Trwa 1044. dzień rosyjskiej agresji na Ukrainę. Na portalu wPolityce.pl relacjonujemy dla Państwa wydarzenia na froncie.
CZYTAJ WIĘCEJ: RELACJA z wojny dzień po dniu.
Czwartek, 2 stycznia 2025 r.
23:17. Prezydent: armia zerwała rosyjskie plany okupacji Charkowa, Sum i Zaporoża
Ukraińskie wojska zerwały rosyjskie plany okupacji Charkowa, Sum i Zaporoża, które miały być zrealizowane jesienią i zimą 2024 roku. Moskwa planowała tam trzy operacje – oświadczył w czwartek prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.
Jesienią i zimą 2024 roku zostały zerwane trzy operacje Federacji Rosyjskiej, dotyczące okupacji Charkowa, Sum i Zaporoża. Uważam, że tutaj przede wszystkim wykazali się żołnierze. Państwo przeszło przez to w 2024 roku
— powiedział w wieczornym programie telewizyjnym.
To są ukraińskie miasta i ukraińscy ludzie. Chciałbym podziękować mieszkańcom tych miast. Przeszli oni poważną próbę
— podkreślił Zełenski.
21:22. Armia: Rosjanie starają się otoczyć Pokrowsk, by przeciąć logistykę naszych wojsk
Siły rosyjskie w obwodzie donieckim, na wschodzie Ukrainy, starają się otoczyć Pokrowsk, by przeciąć szlaki logistyczne ukraińskich wojsk, jednak nie odważyły się wkroczyć do tego miasta – oświadczył rzecznik zgrupowania Chortycia, które walczy w tym regionie, Wiktor Trehubow.
Na walki w Pokrowsku przeciwnik nie liczy, ale próbuje otoczyć miasto i przerwać łańcuchy dostaw
— powiedział w ukraińskiej telewizji.
Według rzecznika wojska rosyjskie wykorzystują w walkach drony i wszystkie dostępne im środki, próbując zająć wioski, które otaczają Pokrowsk od południa.
W czwartek rano miasto ponownie zostało zaatakowane, m.in. z zastosowaniem kierowanych bomb lotniczych. W wyniku uderzenia poważnie ucierpiała infrastruktura – podały miejskie władze.
Dziennikarze, którzy byli w ostatnich dniach w Pokrowsku poinformowali, że miasto, które wcześniej leżało przy froncie, stało się dziś miastem frontowym. „Nie ma tam światła, ogrzewania, wody i łączności (…). A jeśli uwzględnić, że w mieście nadal przebywają tysiące ludzi, to znajduje się ono na granicy katastrofy humanitarnej” – doniosło Hromadske Radio.
Pokrowsk przed inwazją Rosji na Ukrainę liczył ponad 60 tys. mieszkańców. Upadek Pokrowska, ważnego centrum logistycznego ukraińskiej armii, oznaczałby największą militarną porażkę Kijowa od miesięcy. W mieście znajduje się wciąż działająca kopalnia, która jest jedynym krajowym dostawcą węgla koksującego dla niegdyś gigantycznego przemysłu stalowego na Ukrainie. Zaciekłe walki o Pokrowsk trwają od miesięcy.
19:06. Armia zaatakowała stanowisko dowodzenia wojsk rosyjskich w obwodzie kurskim
Armia Ukrainy przeprowadziła atak na stanowisko dowodzenia wojsk rosyjskich w obwodzie kurskim na zachodzie Rosji, którego część od sierpnia 2024 roku znajduje się pod kontrolą Kijowa – poinformował Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy.
2 stycznia Siły Zbrojne Ukrainy przeprowadziły precyzyjne uderzenie na stanowisko dowodzenia rosyjskich wojsk okupacyjnych we wsi Marjino w obwodzie kurskim. Podjęto wszelkie niezbędne środki, aby zminimalizować zagrożenie dla życia miejscowej ludności cywilnej
— oświadczył sztab w komunikacie.
Takie ataki ogniowe mają przede wszystkim na celu osłabienie zdolności i chęci Federacji Rosyjskiej do przeprowadzania aktów terrorystycznych przeciwko ukraińskiej ludności cywilnej. Siły Zbrojne Ukrainy będą nadal identyfikować i niszczyć obiekty dowództwa wojskowego kraju agresora
— uprzedził sztab w Kijowie.
Wojska ukraińskie wkroczyły do obwodu kurskiego 6 sierpnia 2024 roku. Tłumaczono wówczas, że jednym z celów ich ofensywy było zmuszenie Rosjan do przerzucenia części ich sił z Donbasu na wschodzie Ukrainy. Pod koniec sierpnia Kijów kontrolował 1250 km kwadratowych terytorium tego obwodu, jednak od września siły ukraińskie zaczęły tracić teren w wyniku kontrofensywy rosyjskiej armii. W listopadzie źródła w armii Ukrainy informowały, że pod jej kontrolą znajduje się już tylko około 800 km kwadratowych terytorium Rosji. Według źródeł zachodnich w walkach w obwodzie kurskim Rosjan wspiera ponad 10 tys. żołnierzy z Korei Północnej.
17:51. Największe niemieckie gazety uznały za słuszną decyzję Ukrainy o wstrzymaniu tranzytu gazu z Rosji
Największe niemieckie gazety uznały za słuszną decyzję Ukrainy o wstrzymaniu tranzytu rosyjskiego gazu. W ten sposób władze w Kijowie zakończyły „absurdalną sytuację”. Słowacja grożąc Ukrainie odcięciem prądu postępuje niegodnie.
„Ukraina zamknęła gazociąg i zakończyła absurdalną sytuację” – ocenił w czwartek komentator dziennika „Sueddeutsche Zeitung” Frank Nienhuysen. Autor zaznaczył, że decyzja o zakończeniu tranzytu gazu „prawdopodobnie nie była dla Ukrainy łatwa”. Za tranzyt surowca do Europy Zachodniej Ukraina pobierała wysokie opłaty. Większe znaczenie miał jednak fakt, że Rosja zarabiała na eksporcie pieniądze, która następnie były przeznaczane na wojnę napastniczą przeciwko Ukrainie.
„To zrozumiałe, że rząd Ukrainy nie chciał utrzymywać tego stanu. Chodziło także o symbolikę” – podkreślił komentator dziennika „Sueddeutsche Zeitung” Frank Nienhuysen, pisząc o tym, że znaczenie miał jednak fakt, że Rosja zarabiała na eksporcie pieniądze, która następnie były przeznaczane na wojnę napastniczą przeciwko Ukrainie. .
„Frankfurter Allgemeine Zeitung” pisze, że przerwanie tranzytu gazu przez Ukrainę jest „zakończeniem długiego procesu, który rozpoczął się w Nowy Rok 2006”. Rosja wstrzymała wówczas dostawy gazu do Ukrainy wskutek zaostrzającego się od miesięcy sporu o cenę tego surowca. Ten krok, którego skutki odczuło kilka krajów UE, ponieważ także do nich nagle zaczęło docierać mniej gazu, był sygnałem alarmowym – przypomniał „FAZ” piórem Reinharda Vesera. Spór o gaz pomiędzy Moskwą a Kijowem uzmysłowił wszystkim, że Władimir Putin posługuje się surowcami jak politycznym instrumentem nacisku. Wtedy rozpoczął się proces przestawiania się na inne kierunki importu, dzięki czemu po ataku Rosji na Ukrainę możliwe było szybkie zmniejszenie importu z Rosji.
17:07. MSZ Ukrainy o raporcie ONZ: nie ograniczamy swobód religijnych, walczymy z Kościołem agresora
MSZ Ukrainy zaprotestowało przeciwko oskarżeniom, zawartym w najnowszym raporcie Biura Praw Człowieka ONZ, które uznało, że ustawa o zakazie działalności Rosyjskiej Cerkwi Prawosławnej w Ukrainie ogranicza swobody religijne.
Od września 2024 roku w Ukrainie obowiązuje ustawa, która umożliwiła delegalizację Rosyjskiej Cerkwi Prawosławnej na terytorium Ukrainy. Dokument zakazał też działalności organizacji powiązanych z tym Kościołem. Decyzja o objęciu podmiotu zakazem musi zostać zaakceptowana na drodze sądowej.
Po raz kolejny podkreślamy, że ustawa, o której mowa w raporcie, nie przewiduje zakazu działalności któregokolwiek z Kościołów istniejących w Ukrainie. Uniemożliwia ona jedynie podporządkowanie organizacji religijnych w Ukrainie ośrodkom władzy znajdującym się w państwie, które dokonało lub dokonuje agresji zbrojnej przeciwko Ukrainie i/lub tymczasowo okupuje część jej terytorium, a także organizacjom religijnym, które wspierają agresję zbrojną przeciwko Ukrainie
— oświadczyło MSZ w Kijowie.
W komentarzu przypomniano, że Rosja wykorzystuje religię jako broń w wojnie przeciwko Ukrainie, a w rosyjskich cerkwiach „uświęcane są okrucieństwa wobec Ukraińców i chwaleni są zbrodniarze, którzy je popełniają”.
Od początku rosyjskiej agresji w lutym 2022 roku wszczęto wiele postępowań karnych przeciwko przedstawicielom Ukraińskiej Cerkwi Prawosławnej Patriarchatu Moskiewskiego (UCP PM). Wśród ujawnionych przestępstw znalazły się przypadki zdrady stanu, kolaboracji z wrogiem i pomocy najeźdźcom. W kolejnych miesiącach UCP PM przestała wskazywać w swojej nazwie na Patriarchat Moskiewski, wykonała też wiele gestów dystansowania się od Moskwy. Tysiące parafii należących uprzednio do UCP PM przeszło pod jurysdykcję Cerkwi Prawosławnej Ukrainy (CPU).
16:14. Ukraiński wicepremier, minister jedności narodowej złoży wizytę w Polsce
W przyszłym tygodniu wizytę w Polsce złoży wicepremier, minister jedności narodowej Ukrainy Ołeksij Czernyszow, który spotka się z przedstawicielami społeczności ukraińskiej, by poinformować o działalności resortu – przekazała ambasada Ukrainy w Warszawie.
Ołeksij Czernyszow jest wicepremierem Ukrainy i kieruje nowo utworzonym Ministerstwem Jedności Narodowej Ukrainy, które ma strategiczne znaczenie dla wzmocnienia więzi między Ukraińcami na całym świecie. Podczas wydarzenia minister opowie o funkcjach i zadaniach ministerstwa oraz odpowie na pytania
— napisała ambasada na Facebooku.
Wicepremier będzie w Warszawie w środę, 8 stycznia. Chętni na spotkanie z nim mogą rejestrować się poprzez link, umieszczony na profilu ukraińskiej ambasady w Polsce.
Czernyszow objął stanowisko wicepremiera i ministra jedności narodowej na początku grudnia. Jego resort zajmuje się „sprawami ukraińskiej społeczności na świecie”.
We wrześniu 2024 roku prezydent Wołodymyr Zełenski zapowiadał powołanie ministerstwa ukraińskiej jedności, którego zadaniem byłoby „wzmacnianie obecności instytucjonalnej Ukrainy” w państwach partnerskich oraz przeciwdziałanie rosyjskim wpływom na Ukraińców, żyjących za granicą.
15:57. 15 lat więzienia za namierzanie magazynów paliwowych dla Rosjan
Wyrok 15 lat więzienia usłyszał obywatel Ukrainy, który w obwodzie czerniowieckim na południowym zachodzie kraju namierzał lokalizację magazynów paliwowych na zlecenie Rosjan – powiadomiła Służba Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU).
Skazany „przygotowywał uderzenia rakietowe agresora na magazyny ropy naftowej w regionie na zachodzie (Ukrainy) i publicznie chwalił raszystów (Rosjan)” – oświadczyła SBU w mediach społecznościowych.
Przed podjęciem współpracy z rosyjskimi służbami 36-letni mieszkaniec obwodu czerniowieckiego przez dwa lata ukrywał się przed mobilizacją, by następnie zaoferować swoje usługi okupantom – wyjaśniono w komunikacie.
SBU, która przygotowała materiał dowodowy, ustaliła ponadto, że mężczyzna w rosyjskich czatach internetowych wychwalał wojska, które zaatakowały jego kraj i usprawiedliwiał wojnę prowadzoną przeciwko Ukrainie.
Podczas jednej z transmisji sprawca demonstracyjnie podpalił flagę państwową Ukrainy na znak lojalności wobec kremlowskiego reżimu
— podkreśliła SBU.
Mężczyzna został zatrzymany w czerwcu 2024 r. Sąd uznał go za winnego m.in. zdrady stanu popełnionej podczas wojny, usprawiedliwiania i zaprzeczania zbrojnej agresji Rosji na Ukrainę, a także gloryfikacji uczestników tej inwazji.
15:01. Zełenski polecił szefowi MSZ przygotowanie konkretnych umów z krajami afrykańskimi
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski zapowiedział współpracę z Afryką w 2025 roku; minister spraw zagranicznych Andrij Sybiha otrzymał polecenie przygotowania konkretnych umów z krajami tego kontynentu.
W 2025 roku będzie również więcej aktywności z Afryką, a każde nowe partnerstwo jest wielką szansą dla naszej dyplomacji i wielką szansą dla naszej gospodarki. Poleciłem ministrowi spraw zagranicznych przygotowanie kilku konkretnych umów z krajami afrykańskimi
— powiedział Zełenski.
Zapowiedź ukraińskiego przywódcy to reakcja na zwiększanie przez Rosję zaangażowania w Afryce w sferze politycznej, gospodarczej i wojskowej. W ostatnich latach Moskwa znacząco zintensyfikowała swoje działania na tym kontynencie, dążąc do zdobycia wpływów w krajach, które mają strategiczne znaczenie dla rosyjskich interesów.
14:00. Szef MSZ Ukrainy: wstrzymując tranzyt gazu, odebraliśmy Putinowi możliwość wpływania na Europę
Wstrzymując tranzyt rosyjskiego gazu przez Ukrainę, Kijów pozbawił rosyjskiego przywódcę Władimira Putina możliwości wpływania na Europę i wykorzystywania energii jako broni – oświadczył ukraiński minister spraw zagranicznych Andrij Sybiha.
Ukraina nie tylko odcięła tranzyt rosyjskiego gazu. Odebraliśmy Putinowi jeden z jego ostatnich instrumentów wpływu na Europę i możliwość wykorzystywania energii jako broni. Europa i świat będą bezpieczniejsze bez rosyjskiego gazu, ropy i innych zależności, a także bez samej Rosji
— napisał Sybiha na platformie X.
13:22. Rosja zaangażowała w wojnę do 180 tys. więźniów
Moskwa zaangażowała w wojnę przeciw Ukrainie 140-180 tysięcy więźniów; od 1 stycznia nie otrzymują oni już jednorazowej wypłaty za zawarcie kontraktu, co świadczy o pogłębieniu się kryzysu finansowego w Rosji – powiadomiła ukraińska Służba Wywiadu Zagranicznego.
Według danych z listopada 2024 r. Federacja Rosyjska zwerbowała do udziału w wojnie rosyjsko-ukraińskiej od 140 tys. do 180 tys. osób odbywających wyroki za przestępstwa w rosyjskich więzieniach
— przekazała służba.
W komunikacie poinformowano, że w minionym roku w rosyjskich więzieniach i koloniach karnych znajdowało się 300-350 tys. skazanych.
To o połowę mniej niż w 2014 roku. Przyczyną spadku (liczby więźniów) jest wojna rosyjsko-ukraińska
— podkreślono.
W komunikacie przypomniano także, że 1 stycznia weszła w życie decyzja rosyjskiego rządu, która anulowała jednorazową wypłatę pieniężną za podpisanie kontraktu z armią na udział w wojnie przeciw Ukrainie.
Ustawowe anulowanie jednorazowej wypłaty jest dowodem na pogłębiający się kryzys w rosyjskiej gospodarce i niedobór środków finansowych
— ocenił ukraiński wywiad zagraniczny.
Wyjaśnił, że wcześniej więźniowie otrzymywali jednorazową wypłatę w wysokości 1718 USD za podpisany kontrakt. W lipcu 2024 r. kwota ta wzrosła do 3524 USD.
Jednocześnie więźniowie i ich krewni są pozbawieni szeregu płatności i świadczeń otrzymywanych przez członków formacji ochotniczych. Ponadto wynagrodzenie tej kategorii osób jest od dwóch do czterech razy niższe niż innych pracowników
— oświadczono w komunikacie.
Ukraina także sięgnęła po skazanych na potrzeby swojej armii. Parlament w Kijowie zatwierdził ustawę o ich mobilizacji w maju ub. roku. Zezwala ona na uwolnienie niektórych kategorii więźniów, by mogli podjąć służbę wojskową na zasadzie kontraktu podczas mobilizacji i stanu wojennego.
W lipcu Prokuratura Generalna Ukrainy informowała, że do służby w Siłach Zbrojnych Ukrainy przystąpiło ponad 3 tys. skazanych, którzy zostali zwolnieni warunkowo z więzień.
13:08. Zelenski: Ukraina będzie wspierać wszelkie wysiłki na rzecz stabilizacji Syrii
Ukraina uruchomi program „Grain from Ukraine” (ang. „zboże z Ukrainy”) w celu rozwijania współpracy z nową syryjską administracją - przekazał ukraiński prezydent Wołodymyr Zełenski po spotkaniu z ministrem spraw zagranicznych Andrijem Sybihą i ministrem rolnictwa Witalijem Kowalem, którzy wrócili z wizyty w Syrii.
Ukraina pomoże we wszystkich wysiłkach na rzecz stabilizacji Syrii. Uruchomimy program „Grain from Ukraine”, aby współpracować z syryjską administracją i wszystkimi partnerami, którzy są gotowi udzielić (jej) wsparcia
— powiadomił prezydent.
Będziemy komunikować się z Europejczykami i Amerykanami, aby zapewnić (Syrii) jak najsilniejsze wsparcie. Większa stabilność na Bliskim Wschodzie oznacza więcej pokoju i handlu dla wszystkich partnerów
— zaznaczył Zełenski.
12:15. Gazeta „Kyiv Post” pokazała historyczny budynek w Kijowie zniszczony przez Rosjan
Kijów przed i po rosyjskim ataku w Sylwestra. Kolejny historyczny budynek został zniszczony przez Rosjan
— podała gazeta „Kyiv Post” na swoim profilu na X.
11:18. Znaczne straty osobowe wśród żołnierzy z Korei Północnej w obwodzie kurskim
W obwodzie kurskim w Rosji odnotowano znaczne straty osobowe wśród północnokoreańskich żołnierzy - poinformował ukraiński wywiad wojskowy (HUR). Według HUR żołnierze z Korei Północnej nadużywają na froncie napojów alkoholowych.
„W dniach 31 grudnia 2024 r. i 1 stycznia 2025 r. Rosjanie nadal angażowali (siły) z Korei Północnej w operacje bojowe w obwodzie kurskim. Jednostki północnokoreańskie wciąż ponoszą znaczne straty osobowe. Aby uzupełnić te straty i wzmocnić stanowiska (na polu walki), rosyjscy dowódcy wysyłają na linię frontu kolejnych wojskowych z Korei Północnej
— przekazał HUR.
Według wywiadu dowódcy niższego szczebla piszą nieprawdę w raportach dla wyższego rangą dowództwa na temat rzeczywistego poziomu strat wśród północnokoreańskich żołnierzy. Tymczasem morale tych wojskowych drastycznie spadło.
W noc sylwestrową odnotowano wśród nich przypadki nadużywania alkoholu, w tym (wśród żołnierzy) uczestniczących w operacjach bojowych
— przekazał HUR.
Naczelny dowódca Sił Zbrojnych Ukrainy gen. Ołeksandr Syrski powiadomił, że działania ukraińskich sił zmusiły przeciwnika do utrzymania znacznego zgrupowania wojsk w obwodzie kurskim i przerzucenia rezerw z innych kierunków.
Dzięki waszej niezłomności i odwadze straty wroga w (tym regionie w Rosji) wyniosły ponad 38 tys. żołnierzy i ponad 1 tys. jednostek sprzętu
— powiadomił Syrski na Telegramie.
10:22. Sabotaż krymsko-tatarskiego ruchu oporu w obwodzie twerskim
Krymsko-tatarski ruch oporu Atesz dokonał sabotażu na linii kolejowej w pobliżu składu amunicji w rosyjskim obwodzie twerskim. Według Ateszu odcinek ten służył do zaopatrywania frontu w różnego rodzaju amunicję i rakiety
— podał portal Biełsat.
09:14. Rosyjskie straty bojowe
Rosyjska armia straciła ostatniej doby kolejnych 1370 żołnierzy (ponad 792 tys. od początku inwazji), a także 4 czołgi, 13 wozów opancerzonych, 20 systemów artyleryjskich i 69 dronów.
Zaktualizowane dane przekazał w infografice ukraiński resort obrony.
08:39. Siły Powietrzne: minionej nocy zestrzeliliśmy 47 rosyjskich dronów
Ukraińska obrona przeciwlotnicza zestrzeliła 47 dronów różnego typu, którymi rosyjskie wojska zaatakowały Ukrainę w nocy ze środy na czwartek - poinformowało dowództwo Sił Powietrznych. Ponadto 24 bezzałogowce utraciły łączność w wyniku zastosowania środków walki elektronicznej.
Wróg zaatakował 72 dronami szturmowych Shahed i innymi typami dronów z kierunków Briańska, Orła, Kurska i Primorsko-Achtarska w Rosji
— czytamy w komunikacie.
Potwierdzono zestrzelenie 47 bezzałogowych dronów szturmowych Shahed i innych typów w obwodzie: połtawskim, sumskim, charkowskim, kijowskim, czernihowskim, czerkaskim, kirowohradzkim, dniepropietrowskim, odeskim, chersońskim i mikołajowskim
— przekazały Siły Powietrzne.
W wyniku zastosowania środków walki elektronicznej 24 drony utraciły łączność bez negatywnych konsekwencji, jeden dron nadal znajdował się w przestrzeni powietrznej Ukrainy - podano.
07:20. Polska ratuje zabytki ukraińskie
Wojna nie wstrzymała prac konserwatorskich prowadzonych przez polskie instytucje w Ukrainie. Prace trwają, pomimo że brakuje materiałów, a z powodu rosyjskich ataków rakietowych wyłączany jest co kilka godzin prąd - informuje „Rzeczpospolita”.
06:30 Zimbabwe zacieśnia więzi z Rosją, którą wybrało do budowy reaktorów jądrowych
Zmagające się z niedoborem energii elektrycznej Zimbabwe zdecydowało, aby Rosja wybudowała dla niego małe reaktory jądrowe, poinformował Edgar Moyo, minister energii i rozwoju energetyki tego afrykańskiego kraju.
Zimbabwe chce osiągnąć produkcję 4 tys. megawatów mocy do 2035 r., w porównaniu z obecnymi 2,6 tys. megawatami.
00:00. Zełenski: wstrzymanie tranzytu gazu to jedna z największych porażek Rosji
Wstrzymanie od środy tranzytu rosyjskiego gazu przez Ukrainę to jedna z największych porażek Rosji, która wykorzystuje ten surowiec jako broń energetyczną – napisał w środę na portalu X prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.
„W wyniku uzbrojenia Rosji w broń energetyczną i uciekania się (przez to państwo) do cynicznego szantażowania partnerów Moskwa straciła jeden z najbardziej dochodowych i geograficznie dostępnych rynków” – podkreślił Zełenski.
Zauważył, że 25 lat temu, kiedy Władimir Putin przejmował obowiązki prezydenta od Borysa Jelcyna, roczny tranzyt gazu przez Ukrainę do Europy wynosił ponad 130 mld metrów sześciennych. „Dziś jest to zero” – zaznaczył polityk.
Zełenski wezwał też do „wsparcia Mołdawii w okresie transformacji energetycznej” i wyraził nadzieję na większe dostawy amerykańskiego gazu do Europy.
„Musimy przezwyciężyć histerię niektórych europejskich polityków, którzy przedkładają mafijne układy z Moskwą nad przejrzystą politykę energetyczną” – dodał.
Ukraina poinformowała w środę, że wstrzymała tranzyt rosyjskiego gazu przez wzgląd na bezpieczeństwo narodowe. Rosyjski koncern Gazprom podał tego dnia, że wstrzymuje eksport gazu do Europy przez Ukrainę od godz. 8 czasu moskiewskiego (6 czasu polskiego), kiedy to wygasł termin umowy o tranzycie tego surowca.
red/PAP/Facebook/X
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/swiat/717398-relacja-1044-dzien-wojny-na-ukrainie