Trwa 1039. dzień rosyjskiej agresji na Ukrainę. Na portalu wPolityce.pl relacjonujemy dla Państwa wydarzenia na froncie.
CZYTAJ WIĘCEJ: RELACJA z wojny dzień po dniu.
Sobota, 28 grudnia 2024 r.
22:36. Sondaż: 66,8 proc. uważa, że Ukraina ma zbyt małe wsparcie Zachodu, by odzyskać utracone tereny
Według opublikowanego w sobotę sondażu United Surveys dla Wirtualnej Polski, 66,8 proc. badanych uważa, że Ukraina ma zbyt małe wsparcie Zachodu, aby odzyskać utracone tereny. Najbardziej w tej kwestii podzieleni są zwolennicy obozu rządzącego.
Uczestnicy badania odpowiadali na pytanie: „Czy uważa Pan/Pani, że wsparcie Zachodu, w tym Unii Europejskiej, jest wystarczające, aby Ukraina mogła odzyskać utracone tereny?”.
Jak wynika z sondażu, przeprowadzonego przez United Surveys dla Wirtualnej Polski, 66,8 proc. respondentów uważa, że wsparcie Zachodu jest zbyt małe, przy czym zdaniem 49,5 proc. - raczej nie jest wystarczające, a zdaniem 17,3 proc - zdecydowanie nie.
Według 4,2 proc. osób obecne wsparcie zdecydowanie pozwoli Ukrainie odzyskać utracone tereny, a 19,1 proc. oceniło, że jest ono „raczej” wystarczające.
Co dziesiąty badany (9,9 proc.) nie miał zdania na ten temat.
Zwolennicy obozu rządzącego (KO, Trzecia Droga, Lewica) są w tej kwestii podzieleni. 41 proc. uważa, że wsparcie Zachodu jest wystarczające (przy czym 3 proc. wybrało odpowiedź „zdecydowanie tak”, a 38 proc - „raczej tak”).
Odmiennego zdania było 54 proc. badanych z tej grupy (46 proc. zaznaczyło odpowiedź „raczej nie”, a 8 proc. - „zdecydowanie nie”). Z kolei 6 proc. badanych z tej grupy nie miało zdania.
Z kolei 76 proc. wyborców opozycji (PiS, Konfederacja) uważa, że pomoc kierowana do Ukrainy nie jest na tyle wystarczająca, by wschodni sąsiedzi mogli odzyskać utracone na rzecz Rosji ziemie. 47 proc. ankietowanych z tej grupy uznało, że wsparcie Zachodu raczej nie jest wystarczające, a 29 proc. - że zdecydowanie nie jest. Od głosu wstrzymało 16 proc. badanych, 8 proc. wybrało odpowiedź „zdecydowanie tak”.
Badanie United Surveys dla Wirtualnej Polski zostało zrealizowane w dniach 20-22 grudnia 2024 roku metodą CATI & CAWI na próbie 1000 osób.
20:26. Kolejny zachodni sprzęt gotowy do użycia w wojnie na Ukrainie
Na profilu ukraińskiego MON na platformie X opublikowano nagranie prezentujące gotowy do walki transporter gąsiennicowy BvS 10 Viking.
18:52. Ilu Koreańczyków walczy przeciwko Ukrainie?
Według ukraińskiego wywiadu około 11 000 żołnierzy z Korei Północnej walczy z Ukrainą. Większość stacjonuje w regionie kurskim w Rosji.
18:07. Grecja dostarczy Ukrainie rakiety Sea Sparrow
16:53. Były ambasador Ukrainy chce od Berlina pomocy wojskowej w wysokości 80 mld euro
Były ambasador Ukrainy w Berlinie Andrij Melnyk wezwał Niemcy do zwiększenia pomocy wojskowej dla Ukrainy. Jego zdaniem przyszła rządowa koalicja w RFN powinna przeznaczyć na ten cel „co najmniej 80 miliardów euro w ciągu najbliższych czterech lat, czyli 20 miliardów euro rocznie”.
Suma ta byłaby „opłacalną inwestycją również dla bezpieczeństwa Niemiec” - podkreślił Melnyk w wywiadzie dla gazet grupy medialnej Funke. Niemcy wysłałyby również sygnał swej siły prezydentowi elektowi USA Donaldowi Trumpowi, Europejczykom, „a przede wszystkim Putinowi”.
„Oczekuję, że nowy rząd federalny umocuje pomoc wojskową dla Ukrainy w umowie koalicyjnej na stabilnych podstawach” - powiedział Melnyk.
W Niemczech odbędą się 23 lutego przedterminowe wybory do Bundestagu.
Zdaniem Melnyka Niemcy dokonały „gigantycznego skoku” w porównaniu z początkiem wojny i zapewniły miliardową pomoc. „Pomimo wszystkich pochwał dla niemieckiego rządu, kluczowe pytanie brzmi: czy ta pomoc wystarczy, aby powstrzymać inwazję Rosjan i ich wyprzeć? Niestety, odpowiedź brzmi nie” - oświadczył Melnyk w wywiadzie.
Andrij Melnyk był ambasadorem Ukrainy w Niemczech w latach 2015-2022, potem został wiceministrem spraw zagranicznych, a następnie ambasadorem Ukrainy w Brazylii. Teraz ma zostać ambasadorem Ukrainy przy ONZ. Jak zauważył dziennik „Berliner Morgenpost”, Melnyk był niestrudzony w nawoływaniu do zwiększenia i przyspieszenia dostaw broni dla Ukrainy.
16:10. Ilu żołnierzy straciła Rosja w 2024 r.?
Tylko w 2024 r., w inwazji na Ukrainę zginęło 421 000 putinowskich żołnierzy - poinformował ukraiński generał Syrski.
15:11. „Financial Times”: Ukraina otrzymała skroplony gaz z USA przez terminal w Grecji
Ukraina otrzymała pierwszą dostawę amerykańskiego skroplonego gazu (LNG) przez terminal w Grecji – poinformował brytyjski dziennik „Financial Times”. Informację potwierdził szef gabinetu prezydenta Ukrainy Andrij Jermak.
„To coś więcej niż tylko dostawa - to strategiczny krok. Pomimo rosyjskich prób zniszczenia naszego systemu energetycznego podczas wojny, odnieśliśmy kolejne zwycięstwo na froncie energetycznym” – napisał Jermak w sobotę w serwisie X.
Ładunek ok. 100 mln metrów sześciennych gazu przybył w piątek z USA do greckiego terminalu Rewitussa w czasie wzmożonych ataków rosyjskich na ukraińską infrastrukturę krytyczną. Był skierowany do Grecji w związku z niebezpieczną sytuacją na Morzu Czarnym. Gaz trafi na Ukrainę przez sieć gazociągową UE.
Według Jermaka, dostawy przez Grecję pokazują „wysoki poziom współpracy międzynarodowej”.
„Dostawa ma miejsce na kilka dni przed wygaśnięciem pięcioletniej umowy zezwalającej na tranzyt rosyjskiego gazu przez Ukrainę i na kilka tygodni przed inauguracją Donalda Trumpa jako prezydenta USA” – przypomniał „FT”.
DTEK, największy prywatny koncern energetyczny na Ukrainie, podpisał w czerwcu umowę na dostawy LNG z amerykańską firmą Venture Global. Będzie ona obowiązywać do 2026 r.
14:00. Znaleziono dziennik Koreańczyka, którego wysłano na wojnę
„Grzechy, które popełniłem, są niewybaczalne, ale moja ojczyzna wskazała mi drogę do odrodzenia” – napisał w swoim notatniku wyeliminowany żołnierz północnokoreański, uzasadniając, dlaczego wysłano go, by walczył z Ukraińcami u boku Rosji. O sprawie pisze portal Euromaidan Press.
13:40. Zełenski: Słowacja otwiera „drugi front energetyczny” przeciwko Ukrainie
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski oskarżył w sobotę premiera Słowacji Roberta Ficę o otwieranie „drugiego frontu energetycznego” przeciwko Ukrainie na polecenie Władimira Putina.
„Wygląda na to, że Putin wydał Ficy rozkaz otwarcia drugiego frontu energetycznego przeciwko Ukrainie kosztem interesów narodu słowackiego” – napisał Zełenski w serwisie X. „Groźby dotyczące odcięcia awaryjnego zasilania Ukrainy tej zimy, podczas gdy Rosja atakuje nasze elektrownie i sieć energetyczną, można wyjaśnić tylko w ten sposób” – dodał prezydent.
CZYTAJ WIĘCEJ: Jak skończy się spór energetyczny Słowacji z Ukrainą? Zełenski: Putin wydał Ficy rozkaz otwarcia drugiego energetycznego frontu
13:10. Szokujące praktyki Rosjan
Siły rosyjskie palą twarze żołnierzy północnokoreańskich w pobliżu Kurska, aby przypisać sobie zasługi za ich postępy i ukryć zagraniczną pomoc - podaje portal Euromaidan Press.
12:40. Zniszczono wagony pociągu towarowego w obwodzie moskiewskim
W obwodzie moskiewskim doszło do wybuchu, który zniszczył wagony pociągu towarowego. Rosjanie mieli je wykorzystywać do zaopatrywania armii - podał ukraiński wywiad, o czym informuje Biełsat.
11:20. Ukraina zniszczyła skład dronów
Siły powietrzne Ukrainy przeprowadziły w czwartek atak na skład dronów w obwodzie orłowskim w zachodniej Rosji – poinformował w sobotę sztab generalny ukraińskich sił zbrojnych w Telegramie.
W wyniku ataku zniszczono „magazyn do przechowywania, konserwacji i naprawy dronów kamikadze Shahed”.
Według oświadczenia operacja „znacznie zmniejszyła potencjał wroga do przeprowadzania nalotów za pomocą bezzałogowych statków powietrznych przeciwko cywilnej infrastrukturze Ukrainy”.
Ukraińskie siły powietrzne oświadczyły wcześniej w sobotę, że zestrzeliły 15 z 16 dronów wystrzelonych przez Rosję w ciągu nocy.
10:00. Ukraińcy poinformowali o rosyjskich stratach
Władimir Putin wysłał na śmierć już 784 200 żołnierzy.
09:00. Rosja wciąż zmaga się z ograniczeniami w produkcji i wykorzystaniu dronów Shahed
Rosja wciąż zmaga się z ograniczeniami w produkcji i wykorzystaniu irańskich dronów Shahed – napisał w najnowszym raporcie amerykański Instytut Studiów nad Wojną (ISW).
Według ISW zachodnie sankcje mają komplikować zdolność Rosji do pozyskiwania wysokiej jakości komponentów do dronów Shahed. Wobec tego Kreml polega „na niskiej jakości silnikach z ChRL do ich napędzania”.
Ponadto ukraińskie zdolności na polu wojny elektronicznej mają coraz skuteczniej przeciwdziałać atakom z wykorzystaniem tych dronów.
Rosja będzie prawdopodobnie zwiększać produkcję i wykorzystanie dronów Shaded po spodziewanym podpisaniu porozumienia z Iranem o partnerstwie strategicznym w styczniu 2025 r. – ocenił ISW. Rosyjskie ataki z użyciem dronów będą nadal wymierzone w ciągu obecnej zimy w ukraińską infrastrukturę krytyczną – dodał instytut.
Amerykańska stacja CNN poinformowała w piątek, powołując się na ukraińskie źródła wojskowe, że Rosja zwiększyła produkcję zaprojektowanych przez Irańczyków dronów Shahed-136, budowanych w mieście Jełabuga w Tatarstanie. Od stycznia do września wyprodukowano tam ponad 5,7 tys. maszyn, ponad dwukrotnie więcej niż w 2023 r.
Jak dodała amerykańska telewizja, Rosjanie zaczęli również produkować w zakładach w Jełabudze niskotechnologiczne drony „wabiki”, które mają być używane do obezwładniania ukraińskich systemów obrony. Do końca roku produkcja dużo tańszych „wabików” ma wynieść 10 tys. sztuk.
Niedaleko fabryki w Tatarstanie Rosjanie wybudowali stację kolejową z bezpośrednim połączeniem z Chinami. Według ukraińskiego wywiadu, na który powołuje się CNN, ma ona służyć do sprowadzania komponentów potrzebnych do produkcji dronów.
08:08. Nocny atak dronów Shaded w obwodzie mikołajowskim
Ukraińska obrona powietrzna zestrzeliła w nocy z piątku na sobotę 15 dronów Shaded, którymi siły rosyjskie zaatakowały obwód mikołajowski na południu kraju – poinformowały Siły Powietrzne Ukrainy.
Do ataku na stolicę obwodu, Mikołajów, doszło tuż po północy. Wraki zestrzelonych dronów spowodowały dwa pożary, w tym jeden na dachu kilkupiętrowego budynku mieszkalnego, który został szybko ugaszony – podała agencja Ukrinform.
W wyniku ataku nie odnotowano ofiar.
Rosyjskie wojska dwukrotnie ostrzelały w piątek wieś Dmytriwka w obwodzie mikołajowskim – dodała Ukrinform.
07:43. Na zatrzymanym w Finlandii tankowcu Eagle S miał znajdować się wcześniej sprzęt szpiegowski
Należący do rosyjskiej floty cieni tankowiec Eagle S podejrzany o uszkodzenie podmorskiego kabla energetycznego w Zatoce Fińskiej był wcześniej wyposażony w sprzęt do szpiegowania okrętów i samolotów NATO - poinformowała brytyjska gazeta o tematyce morskiej „Lloyd’s List”, powołując się na źródło.
Informatorem gazety była pragnąca zachować anonimowość osoba, która latem br. wykonywała usługi na statku Eagle S. Tankowiec miał wówczas problemy z zasilaniem w związku z podłączeniem zaawansowanego technologicznie sprzętu, nietypowego dla jednostek handlowych.
Źródło przekazało, że na pokład wniesione zostały „ogromne walizki” oraz laptopy z klawiaturami w językach rosyjskim oraz tureckim. Sprzęt miał służyć do monitoringu ruchu morskiego i lotniczego państw NATO. Podobna aparatura do szpiegowania miała zostać umieszczona również na innym tankowcu z rosyjskiej floty cieni, Swiftsea Rider, pływającym pod banderą Hondurasu.
Według źródła tankowiec Eagle S miał w kanale La Manche zrzucić do morza „urządzenia przypominające czujniki”.
06:50. Nowy pakiet amerykańskiej pomocy wojskowej dla Ukrainy o wartości 1,25 mld dolarów
Stany Zjednoczone w najbliższy poniedziałek mają oficjalnie ogłosić o przekazaniu Ukrainie kolejnej transzy pomocy wojskowej o wartości 1,25 mld - poinformowała agencja AP, powołując się na anonimowe źródła w administracji ustępującego prezydenta USA Joe Bidena.
Stany Zjednoczone planują przekazanie Ukrainie kolejnego pakietu pomocy wojskowej o wartości 1,25 mld dolarów. Jak podkreśla agencja AP, obecna amerykańska administracja dąży do przekazania ukraińskiej armii maksymalnego wsparcia przed zakończeniem kadencji urzędującego prezydenta Joe Bidena.
Na początku tego miesiąca przedstawiciele Pentagonu wyrazili obawę, że Departament Obrony może nie zdążyć przed styczniowym zaprzysiężeniem na urząd prezydenta Donalda Trumpa z wydatkowaniem w całości 5,6 mld dolarów zaaprobowanej przez Kongres pomocy wojskowej dla Ukrainy.
Anonsowany obecnie pakiet uzbrojenia obejmuje znaczną ilość pocisków dla ukraińskich systemów rakietowych krótkiego i średniego ziemia-powietrze NASAMS i HAWK, a także pociski do ręcznych wyrzutni przeciwlotniczych typu Stinger i pociski artyleryjskie kalibru 155 i 105 mm.
Według agencji Reutera, administracja USA wciąż ma do dyspozycji nieco ponad miliard dolarów w ramach funduszu Ukraine Security Assistance Initiative (USAI) i jest uprawniona do przekazania Ukrainie własnego uzbrojenia o wartości 6 mld dolarów.
00:05. Zełenski: Schwytaliśmy kilku ciężko rannych żołnierzy Korei Płn., którzy wkrótce zmarli
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski powiedział, że wojsko ukraińskie schwytało kilku ciężko rannych żołnierzy północnokoreańskich, ale mieli obrażenia tak poważne, że nie udało się ich uratować.
W wieczornym przemówieniu wideo Zełenski zaznaczył, że walczące w obwodzie kurskim w Rosji wojska północnokoreańskie ponoszą ciężkie straty i są pozostawione bez ochrony przez siły rosyjskie.
Dziś zmarło kilku północnokoreańskich żołnierzy. Naszym żołnierzom udało się ich pojmać. Ale byli bardzo poważnie ranni i nie udało się ich uratować
— powiedział Zełenski.
To jeden z przejawów szaleństwa, do jakiego zdolne są dyktatury. Naród koreański nie powinien tracić swoich ludzi w wojnie w Europie
— dodał.
Mają dużo strat. I widzimy, że rosyjskie wojsko i północnokoreańscy dowódcy wcale nie są zainteresowani przetrwaniem tych Koreańczyków. Wysyłają ich do ataku z minimalną ochroną
— powiedział Zełenski.
Wcześniej rzecznik Rady Bezpieczeństwa Narodowego USA John Kirby oświadczył, że żołnierze z Korei Północnej odbierają sobie życie, zamiast się poddawać, prawdopodobnie w obawie o los swoich rodzin. Jak dodał, USA szacują straty KRLD w walkach na ponad tysiąc zabitych i rannych w ciągu ostatniego tygodnia.
Jasne jest, że rosyjscy i północnokoreańscy dowódcy wojskowi traktują tych żołnierzy jako przeznaczonych na straty i wydają im rozkazy (podejmowania) beznadziejnych ataków na pozycje obronne Ukrainy. Ci północnokoreańscy żołnierze wydają się być wysoce zindoktrynowani, przeprowadzają ataki nawet wtedy, gdy jest jasne, że ataki te są daremne
— powiedział Kirby.
Ponad 10 tys. północnokoreańskich żołnierzy miało zostać wysłanych do Rosji w ostatnich tygodniach, aby wesprzeć rosyjską armię – twierdzą źródła zachodnie. Kreml konsekwentnie nie odnosi się do tych informacji. Również Korea Północna nigdy nie potwierdziła ani nie zaprzeczyła obecności swoich wojsk na froncie w Ukrainie.
red/PAP/X/FB
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/swiat/717019-relacja-1039-dzien-wojny-na-ukrainie