Trwa 1027. dzień rosyjskiej agresji na Ukrainę. Na portalu wPolityce.pl relacjonujemy dla Państwa wydarzenia na froncie.
CZYTAJ WIĘCEJ: RELACJA z wojny dzień po dniu.
Poniedziałek, 16 grudnia 2024 r.
22:00. Pentagon: żołnierze Korei Północnej walczą pod Kurskieml; ponieśli już straty
Żołnierze Korei Północnej biorą udział w walkach pod Kurskiem i według informacji Pentagonu ponieśli już straty – powiedział rzecznik Pentagonu, gen. Pat Ryder. Ukraiński wywiad wojskowy wcześniej wskazał, że co najmniej 30 żołnierzy Korei Płn. zostało zabitych lub rannych.
Rzecznik nie podał liczby zabitych, lecz ocenił, że po raz pierwszy wojska z Korei Płn. dołączyły do walk w obwodzie kurskim w ubiegłym tygodniu. Potwierdził w ten sposób informacje podawane przez władze Ukrainy.
Również w poniedziałek amerykański resort finansów ogłosił nowy pakiet sankcji przeciwko podmiotom z Korei Płn. i Rosji, w tym dla rosyjskich firm zaopatrujących reżim w Pjongjangu w ropę.
Na listę trafiło łącznie dziewięć osób i 10 podmiotów, w tym północnokoreańskie instytucje finansowe pozyskujące środki - w tym poprzez przemyt gotówki z Chin - m.in. na wsparcie programu broni masowego rażenia.
Sankcjami objęto też generała Ri Chang Ho, który miał towarzyszyć żołnierzom Korei Płn. wysłanym do Rosji.
20:35. „FA”: Ukraina powinna oddać część terytorium, by dołączyć do NATO, Trump powinien jej w tym pomóc
Ukraina powinna oddać część swojego terytorium, aby dołączyć do NATO, i to na takim rozwiązaniu powinien skupić się Donald Trump, by zrealizować swoją wyborczą obietnicę zakończenia tej wojny - napisał w „Foreign Affairs” Micheal McFaul, były ambasador USA w Rosji.
McFaul - uważany za architekta polityki „resetu” administracji Baracka Obamy wobec Rosji - ocenił, że zwycięstwo Donalda Trumpa w wyborach w USA daje prezydentowi Ukrainy Wołodymyrowi Zełenskiemu większą swobodę w sprawie podjęcia rozmów pokojowych, ponieważ może argumentować, że nie ma wyboru. Były ambasador USA w Moskwie (2012-2014), a obecnie analityk zwrócił uwagę, że w listopadowym wywiadzie w telewizji Sky News Zełenski powiedział, że jest gotów o tym rozmawiać.
Jeśli Trump ograniczy pomoc wojskową dla Ukrainy, co zapowiadał, nie doprowadzi do spowolnienia rosyjskiego natarcia. Jasne jest, że gdy strona konfliktu nie przerwie ataków, jeśli wie, że jej przeciwnik jest osłabiony - ocenił McFaul.
20:10. Minister obrony Biełousow: rosyjskie wojska zajmują dziennie średnio 30 km kwadratowych
Wojska rosyjskie zajmują dziennie średnio 30 km kwadratowych, a od początku roku wyparły wojska ukraińskie z 4,5 tys. km kwadratowych - oświadczył w poniedziałek minister obrony Rosji na spotkaniu z generałami, na którym wystąpił również przywódca tego kraju Władimir Putin.
Ponadto minister obrony przekazał, że do rosyjskiej armii w 2024 roku wstąpiło około 430 tys. żołnierzy. Putin dodał, że w ubiegłym roku było to 300 tys. żołnierzy, a nowi rekruci pomogli Rosji przejąć inicjatywę na polu walki w Ukrainie.
Wydatki na armię osiągnęły 6,3 proc. PKB kraju, co jest równe wartościom przewidzianym w budżecie na 2024 rok - przekazał Biełousow. Putin ze swej strony zaznaczył, że wydatki na wojsko mogą nadal wzrastać.
Na początku grudnia tego roku agencja AFP w swojej analizie, w której wykorzystała dane amerykańskiego Instytutu Studiów nad Wojną (ISW), podała, że Rosjanie zdołali w 2024 r. zająć 3,5 tys. km kw. Ukrainy.
W ostatnich dniach rosyjskie wojska osiągnęły zdobycze terytorialne. W niedzielę niezależny portal Meduza poinformował, że Rosjanie wkroczyli do centrum miasta Kurachowe w obwodzie donieckim na wschodzie Ukrainy. Według portalu, powołującego się na nagranie zamieszczone przez jednego z rosyjskich blogerów wojskowych, na budynku władz miasta zawisła flaga Rosji.
Ukraiński projekt DeepState, który przekazuje najnowsze doniesienia z frontu, zaalarmował już 6 grudnia, że rosyjskie wojska umacniają się wokół Kurachowego. Rosjanie mieli zdobyć cztery pobliskie wioski i niebezpiecznie zbliżyć się do tego ośrodka.
19:47. SBU zidentyfikowała rosyjskiego generała odpowiedzialnego za użycie broni chemicznej
Służba Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) wskazała rosyjskiego generała Igora Kiriłowa, szefa oddziałów ochrony radiologicznej, chemicznej i biologicznej rosyjskich sił zbrojnych, jako podejrzanego o spowodowanie masowego użycia zakazanej broni chemicznej przeciwko Siłom Obronnym Ukrainy.
„Urzędnik ten jest odpowiedzialny za masowe użycie zakazanej broni chemicznej przez raszystów (Rosjan - PAP) przeciwko Ukraińskim Siłom Obronnym na wschodnim i południowym froncie Ukrainy. Na rozkaz Kiriłowa od początku wojny na pełną skalę odnotowano ponad 4800 przypadków użycia amunicji chemicznej przez wroga” - napisano w komunikacie SBU.
„W szczególności mówimy o granatach bojowych K-1, które są wyposażone w drażniące środki chemiczne - CS i CN. Ich użycie jest zabronione przez Konwencję o zakazie prowadzenia badań, produkcji i użycia broni chemicznej oraz o zniszczeniu jej zapasów z 13 stycznia 1993 roku” - przekazała SBU.
Podczas inwazji Federacji Rosyjskiej na pełną skalę, ponad 2 tys. żołnierzy Sił Obronnych trafiło do szpitali wojskowych i innych placówek medycznych w Ukrainie z różnym stopniem zatrucia środkami chemicznymi.
SBU zidentyfikowała na polu bitwy i - zweryfikowawszy ich pochodzenie - przekazała międzynarodowej Organizacji ds. Zakazu Broni Chemicznej rosyjskie granaty z trucizną i stosowne próbki gleby. Dwa laboratoria tej instytucji, które działają niezależnie od siebie, potwierdziły dopuszczenie się przez stronę rosyjską zbrodni wojennych.
19:00. Rosjanom nie udało się zająć obwodu ługańskiego
Federacji Rosyjskiej nie udało się zająć obwodu ługańskiego – oświadczyła w telewizji rzeczniczka Politechniki Ługańskiej Anastazja Bobownikowa. „Wróg przeprowadził niedawno serię nieudanych ataków w kierunku Siwierska. Ich celem było całkowite zajęcie obwodu ługańskiego, czyli rejonu biłogorockiego i dotarcie do miasta Siwiersk. To oczywiście im nie wyszło, bo szli czystym polem i dosłownie w ciągu jednego dnia było tam 400 zabitych i rannych. Stracili trzy czołgi, 12 bojowych pojazdów opancerzonych oraz trzy instalacje BM-21 «Grad» (…) Według danych wywiadu straty były tak duże, że w szpitalu po prostu nie było wystarczającej liczby miejsc, aby zapewnić rannym pomoc na czas” – powiedziała Bobownikova.
18:30. Ukraina ma własną broń laserową
Vadym Sucharevski, dowódca Sił Bezzałogowych Systemów, powiedział, że ukraiński system laserowy, zwany Tryzub, może zestrzelić samolot na wysokościach przekraczających 2 kilometry.
18:20. Trump mówi o „niewielkim postępie” w zakończeniu wojny
Jak wiecie, bardzo aktywnie pomagamy w odzyskiwaniu zakładników w Izraelu i na Bliskim Wschodzie. Ciężko nad tym pracujemy. Próbujemy też powstrzymać wojnę, tę straszną, straszliwą wojnę w Ukrainie. Czynimy niewielkie postępy
— powiedział podczas przemówienia w swojej posiadłości na Florydzie prezydent elekt USA Donald Trump. Według Trumpa odbudowa ukraińskich miast zajmie 100 lat. Stwierdził, że gdyby wcześniej został wybrany na prezydenta, to Rosja nie zaatakowałaby Ukrainy.
17:30. Konferencja w Wielkiej Brytanii
W ramach operacji Interflex w Wielkiej Brytanii odbyła się międzynarodowa konferencja partnerska poświęcona planowaniu szkolenia ukraińskiej armii na rok 2025 – poinformował Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy na Facebooku.
17:00. Dron SOWA został dopuszczony do użytku w Siłach Zbrojnych Ukrainy
Ministerstwo Obrony Ukrainy dopuściło do użycia w Siłach Zbrojnych nowy bezzałogowy statek powietrzny SOVA 10 produkcji ukraińskiej – poinformowała Główna Dyrekcja ds. Wsparcia Cyklu Życia Broni i Sprzętu Wojskowego. „Ten dron uderzeniowy może przenosić kilkukilogramowy ładunek bojowy i działać w różnych warunkach pogodowych przy szerokim zakresie temperatur powietrza” – czytamy w komunikacie.
16:35. Sędzia, który odrzucił skargi Nawalnego na kolonię karną, dostał awans
Rosyjski przywódca Władimir Putin awansował sędziego, który odrzucił skargi opozycjonisty Aleksieja Nawalnego na kolonię karną w obwodzie włodzimierskim, gdzie odbywał karę – poinformował niezależny portal Meduza.
Zgodnie z dekretem z 13 grudnia były sędzia miasta Włodzimierz Kiriłł Nikiforow został sędzią włodzimierzowskiego sądu obwodowego. Odrzucił on skargi Nawalnego na warunki odbywania kary w kolonii karnej nr 6 w Mielechowie w obwodzie włodzimierskim oraz regularne zamykanie go w karcerze.
Mediazona podała, że w 2022 r. Nikoforow odrzucił skargę Nawalnego na bezprawne umieszczenie go w karcerze, a w styczniu 2024 r., na miesiąc przed śmiercią opozycjonisty, odrzucił skargę na zamknięcie go w karcerze na 12 dni.
@ 16:20. UE objęła sankcjami siedem tankowców LNG
Unia Europejska umieściła na liście sankcyjnej siedem tankowców do transportu skroplonego gazu ziemnego (LNG). Jeden z nich – tankowiec Christophe de Margerie – pracuje nad projektem Jamał LNG – poinformowała agencja Interfax. Ponadto sankcje nałożono na statki: Pioneer, La Perouse, North Way, North Sky, North Air i North Mountain. Jak podano, tankowce North Air, North Mountain, North Sky, North Way i Pioneer są już objęte sankcjami USA, natomiast tankowce Pioneer, North Sky, Nova Energy i La Perouse podlegają sankcjom Wielkiej Brytanii.
16:00. Oskarżenie Kiryłowa
Ukraińscy prokuratorzy oskarżyli zaocznie generała porucznika Igora Kiryłowa, szefa rosyjskich sił zbrojnych, o użycie zakazanej broni chemicznej na Ukrainie.
15:30. Szef MSZ Litwy chce wycofania 600 europejskich firm z Rosji
„To trzeba ukrócić. Potrzebujemy też sankcji na rosyjski LNG” – oświadczył Kęstutis Budrys. Nowy minister spraw zagranicznych Litwy Kęstutis Budrys powiedział w Brukseli, że 15. pakiet sankcji na Rosję to za mało, ponieważ wciąż w państwie tym działa ponad 600 europejskich firm.
Zdaniem Budrysa, kolejnym krokiem UE powinno być nałożenie sankcji na rosyjski gaz skroplony LNG. „Nawet w tym roku UE importowała z Rosji LNG o wartości 5 mld euro” – powiedział szef MSZ Litwy. Dodał, że państwa członkowskie Unii powinny przestać blokować wsparcie wojskowe i finansowe dla Ukrainy, ponieważ Kijów nie może pozostać osłabiony.
14:30. Biełousow: Do wojny z NATO może dojść w ciągu najbliższej dekady
Rosyjski minister obrony Biełousow stwierdził, że „Rosja musi być gotowa na wojnę z NATO, do której może dojść w ciągu najbliższych 10 lat”.
14:00. Ekspert o wypadku rosyjskich tankowców: Był do przewidzenia
W wyniku wypadku rosyjskich tankowców, który miał miejsce w Cieśninie Kerczeńskiej, doszło do wycieku ponad 4 tys. ton oleju opałowego do Morza Czarnego. Choć eksperci wykluczają regionalną katastrofę ekologiczną, wydarzenie to znacząco wpłynęło na lokalną mikroflorę.
Sprawę skomentował w rozmowie z agencją Ukrinform Yevhen Khlobystov – dziekan Wydziału Nauk Przyrodniczych Narodowego Uniwersytetu Akademii Kijowsko-Mohylańskiej i doradca przewodniczącego zarządu Krymskotatarskiego Centrum Zasobów oraz koordynator Grupy Roboczej ds. Ekologii i Ekonomii Międzynarodowego Komitetu Tatarów Krymskich. - Tankowce te – będące w istocie jednostkami rzecznymi – nie powinny znajdować się w Zatoce Kerczeńskiej w okresie zimowym, gdy sztormy i wiatry są najsilniejsze. Tylko jedna z tych jednostek była przystosowana do żeglugi rzeczno-morskiej i to jedynie w korzystnych warunkach pogodowych – wyjaśnił. Jak dodał, sowieckie tankowce Volgoneft-212 i Volgoneft-239 zostały zbudowane 50 lat temu w stoczni w Wołgogradzie i nie nadają się już do bezpiecznej eksploatacji.
13:45. Rosyjski oddział częściowo zlikwidowany
Siły Zbrojne Ukrainy zlikwidowały część rosyjskiego oddziału, który 10 grudnia próbował przekroczyć granicę ukraińską w obwodzie sumskim.
Jednocześnie Rosjanie twierdzili, że ich wojsko rzekomo „z powodzeniem przebiło się przez granicę” i zdobyło przygraniczną wioskę.
13:00. Rosyjska propaganda o stanie wojsk Ukrainy
Minister obrony Rosji Andriej Biełousow stwierdził, że na wojnie zginął już milion Ukraińców. Podał informacje, według których straty strony Ukraińskiej tylko w tym roku przekroczyły 560 tys. zabitych i rannych.
12:35. Podejrzani o terroryzm zatrzymani
Policja Narodowa, wspólnie ze Służbą Bezpieczeństwa Ukrainy, zatrzymała nieletnich podejrzanych o akty terrorystyczne w pobliżu dwóch posterunków policji regionalnej w Charkowie.
W przestępstwa zamieszanych jest dwóch 15-latków, którzy zostali zwerbowani przez Federację Rosyjską. Podejrzani zdetonowali ładunki wybuchowe w pobliżu posterunków policji w rejonach Slobidsky i Kholodnohirsky w Charkowie.
Nieletnich zgłoszono jako podejrzanych o popełnienie aktów terrorystycznych. Grozi im do 12 lat więzienia.
12:10. Produkcja rakiet dronowych postępuje
Jak podała Ukraińska Prawda, wyprodukowano już prawie 100 nowych ukraińskich hybryd rakietowo-dronów Peklo, a broń ta weszła do produkcji seryjnej.
11:30. UE przyjęła 15. pakiet sankcji
Państwa członkowskie UE przyjęły 15. pakiet sankcji wymierzony w Rosję i jej sojuszników za wojnę przeciwko Ukrainie. Na liście sankcyjnej znalazły się 84 osoby i podmioty zaangażowane w pomoc Kremlowi, w tym z Chin i Korei Płn. Obostrzenia dotyczą też obchodzenia sankcji.
Nowy pakiet sankcyjny, który zgodnie z zapowiedziami oficjalnie zatwierdzili w Brukseli ministrowie spraw zagranicznych państw UE, nakłada ograniczenia na 84 jednostki i podmioty zaangażowane we wspieranie Rosji w wojnie przeciwko Ukrainie, w rosyjskie ataki hybrydowe na terytorium Unii Europejskiej oraz obchodzenie sankcji, w tym przy wykorzystaniu floty cieni, czyli tankowców potajemnie przewożących rosyjską ropę.
10:50. Norwegia przeznaczy blisko ćwierć miliarda dolarów na wzmocnienie marynarki wojennej Ukrainy
Rząd Norwegii poinformował, że przeznaczy 2,7 mld koron (242,38 mln USD) na wzmocnienie ukraińskiej marynarki wojennej i na pomoc w powstrzymaniu rosyjskich sił morskich na Morzu Czarnym.
„Niezbędna jest ochrona ukraińskiej ludności i ukraińskiej infrastruktury przed atakami rosyjskiej Floty Czarnomorskiej” - przekazał w oświadczeniu premier Norwegii Jonas Gahr Stoere.”Ważna jest również ochrona eksportu drogą morską zboża i innych produktów, generujących kluczowe przychody dla Ukrainy” - dodał.
Rząd w Oslo przypomniał na swojej stronie internetowej, że wcześniej podjął decyzję o przeznaczeniu w 2025 roku środków dla Ukrainy, w tym blisko 9 mln USD na szkolenie marynarki wojennej. Obecnie jednak władze zatwierdziły nowy pakiet finansowania. Część środków zostanie wykorzystana na zapewnienie systemów do operacji usuwania min.
10:00. HUR: ponad 30 zabitych lub rannych żołnierzy Korei Płn. w atakach w obwodzie kurskim
Wojska Korei Płn. straciły w sobotę i niedzielę co najmniej 30 żołnierzy, zabitych lub rannych, w atakach w obwodzie kurskim na zachodzie Rosji - poinformowała służba prasowa ukraińskiego wywiadu wojskowego (HUR) w sieciach społecznościowych. W obwodzie kurskim są od sierpnia wojska ukraińskie.
„W dniach 14 i 15 grudnia 2024 r. w rejonach wsi Plechowo, Worożba, Martynowka w obwodzie kurskim państwa agresora Rosji armia KRLD poniosła znaczne straty; co najmniej 30 żołnierzy zostało zabitych lub rannych”
— zaznaczono w komunikacie. Co najmniej trzech północnokoreańskich żołnierzy zostało również uznanych za zaginionych w pobliżu wioski Kuriłowka.
„Ze względu na straty, grupy szturmowe są obsadzane świeżym personelem, w szczególności z 94. Samodzielnej Brygady Armii KRLD, w celu kontynuowania aktywnych działań wojennych w regionie Kurska” - napisał HUR.
09:45. Będzie 15. pakiet sankcji na Rosję
Nowa szefowa unijnej dyplomacji Kaja Kallas powiedziała w Brukseli, że ministrowie spraw zagranicznych krajów UE zatwierdzą 15. pakiet sankcji na Rosję za jej inwazję na Ukrainę. Na czarną listę wpisane mają zostać m.in. osoby i podmioty wspierające tzw. rosyjską flotę cieni - politycy z Korei Płn. i firmy z ChRL. Kallas oświadczyła, że sankcje mają wysłać wyraźny sygnał, iż każdy kto wspiera Rosję w prowadzeniu wojny przeciwko Ukrainie, będzie musiał za to zapłacić wysoką cenę.
Jak powiedziała szefowa unijnej dyplomacji, na czarną listę, którą powinni uzgodnić w poniedziałek unijni ministrowie spraw zagranicznych trafić mają osoby i podmioty zaangażowane m.in. we wspieranie tzw. rosyjskiej floty cieni, czyli starych tankowców potajemnie przewożących rosyjską ropę. Są to politycy z Korei Północnej oraz chińskie przedsiębiorstwa wspierające Rosję, w tym przekazujące jej technologię. Korea Płn. wysłała też do Rosji swoich żołnierzy, którzy biorą już udział w wojnie z Ukrainą.
Unijne sankcje wiążą się z zamrożeniem aktywów oraz zakazem wjazdu i podróżowania dla objętych nimi osób po terytorium UE. Wpisane na listę osoby i firmy nie będą mogły otrzymywać również żadnego wsparcia finansowego z UE.
09:30. Drony SBU zniszczyły składy amunicji w obwodzie donieckim
Informację taką podaje agencja Ukrinform, powołując się na źródła w SBU. W zniszczonych składach miała znajdować się amunicja artyleryjska oraz amunicja do moździerzy.
08:13. Siły Powietrzne: zestrzeliliśmy 27 rosyjskich dronów
Ukraińska obrona przeciwlotnicza zestrzeliła 27 z 49 dronów różnego typu, którymi rosyjskie wojska zaatakowały Ukrainę w nocy z niedzieli na poniedziałek - poinformowały ukraińskie Siły Powietrzne. 19 dronów utraciło łączność w wyniku zastosowania środków walki elektronicznej.
„Wróg zaatakował Ukrainę 49 bezzałogowymi statkami powietrznymi Shahed i innego typu dronami (…) Potwierdzono zestrzelenie 27 bezzałogowych statków powietrznych Shahed i innego typu dronów w obwodach czernihowskim, sumskim, czerkaskim, chmielnickim, charkowskim i dniepropietrowskim” - przekazano w komunikacie.
Ze względu na aktywne przeciwdziałanie Sił Obrony Ukrainy, 19 rosyjskich dronów nie osiągnęło swoich celów i utraciło łączność. Trzy drony wciąż są w powietrzu. Nie ma informacji o ofiarach czy stratach materialnych w wyniku nocnego ataku.
07:00. Straty Rosjan
00:00. Siły ukraińskie wysadziły tory i zniszczyły 40 wagonów z paliwem dla wojska Rosji
Połączone siły wywiadu wojskowego (HUR), służby bezpieczeństwa i sił zbrojnych Ukrainy w sobotę wysadziły w powietrze tory kolejowe w obwodzie zaporoskim i zniszczyły 40 wagonów-cystern dostarczających paliwo rosyjskiemu wojsku - poinformował w niedzielę ukraiński portal Suspilne.
Wspólna akcja sił ukraińskich została przeprowadzona w pobliżu wsi Ołeksijiwka w kontrolowanej przez Rosję części obwodu zaporoskiego.
Operacja została podzielona na dwa etapy - podał Suspilne, powołując się na źródła w ukraińskich służbach specjalnych. Najpierw SBU wysadziła tory kolejowe, a gdy pociąg jadący z okupowanego Krymu zatrzymał się, do akcji skierowano drony i rakiety HIMARS, które zniszczyły lokomotywę oraz 40 wagonów-cystern z paliwem. Tory zostały uszkodzone i nie wiadomo, kiedy na trasę kolejową z Krymu będą mogły wrócić pociągi.
Z kolei w niedzielę rano ukraińskie siły zbrojne zaatakowały dronami koszary rosyjskiej Gwardii Narodowej (Rosgwardii) w stolicy Czeczenii, Groznym.
Przywódca tej rosyjskiej republiki Ramzan Kadyrow, cytowany przez niezależny portal Meduza, podał, że nikt nie ucierpiał wskutek ataku oraz że dwa inne drony zostały zestrzelone przez siły obrony powietrznej. Zapowiedział „zemstę” i ogłosił na Telegramie, że w odwecie Rosja przeprowadziła atak rakietowy na Charków, w którym miało zginąć 200 osób.
Szef władz wojskowych obwodu charkowskiego Ołeh Syniehubow potwierdził, że do ataku na Charków doszło, ale życie straciła w nim jedna osoba.
red/PAP/Facebook/X
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/swiat/715923-relacja-1027-dzien-wojny-ukraina-ma-wlasna-bron-laserowa