Biuro premiera Izraela Benjamina Netanjahu poinformowało, że o godzinie 11:15 czasu lokalnego (10:15 czasu polskiego) weszło w życie porozumienie między Izraelem a Hamasem o zawieszeniu broni w Strefie Gazy i uwolnieniu izraelskich zakładników. Informacje te potwierdził mediator z Kataru.
W komunikacie biura izraelskiego szefa rządu podano, że pierwsze trzy zakładniczki izraelskie zostaną uwolnione przez Hamas po godzinie 14:00 czasu GMT (15:00 czasu polskiego).
Biuro premiera potwierdziło też, że czworo kolejnych żyjących zakładników izraelskich zostanie uwolnionych za siedem dni.
Potwierdzenie
Mediator z Kataru potwierdził, że weszło w życie porozumienie między Izraelem a Hamasem o zawieszeniu broni w Strefie Gazy i uwolnieniu izraelskich zakładników. Dodał, że strona izraelska otrzymała nazwiska trzech zakładniczek, które mają być uwolnione przez Hamas jako pierwsze.
Potwierdzamy, że nazwiska trzech zakładniczek, które mają zostać dziś uwolnione, zostały przekazane stronie izraelskiej. Są to trzy obywatelki Izraela, z których jedna jest również obywatelką rumuńską, a druga brytyjską. W ten sposób zawieszenie broni weszło w życie
— napisał w komunikacie rzecznik MSZ Kataru Madżed Al-Ansari.
Kim są izraelskie zakładniczki?
24-letnia Gonen została porwana podczas masakry, której Hamas dokonał 7 października 2023 roku, z festiwalu Nova Music odbywającego się przy granicy Izraela ze Strefą Gazy. 28-letnia Damari, która ma także obywatelstwo brytyjskie, była porwana rankiem 7 października ze swojego mieszkania, do którego wtargnęli terroryści Hamasu. 32-letnia Steinbrecher była doktorem weterynaryjnym i mieszkała, tak jak Damari, w kibucu Kfar Aza. Bojownicy porwali ją z jej mieszkania.
Według korespondenta portalu Times of Israel Emanuela Fabiana za każdą żywą zakładniczkę (część z przetrzymywanych przez Hamas osób poniosła śmierć) dziecko i osobę starszą, uwolnionych zostanie 110 palestyńskich więźniów, natomiast za przetrzymywaną w Strefie Gazy izraelską żołnierkę 50 więźniów wyjdzie na wolność.
Izrael uwolni więźniów bezpieczeństwa i Palestyńczyków, którzy nie brali udziału w ataku z 2023 r.
Fabian przekazał, że Izrael ma uwolnić 737 więźniów bezpieczeństwa, w tym wielu terrorystów odsiadujących dożywotnie wyroki za morderstwo, członków Hamasu, Palestyńskiego Dżihadu i działającego w Autonomii Palestyńskiej Fatahu.
Izrael uwolni również 1167 Palestyńczyków zatrzymanych w Strefie Gazy podczas ofensywy lądowej Sił Obronnych Izraela, którzy nie brali udziału w ataku z 7 października 2023 r.
— podał dziennikarz portalu.
Pierwotny plan zakładał, że porozumienie zawarte 15 stycznia między Izraelem a Hamasem, wejdzie w życie w niedzielę o godz. 8:30 czasu lokalnego (7:30 czasu polskiego), jednak Hamas nie przekazał Izraelowi z uzgodnionym 24-godzinnym wyprzedzeniem nazwisk trzech izraelskich zakładniczek, które miały być uwolnione w niedzielę jako pierwsze. Palestyński ruch tłumaczył, że są to „problemy techniczne”. Z tego względu wdrożenie porozumienia zostało opóźnione.
Operacja pod ścisłym nadzorem służb
Przed otrzymaniem listy zakładników Siły Obronne Izraela przeprowadziły naloty na pozycje Hamasu.
W wyniku ataków zginęło co najmniej ośmiu Palestyńczyków, a ponad 25 zostało rannych
— przekazały lokalne władze medyczne.
Chwilę po tym Hamas poinformował, że przekazał stronie izraelskiej listę trzech zakładniczek, mających wyjść w niedzielę. Następnie biuro premiera Netanjahu potwierdziło tę wiadomość i oświadczyło, że jest w trakcie powiadamiania rodzin o szczegółach wymiany ich bliskich.
Publiczna stacja Kan wyjaśniła, że najpierw przedstawiciele Hamasu przekażą nazwiska władzom Kataru, które wraz z Egiptem były jednym z negocjatorów podczas rozmów pokojowych. Następnie informacja ta ma trafić do szefa Mosadu Dawida Barneia, a ten ma przekazać wiadomość rodzinom zakładniczek. W niedziele Netanjahu zaznaczył, że cała operacja jest ściśle nadzorowana przez służby.
Według relacji Times of Israel wojsko izraelskie przygotowało specjalne punkty, gdzie trafią zakładnicy. Łącznie będą to trzy punkty w pobliżu granicy ze Strefą Gazy: w bazie Reim oraz na przejściach Karem Szalom i Erez. Tam uwolnione osoby otrzymają najpilniejszą pomoc lekarską i psychologiczną. Następnie pod wojskową eskortą zostaną przewiezione do szpitali, gdzie spotkają się z rodzinami. Szacuje się, że od momentu przekazania armii zakładników do czasu przewiezienia ich do szpitali upłynie około dwóch godzin.
W sumie na liście 33 zakładników, którzy mają zostać uwolnieni w ciągu 42 dni pierwszej fazy porozumienia, znajduje się 10 kobiet, 11 mężczyzn poniżej 50. roku życia oraz 10. powyżej tego wieku (najstarszy z nich ma 86 lat). Wśród zakładników znajduje się też dwóch braci, chłopców w wieku dwóch i pięciu lat, którzy zostali porwani przez Hamas wraz z rodzicami.
Opublikowana lista nie jest uporządkowana według kolejności uwalniania zakładników przez Hamas, nie ma tam też informacji o ich stanie zdrowia. Strona izraelska powiadomiła, że większość z tych osób żyje.
Oprócz wymiany zakładników na więźniów palestyńskich osadzonych w izraelskich więzieniach, trzyetapowe porozumienie przewiduje zawieszenie broni na sześć tygodni oraz stopniowe wycofywanie sił izraelskich ze Strefy Gazy. Najpóźniej 16. dni od wejścia w życie zawieszenia broni mają rozpocząć się negocjacje w sprawie kolejnego etapu porozumienia, który ma obejmować uwolnienie wszystkich pozostałych zakładników, stałe zawieszenie broni i całkowite wycofanie żołnierzy izraelskich ze Strefy Gazy.
Trzeci etap ma dotyczyć przekazania stronie izraelskiej ciał pozostałych zakładników i rozpoczęcia odbudowy Strefy Gazy.
CZYTAJ TAKŻE:
as/PAP
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/swiat/718983-porozumienie-miedzy-izraelem-a-hamasem-weszlo-w-zycie