Trwa 1029. dzień rosyjskiej agresji na Ukrainę. Na portalu wPolityce.pl relacjonujemy dla Państwa wydarzenia na froncie.
CZYTAJ WIĘCEJ: RELACJA z wojny dzień po dniu.
Środa, 18 grudnia 2024 r.
22:08. Wysłannik Trumpa ds. Ukrainy: Obie strony są gotowe do rozmów o zakończeniu wojny
Myślę, że obie strony są gotowe i w przyszłym roku uda się zakończyć wojnę w Ukrainie - powiedział w środę w telewizji Fox Business gen. Keith Kellogg, wskazany przez Donalda Trumpa na specjalnego wysłannika ds. Ukrainy i Rosji. Ocenił, że zarówno Rosja, jak i Ukraina są wykończone walkami.
To jest jak walka w klatce. Masz dwóch zawodników i obaj chcą się poddać. Potrzebujesz tylko sędziego, który ich rozdzieli. I myślę, że prezydent Donald Trump może to zrobić
— powiedział Kellogg w wywiadzie dla telewizji Fox Business.
Myślę, że ma (Donald Trump) wizję, jak to zrobić, oraz energię, by to zrealizować. Wierzę również, że obie strony są gotowe, aby wreszcie się spotkać i podjąć rozmowę
— dodał.
Kellogg stwierdził, że obecny moment jest idealny na zakończenie wojny, biorąc pod uwagę ogromne straty po obu stronach. Szacuje, że Rosja straciła od 350 do 400 tys. żołnierzy zabitych i rannych, podczas gdy Ukraina poniosła straty na poziomie około 150 tys. osób.
Wierzę, że prezydent Trump, który złożył tę obietnicę w trakcie kampanii faktycznie ją zrealizuje i zrobi to w tym (2025) roku
— powiedział nominat Trumpa.
Generał skrytykował wtorkowy zamach ukraińskich służb na rosyjskiego generała Igora Kiriłłowa w Moskwie, sugerując, że Ukraińcy w ten sposób „rozciągnęli zasady wojny”. Dodał jednak, że nie wpłynie to na negocjacje i że „są to, w pewnym sensie, rzeczy, które zdarzają się na wojnie”.
Doradca prezydenta elekta nie wspomniał o tym, na jakich warunkach może zakończyć się konflikt, lecz w poprzednich wypowiedziach, m.in. dla PAP mówił o konieczności zawieszenia broni na obecnej linii frontu, udzielenie gwarancji bezpieczeństwa Ukrainie, lecz równoczesnego wykluczenia członkostwa Ukrainy w NATO.
Kellogg nie potwierdził bezpośrednio doniesień o tym, że w pierwszej połowie stycznia ma się udać do Kijowa i innych europejskich stolic, lecz zaznaczył, że jeśli do takiej wizyty dojdzie, jej celem będzie „ustalenie faktów”, a nie podejmowanie decyzji politycznych, bo do tych dojdzie dopiero po inauguracji prezydenta Trumpa.
Oceny Kellogga na temat gotowości Rosji do negocjacji w sprawie zakończenia wojny nie podziela szef dyplomacji USA Antony Blinken, który w wywiadzie dla „Foreign Affairs” powiedział, że „nie widzi takiej woli po stronie Putina”.
Może zmieni się to w ciągu 2025 r.
— dodał Blinken.
21:00. Zełenski w Brukseli: dobra okazja do rozmowy o gwarancjach bezpieczeństwa dla Ukrainy
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski powiedział, że jego dwudniowa wizyta w Brukseli, podczas której będzie rozmawiał z europejskimi liderami, to doskonała okazja, by poruszyć kwestię gwarancji bezpieczeństwa dla Ukrainy.
Zełenski wygłosił krótkie oświadczenie przed wejściem do rezydencji sekretarza generalnego NATO, Marka Ruttego, w Brukseli. Ukraiński przywódca wcześniej spotkał się z prezydentem Francji, Emmanuelem Macronem. Jak poinformował, w Brukseli będzie także rozmawiać z przywódcami Niemiec, Włoch, Danii, Holandii, Polski i Czech. Polskę na spotkaniu w rezydencji Ruttego ma reprezentować prezydent Andrzej Duda. Zełenski weźmie również udział w czwartkowym szczycie UE, na którym obecny będzie premier Donald Tusk.
Naprawdę bardzo ważne jest, aby wykorzystać te dwa dni w Brukseli na spotkania ze wszystkimi naszymi partnerami i przedstawienie tego, co jest kluczowe – nasze wspólne, niepodzielne stanowisko Europy
— powiedział Zełenski. Chodzi o to, „jak zabezpieczyć Ukrainę, jak wzmocnić nas, naszych ludzi, obywateli, cywilów i oczywiście, aby wzmocnić naszą armię”.
Rutte podkreślił, że kluczowym celem rozmów jest zapewnienie, by Ukraina była w jak najlepszej pozycji, gdy zdecyduje się na rozpoczęcie negocjacji pokojowych.
Oznacza to, że musimy teraz zrobić wszystko, aby dostarczyć Ukrainie systemy obrony powietrznej i inne środki obronne
— powiedział. Dodał również, że Zełenski zwrócił się z prośbą o 19 systemów obrony powietrznej.
To, ile takich systemów otrzymamy, ma dla nas ogromne znaczenie
— zaznaczył Zełenski.
20:00. Walki w obwodzie kurskim
W sieci pojawiło się nagranie zniszczonych rosyjskich pojazdów podczas nataracia w obwodzie kurskim.
19:10. NATO jest gotowe do działania
Sekretarz generalny NATO Mark Rutte poinformował na konferencji prasowej w Brukseli, że nowe dowództwo NATO w Wiesbaden w Niemczech, które zajmie się koordynacją zachodniej pomocy wojskowej dla Ukrainy, jest już gotowe do działania.
Dowództwo ma przejąć koordynację pomocy od Stanów Zjednoczonych, co - jak poinformował Reuters - jest postrzegane jako działanie mające na celu zabezpieczenie mechanizmu wsparcia przed sceptycznym wobec NATO prezydentem elektem USA Donaldem Trumpem.
Od 2022 r. pomoc dla Ukrainy koordynowała Grupa Ramstein kierowana przez USA, składająca się z około 50 krajów.
19:00. Rosja o współpracy z USA
Wiceminister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Riabkow oznajmił, że Moskwa „zdecydowanie” może współpracować z administracją Donalda Trumpa. Jak komentuje Reuters, to kolejny sygnał, że Kreml liczy na poprawę stosunków z nowym prezydentem USA.
Riabkow wygłosił często powtarzane przez rosyjskich polityków oskarżenie pod adresem Zachodu, który miał jakoby doprowadzić do sytuacji, w której świat znalazł się na krawędzi wojny nuklearnej - relacjonuje Reuters.
18:40. Zełenski przybył Brukseli na rozmowy z partnerami
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski przybył do Brukseli na rozmowy z sekretarzem generalnym NATO Markiem Ruttem i przywódcami europejskimi.
„Europa potrzebuje silnego, jednomyślnego stanowiska, aby zapewnić trwały pokój. Każda fundamentalna kwestia mająca wpływ na Europę – a zakończenie wojny Rosji przeciw Ukrainie jest niewątpliwie jedną z nich – wymaga od państw europejskich skoordynowanej i skutecznej pracy”
– oznajmił Zełenski na platformie X. Napisał, że spotka się z przywódcami Francji, Niemiec, Włoch, Danii, Holandii, Polski i Czech, a także szefową Komisji Europejskiej Ursulą von der Leyen oraz przewodniczącym Rady Europejskiej Antonio Costą
„Razem wzmacniamy Ukrainę i całą Europę. Jestem wdzięczny wszystkim, którzy nas wspierają” - napisał Zełenski.
18:30. Atak w Chersoniu
Rosyjski dron zrzucił ładunki wybuchowe na cywilny samochód w Chersoniu, zginął 41-letni mężczyzna. Z kolei 46-letni ranny mężczyzna został przewieziony do szpitala z ranami odłamkowymi.
17:30. Rosjanie twierdzą, że przechwycili rosyjskie rakiety
Rosyjska obrona powietrzna przechwyciła ukraińskie rakiety nad Rostowem nad Donem i Kamieńskiem Szachtyńskim w tym regionie. Zestrzelono co najmniej 10 ukraińskich rakiet, w tym MGM-140B (M39A1) ATACMS Block 1A Tactical Ballistic Missiles i Storm Shadow/SCALP-EG Cruise Missiles - podają.
17:15. Ile ukraińskich dronów dotarło na front?
Ukraina miała dostarczyć 200 tys. wyprodukowanych w kraju dronów do jednostek frontowych w grudniu.
16:10. Katastrofa kolejowa
Pociąg pasażerski zderzył się z pociągiem towarowym w rosyjskim obwodzie murmańskim. Według wstępnych informacji 5 osób zostało rannych.
16:00. Lekarz skatowany za poparcie Ukrainy. Ruszył proces
W Witebsku rozpoczął się wczoraj proces miejscowego lekarza zatrzymanego za wypowiedziane w Internecie hasło “Sława Ukrainie!”. Według białoruskich służb Alaksandr Randarenko zawinił też tym, że miał w mieszkaniu “przedmiot w barwach flagi Ukrainy”, który demonstrował podczas streamu w sieci. Sprawę prowadzi sędzia Jauhien Burunou.
Lekarz został zatrzymany w kwietniu tego roku po donosie prowokatora Juryja Komara, w rozmowie z którym miał powiedzieć, że “świętuje” zamach terrorystyczny na halę koncertową Crocus City Hall pod Moskwą.
Podczas zatrzymania Randarenko został dotkliwie pobity przez milicję, która następnie opublikowała zdjęcie jego skatowanej twarzy. Początkowo za słowa “Sława Ukrainie!” został pięciokrotnie skazany na 15 dni aresztu za “propagowanie nazizmu” (art. 19.10 kodeksu wykroczeń). Po 75 dniach w areszcie tymczasowym został przeniesiony do aresztu śledczego, gdy wszczęto przeciwko niemu sprawę karną. Śledczy zarzucają mu “rehabilitację nazizmu” (cz. 1 art 130-1 kk) i “rozniecanie wrogości” (cz. 1 art. 130 kk).
15:30. ATACMS zaatakowały Rosję
Kanał Krymski Wiatr poinformował, że co najmniej pięć pocisków ATACMS zostało wystrzelonych przez Ukrainę w kierunku okupowanego Krymu oraz obwodu rostowskiego w Rosji.
„Odpieramy atak rakietowy na obwód rostowski. Trzy z czterech rakiet zestrzelono, jeden z pocisków trafił w budynek gospodarczy. Nikt nie zginął” - ogłosił powiedział pełniący obowiązki gubernatora Jurij Ślusar.
Mieszkańcy obwodu rostowskiego pisali o „przerażającym ryku” rakiet, które miały kierować się w stronę bazy lotniczej w Millerowie. Eksplozje odnotowano także nad okupowanym Berdiańskiem oraz Sewastopolem na Krymie.
15:00. Szczyt UE: przywódcy poszukają jedności w podejściu do Trumpa
Na szczycie UE w Brukseli - ostatnim przed objęciem przez Donalda Trumpa prezydentury - europejscy przywódcy poszukają wspólnego podejścia do USA. Do zachowania jedności wezwie premier Donald Tusk - ustaliła PAP. W posiedzeniu weźmie udział prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.
Będzie to także ostatnie spotkanie przywódców przed objęciem przez Polskę przewodnictwa w Radzie UE 1 stycznia. W szczycie nie weźmie udział prezydent Francji Emmanuel Macron, który wybiera się na Majottę po ataku cyklonu. Reprezentować go będzie kanclerz Niemiec Olaf Scholz.
W projekcie konkluzji ze szczytu, które widziała PAP, znalazła się deklaracja dalszego wsparcia wobec Ukrainy. Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski będzie w Brukseli od środy, kiedy weźmie udział w spotkaniu poświęconym Ukrainie i zorganizowanym przez sekretarza generalnego NATO Marka Ruttego. W brukselskiej rezydencji Ruttego w niewielkim gronie rozmawiać będzie kilku przywódców, w tym prezydent Andrzej Duda i Macron (będzie w Brukseli tylko w środę).
15:00. Zełenski: Ukraina nie ma siły, by odbić Krym i Donbas
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski powiedział w opublikowanym dziś wywiadzie dla francuskiego dziennika „Le Parisien”, że ma wrażenie, iż Rosja rządzona przez Władimira Putina „wszystkich sterroryzowała” i dlatego pozostaje on bezkarny.
W obszernej rozmowie Zełenski przyznał, że Ukraina nie ma siły, by odbić Krym i Donbas obecnie okupowane przez Rosję.
„Możemy liczyć tylko na presję dyplomatyczną wspólnoty międzynarodowej, by zmusić Putina, aby zasiadła za stołem negocjacyjnym”
— powiedział i dodał:
„Dziwi mnie, dlaczego Zachód, który nas popiera, obchodzi się z nim tak ostrożnie. Dlaczego od początku wojny nie zostaliśmy masowo zaopatrzeni w uzbrojenie? To, co mówię, może wydawać się impertynenckie. Mam jednak wrażenie, że wszyscy są sterroryzowani przez Rosję Putina. On jest bezkarny” - podkreślił Zełenski.
14:50. Australijska minister spraw zagranicznych w Kijowie
Z przyjemnością powitałem dziś rano w Kijowie minister spraw zagranicznych Penny Wong. To będzie pracowity dzień spotkań i dyskusji - napisał ambasador Vasyl Myroshnychenko.
14:25. Walki w Kurachowych
W miejscowości Kurachowe trwają walki na przedmieściach i w południowej części miasta. Informacje takie przekazuje Nazar Wołoszyn, rzecznik zgrupowania „Chortyca”, odpowiedzialnego za ten odcinek frontu. Wołoszyn przyznał, że w wyniku intensywnego rosyjskiego ostrzału uszkodzone zostały ukraińskie fortyfikacje w rejonie Kurachowego.
14:10. Rosjanie naruszają przestrzeń powietrzną Białorusi
W ciągu ostatnich pięciu miesięcy białoruską przestrzeń powietrzną naruszyło co najmniej 356 dronów, z czego 351 to sterowane przez Rosję bojowe bezzałogowce typu Shahed - informuje Białoruski Gajun.
Od lipca odnotowano też 10 przypadków zestrzelenia lub upadku Shahedów na Białorusi i Łotwie oraz przypadek zniszczenia budynku w wyniku upadku fragmentów bezzałogowca.
Podaje się, że liczba przypadków dronów wlatujących na Białoruś stale rośnie: jeśli w lipcu i sierpniu było ich odpowiednio 9 i 12, to we wrześniu odnotowano 30 takich przypadków, w październiku - 49, a w listopadzie aż 151.
14:00. Nie ma zgody USA na nowego ambasadora
USA nie przekazały Rosji agrément (wstępnej zgody) na przyjęcie nowego ambasadora. Informację taką przekazał wiceszef MSZ Rosji Siergiej Riabkow. Riabkow zastrzegł przy tym, że prośba o agrément została wysłana niedawno (informacja o jej przekazaniu USA pojawiła się 11 grudnia).
13:40. KE przekazała Ukrainie 4,1 mld euro unijnego wsparcia
Komisja Europejska poinformowała, że przekazała Ukrainie 4,1 mld euro z opiewającego na 50 mld euro unijnego instrumentu. Kijów może przeznaczyć te pieniądze na bieżące wydatki państwa. Daje to 16,1 mld euro całkowitego finansowania, jakie UE wypłaciła dotychczas rządowi Ukrainy w ramach instrumentu stworzonego w lutym dla tego kraju. Kijów otrzymuje z niego wsparcie po wypełnieniu warunków związanych z reformami, m.in. w obszarze transparentności finansów publicznych i sądownictwa.
Tym razem zrealizowane przez Ukrainę reformy objęły walkę z korupcją i praniem pieniędzy, kodeks karny i kodeks postępowania karnego, środowisko biznesowe, energetykę oraz zieloną transformację i ochronę środowiska.
Łącznie Ukraina dostanie z instrumentu 50 mld euro. Pieniądze będą wypłacane do 2027 roku - 17 mld euro ma stanowić wsparcie bezzwrotne, natomiast 33 mld euro Ukraina otrzyma w formie tanich pożyczek gwarantowanych przez państwa UE.
Wkrótce do Kijowa trafić mają także pieniądze z pożyczek zaciąganych przez grupę krajów należących do G7, a które będą spłacane z zysków od zamrożonych rosyjskich aktywów. Ta inicjatywa opiewa na 45 mld euro, w tym 35 mld euro przekaże UE. Pomoc tę Ukraina otrzyma w formie bezzwrotnej i będzie ją mogła wykorzystać na pokrycie bieżących wydatków państwa.
13:15. Rosjanie podali nowe dane o ukraińskich stratach w obwodzie kurskim
Z przedstawionych danych wynika, że Ukraińcy mieli stracić w obwodzie kurskim 41 870 żołnierzy, 244 czołgi, 184 bojowe wozy piechoty, 127 transporterów opancerzonych, 1 283 innych pojazdów opancerzonych, 1 152 innych pojazdów, 318 zestawów artyleryjskich, 42 wyrzutnie rakiet, 13 zestawów przeciwlotniczych, 75 stacji walki radioelektronicznej.
13:00. Ilu Północnokoreańskich żołnierzy zginęło?
Ponad 200 żołnierzy z Korei Północnej zostało zabitych i rannych w walkach z ukraińskimi żołnierzami. Informacje takie przekazuje Andrij Kowalienko, szef Centrum ds. walki z dezinformacją przy Radzie Bezpieczeństwa i Obrony Ukrainy. Z wpisu Kowalienki w serwisie Telegram wynika, że mimo prób ukrycia przez Rosję tych strat, potwierdzają je filmy i zdjęcia publikowane w internecie
12:50. Atak na Charków
Rosjanie zaatakowali Charków przy użyciu drona Mołnija-1. W ataku przy użyciu drona, który może przenosić ładunek o masie do 5 kg, uszkodzony został dach centrum handlowego – wynika z informacji przekazywanych przez władze Charkowa. W ataku nikt nie ucierpiał.
11:30. SBU opublikowało nagranie
SBU opublikowało nagrania rozmów rosyjskiego żołnierza z żoną, z której wynika, że północnokoreańskie siły ponoszą ciężkie straty w obwodzie kurskim. Kobieta, która jest pielęgniarką w szpitalu w obwodzie donieckim twierdzi, że w rosyjskich szpitalach zwalnia się całe oddziały dla żołnierzy z Korei Północnej, którzy traktowani są lepiej niż ranni Rosjanie.
10:45. Von der Leyen zapowiedziała kolejny pakiet sankcji wobec Rosji
Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen zapowiedziała w środę kolejny pakiet sankcji wobec Rosji. To jasny komunikat dla Kremla, że im dłużej trwa wojna, tym większy jest jej koszt dla rosyjskiej gospodarki – podkreśliła podczas debaty w Parlamencie Europejskim w Strasburgu.
„Ponad jedna trzecia budżetu Rosji jest dziś przeznaczana na wydatki wojskowe. To gospodarka wojenna, dlatego tak ważne jest osłabienie potencjalnych (źródeł) dochodów Putina. W zeszłym tygodniu przyjęliśmy 15. pakiet sankcji (na poziomie ambasadorów krajów UE - PAP), który obejmuje środki przeciwko rosyjskiej flocie cieni i kanałom omijania sankcji. Przygotowujemy 16. pakiet sankcji” – powiedziała von der Leyen.
09:20. 199 starć bojowych i niemal 50 odpartych ataków na kierunku kurskim
W ciągu ostatniej doby odnotowano łącznie 199 starć bojowych na linii frontu – poinformował rzecznik Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych Ukrainy, Andrij Kowalow. - Wróg przeprowadził atak rakietowy na pozycje ukraińskich jednostek i osiedla przy użyciu czterech pocisków, 51 nalotów z użyciem 75 bomb szybujących KAB. Ponadto Rosjanie wykonali ponad 4 300 ostrzałów, w tym 89 z wyrzutni rakiet wieloprowadnicowych, oraz prawie 1 800 ataków przy użyciu dronów kamikadze – powiedział, cytowany przez Ukrinform.
Rosyjskie wojska miały przeprowadzić naloty na obszary wokół miejscowości: Wowczańskie Chutory, Serhijiwka, Terny, Iwaniwka, Fedorowka, Riznykiwka, Wijimka, Serebrianka, Wasiukiwka, Pazene, Romanówka i Wielka Nowosiołka.
09:10. Ukraińskie drony zaatakowały Rostów
Jak podaje BBC, powołując się na doniesienia lokalnych mediów, ukraińskie drony zaatakowały Rostów. Na Telegramie pojawiło się nagranie z kamery monitoringu, na którym słychać trzy eksplozje. Inne źródło zamieściło natomiast materiał wideo z domniemanym dźwiękiem przelotu drona. Na chwilę obecną władze lokalne ani wojsko nie potwierdziły tych doniesień. Brak również informacji o ewentualnych skutkach ataku.
09:00. Ukraińcy zestrzelili w nocy 51 z 81 rosyjskich dronów
Ukraińska obrona przeciwlotnicza zestrzeliła 51 z 81 dronów różnego typu, którymi rosyjskie wojska zaatakowały Ukrainę w nocy z wtorku na środę - poinformowały Siły Powietrzne. 30 dronów utraciło łączność w wyniku zastosowania środków walki elektronicznej.
„Wróg zaatakował z użyciem 81 uderzeniowych bezzałogowych statków powietrznych Shahed i innego typu dronów z okolic Briańska, Kurska, Millerowa i Orła w Federacji Rosyjskiej. Atak powietrzny został odparty przez lotnictwo, przeciwlotnicze oddziały rakietowe, jednostki walki elektronicznej i mobilne grupy ogniowe ukraińskich sił powietrznych i obronnych” - napisano w komunikacie.
„51 bezzałogowych statków powietrznych Shahed i innych typów dronów zostało zestrzelonych w obwodach połtawskim, sumskim, charkowskim, kijowskim, żytomierskim, chmielnickim, czerkaskim, kirowohradzkim, dniepropietrowskim i zaporoskim” - przekazały Siły Powietrzne Ukrainy.
08:45. Akcje Gazpromu na najniższym poziomie od 16 lat
„The Moscow Times” informuje, że akcje rosyjskiego giganta gazowego spadły do najniższego poziomu od stycznia 2009 roku.
08:30. Ostrzał Zaporoża. 306 ataków w ciągu jednego dnia
Wczoraj w obwodzie zaporoskim Rosjanie przeprowadzili 306 ataków na 11 miejscowości – poinformował na Telegramie szef Zaporoskiego Okręgu Wojskowego, Iwan Fedorow, cytowany przez agencję Ukrinform.
119 dronów różnych typów miało uderzyć w miejscowości Kamianske, Hulajpole, Szczerbaki, Nowoandriiwka, Nowodanyliwka, Mała Tokmaczka, Czarowne, Pryłuki i Nowodarówka. 23 ataki z wyrzutni rakiet wieloprowadnicowych odnotowano zaś w Szczerbakach, Nowoandriiwce, Nowodanyliwce i Nowodarówce. 164 ostrzały artyleryjskie dotknęły natomiast: Kamianske, Hulajpole, Szczerbaki, Nowoandriiwkę, Nowodanyliwkę, Małą Tokmaczkę, Czarowne i Nowodarówkę. Zgłoszono także pięć przypadków zniszczenia budynków mieszkalnych i infrastruktury. Na szczęście nie odnotowano ofiar wśród ludności cywilnej.
08:00. FSB: Zatrzymano podejrzanego o udział w zamachu na gen. Igora Kiriłłowa
Zatrzymany to 29-letni obywatel Uzbekistanu – wynika z komunikatu FSB. Aresztowany mężczyzna miał zdetonować ładunek wybuchowy, który zabił rosyjskiego generała.
07:30. Ostrzał w obwodzie sumskim
W nocy i nad ranem Rosjanie trzy razy ostrzelali pogranicze obwodu sumskiego Informacje takie przekazuje sumska obwodowa administracja wojskowa.
07:15. Raport z obecności rosyjskich okrętów
Na Morzu Czarnym nie ma obecnie żadnych rosyjskich okrętów. Rosyjskich okrętów nie ma też na Morzu Azowskim.
00:01. Wysłannik Trumpa ds. Ukrainy odwiedzi w styczniu Kijów i inne europejskie stolice
Przyszły wysłannik prezydenta ds. Ukrainy i Rosji, gen. Keith Kellogg pojedzie w styczniu do Kijowa i innych europejskich stolic w ramach misji „ustalania faktów” - podała agencja Reutera. W planach Kellogga nie ma dotąd wizyty w Moskwie.
Jak podała agencja, powołując się na wtajemniczone w plany Kelloga źródła, wysłannik Trumpa odwiedzi Kijów i zamierza spotkać się z europejskimi przywódcami w innych stolicach, takich jak Rzym i Paryż. Plany podróży wciąż nie zostały jednak sfinalizowane.
Według Reutera, spotkania mają koncentrować się na „ustalaniu faktów”, a nie na negocjacjach.
Kellogg, który pełnił szereg funkcji jako doradca Trumpa w jego pierwszej kadencji, ma być głównym urzędnikiem odpowiedzialnym za zrealizowanie obietnicy prezydenta elekta o zakończeniu wojny w Ukrainie.
W rozmowach m.in. z PAP opowiadał się za zamrożeniem konfliktu, wykluczeniem – przynajmniej tymczasowym – członkostwa Ukrainy w NATO, jednocześnie oferując jej gwarancje bezpieczeństwa. Kellogg zaznaczył jednak, że nie jest to plan Trumpa i że ostateczne decyzje podejmuje sam prezydent elekt.
Były i przyszły prezydent, który w trakcie kampanii wyborczej wielokrotnie twierdził, że z łatwością doprowadzi do zakończenia wojny – w ciągu doby lub jeszcze przed formalnym objęciem władzy – w ostatnich dniach przyznał, że może to być trudne. Po spotkaniu z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim powiedział, że Kijów jest gotowy do zawarcia pokoju i wezwał Władimira Putina do „działania”.
Red/PAP/X/FB
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/swiat/716135-relacja-1029-dzien-wojny-atacms-uderzyly-w-rosje