Trwa 1059. dzień rosyjskiej agresji na Ukrainę. Na portalu wPolityce.pl relacjonujemy dla Państwa wydarzenia na froncie.
CZYTAJ WIĘCEJ: RELACJA z wojny dzień po dniu.
Piątek, 17 stycznia 2025 r.
18:53. Co najmniej 12 Indusów wcielonych do rosyjskiej armii zginęło na Ukrainie
Co najmniej 12 Indusów zginęło na Ukrainie służąc w rosyjskich siłach zbrojnych, a 16 zostało uznanych za zaginionych – poinformowało indyjskie MSZ. Rzecznik resortu dodał, że trwają obecnie starania o sprowadzenia ciał żołnierzy do ojczyzny.
Dziennik „Times of India” podał, że spośród 126 znanych przypadków wcielenia obywateli Indii do rosyjskiego wojska i zmuszenia ich do walki z ukraińską armią, 96 zostało zwolnionych i powróciło do kraju. Spośród pozostałych 30 osób, potwierdzono śmierć 12, a 18 nadal służy wojsku, z czego 16 zostało uznanych za zaginionych.
Jedną z ostatnich ofiar jest 32-letni Binil Babu, elektryk ze stanu Kerala w południowej części Indii, który zginął w styczniu na froncie.
Sprawa (śmierci Babu) została poruszona z władzami rosyjskimi w Moskwie, a także z ambasadą rosyjską w Delhi. Powtórzyliśmy również nasze żądanie szybkiego zwolnienia przez stronę rosyjską pozostałych obywateli Indii
— przekazał przedstawiciel indyjskiego MSZ. Gazeta „Indian Express” podała, że Babu przez wiele miesięcy prosił indyjską ambasadę w Moskwie o uwolnienie go i pomoc w powrocie do ojczyzny.
Na początku 2024 roku indyjskie władze zaapelowały do swoich obywateli, aby zachowali ostrożność i „unikali udziału w konflikcie”. W marcu władze poinformowały o rozbiciu siatki pośredników, którzy wysyłali Indusów do Rosji pod pretekstem zapewnienia im pracy. W maju dokonano czterech aresztowań pod zarzutem handlu ludźmi. Podejrzani zostali zwolnieni za kaucją i od tamtej pory nie odnotowano żadnych postępów w sprawie
17:48. Mężczyzna pochował swoją żonę podczas okupacji Chersonia, a dziś w Krzywym Rogu jego druga żona zginęła w wyniku rosyjskiego ataku rakietowego
Troje dzieci ciężko przeżyło śmierć matki, a kilka godzin temu straciły kolejną bliską osobę.
17:32. Rosja i Iran uzgodniły wzmocnienie współpracy wojskowej
Rosja i Iran podpisały w piątek w Moskwie porozumienie o współpracy strategicznej. Agencja Reutera poinformowała, że umowa zakłada m.in. wzmocnienie współpracy w dziedzinie bezpieczeństwa i obrony.
Zgodnie z dokumentem, sygnowanym przez rosyjskiego przywódcę Władimira Putina i prezydenta Iranu Masuda Pezeszkiana, oba kraje będą się konsultować i współpracować w związku z zagrożeniami militarnymi oraz w sferze bezpieczeństwa. Przewidziano też udział we wspólnych manewrach wojskowych na terytorium obu państw i nie tylko.
17:19. Zełenski przyjął szefa głównej partii opozycyjnej Słowacji
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski przyjął w Kijowie lidera najsilniejszej słowackiej partii opozycyjnej Michala Szimeczkę i zaproponował jego krajowi pomoc energetyczną. Premier Słowacji Robert Fico ostro krytykuje Ukrainę za wstrzymanie tranzytu rosyjskiego gazu.
Szimeczka, przewodniczący opozycyjnej partii Postępowa Słowacja, spotkał się z Zełenskim. Wcześniej ukraiński przywódca mówił, że gotów jest przyjąć tego dnia w Kijowie premiera Fico.
Jesteśmy gotowi rozmawiać o bezpieczeństwie energetycznym. (…) Jesteśmy gotowi pomagać Słowakom w zapewnieniu stabilności i bezpieczeństwa energetycznego. Ale bardzo ważne jest dla nas, aby usłyszeć sygnały ze Słowacji, że wspieracie również Ukraińców w naszej drodze do UE i NATO, to dla nas ważne
— oświadczył Zełenski przed rozmowami z Szimeczką.
16:06. UE chce wykorzystać… belgijskiego króla, żeby przedłużyć sankcje na Rosję
Unijni prawodawcy szukają sposobu na obejście weta Węgier w sprawie przedłużenia sankcji na Rosję, które wygasają z końcem stycznia. Jednym z pomysłów jest wykorzystanie belgijskiego króla i dekretu wojennego z 1944 r., zakazującego wywozu aktywów z kraju. To w Belgii przechowywane są rosyjskie pieniądze.
15:49. Putin podpisał porozumienie o partnerstwie strategicznym z Iranem
Rosyjski przywódca Władimir Putin i prezydent Iranu Masud Pezeszkian podpisali „porozumienie o globalnym partnerstwie strategicznym” - poinformowała agencja AFP.
Minister spraw zagraniczny Iranu Abbas Aragczi informował wcześniej, że porozumienie „obejmuje współpracę w dziedzinie bezpieczeństwa i obrony, ale nie ma na celu stworzenia sojuszu wojskowego”.
Szczególną uwagę w umowie poświęcono gospodarce i handlowi, a jej celem jest wyłącznie poprawa relacji między Rosją a Iranem, bez zamiaru przeciwstawiania się jakiejkolwiek trzeciej stronie
— dodał.
15:22. W Twierdzy Kijowskiej uczczono 162. rocznicę powstania styczniowego
Polscy i litewscy dyplomaci w związku z 162. rocznicą powstania styczniowego oddali hołd jego uczestnikom, którzy byli więzieni i rozstrzeliwani przez carskie władze rosyjskie w Twierdzy Kijowskiej. Przedstawiciele dwóch krajów złożyli wieńce przed krzyżem i tablicami pamiątkowymi na cześć powstańców
15:06. Niemcy wierzą w amerykańskie wsparcie
Kanclerz Niemiec Olaf Scholz oświadczył, że nie spodziewa się wstrzymania amerykańskiej pomocy wojskowej dla Ukrainy po zaprzysiężeniu Donalda Trumpa na prezydenta Stanów Zjednoczonych 20 stycznia. Szef rządu RFN wyraził też nadzieję na kontynuację dobrej współpracy na linii UE-USA.
Możemy zatem mieć nadzieję, że dobra współpraca między Europą a USA będzie kontynuowana z sukcesami w przyszłości, w tym w kwestii wsparcia dla Ukrainy
— stwierdził.
13:51. Premier Mołdawii: Rosja chce wywołać kryzys, by zagrozić bezpieczeństwu naszego kraju
Posługując się energią jak bronią strategiczną Rosja chce wywołać kryzys, by zagrozić bezpieczeństwu Mołdawii - oświadczył mołdawski premier Dorin Recean, cytowany dziś przez agencję IPN. Ostrzegł przed wykorzystaniem przez Moskwę terytorium Naddniestrza do zaatakowania Ukrainy.*
Według premiera celem Moskwy jest doprowadzenie do kryzysu humanitarnego w separatystycznym Naddniestrzu, który następnie może przerodzić się w kryzys bezpieczeństwa całego kraju.
Recean ocenił też, że Rosja chce wpłynąć na wyniki jesiennych wyborów parlamentarnych w Mołdawii. Jak wyjaśnił, gdyby w kraju powstał prorosyjski rząd Moskwa mogłaby wzmocnić swoją obecność wojskową w Naddniestrzu, a następnie jej siły mogłyby zaatakować Ukrainę z terytorium separatystycznej republiki.
Zainstalowanie prorosyjskich władz w Kiszyniowie umożliwiłoby też zabezpieczenie amunicji magazynowanej w Naddniestrzu, w tym w posowieckim magazynie w miejscowości Cobasna, przy samej granicy z Ukrainą, który jest największym tego typu obiektem w Europie Wschodniej - ostrzegł premier. W magazynie znajduje się około 20 ton amunicji, z czego około 6 ton wciąż nadaje się do użytku.
Według ekspertów potencjalna eksplozja na terenie kontrolowanego przez rosyjską armię składu osiągnęłaby siłę 10 kiloton (bomba atomowa zrzucona na Hiroszimę miała moc 15 kiloton).
Jest tam siła militarna, która może zmienić bieg wojny w Ukrainie, składająca się z niemal 10 tys. żołnierzy
— podkreślił Recean.
Naddniestrze do tej pory zaopatrywane było w darmowy gaz przez rosyjski Gazprom. 1 stycznia Rosja wstrzymała dostawy gazu do Naddniestrza, gdy Ukraina nie przedłużyła umowy z Moskwą na tranzyt gazu przez swoje terytorium. Separatystyczne władze oświadczyły, że region mierzy się z „kryzysem energetycznym i humanitarnym”. Kilka dni temu władze w Tyraspolu zapowiedziały, że Moskwa może dostarczyć surowiec w ramach „pomocy humanitarnej”.
13:48. Tajne rozmowy Moskwy i Kijowa w Katarze?
The Kyiv Post podaje za Bloombergiem, że Rosja i Ukraina prowadzą tajne rozmowy w Katarze, przy czym Moskwa domaga się neutralności Ukrainy, mniejszego potencjału militarnego i braku zachodniej broni na swoim terytorium.
Bloomberg zauważył, że postrzegana przez Rosję pozycja negocjacyjna wzmocniła się po przejęciu przez nią kontroli nad większą częścią terytorium Ukrainy w 2024 r. Wcześniej, jak napisali autorzy, Kreml był gotowy zaakceptować wstąpienie Ukrainy do NATO, ale od tego czasu uznał, że nie musi już czynić takich ustępstw
— czytamy.
Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow odmówił komentarza do raportu na konferencji prasowej.
12:32. Cztery ofiary śmiertelne rosyjskiego ataku rakietowego na Krzywy Róg
Cztery osoby nie żyją po rosyjskim ataku rakietowym na miasto Krzywy Róg w środkowej części Ukrainy - poinformował szef władz wojskowych obwodu dniepropietrowskiego Serhij Łysak. Wcześniej ukraińskie siły powietrzne powiadomiły o ostrzelaniu miasta przez Rosjan z użyciem pocisków balistycznych.
Obecnie (wiemy), że w Krzywym Rogu zginęły cztery osoby. Trzy kobiety i mężczyzna. Trzy osoby zostały ranne. Są to 22-letnia kobieta oraz mężczyźni w wieku 34 i 56 lat. Wszyscy doznali poważnych obrażeń, lekarze udzielają im niezbędnej pomocy. Na miejscu zdarzenia pracują służby ratunkowe
— napisał Łysak w Telegramie.
Szef regionalnej administracji zaznaczył, że w wyniku rosyjskiego ataku uszkodzone zostały placówka edukacyjna i budynki mieszkalne w Krzywym Rogu.
11:47. Rosyjscy dyplomaci, udając uczestników wycieczki, weszli do zamkniętej części parlamentu
Rosyjscy dyplomaci udający, że biorą udział w wycieczce, oddzielili się od grupy i weszli do zamkniętej dla zwiedzających sali Izby Lordów, skąd usunęła ich ochrona - przekazał dziennik „Guardian”, powołując się na źródło zbliżone do sprawy.
Podejrzewamy, że chcieli się po prostu przechwalać na Kremlu, że zinfiltrowali brytyjski parlament
— powiedziało gazecie źródło, zapewniając, że intruzów „ujęto, zanim wyrządzili jakieś szkody”. Nie jest jasne, czy Rosjanie dołączyli do zwykłej turystycznej wycieczki, czy też zostali zaproszeni przez któregoś polityka.
Przewodniczący Izby Gmin i Izby Lordów przypomnieli w czwartek ich członkom, że powinni zachować ostrożność w związku z rosyjskimi próbami naruszenia bezpieczeństwa parlamentu. Po inwazji Rosji na Ukrainę rosyjskim dyplomatom i pracownikom ambasady w Londynie - z ambasadorem włącznie - zakazano odwiedzania brytyjskiego parlamentu. Jesienią 2023 roku w odpowiedzi na podobne działania Moskwy kraj wprowadził dodatkowe ograniczenia w przemieszczaniu się rosyjskich dyplomatów
10:28. Sąd skazał trzech prawników Nawalnego na wyroki od 3,5 do 5,5 roku więzienia
Trzej prawnicy, którzy reprezentowali zmarłego lidera rosyjskiej opozycji Aleksieja Nawalnego, zostali w piątek skazani na wyroki od 3,5 do 5,5 lat więzienia. Wadima Kobziewa, Aleksieja Lipcera i Igora Siergunina aresztowano jesienią 2023 r. pod zarzutem działalności ekstremistycznej.
Wobec skazanych orzeczono również zakaz wykonywania zawodu adwokata w ciągu trzech lat po odbyciu kary - poinformował niezależny rosyjski portal Meduza.
Jesteśmy sądzeni za przekazywanie idei Nawalnego innym
— powiedział podczas procesu Kobziew. Jak twierdzą bliscy skazanych, władze zarzucały im dostarczanie zwolennikom Nawalnego uzyskanych od niego informacji.
O uwolnienie skazanych adwokatów zaapelowała Julia Nawalna, wdowa po Aleksieju.
09:56. Ponad 130 starć z Rosjanami w ostatniej dobie, najwięcej walk pod Pokrowskiem
Ponad 130 starć bojowych przeprowadziły wojska ukraińskie w ciągu ostatniej doby na frontach wojny z Rosją; większość z nich odbyła się pod obleganym przez siły rosyjskie Pokrowskiem w obwodzie donieckim – poinformował rano Sztab Generalny w Kijowie.
Według projektu DeepState, który przekazuje najnowsze doniesienia z linii walk i nanosi na mapę pozycje wojsk na linii frontu, Rosjanie zajęli trzy wsie na południe od Pokrowska.
Miasto, liczące do początku 2022 roku ok. 60 tys. mieszkańców, jest strategicznym węzłem logistycznym armii ukraińskiej. Siły rosyjskie chcą wziąć ją tam w kleszcze.
Sztab Generalny poinformował, że w okolicach Pokrowska przeciwnik przeprowadził 47 ataków.
Według dostępnych danych straty wroga na tym obszarze to: 300 zabitych i rannych żołnierzy, cztery zniszczone pojazdy, a także czołg, wyrzutnia moździerzy i jeden poważnie uszkodzony pojazd
— podano w komunikacie.
09:40. Rosyjskie drony
W nocy z czwartku na piątek Rosja wysłała na Ukrainę 50 dronów uderzeniowych i zwiadowczych, a 33 z nich zestrzelono. Dziesięć maszyn unieszkodliwiono elektronicznie – przekazały ukraińskie Siły Powietrzne.
Odłamki spadających bezzałogowców raniły 13-letniego chłopca w obwodzie kijowskim i uszkodziły budynki w obwodach: kijowskim, charkowskim, czerkaskim i odeskim. Jeden dron opuścił przestrzeń powietrzną Ukrainy i poleciał w kierunku Rumunii – oświadczono w komunikacie Sił Powietrznych.
09:21. Przestrzeń powietrzna Rumunii naruszona podczas ataku Rosji na Ukrainę
Przestrzeń powietrzna Rumunii została naruszona podczas nocnego rosyjskiego ataku na sąsiednią Ukrainę – podała agencja Reutera, powołując się na rumuńskie ministerstwo obrony. W okręgu Tulcza na południowym wschodzie kraju znaleziono szczątki drona.
Resort poinformował w oświadczeniu, cytowanym przez rumuński portal Hotnews, że dwa samoloty F-16 rumuńskich sił powietrznych wyleciały o godz. 1.35 (35 minut po północy w Polsce) z 86. bazy lotniczej z Borcei w celu monitorowania sytuacji w powietrzu. Maszyny wróciły do bazy po dwóch godzinach.
Ministerstwo podało, że w okolicy wsi Plauru, leżącej przy granicy z Ukrainą, 30 km na północ od miasta Tulcza, odnaleziono „ślady możliwego uderzenia drona”. Teren został zabezpieczony, prowadzone jest dochodzenie w tej sprawie.
Według portalu Ukrainska Prawda Rosjanie zaatakowali w nocy z czwartku na piątek za pomocą dronów szturmowych infrastrukturę portową w Izmaile w obwodzie odeskim. Ukraińscy urzędnicy powiadomili, że nie ma ofiar wśród ludzi, ale kilka budynków zostało uszkodzonych. Wieś Plauru oddalona jest o około 300 metrów od zabudowań w Izmaile.
Jak przypomniał Reuters, w ciągu ostatniego półtora roku regularnie dochodziło do naruszeń rumuńskiej przestrzeni powietrznej, szczególnie w trakcie ataków Rosji na ukraińską infrastrukturę portową nad Dunajem.
07:46. Rosyjska armia straciła kolejnych 1670 żołnierzy
Rosyjska armia straciła ostatniej doby kolejnych 1670 żołnierzy (niemal 816 tys. od początku inwazji), a także 12 czołgów, 13 wozów opancerzonych, 4 systemy artyleryjskie i 63 drony.
Zaktualizowane dane przekazał w infografice ukraiński resort obrony.
04:35. „Rz”: Zełenski pomaga Nawrockiemu
Spotkanie ukraińskiego prezydenta z Rafałem Trzaskowskim i zdystansowanie się od Karola Nawrockiego wcale nie musi pomóc pierwszemu i zaszkodzić drugiemu - czytamy w „Rzeczpospolitej”.
00:02. Kandydat Trumpa na ministra finansów opowiedział się za silniejszymi sankcjami na Rosję
Jeśli strategia prezydenta będzie tego wymagać, jestem w 100 procentach gotowy zwiększyć sankcje, w tym na rosyjskich gigantów naftowych - powiedział w czwartek w Senacie Scott Bessent, nominowany przez Donalda Trumpa na przyszłego szefa resortu finansów. Poparł też utrzymanie niezależności Fed.
Bessent odniósł się do sprawy sankcji przeciwko Rosji podczas wysłuchania przed senacką komisją finansów w ramach procesu zatwierdzenia go na nowe stanowisko.
„Jeśli którykolwiek urzędnik w Federacji Rosyjskiej obserwuje to wysłuchanie, powinien wiedzieć, że jeśli zostanę zatwierdzony, a prezydent Trump poprosi o to, jako o element swojej strategii zakończenia wojny na Ukrainie, będę w 100 procentach za przyjęciem sankcji, szczególnie wobec rosyjskich gigantów naftowych, do poziomów, które zmusiłyby Federację Rosyjską do przyjścia do stołu negocjacyjnego” - zadeklarował finansista.
Bessent ocenił, że dotychczasowe sankcje nie były wystarczająco surowe, lecz przyznał, że był zdziwiony, iż odchodząca administracja zdecydowała się na wprowadzenie restrykcji wobec rosyjskiego sektora naftowego dopiero tuż przed końcem kadencji, pozostawiając problem wyższych o 9 proc. cen ropy naftowej następcom.
00:01. Włoski minister obrony w Kijowie: to czas na zwiększenie pomocy dla Ukrainy
Włoski minister obrony Guido Crosetto powiedział w czwartek w Kijowie, w czasie spotkania z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim, że „obecnie jest czas na zwiększenie pomocy” dla tego kraju. Jak zaznaczył, „jest to najważniejszy moment ostatnich trzech lat wojny” Rosji przeciwko Ukrainie.
Szef resortu obrony, cytowany przez Ansę oświadczył, że przybył do Kijowa, by rozmawiać o jedenastym pakiecie pomocy wojskowej Włoch dla Ukrainy. Jak dodał, wróci do Rzymu „z zadaniami do wykonania”.
Zwracając się do prezydenta Zełenskiego Crosetto podkreślił: „Ważne jest to, by wspierać pana, rząd i naród ukraiński w tej batalii, która nie toczy się tylko o Ukrainę, ale o wolność, o prawo międzynarodowe i o każdego z nas”.
„Złożyłem dziś hołd poległym w dwóch symbolicznych miejscach. Nie zrobiłem tego z dyplomatycznego obowiązku, ale udałem się tam, bo myśląc o tych poległych nabrałem jeszcze więcej sił, by robić to, co musimy zrobić, to znaczy pomagać Ukrainie” - mówił Crosetto Zełenskiemu.
Zwracając się do prezydenta zaznaczył: „Pan wie, że może liczyć na Włochy, na poparcie ze strony rządu i narodu włoskiego”.
Minister powiedział w telewizji RAI, że jeśli po zawarciu pokoju będzie potrzebny włoski kontyngent, to zostanie przysłany. „Pragniemy, aby wreszcie zapanował tu pokój i by mógł przybyć międzynarodowy kontyngent” - dodał.
W czasie wizyty Crosetto w Kijowie, gdzie w czwartek przebywał również brytyjski premier Keir Starmer, ogłoszony został alarm przeciwlotniczy.
red/PAP/Facebook/X
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/swiat/718753-relacja-1059-dzien-wojny-ponad-130-starc-z-rosjanami