Trwa 1057. dzień rosyjskiej agresji na Ukrainę. Na portalu wPolityce.pl relacjonujemy dla Państwa wydarzenia na froncie.
CZYTAJ WIĘCEJ: RELACJA z wojny dzień po dniu.
Środa, 15 stycznia 2025 r.
16:30. Konferencja prasowa prezydentów Polski i Ukrainy
„Z punktu widzenia bezpieczeństwa Ukrainy najistotniejsza jest kwestia gwarancji bezpieczeństwa, jakich mogą Ukrainie udzielić wyłącznie kraje NATO, a tą największą gwarancją byłoby i wierzę, że we przyszłości niedalekiej będzie, członkostwo w NATO i wszystkie gwarancje związane z art. 5” - powiedział prezydent Andrzej Duda na wspólnej konferencji prasowej z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim.
CZYTAJ WIĘCEJ: Andrzej Duda po rozmowie z Wołodymyrem Zełenskim: Opowiadam się za tym, aby Państwa NATO zaprosiły Ukrainę do Sojuszu
16:00. Zełenski: Armia ukraińska liczy obecnie 880 000 żołnierzy
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski powiedział, że armia ukraińska liczy obecnie 880 000 żołnierzy broniących całego kraju. Siły ukraińskie stawiają czoła 600 000 żołnierzy rosyjskich, które weszły na terytorium kraju.
Zełenski dodał, że prowadzi rozmowy z sojusznikami na temat potencjalnego rozmieszczenia sił pokojowych na Ukrainie. Podczas gdy Ukraina opowiada się za rozmieszczeniem sił sojuszniczych, dyskusje te są wciąż na wczesnym, „ogólnym” etapie. Może to również stać się częścią gwarancji bezpieczeństwa. Prezydent wspomniał również, że będzie omawiał tę kwestię z premierem Wielkiej Brytanii.
15:30. Rosja dostarczy do Naddniestrza gaz w ramach „pomocy humanitarnej”
Szef władz nieuznawanego Naddniestrza Wadim Krasnosielski zapowiedział dziś, że Rosja „wkrótce” dostarczy do tego samozwańczego regionu Mołdawii gaz w ramach „pomocy humanitarnej”. Według Kiszyniowa za kryzys energetyczny w Naddniestrzu odpowiada rosyjski koncern Gazprom.
Kranosielski na konferencji prasowej poświęconej jego niedawnej wizycie w Moskwie ogłosił, że wkrótce Rosja dostarczy gaz do Naddniestrza w ramach „pomocy humanitarnej” - napisał mołdawski serwis NewsMaker. Polityk oświadczył, że „rosyjskiego gazu wystarczy dla mieszkańców i przedsiębiorstw Naddniestrza”.
15:00. Wymiana jeńców
„Dziś doszło do pierwszej wymiany jeńców wojennych między Ukrainą a Rosją w 2025 roku. Na Ukrainę wróciło 25 wojskowych i cywilów, wśród nich obrońcy Azowstalu, a także obwodu charkowskiego, donieckiego, zaporoskiego oraz chersońskiego” - pisze Biełsat.
14:40. Prawie pół miliona Ukraińców podróżujących za granicę w 2024 r. nie wróciło do kraju
Państwowa Służba Graniczna Ukrainy poinformowała, że w 2024 r. obywatele tego kraju przekroczyli granice państwa 30,11 mln razy, a 2 proc. podróżujących (około pół miliona osób) nie powróciło już do ojczyzny - przekazał w środę ukraiński serwis Opendatabot.
„2 proc. Ukraińców, którzy wyjechali w ubiegłym roku, nie wróciło do Ukrainy - (mowa o) 443 tys. (osobach). To 3,3 razy więcej niż w 2023 r., kiedy różnica między tymi, którzy wyjechali, a tymi, którzy wrócili wynosiła tylko 134 tys. W 2024 r. najwięcej osób wyjechało w czerwcu - 194 tys.” - powiadomiono w komunikacie w Telegramie.
Według oficjalnych danych Państwowej Straży Granicznej, w ciągu blisko trzech lat wojny na pełną skalę z Rosją do kraju nie powróciło około 3 mln obywateli. Jest to prawie taka sama liczba jak w ciągu 11 lat poprzedzających inwazję na pełną skalę, czyli w latach 2011-21 (3,3 mln).
14:20. Spotkanie prezydentów Polski i Ukrainy w Belwederze
14:00. Australia żąda wyjaśnień od Rosji
Premier żąda wyjaśnień od Rosji w sprawie pojmanego na Ukrainie Australijczyka - australijski nauczyciel Oscar Jenkins został zabity, gdy wzięto go do niewoli.
W grudniu zaczął krążyć w mediach społecznościowych materiał wideo, na którym ubrany w wojskowy mundur Oscar Jenkins ma związane ręce, jest przesłuchiwany przez rosyjskich żołnierzy i bity
13:30. Szef MSZ Ukrainy: Wspólna akcesja Ukrainy i Mołdawii do UE jest w naszym interesie
Wspólnie otrzymaliśmy decyzje zarówno o statusie kandydata, jak i o rozpoczęciu negocjacji. Współpracujemy z Mołdawią i wspólnie podążamy tą drogą. Uważam, że leży w naszym interesie narodowym wspólne osiągnięcie tego celu, stanie się częścią Unii Europejskiej – powiedział w rozmowie z Ukraińską Prawdą szef MSZ Ukrainy Andrij Sybiha.
13:15. Konferencja prasowa Zełenskiego i Tuska
„Ukraina niepodległa, suwerenna, sama decydująca o swoich losach to jest nie tylko oczywista sprawiedliwość dziejowa, ale też bezdyskusyjny warunek bezpieczeństwa Polski i całej Europy” - powiedział Donald Tusk.
13:00. Będą sankcje Unii na rosyjskie aluminium i LNG
Czy Komisja Europejska pójdzie w ślady Joe Bidena i w końcu celnie i mocno uderzy w interesy Kremla? To może się wydarzyć w ramach 16. pakietu antyrosyjskich sankcji. Na stole jest zakaz importu LNG i aluminium. Znacząco zasilają one wojnę Putina.
12:10. Ukraina zestrzeliła w nocy 30 pocisków rakietowych i 47 drony Shahed
Ukraina zestrzeliła w nocy 30 pocisków rakietowych i 47 drony Shahed - przekazały Siły Powietrzne Ukrainy.
Obrona przeciwlotnicza zniszczyła 23 pociski Ch-101, Ch-55cm, 3 pociski Kalibr i 4 pociski Ch-59/Ch-69. 27 dronów nie osiągnęło swojego celu.
12:00. Dwa okręty NATO na wodach Zatoki Fińskiej
W rejon Morza Bałtyckiego – jak podaje fiński nadawca Yle – wysłane miały być też inne okręty NATO, okręty podwodne i samoloty rozpoznawcze oraz drony.
11:50. Detonacja głowicy rosyjskiego pocisku
W obwodzie winnickim policyjni saperzy zdetonowałi głowicę rosyjskiego pocisku manewrującego. W głowicę, która nie eksplodowała po uderzeniu w ziemię, był uzbrojony pocisk Ch-101.
11:40. Już 6 ofiar ostrzału w Kramatorsku
Wśród rannych jest dwoje dzieci. Do ostrzału doszło rankiem 15 stycznia. Ołeksandr Honczarenko, szef miejskiej administracji publikuje zdjęcia ilustrujące skutki rosyjskiego ostrzału.
11:30. Rosjanie informują o zajęciu wsi w obwodzie donieckim
Zajęta miała zostać wieś Ukrainka. Ministerstwo Obrony Rosji podaje, że zgrupowanie „Centrum” zadało straty sześciu brygadom zmechanizowanym Sił Zbrojnych Ukrainy, brygadzie obrony terytorialnej, dwóm brygadom Gwardii Narodowej i jednostce złożonej z zagranicznych ochotników w rejonie 12 miejscowości w obwodzie donieckim. Ukraińcy mieli tu stracić ponad 560 żołnierzy, czołg leopard, cztery bojowe wozy piechoty, sześć samochodów i sześć zestawów artyleryjskich.
11:15. ISW: Rosja będzie nacierać na obwód dniepropietrowski
Rosja będzie kontynuować natarcie w kierunku obwodu dniepropietrowskiego, jednak te działania nie wydają się mieć znaczenia operacyjnego, a raczej dać Kremlowi przewagę negocjacyjną w przypadku rozmów z Ukrainą o zakończeniu wojny - ocenił amerykański Instytut Studiów nad Wojną (ISW).
W najnowszej analizie eksperci think tanku przekazali, że wojska rosyjskie są siedem kilometrów od granicy obwodu donieckiego z dniepropietrowskim, w okolicy wsi Nowowasyliwka. Ponadto Rosjanie zbliżyli się na odległość siedmiu i pół kilometra od granicy tych obwodów w okolicy miejscowości Nowodariwka.
Celem stojącym przed rosyjskimi wojskami nacierającymi na zachód w kierunku obwodu dniepropietrowskiego z okolic położonego w obwodzie donieckim Pokrowska, strategicznego węzła logistycznego armii ukraińskiej, może być wzięcie sił ukraińskich w kleszcze oraz zajęcie reszty obwodu donieckiego - poinformował ISW. Znacząca część tego obwodu jest już pod kontrolą Rosjan.
Zełenski w Warszawie. Spotkanie z Tuskiem
10:10. Zełenski: Celem ataku Rosji były obiekty, które zapewniają ludziom przetrwanie zimą
Celem zmasowanego ataku rakietowego Rosji na Ukrainę były obiekty infrastruktury, które zapewniają ludziom przetrwanie w czasie zimy; Moskwa użyła do uderzeń ponad 40 pocisków i 70 dronów – oświadczył ukraiński prezydent Wołodymyr Zełenski.
„Kolejny zmasowany rosyjski atak. Jest środek zimy, a cel Rosjan pozostaje ten sam: nasz sektor energetyczny. Celem jest infrastruktura gazowa i obiekty energetyczne, które zapewniają ludziom normalne życie”
– przekazał Zełenski w sieciach społecznościowych.
„Co najmniej 30 zostało zniszczonych. W nocy zestrzelono również ponad 70 rosyjskich dronów. Dzięki naszemu systemowi obrony powietrznej i wszystkim zaangażowanym jednostkom jesteśmy w stanie utrzymać działanie naszego systemu energetycznego”.
Zełenski po raz kolejny mówił o potrzebie wzmacniania tarczy powietrznej Ukrainy. Przypomniał, że na szczycie NATO w Waszyngtonie i na spotkaniach w formacie Ramstein sojusznicy jego państwa „złożyli obietnice, które nie zostały jeszcze w pełni wdrożone”.
„Rozmawialiśmy również o licencjach na produkcję systemów obrony powietrznej i pocisków przeciwrakietowych, które mogą stać się jedną z najbardziej skutecznych gwarancji bezpieczeństwa dla Ukrainy, co jest również realistyczne i musi zostać spełnione” – uznał.
„Jesteśmy wdzięczni wszystkim, którzy pomagają naszemu krajowi. Ale to znacznie więcej niż potrzeby naszego kraju. W tej chwili obrona Ukrainy wyjaśnia, czy Europa i cały demokratyczny świat mogą powstrzymywać wojny niezawodnie i na długi czas” – oświadczył Zełenski.
09:30. Dowództwo Operacyjne: Nie zaobserwowano naruszenia przestrzeni powietrznej Polski
Zakończono operowanie lotnictwo wojskowego, które było związane z porannymi atakami Rosji na Ukrainę. Nie zaobserwowano naruszenia przestrzeni powietrznej - poinformowało Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sil Zbrojnych.
„Uruchomione naziemne systemy obrony powietrznej i rozpoznania radiolokacyjnego powróciły do standardowej działalności operacyjnej. Informujemy, że nie zaobserwowano naruszenia przestrzeni powietrznej RP” - przekazano.
CZYTAJ WIĘCEJ: https://wgospodarce.pl/informacje/148013-w-grudniu-skok-cen-zywnosci-zdrowia-i-transportu
09:15. Rosjanie ostrzelali w nocy szpital w obwodzie chersońskim
Podczas nocnego ataku zniszczony został szpital w Biłozerce w obwodzie chersońskim. Nie ma informacji o ofiarach.
09:00. Dwa obiekty infrastruktury krytycznej w obwodzie lwowskim trafione
Dwa obiekty infrastruktury krytycznej w obwodach drohobyckim i stryjskim w obwodzie lwowskim zostały trafione podczas porannego rosyjskiego ataku. Nie doszło jednak do przerw w dostawie prądu. O sytuacji w regionie poinformował szef Lwowskiej Obwodowej Administracji Państwowej Maksym Kozycki.
08:12. Mer Lwowa: Rosjanie zaatakowali infrastrukturę energetyczną zachodniego regionu
Celem zmasowanego ataku rakietowego wojsk rosyjskich na Ukrainę była m.in. infrastruktura energetyczna graniczącego z Polską obwodu lwowskiego – oświadczył w środę rano mer Lwowa Andrij Sadowy, informując o zakończeniu alarmu powietrznego.
Przeciwnik zaatakował infrastrukturę energetyczną naszego regionu i całej Ukrainy. W sześciu obwodach wprowadzono awaryjne wyłączenia prądu, ale Lwowa na tej liście nie ma
— napisał mer w sieciach społecznościowych.
Sadowy nie ujawnił, jakie obiekty infrastruktury zostały zaatakowane i czy któryś z nich ucierpiał.
07:04. Trwa zmasowany atak rakietowy Rosji, celem głównie zachodnie obwody
W Ukrainie trwa w środę rano zmasowany atak rakietowy Rosji, która odpaliła kilkanaście pocisków manewrujących z bombowców strategicznych Tu-22 oraz okrętów na Morzu Czarnym – podały ukraińskie media i kanały internetowe monitorujące rosyjskie ataki.
Rakiety, które nadlatywały na Ukrainę ze wschodu, północy i południa, początkowo zmierzały w stronę centralnych obwodów, jednak następnie większość z nich wzięła kurs na zachód kraju.
Wybuchy słyszano w obwodzie chmielnickim i iwano-frankowskim – poinformował portal Suspilne. O zagrożeniu donosiły także władze Lwowa.
06:27. Dowództwo Operacyjne RSZ: lotnictwo rosyjskie wykonuje uderzenia m.in. na zachodzie Ukrainy
W związku z atakami rosyjskiego lotnictwa na Ukrainę, m.in. zachodnią część tego kraju, rozpoczęło się operowanie wojskowego lotnictwa w naszej przestrzeni powietrznej - poinformowało w środę rano Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych.
Zgodnie z obowiązującymi procedurami Dowódca Operacyjny RSZ uruchomił wszystkie dostępne siły i środki pozostające w jego dyspozycji, poderwane zostały dyżurne pary myśliwskie, a naziemne systemy obrony powietrznej i rozpoznania radiolokacyjnego osiągnęły stan najwyższej gotowości. Podjęte kroki mają na celu zapewnienie bezpieczeństwa na terenach graniczących z zagrożonymi obszarami. Dowództwo Operacyjne RSZ monitoruje bieżącą sytuację, a podległe siły i środki pozostają w pełnej gotowości do natychmiastowej reakcji
— podało Dowództwo na platformie X.
00:01. Szef MSZ Ukrainy: Nie odczuwamy presji ws. zawarcia porozumienia pokojowego z Rosją
Ukraina nie odczuwa presji w sprawie zawarcia porozumienia pokojowego z Rosją, lecz pracuje z partnerami na rzecz sprawiedliwego i trwałego zakończenia wojny – oświadczył szef MSZ w Kijowie Andrij Sybiha.
Nie odczuwamy żadnych nacisków. Dla nas bardzo ważne jest, aby nie manipulować terminem „pokój”. Mówimy o kompleksowym i trwałym pokoju dla Ukrainy. To bardzo ważne i jest to nieodłączne rozumienie sprawiedliwego pokoju
— powiedział Sybiha na wspólnej konferencji prasowej ze swym estońskim odpowiednikiem Margusem Tsahkną, który złożył wizytę w Kijowie.
Sybiha zapewnił, że jego kraj współpracuje z sojusznikami nad osiągnięciem pokoju.
Co więcej, powiem, że wymieniamy poglądy na temat tego, jak wzmocnić Ukrainę na drodze do sprawiedliwego pokoju, ponieważ jest to strategicznym interesem wspólnoty transatlantyckiej
— podkreślił.
Szef ukraińskiej dyplomacji odniósł się także do pojmania w rosyjskim obwodzie kurskim dwóch żołnierzy Korei Północnej, którzy walczyli przeciw znajdującym się tam siłom ukraińskim.
Natychmiast po tym fakcie (zatrzymaniu Koreańczyków) byłem obecny podczas rozmów prezydenta Wołodymyra Zełenskiego z innymi zagranicznymi przywódcami. Gratulują nam, gratulują Ukrainie, ponieważ jest to wielki sukces i uznanie ukraińskiej potęgi wojskowej. To było niezwykle trudne zadanie, wykonane dzięki bohaterstwu ukraińskich żołnierzy
— zaznaczył.
Sybiha ujawnił, że wzięcie do niewoli żołnierzy Korei Północnej było trudnym zadaniem, ponieważ popełniają oni samobójstwa, a armia rosyjska również uniemożliwia pojmanie ich żywymi. Minister powtórzył, że zaangażowanie wojsk północnokoreańskich w wojnę przeciwko Ukrainie jest „prawdziwym dowodem na zmieniające się realia rosyjskiej agresji” – napisała agencja Interfax-Ukraina.
Minister spraw zagranicznych Estonii, który przybył do Kijowa z niezapowiadaną wizytą ogłosił, że kolejny pakiet pomocy wojskowej z jego kraju Ukraina otrzyma w połowie bieżącego roku. Przypomniał, że Estonia zadeklarowała roczne wsparcie w wysokości 0,25 proc. swego PKB.
Poinformował także m.in., że dzięki estońskiej pomocy i współpracy z Fundacją Ołeny Zełenskiej (małżonki prezydenta Ukrainy) dwie kolejne rodziny wielodzietne otrzymały mieszkania w obwodzie żytomierskim, a dwa następne domy zostaną utworzone jeszcze w tym roku.
Margus Tsahkna przekazał, że podczas rozmów w Kijowie poruszył temat wymiany ukraińskich jeńców wojennych oraz dyskutował o tym, jak informować o okrucieństwach popełnionych przez Rosję na terytorium Ukrainy.
To systematyczne ludobójstwo i musimy o tym mówić. Może to zająć lata, a nawet dziesięciolecia, ale musimy wspólnie pracować nad tą kwestią
— powiedział minister spraw zagranicznych Estonii.
red/PAP/Facebook/X
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/swiat/718572-relacja-1057-dzien-wojny-na-ukrainie-zelenski-w-warszawie