Trwa 1040. dzień rosyjskiej agresji na Ukrainę. Na portalu wPolityce.pl relacjonujemy dla Państwa wydarzenia na froncie.
CZYTAJ WIĘCEJ: RELACJA z wojny dzień po dniu.
Niedziela, 29 grudnia 2024 r.
21:34. Brytyjski ekspert: zestrzelenie azerskiego samolotu może podważyć pozycję Putina
Szczerość Władimira Putina, który przeprosił Azerbejdżan za środową katastrofę samolotu pasażerskiego, pokazuje jak nieoczekiwane kryzysy mogą podważyć pozycję przywódcy Rosji – napisał na łamach gazety „Sunday Times” prof. Mark Galeotti, czołowy brytyjski ekspert zajmujący się Rosją.
Władimir Putin nigdy nie przeprasza
— zauważył na wstępie Galeotti.
19:40. Agencja Bloomberg: Polska gotowa pomóc Ukrainie, jeśli Słowacja odetnie dostawy prądu
Polska jest gotowa zwiększyć eksport energii elektrycznej na Ukrainę, jeśli premier Słowacji Robert Fico spełni swe groźby i odetnie dostawy prądu do tego kraju - poinformowała agencja Bloomberg, powołując się na wysokiego rangą polskiego urzędnika.
Według cytowanego urzędnika, Polska jest gotowa zwiększyć krajową produkcję prądu, by zrekompensować ewentualne niedobory w systemie energetycznym Ukrainy w razie działań ze strony władz Słowacji.
Fico zagroził w piątek Ukrainie odcięciem dostaw prądu, jeśli Kijów spełni swe zapowiedzi i po Nowym Roku wstrzyma tranzyt rosyjskiego gazu do jego kraju. Ukraina ogłosiła już, że nie planuje przedłużania kontraktu na transport przez swoje terytorium rosyjskiego gazu do Europy, który wygasa 31 grudnia.
17:10. Druga rozmowa telefoniczna Alijewa z Putinem w sprawie katastrofy samolotu
Przywódca Rosji Władimir Putin zadzwonił w niedzielę do prezydenta Azerbejdżanu Ilhama Alijewa, by porozmawiać na temat katastrofy samolotu Azerbaijan Airlines, który w środę został trafiony rosyjską rakietą przeciwlotniczą i rozbił się w Kazachstanie – podano na stronie internetowej Alijewa. Była to druga rozmowa obu polityków w ciągu dwóch dni.
Podczas rozmowy telefonicznej szefowie państw kontynuowali omawianie kwestii związanych z katastrofą samolotu pasażerskiego (Azerbaijan Airlines)
— napisano na portalu.
Putin w sobotę przeprosił Alijewa telefonicznie za „tragiczny incydent” w rosyjskiej przestrzeni powietrznej z udziałem azerskiego samolotu pasażerskiego. W katastrofie Embraera-190 zginęło 38 osób, przeżyło 29.
Alijew oznajmił wcześniej w niedzielę, że samolot został uszkodzony wskutek ostrzału z ziemi, z terytorium Rosji, przez co piloci niemal stracili nad nim kontrolę. „Wiemy też, że samolot padł ofiarą działań urządzeń służących do prowadzenia wojny elektronicznej” - dodał przywódca Azerbejdżanu, cytowany przez agencję APA.
Podkreślił, że ostrzał nie był celowy. Prezydent wymienił też warunki, których spełnienia oczekuje od Rosji.
15:00. Haubica M777 w akcji
Nadal niszczymy wroga 24/7
— chwali się ukraiński resort obrony, publikując nagranie z haubicą w roli głównej.
13:45. Po katastrofie samolotu w Kazachstanie pojawiają się pytania o bezpieczeństwo lotów nad Rosją
Katastrofa samolotu Azerbaijan Airlines, który w środę został trafiony przez rosyjską rakietę obrony powietrznej i rozbił się w Kazachstanie, wywołała dyskusję na temat bezpieczeństwa lotów cywilnych nad Rosją.
Przestrzeń powietrzna nad Rosją musi zostać zamknięta
— napisał w sobotę na portalu Ukraińska Prawda Gunduz Mamedow, ukraiński prawnik pochodzący z Azerbejdżanu, który w latach 2019-2022 r. był zastępcą prokuratora generalnego Ukrainy. Kierował też ukraińskimi zespołami dochodzeniowymi w sprawie ataków na samoloty pasażerskie w 2014 i 2020 r.
Według ukraińskiego wywiadu drony dalekiego zasięgu mogą obecnie razić cele w głębi Rosji oddalone nawet o 2 tys. km. Jak stwierdził Mamedow, niezamknięcie rosyjskiej przestrzeni powietrznej dla lotnictwa cywilnego „stanowi poważne zagrożenie dla pasażerów, biorąc pod uwagę możliwość wystąpienia błędów lub incydentów z udziałem systemów obrony powietrznej”.
Rosja wprowadziła tymczasowe ograniczenia lotów w miastach Soczi, Kazań, Samara, Grozny i Machaczkała. W czwartek tymczasowo zamknięto wszystkie cztery moskiewskie lotniska z „powodów bezpieczeństwa”, nie podając szczegółowych informacji.
11:00. Rosyjskie straty bojowe
Rosyjska armia straciła ostatniej doby kolejnych 1730 żołnierzy (niemal 786 tys. od początku inwazji), a także 5 czołgów, 11 wozów opancerzonych, 42 systemy artyleryjskie i 25 dronów.
09:22. Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy: Rosja straciła niemal 2 tys. żołnierzy
„W ciągu ostatnich 24 godzin na liniach frontu na Ukrainie odnotowano 158 starć bojowych. Ostatniej doby ponad 1700 rosyjskich żołnierzy zginęło bądź odniosło rany” - poinformował Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy.
Do najbardziej intensywnych walk doszło na odcinku pokrowskim w obwodzie donieckim na wschodzie Ukrainy.
W ciągu ostatniej doby wojska rosyjskie przeprowadziły 4,6 tys. ostrzałów, w tym 150 uderzeń wieloprowadnicowych systemów rakietowych. Do ataków na cele w całej Ukrainie użyto też 2181 dronów kamikadze.
Rosja nie przeprowadziła w tym czasie ani jednego nalotu.
Marynarka wojenna Ukrainy poinformowała, że na Morzu Czarnym jeden okręt pełni obecnie służbę bojową na Morzu Czarnym, a na Morzu Azowskim nie wykryto żadnych okrętów rosyjskiej marynarki wojennej.
08:15. ISW: Rosja usunie z listy organizacji terrorystycznych Taliban i syryjski HTS
Przywódca Rosji Władimir Putin podpisał w sobotę ustawę zezwalającą rosyjskiemu rządowi na usunięcie Talibanu i syryjskiego Hajat Tahrir asz-Szam z listy organizacji terrorystycznych - poinformował w najnowszym raporcie amerykański Instytut Studiów nad Wojną (ISW).
Rosyjscy blogerzy wojskowi, których wypowiedzi przywołał ISW, zauważyli, że dekret ułatwi zbliżenie Rosji z talibami, a jeden z nich stwierdził, że nowe władze Afganistanu zademonstrowały zamiar zaprowadzenia pokoju w tym kraju, co otworzy Rosji nowe szlaki handlowe.
Taliban został uznany w Rosji za organizację terrorystyczną w 2003 roku. Rosyjski minister spraw zagranicznych Siergiej Ławrow powiedział wcześniej, że Moskwa jest przekonana o konieczności utrzymania „pragmatycznego dialogu” z obecnym rządem afgańskim.
Radykalne islamskie ugrupowanie przejęło władzę w Afganistanie w sierpniu 2021 roku, obalając rząd prezydenta Ashrafa Ghaniego. Stało się to po wycofaniu wojsk amerykańskich z tego kraju.
Syryjscy rebelianci pod przewodnictwem islamistycznej organizacji HTS 8 grudnia ogłosili obalenie reżimu Baszara al-Asada, który przez ostatnie lata utrzymywał się u władzy w dużej mierze dzięki pomocy Rosji i Iranu. Asad, uciekając z kraju, skierował się właśnie do Rosji, gdzie jemu i rodzinie przyznano azyl polityczny.
Decyzja Putina jest prawdopodobnie jednym z ostatnich kroków w procesie usunięcia obu organizacji z listy ugrupowań terrorystycznych - zaznaczył ISW.
07:26. Ukraińskie drony mogą już razić cele oddalone do 2 tys. km w głąb Rosji
Ukraińskie drony dalekiego zasięgu mogą już razić cele oddalone do 2 tys. km w głąb Rosji - powiedział przedstawiciel ukraińskiego wywiadu wojskowego (HUR) Andrij Jusow, cytowany przez agencję Ukrinform.
Nie jest już tajemnicą, że ukraińskie bezzałogowe statki powietrzne dalekiego zasięgu mogą operować na odległościach oddalonych do 2 tys. kilometrów
— powiedział Jusow. Dodał, że Kijów „nie potwierdza, ani nie zaprzecza” doniesieniom o zaangażowaniu Ukrainy w przypadki „różnych wybuchów w Rosji”.
Mogę tylko powiedzieć, że do wybuchów nie dochodzi bez powodu
— zauważył, zwracając uwagę na to, że mają one miejsce w obiektach powiązanych z rosyjskim kompleksem wojskowo-przemysłowym, armią okupacyjną lub podmiotami zaangażowanymi w finansowanie i wsparcie logistyczne sił Kremla.
W różnych częściach Rosji od miesięcy dochodzi do ataków dronami na zakłady energetyczne, rafinerie i inne cele wojskowe.
02:30. „Die Welt”: Merz ponownie broni dostaw do Ukrainy rakiet Taurus
Friedrich Merz, kandydat CDU na kanclerza, po raz kolejny stanął w obronie dostaw rakiet manewrujących Taurus na Ukrainę. Trzy kraje – USA, Francja i Wielka Brytania – już dostarczają Ukrainie porównywalne systemy uzbrojenia – stwierdził, odnosząc się do ukraińskich próśb wspieranych przez Unię Europejską i kategorycznie odrzucanych przez kanclerza Olafa Scholza, pisze „Die Welt”.
W wyniku dostawy cała trójka, USA,Francja i Wielka Brytania, nie stała się stroną w wojnie
— powiedział Merz. Taurus jest „elementem służącym do przywrócenia pokoju na Ukrainie”, dodał.
Jak podaje „Die Welt”, Merz uważa, że ewentualny udział Niemiec w siłach pokojowych na Ukrainie powinien być zgodny z prawem międzynarodowym.
Jeśli konieczne jest porozumienie pokojowe i jeśli Ukraina potrzebuje gwarancji bezpieczeństwa, to możemy o tym dyskutować tylko wtedy, gdy będzie odpowiedni mandat na mocy prawa międzynarodowego, w tej chwili nie widzę tego
— powiedział lider CDU.
Chciałbym, aby taki mandat opierał się na konsensusie z Rosją, a nie na konflikcie
— dodał.
Zapytany, jakie gwarancje bezpieczeństwa mógłby sobie wyobrazić dla Ukrainy poza członkostwem w NATO, aby zapewnić ewentualne zawieszenie broni z Rosją, powiedział:
Nie wyobrażam sobie dzisiaj niczego, co zmierzałoby w tym kierunku. Jesteśmy daleko od takiego zawieszenia broni. To wszystko jest kwestią, którą należy wyjaśnić w ciągu najbliższych kilku tygodni,a może miesięcy.
00:01. Silny wzrost ukraińskiego przemysłu produkcji dronów
Minister obrony Ukrainy Rustem Umerow stwierdził, że ukraińskie drony stanowią ponad 96 proc. bezzałogowych statków powietrznych używanych w wojsku w 2024 roku. Minister zaznaczył, że ukraiński przemysł produkcji dronów „osiągnął bezprecedensową wielkość produkcji” w 2024 roku.
red/PAP/X/FB
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/swiat/717091-relacja-1040-dzien-wojny-na-ukrainie