Trwa 1031. dzień rosyjskiej agresji na Ukrainę. Na portalu wPolityce.pl relacjonujemy dla Państwa wydarzenia na froncie.
CZYTAJ WIĘCEJ: RELACJA z wojny dzień po dniu.
Piątek, 20 grudnia 2024 r.
23:00. Szef MON: flagi UPA na polskich Rosomakach w Ukrainie to prowokacja, która nie powinna mieć miejsca
Flagi UPA na dostarczonych przez Polskę ukraińskiej armii transporterach opancerzonych Rosomak to prowokacja, która nie powinna mieć miejsca; poleciłem pilną interwencję u ukraińskiego attaché w Warszawie - poinformował wicepremier, szef MON Władysław Kosiniak-Kamysz.
W piątek na platformie X kanału WarNewsPL zamieszczono nagranie, na którym widać dwa transportery kołowe z umieszczonymi flagami Ukraińskiej Powstańczej Armii (UPA).
„Flagi UPA na dostarczonych przez Polskę ukraińskiej armii transporterach opancerzonych Rosomak to prowokacja, która nie powinna mieć miejsca” - napisał w piątek wieczorem na platformie X Kosiniak-Kamysz.
Jak dodał, polecił pilną interwencję u ukraińskiego attaché w Warszawie, celem wyjaśnienia sprawy.
Według danych Kancelarii Prezydenta RP, Polska przekazała Ukrainie 100 transporterów opancerzonych KTO Rosomak.
CZYTAJ WIĘCEJ: Na dostarczonych przez Polskę ukraińskiej armii transporterach znalazł się flagi UPA. Jest reakcja Kosiniaka-Kamysza
22:20. Prezydent Zełenski do Usyka: nie bij Fury’ego zbyt mocno
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski poprosił w żartobliwym tonie boksera Ołeksandra Usyka o oszczędzanie swojego brytyjskiego rywala Tysona Fury’ego podczas sobotniej walki, żeby nie narażać na szwank pomocy wojskowej Wielkiej Brytanii dla Ukrainy.
„Oczywiście Wielka Brytania pomaga Ukrainie w jej walce z Rosją. Dlatego gdy pokonasz Fury’ego, nie bij go zbyt mocno, ponieważ nie chcemy, aby zakazali nam pocisków Storm Shadow” – powiedział Zełenski w nagraniu wideo, oplublikowanym na platformie Telegram.
W zeszłym miesiącu brytyjskie media podały, że Ukraina po raz pierwszy wystrzeliła rakiety Storm Shadow w kierunku Rosji po tym, jak Londyn dał jej zielone światło na ataki. Rząd brytyjski nie chciał potwierdzić ani zaprzeczyć tym informacjom.
Usyk i Fury zmierzą się w sobotę w Rijadzie w rewanżowej walce o tytuł mistrza świata wagi ciężkiej organizacji WBA, WBO i WBC. Ich pierwszy pojedynek 18 maja ukraiński pięściarz wygrał niejednogłośnie na punkty.
20:41. „Economist”: Ukraińscy szpiedzy są śmiercionośną bronią
Ukraińscy szpiedzy są śmiercionośną bronią - ocenia „Economist”, komentując udany zamach na rosyjskiego generała Igora Kiriłłowa w Moskwie. W czwartek „New York Times” przypomniał, że ukraińscy agenci odpowiedzialni za takie operacje byli szkoleni przez CIA.
Służby specjalne Ukrainy nie tracą czasu. 16 grudnia oskarżyły Kiriłłowa, dowódcę rosyjskich wojsk ochrony radiochemicznej i biologicznej, o masowe wykorzystywanie broni chemicznej przeciw ukraińskim żołnierzom, a dzień później generał już nie żył - przypomina brytyjski tygodnik.
Zwraca jednak uwagę, że o ile zamach na niego był prawdopodobnie najbardziej zuchwałą operacją ukraińskiego wywiadu i dosięgnął najwyższej rangi cel, to jednak nie był to pierwszy taki „celowany atak za granicą”.
„Tajemniczy Piąty Dyrektoriat Służby Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU), który ma mandat na przeprowadzanie takich operacji i ukraiński wywiad wojskowy (HUR) działają razem na rosyjskim terytorium. (…) A zabicie Kiriłłowa dowodzi, że (…) służby te są śmiercionośne” - pisze „Economist”.
18:52. Litewski rząd: Popieramy apele Ukrainy o szybszą i większą pomoc wojskową
Ukraina i Litwa wezwały społeczność międzynarodową do przyspieszenia i zwiększenia pomocy wojskowej dla Kijowa. Na zakończenie ukraińsko-litewskich konsultacji międzyrządowych, które odbyły się w stolicy Ukrainy, poinformowali o tym premierzy obu państw Denys Szmyhal i Gintautas Paluckas.
18:28. Wyszła książka generała Załużnego, którą zaczął pisać, gdy był naczelnym dowódcą
Generał Wałerij Załużny, były naczelny dowódca Sił Zbrojnych Ukrainy, a obecnie ambasador w Wielkiej Brytanii, opublikował książkę „Moja Wojna”, którą zaczął pisać wiosną 2023 r., kiedy Ukraina przygotowywała się do kontrofensywy w wojnie z Rosją. Książka jest pierwszą częścią trylogii.
Dzielę się z wami moją własną historią o sobie, moich przemyśleniach i decyzjach życiowych. „Moja wojna” to pierwsza książka z trylogii, nad którą zacząłem pracować w marcu 2023 roku. Rękopisy zostały zebrane i zredagowane przez moją żonę, za co jestem jej bardzo wdzięczny
— napisał Załużny w mediach społecznościowych.
Według autora, ta książka została napisana dla młodych ludzi, którym chce przekazać „ważną prawdę: wszystko jest możliwe w życiu, jeśli naprawdę tego chcesz”.
To książka o mojej wojnie. Po pierwsze, o wojnie z moimi własnymi lękami, które powstrzymują mnie przed zrobieniem czegokolwiek. Po drugie, o wojnie z ludźmi, którzy uniemożliwiają mi osiągnięcie moich celów. I wreszcie wojna z okolicznościami, które stają się przeszkodami w życiu. Mam więc nadzieję, że okaże się dla was interesująca
— napisał ambasador.
Wydawca informuje na swej stronie internetowej, że jest to osobista historia drogi życiowej generała Wałerija Załużnego „od chłopca do naczelnego dowódcy Sił Zbrojnych Ukrainy”, a jednocześnie historia kraju, który „zmierza do wojny: najpierw wojny widma, w której możliwość nikt nie wierzył, a następnie wojny na dużą skalę”.
17:33. Rosyjski atak rakietowy uszkodził w Kijowie siedziby placówek sześciu państw
„W ataku rakietowym armii rosyjskiej na Kijów uszkodzony został budynek, w którym znajdują się ambasady Albanii, Argentyny, Czarnogóry, Macedonii Północnej, Portugalii oraz siedziba misji dyplomatycznej Autonomii Palestyńskiej” - podała wojskowa administracja ukraińskiej stolicy.
W porannym ataku, w którym - według ukraińskiej armii - Rosjanie użyli pięciu pocisków typu Iskander, zginęła jedna osoba, a 12 zostało rannych.
Resort spraw zagranicznych Ukrainy nazwał ostrzelanie stolicy „barbarzyńskim atakiem”, a szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen napisała w serwisie X:
Nowy odrażający atak na Kijów. Tym razem na budynek, w którym mieszczą się ambasada Portugalii i inne placówki dyplomatyczne.
Celem ataków (…) było centrum kontrolne SBU, biuro projektowe Łucz, którego siedzibą jest Kijów, opracowujące i konstruujące systemy rakietowe Neptun
— podały rosyjskie siły zbrojne; ich komunikat głosi, że „wszystkie cele zostały trafione”.
17:16. Ukraińskie władze: Udało się odzyskać ciała jeszcze 503 poległych żołnierzy
„Ciała 503 poległych na wojnie obronnej z Rosją żołnierzy ukraińskich udało się sprowadzić na terytorium kontrolowane przez rząd Ukrainy” - poinformował sztab koordynacyjny ds. jeńców wojennych w Kijowie.
Wśród zwróconych nam poległych Obrońców Ukrainy: 403 z kierunku donieckiego; 12 z kierunku ługańskiego; 57 z kierunku zaporoskiego; 31 poległych zostało odesłanych z kostnic na terytorium Rosji
— czytamy w komunikacie na Facebooku.
Sztab koordynacyjny ds. jeńców wojennych wyraził wdzięczność Międzynarodowemu Komitetowi Czerwonego Krzyża za pomoc w odzyskaniu poległych obrońców Ukrainy.
Identyfikację ciał żołnierzy przeprowadzą instytucje eksperckie Ministerstwa Spraw Wewnętrznych Ukrainy.
16:11. Siły ukraińskie ostrzelały rakietami Rylsk w obwodzie kurskim
Siły ukraińskie ostrzelał yrakietami miasto Rylsk w obwodzie kurskim na zachodzie Rosji; są poszkodowani - podała agencja Reutera, powołując się na rosyjskie media. Siły rosyjskie prowadzą w tym obwodzie ofensywę, usiłując odbić tereny zajęte latem przez wojska ukraińskie.
Reuters przypomina, że Ukraińcy nadal kontrolują część terenów obwodu kurskiego, które zajęli w ataku rozpoczętym 6 sierpnia. Rylsk jest niewielkim miasteczkiem, z około 16 tys. mieszkańców.
Miejscowe władze twierdzą, że są zabici i ranni, ale ich liczba nie jest jeszcze dokładnie znana - relacjonuje Biełsat na platformie X, zamieszczając także nagranie.
15:31. Cyberatak na rejestry państwowe Ukrainy, których kopie zapasowe były na serwerach w Polsce
„Największy cyberatak, przeprowadzony przez rosyjskich hakerów, zawiesił funkcjonowanie kluczowych systemów z rejestrami państwowymi Ukrainy. Hakerzy twierdzą, że zniszczyli wszystkie dane, do których mieli dostęp, w tym kopie zapasowe na serwerach w Polsce”- przekazał portal Ukrainska Prawda.
Wicepremier i minister sprawiedliwości Ukrainy Olha Stefaniszyna oświadczyła, że cyberatak doprowadził do tymczasowego zawieszenia Jednolitego i Państwowego Rejestru, które podlegają jej resortowi. Ustalono, że atak został zorganizowany przez rosyjskich hakerów w celu zakłócenia funkcjonowania kluczowych usług rządowych.
Obecnie, wraz z zespołem i specjalistami z innych służb, koordynujemy wysiłki w celu przeciwdziałania cyberatakowi i przywrócenia systemów. Jest już jasne, że atak został przeprowadzony przez Rosjan w celu zakłócenia działania infrastruktury krytycznej państwa
— powiadomiła Stefaniszyna na Facebooku.
14:49. Polska i dziewięć państw członkowskich zaproponowały nowe sankcje na Rosję
Polska, Czechy, Dania, Estonia, Finlandia, Irlandia, Litwa, Łotwa, Rumunia i Szwecja zaproponowały nowy pakiet sankcji na Rosję – wynika z dokumentu, który widziała w piątek PAP. Te mają uderzyć m.in. w rosyjską flotę cieni i instytucje obchodzące sankcje np. przy użyciu kryptowalut.
13:54. Budynek ambasady Portugalii w Kijowie uszkodzony w rosyjskim ataku rakietowym!
W ataku rakietowym armii rosyjskiej na Kijów uszkodzony został budynek ambasady Portugalii w stolicy Ukrainy - przekazał mediom portugalski minister spraw zagranicznych Paulo Rangel.
Szef portugalskiej dyplomacji sprecyzował, że rosyjski atak nie spowodował ofiar śmiertelnych wśród osób pracujących w budynku ambasady. Nikt też nie został ranny. Rangel wyjaśnił, że jedna z eksplozji uszkodziła budynek portugalskiej placówki. Powstałe szkody określił mianem “stosunkowo lekkich”. Dodał, że uszkodzone zostały też przedstawicielstwa dyplomatyczne innych państw, których nie wymienił z nazwy.
W wydanym przed południem oświadczeniu portugalski resort dyplomacji potępił atak rakietowy na Kijów.
Uważamy za całkowicie nieakceptowalne wszelkiego rodzaju ataki i uderzenia w obszary, na których znajdują się obiekty dyplomatyczne
— podsumowało portugalskie MSZ.
13:13. Szef estońskiego wywiadu: NATO będzie musiało powstrzymywać agresję Rosji przez kolejne dwie dekady
Zadaniem NATO przez następne 10-20 lat będzie powstrzymywanie i odstraszanie Rosji - tak, aby nie wpadła na żaden głupi pomysł natarcia militarnego na Zachód – oznajmił szef estońskiej służby wywiadu zagranicznego Kaupo Rosin.
Według dyrektora generalnego agencji wywiadu zagranicznego Estonii (VLA), Zachód musi potraktować sprawę „poważnie”, głównie przeznaczając większe nakłady na inwestycje obronne.
Natowskie oraz narodowe plany wojskowe (sojuszników) muszą być wiarygodne, realne, prawdziwe. Muszą być poparte prawdziwymi zasobami, w tym jeśli chodzi o obecność żołnierzy, a także jednostek dodatkowych i (ilość) amunicji
— przyznał Rosin w wypowiedzi dla agencji Reutera.
Wtedy będziemy zdolni odstraszyć Rosję
— ocenił szef estońskiego wywiadu.
Według niego trudno wyobrazić sobie, aby Rosja wkrótce przystąpiła do negocjacji w sprawie zakończenia inwazji na Ukrainę. Można jednak założyć, że będzie „próbowała ograniczyć aktywność NATO, (a także osłabić) jego infrastrukturę oraz (zmniejszyć) obecność wojskową w swoim sąsiedztwie, w tym krajach wschodniej flanki”.
11:53. Wicepremier: W wyniku rosyjskiego cyberataku nie działają kluczowe rejestry państwowe
W wyniku dokonanego przez Rosję ogromnego cyberataku na Ukrainie przestały działać rejestry państwowe, w tym aktów stanu cywilnego i nieruchomości. Wicepremier Olha Stefaniszyna oświadczyła, że według wstępnych ustaleń nie doszło do wycieku danych osobowych obywateli.
Otrzymałam informację od szefa Państwowej Służby Łączności Specjalnej i Ochrony Informacji, że wyciek danych nie jest obecnie potwierdzony
— powiedziała Stefaniszyna na konferencji prasowej w Kijowie.
W związku z atakiem władze zawiesiły działanie serwisów, które podlegają ministerstwu sprawiedliwości.
Obecnie, wraz z zespołem i specjalistami z innych służb, koordynujemy wysiłki w celu przeciwdziałania cyberatakowi i przywrócenia systemów. Jest już jasne, że atak został przeprowadzony przez Rosjan w celu zakłócenia działania infrastruktury krytycznej państwa
— powiadomiła wcześniej Stefaniszyna na Facebooku
Rosjanie zaatakowali rejestry aktów stanu cywilnego i nieruchomości, a także rejestr osób prawnych i przedsiębiorców indywidualnych. Na przywrócenie normalnej działalności tych serwisów potrzeba dwóch tygodni.
Wróg próbuje wykorzystać tę sytuację w swoich operacjach informacyjnych, aby zasiać panikę wśród obywateli Ukrainy i za granicą
— powiedziała Stefaniszyna, która jako wicepremier nadzoruje integrację europejską i euroatlantycką oraz kieruje ministerstwem sprawiedliwości.
11:14. Rosjanie zaatakowali Kijów pięcioma rakietami, wszystkie zestrzelono
Do ataku na Kijów, przeprowadzonego w piątek rano, wojska rosyjskie użyły pięciu rakiet balistycznych, jednak wszystkie zostały zestrzelone; w nocy Rosjanie masowo wykorzystywali także drony uderzeniowe – powiadomiły Siły Powietrzne Ukrainy.
Około godz. 7 rano wróg zaatakował stolicę Ukrainy pięcioma pociskami balistycznymi Iskander-M/KN-23. Pociski zostały wystrzelone z obwodów woroneskiego i briańskiego w Federacji Rosyjskiej
— oświadczyły Siły Powietrzne w mediach społecznościowych.
W wyniku działań bojowych systemy obrony powietrznej zestrzeliły wszystkie pięć rakiet balistycznych Iskander-M/KN-23, które rosyjscy zbrodniarze skierowali na Kijów
— podkreślono w komunikacie.
Siły Powietrzne podały, że w godzinach nocnych armia Rosji atakowała Ukrainę 65 dronami. Czterdzieści z nich zostało strąconych, a z 20 maszynami utracono łączność.
Wcześniej władze Kijowa informowały, że do porannego ataku na stolicę wojska rosyjskie użyły pocisków balistycznych Kinżał, odpalonych z samolotów MiG-31K oraz rakiet balistycznych Iskander/KN-23. Zginęła jedna osoba, a dziewięć zostało rannych.
10:30. Atak w Doniecku
W Doniecku doszło do ataku na budynek Ministerstwa Bezpieczeństwa Państwowego Donieckiej Republiki Ludowej - informują lokalne media. W mieście miało dojść co najmniej do 6 eksplozji.
10:10. Fala wybuchowa zniszczyła witraże w kościele św. Mikołaja w Kijowie
Fala wybuchowa po eksplozji wywołanej rosyjską rakietą lub jej odłamki zniszczyła witraże nad wejściem głównym rzymskokatolickiego kościoła św. Mikołaja w Kijowie – poinformował PAP proboszcz tej świątyni Pawło Wyszkowski.
Wybite zostało szkło z witraży. Na razie oceniamy straty, ale dobrze, że nikomu nic się nie stało, bo wybuch nastąpił podczas odprawiania rorat
— powiedział.
Prócz witraży zniszczone zostały szyby w obu wieżach bocznych kościoła. Na miejscu pojawili się przedstawiciele ministerstwa kultury Ukrainy, które jest formalnym właścicielem obiektu; oczekiwani są także strażacy, którzy ocenią szkody.
Ks. Wyszkowski wyjaśnił, że podczas porannej mszy, w której uczestniczyło około 20 wiernych, wszyscy znajdowali się w kaplicy w podziemiach kościoła.
To jest nasz schron. Korzysta z niego też szkoła, która znajduje się w sąsiedztwie; uczniowie przychodzą tutaj podczas alarmów
— podkreślił.
W wyniku wybuchu najbardziej ucierpiało centrum biznesowe naprzeciwko kościoła i znajdujący się za nim hotel. Odłamki spadły na dachy budynków i zniszczyły zaparkowane na ulicy samochody. Niektóre z nich zapaliły się. Na miejscu wciąż działają ekipy straży pożarnej, a mieszkańcy usuwają leżące na chodnikach szkło.
Eksplozja nie uszkodziła stojącego obok kościoła pomnika Juliusza Słowackiego, jednak tuż przed nim leżały kawałki powyginanej, srebrzystej blachy.
Wygląda to jak obicie wież kościelnych, ale nie mam pewności. Poczekamy na strażaków, oni to ustalą
— powiedział Wyszkowski.
Kościół św. Mikołaja to neogotycka świątynia rzymskokatolicka, położona w centrum Kijowa przy ul. Wełykiej Wasylkiwskiej 75. Zbudowany w latach 1899–1909 według projektu Władysława Horodeckiego kościół był użytkowany przez katolicką społeczność Kijowa do 1936 r., gdy zamknęły go władze sowieckie, przeznaczając pomieszczenia na cele gospodarcze.
Do porannego ataku na Kijów wojska rosyjskie użyły pocisków aerobalistycznych Kindżał, odpalonych z samolotów MiG-31K oraz pocisków balistycznych Iskander/KN-23. Zginęła jedna osoba, a dziewięć zostało rannych. Odłamki zestrzeliwanych rakiet spadły na budynki i samochody w trzech dzielnicach. Wybuchły tam pożary.
10:00. Eksplozja An-72 w pobliżu Moskwy
Samolot transportowy An-72 eksplodował na lotnisku w pobliżu Moskwy – przekazał Główny Zarząd Wywiadowczy Ministerstwa Obrony Ukrainy.
Do eksplozji doszło na lotnisku „Ostafiewo”. Wybuchł główny zespół napędowy samolotu leżącego do rosyjskiej marynarki wojennej. Szacunkowy koszt uszkodzonego samolotu wynosi 4,5 miliona dolarów.
09:30. Dramatyczne doniesienia po ataku na Kijów
W ataku zginęła co najmniej jedna osoba, a dziewięć zostało rannych. 630 budynków mieszkalnych, 16 placówek medycznych, 17 szkół i 13 przedszkoli jest obecnie pozbawionych ogrzewania.
08:41. Pięć osób zginęło na skutek rosyjskich ostrzałów w obwodach charkowskim i chersońskim
Pięć osób zginęło wczoraj i dziś rano w wyniku rosyjskich ostrzałów w obwodach charkowskim i chersońskim, na północnym wschodzie i południu Ukrainy - powiadomiły władze tych dwóch regionów.
Ofiary śmiertelne na Charkowszczyźnie to dwie kobiety i mężczyzna z miejscowości Szewczenkowe z rejonu (powiatu) kupiańskiego. Ponadto pięć osób w tej części kraju zostało rannych - przekazał szef obwodowej administracji Ołeh Syniehubow.
„Dzisiaj Chersoń obudził się po licznych ostrzałach rosyjskiej armii. Okupanci stworzyli w mieście piekło. Wybuchy we wszystkich dzielnicach stolicy obwodu. Celem wroga były budynki mieszkalne, obiekty użyteczności publicznej oraz infrastruktury krytycznej. Obecnie wiemy o jednej osobie zabitej i dziewięciu rannych” - relacjonował w piątek w godzinach porannych przewodniczący władz regionu chersońskiego Ołeksandr Prokudin.
We wcześniejszym komunikacie Prokudin poinformował, że w ciągu minionej doby, w czwartek, na Chersońszczyźnie zginęła jedna osoba, a 18 doznało obrażeń.
07:41. Co najmniej jedna ofiara śmiertelna rosyjskich ostrzałów w Kijowie
Co najmniej jedna osoba zginęła w piątek rano w Kijowie w wyniku rosyjskich ostrzałów; zabity był mieszkańcem dzielnicy Hołosijiwskiej - poinformował na Telegramie szef Kijowskiej Miejskiej Administracji Wojskowej Serhij Popko.
Władze miasta powiadomiły, że Rosjanie wystrzelili w kierunku stolicy Ukrainy łącznie osiem pocisków, w tym rakiety balistyczne Kinżał oraz Iskander/KN-23. Odłamki zestrzeliwanych pocisków spadły na budynki i samochody w trzech dzielnicach. Wybuchły tam pożary.
07:28. Rosyjskie wojska zaatakowały Kijów, w mieście słychać było głośne eksplozje
Kilka głośnych eksplozji słychać było w piątek rano w centrum stolicy Ukrainy, Kijowie. Władze miejskie podały, że odłamki zestrzeliwanych pocisków spadły na budynki i samochody w trzech dzielnicach. Wybuchły tam pożary. Ucierpiały co najmniej dwie osoby.
Ukraińska armia poinformowała, że Rosjanie zaatakowali m.in. pociskami balistycznymi. W powietrzu operowały też ciężkie myśliwce MiG-31K, zdolne do przenoszenia pocisków hipersonicznych.
?W wyniku wrogiego ataku odłamki spadły w dzielnicach Hołosijiwskiej, Sołomianskiej, Szewczenkiwskiej i Dniprowskiej. Na dachach budynków wybuchły pożary, płoną również samochody. Uszkodzona została również magistrala ciepłownicza w dzielnicy Hołosijiwskiej. Wszędzie pracują służby ratunkowe. Do tej pory dwie osoby trafiły do szpitala” – powiadomił mer Kijowa Witalij Kliczko.
07:00. Straty Rosjan
Rosjanie, według strony ukraińskiej, stracili już 770420 żołnierzy.
00:01. Wywiad: Armia Rosji ocenia własne straty wśród zmobilizowanych na prawie 100 tys.
Armia Federacji Rosyjskiej ocenia własne straty tylko wśród zmobilizowanych w otwartej fazie wojny przeciwko Ukrainie na niemal 100 tys. żołnierzy; dane te nie uwzględniają pierwszych siedmiu miesięcy inwazji – oświadczył w czwartek ukraiński wywiad wojskowy HUR.
Armia okupacyjna państwa agresora, Rosji, w okresie od 21 września 2022 r. do 31 października 2024 r. naliczyła 98 tys. 641 utraconych, zmobilizowanych żołnierzy podczas wojny, którą rozpoczęła przeciwko Ukrainie
— napisał HUR w sieciach społecznościowych.
Ukraiński wywiad wymienił, że największe straty w ludziach, którzy trafili do rosyjskiego wojska w ramach mobilizacji, poniosło zgrupowanie wojsk Centr (centrum). Jest to ponad 21 tys. osób. Zgrupowanie Zapad, czyli zachód, straciło – spośród zmobilizowanych - ponad 20 tys.
Kolejne zgrupowania – Wostok i Jug (wschód i południe), to ponad 16 tys. osób. Zgrupowanie Dniepr i siły skoncentrowane w obwodzie zaporoskim na południowym wschodzie Ukrainy, straciły po ponad 10 tys. ludzi. Zgrupowanie Siewier (północ) miało raportować o niemal 3 tys. żołnierzy.
Statystyki te nie uwzględniają strat rosyjskich najeźdźców wśród żołnierzy kontraktowych, poborowych, najemników i innych nieregularnych formacji agresora
— podkreślił HUR w komunikacie.
red/PAP/X/FB
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/swiat/716355-relacja-1031-dzien-wojny-na-ukrainie-atak-na-kijow