Trwa 1030. dzień rosyjskiej agresji na Ukrainę. Na portalu wPolityce.pl relacjonujemy dla Państwa wydarzenia na froncie.
CZYTAJ WIĘCEJ: RELACJA z wojny dzień po dniu.
Czwartek, 19 grudnia 2024 r.
18:44. Zełenski: możemy rozważyć tranzyt rosyjskiego gazu, jeśli Rosja otrzyma pieniądze po wojnie
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski powiedział, że nie zgodzi się na tranzyt rosyjskiego gazu, który miałby płynąć okrężną drogą przez Azerbejdżan. Jak powiedział, Kijów może natomiast rozważyć tranzyt rosyjskiego gazu, jeśli Rosja otrzyma pieniądze dopiero po zakończeniu wojny.
Nie damy możliwości zarobienia dodatkowych miliardów na naszej krwi, na życiu naszych obywateli
— powiedział Zełenski, pytany o taki scenariusz.
17:59. Ekspert: Dla Rosjan Ukraińcy to wciąż „nasi”
Według Miłosza Bartosiewicza z OSW Rosjanie nie widzą sprzeczności w tym, że lubią Ukraińców, a mimo to prowadzą z nimi wojnę. Tak działa putinowska propaganda, w której Ukraińcy są częścią narodu rosyjskiego, a w roli wrogów obsadzono „nazistów” i Zachód.
17:25. Zełenski: nie potrzebujemy młodszych żołnierzy, tylko broni i sprzętu
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski skomentował w Brukseli ostatnie apele amerykańskiej administracji, żeby rozważył obniżenie wieku poborowego żołnierzy, mówiąc że Ukraina nie potrzebuje młodszych żołnierzy, tylko broni i sprzętu oraz szkoleń dla swoich brygad.
Na konferencji prasowej w Brukseli Zełeński powiedział, że jeśli żołnierz nie ma broni, to nie ma znaczenia, czy ma 20 czy 30 lat.
Nasi partnerzy zwracają nam uwagę na konieczność lepszej sprawności fizycznej żołnierzy, my im odpowiadamy, że nasze brygady są bardzo mocne, tylko brakuje im broni i sprzętu
— powiedział prezydent, podkreślając, że Ukrainie nie brakuje ludzi, ale wyposażenia dla nich.
Przypomniał też, że Ukraina czeka na obiecane wsparcie finansowe z UE i państw G7 oraz, że część krajów UE oraz Stany Zjednoczone zapowiedziały szkolenia dla ukraińskich żołnierzy.
Rozmawialiśmy z naszymi partnerami, że potrzebujemy konkretnego terminu. Jedna nasza brygada została wyszkolona we Francji, szkolenie drugiej - w Niemczech - trwa
— powiedział.
16:56. Dowódca marynarki wojennej Ukrainy: Rosja straciła dominację na Morzu Czarnym
Siły morskie Ukrainy z innymi oddziałami sił zbrojnych zdołały pozbawić Rosję dominacji na Morzu Czarnym dzięki wykorzystaniu systemu rakietowego R-360 Neptun, bezzałogowych okrętów kamikadze oraz pocisków Storm Shadow/SCALP - przekazał dowódca marynarki wojennej Ukrainy Ołeksij Nejiżpapa.
Ogólnie rzecz biorąc, jest to owocna praca całych Sił Obronnych Ukrainy. Pierwszym takim udanym doświadczeniem było użycie systemu rakietowego Neptun. A później, podczas wspólnej operacji Marynarki Wojennej i SBU, wykorzystaliśmy morskie drony kamikadze, które wpłynęły do Zatoki Sewastopolskiej
— powiedział Nejiżpapa w wywiadzie dla ArmyInform.
Wiceadmirał zwrócił również uwagę na wspólne operacje z siłami powietrznymi Sił Zbrojnych, w których wykorzystano francusko-brytyjskie pociski manewrujące powietrze-ziemia Storm Shadow/SCALP EG.
16:25. Tusk potwierdził, że rozmowa z prezydentem Wołodymyrem Zełenskim dotyczyła gwarancji bezpieczeństwa
Premier Donald Tusk na szczycie w Brukseli oświadczył, że europejscy liderzy byli zgodni, że Europa potrzebuje jak najsilniejszych więzi transatlantyckich z nową administracją amerykańską. Potwierdził, że rozmowa z prezydentem Wołodymyrem Zełenskim dotyczyła gwarancji bezpieczeństwa.
Państwa europejskie są zjednoczone, ale z pewnymi małymi wyjątkami, jeśli chodzi o gotowość do wzmocnienia wsparcia dla Ukrainy. Wszyscy czujemy i to było jasne dla wszystkich, że przed zmianą władzy w Stanach Zjednoczonych, przed tymi ewentualnymi negocjacjami warto Ukrainę wspomóc
— powiedział Tusk dziennikarzom.
Wszyscy mówią to samo, ja mam to samopoczucie w Polsce, że ludzie są coraz bardziej zmęczeni wojną. Wyobraźmy sobie, jak bardzo zmęczeni są Ukraińcy, bo to trochę jest nie fair mówić, że my jesteśmy zmęczeni
— powiedział. Jak dodał, jest to jednak fakt i dlatego „musimy robić wszystko, żeby ta wojna skończyła się możliwie szybko, ale nie jako klęska Ukrainy”.
Jak dodał premier, podczas rozmowy z Zełenskim liderzy rozmawiali o gwarancjach pokojowych. Nie chodzi jednak o wysyłanie wojsk, bo - jak podkreślił Tusk - „na razie nikt o tym nie mówi serio”.
Prawdziwym tematem rozmowy było, jak Ukraina chciałaby zdefiniować gwarancje bezpieczeństwa, co miałoby się na nie składać
— powiedział.
Przy stole właściwie wszyscy byli zgodni co do jednego: Europa potrzebuje jak najsilniejszych więzi transatlantyckich, także z nową administracją amerykańską
— mówił.
15:21. Zełenski: europejskie gwarancje nie wystarczą do zapewnienia pokoju, czekamy na USA
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski oświadczył w Brukseli, że teraz nie jest dobry moment na rozmowę o gwarancjach pokojowych, ponieważ w tej rozmowie muszą uczestniczyć Stany Zjednoczone. Jak podkreślił, europejskie gwarancje nie wystarczą do zapewnienia pokoju.
15:05. Ukraina odpowiada na stanowisko Putina
Ukraina jest gotowa negocjować zakończenie wojny z Rosją, ale tylko na własnych warunkach
— powiedział przewodniczący Rady Najwyższej (parlamentu) Rusłan Stefanczuk komentując oświadczenie Władimira Putina o gotowości Rosji do rozmów.
Moje stanowisko się nie zmieniło. W tej wojnie agresorem jest Federacja Rosyjska, a ofiarą jest Ukraina. Wyłącznie warunki Ukrainy, jako ofiary tej agresji, powinny być warunkami, na których jesteśmy gotowi zawrzeć pokój
— oświadczył Stefanczuk na briefingu.
14:50. Putin utrzymuje, że jest gotów do rozmów i kompromisów z Ukrainą
Władimir Putin na dorocznej konferencji prasowej utrzymywał, że Rosja „zawsze mówiła, że jest gotowa do rozmów i kompromisów” z Ukrainą. Zarazem oznajmił, że Kreml uważa prezydenta Wołodymyra Zełenskiego za nieprawomocnego i zasugerował podpisanie dokumentów np. z szefem ukraińskiego parlamentu.
13:43. Kardynał Krajewski ponownie jedzie na Ukrainę z darami od papieża
Papieski jałmużnik kardynał Konrad Krajewski ponownie udaje się na Ukrainę z darami od Franciszka - poinformował Watykan. Polski kardynał zawiezie między innymi kamper sanitarny z małym mobilnym szpitalem.
Watykańska dykasteria ds. Posługi Miłosierdzia, której prefektem jest kardynał Krajewski, podkreśliła w komunikacie przekazanym dziennikarzom, że w związku ze świętami Bożego Narodzenia papież kolejny raz wysyła swojego jałmużnika na Ukrainę. To jego dziewiąta podróż od początku rosyjskiej agresji na Ukrainę w 2022 roku.
Każdego dnia papież Franciszek modli się o pokój w tym kraju, umęczonym przez wojnę, ale w sposób szczególny chce być obecny w tych dniach, kiedy będziemy obchodzić narodziny Jezusa
— zaznaczono. Dykasteria przekazała, że kardynał Krajewski zawiezie na Ukrainę wielki kamper sanitarny, będący małym mobilnym szpitalem, w którym można będzie przeprowadzać także zabiegi chirurgiczne. W transporcie pomocy jest też sześć ultrasonografów, które zostaną podarowane zniszczonym i zbombardowanym szpitalom. Watykan zaznaczył, że w czasie podróży na Ukrainę polski kardynał odwiedzi liczne tamtejsze wspólnoty i będzie modlił się z nimi o pokój.
Boże Narodzenie to czas, w którym Ojciec Święty na nowo chce przytulić cierpiących Ukraińców i czyni to w symboliczny sposób wysyłając dla nich tak bardzo potrzebne wsparcie medyczne
— powiedział kardynał Krajewski Radiu Watykańskiemu. Przypomniał, że od wybuchu pełnoskalowej wojny z Watykanu wyjechało ok. 250 tirów z pomocą humanitarną. Jak dodał, papież osobiście pobłogosławił w Watykanie kamper medyczny.
12:52. Scholz: musimy znaleźć się w sytuacji, kiedy pokój stanie się możliwy
Musimy znaleźć się w sytuacji, w której pokój stanie się możliwy - powiedział w Brukseli kanclerz Niemiec Olaf Scholz. Podkreślił, że żadna decyzja nie może zapaść bez uwzględnienia Ukraińców. Szef niemieckiego rządu przestrzegł przed eskalacją pomiędzy Rosją a NATO.
W Brukseli odbywa się szczyt unijnych przywódców, w którym bierze udział prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski. Szef państwa ukraińskiego uczestniczył dzień wcześniej w naradzie u sekretarza generalnego NATO Marka Ruttego, Scholz też tam był obecny.
12:09. Prezydent Litwy: plotki, że szczyt będzie o rozmowach pokojowych Ukraina-Rosja są przesadzone
Prezydent Litwy Gitanas Nauseda powiedział w Brukseli, że plotki o tym, iż odbywający się w czwartek szczyt UE będzie poświęcony rozmowom pokojowym między Ukrainą a Rosją są przesadzone.
Jest za wcześnie, żeby mówić o pokoju, zwłaszcza że Rosja jest w nastroju ofensywnym
— oświadczył litewski przywódca.
Nauseda ocenił, że Rosja, która robi postępy na froncie, czułaby się teraz silniejszą stroną w ewentualnych negocjacjach, przez co ewentualny rozejm byłby niesprawiedliwy i niekorzystny dla Ukrainy.
11:14. W Brukseli rozpoczął się szczyt unijny z udziałem prezydenta Ukrainy
Przywódcy unijni zgromadzili się w Brukseli na ostatnim w tym roku szczycie UE. Będzie to ostatnia okazja do omówienia relacji ze Stanami Zjednoczonymi przed objęciem prezydentury przez Donalda Trumpa. W posiedzeniu bierze udział także prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.
10:54. Szwedzki minister obrony nie wyklucza wysłania wojska na Ukrainę
Minister obrony Szwecji Pal Jonson w wywiadzie dla portalu Kyiv Independent nie wykluczył wysłania szwedzkiego wojska na Ukrainę. Premier Ulf Kristersson uściślił, że nie stanie się to przed ewentualnym zawarciem pokoju.
Jonson przypomniał, że szwedzki personel jest już obecny na Ukrainie w związku ze szwedzko-ukraińską współpracą przy produkcji broni. Według ministra możliwy byłby udział szwedzkiego wojska w szkoleniu ukraińskiej armii w Ukrainie.
Wypowiedź Jonsona sprecyzował premier Szwecji Ulf Kristersson, który podkreślił, że „trudno sobie wyobrazić, aby szwedzcy wojskowi przebywali na Ukrainie przed zawarciem pokoju na Ukrainie”.
To pytanie wymaga ogromnej liczby dyskusji i analiz
— powiedział agencji TT.
10:00. Zełenski: tylko razem USA i Europa powstrzymają Putina i uratują Ukrainę
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski powiedział w Brukseli, że od początku przyszłego roku Ukraina będzie potrzebować jedności między Stanami Zjednoczonymi i Europą. Tylko razem USA i Europa mogą naprawdę powstrzymać Putina i uratować Ukrainę - podkreślił.
Zełenski bierze udział w szczycie szefów państw i rządów krajów UE. Jest to ostatnie posiedzenie Rady Europejskiej przed objęciem przez Donalda Trumpa stanowiska prezydenta w USA.
Od samego początku przyszłego roku bardzo potrzebujemy jedności między Stanami Zjednoczonymi a UE i krajami Europy. To bardzo ważne. Potrzebujemy tej jedności, aby osiągnąć pokój. Myślę, że tylko razem Stany Zjednoczone i Europa mogą powstrzymać Putina i uratować Ukrainę
— podkreślił.
Pytany, czy Europa jest w stanie sama wspierać Ukrainę, powtórzył: „Musimy znów liczyć na jedność między Stanami Zjednoczonymi a Europą”.
Bardzo trudno jest wspierać Ukrainę bez amerykańskiej pomocy i o tym będziemy rozmawiać z prezydentem Trumpem, kiedy zasiądzie w Białym Domu
— powiedział ukraiński prezydent.
Jak dodał, przyjechał do Brukseli, by rozmawiać z przywódcami także o podwojeniu lub zwiększeniu o ile się da wewnętrznej produkcji wojskowej.
09:28. Siły Powietrzne: ostatniej nocy zestrzeliliśmy 45 rosyjskich dronów
Ukraińska obrona przeciwlotnicza zestrzeliła 45 z 85 dronów różnego typu, którymi rosyjskie wojska zaatakowały Ukrainę w nocy ze środy na czwartek - poinformowało dowództwo Sił Powietrznych. Rosjanie użyli też dwóch pocisków balistycznych Iskander-M i lotniczej rakiety kierowanej Ch-59/69.
Wróg uderzył dwiema rakietami balistycznymi Iskander-M z okupowanego Krymu i obwodu rostowskiego, rakietą kierowaną Ch-59/69 z przestrzeni powietrznej obwodu kurskiego oraz 85 bezzałogowymi statkami powietrznymi typu Shahed i innego typu dronami z obszarów Briańska, Kurska, Millerowa i Orła
— zaznaczono w komunikacie.
W obwodach połtawskim, sumskim, charkowskim, kijowskim, chmielnickim, czernihowskim, czerkaskim, kirowohradzkim, dniepropietrowskim i mikołajowskim potwierdzono zestrzelenie 45 rosyjskich dronów. W wyniku aktywnego przeciwdziałania ze strony Sił Obrony 40 wrogich dronów utraciło łączność.
Uderzenie rakietowe uszkodziło budynki prywatne, mieszkalne i mienie komunalne w obwodach sumskim i dniepropietrowskim. Nie ma ofiar ani rannych. Nie odnotowano trafień przez bezzałogowe statki powietrzne i nie otrzymano żadnych informacji o uszkodzeniach lub ofiarach
— odnotowały Siły Powietrzne Ukrainy.
09:00. Płk Sucharewski: mamy broń laserową Tryzub, którą można strącić samolot
Ukraina posiada broń laserową o nazwie Tryzub, którą można strącić samolot na wysokości ponad 2 kilometrów - poinformował dowódca Sił Systemów Bezzałogowych Sił Zbrojnych Ukrainy pułkownik Wadym Sucharewski.
Możemy stwierdzić, że dziś Ukraina jest, jeśli się nie mylę, piątym krajem, o którym można powiedzieć, że ma laser. Dziś za pomocą tego lasera możemy zestrzeliwać samoloty na wysokości ponad 2 km
— oświadczył Sucharewski, cytowany przez agencję Interfax-Ukraina. Według niego, Siły Systemów Bezzałogowych są obecnie na drodze do skalowania i wzmacniania lasera.
To naprawdę działa, to naprawdę istnieje
— podkreślił pułkownik.
07:12. Rosyjski atak rakietowy na Krzywy Róg, uszkodzonych wiele budynków, w tym szpital
W wyniku rosyjskiego ataku rakietowego na Krzywy Róg na środkowym wschodzie Ukrainy uszkodzonych zostało wiele budynków, w tym szpital; ucierpiała także infrastruktura miejska - poinformował w czwartek nad ranem szef administracji wojskowej miasta Ołeksandr Wiłkuł.
Bogu dzięki, że wszyscy żyją
— napisał na Telegramie Wiłkuł.
W wyniku rosyjskiego ataku poważnie ucierpiała m.in. infrastruktura energetyczna, znaczna część miasta została pozbawiona prądu. Według władz są także problemy z komunikacją miejską i zaopatrzeniem w wodę.
06:00. Zastępca ambasadora USA przy ONZ: Wzmocnienie Ukrainy najlepszym sposobem na doprowadzenie do rozmów
Najlepszym sposobem na doprowadzenie do negocjacji jest wzmocnienie Ukrainy i podnoszenie kosztów dla Rosji - powiedział PAP zastępca ambasadora USA przy ONZ Ned Price. Jak dodał, oczekuje, że wsparcie Ukrainy będzie kontynuowane przez kolejną administrację USA.
Widzimy głęboki związek między tym, co dzieje się na polu bitwy, a potencjalnym pojawieniem się stołu negocjacyjnego i dlatego uważamy, że najlepszym i najskuteczniejszym sposobem na doprowadzenie do negocjacji i prawdziwej dyplomacji jest wzmocnienie Ukrainy, pomoc Ukrainie, aby podnieść koszty dla Rosji na polu bitwy, podnieść koszty dla Rosji
— powiedział Price, pytany przez PAP podczas briefingu prasowego o ocenę szans na doprowadzenie do przerwania wojny w Ukrainie, jak obiecuje to prezydent elekt Donald Trump.
04:23. W obwodzie kurskim zginęło co najmniej 100 północnokoreańskich żołnierzy
Co najmniej 100 żołnierzy z Korei Północnej zginęło, a tysiąc zostało rannych w walkach z ukraińskimi siłami w obwodzie kurskim w Rosji - ujawniła południowokoreańska Narodowa Służba Wywiadowcza (NIS). Według NIS północnokoreańskie wojsko jest używane jako siła szturmowa na pierwszej linii frontu.
Część z szacowanych 11 tys. żołnierzy północnokoreańskich rozmieszczonych w obwodzie kurskim (gdzie od sierpnia br. siły ukraińskie przeprowadziły ofensywę - PAP) zaczęła brać udział w rzeczywistych walkach w grudniu
— poinformowała NIS podczas posiedzenia za zamkniętymi drzwiami przed komisją ds. wywiadu Zgromadzenia Narodowego. W walkach miało zginąć „co najmniej 100 osób, a prawdopodobnie nawet 1000 zostało rannych”.
Agencja prasowa Yonhap przekazała, że wysoką liczbę ofiar, pomimo niewielkiej liczby starć, przypisano „nieznajomości środowiska pola bitwy na otwartym terenie, wykorzystaniu wojsk północnokoreańskich jako jednostek szturmowych na linii frontu oraz brakowi zdolności do reagowania na ataki dronów”.
NIS zaznaczyła, że pierwsze ofiary, w tym wysoki rangą oficer, miały miejsce w wyniku ukraińskiego ataku rakietowego i dronów oraz wypadku jeszcze podczas szkolenia.
03:08. Brytyjski rząd zapowiedział pomoc wojskową dla Ukrainy wartą 225 mln funtów
Wielka Brytania przekaże Ukrainie uzbrojenie warte 225 mln funtów (286 mln dolarów), by pomóc jej bronić się przed rosyjską agresją – ogłosiło brytyjskie ministerstwo obrony. W pakiecie są między innymi drony, sprzęt do obrony przeciwlotniczej i amunicja.
02:44. Pożar w rafinerii w Nowoszachtyńsku po ataku ukraińskich dronów
Nocny atak ukraińskich dronów wywołał pożar w rafinerii ropy naftowej w Nowoszachtyńsku w obwodzie rostowskim na południu Rosji - poinformował rano pełniący obowiązki gubernatora tego regionu Jurij Ślusar, którego cytuje agencja Reutera.
Portal Ukraińska Prawda pisze, że na mediach społecznościowych pojawiły się zdjęcia płonącej rafinerii, największej na południu Rosji.
Agencja Reutera przypomina, że to już drugi atak ukraińskich dronów na ten zakład w ciągu ostatnich sześciu miesięcy. W czerwcu uderzenie bezzałogowców zakłóciło pracę rafinerii ropy naftowej w Nowoszachtyńsku na dwa miesiące
01:10. Starmer w rozmowie z Trumpem: Sojusznicy muszą stać razem w sprawie Ukrainy
Premier Wielkiej Brytanii Keir Starmer, w rozmowie telefonicznej z prezydentem elektem USA Donaldem Trumpem, powiedział, że sojusznicy muszą stać razem, aby wspierać Ukrainę - poinformowało w komunikacie biuro szefa brytyjskiego rządu.
Premier powtórzył potrzebę sojuszników, aby stanąć razem z Ukrainą w obliczu rosyjskiej agresji i zapewnić Ukrainie możliwie najsilniejszą pozycję
— głosi komunikat.
00:09. USA: Korea Północna przekazała Rosji 6 mln sztuk amunicji, w zamian dostała obronę powietrzną
Korea Północna wysłała dotąd do Rosji 6 mln sztuk amunicji artyleryjskiej i ponad 100 pocisków balistycznych - powiedziała w środę w Radzie Bezpieczeństwa ONZ ambasador USA Linda Thomas-Greenfield. W zamian Pjongjang miał otrzymać systemy obrony powietrznej oraz technologie kosmiczne i satelitarne.
„Oceniamy, że Korea Północna wysłała do Rosji ponad 20 tys. kontenerów z amunicją, zawierających co najmniej 6 milionów ciężkich pocisków artyleryjskich, wraz z ponad 100 pociskami balistycznymi” - powiedziała Thomas-Greenfield podczas zorganizowanej przez USA debaty na temat współpracy Rosji z KRLD.
Przedstawicielka Waszyngtonu oznajmiła też, że reżim Kim Dzong Una zaopatrzył Rosję również w haubice samobieżne kalibru 170 mm oraz systemy artylerii rakietowej. Ponadto według oceny USA wśród ponad 11 tys. żołnierzy, których Pjongjang wysłał do walk z Ukrainą są elitarne oddziały sił specjalnych. Thomas-Greenfield wyraziła też alarm z powodu możliwości formalnego zaakceptowania przez Moskwę posiadania przez Pjongjang broni jądrowej.
„Z niepokojem oceniamy, że Rosja może być bliska zaakceptowania północnokoreańskiego programu broni jądrowej, co oznaczałoby cofnięcie przez Moskwę trwającego od dziesięcioleci zobowiązania do denuklearyzacji Półwyspu Koreańskiego” - powiedziała, dodając że Rosja może sabotować program sankcji przeciwko programowi.
Podczas środowej debaty przedstawiciel ośrodka Conflict Armament Research (CAR) Jonah Leff poinformował, że organizacja znalazła w Ukrainie szczątki północnokoreańskich rakiet, które sugerują, że Moskwa używa świeżo wyprodukowanych przez KRLD pocisków i że zawierają one zachodnie komponenty.
00:00. Wysłannik Trumpa ds. Ukrainy: Obie strony są gotowe do rozmów o zakończeniu wojny
Myślę, że obie strony są gotowe i w przyszłym roku uda się zakończyć wojnę w Ukrainie - powiedział w środę w telewizji Fox Business gen. Keith Kellogg, wskazany przez Donalda Trumpa na specjalnego wysłannika ds. Ukrainy i Rosji. Ocenił, że zarówno Rosja, jak i Ukraina są wykończone walkami.
„To jest jak walka w klatce. Masz dwóch zawodników i obaj chcą się poddać. Potrzebujesz tylko sędziego, który ich rozdzieli. I myślę, że prezydent Donald Trump może to zrobić” - powiedział Kellogg w wywiadzie dla telewizji Fox Business. „Myślę, że ma (Donald Trump) wizję, jak to zrobić, oraz energię, by to zrealizować. Wierzę również, że obie strony są gotowe, aby wreszcie się spotkać i podjąć rozmowę” – dodał.
Kellogg stwierdził, że obecny moment jest idealny na zakończenie wojny, biorąc pod uwagę ogromne straty po obu stronach. Szacuje, że Rosja straciła od 350 do 400 tys. żołnierzy zabitych i rannych, podczas gdy Ukraina poniosła straty na poziomie około 150 tys. osób. „Wierzę, że prezydent Trump, który złożył tę obietnicę w trakcie kampanii faktycznie ją zrealizuje i zrobi to w tym (2025) roku” - powiedział nominat Trumpa.
Generał skrytykował wtorkowy zamach ukraińskich służb na rosyjskiego generała Igora Kiriłłowa w Moskwie, sugerując, że Ukraińcy w ten sposób „rozciągnęli zasady wojny”. Dodał jednak, że nie wpłynie to na negocjacje i że „są to, w pewnym sensie, rzeczy, które zdarzają się na wojnie”.
Doradca prezydenta elekta nie wspomniał o tym, na jakich warunkach może zakończyć się konflikt, lecz w poprzednich wypowiedziach, m.in. dla PAP mówił o konieczności zawieszenia broni na obecnej linii frontu, udzielenie gwarancji bezpieczeństwa Ukrainie, lecz równoczesnego wykluczenia członkostwa Ukrainy w NATO.
Kellogg nie potwierdził bezpośrednio doniesień o tym, że w pierwszej połowie stycznia ma się udać do Kijowa i innych europejskich stolic, lecz zaznaczył, że jeśli do takiej wizyty dojdzie, jej celem będzie „ustalenie faktów”, a nie podejmowanie decyzji politycznych, bo do tych dojdzie dopiero po inauguracji prezydenta Trumpa.
Oceny Kellogga na temat gotowości Rosji do negocjacji w sprawie zakończenia wojny nie podziela szef dyplomacji USA Antony Blinken, który w wywiadzie dla „Foreign Affairs” powiedział, że „nie widzi takiej woli po stronie Putina”. „Może zmieni się to w ciągu 2025 r.” - dodał Blinken.
red/PAP/Facebook/X
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/swiat/716249-relacja-1030-dzien-wojny-na-ukrainie