Trwa 1028. dzień rosyjskiej agresji na Ukrainę. Na portalu wPolityce.pl relacjonujemy dla Państwa wydarzenia na froncie.
CZYTAJ WIĘCEJ: RELACJA z wojny dzień po dniu.
Wtorek, 17 grudnia 2024 r.
21:47. Reuters: NATO przejęło od USA koordynację pomocy wojskowej dla Ukrainy
NATO przejęło od USA koordynację zachodniej pomocy wojskowej dla Ukrainy – poinformowała we wtorek agencja Reutera, powołując się na swoje źródło. Krok ten jest postrzegany jako zabezpieczenie mechanizmu pomocowego przed sceptycznym wobec Sojuszu prezydentem elektem Donaldem Trumpem.
Dzięki przejęciu koordynacji, NATO uzyskuje bardziej bezpośrednią rolę w odpieraniu rosyjskiej inwazji, nie angażując jednocześnie własnych sił zbrojnych
— pisze Reuters.
Dyplomaci uważają jednak, że krok ten może mieć ograniczone skutki, gdyż Stany Zjednoczone będą mogły za rządów Trumpa poważnie osłabić sytuację Ukrainy, obcinając swą pomoc, która stanowi większość wsparcia militarnego dla Kijowa.
Siedziba nowej misji ukraińskiej NATO, nazwanej Wsparciem NATO w sprawach Bezpieczeństwa i Szkolenia dla Ukrainy (NSATU), mieści się w amerykańskiej bazie w Wiesbaden w Niemczech. Osoba zorientowana w sprawie powiedziała agencji Reutera, że misja działa już w pełnym wymiarze.
Wcześniej zachodnią pomoc militarną dla Ukrainy koordynowała tzw. Grupa Ramstein pod kierownictwem USA, czyli koalicja około 50 krajów.
Trump podczas swej pierwszej kadencji na stanowisku prezydenta zagroził wystąpieniem USA z NATO i zażądał od sojuszników przeznaczania 3 proc. PKB na cele wojskowe, podczas gdy wymóg NATO to 2 proc.
19:08. Zełenski: nie potrzebuję pośredników w rozmowach z Trumpem
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski oświadczył we wtorek, że nie potrzebuje pośredników do rozmów z prezydentem elektem USA Donaldem Trumpem, a jego kraj potrzebuje bezpośrednich stosunków ze Stanami Zjednoczonymi.
Mamy obecnie okres przejściowy w Stanach Zjednoczonych. Jestem w kontakcie z prezydentem Trumpem, mieliśmy kilka spotkań i rozmów. Nie potrzebuję do tego pośredników
— oznajmił Zełenski podczas Kongresu Władz Miejscowych i Regionalnych przy prezydencie Ukrainy.
Dodał, że „różni politycy robią sobie na tym PR” i w tym kontekście odniósł się do premiera Węgier Viktora Orbana.
Ja jego i takich jak on nie puszczę jako pierwszego. Są nam potrzebne bezpośrednie stosunki ze Stanami Zjednoczonymi
— zaznaczył.
Podkreślił, że Ukraina jest silnym krajem i dowiodła tego podczas wojny obronnej z Rosją.
Czy Orban ma taką armię? Jakie on ma środki nacisku na Putina? Anegdota? Uśmiech?
— zapytał.
Orban poinformował 11 grudnia, że pod koniec prezydencji Węgier w Radzie UE jego kraj „podjął nowe wysiłki pokojowe”, a on sam przeprowadził rozmowę telefoniczną na temat Ukrainy z rosyjskim przywódcą Władimirem Putinem.
Wykorzystamy wszelkie środki dyplomatyczne, jakie mamy do dyspozycji, by doprowadzić do zawieszenia broni i zbliżyć się do pokoju
— oznajmił.
Zełenski powiedział, że dopóki Trump nie objął stanowiska, władze Ukrainy współpracują z prezydentem Joe Bidenem, który obecnie zwiększył liczbę decyzji i pakietów dla Ukrainy.
Szkoda, że nasilają to teraz, pod koniec kadencji
— dodał.
Wyraził też nadzieję, że administracja Trumpa będzie wspierała Ukrainę i nie wstrzyma tej pomocy.
18:30. Dowódca estońskiej armii: Rosja nie zatrzyma się na Ukrainie, bez względu na wynik wojny
W opinii dowódcy estońskiej armii Rosja nie zatrzyma się na Ukrainie niezależnie od tego, jak zakończy się wojna. Generał Andrus Merilo stwierdził, że świadczą o tym reformy w rosyjskiej armii.
Głównodowodzący sił zbrojnych Estonii wyraził opinię, że pytanie nie tyle dotyczy tego, czy Rosja w ogóle podejmie kolejne działania zaczepne, ile tego, gdzie znajdzie słaby punkt. Na marginesie dwudniowego (16-17 grudnia) szczytu Grupy Wielonarodowych Sił Ekspedycyjnych państw Europy Północnej JEF (Joint Expeditionary Force) generał Merilo podkreślił, że dowodzą tego zmiany zachodzące w ostatnim czasie w rosyjskiej armii. Nie podał jednak bliższych informacji na ten temat.
17:31. Generał Syrski: Wojska Rosji intensyfikują ataki w obwodzie kurskim
Siły rosyjskie intensyfikują ataki w obwodzie kurskim, na zachodzie Rosji, gdzie od sierpnia są wojska ukraińskie - poinformował naczelny dowódca Sił Zbrojnych Ukrainy generał Ołeksandr Syrski. Siły rosyjskie wspierają tam żołnierze z Korei Płn.
Wróg trzeci dzień prowadzi zintensyfikowane ataki w obwodzie kurskim
— powiedział Syrski. Dodał, że Rosja „aktywnie angażuje” tam żołnierzy północnokoreańskich i ponoszą oni straty.
17:00. Zełenski: potrzebujemy 12-15 dodatkowych systemów obrony przeciwlotniczej
Prezydent Wołodymyr Zełenski we wtorek wezwał partnerów z NATO do spełnienia obietnicy dostarczenia Ukrainie systemów obrony powietrznej jako rekompensaty za niezaproszenia jej do Sojuszu.
Potrzebujemy 12-15 dodatkowych systemów obrony przeciwlotniczej, aby w pełni chronić kraj przed rosyjskimi atakami - zaznaczył.
Potrzebujemy pełnej realizacji porozumień w sprawie dostaw systemów obrony powietrznej, w szczególności tych osiągniętych na szczycie NATO w Waszyngtonie. Pamiętamy, że obiecano nam znaczną liczbę systemów obrony powietrznej jako rekompensatę za niemożność zaproszenia Ukrainy do Sojuszu na tym etapie
— powiedział Zełenski w przemówieniu adresowanym do uczestników szczytu krajów biorących udział w Joint Expeditionary Force (JEF), który od poniedziałku obradował w Tallinie.
Joint Expeditionary Force, to partnerstwo wojskowe, które łączy Wielką Brytanię, Danię, Estonię, Finlandię, Islandię, Łotwę, Litwę, Holandię, Norwegię, Szwecję i Stany Zjednoczone; ma na celu szybkie reagowanie na kryzysy i prowadzanie operacji ekspedycyjnych.
Szczerze mówiąc, nasi partnerzy wiedzą, że potrzebujemy 12-15 dodatkowych systemów, aby w pełni chronić nasz kraj przed rosyjskimi atakami rakietowymi. Jest to realistyczne. Najważniejsza jest wola polityczna naszych partnerów. Zwracam się w szczególności do Stanów Zjednoczonych i Europy
— zaznaczył prezydent.
Przypomniał, że w zeszły piątek Rosja przeprowadziła zmasowany atak rakietowy na infrastrukturę energetyczną Ukrainy, w którym wykorzystała 94 pociski rakietowe i prawie 200 dronów szturmowych.
Teraz mamy tylko przerwę; Rosja spróbuje uderzyć ponownie, gdy tylko będzie gotowa. Oni zawsze tak robią. Dlatego potrzebujemy niezawodnej gwarancji ochrony przed terroryzmem powietrznym, a to oznacza posiadanie wystarczającej liczby systemów obrony powietrznej
— oświadczył.
Zełenski również zauważył, że rosyjska „flota cieni”, która znalazła się na najnowszej liście sankcji przeciwko Rosji, jest jednym z największych zagrożeń. Według prezydenta Zełenskiego, Putin wykorzystuje te tankowce do finansowania swojej wojny, a większość z tych statków jest przestarzała, źle utrzymywana i działa bez nadzoru.
Niedawno w pobliżu Cieśniny Kerczeńskiej zatonęły dwa tankowce. Statki te miały prawie 50 lat i nie powinny być w ogóle eksploatowane. Nasze morze stoi w obliczu kolejnej katastrofy ekologicznej, spowodowanej przez Rosję. Ale na naszych morzach pływają jeszcze większe i bardziej niebezpieczne rosyjskie tankowce. Zatrzymanie tej floty, to nie tylko odcięcie Rosji od finansowania wojny - to ochrona przyrody
— podkreślił ukraiński przywódca.
Każdy miesiąc tej walki między Rosją a wolnym światem dowodzi, jak ważna jest koordynacja naszych wysiłków. (…) Musimy wzmocnić wszystkie formaty naszej współpracy - w tym Joint Expeditionary Force. Ukraina jest gotowa zaangażować się bardziej i dołączyć do JEF jako członek. Wszyscy rozumiemy, że przyszły rok może być rokiem zakończenia tej wojny. Musimy sprawić, by tak się stało
— podsumował Zełenski.
16:30. Tusk we Lwowie: Czeka nas wielka gra o przyszłość Ukrainy, Polski i Europy
Premier Donald Tusk ocenił we wtorek we Lwowie, że czeka nas wielka gra o przyszłość Ukrainy, Polski i Europy. Podkreślił, że świat zachodni musi uwierzyć w swoją siłę i zdolność do przekonania wszystkich aktorów tej gry, że Ukraina oraz cały świat zasługują na sprawiedliwy pokój.
Premier na konferencji prasowej z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenkim ocenił, że jest „wyraźny postęp”, jeśli chodzi o tzw. trudne, historyczne kwestie między Polską a Ukrainą. Zaznaczył, że Polacy czekają na decyzje ekshumacyjne, ale też rozumieją, jaka jest sytuacja.
Historia nigdy nie była łatwa, ale na pewno nie może nas podzielić, i na pewno nas nie podzieli
— zadeklarował.
Czeka nas wielka gra o przyszłość Ukrainy, Polski i Europy
— zauważył Donald Tusk. Podkreślił, że chce zaapelować „od serca” do wszystkich przywódców świata zachodniego.
Musimy wszyscy, bez wyjątku, wesprzeć Ukrainę w tej chwili bardziej niż kiedykolwiek wcześniej po to, aby pokój, na który wszyscy czekamy - nikt bardziej nie pragnie pokoju niż Ukraina, my to wiemy; a w UE nikt bardziej nie pragnie pokoju niż Polska, z podobnych względów
— oświadczył.
Premier zaznaczył, że ten pokój będzie możliwy wtedy, gdy będzie sprawiedliwy, a sprawiedliwy będzie wtedy, gdy cały świat zachodni skupi na tym swoje wysiłki.
Przestańcie spekulować, z jakiejkolwiek stolicy świata, o możliwej przegranej Ukrainy, to nie ma nic wspólnego z faktami
— powiedział.
Tusk zaznaczył, że Ukraina „wbrew niektórym czarnowidzom” broni się skutecznie przed napaścią rosyjską.
Teraz jest czas, by cały Zachód uwierzył we własną siłę i taką zdolność do przekonania wszystkich aktorów tej wielkiej gry, że Ukraina i cały świat zasługują na sprawiedliwy pokój, poszanowanie terytorium i granic
— dodał.
CZYTAŁ WIĘCEJ: Tusk spotkał się z Zełenskim. Zaapelował do przywódców Zachodu: „Musimy wszyscy bez wyjątku wspierać Ukrainę”
15:39. Służby specjalne: zatrzymaliśmy 12 rosyjskich szpiegów, interesowały ich F-16
Służba Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) powiadomiła na Telegramie, że wykryła „największą siatkę rosyjskich agentów” działających na północy i południu kraju. Zatrzymano 12 szpiegów. Siatkę najbardziej interesowały przekazane Ukrainie myśliwce F-16.
Agenci przekazywali rosyjskim służbom informacje dotyczące systemów ukraińskiej obrony przeciwlotniczej oraz prawdopodobnej lokalizacji tajnych lotnisk, na których bazują F-16.
Szpiedzy działali w pięciu obwodach Ukrainy jednocześnie – przekazała SBU.
Część zdemaskowanych agentów to dezerterzy, którzy dobrowolnie opuścili szeregi armii. Zostali zwerbowani przez rosyjskie służby specjalne, gdy ukrywali się przed wymiarem sprawiedliwości
— przekazała w komunikacie SBU.
Agenci działali indywidualnie, zaś ich szef przebywał w obwodzie dniepropietrowskim.
Jak podał portal Gazeta.ua, kontrwywiad zatrzymał organizatora komórki szpiegowskiej oraz jego kluczowych wspólników. W trakcie przeszukań przejęto telefony komórkowe, nośniki informacji, dokumenty wojskowe i fałszywe dowody osobiste.
Sprawcom grozi od ośmiu lat więzienia do dożywocia oraz konfiskata mienia.
14:50. Ukraińskie MSZ zdziwione oświadczeniem Białorusi o gotowości do udziału w rozmowach pokojowych
Ukraińskie MSZ wyraziło zdziwienie oświadczeniem dyplomacji Białorusi o dążeniu tego kraju do uzyskania miejsca przy stole negocjacyjnym w sprawie zakończenia wojny Rosji przeciwko Ukrainie - oświadczył rzecznik ukraińskiego resortu dyplomacji Heorhij Tychyj.
MSZ Ukrainy zostało zaskoczone wypowiedzią urzędnika białoruskiego MSZ, który stwierdził, że Republika Białorusi rzekomo stara się o „miejsce przy stole rozmów pokojowych”, gdzie chce otrzymać „gwarancje bezpieczeństwa”
— czytamy w komunikacie opublikowanym na oficjalnej stronie MSZ.
Według ministerstwa reżim Alaksandra Łukaszenki, wbrew drugiej części art. 18 konstytucji Białorusi, który podkreśla, że kraj ten „wyklucza agresję militarną ze swojego terytorium przeciwko innym państwom”, w lutym 2022 r. stał się wspólnikiem pełnej inwazji zbrojnej Federacji Rosyjskiej na Ukrainę.
Zdaniem rzecznika ukraińskiego MSZ Rosja, która wykorzystała terytorium swojego sojusznika do zbrojnej agresji na Ukrainę, jest obecnie jedynym źródłem realnego zagrożenia dla bezpieczeństwa Białorusi.
Jedyne, czego białoruscy urzędnicy mają prawo się domagać, to sprawiedliwe wysłuchanie w procesie pociągnięcia agresora i jego wspólników do międzynarodowej odpowiedzialności prawnej za zbrodnię agresji przeciwko Ukrainie
— oświadczył Tychyj.
Wcześniej białoruskie MSZ poinformowało, że oficjalny Mińsk ma nadzieję na uzyskanie miejsca przy stole negocjacyjnym po zakończeniu wojny na Ukrainie.
14:44. Sankcje wobec oficerów KRLD zaangażowanych w inwazję Rosji na Ukrainę
Wśród 11 osób objętych nowymi sankcjami Korei Południowej są czterej północnokoreańscy oficerowie, którzy trafili do Rosji na wojnę z Ukrainą - poinformowało ministerstwo spraw zagranicznych w Seulu. Lista obejmuje także 13 podmiotów z Rosji, w tym banki.
Nowy pakiet sankcyjny, który wejdzie w życie w czwartek, dotyczy 11 osób i 15 podmiotów „zaangażowanych w nielegalną współpracę wojskową między Rosją a Koreą Północną”
— poinformowało MSZ Korei Południowej.
Zbiega się on w czasie z ogłoszeniem przez Stany Zjednoczone i Unię Europejską własnych sankcji wymierzonych w osoby i podmioty zaangażowane w wojnę na Ukrainie.
Wśród osób objętych przez Seul restrykcjami są wysocy rangą północnokoreańscy oficerowie wojskowi rozmieszczeni w Rosji, starszy inżynier wojsk rakietowych w północnokoreańskiej armii, a także elitarna jednostka zwana „korpusem szturmowym” (XI Korpus) i jej dowódca, który również uczestniczy w rosyjskiej wojnie w Ukrainie.
Lista sankcji obejmuje ponadto siedem osób i 13 podmiotów z Rosji, w tym kilka banków. Seul oskarżył je o umożliwianie handlu bronią między Moskwą a Pjongjangiem, dostarczanie rosyjskiemu wojsku północnokoreańskiego sprzętu telekomunikacyjnego oraz o wspieranie północnokoreańskiego programu nuklearnego i rakietowego wbrew rezolucjom Rady Bezpieczeństwa ONZ.
Sankcje oznaczają, że transakcje finansowe z tymi podmiotami będą wymagały uprzedniej zgody Seulu.
14:26. Sankcje na 20 tankowców za transport rosyjskich produktów ropopochodnych
Wielka Brytania nałożyła we wtorek sankcje na 20 tankowców, które nielegalnie przewoziły rosyjskie produkty ropopochodne - poinformował premier Keir Starmer. Dodał, że jego rząd przekaże Ukrainie 35 mln funtów (44 mln USD) na naprawę jej infrastruktury energetycznej, która jest celem rosyjskich ataków.
Kiedy Putin czerpie zyski z ropy, która napędza jego nielegalną wojnę, ukraińskie rodziny ostrzeliwane są niekończącymi się rosyjskimi atakami rakietowymi, znoszą chłody, mroczne noce, często bez ogrzewania, światła, czy elektryczności
— powiedział Starmer.
Dodał, że te sankcje przyczynią się do „zwiększenia presji na szwankującą putinowską gospodarkę”.
13:54 Wołodymyr Zełenski spotka się Donaldem Tuskiem
„Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski poinformował na Ogólnoukraińskim Kongresie Władz Lokalnych i Regionalnych, że jeszcze dzisiaj spotka się we Lwowie z premierem Polski Donaldem Tuskiem” - podała agencja Interfax-Ukraina.
Odbyłem już rozmowy z kanclerzem Niemiec, z kanclerzem Austrii, dziś spotkam się tu we Lwowie z premierem Polski Donaldem Tuskiem w sprawie pracy nowego ministerstwa (Ministerstwa Jedności Narodowej) i wsparcia dla Ukraińców za granicą
— zaznaczył Zełenski, odnosząc się do potrzeby budowania więzi z Ukraińcami, którzy pozostają poza granicami kraju.
13:50. Włoski minister obrony: Możemy wysłać żołnierzy na Ukrainę w ramach sił pokojowych
Włoski minister obrony Guido Crosetto ogłosił, że jego kraj jest gotów wysłać na Ukrainę żołnierzy w ramach sił pokojowych, jeśli zaistnieje taka potrzeba. W dzisiejszym wywiadzie dla dziennika „La Repubblica” Crosetto oznajmił, że Włochy muszą zwiększyć wydatki na obronność.
W rozmowie z rzymską gazetą szef resortu obrony zadeklarował:
Włoskie wojska są zawsze do dyspozycji, by utrzymać pokój. Jeśli pojawi się potrzeba sił międzynarodowych, my będziemy. Tak, jak jesteśmy gotowi (uczynić to) w Libanie i Strefie Gazy, tak samo jesteśmy gotowi w przypadku Ukrainy.
Crosetto zastrzegł, że nie będzie to misja europejska, ponieważ - jego zdaniem - „nie zostałaby zaakceptowana przez (zainteresowane) strony”.
To musiałyby być wojska ONZ. Jeśli zostaniemy poproszeni, chętnie wniesiemy swój wkład (do takiej misji)
— oświadczył minister obrony.
12:51. Nagranie z zamachu na rosyjskiego generała w Moskwie
W sieci pojawiło się nagranie przedstawiające zamach na na wysoko postawionego rosyjskiego generała w Moskwie.
W eksplozji zginął dowódca rosyjskich wojsk ochrony radiochemicznej i biologicznej gen. Igor Kiriłłow oraz jego asystent. Jak podają moskiewscy śledczy, bombę o sile rażenia równej 200 gramom trotylu ukryto w skuterze elektrycznym - przekazały Meduza i agencja Reutera.
Zabójstwo wojskowego to operacja specjalna Służby Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) - podała agencja Interfax-Ukraina.
12:23. Zełenski odwiedził cmentarz wojskowy we Lwowie
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski przybył do Lwowa z wizytą roboczą. Polityk odwiedził tam Łyczakowski Cmentarz Wojskowy, znany również jako Pole Marsowe, by oddać hołd ukraińskim żołnierzom poległym w walkach z Rosjanami.
Lwów. Pole Marsowe. Wieczna cześć i wdzięczność ukraińskim żołnierzom, którzy oddali życie za naszą niepodległość
— napisał prezydent w mediach społecznościowych.
Wojska rosyjskie dokonały ostatniego zmasowanego ataku na Lwów na początku września. Zginęło wówczas siedem osób, w tym troje dzieci.
12:07. Rosyjski dron zestrzelony nad Kijowem
Jeden z rosyjskich dronów Shahed został zestrzelony podczas dzisiejszego porannego ataku na Kijów - relacjonuje The Kyiv Post, udostępniając nagranie.
11:16. Premier Ukrainy: od 2025 r. możliwy tranzyt nierosyjskiego gazu na żądanie UE
Ukraina nie przedłuży umowy z Rosją w sprawie tranzytu gazu, która wygasa 1 stycznia 2025 r. - zapowiedział premier Ukrainy.
Po rozmowie z szefem słowackiego rządu Robertem Fico, Denys Szmyhal zapewnił zarazem, że w razie apelu Komisji Europejskiej Kijów może wdrożyć tranzyt gazu innego niż rosyjski.
10:11. Rosja straciła kolejnych 1600 żołnierzy
W ciągu ostatniej doby rosyjska armia straciła kolejnych 1600 żołnierzy (łącznie od początku inwazji ponad 765 tys.), 4 czołgi, 15 wozów opancerzonych, 8 systemów artyleryjskich i 34 drony.
Zaktualizowaną infografikę opublikował ukraiński resort obrony.
09:22. Zełenski pokazał nagrania: Rosjanie próbują ukryć straty północnokoreańskich sił w obwodzie kurskim
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski opublikował nagrania wskazujące na to, że Rosjanie próbują ukryć straty poniesione przez żołnierzy z Korei Północnej, walczących z ukraińskimi siłami w obwodzie kurskim w Rosji. Nagranie pokazuje Rosjan palących zwłoki poległych północnokoreańskich wojskowych.
Według wstępnych danych Rosjanie próbują ukryć straty (poniesione przez wojska) Korei Północnej. Ukraińskie Siły Zbrojne i nasz wywiad dowiadują się pełnych informacji o rzeczywistych stratach rosyjskich jednostek, w których (walczą) również Koreańczycy (z Północy)
— oznajmił prezydent.
Obecność (na froncie) żołnierzy z Korei Północnej próbowano utrzymać w tajemnicy. Podczas szkolenia zabroniono im nawet pokazywania twarzy. Rosyjskie wojsko próbowało usunąć wszelkie nagrania, dowodzące ich (udziału w walkach). A teraz, po starciach z naszymi żołnierzami, Rosjanie próbują również… dosłownie spalić twarze martwych wojskowych z Korei Północnej
— powiadomił Zełenski.
Według Zełenskiego nie ma powodu do tego, by północnokoreańscy żołnierze ginęli w walce. „Jedynym powodem jest szaleństwo Putina, które ogarnęło Rosję i doprowadziło do eskalacji tej wojny. Będziemy nadal bronić naszych pozycji” - zadeklarował prezydent, podkreślając, że strona ukraińska przywiązuje największą wagę do sytuacji na froncie w obwodzie donieckim na wschodzie Ukrainy i kurskim w Rosji.
Ukraiński prezydent poinformował na początku listopada o obecności 11 tys. żołnierzy z Korei Płn. w rosyjskim regionie kurskim, graniczącym z Ukrainą.
07:37. Wybuch bomby w Moskwie: dwie ofiary śmiertelne, w tym gen. Igor Kiriłłow
Dowódca rosyjskich wojsk ochrony radiochemicznej i biologicznej gen. Igor Kiriłłow oraz jego asystent zginęli w wyniku eksplozji, do której doszło rano w Moskwie – powiadomił niezależny portal Meduza, powołując się na rosyjskie służby śledcze, a także doniesienia w mediach społecznościowych.
Według rosyjskich mediów do eksplozji bomby doszło przed budynkiem mieszkalnym na Prospekcie Riazańskim - drodze, która zaczyna się około 7 km na południowy wschód od Kremla. Jak podają moskiewscy śledczy, bomba o sile rażenia równej 200 gramom trotylu została ukryta w skuterze elektrycznym - przekazały Meduza i agencja Reutera.
Gen. Kiriłłow był znany z tego, że od 2023 r. prowadził briefingi rosyjskiego ministerstwa obrony, podczas których przekazywał doniesienia, jakoby Stany Zjednoczone były zaangażowane w program rozwoju broni biologicznej na Ukrainie. Przekonywał m.in., że USA opracowały metodę polegającą na wypuszczaniu „komarów przenoszących choroby” w kierunku wojsk przeciwnika - przypomniały Meduza i kanał Krymskij Wietier na Telegramie
Na miejscu eksplozji pracują śledczy oraz eksperci medycyny sądowej.
W związku ze śmiercią gen. Kiriłłowa i jego asystenta zostało wszczęte dochodzenie.
03:10. ONZ wzywa społeczność międzynarodową o zwiększenie pomocy humanitarnej dla Ukrainy
O nasilenie pomocy dla ludności Ukrainy w obliczu zimy apelowano na posiedzeniu Rady Bezpieczeństwa ONZ. Część gremium piętnowała Rosję za niszczenie ukraińskiej infrastruktury energetycznej, wzywano do zakończenia wojny.
Ta wojna dotknęła miliony ludzi i zmusiła ich do ucieczki z domów. (…) Rosja kontynuuje nieustanne ataki na krytyczną infrastrukturę Ukrainy, w tym systemy energetyczne, ogrzewanie i zaopatrzenie w wodę, służbę zdrowia oraz służby ratunkowe
— mówił ambasador RP przy ONZ Krzysztof Szczerski.
Zwrócił uwagę, że warunki życia Ukraińców w zimowym okresie stają się nie do zniesienia. Tłumaczył, że szkoły, szpitale i domy nie mają ogrzewania ani bieżącej wody.
Apelujemy do Rosji o natychmiastowe zaprzestanie ataków. (…) Prawo międzynarodowe zabrania celowego atakowania infrastruktury cywilnej, która jest niezbędna do przetrwania ludności cywilnej. Celowe atakowanie cywilów lub infrastruktury cywilnej stanowi zbrodnię wojenną
— podkreślił polski dyplomata.
Wyraził oburzenie okrutnym traktowaniem ukraińskich jeńców wojennych, zatrzymanych cywilów, a także m.in. torturami, przemocą seksualną, oraz przymusową deportacją ukraińskich dzieci do Rosji.
00:00. Pentagon: żołnierze Korei Północnej walczą pod Kurskiem; ponieśli już straty
Żołnierze Korei Północnej biorą udział w walkach pod Kurskiem i według informacji Pentagonu ponieśli już straty – powiedział rzecznik Pentagonu, gen. Pat Ryder. Ukraiński wywiad wojskowy wcześniej wskazał, że co najmniej 30 żołnierzy Korei Płn. zostało zabitych lub rannych.
Rzecznik nie podał liczby zabitych, lecz ocenił, że po raz pierwszy wojska z Korei Płn. dołączyły do walk w obwodzie kurskim w ubiegłym tygodniu. Potwierdził w ten sposób informacje podawane przez władze Ukrainy.
Również w poniedziałek amerykański resort finansów ogłosił nowy pakiet sankcji przeciwko podmiotom z Korei Płn. i Rosji, w tym dla rosyjskich firm zaopatrujących reżim w Pjongjangu w ropę.
Na listę trafiło łącznie dziewięć osób i 10 podmiotów, w tym północnokoreańskie instytucje finansowe pozyskujące środki - w tym poprzez przemyt gotówki z Chin - m.in. na wsparcie programu broni masowego rażenia.
Sankcjami objęto też generała Ri Chang Ho, który miał towarzyszyć żołnierzom Korei Płn. wysłanym do Rosji.
red/PAP/Facebook/X
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/swiat/716034-relacja-1028-dzien-wojny-na-ukrainie