Błędem było mówić o migracji tylko z punktu widzenia solidarności z ludźmi – oceniła premier Włoch Giorgia Meloni na szczycie Północ-Południe w Laponii. Z kolei premier Finlandii Petteri Orpo oświadczył, że ogólny obraz UE na północy i południu powoduje, że granice muszą zostać zabezpieczone.
Szef fińskiego rządu na konferencji w lapońskiej Saariselka podkreślił, że fińska granica z Rosją ma ponad 1300 km i jest dłuższa niż odległość z Brukseli do Rzymu.
Połączenie pozycji krajów Północy i Południa oraz ich spojrzenia na bezpieczeństwo to „europejskość” w najlepszym wydaniu – przyznał premier Szwecji Ulf Kristersson, zwracając uwagę, że takiej debaty odnośnie migracji, tj. z udziałem krajów północnych i południowych „wcześniej nie prowadzono”.
Problemy
Jednoczą nas problemy graniczne
-– stwierdził szef rządu Grecji Kyriakos Micotakis, podkreślając, że w obliczu prowadzonej w Europie wojny i wpływów hybrydowych należy podjąć „spójne działania”
Według szwedzkiego premiera „takich szarych stref wpływów (hybrydowych) jest tak dużo, że trudno powiedzieć, czy jesteśmy już w stanie wojny”.
Północ - południe
Dwudniowe spotkanie (21-21 grudnia) premierów krajów Północy (Finlandia, Szwecja) i Południa (Włochy, Grecja) a także szefowej dyplomacji UE w wiosce Saariselka w lapońskiej prowincji Inari poświęcone było głównie problemom migracji i bezpieczeństwa kontynentu europejskiego w związku z napiętą sytuacją geopolityczną.
Kaja Kallas, wysoka przedstawiciel UE do spraw zagranicznych i polityki bezpieczeństwa, zwróciła uwagę, że Rosja stwarza bezpośrednie zagrożenie dla Europy, ale na bezpieczeństwo składa się wiele elementów, mających innych charakter tak na Wschodzie, Południu, Północy i Zachodzie. Dodała, że skuteczna reakcja na zagrożenie hybrydowe, w tym zinstrumentalizowaną migrację i presję na granice wymaga „zasobów”, a „swobodny przepływ osób nie oznacza, że ludzie mogą po prostu dowolnie wjeżdżać do Europy i wyjeżdżać z niej”.
Podkreśliła przy tym, że ważne decyzje na szczeblu UE pod kątem niezbędnych funduszy zostaną podjęte w przyszłym roku.
Sytuacja Finlandii
Szef fińskiego rządu zapraszając na daleką północ Finlandii, oprócz premiera sąsiedniej Szwecji, także premierów z Włoch i Grecji, a także szefową dyplomacji UE zabiega o wsparcie europejskich liderów w ochronie granicy z Rosją i wspólnego zwalczania instrumentalnie kierowanej migracji.
W Finlandii wszystkie przejścia na granicy wschodniej zostały zamknięte dla ruchu osobowego i samochodowego w grudniu ub. roku, w związku z operacją hybrydową ze strony Rosji i kierowania na fińską granicę migrantów bez odpowiednich dokumentów, głównie z krajów Bliskiego Wschodu i Afryki.
Jesienią 2023 r., gdy zaczął się masowy napływ migrantów zza wschodniej granicy, a przejścia były otwarte, do Finlandii przybyło przez kilkanaście tygodni łącznie ponad 1300 osób. Według szacunków fińskich służb wśród przybyłych mogą być osoby, które stanowią zagrożenie dla bezpieczeństwa kraju, w tym jednostki związane z grupami ekstremistycznymi, grupami zbrojnymi lub mogące uczestniczyć w zorganizowanym przemycie ludzi.
CZYTAJ TAKŻE:
as/PAP
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/swiat/716565-migracja-tematem-szczytu-polnoc-poludnie