1 stycznia 2025 roku Białoruś, Boliwia, Kuba, Indonezja, Kazachstan, Malezja, Tajlandia i Uganda i Uzbekistan staną się państwami partnerskimi bloku BRICS - poinformował portal gepoliticaleconomy.com. Prezydent elekt USA Donald Trump zagroził krajom BRICS, że nałoży na ich produkty 100-procentowe cła, jeśli zagrożą pozycji dolara jako najważniejszej walucie w międzynarodowych stosunkach gospodarczych.
BRICS to porozumienie polityczno-gospodarcze pod patronatem Rosji, Indii i Chin. Rozszerzenie BRICS oznaczam, że wszystkie państwa związane z tym układem - zarówno dziewięć państw członkowskich (Brazylia, Rosja, Chiny, RPA, Indie, Iran, Egipt, Etiopia i Zjednoczone Emiraty Arabskie), jak i dziewięciu nowych partnerów, odpowiadać będą za 41 proc. światowej gospodarki, a zamieszkiwać je będzie połowa ludzkości.
Zaproszenie dla 13 partnerów władze BRICS wystosowały na szczycie w rosyjskim Kazaniu, który odbył się w październiku - oprócz dziewięciu, które zgodziły się je przyjąć, były w tym gronie również Algieria, Nigeria, Wietnam i Turcja.
Kolejne 4 państwa w poczekalni
Status kraju partnerskiego zapewnia stały udział w specjalnych sesjach szczytów BRICS i spotkaniach ministrów spraw zagranicznych. Partnerzy mogą być również zapraszani na inne wydarzenia na szczeblu ministerialnym, takie jak wydarzenia związane z handlem, spotkania dotyczące bezpieczeństwa narodowego i fora parlamentarne. Partnerzy mogą również wzmacniać głos BRICS w sprawach międzynarodowych.
Akronim BRIC (S dodano później) ukuł brytyjski ekonomista Terence James O’Neill, publikując w 2001 roku artykuł dotyczący wschodzących gospodarek krajów rozwijających się (Brazylii, Rosji, Indii i Chin). Nazwa rozpowszechniła się dwa lata później dzięki opracowaniom, z których wynikało, że do połowy XXI wieku państwa te będą światowymi potęgami gospodarczymi.
W 2006 roku, przy okazji debaty Zgromadzenia Ogólnego ONZ, spotkali się ministrowie spraw zagranicznych Brazylii, Rosji, Indii i Chin, rozpoczynając serię kontaktów na wysokim szczeblu. Za oficjalne powstanie bloku uważa się szczyt w rosyjskim Jekaterynburgu w czerwcu 2009 roku. Od tamtej pory spotkania szefów państw zrzeszonych w BRICS odbywają się corocznie. Oprócz nich regularnie organizowane są także posiedzenia szefów poszczególnych resortów państw stowarzyszonych (gospodarki, spraw zagranicznych, itd.).
W 2011 roku do bloku dołączyła Republika Południowej Afryki, dlatego forum współpracy nosi od tamtej pory nazwę BRICS (od angielskiej nazwy „South Africa”). Drugie rozszerzenie tej inicjatywy nastąpiło na początku 2024 roku, kiedy do organizacji przyjęte zostały Etiopia, Egipt, Iran i Zjednoczone Emiraty Arabskie. Na początku br. pojawiły się też doniesienia, że w skład BRICS weszła Arabia Saudyjska, jednak w połowie stycznia sprostowano tę informację. Wśród państw, które miały 1 stycznia 2024 roku dołączyć do bloku była Argentyna, lecz nowy prezydent tego kraju, Javier Milei, cofnął tę decyzję w ostatniej chwili, oświadczając, iż „nie uważa obecnie wstąpienia Argentyny do BRICS za odpowiednie”. Po drugim rozszerzeniu nazwy nie zmieniano nazwy grupy.
Wśród oficjalnych celów istnienia BRICS wymieniane są m.in. stworzenie nowego systemu walutowego oraz reforma ONZ. W 2020 roku PKB państw BRICS przewyższył wzrost gospodarczy państw G7.
koal/PAP
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/swiat/716874-brics-sie-rozrasta-to-juz-41-proc-swiatowej-gospodarki