Trwa 1056. dzień rosyjskiej agresji na Ukrainę. Na portalu wPolityce.pl relacjonujemy dla Państwa wydarzenia na froncie.
CZYTAJ WIĘCEJ: RELACJA z wojny dzień po dniu.
Wtorek, 14 stycznia 2025 r.
15:46. Włoska prasa: Putin przegrywa batalię o zboże, produkcja rolna Rosji spada
Władimir Putin „przegrywa batalię o zboże”- podkreśla włoski dziennik „Corriere della Sera” w analizie sytuacji rolnictwa w Rosji.
Gazeta zaznacza, że w ciągu dwóch lat produkcja rolna spadła tam o 20 procent. Zauważa też, że przypomina to czasy upadku Związku Radzieckiego i dalej zubaża najbiedniejszych Rosjan.
15:14. BBC: rodziny ukraińskich jeńców są częstym celem rosyjskiego wywiadu
Władze Ukrainy oceniają, że służby specjalne Rosji próbują zwerbować około 50 proc. członków rodzin ukraińskich jeńców - podał portal BBC.
Switłanę, żonę pojmanego ukraińskiego medyka wojskowego, z którą rozmawiał portal, rosyjscy agenci próbowali przekonać obietnicami uwolnienia męża
14:41. Doradca Putina: w rozmowach o Ukrainie powinny brać udział tylko USA i Rosja
W rozmowy dotyczące wojny w Ukrainie powinny być zaangażowane tylko Rosja i USA, żaden inny kraj Zachodu - oświadczył Nikołaj Patruszew, jeden z najbliższych doradców rosyjskiego przywódcy Władimira Putina.
Nie ma o czym rozmawiać z żadnym Londynem i Brukselą
— powiedział Patruszew wielkonakładowej gazecie „Komsomolskaja Prawda”, uważanej za nieoficjalny organ Kremla.
14:07. Siły białoruskie i rosyjskie ćwiczą użycie Regionalnego Zgrupowania Wojsk
Siły białoruskie i rosyjskie od wtorku ćwiczą na Białorusi użycie Regionalnego Zgrupowania Wojsk - poinformowało białoruskie ministerstwo obrony. Ćwiczenia prowadzone są w ramach przygotowań do manewrów Zapad-2025.
Tematem ćwiczeń jest proces decyzyjny w sprawie wykorzystania RZW, aby zagwarantować bezpieczeństwo Państwa Związkowego. Przedstawiciele sił zbrojnych Białorusi i Rosji od 14 do 16 stycznia opracowują jeden z wariantów zastosowania RZW - poinformowano.
Resort podkreślił, że obecne ćwiczenia to element przygotowań do wspólnych manewrów Zapad-2025, które odbędą się w tym roku na Białorusi.
13:12. Ławrow: trzeba wsłuchać się w głos mieszkańców Grenlandii
Trzeba wsłuchać się najpierw w głos mieszkańców Grenlandii - tak szef MSZ Rosji Siergiej Ławrow skomentował „roszczenia” prezydenta elekta USA Donalda Trumpa wobec tego terytorium, będącego częścią Danii.
Ławrow porównał sytuację Grenlandii z Krymem i Donbasem.
Tak jak my (…) posłuchaliśmy mieszkańców Krymu, Donbasu i Noworosji
— powiedział na konferencji prasowej szef rosyjskiej dyplomacji.
13:08. Pistorius w Kijowie
Niemiecki minister obrony Boris Pistorius przybył do Kijowa z niezapowiedzianą wizytą, aby omówić kwestię zwiększenia wsparcia militarnego dla Ukrainy w walce z rosyjską agresją - relacjonuje The Kyiv Post.
11:36. Uczczono pamięć ofiar rosyjskiego ataku w Dnieprze
W Dnieprze uczczono pamięć osób, które zginęły w rosyjskim ataku dwa lata temu. 14 grudnia 2023 r. rosyjska rakieta uderzyła w blok mieszkalny - zginęło 46 osób, w tym 6 dzieci. źródło: svoboda_radio
— podaje Biełsat na platformie X.
10:51. Ekspert: drony światłowodowe odporne na zagłuszanie, ale zawodne
Drony światłowodowe są odporne na środki walki radioelektronicznej, ale mniej zwrotne i bardziej podatne na utratę łączności; to oznacza, że są zawodne – ocenił w rozmowie z PAP ukraiński ekspert lotniczy Anatolij Chrapczynski.
W pierwszych dniach styczniach Siły Zbrojne Ukrainy poinformowały, że zaczęły stosować drony FPV (first person view) sterowane kablem światłowodowym w odpowiedzi na używanie takich maszyn przez wojska rosyjskie.
Chrapczynski ocenił, że pojawienie się dronów na światłowód to kolejny etap ewolucji bezzałogowych statków powietrznych. Rozwiązują one problem pola elektromagnetycznego, które uniemożliwia korzystanie z radiokomunikacji w sterowaniu dronami – wyjaśnił.
10:23. Rosyjska armia straciła kolejnych 1330 sołdatów
Rosyjska armia straciła ostatniej doby kolejnych 1330 żołnierzy (ponad 811 tys. od początku inwazji), a także 3 czołgi, 11 wozów opancerzonych, 47 systemów artyleryjskich i 72 drony.
Zaktualizowane dane przekazał w infografice ukraiński resort obrony.
09:19. Siły powietrzne Ukrainy: ostatniej nocy zestrzeliliśmy 58 rosyjskich dronów
Ukraińska obrona przeciwlotnicza zestrzeliła 58 dronów różnego typu, którymi rosyjskie wojska zaatakowały Ukrainę w nocy z poniedziałku na wtorek - poinformowało dowództwo sił powietrznych. Ponadto z 21 bezzałogowcami utracono łączność w wyniku skutecznego zastosowania środków walki elektronicznej.
Wróg zaatakował 80 dronami szturmowymi Shahed i (maszynami) innego typu z kierunków Millerowa, Orła, Kurska i Primorsko-Achtarska w Rosji
— przekazano w komunikacie w mediach społecznościowych.
Potwierdzono zestrzelenie 58 bezzałogowych dronów szturmowych Shahed i innych typów bezzałogowców w obwodach połtawskim, sumskim, charkowskim, czerkaskim, kijowskim, żytomierskim, kirowohradzkim, dniepropietrowskim, mikołajowskim, odeskim i chersońskim
— przekazały siły powietrzne.
Zestrzelone drony spowodowały szkody w obwodach sumskim, kijowskim, żytomierskim, charkowskim i czerkaskim. Uszkodzone zostały budynki prywatne i mieszkalne, samochody i mienie. Nie odnotowano ofiar śmiertelnych.
08:23. Doniesienia o zmasowanym ataku ukraińskich dronów: Płonęły fabryki i zamykano lotniska
W wyniku zmasowanego ataku ukraińskich dronów w kilku miastach Rosji wybuchły pożary i wstrzymano ruch na lotniskach. Media doniosły we wtorek o ponad 200 strąconych maszynach. W ataku miały uczestniczyć m.in. najnowsze ukraińskie drony rakietowe i amerykańskie pociski ATACMS.
Regiony Federacji Rosyjskiej znalazły się pod najbardziej zmasowanym atakiem w bieżącym roku
-– przekazał rosyjski kanał Shot w Telegramie, cytowany przed media.
Według danych Shot ponad 200 dronów Sił Zbrojnych Ukrainy zostało tej nocy zestrzelonych nad rosyjskimi regionami
-– powiadomiono.
Shot napisał także, że w atakach uczestniczyły drony: PD-2, Bóbr, Luty, UJ-22 oraz pięć amerykańskich rakiet ATACMS. Celem były okolice miast Engels, Saratow, Kazań, Briańsk i Tuła w zachodniej części Rosji.
Cele w Engelsie, Saratowie, Kazaniu, Briańsku i Tule, wśród których znalazły się fabryki produkujące komponenty i substancje (do wytwarzania) broni, rafinerie, składy paliwowe i rosyjska obrona powietrzna
— skomentował w Telegramie Andrij Kowałenko, szef Centrum Przeciwdziałania Dezinformacji przy Radzie Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ukrainy.
Rosyjska agencja TASS poinformowała wczesnym rankiem o tymczasowych ograniczeniach w ruchu samolotów na lotniskach w Kazaniu, Kałudze, Saratowie i Tambowie, a także w Penzie i Uljanowsku. Według agencji władze w Saratowie wprowadziły w szkołach nauczanie w trybie zdalnym.
Ukraiński portal Cenzor powiadomił, że w wyniku ataku ostatniej nocy uszkodzone zostało przedsiębiorstwo przemysłowe w mieście Engels w obwodzie saratowskim. Dzień wcześniej po ataku ukraińskich dronów wprowadzono tam stan wyjątkowy. Ukraińcy uderzyli wówczas w bazę paliwową, służącą rosyjskim bombowcom strategicznym.
Pisząc o sytuacji w Kazaniu, Cenzor poinformował o ogromnym pożarze w rejonie fabryki Kazań-Orgsyntez. Według strony internetowej firma ta jest jedynym rosyjskim producentem poliwęglanów i innych wysoko wytrzymałych tworzyw sztucznych.
05:10. SONDAŻ. Ukraińcy oceniani źle
Mieszkańcy Polski, Czech, Słowacji i Węgier nie popierają szybkiego przyjęcia Ukrainy do UE – wynika z przeprowadzonych w tych krajach badań, które opisuje wtorkowa „Rzeczpospolita”.
W artykule wskazano, że deflacja przychylności wobec uchodźców wojennych z Ukrainy ma miejsce nie tylko w Polsce. Pionierskie badania prof. UKEN Piotra Długosza w państwach Grupy Wyszehradzkiej – Polsce, Czechach, Słowacji i na Węgrzech – pokazują, że we wszystkich krajach powszechna i wysoka jest akceptacja pomocy humanitarnej dla Ukrainy, jednak ich obecność, poza zapełnianiem miejsc pracy, jest odbierana negatywnie.
Mieszkańcy tych państw - jak relacjonuje „Rz” - są sceptyczni wobec szybkiego wejścia Ukraińców do Unii Europejskiej. Polskę wyróżnia na tle sąsiadów najwyższy poziom sympatii wobec Ukraińców, mimo iż zauważamy wady ich masowego pojawienia się w naszym kraju.
Według, cytowanych przez redakcję, najnowszych danych za 2025 r. UNHCR w Polsce przebywa ponad 985 tys. uchodźców wojennych z Ukrainy, w Czechach 380 tys., na Słowacji 130,5 tys., a na Węgrzech 61,5 tys.
00:00. Zełenski i Macron rozmawiali m.in. o możliwym rozmieszczeniu w Ukrainie partnerskiego personelu wojskowego
Prezydent Wołodymyr Zełenski poinformował w poniedziałek, że rozmawiał z prezydentem Francji Emmanuelem Macronem na temat wsparcia dla Ukrainy i możliwego - jak to ujął - „rozmieszczenia kontyngentów” partnerskiego personelu wojskowego w Ukrainie.
„Rozmowa była dość długa i szczegółowa. Omówiliśmy wsparcie obronne, różne formy obrony, pakiety uzbrojenia dla Ukrainy” – powiedział Zełenski w wieczornym przemówieniu wideo.
Dwaj przywódcy omawiali również „inwestycje w zakup pocisków dla Ukrainy”. „Omówiliśmy także rozmieszczenie kontyngentów partnerskich i szkolenie naszych sił zbrojnych” – dodał ukraiński prezydent i sprecyzował, że mowa była m.in. szkoleniu ukraińskich żołnierzy we Francji.
AFP przypomina, że 10 stycznia Macron i premier Wielkiej Brytanii Keir Starmer rozmawiali o dalszym wsparciu i gwarancjach bezpieczeństwa dla Ukrainy.
red/PAP/Facebook/X
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/swiat/718486-relacja-1056-dzien-wojny-na-ukrainie