Podczas prezydencji w Radzie UE Polska może stać się trzecim biegunem decyzyjnym w UE obok Niemiec i Francji - ocenia dziś węgierski portal Portfolio.hu. Z kolei zdaniem cytowanej przez Inforadio ekspertki Polska będzie chciała wrócić do tematu działań wobec Węgier w ramach procedury z art. 7 Traktatu.
Portal portfolio.hu zwraca uwagę, że malejące wpływy Niemiec i Francji w Unii Europejskiej stworzyły swoistą próżnię, co daje Polsce szansę na przejęcie strategicznej roli lidera. Portal ocenia, że dzięki temu Polska może osiągnąć to, „czego nigdy nie udało się osiągnąć nawet Wielkiej Brytanii – (może) stać się trzecim biegunem decyzyjnym w Unii Europejskiej”.
Portfolio.hu zwraca też uwagę, że w odróżnieniu od premiera Węgier Viktora Orbana szef polskiego rządu Donald Tusk jest w stanie znaleźć sojuszników dla swoich działań i decyzji, tym bardziej, że w ocenie dziennikarzy polskie plany są jasne i obejmują cele takie jak odrodzenie Trójkąta Weimarskiego i przywrócenie znaczenia Partnerstwa Wschodniego.
Portal podkreśla jednak, że najbardziej istotnym elementem polskiej prezydencji w Radzie UE ma być bezpieczeństwo, zarówno pod względem militarnym, jak i energetycznym, żywnościowym i informacyjnym.
CZYTAJ TAKŻE:
— Program polskiej prezydencji, czyli my wydajemy 0,5 mld zł, a o wszystkim decyduje Bruksela
Tusk będzie chciał uderzyć w Węgry?
Ekspert Zsuzsanna Reka Matha z Instytutu Badań nad Strategią Europejską przy Krajowym Uniwersytecie Służby Publicznej na antenie węgierskiego Inforadio mówi, że obecny polski rząd stara się ponownie umieścić w porządku obrad powrót do działań przeciwko Węgrom w ramach procedury z artykułu 7. Traktatu o UE, dotyczącej „poważnego naruszenia przez państwo członkowskie wartości Unii”.
Jej zdaniem Warszawa raczej nie zdąży zrealizować tego celu, ale zdoła przygotować podstawy prawne do takich działań - tym bardziej, że po Polsce przewodnictwo w UE przejmie Dania, która w opinii Mathy oprócz wspierania Ukrainy skupi się na praworządności.
1 stycznia Polska po raz drugi objęła przewodnictwo w Radzie UE. Poprzednia polska prezydencja przypadła na drugie półrocze 2011 r. Tym razem hasłem przewodnim jest: „Bezpieczeństwo, Europo!”. Polska chce skupić się na jego siedmiu wymiarach: zewnętrznym, wewnętrznym, informacyjnym, ekonomicznym, energetycznym, żywnościowym i zdrowotnym.
CZYTAJ TEŻ:
maz/PAP
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/swiat/718456-polska-prezydencja-uderzy-w-wegrymedia-nad-dunajem-alarmuja