanitarnej należą do pierwszych postanowień porozumienia o zawieszeniu broni. Rozejm obejmuje wjazd 600 ciężarówek dziennie.
Około 2,3 mln mieszkańców Strefy Gazy zmaga się obecnie z ograniczonym dostępem do wody, jedzenia i lekarstw, co pogarsza problemy zdrowotne i niedożywienie. Według danych ONZ ponad 1,8 mln ludzi potrzebuje pilnej pomocy humanitarnej, a liczba wewnętrznie przesiedlonych osób wynosi około 1 mln. Szacuje się, że zburzonych zostało 60 proc. wszystkich budynków na terytorium półenklawy.
kk/PAP
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/swiat/719027-radosc-w-izraelu-strefa-gazy-wraca-do-zycia