Trwa 1040. dzień rosyjskiej agresji na Ukrainę. Na portalu wPolityce.pl relacjonujemy dla Państwa wydarzenia na froncie.
CZYTAJ WIĘCEJ: RELACJA z wojny dzień po dniu.
Niedziela, 29 grudnia 2024 r.
9:22. Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy: Rosja straciła niemal 2 tys. żołnierzy
„W ciągu ostatnich 24 godzin na liniach frontu na Ukrainie odnotowano 158 starć bojowych. Ostatniej doby ponad 1700 rosyjskich żołnierzy zginęło bądź odniosło rany” - poinformował Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy.
Do najbardziej intensywnych walk doszło na odcinku pokrowskim w obwodzie donieckim na wschodzie Ukrainy.
W ciągu ostatniej doby wojska rosyjskie przeprowadziły 4,6 tys. ostrzałów, w tym 150 uderzeń wieloprowadnicowych systemów rakietowych. Do ataków na cele w całej Ukrainie użyto też 2181 dronów kamikadze.
Rosja nie przeprowadziła w tym czasie ani jednego nalotu.
Marynarka wojenna Ukrainy poinformowała, że na Morzu Czarnym jeden okręt pełni obecnie służbę bojową na Morzu Czarnym, a na Morzu Azowskim nie wykryto żadnych okrętów rosyjskiej marynarki wojennej.
08:15. ISW: Rosja usunie z listy organizacji terrorystycznych Taliban i syryjski HTS
Przywódca Rosji Władimir Putin podpisał w sobotę ustawę zezwalającą rosyjskiemu rządowi na usunięcie Talibanu i syryjskiego Hajat Tahrir asz-Szam z listy organizacji terrorystycznych - poinformował w najnowszym raporcie amerykański Instytut Studiów nad Wojną (ISW).
Rosyjscy blogerzy wojskowi, których wypowiedzi przywołał ISW, zauważyli, że dekret ułatwi zbliżenie Rosji z talibami, a jeden z nich stwierdził, że nowe władze Afganistanu zademonstrowały zamiar zaprowadzenia pokoju w tym kraju, co otworzy Rosji nowe szlaki handlowe.
Taliban został uznany w Rosji za organizację terrorystyczną w 2003 roku. Rosyjski minister spraw zagranicznych Siergiej Ławrow powiedział wcześniej, że Moskwa jest przekonana o konieczności utrzymania „pragmatycznego dialogu” z obecnym rządem afgańskim.
Radykalne islamskie ugrupowanie przejęło władzę w Afganistanie w sierpniu 2021 roku, obalając rząd prezydenta Ashrafa Ghaniego. Stało się to po wycofaniu wojsk amerykańskich z tego kraju.
Syryjscy rebelianci pod przewodnictwem islamistycznej organizacji HTS 8 grudnia ogłosili obalenie reżimu Baszara al-Asada, który przez ostatnie lata utrzymywał się u władzy w dużej mierze dzięki pomocy Rosji i Iranu. Asad, uciekając z kraju, skierował się właśnie do Rosji, gdzie jemu i rodzinie przyznano azyl polityczny.
Decyzja Putina jest prawdopodobnie jednym z ostatnich kroków w procesie usunięcia obu organizacji z listy ugrupowań terrorystycznych - zaznaczył ISW.
07:26. Ukraińskie drony mogą już razić cele oddalone do 2 tys. km w głąb Rosji
Ukraińskie drony dalekiego zasięgu mogą już razić cele oddalone do 2 tys. km w głąb Rosji - powiedział przedstawiciel ukraińskiego wywiadu wojskowego (HUR) Andrij Jusow, cytowany przez agencję Ukrinform.
Nie jest już tajemnicą, że ukraińskie bezzałogowe statki powietrzne dalekiego zasięgu mogą operować na odległościach oddalonych do 2 tys. kilometrów
— powiedział Jusow. Dodał, że Kijów „nie potwierdza, ani nie zaprzecza” doniesieniom o zaangażowaniu Ukrainy w przypadki „różnych wybuchów w Rosji”.
Mogę tylko powiedzieć, że do wybuchów nie dochodzi bez powodu
— zauważył, zwracając uwagę na to, że mają one miejsce w obiektach powiązanych z rosyjskim kompleksem wojskowo-przemysłowym, armią okupacyjną lub podmiotami zaangażowanymi w finansowanie i wsparcie logistyczne sił Kremla.
W różnych częściach Rosji od miesięcy dochodzi do ataków dronami na zakłady energetyczne, rafinerie i inne cele wojskowe.
02:30. „Die Welt”: Merz ponownie broni dostaw do Ukrainy rakiet Taurus
Friedrich Merz, kandydat CDU na kanclerza, po raz kolejny stanął w obronie dostaw rakiet manewrujących Taurus na Ukrainę. Trzy kraje – USA, Francja i Wielka Brytania – już dostarczają Ukrainie porównywalne systemy uzbrojenia – stwierdził, odnosząc się do ukraińskich próśb wspieranych przez Unię Europejską i kategorycznie odrzucanych przez kanclerza Olafa Scholza, pisze „Die Welt”.
W wyniku dostawy cała trójka, USA,Francja i Wielka Brytania, nie stała się stroną w wojnie
— powiedział Merz. Taurus jest „elementem służącym do przywrócenia pokoju na Ukrainie”, dodał.
Jak podaje „Die Welt”, Merz uważa, że ewentualny udział Niemiec w siłach pokojowych na Ukrainie powinien być zgodny z prawem międzynarodowym.
Jeśli konieczne jest porozumienie pokojowe i jeśli Ukraina potrzebuje gwarancji bezpieczeństwa, to możemy o tym dyskutować tylko wtedy, gdy będzie odpowiedni mandat na mocy prawa międzynarodowego, w tej chwili nie widzę tego
— powiedział lider CDU.
Chciałbym, aby taki mandat opierał się na konsensusie z Rosją, a nie na konflikcie
— dodał.
Zapytany, jakie gwarancje bezpieczeństwa mógłby sobie wyobrazić dla Ukrainy poza członkostwem w NATO, aby zapewnić ewentualne zawieszenie broni z Rosją, powiedział:
Nie wyobrażam sobie dzisiaj niczego, co zmierzałoby w tym kierunku. Jesteśmy daleko od takiego zawieszenia broni. To wszystko jest kwestią, którą należy wyjaśnić w ciągu najbliższych kilku tygodni,a może miesięcy.
00:01. Silny wzrost ukraińskiego przemysłu produkcji dronów
Minister obrony Ukrainy Rustem Umerow stwierdził, że ukraińskie drony stanowią ponad 96 proc. bezzałogowych statków powietrznych używanych w wojsku w 2024 roku. Minister zaznaczył, że ukraiński przemysł produkcji dronów „osiągnął bezprecedensową wielkość produkcji” w 2024 roku.
red/PAP/X/FB
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/swiat/717091-relacja-1040-dzien-wojny-na-ukrainie